نمايش نتايج 1 تا 1 از 1

تاپیک: آلودگی خاک

 1. #1
  عضو فعال
  رشته
  مهندسی مکاترونیک
  مقطع
  دانشجوی دکترا
  تاريخ عضويت
  2011/6
  امتیاز
  13054
  پست ها
  11,372

  Graduated آلودگی خاک

  آلودگي خاك
  هر گونه تغيير در ويژگي هاي اجزاي متشكله خاك به طوري كه استفاده از آن ناممكن گردد آلودگي خاك ناميده مي شود.
  آلودگي شيميايي از يك نظر به معني انحراف عناصر شميايي از چرخه هاي طبيعي خود است كربن ، نيتروژن و فسفات هايي كه از زباله هاي شهرها به آبهاي روان منتقل مي شوند در حقيقت از چرخه خاك و گياه خارج شده اند. هنگامي كه از هوا وآب به عنوان محل تخليه فاضلاب استفاده مي شود ، آلودگي ايجاد مي گردد، زيرا هوا و آب مي توانند به آهستگي اجزاي را به چرخه هاي طبيعي خود بازگردانند.از سوي ديگر ذرات خاك با وسعت سطوح و فعاليت هاي كاتاليزوري خود همراه با آب و اكسيژن موجود مي توانند آلوده كننده ها را بي اثر كنند. خاكها زباله و پسمانده را سريعاً تجزيه مي كنند و اجزاي آنها را به چزخه هاي طبيعي خود باز مي گردانند و در نتيجه اختلال و به هم خوردگي محيطي حاصل از فعاليت انسان را به حداقل كاهش مي دهند.


  The Role of Poisionous Elements in soil pollution  نقش عناصر سمي در آلودگي خاك:
  تمام يون هاي عناصر غذايي كم مصرف در غلظت هاي موجود در خاك خيلي بيشتر از حد طبيعي مسموم كننده هستند. وقوع طبيعي عناصر سمي در غلظت هاي زياد در خاك ها به جز در مورد مسموميت هاي گياهي توسط Al در خاك هاي اسيدي نادرند . آلودگي هاي خاك توسط عناصر سمي معمولاً در نتيجه فعاليت انساني به وجود مي آيند.عناصر آلوده كننده حاصل از فعاليت انسان و حالت هاي اكسايش آنها بر اساس عدد اتمي و نه بر اساس اهميت Be ، Cr ، Zn ، As ، Cd ، Hg و Pb را شامل مي شود. آلودگي هاي خاك ناشي از كارخانه هاي ذوب فلزات ، زباله هاي شهري و صنعتي حشره كش ها و ترافيك اتومبيل ها همگي مي توانند غلظت هاي عناصر ياد شده در خاك را به حد سمي برسانند. حيواناتي كه چراي آنها به نواحي آلوده محدود شده باشد، شديدترين اثر تجمع مسموم كننده فلزات در خاك ها را نشان خواهند داد.خاك براي دفن بقاياي آلوده كننده مي تواند واسطه بسيار سالمتري از هيدروسفر يا اتمسفر باشد.خاك در مقايسه با هوا يا آب توان بهتري براي اكسيده كردن و ابقاي آلوده كننده ها و انتقال آنها از زنجيره غذايي به خاك دارد.زباله شهري منبع بسيار با ارازشي از نيتروژن ، فسفات و آب براي گياهان زراعي است.تحت مديريت ضعيف ، استعمال زباله مي تواند به آلودگي خاك توسط فلزات كمياب منجر شود. براي پيش گيري از اين واقعه، جلوگيري اوليه از الودگي زباله شهري به وسيله فلزات سمي است كه توسط كارخانه هاي صنعتي ايجاد مي شود.  The Role of Poisionous Inorganic Compounds in Soil Pollution  نقش تركيبات معدني مسموم كننده در آلودگي خاك :
  تركيبات معدني حاوي جيوه Hg ، كادميم Cd ، سرب Pb ، ارسنيك As ، نيكل Ni ، روي Zn ، منگنز Mn ، فلورين F و بر B موجب آلودگي خاك مي شوند
  .تركيبات حاوي آرسنيك و كادميم بسيار سمي هستند.تركيبات شامل جيوه ، سرب ، نيكل و فلورين سميت متوسط دارند.تركيبات حاوي بر ، مس ، منگنز و روي نسبتاً سمي هستند. به كار گيري تكنولوژي مدرن از عوامل موثر در بروز[مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] آلودگي محيط ناشي از كاربرد اينگونه تركيبات به شمار مي آيد در اثر سوزندان مواد نفتي و فعاليت كارخانجات ذوب فلز مقادير زيادي از عناصر سمي وارد اتمسفر شده كه مي توانند بر روي نباتات و خاك نشسته و اثرات سوء خود را اعمال نمايند سرب از طريق احتراق بنزين در وسايط نقليه موتوري و سوزانيدن زغال سنگ وارد اتمسفر مي شود و در مواقع بارندگي و ريزش برف بر روي خاك نشست مي كند سوپر فسفاتها و سنگ آهك معمولا داراي مقاديري از كادميم ‌، مس ، منگنز ، نيكل و روي بوده و به كارگيري آنها آلودگي خاك را به دنبال دارد.آرسنيك در حشره كش ها مورد استفاده قرار گرفته و به علت پايداري دراز مدت در محيط از آن استفاده نمي شود.فلزات سنگين در تركيب قارچ كش هاي آلي ، علف كش ها و حشره كش ها شركت دارند كه با كاربرد آنها ، موجبات آلودگي را فراهم مي آورند
  “If you wait for the perfect moment when all is safe and assured, it may never arrive. Mountains will not be climbed, races won, or lasting happiness achieved.”

 2. تشكر از اين پست


تاپیک های مشابه

 1. جزوه درسی [ آلودگی خاک ]
  توسط پیرجو در تالار جزوه های مهندسی شیمی
  پاسخ ها: 1
  آخرین ارسال: 2014/2/08, 04:09 PM
 2. پاسخ ها: 1
  آخرین ارسال: 2013/8/07, 12:34 PM
 3. پاسخ ها: 1
  آخرین ارسال: 2013/8/07, 12:33 PM
 4. آلودگی خاک
  توسط mehdipesse در تالار علوم زمین
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2012/5/03, 07:55 AM
 5. آلودگی خاک
  توسط جابر مهدی نیا در تالار فیزیک و حفاظت خاک
  پاسخ ها: 20
  آخرین ارسال: 2009/9/23, 08:05 PM

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •