برسي نيرو هاي اعمالي بر خودرو Hot

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
به نظرم اگر هنگام دور زدن بخوای ترکشن کنترل رو روشن کنی اتفاقا ماشین بیشتر سر میخوره!
زمانی که ماشین سر میخوره تا اونجا که میتونی باید سرعت برایند رو به سمت سرعت مماسی ببری یعنی زمانی که سرعت مماسی حرکت بیشتر از سرعت عمودی حرکت باشه
زمانی که سر میخوری اگه ترکشن رو فعال کنی اولا ممکنه طبق حالت کنترلی قبول نکنه! و اگر هم قبول کنه باز بسته به سیستم کنترلی اون داره
اگه ترکشن های قدیمی باشه به خاطر کاهش گشتاور وارده و کم شدن شتاب ماشین به سرعت عمودی تمایل بیشتری پیدا میکنه یعنی سر خودردن
اما الانا فکر کنم این اتفاق کمتر بیافته چون انتقال نیروهایی علیالخصوص AWD اومده

فقط یه نکته من اضافه کنم.

سرعت در جهت عمود بر مسیر حرکت معنی نداره، چون هیمشه سرعت مماس بر مسیر حرکت است بلکه سرعت عمود بر راستای طولی خودرو معنی دار است یعنی همون سر خوردگی.

من نفهمیدم شما چرا فکر می کنید که اگه traction control رو در حین دریفت روشن کنی، بیشتر سر خواهد خورد؟

امین قیاسی 1986

عضو جدید
جالبه
راستي من با خودروی میتسوبیشی VR-4 مدل 92 ،میتسوبشی لنسر اوولوشن 10 ،سوبارو لگاسی زياد آشنايي ندارم
جريان اينا از چه قراره ؟
من فكر ميكردم نيسان اسكاي لاين بهترين هندلينگ رو داره !

امیر افشار

عضو جدید
کاربر ممتاز
این سیستمهای کنترلی که من نام بردم تماما روی این خودروها نصب هستش
مخصوصا روی لنسر اوولوشن
خودروی اسکاس لاین با موتور dj2
یک خودروی سوپر اسپرت به حساب میاد ولی متاسفانه این سیسنمها رو نداره

majidhosseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فقط یه نکته من اضافه کنم.

سرعت در جهت عمود بر مسیر حرکت معنی نداره، چون هیمشه سرعت مماس بر مسیر حرکت است بلکه سرعت عمود بر راستای طولی خودرو معنی دار است یعنی همون سر خوردگی.

من نفهمیدم شما چرا فکر می کنید که اگه traction control رو در حین دریفت روشن کنی، بیشتر سر خواهد خورد؟

تست پایداری کنترل سر پیچ یا علمی تر به نام شتاب جی میشناسن
من مفصل با حل یه مسئله حالا امروز فردا بیشتر واسه دوستان توضیح میدم
اما در جواب یوسف جان
اینکه گفتم سر میخوره دلیلش اینه که شدیدا به سیستم کنترلی بسته هستش
سیستم ترکشن هایی اولیه که اومده سر پیچ عین ترمز عمل میکرد...یعنی س رعت رو در محدوده قرار شده میزاشت که سر نخوره و این ترمز همون f جانب ایجاد میکر که ماشین رو پرت میکرد که اگر سیستم تعلیق خوبی داشت سر میخورد
اما الان با کاهش نیروی ورودی این مسئله مرتفع شده
ضمنا...سرعت عمودی نداریم..منظور من سرعتی که از مرکز میگذره و بر سرعت مماس که سرعت اصلی براین این دو هستش(که یه چیزی مثله مسئله اینرسی و نیروی گریز از مرکزه)

majidhosseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بچه ها واقعیتش من به خاطر این تاپیک میام اینجا
خیلی سریع هم مینویسم ممکنه تو مفهومش جایی رو اشتباه کنم
بهم تذکر بدین اگه اشتباهی کردم تا واضح تر بگم منظورمو
با تشکر از همه مهندسان خفن

majidhosseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این فایل رو هم داشته باشین
این هایی که من میزارم نتیجه چندین ماه تلاش خودم و بچه هاس که دارم میزارم
سعی میکنم خلاصه باشه نه اون حدی که شما متوجه نشین
(یادش به خیر..چه دورانی بود)
ولی یه مدت هست...حالا در مورد بعدا تصمیم میگیرم بمونه فایل هایی که میزارم یا نمونه:دی یا خلاصه تر کنم بازم:دی
اینا که الان میزارم بخش خیلی کوچیکشه
حالا یواش یواش فایل های بهتری رو خواهید دید

یادم رفت مثال بزنم واستون
مثلا شعال 10 متر حداکثر سرعتی که میشه وارد شد 33متر بر ثانیه
و نیروی جانبی که وارد میشه 1.3 هستش

پیوست ها

• پایداری.pdf
    302.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
تست پایداری کنترل سر پیچ یا علمی تر به نام شتاب جی میشناسن
من مفصل با حل یه مسئله حالا امروز فردا بیشتر واسه دوستان توضیح میدم
اما در جواب یوسف جان
اینکه گفتم سر میخوره دلیلش اینه که شدیدا به سیستم کنترلی بسته هستش
سیستم ترکشن هایی اولیه که اومده سر پیچ عین ترمز عمل میکرد...یعنی س رعت رو در محدوده قرار شده میزاشت که سر نخوره و این ترمز همون f جانب ایجاد میکر که ماشین رو پرت میکرد که اگر سیستم تعلیق خوبی داشت سر میخورد
اما الان با کاهش نیروی ورودی این مسئله مرتفع شده
ضمنا...سرعت عمودی نداریم..منظور من سرعتی که از مرکز میگذره و بر سرعت مماس که سرعت اصلی براین این دو هستش(که یه چیزی مثله مسئله اینرسی و نیروی گریز از مرکزه)

دمت گرم

آقا من یه جا گیج شدم.
می شه این جوری گفت که ماشین وقتی دریفت می کشه که نیروی ناشی از تایر ها که عمود بر جهت طولی خودرو داره بهش وارد می شه به اندازه کافی نیست؟ و حالا سوال اینجاست که این اندازه کافی چقدره. البته به نظر میاد این سوال خیلی کلی باشه.
بهتر دقیق تر بررسی کنیم، چه موقع می گیم در حال سر خوردگیه؟ منظورم اینه که زوایای سرعت در چرخ ها و خودرو نسبت به محور طولی آنها چگونه باشه اونوقت بگیم داره سر می خوره؟
منظورم از این زوایا، آلفا ها و بتا در شکل زیر است. این شکل مدلی از خودرو است به اسم double corner model که جفت چرخ جلو رو با یه چرخ مدل سازی می کنند و همین طور چرخ های عقب.

من نفهمیدم که چه جوری نیروی ترمز شدید باعث می شه که نیرویی به وجود بیاد که خودرو رو پرت کنه.

آقا خیلی با حالی، دستت درد نکنه. همیشه بیا با هم بحث کنیم.

امین قیاسی 1986

عضو جدید
این سیستمهای کنترلی که من نام بردم تماما روی این خودروها نصب هستش
مخصوصا روی لنسر اوولوشن
خودروی اسکاس لاین با موتور dj2
یک خودروی سوپر اسپرت به حساب میاد ولی متاسفانه این سیسنمها رو نداره
مرسي
خدايي خودرو هاي ژاپني هندلينگ خيلي خوبي دارن در اين مورد حرف اول رو در جهان ميزنن
راستي دوستان از سيستم تعليق هوشمند لكسس چيزي شنيديد‌ ؟

امین قیاسی 1986

عضو جدید
دمت گرم

آقا من یه جا گیج شدم.
می شه این جوری گفت که ماشین وقتی دریفت می کشه که نیروی ناشی از تایر ها که عمود بر جهت طولی خودرو داره بهش وارد می شه به اندازه کافی نیست؟ و حالا سوال اینجاست که این اندازه کافی چقدره. البته به نظر میاد این سوال خیلی کلی باشه.
بهتر دقیق تر بررسی کنیم، چه موقع می گیم در حال سر خوردگیه؟ منظورم اینه که زوایای سرعت در چرخ ها و خودرو نسبت به محور طولی آنها چگونه باشه اونوقت بگیم داره سر می خوره؟
منظورم از این زوایا، آلفا ها و بتا در شکل زیر است. این شکل مدلی از خودرو است به اسم double corner model که جفت چرخ جلو رو با یه چرخ مدل سازی می کنند و همین طور چرخ های عقب.
http://up.iranblog.com/

من نفهمیدم که چه جوری نیروی ترمز شدید باعث می شه که نیرویی به وجود بیاد که خودرو رو پرت کنه.

آقا خیلی با حالی، دستت درد نکنه. همیشه بیا با هم بحث کنیم.

خب من يه چيز اضافه كنم در جواب به سوال شما :زماني كه خودرو در حال عبور از پيچه ، خودرو داراي نيروي جنبشي و اينرسي هست حالا غلطش لاستيك هم برابر با حركت خودرو مساويه :درست ؟ حالا زماني كه خودرو واردپيچ بشه و زواياي فرمان تغيير كنه تا هنگامي كه حد اصتحكاكك بين تاير و جاده پايدار باشه و برابر لغزشي در كار نيست ، اما به محض اينكه نيروي ترمز به تاير اعمال بشه اينرسي حاصل ازحركت خودرو تمايل به رفتن( نيروي +) و عمل ترمز گيري( نيروي - )حالادوران تاير برابر با حركت خودرو نيست و تعادل خودرو با تاير نا هماهنگ ميشه كه باعث لغزش خودرو و ليز خوردن رو در پي داره

امین قیاسی 1986

عضو جدید
شما كارت درسته
مرسي حاجي مجيد فقط تاپيك ؟ بچه ها هيچي ديگه هان ؟ :(

majidhosseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بچه ها
سلامی مجدد
من دانشگاهم باید برم با استاد کار دارم
فقط سری یه سری جوابارو بدم
یوسف جان..اون بتا که هخمون زاویه ورود به دوره من به صورت R وارد معادله کردم...اون شکل تو به صورت زاویه B
در مورد ترمز همه امین جان کامل گفت....حالا منم یه چیزی گفته باشم ما دوتا نیرو داریم که وارد میشه...یا همون شتاب بگم تایپ راحتتره
mrw^2 و ra وقتی شما ترمز کنی عملا سرعت w با شتاب زیادی داره به سمت صفر میره
یعنی برایند نیرو داره به شکل ضربه ای به سمت ra که از مرکز دایره میگذره میره
این یه ضربه وارد میکنه به سیستم تعلیق
که اینجا مبحث تقسیم نیرو روی 4چرخ میاد وسط
که نمونش تو ایران میشه لندکروزر رو مثال زد که 120 تا هم دور بزنی میبینی هیچی نمیشه
یعنی میاد با یه حرکت ساده ای که من یادم رفته ضریب فنریت یه سمت رو زیاد میکنه که از ایجاد ضربه جلوگیری کنه و سمت دیگه یعنی دایره خارجی رو (چرخ های بیرونی دور) باعث عمل دمپ میشه
حالا اگه اینا نباشه موجب سر خوردن میشه و این سیستم ها هم تا سرعت هایی جواب میدن
من اینو نمی دونم و لی خودروهای ناسکار سرعتشون عرض چند متری که صاف میرن 360 تارو پر میکنن (حداکثر سرعت ناسکار که رسیدن همین حدودا بود) وقتی میخوان وارد پیچ بشن 200 تا اینوطری وارد میشن....یعنی ببین سیستم تعلیقشون چی هست!!!! که با این حال دریفت نمیشه و دور میزنن! اونم به این شکل! البته زاویه جاده بی تاثیر نیست..چون حدودا 10 15 درجه فکرکنم سر پیچ زاویه داره
کلا خواستم بگم سیستم تعلیق طراحیش چقدر پیچیدس....

امین جان...این تاپیک مجاز از بچه هاش بود
من از اینجا رفته بودم......زمان هایی فعالیت میکردم که ...بیخیال خودت جو اینجارو میدونی
الان وقتی شمارو پیدا کردم به خاطر شما میام
و میخوام که از اطلاعاتتون هم استفاده کنم
واسه همتون آرزوی موفقیت دارم بچه ها

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
ممنون
اون چیزی رو که امین گفت رو گرفتم چیه.
ولی مجید جان رسما منظورتو نگرفتم. شاید بگین احمقم ولی نگرفتم دیگه. :(
یه مقدار باید بیشتر بازش کنی

نفهمیدم جریان این ضربه چیه. و یه ذره با جهت هایی که برای شتاب ها فرض کردی مشکل دارم.

majidhosseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون
اون چیزی رو که امین گفت رو گرفتم چیه.
ولی مجید جان رسما منظورتو نگرفتم. شاید بگین احمقم ولی نگرفتم دیگه. :(
یه مقدار باید بیشتر بازش کنی

نفهمیدم جریان این ضربه چیه. و یه ذره با جهت هایی که برای شتاب ها فرض کردی مشکل دارم.
تورو خدا اینجوری نگو
باشه چشم..اصولا من توضیح دادن بلد نیستم:دی تعارف که ندارم باهات
خیلی بد توضیح میدم
ولی بهتر میگم...با دست میکشم واست

امین قیاسی 1986

عضو جدید
نه! چه چیزه خاصی داره؟
خيلي جالبه

جريان از اين قراره كه هيچ نوع ارتعاشي رو به سرنشينان منتقل نميكنه انگار كه در منزل روي يه كاناپه نشسته باشي
سر پيچ ها اصلا خودرو و سيستم تعليق تاثير پذير نيست يعني تحت تاثير نيرو هاي جانبي قرار نميگيره و خم نميشه به جانبين
پستي بلندي ها ي جاده رو تشخيص ميده و به خوبي از اونا عبور ميكنه

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
پس همون Active Suspension System رو می گی. خیلی هنوز روش مطالعه نکردم، فکر کنم از لحاظ کنترلی نشه با اطلاعات لیسانس بررسیش کرد چون در این سیستم از یک روغنی در دمپر استفاده می کنند که خواص آن حساسیت بالایی نسبت به دما یا میدان مغناطیسی دارد، حال با توجه به این حساسیت خواص دمپر را عوض می کنند. این باعث می شه در معادلات سیستم، پارامتر ها تغییر کنند، به این سیستم، سیستم time variant گویند، یعنی با زمان پارامتر ها تغییر می کند، ولی در لیسانس ما فقط time invariant می خونیم.

یه روش کنترلی دیگر هم دارد، فکر می کنم با یک پمپ میزان روغن داخل دمپر ها رو تغییر می دند و باعث می شند مثلا در هنگام پیچ ماشین دچار roll نشود. حتی این سیستم قابلیت پرش به خودرو می ده. یعنی فرض کن با شتاب زیاد روغن را در دمپر ها پمپ کنی. من فیلم هایی رو دیدم که ماشین توانایی پرش از روی مانع حدودا 5 سانتی را با این سیستم دارد.

