مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

denise

عضو جدید

چرا عزيزم؟؟؟ شايد شرايط دماييش خوب نبوده....بگونيا اكثرآ يه محيط مرطوب و سايه رو ميپسنده...و نوري كه غير مستقيم باشه....اگه رگبرگها رو خيلي عميق نبريد و برگ رو روي خاك محكم كرده باشيد و كمي هم شن يا ماسه مرطوب روي برگها بپاشيد و ظرف كشت رو جابجا نكنيد و كاملا رطوبت دوران تكثير رو در حد تعادل بين 70 تا 75 درجه نگهداريد....فكر نميكنم مشكلي پيش بياد...
يادمه استادمون ميگفت براي حفظ رطوبت ميتونيد از سلفون كه روش چندتايي سوراخ داشته باشه هم استفاده كنيد و روي ظرف كشتتون بكشيد...اما من اينكارو نكردم ولي جواب گرفتم...حالا شما هم امتحان كنيد.

من دیگه برگی ازش ندارم دوباره امتحان کنم! غیر همون عکسی که گزاشتم، هنر کنم اینو نگه دارم جوونه هاش زنده بمونن..

گلابتون

مدیر بازنشسته
خانم گلابتون میشه یک کم با جزییات بیشتر برای من بی تجربه توضیح بدین مثلا بگین چه خاکی استفاده کنم ؟ گلدونش کم عمق باشه یا فرق نمی کنه؟ چه طور اب بدم؟ چه مدت طول میکشه تا نتیجه بده؟

از نظر نور؟ رطوبت؟ راستی این تیغ زنی چطوره؟ ساقه برگو چی ؟ خلا صه دارین به یه مبتدی درس میدین دیگه؟ :child:
ممنونم

سلام رضا جان...
ببين عزيز ...اصلا به ساقه برگ نيازي نيست...يعني باشه نباشه فرقي نميكنه...خب؟
فقط سعي كن از برگهايي كه قوي و سالم هستند استفاده كني...شاداب و تر و تازه باشن.خب؟
بعد خاك اگه كاملا از پرليت استفاده كني همونطور كه من استفاده كردم...كه چه بهتر اما اگه پرليت نداشتي از پيت ماس يا بازم اگه نداشتي از خاك برگ سبك خيلي سبك استفاده كن. خب؟
ميتوني از همين خاك برگهاي آماده هم استفاده كني...يه مقدار ماسه نرم قاطيش كن كه سبك بشه اگه كود پوسيده هم داشتي خوبه..خب؟
بعد برگ رو كه از شاخه جدا كردي...كف دستت از پشت قرار ميدي ...رگبرگهاي اصليش رو ميبيني ...اونايي كه درشتر از بقيه هستند و رگبرگهاي ديگه ازشون منشعب ميشن...خب؟
بعد يه تيغ معمولي رو برميداري رگبرگها رو از چند جاي مختلف ميبري...سعي كن برگ پاره نشه...خيلي ظريف بايد اينكارو انجام بدي...خب؟
حالا برگ آماده است خاك هم آماده است...برگ رو از طرفي كه تيغ زدي برميگردوني روي خاك...سعي كن برگت كاملا با خاك مماس بشه...خب؟
حالا با چندتا سنگ كوچولو يا مقداري ماسه...روي برگها رو خصوصا جاهايي رو كه تيغ زدي رو به خاك نزديكتر كن...خب ؟
خوب كه محكم شد...بازم يه مقدار آب با آبپاش روشون بپاش...خب؟
بعدم جايي قرارش بده كه نور غير مستقيم بهش بخوره...يعني نور آفتاب از چند مانع رد بشه بعد بهش برسه...خب؟
ظرف كشت هم...لازم نيست خيلي گود باشه...حدود ده يا پونزده سانت هم كافيه....خب؟

خب ديگه چيزي به ذهنم نمياد رضا جان...سوالي داشتي بازم بپرس....تا جايي كه بدونم درخدمتم.. البته اگه اشتباه نكنم...چون من علمي زياد وارد نيستم فقط عملي اونم كمي تا قسمتي...

reza_197

عضو جدید
سلام رضا جان...
فقط سعي كن از برگهايي كه قوي و سالم هستند استفاده كني...شاداب و تر و تازه باشن.خب؟
بعد خاك اگه كاملا از پرليت استفاده كني همونطور كه من استفاده كردم...كه چه بهتر اما اگه پرليت نداشتي از پيت ماس يا بازم اگه نداشتي از خاك برگ سبك خيلي سبك استفاده كن. خب؟
ميتوني از همين خاك برگهاي آماده هم استفاده كني...يه مقدار ماسه نرم قاطيش كن كه سبك بشه اگه كود پوسيده هم داشتي خوبه..خب؟
بعد برگ رو كه از شاخه جدا كردي...كف دستت از پشت قرار ميدي ...رگبرگهاي اصليش رو ميبيني ...اونايي كه درشتر از بقيه هستند و رگبرگهاي ديگه ازشون منشعب ميشن...خب؟
بعد يه تيغ معمولي رو برميداري رگبرگها رو از چند جاي مختلف ميبري...سعي كن برگ پاره نشه...خيلي ظريف بايد اينكارو انجام بدي...خب؟
حالا برگ آماده است خاك هم آماده است...برگ رو از طرفي كه تيغ زدي برميگردوني روي خاك...سعي كن برگت كاملا با خاك مماس بشه...خب؟
حالا با چندتا سنگ كوچولو يا مقداري ماسه...روي برگها رو خصوصا جاهايي رو كه تيغ زدي رو به خاك نزديكتر كن...خب ؟
بعدم جايي قرارش بده كه نور غير مستقيم بهش بخوره...يعني نور آفتاب از چند مانع رد بشه بعد بهش برسه...خب؟

