چهارشنبه آخر سال (تاریخ و رسومات و . . . . . )

وضعیت
موضوع بسته شده است.

mario22

عضو جدید
اگه از ما ایرانیا بپرسن اسم چند تا مراسم مهم باستانی و ایرانی رو بگیم مطمئنن سه تا جشن اول همه اند:

عید نوروز

شب یلدا

و چهارشنبه سوری

نوروز و شب چله که همیشه جای خودشونو بین خونواده ها دارند. اما چهارشنبه سوری بحثش ازین دو تا جداست.

سوری
حالا اگه بخوایم به تاریخچه اش بپردازیم، اونجوری که مطرح کرده اند، بر میگرده به دوران پیش از سامانی که البته اولین نشانه هاش تو کتابهای همین دوره سامانی ذکر شده. البته عده ای هم معتقدند این امر تاریخچه اسلامی هم داره. چون تو هیچ منبعی ذکر نشده که این اتفاق تو چه روزی می افتاده. و فقط کلمه جشن سوری به معنای سرور رو می آوردن. که در این شب آتش بزرگی روشن می شده.

همیشه پای یک عرب در میان است!
اما چی شد که چهارشنبه پاش اومد وسط: عرب ها! تعجب نکنین. چهارشنبه در رسوم عرب ها روز نحوست بوده. به خاطر همین هم این روز رو با جشن گرفتن و دور هم جمع شدن سعی می کردن بگذرون.
البته یه داستان دیگه هم هست که اتفاقا دو هفته پیش تو فیلم مختار نشونش داد. و اونم آتش برافروختن روی پشت بام ها درست موقع آغاز قیام مختار ثقفی بود. که چون توی اون قیام ایرانی ها حضور فعالی داشتند این رسم رو با خودشون نگه داشتند و هرساله اجراش کردن. به خاطر همین هم هنوز هم توی بعضی از روستا ها و شهر ها رسمه که آتیش رو روی پشت بوم ها روشن می کنن.

ترقه های چینی
این رسم ترقه ترکوندن هم فقط چند سالیه که باب شده و ریشه اش هم مربوط می شه به مراسم ترقه زنی چینیها!! (جشن هاشون رو هم صادر می کن این چش بادومیا!!!)

در نتیجه جشنای چهار شنبه سوری امروز ما ترکیبی است از آيين "جشن سور " ايرانيان باستان + نحوست چهارشنبه در نزد اعراب + ترقه بازي چيني ها

شما ها تو چهارشنبه سوری ها چیکار میکنین! من که معمولاً از ترس پامو بیرون نمی ذارم!

amir.s.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
من به فیلم هایی که پخش میشه نگاه میکنم(ترجیح میدم طنز باشه)

sajad_strant

عضو جدید
من سعي مي كنم مثل هر سال آتش بزرگي درست كنم و با رفقا از روش بپرم.در اين زمينه ركورد دار هستم.
بايد اين رسوم زيبا حفظ بشه البته فقط با شكل سنتي و قديميش نه با ترقه و امثال اينها

mario22

عضو جدید
من به فیلم هایی که پخش میشه نگاه میکنم(ترجیح میدم طنز باشه)

اتفاقا توی این چند ساله تلویزیون با کلی فیلم اکشن و خفن به نظرم بیشتر ملت رو تحریک می کنه!
اگرچه از ساعت 4 به بعد ازین شبکه به اون شبکه فیلم داره!

mario22

عضو جدید
من سعي مي كنم مثل هر سال آتش بزرگي درست كنم و با رفقا از روش بپرم.در اين زمينه ركورد دار هستم.
بايد اين رسوم زيبا حفظ بشه البته فقط با شكل سنتي و قديميش نه با ترقه و امثال اينها

این دقیقاً همون کاریه که قدیمیا می کردن! ولی اونم خطرناکه ها! بپا یه وقت نسوزی!

amir.s.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
اتفاقا توی این چند ساله تلویزیون با کلی فیلم اکشن و خفن به نظرم بیشتر ملت رو تحریک می کنه!
اگرچه از ساعت 4 به بعد ازین شبکه به اون شبکه فیلم داره!
درسته ولی فیلم طنز گفتم.فک نکنم فیلم طنز تحریک کننده باشه!!!!!!!

mario22

عضو جدید
درسته ولی فیلم طنز گفتم.فک نکنم فیلم طنز تحریک کننده باشه!!!!!!!

