◄[طراحی اتصال فولادی در كشتي سازي]►

siavash8867

عضو جدید
با سلام
از دوستان و اساتید عزیز یک سوال داشتم:

یک ستون فولادی با مقطع پایپ (دایره توخالی) به قطر 0.4 متر داریم. فشار 20 تن به ستون وارد میشه (وزن روی ستون). ستون روی کف کشتی قراره نصب بشه بنابراین به علت موج، نیروی برشی به قسمت های مختلف ستون وارد میشه. من باید اتصال پایین ستون به کف کشتی رو طراحی کنم. اطلاعات دیگری هم ندارم. نوع اتصال هم مشخص نیست.
اگه ممکنه منو راهنمایی کنید.

با تشکر فراوان

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام

یک ستون فولادی با مقطع پایپ (دایره توخالی) به قطر 0.4 متر داریم. فشار 20 تن به ستون وارد میشه (وزن روی ستون). ستون روی کف کشتی قراره نصب بشه بنابراین به علت موج، نیروی برشی به قسمت های مختلف ستون وارد میشه. من باید اتصال پایین ستون به کف کشتی رو طراحی کنم. اطلاعات دیگری هم ندارم. نوع اتصال هم مشخص نیست.

با تشکر فراوان

سلام دوست عزيز براي شما يك لينك قرار ميدم يه نگاه به اون بندازيد

http://iaubka.blogfa.com/

و يك فايل قرار ميدم اون رو هم دانلود كنيد در اون مختصر اشاره اي به طراحي ستون هاي كشتي كرده

[h=3]نکات کلیدی و استراتژی های کشتی[/h]

آخرین ویرایش:

reza2011

عضو جدید
با سلام

با تشکر فراوان

سلام دوست من

با توجه به مفروضات مسئله و شكل مقطع پاي ستون رو گيردار طراحي كنيد كه براي اين منظور دور تا دور ستون روي صفحه ستون جوش ميشه . اما مفروضات شما براي طراحي پاي ستون كافي نيست . ممان و برش در پاي ستون مورد نياز هست . براي اين منظور بايد نيروي جانبي وارد شده رو در سر ستون و همچنين ارتفاع ستون رو داشته باشيد تا نيروي برشي و ممان در پاي ستون بدست بياد . اين نيروي جانبي هم از وزش باد و هم به قول شما از ضربه موج به كشتي حاصل ميشه كه در مورد نحوه محاسبش اطلاعي ندارم .

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
البته ميشه ستون رو گيردار طراحي كرد و دور ستون رو كاملا جوش زد خودشم ستون دايره توخالي هستش...اما... تنها جوش ميتونه مقاومت كنه؟ من فكر نميكنم...خوبه مثل ستونهاي كه تو ساختمان نبشي قرار ميداديم براي مقاومت بيشتر اتصال ستون به كف..در اين مورد هم نمونه مثل اين كار ميشد بهتر بود

reza2011

عضو جدید
البته ميشه ستون رو گيردار طراحي كرد و دور ستون رو كاملا جوش زد خودشم ستون دايره توخالي هستش...اما... تنها جوش ميتونه مقاومت كنه؟ من فكر نميكنم...خوبه مثل ستونهاي كه تو ساختمان نبشي قرار ميداديم براي مقاومت بيشتر اتصال ستون به كف..در اين مورد هم نمونه مثل اين كار ميشد بهتر بود

آرش جان مقاومت ميكنه اگر جوش درست اجرا بشه نه با اين جوشكاراي در پيت ...

اون يك جوش كاملا محاسباتي هست براي تحمل برش . ولي به شرطي كه درست اجرا بشه ... دقيقا مثل جوش ورق اتصال در اتصال گيردار كه با يك جوش لب به لب به ستون جوش ميشه ... يك جوش با چندين پاس .

هر چند در جهت اطمينان باز هم نبشي و سخت كننده كار ميشه ....

البته چون اين يك جوش گوشه هست فقط براي تحمل برش ميتونه جواب بده و نه تحمل خمش .

اگر دور تا دور جوش بشه فقط نياز به صفحات سخت كننده در 4 بعد عمود بر هم هست ... همون جوش گوشه براي تحمل برش كافي هست و نيازي به نبشي نيست ولي از اونجاييكه جوش هاي ما نه تست ميشن و نه توسط افراد مجرب اجرا ميشن من هم مثل خودت معتقدم بهتره در جهت اطمينان هم نبشي باشه هم سخت كننده .

ممنون از دقت نظر آرش جان .

آخرین ویرایش:

siavash8867

عضو جدید
سلام دوست عزيز براي شما يك لينك قرار ميدم يه نگاه به اون بندازيد

http://iaubka.blogfa.com/

و يك فايل قرار ميدم اون رو هم دانلود كنيد در اون مختصر اشاره اي به طراحي ستون هاي كشتي كرده

نکات کلیدی و استراتژی های کشتی

سلام
ممنون از پاسختون ذوست گرامی
اما لینک هایی که قرار دادین کمکی نکرد یعنی مطلبی راجع به کار من نبوذ

siavash8867

عضو جدید
سلام دوست من

با توجه به مفروضات مسئله و شكل مقطع پاي ستون رو گيردار طراحي كنيد كه براي اين منظور دور تا دور ستون روي صفحه ستون جوش ميشه . اما مفروضات شما براي طراحي پاي ستون كافي نيست . ممان و برش در پاي ستون مورد نياز هست . براي اين منظور بايد نيروي جانبي وارد شده رو در سر ستون و همچنين ارتفاع ستون رو داشته باشيد تا نيروي برشي و ممان در پاي ستون بدست بياد . اين نيروي جانبي هم از وزش باد و هم به قول شما از ضربه موج به كشتي حاصل ميشه كه در مورد نحوه محاسبش اطلاعي ندارم .

سلام ذوست عزیز
تشکر از پاسختون
ارتفاع ستون رو دارم، حدود 2.5 متر. می تونم اطلاعات نیروی برشی و ممان رو بذست بیارم.
برای طراحی اتصال ستون پایپ به صورت گیردار باید چیکار کنم؟ من واسه این نوع ستون مرجع یا روشی برای محاسیه پیدا نکردم

reza2011

عضو جدید
سلام ذوست عزیز
تشکر از پاسختون
ارتفاع ستون رو دارم، حدود 2.5 متر. می تونم اطلاعات نیروی برشی و ممان رو بذست بیارم.
برای طراحی اتصال ستون پایپ به صورت گیردار باید چیکار کنم؟ من واسه این نوع ستون مرجع یا روشی برای محاسیه پیدا نکردم

شما در اين حالت چيزي به اسم صفحه ستون نداري . فقط بايد ابعاد نبشي و سخت كننده و بعد جوش نبشي به كف و بدنه ستون و بعد جوش سخت كننده به كف و بدنه ستون بدست بياد .

بايد به مبحث طراحي پاي ستون گيردار در فولاد 2 مراجعه كنيد . اونجا مراحل گام به گام توضيح داده شده . :gol:

siavash8867

عضو جدید
میشه لطفا روشی که فکر می کنید برای اینکار جواب میده رو یکم با جزئیات بیشتر توضیح بدین؟

siavash8867

عضو جدید
شما در اين حالت چيزي به اسم صفحه ستون نداري . فقط بايد ابعاد نبشي و سخت كننده و بعد جوش نبشي به كف و بدنه ستون و بعد جوش سخت كننده به كف و بدنه ستون بدست بياد .

بايد به مبحث طراحي پاي ستون گيردار در فولاد 2 مراجعه كنيد . اونجا مراحل گام به گام توضيح داده شده . :gol:

کتاب یا جزوه مناسب خودتون سراغ دارین؟

reza2011

عضو جدید
فعلا فقط مبحث دهم رو ميتونم به شما تقديم كنم يعني مقررات ملي مبحث سازه هاي فولادي

http://nezammohandesi.ir/Portals/0/Pdf/Mogharrat-Melli/10.pdf

بعد از اينكه دانلود كردي يك نگاهي به فهرست بنداز بخش طراحي صفحه ستون ... اونجا بايد در مورد طراحي پاي ستون گيردار توضيح داده باشه و روابطش رو آورده باشه ...

مگر شما رشتتون عمران نيست ؟ چطور جزوه فولاد 2 نداريد ؟

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
ممنون از پاسختون ذوست گرامی
اما لینک هایی که قرار دادین کمکی نکرد یعنی مطلبی راجع به کار من نبوذ

دوست عزيز اون دانلودي كه قرار دادم نكته هاي بيسار كليدي در اين مورد بود !!

به هر حال..

میشه لطفا روشی که فکر می کنید برای اینکار جواب میده رو یکم با جزئیات بیشتر توضیح بدین؟

در مورد نبشي بود كه عرض ميكردم ما تو ساختمونها وقتي ستون به كف ميرسه يعني روي صفحه ستون قرار ميگيره با استفاده از نبشي دور تا دور رو جوش ميزنيم كه در اين صورت مقاومت ستون روي صفحه ستون خيلي زياد ميشه..متاسفانه شما سوال خودتون رو اصلا واضح نگفتيد من خودم الان نميدمونم كه ايا شما صفحه ستون داريد يا خير !! كه حتما هم نداريد !!

به نظره من نبشي به اون ستون جوش بشود خيلي بهتر ميشه....اگه محدوديت نبشي براي شما اندكه با استفاده از جوش اما نه هر جوشي كه اين روزا استفاده ميشه نه !! با استفاده از فاير جوش ميتوني جوش رو دور اون ستون دايره اي شكل انجام بدي مطمئن باش اگه جوشكاري كه انجام ميديد
استاندارد باشه قطعا مقاومت ستون چند برابر ميشه
در اخر بگم اگه امكانش بود از نبشي يا ورق براي مقاوم كردن اتصال ستون به كف اقدام كن
در ضمن اون مبحثي كه رضاي عزيز زحمت كشدن رو حتما مطالعه كن خيلي مفيد هستش

موفق باشي.http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon_gol.gif

reza2011

عضو جدید
من بايد اين بخش از حرفام رو اصلاح كنم كه به ديلل گرد بودن ستون نميشه بال نبشي رو روي ستون جوش داد به همين دليل دور تا دور ستون بايستي جوش بشه كه اين يك جوش محاسباتي هست براي تحمل برش و ضمنا صفحات سخت كننده در راستاي عمود بر ستون از 4 طرف بر روي بدنه ستون و كف كشتي جوش بشه ...

بنابر اين به خاطر شكل گرد ستون شما در اين حالت نبشي به كار نميره .

siavash8867

عضو جدید
فعلا فقط مبحث دهم رو ميتونم به شما تقديم كنم يعني مقررات ملي مبحث سازه هاي فولادي

http://nezammohandesi.ir/Portals/0/Pdf/Mogharrat-Melli/10.pdf

بعد از اينكه دانلود كردي يك نگاهي به فهرست بنداز بخش طراحي صفحه ستون ... اونجا بايد در مورد طراحي پاي ستون گيردار توضيح داده باشه و روابطش رو آورده باشه ...

مگر شما رشتتون عمران نيست ؟ چطور جزوه فولاد 2 نداريد ؟

ممنون
بنده جزوه داشتم اما دنبال روش LRFD بودم که البته یه مقاله آموزشی انگلیسی برای طراحی Base Plate پیدا کردم.

الان مسئله ای که بهش برخوردم اینه که همه جا (تو همه جزوه ها و کتاب ها) اتصال کف ستون واسه حالتیه که سطح زیرش بتن باشه، تو روابط هم fc (مقاومت فشاری بتن) وجود داره. اما سازه زیرین که من باید اتصال ستون روی اون رو طراحی کنم یه سازه فلزیه، به صورت شبکه ای از مقاطع فولادی عمودی و افقی که یک پلیت 6میلی متری هم روش کار میشه، و روی این کف Base Plate و ستون قرار میگیره (
ممکنه حتی Base Plate روی محل اتصال تیرهای افقی و عمودی کف قرار نگیره)

برای این حالت خاص باید چکار کنم دوست گرامی؟

آخرین ویرایش:

siavash8867

عضو جدید
دوست عزيز اون دانلودي كه قرار دادم نكته هاي بيسار كليدي در اين مورد بود !!

به هر حال..

در مورد نبشي بود كه عرض ميكردم ما تو ساختمونها وقتي ستون به كف ميرسه يعني روي صفحه ستون قرار ميگيره با استفاده از نبشي دور تا دور رو جوش ميزنيم كه در اين صورت مقاومت ستون روي صفحه ستون خيلي زياد ميشه..متاسفانه شما سوال خودتون رو اصلا واضح نگفتيد من خودم الان نميدمونم كه ايا شما صفحه ستون داريد يا خير !! كه حتما هم نداريد !!

به نظره من نبشي به اون ستون جوش بشود خيلي بهتر ميشه....اگه محدوديت نبشي براي شما اندكه با استفاده از جوش اما نه هر جوشي كه اين روزا استفاده ميشه نه !! با استفاده از فاير جوش ميتوني جوش رو دور اون ستون دايره اي شكل انجام بدي مطمئن باش اگه جوشكاري كه انجام ميديد
استاندارد باشه قطعا مقاومت ستون چند برابر ميشه
در اخر بگم اگه امكانش بود از نبشي يا ورق براي مقاوم كردن اتصال ستون به كف اقدام كن
در ضمن اون مبحثي كه رضاي عزيز زحمت كشدن رو حتما مطالعه كن خيلي مفيد هستش

موفق باشي.http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon_gol.gif

ممنون از کمکتون
دوست عزیز اون لینک که قرار دادین اولیش یه وبلاگ بود که مسائل طراحی توش نبود اصلا، دومی هم قوانین مسابقات کشتی (kOshti) بود!! نمیدونم منظور شما از نکات کلیدی چیه، شاید لینک رو اشتباه قرار دادین
مسئله من اینه:
یه کف کشتی دارم، به صورت شبکه ی فولادی، با تیرهای عمودی و افقی، که روی اون یه پلیت 6میلیمتری میاد. Base Plate باید روی این کف نصب بشه (ممکنه حتی روی محل اتصال تیرهای افقی و عمودی کف قرار نگیره). ستون هم به Base Plate جوش میشه. در صورت نیاز هم نبشی برای تقویت باید بذارم
چون سازه زیرین مانند فونداسیون از جنس بتن نیست نمیدونم باید چیکار کنم
در ضمن بارهای وارده به صورت محوری، برشی و لنگر (احتمالا 2 محوره) هست. مقطع ستون هم دایره توخالی
اگه شما اطلاعی دارین بیشتر راهنمایی بفرمایین

reza2011

عضو جدید
سياوش جان اين ديگه قضيش يك كم پيچيده شد ... فعلا ايده اي ندارم برااش ولي حتما برات تحقيق ميكنم . من روابط طراحي رو اصلا به ياد ندارم . حالا به فرض اگه به جاي مقاومت فشاري عدد 0 بزاري چه اتفاقي مي افته ؟

فكر ميكنم اينجا اصلا نبايد از روابط طراحي صفحه ستون استفاده بشه . ما در ساختمان حالتي رو داشتيم كه نياز ميشد به دلايلي ستون روي تير اجرا بشه ... بيشتر حالت شما شبيه به اين حالته ... در مورد نبشي كه بازم ميگم نبشي رو اصلا نميتوني اجرا كني و نيازي هم نيست دوست من... جوش دور تا دور مقطع يك جوش هست براي تحمل برش .

اگه ميشه يك پلان و يك مقطع بزاري از اين سيستم خيلي بهتر ميشه روش متمركز شد ...

آخرین ویرایش:

siavash8867

عضو جدید
سياوش جان اين ديگه قضيش يك كم پيچيده شد ... فعلا ايده اي ندارم برااش ولي حتما برات تحقيق ميكنم . من روابط طراحي رو اصلا به ياد ندارم . حالا به فرض اگه به جاي مقاومت فشاري عدد 0 بزاري چه اتفاقي مي افته ؟

فكر ميكنم اينجا اصلا نبايد از روابط طراحي صفحه ستون استفاده بشه . ما در ساختمان حالتي رو داشتيم كه نياز ميشد به دلايلي ستون روي تير اجرا بشه ... بيشتر حالت شما شبيه به اين حالته ... در مورد نبشي كه بازم ميگم نبشي رو اصلا نميتوني اجرا كني و نيازي هم نيست دوست من... جوش دور تا دور مقطع يك جوش هست براي تحمل برش .

اگه ميشه يك پلان و يك مقطع بزاري از اين سيستم خيلي بهتر ميشه روش متمركز شد ...

ما ابعاد بیس پلیت رو بر اساس مقاومت پی زیرین محاسبه می کنیم، اگه صفر بزاریم اصلا چیزی بدست نمیاد
اون حالتی که فرمودین هم فکر می کنم اسمش "نشیمن" باشه که البته مثلا مقاومت لهیدگی بال زیرین رو حساب می کنیم که اینجا اصلا بالی در کار نیست
درست میفرمایین اما من یک سری عکس راجع به همین نوع ستون دیدم که با نبشی کار شده (هر 2 حالت امکانش هست)
متاسفانه خودم هم پلان یا اطلاعات شماتیک خاصی ندارم ازش

ممنون از توجهتون

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ما ابعاد بیس پلیت رو بر اساس مقاومت پی زیرین محاسبه می کنیم، اگه صفر بزاریم اصلا چیزی بدست نمیاد
اون حالتی که فرمودین هم فکر می کنم اسمش "نشیمن" باشه که البته مثلا مقاومت لهیدگی بال زیرین رو حساب می کنیم که اینجا اصلا بالی در کار نیست
درست میفرمایین اما من یک سری عکس راجع به همین نوع ستون دیدم که با نبشی کار شده (هر 2 حالت امکانش هست)
متاسفانه خودم هم پلان یا اطلاعات شماتیک خاصی ندارم ازش

ممنون از توجهتون

دوست من گفتيد كه يه سري عكس راجب همين موضوع ديدي كه با نبشي كار شده؟ ميتوني اون تصاوير

رو بياري توي اين تاپيك ماهم نگاه كنيم؟ من قبلا هم گفتم اگه جوشكاري خوب باشه ميتوني دور تا درو ستون رو جوش بزني..و البته گفتم نبشي هم باشه كه چه بهتر اما يكم سخته كه ستون دايره شكل رو نبشي بهش بزني..اگه تونستي يه عكسي يه پلاني خلاصه يه چيزي باشه كه هم ببينيم و رابطه با اون توضيحات لازم رو بگيم

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوست من دقيقا حدسم درست بود در مورد اين حالت ميگفتم ميتوني از اين روش استفاده كني اما در اين صورت بايد حتما از صفحه ستون بولت استفاده كني من اين روش رو قبول دارم

آخرین ویرایش:

reza2011

عضو جدید

دوست عزيز اين چيزي كه شما عكسش رو گذاشتي بهش ميگن صفحات سخت كننده نه نبشي ... من به شما گفتم كه نبشي داراي 2 بال هست و در اين حالت بال بالايي رو نميشه به ستون گرد جوش داد ولي شما قبول نكرديد ... حالا اميدوارم قبول كنيد .:)

siavash8867

عضو جدید
دوست عزيز اين چيزي كه شما عكسش رو گذاشتي بهش ميگن صفحات سخت كننده نه نبشي ... من به شما گفتم كه نبشي داراي 2 بال هست و در اين حالت بال بالايي رو نميشه به ستون گرد جوش داد ولي شما قبول نكرديد ... حالا اميدوارم قبول كنيد .:)

مهندس گرامی با اینکه بحث بنده اصلا سر این قضیه که شما فرمودین نیست ولی حرف شما کاملا متین. لطفا روش طراحی رو بفرمایین، این چیزیه که بهش نیاز دارم!

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام
دوست عزیز منبعی ندارم که معرفی کنم
ولی چیزی که به نطرم میرسه اینه که شما باید 2 تا صفحه با فاصله مناسب از هم (در ارتفاع ) در نظر بگیرید ،یعنی 2 تا بیس پلیت با فاصله از هم و بینشون رو با ناودانب نمره بالا پرکنیئ به صورتی که در نقاط بولت دارای سوراخ باشند و بولت پس از عبور از این 3 تا از دو طرف زیر و رو مهره بخوره
حالا واسه طراحی فرض رو بر این بگیرید که این فاصله با بتن پر شده و طراحی رو انجام بدید
امیدوارم تونسته باشم منظورمو برسونم

محمدرضا میلانی

کاربر فعال تالار مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
سلام مسئله اینجاست که باید دوست عزیزم برای اتصال بهتر این ستون رو به بولت بیچ و مهر نصب کنی دقیقا مثل عکسی که فرستادید این دیگه جای نگرانی نداره

siavash8867

عضو جدید
سلام
دوست عزیز منبعی ندارم که معرفی کنم
ولی چیزی که به نطرم میرسه اینه که شما باید 2 تا صفحه با فاصله مناسب از هم (در ارتفاع ) در نظر بگیرید ،یعنی 2 تا بیس پلیت با فاصله از هم و بینشون رو با ناودانب نمره بالا پرکنیئ به صورتی که در نقاط بولت دارای سوراخ باشند و بولت پس از عبور از این 3 تا از دو طرف زیر و رو مهره بخوره
حالا واسه طراحی فرض رو بر این بگیرید که این فاصله با بتن پر شده و طراحی رو انجام بدید
امیدوارم تونسته باشم منظورمو برسونم

سلام و ممنون به خاطر وقتی که گذاشتین
بله متوجه منظورتون شدم. میتونه به عنوان یه روش ابتکاری ازش استفاده بشه.

siavash8867

عضو جدید
سلام مسئله اینجاست که باید دوست عزیزم برای اتصال بهتر این ستون رو به بولت بیچ و مهر نصب کنی دقیقا مثل عکسی که فرستادید این دیگه جای نگرانی نداره

ممنون از پاسختون
بله اما مشکل اینجاست که زیر این ستون بتن نیست و در روبط موجود (برای طراحی بیس پلیت) چیزی برای طراحی اتصال ستون روی نشیمن غیر بتنی موجود نیست

reza2011

عضو جدید
در اون اتصالي كه مهندس رسول اشاره كردن باز هم يك بولتي از بتن بيرون اومده ... مشكل ايشون اينه كه ميخواد اتصال رو روي كف كشتي اجرا كنه پس بتني وجود نداره ...

ضمنا روابط طراحي براي اين حالت در مبحث 10 نيومده . من فكر ميكنم بهتره به طراحي سازه هاي دريايي طراحي كشتي طراحي دكل كشتي و اينجور مباحث مراجعه كنيد . اونجا مسلما روابطي براي اين اتصال اومده .

آخرین ویرایش:

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوست عزيز جاي قصد داريد اتصال ستون انجام دهيد كف كشتي هستش كه اين يكم پيچيده هستش چون بتني در كار هست كه ادم بتونه با استفاده از يه صفحه ستون و بولت كار رو انجام بده.بازم براي شما در اين رابطه تحقيق ميكنم اگه به نكته سازنده اي رسيدم حتما در اين تاپيك قرار ميدم..شما هم بقول رضاي عزيز بيكار نمون:D به مباحثه در مورد ساخت كشتي و ....مراجعه كن

موفق باشي

بالا