آموزش فلوئنت و گمبیت / Fluent And Gambit Learning

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام امروز برای شما دوستان عزیز و پروژه ای!!!( یعنی به دنبال انجام پروژه هستید) یکسری آموزش زبان اصلی فلوئنت قرار دادم. تمامی آموزش های با فرمت pdf هستند که البته گاهی فشرده شده اند.

ادامه مطلب

behnam_z32

عضو جدید
ba salam khedmate dostan.
man ye monhani ro dar yek ostovane daram mesh mizanam.
nadikaye divare haie monhani ro ba estefade az boundary layer (taiine ertefae radife aval va sepas zaribe afzayeshe erftefa va nofoze mesh to safe) anjam dadam.
vaghty kare mesh zanim tamom mishe bad az inke tamame safahato mesh mizanam. nemitounam hajm ro mesh bezanam.
man az gozineye tet/hyb va tgrid estefade mikonam
bayad tozih daham man tamame khataro besourate mosalasi mesh zadam joz dar nazdikie marze monhani ha.
age emkan dare behem komak konid. nemitoune hajm ro mesh bezane

CFDMan

عضو جدید
با سلام
لطفا سوالتون را به فارسی در این آدرس بنویسد در خدمتتون هستم
موفق باشید

ba salam khedmate dostan.
man ye monhani ro dar yek ostovane daram mesh mizanam.
nadikaye divare haie monhani ro ba estefade az boundary layer (taiine ertefae radife aval va sepas zaribe afzayeshe erftefa va nofoze mesh to safe) anjam dadam.
vaghty kare mesh zanim tamom mishe bad az inke tamame safahato mesh mizanam. nemitounam hajm ro mesh bezanam.
man az gozineye tet/hyb va tgrid estefade mikonam
bayad tozih daham man tamame khataro besourate mosalasi mesh zadam joz dar nazdikie marze monhani ha.
age emkan dare behem komak konid. nemitoune hajm ro mesh bezane

laser_vru

عضو جدید
سلام
کسی میدونه چطوری میشه بین فلوئنت و کتیا ارتباط برقرار کرد؟

mshf2

عضو جدید
روشی که من دیدم به کار میره Import کردن هندسه در گمبیت و اعمال موارد مورد نظر و بعد export کردن با فرمت مش به فلوئنت هستش.

adgin

عضو جدید
سلام دوستان
من حجمی با زاویه های غیر قائم دارم و امکان اینکه برای مش زدن اونو به حجمهای کوچکتر تقسیم کنم نیست
برای مش زدن از cooper و map استفاده کردم اما موفق نشدم ممکنه راهنماییم کنید.ممنون

mehrdadm_1989

عضو جدید
سلام به همه عزیزان من میخوام یه توربین بادی رو شبیه سازی کنم و در نهایت تعداد دوران در دقیقه رو به دست بیارم برای شبیه سازی میدونم باید از 6dof استفاده کنم ولی برای این نیاز به یک udf دارم ولی من اطلاعات زیادی راجع به udf ندارم .اگه بتونید بهم کمک کنید که چطور این فایل رو بنویسم ممنون میشم

CFDMan

عضو جدید
سلام
در صورتی که تازه شروع به کار با نرم افزار Gambit کردید و فرصت یادگیری دارید شدیدا توصیه میکنم از نرم افزار ICEM-CFD استفاده کنید.
این نرم افزار قدرت بالایی در تولید شبکه های سازمان یافته داره. از این لینک و این لینک میتونید دو آموزش فارسی ICEM-CFD دانلود کنید.
اگر در زمینه Gambit هم فایل آموزش میخواهید سری به این لینک بزنید.
در این لینک هم مباحث گسترده ای در مورد نرم افزارهای CFD انجام میشه
موفق باشید

CFDMan

عضو جدید
سلام دوست عزیز
شما برای شبیه سازی توربین باد نیازی به 6DOF ندارید. این مدل برای ردیابی اجسام رها شده مثل یک راکت کاربرد داره.
شما میبایست از مدل MRF استفاده کنید.
از این لینک میتونید مطالب مفیدی در مورد FLUENT پیدا کنید
موفق باشید

سلام به همه عزیزان من میخوام یه توربین بادی رو شبیه سازی کنم و در نهایت تعداد دوران در دقیقه رو به دست بیارم برای شبیه سازی میدونم باید از 6dof استفاده کنم ولی برای این نیاز به یک udf دارم ولی من اطلاعات زیادی راجع به udf ندارم .اگه بتونید بهم کمک کنید که چطور این فایل رو بنویسم ممنون میشم

mehrdadm_1989

عضو جدید
سلام دوست عزیز
شما برای شبیه سازی توربین باد نیازی به 6DOF ندارید. این مدل برای ردیابی اجسام رها شده مثل یک راکت کاربرد داره.
شما میبایست از مدل MRF استفاده کنید.
از این لینک میتونید مطالب مفیدی در مورد FLUENT پیدا کنید
موفق باشید
مرسی از کمکتون .برای mrf من باید سرعت چرخشی رو اعمال کنم؟ اگه اینطور باشه که من سرعت دقیقی از چرخش توربین رو نمیدونم من میخوام با استفاده از نیروی باد توربین بچرخه نه اینکه من سرعت رو وارد کنم.به نظر شما باید از sliding mesh استفاده کنم؟

CFDMan

عضو جدید
خواهش میکنم
بله شما برای استفاده از MRF باید سرعت چرخش را اعمال کنید
در صورتی که سرعت چرخش را نمیدونید بایستی با استفاده از یک UDF و با محاسبه گشتاور وارد بر پره از سوی باد و کم کردن نیروهای ترمزی مثل اصطکاک یاتاقان ها و گشتاور مصرفی ژنراتور، شتاب و از اون جا سرعت چرخش را محاسبه کنید.
تکرارها تا جایی ادامه پیدا می کنه که سرعت چرخش به حالت پایدار برسه و به نوعی گشتاور خالص وارد بر پره صفر شود
در مورد Sliding Mesh نیز اصولا فلسفه استفادش مربوط به فیزیکهای دارای روتور و استاتوره و ارتباطی با کار شما ندارد
موفق باشید

مرسی از کمکتون .برای mrf من باید سرعت چرخشی رو اعمال کنم؟ اگه اینطور باشه که من سرعت دقیقی از چرخش توربین رو نمیدونم من میخوام با استفاده از نیروی باد توربین بچرخه نه اینکه من سرعت رو وارد کنم.به نظر شما باید از sliding mesh استفاده کنم؟

mehrdadm_1989

عضو جدید
خواهش میکنم
بله شما برای استفاده از MRF باید سرعت چرخش را اعمال کنید
در صورتی که سرعت چرخش را نمیدونید بایستی با استفاده از یک UDF و با محاسبه گشتاور وارد بر پره از سوی باد و کم کردن نیروهای ترمزی مثل اصطکاک یاتاقان ها و گشتاور مصرفی ژنراتور، شتاب و از اون جا سرعت چرخش را محاسبه کنید.
تکرارها تا جایی ادامه پیدا می کنه که سرعت چرخش به حالت پایدار برسه و به نوعی گشتاور خالص وارد بر پره صفر شود
در مورد Sliding Mesh نیز اصولا فلسفه استفادش مربوط به فیزیکهای دارای روتور و استاتوره و ارتباطی با کار شما ندارد
موفق باشید
خیلی ممنون که پاسخ دادین .لطف میکنید راهنمایی کنید و بگید چطور میشه UDF رو نوشت؟آیا مثالی یا فایل آماده ای دارید که معرفی کنید؟ با تشکر

CFDMan

عضو جدید
سلام
خواهش میکنم
من برای کتاب فلوئنت پیشرفته ای که تالیف کردم و در مراحل نهایی آماده سازی است، بخشی هم برای UDF نوشتم ولی متاسفانه تا زمان چاپ کتاب قابل انتشار نیست
میتونید از این لینک و این لینک مطالبی البته به زبان انگلیسی پیدا کنید.
البته توصیه نهاییم اینه که در صورتی که تسلط چندانی در کدنویسی UDF ندارید، خودتون رو درگیر این مساله نکنید.
شما میتونید برای دورهای مختلف، به طور مثال 10 دور احتمالی، شبیه سازی انجام بدید و بدین ترتیب منحنی گشتاور توربین بر حسب دور را استخراج کنید. در نهایت با قطع دادن منحنی های ژنراتور و توربین، دور و توان کارکرد توربین را بدست بیارید.
موفق باشید

خیلی ممنون که پاسخ دادین .لطف میکنید راهنمایی کنید و بگید چطور میشه UDF رو نوشت؟آیا مثالی یا فایل آماده ای دارید که معرفی کنید؟ با تشکر

mehrdadm_1989

عضو جدید
خیلی ممنون دوست عزیز راه حل جالبی رو ارائه دادین.یه نرم افزاری به دستم رسیده به اسم autodesk simulation cfd که دور خروجی خیلی راحت بهم میده دیگه دردسر udf رو ندارم.البته اول تست کردم ببینم جوابش درسته یا نه.

CFDMan

عضو جدید
خدا را شکر
موفق باشید

خیلی ممنون دوست عزیز راه حل جالبی رو ارائه دادین.یه نرم افزاری به دستم رسیده به اسم autodesk simulation cfd که دور خروجی خیلی راحت بهم میده دیگه دردسر udf رو ندارم.البته اول تست کردم ببینم جوابش درسته یا نه.

hamid-nice

عضو جدید
  • با سلام
    سوال اصلی من درباره چگونگی تغییرات Boundary condition هایی است که فلوئنت می سازه
    فرض کنید یک لوله عمودی داریم که در آن هوا قرار دارد و ما یک قطره آب را در وسط لوله رها می کنیم
    من برای مدلسازی این موضوع با نرم افزار solidworks یک لوله و یک کره را جداگانه مدل کردم و آنها را assemble کردم سپس بردم در designmodeler انسیس و با nameselection ورودی و خروجی و برای این قطره هم یک nameselection ایجاد کردم تا در فلوئنت یک boundary condition برایش بسازد .
    فلوئنت اینکار رو انجام داد ولی یک boundary condition هم به عنوان دیواره (wall) ایجاد کرد به خاطر تشخیص مرز بین دو قطعه assemble شده ( یعنی قطره و دیواره) .
    این دیواره نمی گذارد هوا بر آب اثر کند و من می خواهم این دیواره را که در لیست boundary condition هایم هست حذف کنم
    چه راهی برای حل این مشکل وجود دارد ؟
    درضمن اینکه در قسمت zone condition دو تا zone ایجاد کرده که دو تا از boundary condition ها در یکی و بقیه در دیگری نسبت داده شده که من سعی کردم همه را به یکی از zone ها انتقال بدم و تنها این دیواره در یکی از zone ها باقی بمونه که بتونم با حذف این zone این دیواره را حذف کنم ولی متاسفانه راهی برای اینکار هم پیدا نکردم.
    اگر لطف کنید و پیشنهاد یا راهکاری ارایه کنید خیلی ممنون خواهم بود
  • سوال دوم :
  • چطور میشه boundary condition که از نوع interior هست را mark کرد و آنرا patch کرد تا بتوان به آن یک فاز خاص را نسبت داد چرا که این نوع boundary به صورت mix در نظر گرفته می شود ؟
    با تشکر

آخرین ویرایش:

امیر 1224

عضو جدید
  • با سلام
    سوال اصلی من درباره چگونگی تغییرات Boundary condition هایی است که فلوئنت می سازه
    فرض کنید یک لوله عمودی داریم که در آن هوا قرار دارد و ما یک قطره آب را در وسط لوله رها می کنیم
    من برای مدلسازی این موضوع با نرم افزار solidworks یک لوله و یک کره را جداگانه مدل کردم و آنها را assemble کردم سپس بردم در designmodeler انسیس و با nameselection ورودی و خروجی و برای این قطره هم یک nameselection ایجاد کردم تا در فلوئنت یک boundary condition برایش بسازد .
    فلوئنت اینکار رو انجام داد ولی یک boundary condition هم به عنوان دیواره (wall) ایجاد کرد به خاطر تشخیص مرز بین دو قطعه assemble شده ( یعنی قطره و دیواره) .
    این دیواره نمی گذارد هوا بر آب اثر کند و من می خواهم این دیواره را که در لیست boundary condition هایم هست حذف کنم
    چه راهی برای حل این مشکل وجود دارد ؟
    درضمن اینکه در قسمت zone condition دو تا zone ایجاد کرده که دو تا از boundary condition ها در یکی و بقیه در دیگری نسبت داده شده که من سعی کردم همه را به یکی از zone ها انتقال بدم و تنها این دیواره در یکی از zone ها باقی بمونه که بتونم با حذف این zone این دیواره را حذف کنم ولی متاسفانه راهی برای اینکار هم پیدا نکردم.
    اگر لطف کنید و پیشنهاد یا راهکاری ارایه کنید خیلی ممنون خواهم بود
  • سوال دوم :
  • چطور میشه boundary condition که از نوع interior هست را mark کرد و آنرا patch کرد تا بتوان به آن یک فاز خاص را نسبت داد چرا که این نوع boundary به صورت mix در نظر گرفته می شود ؟
    با تشکر

سلام
شما راه را کلا اشتباه رفتید و برای مدل سازی قطره بایستی از یک شبکه استفاده کرده و با استفاده از مدل چندفازی حجم سیال یا همون VOF قطرتون را مدل کنید.
درمورد سوال دوم هم خدمتتون عرض کنم که اون چیزی که شما می بینید فرضی درمورد ناحیه شما نیست بلکه منوهای نرم افزار می باشد و اطلاعات کلی جریان تحت این منو قرار دارد و گزینه نیست که انتخاب کنید تا نرم افزار ماحیه را یک فاز بگیره یا میکس و این اتفاق براساس تنظیمات شما در قسمت model می افتد.
لطفا بقیه سوالاتونم توی تاپیک فلوئنت مطرح کنید.ت

hamid-nice

عضو جدید
ممنون از پاسختان ولی اگر منظورتان از راه را اشتباه رفته ام VOF هست باید خدمتتان عرض کنم من مدلم رو VOF در فلوئنت تعریف کرده ام درضمن مدل را هم مش زد ه ام منظورتون از شبکه غیر از این است ؟
سوال من در مورد چگونه تغییر دادن boundary condition هست
آیا امکان پذیر نیست ؟
با تشکر

آخرین ویرایش:

MMontazar

عضو جدید
با سلام سوالی که داشتم این بود که چطور میشه توی محیط مش زنی انسیس فلوئنت یاICEM-CFDیا حالا گمبیت تعداد المان های شبکه رو در هر یک از راستاهای x,y,z به دست آورد؟؟؟مثلا توی ICEM-CFD خود نرم افزار تعداد کل المان های شبکه رو به شما میده ولی من میخوام توی گزارشم مثلا بنویسم1000*300*2367 این کار رو چه جوری میشه کرد؟

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام سوالی که داشتم این بود که چطور میشه توی محیط مش زنی انسیس فلوئنت یاICEM-CFDیا حالا گمبیت تعداد المان های شبکه رو در هر یک از راستاهای x,y,z به دست آورد؟؟؟مثلا توی ICEM-CFD خود نرم افزار تعداد کل المان های شبکه رو به شما میده ولی من میخوام توی گزارشم مثلا بنویسم1000*300*2367 این کار رو چه جوری میشه کرد؟

سلام...

باید اینو خودت بدونی....چون خودت تعداد گره رو در همه جهت ها اعمال میکنی. ..حالا گمبیت باشه یا ICEM-CFD....

MMontazar

عضو جدید
با سلام دوست عزیز خودم تعداد گره ها رو اعمال نمی کنم فقط سایز المان ها رو تغییر میدم...با این وصف سوالم کماکان پابرجاست؟؟؟؟

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام...راستش من با گمبیت کارامو انجام میدم......تو گمبیت تعداد نود رو وارد میکنم و مش میزنم....متاسفانه با ICEM-CFD کار نکردم..

harry potter

عضو جدید
مش ساختار یافته دایره در گمبیت

مش ساختار یافته دایره در گمبیت

سلام دوستان
یه سوال داشتم
چطور میشه تو گمبیت به این شکلی در عکس پیوست اومده مش زد ؟ البته به شکلی که فقط یک فیس ایجاد بشه و موقع sweep کردن و ایجاد استوانه فقط یک حجم ایجاد بشه ؟

corner-angle_O-grid.jpg

بالا