امین قیاسی 1986

عضو جدید
پس همون Active Suspension System رو می گی. خیلی هنوز روش مطالعه نکردم، فکر کنم از لحاظ کنترلی نشه با اطلاعات لیسانس بررسیش کرد چون در این سیستم از یک روغنی در دمپر استفاده می کنند که خواص آن حساسیت بالایی نسبت به دما یا میدان مغناطیسی دارد، حال با توجه به این حساسیت خواص دمپر را عوض می کنند. این باعث می شه در معادلات سیستم، پارامتر ها تغییر کنند، به این سیستم، سیستم time variant گویند، یعنی با زمان پارامتر ها تغییر می کند، ولی در لیسانس ما فقط time invariant می خونیم.​

یه روش کنترلی دیگر هم دارد، فکر می کنم با یک پمپ میزان روغن داخل دمپر ها رو تغییر می دند و باعث می شند مثلا در هنگام پیچ ماشین دچار roll نشود. حتی این سیستم قابلیت پرش به خودرو می ده. یعنی فرض کن با شتاب زیاد روغن را در دمپر ها پمپ کنی. من فیلم هایی رو دیدم که ماشین توانایی پرش از روی مانع حدودا 5 سانتی را با این سیستم دارد.​
بله دقيقا همينه كه فرموديد
حالا مرسدس بنز مدل 2012 كه قرار شده توليد كنن
همين سيستم رو داره به اضافه ي يه چشم الكتريكي كه با ليزر كار ميكنه و نرمي اين خودرو از لكسوس هم بهتره يعني سيستم بنز پيشرفته تره چشم ليزري در جلوي خودرو زير چراغ نصب شده زماني كه خودرو حركت ميكنه چشمي جاده رو آناليز و پستي بلندي ها رو به يه كامپيوتر منتقل ميكنه كه اون كامپيوتر هم به 4 تا پمپ روغن دستور ميده روغن داخل كمك فنر ها رو متناسب با پستي بلندي هاي جاده كم و زياد كنه
همون قبليه ولي زمان پاسخ گويي نسبت به اون زياد شده

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
بله دقيقا همينه كه فرموديد
حالا مرسدس بنز مدل 2012 كه قرار شده توليد كنن
همين سيستم رو داره به اضافه ي يه چشم الكتريكي كه با ليزر كار ميكنه و نرمي اين خودرو از لكسوس هم بهتره يعني سيستم بنز پيشرفته تره چشم ليزري در جلوي خودرو زير چراغ نصب شده زماني كه خودرو حركت ميكنه چشمي جاده رو آناليز و پستي بلندي ها رو به يه كامپيوتر منتقل ميكنه كه اون كامپيوتر هم به 4 تا پمپ روغن دستور ميده روغن داخل كمك فنر ها رو متناسب با پستي بلندي هاي جاده كم و زياد كنه
همون قبليه ولي زمان پاسخ گويي نسبت به اون زياد شده
معلومه که این سیستم بهتره، چون در حالت های قبلی، سیستم ابتدا باید مثلا دست انداز رو حس می کرد، یعنی یه مقدار دیر پاسخ گو بود، ولی الان دیگه قبل از اینکه تایر وارد اون بشه، سیستم از شکل اون با خبره، مطمئنا پاسخ گویی بهتری نسبت به سیستم های قدیمی خواهد داشت.

majidhosseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یوسف جان ببخشید دیر شد
امیدوارم تونسته باشم منظورمو برسونم
بچه ها
اگه مایل باشین یه سیستم تعلیق با یه ماشین فرض واسه خودمون طراحی کنیم!
البته من الان خیلی مایلم روی آئرودینامیک هم همه با هم کار کنیم! چون خودم خوشم میاد اما اطلاعاتم کمه
منتظر نظر دوستان هستم

پیوست ها

• تعلیق.pdf
    150.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
یوسف جان ببخشید دیر شد
امیدوارم تونسته باشم منظورمو برسونم
بچه ها
اگه مایل باشین یه سیستم تعلیق با یه ماشین فرض واسه خودمون طراحی کنیم!
البته من الان خیلی مایلم روی آئرودینامیک هم همه با هم کار کنیم! چون خودم خوشم میاد اما اطلاعاتم کمه
منتظر نظر دوستان هستم
سلام مجید گل
دیر چیه بابا!
آقا من با بعضی از گفته هات موافقم، ولی با بعضی های دیگش نه، مخالفم.
الان دارم وسایل جمع می کنم برم تبریز، ترم جدید رو شروع کنیم. در اولین فرصت جوابی دندانشکن :w43:خواهم داد. :w07:

majidhosseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام مجید گل
دیر چیه بابا!
الان دارم وسایل جمع می کنم برم تبریز، ترم جدید رو شروع کنیم. در اولین فرصت جوابی دندانشکن :w43:خواهم داد. :w07:

سلامی مجدد
خوش بگذره دانشگاه....ما که حال نداریم الان الانا بریم دانشگاه:دی
یعنی جوابت چی میتونه باشه:ss
یا خداوند منان:ss
اقا تورو خدا نزن:ss
بیا با هم دوستانه بحث کنیم:دی
با هم دوست باشیم:دی
به هم محبت بورزیم..بدو بیا یه ماچ بده:دی
خوش باشی یوسف جان

امین قیاسی 1986

عضو جدید
پس همون Active Suspension System رو می گی. خیلی هنوز روش مطالعه نکردم، فکر کنم از لحاظ کنترلی نشه با اطلاعات لیسانس بررسیش کرد چون در این سیستم از یک روغنی در دمپر استفاده می کنند که خواص آن حساسیت بالایی نسبت به دما یا میدان مغناطیسی دارد، حال با توجه به این حساسیت خواص دمپر را عوض می کنند. این باعث می شه در معادلات سیستم، پارامتر ها تغییر کنند، به این سیستم، سیستم time variant گویند، یعنی با زمان پارامتر ها تغییر می کند، ولی در لیسانس ما فقط time invariant می خونیم.​

یه روش کنترلی دیگر هم دارد، فکر می کنم با یک پمپ میزان روغن داخل دمپر ها رو تغییر می دند و باعث می شند مثلا در هنگام پیچ ماشین دچار roll نشود. حتی این سیستم قابلیت پرش به خودرو می ده. یعنی فرض کن با شتاب زیاد روغن را در دمپر ها پمپ کنی. من فیلم هایی رو دیدم که ماشین توانایی پرش از روی مانع حدودا 5 سانتی را با این سیستم دارد.​

دوتا تصوير براي اين موضوع ميذارم

امین قیاسی 1986

عضو جدید
سلام مجید گل
دیر چیه بابا!
يوسف خان براتون ارزوي موفقيت دارم انشاالله سالم و سلامت برسي
راستي ما دندون ها مو نو دوست داريم مواظبمون باش :cry:

امین قیاسی 1986

عضو جدید
سلامی مجدد
خوش بگذره دانشگاه....ما که حال نداریم الان الانا بریم دانشگاه:دی
یعنی جوابت چی میتونه باشه:ss
یا خداوند منان:ss
اقا تورو خدا نزن:ss
بیا با هم دوستانه بحث کنیم:دی
با هم دوست باشیم:دی
به هم محبت بورزیم..بدو بیا یه ماچ بده:دی
خوش باشی یوسف جان

آره مجيد جان بهش بگو هواي مارو داشته باشه

و اما در مورد بحث جديد : من همه جوره پايه هستم و موافق

حالا يه بحث تازه شروع كنيم و ادامه بديم

يه نيرويي ديگه در خودرو
چه نيرويي رو معرفي ميكنيد ؟

majidhosseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

آره مجيد جان بهش بگو هواي مارو داشته باشه

و اما در مورد بحث جديد : من همه جوره پايه هستم و موافق

حالا يه بحث تازه شروع كنيم و ادامه بديم

يه نيرويي ديگه در خودرو
چه نيرويي رو معرفي ميكنيد ؟

من حضور ذهن ندارم
الان یعنی نیروی دیگه ای نیست؟:دی

امین قیاسی 1986

عضو جدید
خب جريان از اين قراره كه زماني خودرو شتاب مثبت داره بسته به مقدارشتاب خودرو و راننده جا ميمونه منظورمو رسوندم ؟ بهتر بگم زماني كه گاز ميدي يه نيرويي تو رو به صندلي مي چسبونه (فكر كنم اين بهتر شد ) گرفتي چي شد ؟

بالا