کاش بذارن!!البته ترجیحاً قدیمی باشه! این طنز جدیدا ارزش دیدن ندارن!اگر هم خارجیه فرانسوی نذارن که طنزای فرانسه خیلی یخه!

fire dragon

عضو جدید
کاربر ممتاز
من از الان کلی موشک و نارنجک و هفت ترقه و... هر چی فکرش کنید خریدم
دو سه تا کوکتل مولوتوف هم خودم ساختم امیدوارم درست عمل کنه
دو تا کمد چوبی بزرگ هم گذاشتم کنار که وسط خیابون آتیش بزنیم

amir.s.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
خودت یه پا آتیشی دیگه به اینا احتیاج نیست

R.N.Z

عضو جدید
کاربر ممتاز
چهارشنبه سوری................
آتیش بازیش یه طرف بزن و برقصش یه طرف

mario22

عضو جدید

:eek::eek::eek:
مگه اول انقلابه که کوکتول ملوتوف درست کردی!!!
به شدت بد آموزی داریا!
محض شوخی:
قیافه دراگون و دوستاش قبل و بعد از چارشنبه سوری:

mario22

عضو جدید
چهارشنبه سوری................
آتیش بازیش یه طرف بزن و برقصش یه طرف

شما به شدت نیازمند ارشادی عزیزم!!
بزن و برقص؟ نچ نچ نچ نچ نچ
البته چون عقده ای نشی در حد مشروع و در فضای مجازی این حق رو بهت می دم:

R.N.Z

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما به شدت نیازمند ارشادی عزیزم!!
بزن و برقص؟ نچ نچ نچ نچ نچ
البته چون عقده ای نشی در حد مشروع و در فضای مجازی این حق رو بهت می دم:
سخت نگیر بابا ،میدونم که میدونی یک حالی میده

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کاتیوشا و آر پی جی و اینا نمیخوای بدم بهت؟
شهاب 3 هم هست اگه خواستی

Sarp

مدیر بازنشسته
بچه ها قراره سهم ترقه های منو فردا دوشنبه بیارن بدن خونه
کمتر از پارسال باشه . . . . . !!

پارسال 3 تا دینامیت دست ساز داشتم
یکش جزغاله شد و منفجر نشد
یکیش افتاد تو جوی آب و یه عده تماشاگر از سر تا پا آب شدند :D
یکیش رو هم انداختیم دیدیم ماشین پلیس چراغش دیده میشه منتظر نشدیم منفجر شه
الفرار :D

خلاصه نچسبید

sweetest

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها قراره سهم ترقه های منو فردا دوشنبه بیارن بدن خونه
کمتر از پارسال باشه . . . . . !!

پارسال 3 تا دینامیت دست ساز داشتم
یکش جزغاله شد و منفجر نشد
یکیش افتاد تو جوی آب و یه عده تماشاگر از سر تا پا آب شدند :D
یکیش رو هم انداختیم دیدیم ماشین پلیس چراغش دیده میشه منتظر نشدیم منفجر شه
الفرار :D

خلاصه نچسبید

همین؟؟؟:surprised:
بچه ای هنوز:D
تو محل ما بچه ها جمع شدن یه رنو خریدن منفجرش کردن...:D

rahajo0on

عضو جدید
کاربر ممتاز
من امسال هیچی به دستم نرسیده من چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دانیال پارسی

عضو جدید
اگه از ما ایرانیا بپرسن اسم چند تا مراسم مهم باستانی و ایرانی رو بگیم مطمئنن سه تا جشن اول همه اند:

عید نوروز

شب یلدا

و چهارشنبه سوری

نوروز و شب چله که همیشه جای خودشونو بین خونواده ها دارند. اما چهارشنبه سوری بحثش ازین دو تا جداست.

سوری
حالا اگه بخوایم به تاریخچه اش بپردازیم، اونجوری که مطرح کرده اند، بر میگرده به دوران پیش از سامانی که البته اولین نشانه هاش تو کتابهای همین دوره سامانی ذکر شده. البته عده ای هم معتقدند این امر تاریخچه اسلامی هم داره. چون تو هیچ منبعی ذکر نشده که این اتفاق تو چه روزی می افتاده. و فقط کلمه جشن سوری به معنای سرور رو می آوردن. که در این شب آتش بزرگی روشن می شده.

همیشه پای یک عرب در میان است!
اما چی شد که چهارشنبه پاش اومد وسط: عرب ها! تعجب نکنین. چهارشنبه در رسوم عرب ها روز نحوست بوده. به خاطر همین هم این روز رو با جشن گرفتن و دور هم جمع شدن سعی می کردن بگذرون.
البته یه داستان دیگه هم هست که اتفاقا دو هفته پیش تو فیلم مختار نشونش داد. و اونم آتش برافروختن روی پشت بام ها درست موقع آغاز قیام مختار ثقفی بود. که چون توی اون قیام ایرانی ها حضور فعالی داشتند این رسم رو با خودشون نگه داشتند و هرساله اجراش کردن. به خاطر همین هم هنوز هم توی بعضی از روستا ها و شهر ها رسمه که آتیش رو روی پشت بوم ها روشن می کنن.

ترقه های چینی
این رسم ترقه ترکوندن هم فقط چند سالیه که باب شده و ریشه اش هم مربوط می شه به مراسم ترقه زنی چینیها!! (جشن هاشون رو هم صادر می کن این چش بادومیا!!!)

در نتیجه جشنای چهار شنبه سوری امروز ما ترکیبی است از آيين "جشن سور " ايرانيان باستان + نحوست چهارشنبه در نزد اعراب + ترقه بازي چيني ها

شما ها تو چهارشنبه سوری ها چیکار میکنین! من که معمولاً از ترس پامو بیرون نمی ذارم!

مطلب کلا بی پایه و اساس بود . هدفمند نوشته شده بود.
که مثلا بگه چهارشنبه سوری سنت عربی هست و پاسش ندارید.

دانیال پارسی

عضو جدید
فقط ای کاش امسال بارون شدید نباشه
هیچ جا دریاکنار نمیشد.
فکر کنید یک سال شهر بغلی ما به خاطر ادعای تتقلب مقداد نجف نژآد مدیر عامل سابق استقلال تو نمایندگی مجلس شهر فریدونکنار شورش شده بود .فکر کنید n تا نیروی ویژه و از این کوماندوها فرستاده بودند.وقتی سرکوب تمام شده بود.بیکار موندن همون ها را فرستادن دریاکنار.
چه جنگی شده بود.تو عمرم ندیده بودم اینطوری.
یعنی تا 3 شمردن.3 تموم شد رحم نمیکردن با باتوم به همه حمله میکردند.ما هم مقابله به مثل میکردیم.با سنگ و ترقه.
فکر کنید ملت تو یک مدیون جمع شده بودند و اون وسط با ماشین حرکت میکردند و میرقصیدن و ترقه پرتاب میکردند.
با کسی هم کاری نداشتند .ولی وقتی اون ها اوومدند شد میدان جنگ

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
من یه تاپیک در این باره زده بودم ........... حالا دیگه نیست ................. فکر میکنم پیوسته به تاپیهای قدیمی بعد حذف شده ........ اونجا توضیح داده بودم . دی

mario22

عضو جدید
مطلب کلا بی پایه و اساس بود . هدفمند نوشته شده بود.
که مثلا بگه چهارشنبه سوری سنت عربی هست و پاسش ندارید.

اصلاً این هدفو دنبال نمی کردا! من منظورم این بود که این سنت هم مثل خیلی از سنت های دیگه ما دچار تغییرات شده.
هر کدوم از قسمت هاشو هم که فکر می کنی از خودم در آوردم بگو تا برات منبعش رو بگم.

#parisa#

عضو جدید
کاربر ممتاز
شماها واقعا میرید آتیش بازی؟
من که فک میکنم آتیش بازی توی تحریف وارد مراسم 4شنبه سوری شده.
اصلش همون بزن برقصش بوده:دی

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
امسال من اصلا چیزی نخریدم
هنوز یسری از وسایل سال پیش مونده
اصلا حال و حوصلشو هم ندارم
نمیدونم چم شده

وضعیت
موضوع بسته شده است.