نمايش نتايج 1 تا 3 از 3

تاپیک: گیاه خشخاش "Papaver somniferum"

 1. #1
  متخصص زراعت و اگرواکولوژی
  تاريخ عضويت
  2011/6
  امتیاز
  8577
  پست ها
  6,550

  پيش فرض گیاه خشخاش "Papaver somniferum"
  گیاه خشخاش "Papaver somniferum" :

  گیاهی است که در کشورهای مختلف به خصوص ایران ، کشت آن تحت نظر دولت است .
  گیاهی است علفی از خانواده Papaveraceae یا شقایق . ارتفاع گیاه در صورت مرغوب بودن زمین به 5/1 متر هم می رسد .
  برگ ها بزرگ و دندانه دار ، متناوب و شفاف . باگل های درشت واقع در انتهای ساقه است . رنگ گل آن سفید ، قرمز و بنفش است . قسمت دارویی آن کپسول است . شیرابه حاصل از کپسول نارس و دانه آن می باشد . میوه خشخاش کپسول است . در هر کپسول خشخاش معادل 25 تا 30 هزار دانه به بزرگی 1/0 تا 2/0 میلیمتر وجود دارد . به رنگ خاکستری ، قهوه ای و سیاه رنگ است . عمده روش تکثیر این گیاه از طریق بذر است.
  دانه ها در اوایل اسفندماه در امتداد یا خطوط کشت با فاصله 60 سانتیمتر از همدیگر کاشته می شوند . زمینی که به عنوان کشت خشخاش در نظر گرفته می شود باید بافت سبک یا کود دار و حاصلخیز باشد . به دلیل ریز بودن بذرها معمولا بذرها در بطری هایی ریخته می شود که در سر بطری چوب پنبه ای قرار می دهند و از وسط چوب پنبه سوراخ ریز ایجاد می کنند و در امتداد شیار حرکت می دهند تا بذر کمی در واحد سطح ریخته شود . اگر بذر زیادی در واحد سطح ریخته شود خطا پذیری خیلی کم است ولی چون گیاه تولید ریشه های مستقیم و عمودی می کند اگر تصمیم به تنک کردن داشته باشیم با مشکل مواجه می شویم . میزان بذر لازم 2 کیلوگرم در هکتار است . زمانی که کپسول گیاه نارس و سبز رنگ است با یک سری تیغ های تیز روی رگه های میوه را خراش داده که در اثر این خراش دهی ، شیرابه ای از کپسول خارج می شود که به عنوان مصارف دارویی و تهیه تریاک استفاده می شود. از هر پایه خشخاش 4 کپسول تولید می شود که در هکتار 200 تا 250 هزار عدد کپسول بوجود می آید . هر پایه ، شاخه های متعددی دارد . دانه خشخاش آلکالوئید کم یا ناچیزی دارد ولی به عنوان غذایی مانند خوش طعم کردن نان و به عنوان تفاله در دامپروری استفاده می شود . برگ های این گیاه مصرف دارویی کمی دارد که زمان جمع آوری قبل از شکفته شدن گل هاست .

  از شیرابه سفت شده کپسول های نارس به عنوان آرام کننده دردهای عصبی ، خواب آور ، تعدیل کننده عمل اعصاب ، تسکین سرفه های مزمن و تسکین ناراحتی های دستگاه تنفسی و .... استفاده می شود . گیاه خشخاش در مناطق خشک و نیمه خشک کشت و کار می شود و یک گیاه تقریبا سازگار به کم آبی است . دوره آبیاری برای این گیاه از 12 روز تا 15-16 روز است .

 2. #2
  متخصص زراعت و اگرواکولوژی
  تاريخ عضويت
  2011/6
  امتیاز
  8577
  پست ها
  6,550

  پيش فرض

  مشخصات گیاه شناسی
  اقسام معروف شقایق و خشخاش همه از یک تیره هستند که به اسامی مختلفی معروفند . گیاهانی هستند یکساله و دائمی که شیره تیره رنگ سفیدی را درون خود دارند . دارای برگ هایی می باشند که در قسمت های مختلف دندانه دار شده اند . گل ها بزرگ در انتهای پدانکول طویل ، حاوی یک کاسه گل با دو کاسبرگ مقعر علفی است . جامه گل با 4 گلبرگ که دو به دو رویهم قرارگرفته اند قبل از باز شدن بیشتر پرچم ها به صورت غنچه مچاله گردیده اند .

  ریشه خشخاش مخروطی یا مارپیچی شکل است . ساقه آن که اغلب به یک متر می رسد استوانه ای و راست می باشد و خشخاش های باغچه ای را هم دیرباز در زمره گیاهان زینتی کشت می کردند و امروزه هم از اهمیت خاصی برخوردار است و ارقام بی شماری از این گیاه وجود دارد که بعضی گل ها تک ، دوتایی ، چندتایی که دارای گلبرگ های موج دار می باشد . به رنگ های مختلف ار سفید ، صورتی ، قرمز ، ارغوانی ، بنفش ، قرمز لعلی ، خاکستری ، خاکستری کتانی و غیره دیده می شود .
  از مهمترین گونه های آن به نام ملکه گیاهان نامیده اند این گیاه در ماه های اردیبهشت و خرداد که گیاهان دائمی دیگر تازه شکوفا می کنند جلوه زیبایی از رنگ را نمودار می سازد .
  این گونه بسیار مقاوم بوده و در هر شرایطی با کمترین مراقبت به خوبی رشد و نمو می کند . طول ان تقریبا یک متر و برگ ها شبیه برگ سرخس است ساقه های آن به گل های شفافی با ترکیب از رنگ سفید تا قرمز ختم می گردد . در اواخر فصل بهار گلدهی آن تمام می شود .
  گونه دیگر به نام p.nudicaule می باشد که گل های آن به رنگ زرد ، زعفرانی ، نارنجی سیر ، سفید و بوته های آن کوتاه است و ارتفاع آن 30 سانتیمتر می رسد این گونه چنانکه در بهار کاشته شود از آخ تابستان تا آخر پاییز گل می کند .
  گونه های دیگری نیز از گل ریبا با نام های زیر وجود دارند با نام p.rtoeas
  گونه دیگر با گل های قرمز شفاف به نام p.matador .
  طرزکاشت و ازدیاد
  معمولا در اوایل مرداد که شکوفه های گل تمام م شود و ساقه و برگ ان به رنگ قهوه ای در می آید آنها را در محل هایی موردنظر جابه جا می کنند و هر ریشه را با فضای باز 60-65 سانتیمتر از هر طرف در محل خود می کارند چون دارای ریشه های پر و بزرگ هستند از این جهت بایستی گودال های بزرگی حفر نمود تا ریشه ها تا و خم نشوند و نوک هر یشه باید 5/7 سانتیمتر از زیر سطح خاک فاصله داشته باشد . ریشه را با یکدست در گودال قرار داده و با دست دیگر خاک را در گودال می ریزند و با فشار دست هوای داخل حفره را خارج می نمایند .
  کاشت بذر
  درصورتیکه مسئله رنگ اهمیت نداشته باشد از طریق کاشت بذر می توان خشخاش را تکثیر نمود . بذرها در اسفندماه در گوش گرم کاشته می شوند سپس در فروردین آنها به گوش سرد منتقل می شوند . زمانی که هوا سرد شد آنها را تنک می کنند . درفصل پاییز گیاهان فوق به اندازه کافی رشد نموده اند از این جهت آنها را به بستر اصلی خود منتقل و نشاء می کنند .
  خاک
  خشخاش به خاک خوب و قوی نیاز دارد و در خاک های اسیدی رشد آن مشکل می باشد . در این صورت خاک و یا بستر خشخاش را می توان با کود پوسیده دامی یا کود مرتعی سه ساله با اضافه کمپوست ، آرد استخوان یا خون خشک تقویت نمود . و درصورت اسیدی بودن خاک با افزودن آهک همراه با کودهای مزبور مناسب می باشد .
  خواص داروئی:
  از دانه خشخاش سیاه و سفید روغنی تهیه می کنند که برای کارهای صنعتی و تصفیه شده آن برای خوراکی به کار می رود . جلد خشخاش که به نام کنار معروف است برای غرغره و تهیه شربت های مسکن و خلط اور مصرف می شود . مقدار روغن دانه خشخاش در حدود 45 است . ضمنا گلها اثر ملین دارد .
  عمده مصرف آن در تهیه ماده ایست به نام تریاک که مایع زردرنگی بوده و در مجاورت هوا تیره و به رنگ قهوه ای تبدیل می شود . این شیره در تمام عروق شیره خز گیاه موجود است که به طورکلی برا مصارف داروئی مواد شبه قلیائی متنوعی به دست می آید که همه آنها مخدر و مسوم کننده نیز هستند .

 3. تشكر از اين پست


 4. #3
  متخصص زراعت و اگرواکولوژی
  تاريخ عضويت
  2011/6
  امتیاز
  8577
  پست ها
  6,550

  پيش فرض آشنایی با خواص تخم گیاه خشخاش

  گیاه دارویی خشخاش بانام علمی PAPAVERSOMNIFER و از خانواده تیر خشخاش با نام علمی PAIPAVERACEAE و نام محلی کوکنار و تورتوری، قدمتی فراتر از 4 هزار سال دارد. این گیاه در سطح جهان به عنوان ماده‌ای مخدر، مورد استفاده قرار گرفته است.
  به گزارش ایسنا، خشخاش گیاهی علفی و یک ساله است که تاکنون بیش از 200 گونه متعلق به گیاه خشخاش یا پاپاور شناسایی شده و علاوه بر گونه‌های متعدد، خشخاش دارای زیرگونه واریته و فرمهای متفاوتی نیز است و برخی از محققان، آسیا را منشاء این گیاه می‌دانند. گیاه خشخاش دارای ریشه‌ای مخروطی و کم و بیش چربی است که به طور مستقیم در زمین فرومی‌رود و طول ریشه اصلی این گیاه متفاوت بوده و به گونه گیاه و شرایط اقلیمی محل رویش بستگی دارد و به طور متوسط بین 18 تا 20 سانتی‌متر و قطر آن یک تا 2 سانتی‌‌متر است.
  ریشه خشخاش دارای انشعاب‌های کمی است و ریشه‌های جانبی شبکه بسیار وسیعی از ریشه‌های ظریف را تا عمق 50 تا 100 سانتی‌متر خاک به وجود می‌آورند و ساقه فوقانی ریشه قطورتر است که باعث استحکام ساقه می‌شود.
  ساقه مستقیم استوانه‌ای شکل با سطحی صاف به رنگ سبز روشن است و ارتفاع آن با توجه به شرایط اقلیمی محل رویش، متفاوت است.
  برگ‌های این گیاه بیضی شکل و در سطح زمین قرار می‌گیرند و بدون دمبرگ هستند و به طور متناوب بر روی ساقه قرا می‌گیرند و برگ‌های پایین ساقه بزرگتر بوده که به تدریج به طرف بالا کوچکتر و تخم مرغی شکل می‌گردند.
  گل‌های این گیاه انتهای ساقه‌های اصلی و فرعی پدیدار می‌شوند و دارای گلبرگ سفید هستند که ناحیه فوقانی به رنگ بنفش یا روشن است و میوه خشخاش به شکل گرز بوده که شیره‌های مخصوص تولید می‌کند.
  مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان در این رابطه گفت: خشخاش به وسیله بذر تکثیر می‌یابد و برای کاشت و تکثیر خشخاش به منظور استخراج مواد موثر مورد انتظار همواره باید از گونه‌ها و یا واریته‌هایی استفاده نموده که نسبت به آسفالت و بیماریها مقاوم است و از میوه‌های زیاد و مقادیر فراوان الکالوئید برخوردار باشند.
  ارقام انتخاب شده باید ساقه‌های محکمی داشته باشند به طوری که با وزش باد روی زمین نخوابند در غیر این صورت مقدار بسیار کمی گل تولید می‌کنند و در نتیجه میوه‌ای که تولید می‌کنند از مواد موثر کمتری برخوردار است.
  طول دوره رشد گیاهانی که در فصل بهار کشت می‌شوند 120 تا 160 روز است و دوره رشد خشخاش به 6 مرحله خواب بذر، سبز شدن بذر، تشکیل برگهای طوقه‌ای، طویل شدن ساقه، گل‌دهی و مرحله رسیدن بذرها و میوه‌ها و پراکنش تقسیم می‌شود.
  برگ این گیاه برای تسکین سرفه و رفع اسهال و بی‌خوابی استفاده می‌شود.
  تخم این گیاه سرفه‌های خشک را درمان کرده و چاق کننده و مخدر است و بی‌خوابی یا کم خوابی را درمان می کند.
  تخم گیاه دارویی خشخاش، درد سینه را درمان کرده و سوزش مجرای ادرار و اسهال کهنه و کم خونی را درمان می کند و نیروی جنسی را نیز تقویت می‌کند.
  ریشه این گیاه فشار خون را پایین می‌آورد و درد کمر تا زانو یا سیاتیک را درمان می‌کند.

تاپیک های مشابه

 1. Beautiful English Quotes
  توسط setare.blue در تالار زبان انگلیسی
  پاسخ ها: 435
  آخرین ارسال: 2015/7/20, 05:36 PM
 2. Why Do We Quote? The Culture and History of Quotation
  توسط Persia1 در تالار کتابخانه زبان های خارجه
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2011/9/22, 03:06 PM
 3. پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2011/7/25, 03:43 AM

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •