اگر فیلم فرهادی 560 جايزه هم بگيرد من مخالف آن هستم!

tracer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به گزارش خبرنگار فرهنگي «خبرگزاري دانشجو»، مسعود فراستي در جلسه نقد و بررسي فيلم «جدايي نادر از سيمين» كه عصر امروز در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، گفت:
اينكه يك موضوع ديني يا غيرديني را انتخاب كنيم، محتوا نيست، بلكه موضوع است كه با فرمي كه براي آن در نظر گرفته مي‌شود، به محتوا تبديل مي‌گردد.

اين منتقد سينما افزود: محتواي بسياري از سريال هاي ديني و آثاري كه موضوع ديني دارند، ضد دين است؛ اگر فيلمساز زندگي يكي از پيامبران را انتخاب كند، اما بلد نباشد به شخصيت احترام بگذارد، آن شخصيت به ضددين تبديل مي شود و اثر كاملاً ضدديني مي گردد.

وي ادامه داد: در موضوع فيلمسازي، محتوا از دل فرم بيرون مي‌آيد؛ فرم نيز از الف فيلم شروع مي‌شود تا تيتراژ آن ادامه مي يابد، وقتي فيلم فاقد فرم باشد، فاقد هنر نيز هست، بنابراين به راحتي مورد نقد قرار مي‌گيرد.

فراستي ادامه داد: وقتي فيلم داراي فرم مناسبي است، يعني فيلمساز داراي هنر فيلمسازي مي باشد، اما در فيلم «جدايي نادر از سيمين» نقد هم به محتوا وارد است و هم به فرم؛ چرا كه ما فرهنگ معيني داريم كه پشت آن انقلاب اسلامي است، بنابراين در هر اثري كه اين فرهنگ نباشد، حفره و سوراخ ايجاد مي شود و پشتوانه فرهنگي ندارد.

اين منتقد سينما و تلويزيون ادامه داد:‌ پشتوانه فرهنگي ما با ايراني بودن، مسلمان بودن و انقلابي بودن ما مماس است، بنابراين اثري كه اين موارد را نداشته و فاقد هويت باشد و زمان‌بندي مناسبي در آن به كار نرفته باشد، مورد تأييد من نيست.

وي در خصوص اظهارنظر اصغر فرهادي در خصوص فيلم «جدايي نادر از سيمين» مبني بر اينكه «پايان اين اثر باز است»، گفت: من اصلاً اين حرف اصغر فرهادي كه مي گويد پايان اثر من باز است را نمي‌فهمم؛ اين چرنديات را فقط بايد براي كساني كه مي‌فهمند بازگو كنند و به نظر من اثر بايد مانند يك خلقت پايان داشته باشد؛ اين يك اثر ماندگار و هنري است.

فراستي خاطرنشان كرد: اگر جايزه‌هاي فيلم «جدايي نادر از سيمين» به 560 جايزه هم برسد، من مخالف اين اثر هستم و معتقدم كه در اين اثر هيچ محتوايي وجود ندارد.

اين منتقد سينما در پاسخ به اين سوال كه اين فيلم در جشنواره فجر جايزه بهترين فيلم را دريافت كرد، گفت: در جشنواره فجر سال گذشته، يك ساعت پس از دريافت جايزه توسط اين فيلم در برنامه هفت گفتم كه موضوع اين فيلم در واقعيت وجود ندارد و چيزي كه موضوع آن در واقعيت نيست، فاقد محتواست.

وي در خصوص دريافت جايزه اين فيلم در عرصه هاي جهاني گفت: به‌ نظر من بحث دريافت جايزه توسط اين فيلم كاملاً سياسي است؛ پيام فيلم اين است كه در ايران همه دروغ مي‌گويند و ما بايد مهاجرت كنيم، بنابراين اگر كسي فكر مي‌ كند كه اين جايزه‌ها، با اين پيام، خوب است، به اندازه همان فيلمساز تفكر دارد.

فراستي ادامه داد: سه هفته پيش اعلام كردند كه اين فيلم بدون مجوز در ايران ساخته شده و مسئولان سينمايي كه به اين فيلم جايزه دادند، الان حرفشان را پس گرفته اند؛ اخيراً هم شمقدري گفته، اگر ما اسكار بگيريم، اين جايزه ها سيگنال‌هاي مثبت آن به ماست، اما نه تنها ما اين جايزه را دريافت نمي‌كنيم، بلكه در اسكار جايزه بهترين فيلم به فيلم اسرائيلي داده مي شود و بازي به نفع آنها تمام خواهد شد.

اين منتقد سينما يادآور شد: ‌من به اصغر فرهادي پيشنهاد كردم كه در يك جلسه خبري اعلام كند من جايزه اسكار را نمي‌خواهم و بايد فيلم من را پس بدهند، اما وي نه تنها اين كار را نكرد، بلكه در مورد اين پيشنهاد موضع گيري نمود.

حاشيه هاي جلسه نقد

مسعود فراستي در جريان نقد فيلم «جدايي نادر از سيمين» وقتي نظر خود مبني بر اينكه پيام اين فيلم دروغگويي و مهاجرت از جامعه است كه واقعي نيست و اين سياه نمايي جامعه ايران است، ارائه داد، بسياري از دانشجويان و شركت كنندگان در اين جلسه مسئله دروغگويي در جامعه را تأييد كردند گفتند، بسياري از افراد براي نگه داشتن مال و جايگاه خود بايد دروغ بگويند و در جامعه ما نيز اين مسئله رواج دارد.

حمايت دانشجويان و اظهارنظرهاي آنها باعث عصبانيت فراستي شد و گفت: من متأسفم از اينكه جامعه روشنفكر و دانشگاهي ما اين گونه تصوري از جامعه دارد؛ با اين وجود نبايد از كسان ديگر توقع داشت كه اين گونه فكر نكنند؛ در واقع شما نه هنر و ايران را مي شناسيد و نه آن را مي‌فهميد.

tracer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اقا کاش یه ایکن شیشکی هم میزاشتید اینجا
حیف اینجا نمیشه وگرنه چند تا فحش توپ بهش میدادم

پس آزادی بیان کجا رفت مهندس!
بنده خدا نظرش را گفته است! قبول ندارید با استدلال رد کنید نه با دشنام!!!

hami_sani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پس آزادی بیان کجا رفت مهندس!
بنده خدا نظرش را گفته است! قبول ندارید با استدلال رد کنید نه با دشنام!!!
عزیزم اخه همون ازادی بیانی که میگی نیست وگرنه میشد جواب داد
کی گفته هر چی که توش از انقلاب نگفته باشه سوراخه؟هاا؟

tracer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عزیزم اخه همون ازادی بیانی که میگی نیست وگرنه میشد جواب داد
کی گفته هر چی که توش از انقلاب نگفته باشه سوراخه؟هاا؟

قبول دارم صحبتت را!
بحث سر دشنام و فحش بود گفتیم از این لحاظ کار درستی نیست!

djmehdi33

عضو جدید
من آقای فرهادی رو دوست دارم وعاشق فیلمهاشم
ولی با آقای فراستی هم موافقم جایزه ها کاملا سیاسیه
فیلم به جای اینکه به خاطر نکات فنی و مثبتش جایزه بگیره
متاسفانه با سیاست جایزه میگیره

درضمن اینهمه تاپیک بازشده چرا نباید حرف به این مهمی تبدیل به تاپیک نشه؟

بالا