خب ديگه چيزي به ذهنم نمياد رضا جان...سوالي داشتي بازم بپرس....تا جايي كه بدونم درخدمتم.. البته اگه اشتباه نكنم...چون من علمي زياد وارد نيستم فقط عملي اونم كمي تا قسمتي...
خب. مرسی به این میگن یه توضیح عالی برای مبتدیان.مرسی هوارتا:gol:خب.:biggrin::w11::w30:
میرم که دست به کار شم.

گلابتون

مدیر بازنشسته
من دیگه برگی ازش ندارم دوباره امتحان کنم! غیر همون عکسی که گزاشتم، هنر کنم اینو نگه دارم جوونه هاش زنده بمونن..
ايشالا كه طوريش نميشه...خيلي مراقبش باش...نتيجه عمليات نجات رو هم هر از گاهي برامون بگو خانومي...

گلابتون

مدیر بازنشسته
خب. مرسی به این میگن یه توضیح عالی برای مبتدیان.مرسی هوارتا:gol:خب.:biggrin::w11::w30:
میرم که دست به کار شم.

خواهش ميكنم عزيز...وظيفه است...شما هم نتيجه عمليات رو برامون تشريحي تصويري بدي بد نيست...موفق باشي خب؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
آهان يه چيز ديگه هم بگم....بگونيا نوع ركس چون دورگه هست...از انواع بقيه بگونيا حساستر و ناز نازي تره....يه كم به مراقبت بيشتر نياز داره...كلا نگهداري و مراقبت و تكثيرش با بقيه انواع بگونيا فرق داره....

ببخشيد خيلي حرف زدم.

denise

عضو جدید
سلام رضا جان...

خیلی عالی توضیح دادی گلابتون جان..مقسی..

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
آهان يه چيز ديگه هم بگم....بگونيا نوع ركس چون دورگه هست...از انواع بقيه بگونيا حساستر و ناز نازي تره....يه كم به مراقبت بيشتر نياز داره...كلا نگهداري و مراقبت و تكثيرش با بقيه انواع بگونيا فرق داره....

ببخشيد خيلي حرف زدم.
خدا عمرت بده همه چی گفتی
دستت درد نکنه

آخرین ویرایش:

م.ت

عضو جدید
موضوع پایان نامه ارشد

موضوع پایان نامه ارشد

با سلام
می توانم از خلاقیت شما در زمینه انتخاب موضوع پایان نامه رشته سبزیکاری راهنمایی بگیرم؟کمک فوری نیاز دارم.متشکرم
موفق و پیروز باشید

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال

سوال

سلام به همگي

يه مدتي هست كه شمعدوني پيچم دور برگاش زرد ميشه و بعضي از برگاش فرم اصليشون رو از دست ميدن و بعضي اوقات حالت پارگي به خودشون مييگرن.اينم بگم كه گاهي اوقات روي سطح زيرين اين برگ ها يه سري پشه سياه جمع ميشه(عكس دوم). همه اين توضيحات رو ميتونيد به صورت تصويري هم ببينيد.

به نظرتون ممكنه كه كمبود مواد غذايي باشه يا ...

البته به گياهم كود هم دادم ...
ممنون مي شم اگه راهنماييم كنيد.:w27:

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
طرح و آزمايشات کشاورزي

طرح و آزمايشات کشاورزي

سلام
ممنون بابت جزوات و کتابها:)
يه جزوه هم برا طرح آزمايشات کشاورزي و خاکشناسي عمومي بزاريد ديگه عالي ميشه:D
منابع سنجش برا دکتري تکميل ميشه:eek:
به همه دوستاني که ترم اول ليسانس هستن توصيه مي کنم از همين حالا درس هاي عمومي رو خوب بخونند که ديگه برا آزمون دکتري آماده باشند:smile:
نه مثل ما که هيچي از طرح آزمايشات و امار بلد نيستيم:cry:

alestromeria

عضو جدید
با سلام
می توانم از خلاقیت شما در زمینه انتخاب موضوع پایان نامه رشته سبزیکاری راهنمایی بگیرم؟کمک فوری نیاز دارم.متشکرم
موفق و پیروز باشید

سلام
تاثیر کود پتاسیم در افزایش مقاومت نشا گوجه فرنگی به سرما
مقایسه چند پارامتر فیزیولوژیکی خیاری که بصرت نشا کاشته شده با خیار بذری(قبل از انتخاب پارامترها چک کن ببین امکانات اندازه گیریشو داری یا نه تا بدرد من مبتلا نشی)
تاثیر سایتوکنین در عمر پس از برداشت سبزی های برگی
تاثیرپتاسیم در افزایش قند1نوع سبزی
روی phهای مختلف آب یا خاکم میتونی کار کنی
خلاصه برای سبزی ها دستت خیلی بازه.

