نمايش نتايج 1 تا 1 از 1

تاپیک: رنگین کمان چیست؟

 1. #1
  عضو فعال
  رشته
  مهندسی برق
  مقطع
  لیسانس
  تاريخ عضويت
  2009/6
  امتیاز
  2362
  پست ها
  1,644

  پيش فرض رنگین کمان چیست؟  «رنگین کمان» (به فارسی افغانی: کمان رستم) (آژفنداک، قوس و قزح) پدیده‌ای است دیداری که در آن نور سفید خورشید در برخورد با قطر ه‌های آب موجود در جو به طیفی از نورها شکسته شده و ما آنرادر آسمان به شکل قوسی مرکب از رنگ‌های قرمز:، نارنجی:، زرد:، سبز:، آبی:، نیلی: و بنفش: می‌بینیم.
  دلیل تشکیل رنگین کمان، تجزیه طیف‌های نوری در هنگام برخورد نور (آفتاب) با قطره‌های آب که ممکن است بصورت رطوبت به شکل ابر در هوا موجود باشند و یا بصورت باران در حال ریزش باشند است.
  رنگین کمان وقتی قابلیت دیده شدن را دارد که باران ببارد و یا قطره‌های آب از هوا به زمین فرود آیند، در این شرایط شما باید بگونه‌ای بایستید که نور در حال تابش پشت سر شما قرار داشته باشد و در زاویه دید مناسب باشید. اکثرا زمانی رنگین کمان قابل دیدن است که نیمی از آسمان تیره است و باران در حال باریدن است. همچنین رنگین کمان در مکان‌هایی که قطرات آب در هوا بسیارند نیز تشکیل می‌شوند مانند آبشارها و ...
  ستاره شناس ایرانی قطب الدین شیرازی (فوت ۷۱۰ هجری قمری) نخستین کسی بود که توضیح علمی صحیح چگونگی تشکیل رنگین کمان را داد. و شاگرد او کمال الدین فارسی در کتاب تنقیح المسایل این نظریه را تشریح کرد البته پیش از او ابن هیثم و ابن سینا مطالعاتی در این زمینه داشتند ولی تحلیل آنها نادرست و ناقص بود و صحیح ترین نظریه را کمال الدین فارسی در کتاب تنقیح المسایل بیان کرده : "وقتی نور خورشید به قطره آب تابیده می‌شود با دو بازتابشی که در قطره آب انجام می‌شود به بیرون تابش می‌یابد".
  وی این نظریه را از طریق انجام آزمایش های فراوان بوسیله کره شیشه ای پر از آب (مقیاس بزرگی از قطره باران) و اتاق تاریک ثابت کرد. آنگونه که در کتابش تشریح کرده شیشه کره ای پر آب را در گوشه ای از اتاق تاریک قرار داده و پرتو باریکی از نور خورشید را به کره تابانده و تجزیه نور خورشید را مشاهده کرده است.
  و حال نظریات دقیق امروزی:
  با علم به اینکه زاویه شکست نور در آب ۴۲ درجه است و طیف بازتابیده در محدوده زوایای ۴۰ تا ۴۲ درجه می‌باشد.این زاویه به بزرگی و کوچکی قطره آب ربطی ندارد اما به نوع قطره آب مرتبط است. زاویه ذکر شده برای قطرات باران است ولی برای قطرات آب دریا این زاویه متفاوت است.  رنگین کمان ها نور هستند. شما نمی توانید آنها را لمس کنید و نمی توانید به پشت آنها برسید. آنها تنها در چشم های ما به وجود می آیند و گاهی هم در عکس هایی که آدم ها از آنها می گیرند وجود دارند.
  نور یا به ویژه نور قابل مشاهده، همه رنگ هایی که ما می توانیم ببینیم را دارد. رنگ های بنفش و آبی در یک انتهای طیف و نارنجی ها و قرمزها در انتهای دیگر طیف هستند. یک رنگین کمان نور قابل مشاهده ای است که به هفت رنگی که ما می بینیم شکسته شده. این هفت رنگ عبارتند از: قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، آبی نیلی و بنفش.
  باید سه چیز اتفاق بیفتد تا ما رنگ های یک رنگین کمان را ببینیم. اول این که خورشید باید بدرخشد. دوم [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]پشت سر ما باشد و سوم این که باید قطرات آب در هوا، در جلوی ما باشد.
  به این ترتیب نور خورشید به قطرات آب می تابد، قطرات آب که مثل منشور ریزی عمل می کنند نور را خم می کنند یا می شکنند و به رنگ هایش تجزیه می کنند.
  در واقع شعاع های نور دو بار خم می شود. یک بار هنگامی که شعاع های نور وارد قطرات آب می شوند خم می شوند. سپس در پشت قطرات منعکس می شوند و دوباره خم می شوند.
  این در شرایطی است که قطرات آب وجود دارد.
  هر قطره تنها یک رنگ نور را منعکس می کند. بنابراین باید قطرات آب خیلی زیادی وجود داشته باشد تا یک رنگین کمان کامل تشکیل شود. شما واضح ترین رنگین کمان ها را موقعی می بینید که قطرات آب بزرگ هستند که معمولاً درست بعد از یک رگبار باران است.
  چرا رنگین کمان ها گرد هستند؟

  رنگین کمان ها گرد هستند. چون موقعی که یک قطره باران نور را خم می کند، نور از قطره باران در زاویه 40 تا 42 درجه نسبت به زاویه ای که وارد قطره باران شده، خارج می شود.
  بنفش ها و آبی ها در زاویه 40 درجه خم می شوند و نارنجی ها و قرمزها در زاویه 42 درجه خم می شوند. در نتیجه تنها ستون های نوری که شما می بینید از قطرات بارانی هستند که 40 تا 42 درجه از سایه سر شما دور هستند. این به رنگین کمان ظاهر قوسی شکل می دهد.
  رنگین کمان ها پایانی ندارند. معمولاً دایره کامل آنها را نمی بینیم. چون که خط افق زمین در مسیر قرار می گیرد.
  اما اگر خورشید در آسمان خیلی پایین باشد، یا درست قبل از غروب خورشید یا درست بعد از طلوع خورشید، ما می توانیم نیمی از یک دایره را ببینیم. هرچه خورشید در آسمان بالاتر باشد ما میزان کمتری از رنگین کمان را می بینیم.
  تنها راه برای این که یک دایره کامل رنگین کمان را در آسمان ببینیم این است که بالای قطرات باران باشیم و خورشید در پشت ما باشد. به این ترتیب به عنوان مثال باید از یک هواپیما به قطرات نگاه کنیم.
  تنها راه برای این که یک دایره کامل رنگین کمان را در آسمان ببینیم این است که بالای قطرات باران باشیم و خورشید در پشت ما باشد. به این ترتیب به عنوان مثال باید از یک هواپیما به قطرات نگاه کنیم.


  منابع:

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

 2. تشكر از اين پست


تاپیک های مشابه

 1. عکسهای خیلی خوشگل از رنگین کمان
  توسط Civil Boy در تالار عکس های هنری
  پاسخ ها: 3
  آخرین ارسال: 2009/6/29, 03:19 PM
 2. رنگین کمان وارونه...!!!!
  توسط Baran* در تالار تالار عکس
  پاسخ ها: 6
  آخرین ارسال: 2008/10/06, 09:38 PM
 3. پاسخ ها: 6
  آخرین ارسال: 2008/9/10, 01:45 PM
 4. رنگين كمان رنگ ها .....
  توسط سـعید در تالار تالار عکس
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2008/8/14, 02:34 AM
 5. رنگین کمان
  توسط Dr ehsan در تالار تالار عکس
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2008/7/10, 04:28 PM

برچسب های اين تاپیک

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •