یه سوال (فرق بین جریان و ولتاژ)

AMMAR B

عضو جدید
به صورتی که بشه حسش کرد میشه گفت ولتاژ یه انرژی هستش که وقتی به یه وسیله برقی که ازطریق یک رسانا مرتبط هستش داده میشه ،الکترونهای آزاد اون رسانا فعالتر میشه که حرکت این الکترونها باعث بوجود اومدن جریان میشه؛

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
سلام
کسی به من میتونه توضیح بده که فرق بین جریان و ولتاژ چیه؟:que:

ولتاز یعنی اختلاف انرژی دو سطح که یک سطح دهنده الکترون و دیگری گیرنده الکترونه ....
....
برای مثال یه باتری .... دارای دو قطب مثبت منفیه که همون دو سطح انرژیه ....
بین این دو سطح در باتری ....با یه واکنش شیمیایی .... طوری طراحی شده که قطب مثبت (بنا به قرارداد) دهنده الکترون و قطب منفی گیرنده الکترونه .....
اختلاف انرژی این دو قطب رو که میشه با یه ولتمتر اندازه گرفت .... ولتاژ می نامن ....
....
....
اگه این دوسطح توسط یه رابط مثل یه مقاومت به هم متصل بشن ..... الکترونها از قطب مثبت به منفی جاری میشن که به این اتفاق جریان میگن ....
....
اگه اختلاف انرژی یا همون ولتاژ ما صفر باشه .... طبیعتا جریانی هم نخواهیم داشت ....
....
ارزوی موفقیت ....

honor

عضو جدید
پاسخ:جریان یعنی تعداد عبور الکترونها از مدار در واحد زمان.اما ولتاژ فشاری است که الکترونها برای عبور جریان بهم وارد می اورند.

azezz

عضو جدید
دوست من به زبان ساده بگم که یک شیلنگ آب رو در نظر بگیر
اون مقدار آب که داره عبور میکنه در واقع جریانه که سرعتش هم بسته به قطر شیلنگ کم و زیاد میشه و اون سرعتی که این آب در شیلنگ داره در واقع همون ولتاژ هستش و همونطور که میدونید جریان و ولتاژ نسبت عکس به هم دارند در واقع وقتی شما شیلنگ رو که بزرگتر میگیرید با همون مقدار ابی که مثال زدیم حجم آب زیادی انتقال میگیره اما با سرعت کمتر از قبل که این اساس کاره ترانس برق هستش یعنی شما وقتی ترانس افزاینده استفاده میکنید در واقع دارید جریان رو پایین میارید و ولتاژ رو بالا میبرید و در ترانس کاهنده نیز برعکس این. موفق باشید

justforgod

عضو جدید
چیکارش دارین ؟همین که شجاعت پرسیدنشو داره دمش گرم.خیلی از ماها هم فکر میکنیم که خیلی بلدیم ولی در اصل خیلی چیزارو یا اشتباه فهمیدیم یا کامل درک نکردیم.داداشی 2 تا مخزن آب رو در نظر بگیر که از قسمت پایین با شیلنگ به هم وصل شدن .اگه ارتفاع این 2 با هم برابر باشه هیچ آبی از مخزن ها به داخل هم انتقال پیدا نمیکنه حال اگه یکی از مخزنارو ازدیگری بالا تر نصب کنیم آب به سرعت از داخل مخزن بالایی به طرف پایینی حرکت میکنه که هرچی این این اختلاف ارتفاع بیشتر باشه سرعت انتقال آب بیشتر میشه .به این اختلاف ارتفاع تو برق اصطلاحا" ولتاژ وبه سرعت انتقال آب بین دو مخزن جریان میگن.

BEHROUZK28

عضو جدید
سلام
ولتاژ = اختلاف پتانسیل بین دو نقطه ، که اگر این دو نقطه به هم متصل بشن ، همین اختلاف پتانسیل باعث جاری شدن جریان میشه.

قدرت power

عضو جدید
فرق بین ولتاژ و جریان

فرق بین ولتاژ و جریان

سلام دوست عزیز
من چند سال پیش همین سوالو داشتم ولی روم نشد.آخرسر از مهندس پرهیزگار که تابلوساز هستش همین سوال رو کردم . فکر کنم بهترین تعبیر باشه .
فکر کن یک وسیله رو میخوای بلند کنی . پتانسیل و نیرویی که بدن شما داره ، ولتاژه.
حالا با دست ، وسیله رو بلند میکنی ، یعنی ولتاژ (نیرو) رو اعمال میکنی . فشاری که دستت تحمل میکنه جریانه . و وزن اون وسیله ، توانه یا power که با وات میشناسنش.
مهندس پرهیزگار یک کتاب با نام : طراحی و اجرای تابلوهای برق نوشته که به نظر من بهترین مرجع درمورد طراحی تابلو برقه. هر سوالی که تو ذهنت باشه توش هست.توتبلیغاشون دیدم فکر کنم چاپ شده.من تمام سوالامو از ایشون میپرسیدم و همیشه هم با صبوری جواب میدن. الانم منتظر کتابشونم
الان هم برای تشکر از ایشون سایتشونو براتون میذارم www.pooyantablo.com

بالا