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
ممنون بابت جزوات و کتابها:)
يه جزوه هم برا طرح آزمايشات کشاورزي و خاکشناسي عمومي بزاريد ديگه عالي ميشه:D
منابع سنجش برا دکتري تکميل ميشه:eek:
به همه دوستاني که ترم اول ليسانس هستن توصيه مي کنم از همين حالا درس هاي عمومي رو خوب بخونند که ديگه برا آزمون دکتري آماده باشند:smile:
نه مثل ما که هيچي از طرح آزمايشات و امار بلد نيستيم:cry:

چشششششششم

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
با اين چشمي که شما گفتين من ديگه جرات نمي کنم مطلبي درخواست کنم:eek:
سینا واقعا مهربونه و با محبت به بچه ها کمک میکنه
به من و همکارام که خیلی کمک میکنه تو نظم دادن به این تالار
ممنونم سینا جان

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
موفق و پیروز باشید
سلام
از اساتید کمک بگیر
بعد بیا بگو چبا گفتن شاید با هم فکری بچه ها چیز خوبی بشه

john zink

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
میشه یه کتاب در مورد دیسپرسنت ها بهم معرفی کنید؟

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنونم سینا جان

بله مي دونم آقا سينا هم اطلاعاتشون خيلي خوبه هم خيلي کمک مي کنه:smile:
اون فقط شوخي بود:d

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همگي

يه مدتي هست كه شمعدوني پيچم دور برگاش زرد ميشه و بعضي از برگاش فرم اصليشون رو از دست ميدن و بعضي اوقات حالت پارگي به خودشون مييگرن.اينم بگم كه گاهي اوقات روي سطح زيرين اين برگ ها يه سري پشه سياه جمع ميشه(عكس دوم). همه اين توضيحات رو ميتونيد به صورت تصويري هم ببينيد.

به نظرتون ممكنه كه كمبود مواد غذايي باشه يا ...

البته به گياهم كود هم دادم ...
ممنون مي شم اگه راهنماييم كنيد.:w27:

حشره ایی ذاره شیره گیاهتو می مکه و علت زردی و بدشکلی برگها هم همینه
سم دیازینون تهیه کن و و با ابپاش سم پاشی کن.غلظت هم میزان 200 سی سی سم رو در دویست لیتر اب حل میکنن حالا شما مقدار کمتری میخای خودت تناسب ببند.ببین ظرفت چند سی سی اب جا میگیره حساب کن و مقدار مناسب سم بریز

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با اين چشمي که شما گفتين من ديگه جرات نمي کنم مطلبي درخواست کنم:eek:
منکه به این خوبی گفتم :biggrin: قبل اینکه بخوابم هم خاکشناسی رفتم پیدا کردم الان میذارم ;)

ممنونم سینا جان

سلام خانم فرشید شما خیلی خوب و مهربونید مطمئنا اگه بخاطر خوب بودن شما و آقا رضا خانم افسون و .... نبود خیلی از بچه های اینجا هم نمیومدن،زنده باشین :gol::gol:

بله مي دونم آقا سينا هم اطلاعاتشون خيلي خوبه هم خيلي کمک مي کنه:smile:
اون فقط شوخي بود:d

:gol::gol::gol::gol:

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همگي

خيلي ممنونم زهرا جان:gol:

كسي ميدونه كه اسم اين گلم چيه؟؟!؟!

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
اي ول، شما واقعا که فعال هستيد:smile:
دستتون درد نکنههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههه:)

گلابتون

مدیر بازنشسته
این بنفشه هست از کجا اوردیش البته از نوع وحشی و تو جنگلها فراوونه
جنبه دارويي هم داره....كه از نظر دارويي بهش بنفسج يا فرفير هم ميگن...همون ويولت فرانسوي....گلهاش رو تازه هم ميشه خورد توي صنعت شيريني پزي هم كاربرد داره...
تب بر هست و رفع اختلالات صفراوي و ناراحتيهاي ريوي رو ميكنه...گلهاي تازه اش رو بو كنيد به شدت اثر آرامش بخش داره...روغنش از خودش هم مفيدتره...عرقش هم براي رفع زكام مفيده.

يه بار بچه بوديم..مامانم مجبورمون كرد..اندازه يه صحرا از اين گلها چيديم...آخرش از بس توي اين گلها گشته بوديم...همه سرخوش شده بوديم..

majidnewman

عضو جدید
جواب تشریحی آزمون ارشد آبیاری-زهکشی 89 میخوام مهندسان کمکم کنیییییییییید!!!!

جواب تشریحی آزمون ارشد آبیاری-زهکشی 89 میخوام مهندسان کمکم کنیییییییییید!!!!

:que: