نکنـد زیمبـاوه خاورمیـانه شویـم!!!!!!!!!!نظر شمااا چیه؟؟؟؟

n_roshan

عضو جدید
کاربر ممتاز
از خواب اصحـاب کهـف تا احسـاس پدربـزرگی زودرس

1. اصحاب کهف 309 سال در خواب بودند و هنگامی که بیدار شدند و یکی از آنها به شهر رفت تا طعامی تهیه کند، تفاوت سکه رایج و قیمت ها او را شگفت زده کرد و بدین سان مردم شهر از وجودشان آگاه شدند و الباقی ماجرا که خود بهتر می دانید.

2. تا همین چند وقت پیش، یکی از جالب ترین بخش های سخنان پدران و پدربزرگ های ما این بود: ‌شما آن موقع نبودید؛ گوشت کیلویی فلان قدر بود و با 10 تومان می شد چه ها خرید... و از این دست سخنان که برای ما رنگ و بوی افسانه داشت!

حالا حکایت خودمان شده است؛ قیمت ها با چنان سرعتی بالا می روند که هر بار به خرید می رویم، با چنان تفاوتی روبرو می شویم که گویا از خواب اصحاب کهف برخاسته ایم و سه قرنی در خواب بوده ایم!

احساس پدر پزرگی زودرس هم بهمان دست می دهد. اگر پدربزرگ ها می گفتند شما نبودید و یادتان نمی آید 60 سال پیش قیمت ها اِل بود و بِل ؛ ما می توانیم بگوییم : شما بودید و یادتان می آید که پارسال همین موقع قیمت ها چقدر پایین تر بود... اصلاً پارسال چرا، همین هفته پیش و همین دو روز قبل!

مثلاً همین سکه و ارز را نگاه کنید: امسال بعد از تعطیلات عید، 14 فروردین را در حالی آغاز کردیم که قیمت هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد 393 هزار تومان بود و هر دلار 1112 تومان. اما الان چقدر است؟
از 14 فروردین بگذریم؛ شما یادتان نمی آید(!)‌ همین دو سه روز پیش سکه حول و حوش 680 هزار تومان بود ولی الان رسیده به مرز 800 هزار تومان و دلار هم از 1680 شده تقریباً 1800 تومان.

احتمالاً چنین جهشی در آن 309 سال اصحاب کهف هم وجود نداشته است!

اوج کاهش پول ملی در زیمباوه: 100 میلیارد دلار زیمباوه مقابل سه تخم مرغ

البته تنها سکه و ارز اینگونه نیستند و از نان و شیر و گوشت و روغن گرفته تا اجاره بهای مسکن و قیمت خانه و شهریه مدرسه و قبض های آب و برق و گاز و ... همه و همه مدام قیمت های جدیدی را بر مردم تحمیل می کنند بی آنکه کسی به خواب اصحاب کهف رفته باشد!

زیمباوه، کشوری در جنوب آفریقاست. رشد تورم در این کشور تا همین چند وقت پیش به حدی سرسام آور بود که دولت این کشور اسکناس های تریلیون دلاری زیمباوه چاپ کرده بود. قیمت ها هم لحظه ای بالا می رفت به طوری که می گویند اگر کسی به رستوران می رفت و عذایی سفارش می داد، امکان داشت قیمت غذا در فاصله سفارش تا سرو در میز، تغییر کند!

دولت زیمباوه به دلیل تورم بسیار بالا، طی دو سال (1386 تا 1388)، 22 صفر را از واحد پول خود حذف كرد. بالاترین اسكناس زیمباوه كه قبل از این در گردش بود اسكناس 10 تریلیون دلاری زیمباوه بود كه با آن حتی نمی‌شد یك قرص نان خرید.

در عوض کشورهای زیادی وجود دارند که در 20 - 10 سال اخیر تورم شان تنها 2 درصد بالا رفته است که از آن جمله می توان به برخی ممالک حوزه اسکاندیناوی اشاره کرد که برغم این تورم 2 درصدی حقوق کارمندان و کارگرانشان 15 درصد بالا رفته است.

راه دور نرویم ؛ همین ترکیه که بیخ گوش خودمان است در دهه 90 میلادی تورم 80 - 70 درصدی را تجربه می کرد اما در 14 آبان همین امسال جام جم - رسانه صدا و سیمای خودمان - تیتر زد که تورم ترکیه افزایش یافت و به 3/3 درصد رسید!

حالا ما با این سرعت به کدامین سو می رویم؟‌ ... نکند زیمباوه خاورمیانه شویم.

تورم در کشور زمیباوه

M@HYA-J00N

عضو جدید
کاربر ممتاز
قدیما هرکی غذا نداشت تخم مرغ میخورد الان پولدارا باید تخم مرغ بخورن
اصلا چرا تخم مرغ نون خالی هم نداریم بخوریم اگه فقیر شیم

behnaz J

عضو جدید
دولت محترم یک یا حسین دیگه بگه تورم در ایران امسال به 80 درصد میرسه
اینو من نمیگم...از بچه های مهندسی فاینانس دانشگاه ای پی اف ال سویس میگه
بلند بگووووووووووو
یااااااااااااا حسیییییییییین

tracer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
[h=1]ایسنا خبر داد:سکه یک میلیون تومان؛دلار ۲ هزارتومان [/h]
[h=4]سكه منقوش به تصوير امام (ره) عصر روز گذشته (شنبه) به950 هزار تومان و دلار به دو هزار تومان رسيد.
در پي قطع پيش فروش سكه در بانك ملي، بالا رفتن نرخ دلار و افزايش تقاضاي خريد سكه باز هم قيمت سكه افزوده شد و به يك ميليون تومان رسيد.
بر اين اساس سكه طرح قديم يك ميليون تومان، سكه طرح جديد 950 هزار تومان، نيم سكه 470 هزار تومان، ربع سكه 250 هزار تومان و سكه گرمي 112 تا 115 هزار تومان معامله شد.
همچنين هر دلار آمريكا از هزار و900 تومان تا دو هزار تومان و يورو دو هزار و400 تومان عرضه شد.
گفتني است هر گرم طلاي 18 عيار نيز از 83 هزار و500 تومان تا 85 هزار تومان معامله شد.

منبع
[/h]

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
با توجه به افزایش شدید و بیسابقه قیمت ارزهای خارجی و بخصوص دلار در ایران باید منتظر یک سونامی تورم و افزایش قیمتها باشیم .

scutcher

عضو جدید
نگران نباشید ! پیامبر و یارانش هم سه سال سخت و دشوار رو با بی غذایی و بی پولی در شعب ابی طالب گذروند , امیدتون به خدا باشه.

bittaa

عضو جدید
استارتر محترم،سرعت پیشرفت رو میبینی؟!!!
در این ثانیه،که دارم تایپ میکنم،سکه از مرز 900 هزار تومان گذشت.
امیدوارم تا ارسال کامل این پیام پیشرفت بزرگتری نداشته باشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2aawsome

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به زودی زیمباوه هم میشویم.....
دیگه باید جامون و با افغانیا عوض کنیم ....باید بریم اونطرف عملگی خرج خانواده رو در بیاریم بفرستیم اینور.....

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
همیشه آرزو داشتم میلیاردر بشم ! مثه اینکه دارم به آرزوم میرسم, به زودی میتونم با فروش چند تا دونه از تخم مرغهای تو یخچالمون میلیارد بشم !
حیف... داداش کوچولوم یه جوجه داشت چند ماه پیش مرد! می تونستیم الان تخم مرغ بفروشیم!:biggrin:

capslock

عضو جدید
از نظر شکم بهتره خود کفا بشیم پولم اگه مثل قدیم به گندم و این چیزا تبدیل کنی عاقلانه تره چون حداقل قیمتش جهانیه چند وقت دیگه باید خودمون پولمونو چاپ کنیم دولت هزینه هاش کم بشع

roya.b

عضو جدید
من دیشب تاپیک زدم سکه شده 930 هزار تومان به صبح نرسیده بستنش!

حرف بد میزنی همین میشه دیگه
ما چیکار به این کارا داریم؟؟؟؟؟؟؟؟
به ما چه که قیمت طلا تو بازار جهانی ثابته ولی تو بازار ما همینجوری میره بالا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

بیاین اینجا برا هم تولد بگیریم
از گل بلبل حرف بزنیم
بپرسیم به نظر کی خدا وجود داره به نظر کی نه وچرا بعد بحث راه بیفته در حد بنز وتاپیک تا 000/930 صفحه بره
اینکه دخترا اینجورن وپسرا فلان طور
آمار دوست دخترا چی شده و.........................

آره عزیزان من بیاین راجع به این مسایل صحبت کنیم
من وتو رو چه به قیمت سکه ودلار و طلا و..... چه به...............استغفراله

ودر پایان صحبتی با مدیر مربوطه که حذفش کرده
میگم زیر برف سرما نخوری مدیر؟؟؟؟؟؟؟؟
گاهی وقتا سرتو بیارن بیرون یه آفتابی هم بخوره به سرت
من نگرانتم

آخرین ویرایش:

maryam_22

عضو جدید
کاربر ممتاز
دير نيست روزي كه يه ميليون ببريم در مغازه با دو تا دونه تخم مرغ برگرديم خونه .

LEGEND.MM

کاربر فعال تالار موبایل
کاربر ممتاز
میگم زیر برف سرما نخوری مدیر؟؟؟؟؟؟؟؟
گاهی وقتا سرتو بیارن بیرون یه آفتابی هم بخوره به سرت
من نگرانتم
دوست گلم یه جوری حرف میزنین انگار که مثلا تقصیر مدیراست که چنین تاپیک هایی حذف میشن . البته قبول دارم یه مقدار سخت گیری مدیران توی این فروم زیاده و طبیعی هم هست . اسم این سایت باشگاه مهندسان هست و طبیعتا زیر ذره بین بالایی ها هم هست . خوب حالا فکرشو بکنین تاپیک سیاسی و ... توی سایت زده بشه . اونوقت میدونین چی میشه ؟!
من مطئنم مدیران سایت سال 88 سر همین مسائل سیاسی کلی اخطار گرفتن . چون یادمه اون موقع ها تاپیک های سیاسی توی سایت خیلی زیاد بود .
لطف کنین یه مقدار منطقی فکر کنین !

bittaa

عضو جدید
دوست گلم یه جوری حرف میزنین انگار که مثلا تقصیر مدیراست که چنین تاپیک هایی حذف میشن . البته قبول دارم یه مقدار سخت گیری مدیران توی این فروم زیاده و طبیعی هم هست . اسم این سایت باشگاه مهندسان هست و طبیعتا زیر ذره بین بالایی ها هم هست . خوب حالا فکرشو بکنین تاپیک سیاسی و ... توی سایت زده بشه . اونوقت میدونین چی میشه ؟!
من مطئنم مدیران سایت سال 88 سر همین مسائل سیاسی کلی اخطار گرفتن . چون یادمه اون موقع ها تاپیک های سیاسی توی سایت خیلی زیاد بود .
لطف کنین یه مقدار منطقی فکر کنین !

کاملا موافقم.هر چند سکوت سخته اما بالاخره یاد گرفتم،...........

بالا