ماجرای خیلی از جوانهای شهرنشین امروز

lars_manson2002

عضو جدید
کاربر ممتاز
این تاپیک رو چند دقیقه پیش زدم, نمیدونم چرا ف ی ل ت ر شده؟! واسه همین دوباره با یه عنوان جدیدم میزنم!

سلام اسم من مهدیه. 27 سالمه و فوق الیسانس دانشگاه آزاد تو رشته مهندسی برق. پدرم کارمند بازنشسته هست که تو قسمت آموزش دانشگاه کار میکرد. مادرم خانه دار هست و یه برادر و یه خواهر کوچیکتر دارم. چند شب پیش با پدرم دعوام شد و زدم بیرون الان خونه داییم اینا هستم. زندگی این روزای من اصلا خوب نیست, راستش از اولش هم خوب نبود ولی خودم نمیدونستم که خوب نیست الکی خوش بودم. الان که تازه دوره خدمتم تموم شده متوجه شدم. روزای زندگیم دونه دونه میان و میرن و من همچنان درجا میزنم, روزا کارم شده متر کردن خیابونا و گوش کردن موسیقی, قبلنا با پراید بابام اینور و اونور میرفتم الان هم که بنزینی واسه ما قشر بدبخت نیست باید با پاهامون این ور و اونور بریم و روز رو شب کنیم, شبا هم کارم شده گشتن تو اینترنت. نه امیدی, نه تفریحی, نه آینده ای.
این اواخر بابام هر شب گیر میداد که پسر برو یه کاری واسه خودت دست و پا کن این همه خرج تحصیلت کردم هیچی به هیچی؟ من هم شرمنده میشدم و میرفتم بیرون دنبال کار اما راستش هیچ کاری نتونستم پیدا کنم, یعنی پیدا که کردم اما با یه حساب سرانگشتی میفهمیدم خرجش بیشتر از درآمدش هست. مثلا یه جا میگفتن ساعتی 1500 بهت میدیم که حقوق ماهیانش میشد ماهی 240 تومان اونم بدون بیمه و ناهار و ... وقتی پیش خودم هزینه های رفت و آمدم با رو حساب کردم دیدم ماهیانه باید 150 تومان فقط خرج رفت و آمدم بشه, حالا خورد و خوراک و خستگیش بماند. یه جاهایی هم حقوقی که میدادن خیلی خوب بود ماهی 700 یا 800 تومان با ناهار! اما خوب راستش چون کارش تخصصی بود و من هم فقط تو دانشگاه درسا رو پاس میکردم و هیچ سابقه کاری هم ندارم, بلد نبودم کارش رو انجام بدم.

خلاصه کار یه مدت من شده بود یافتن کار! شبا هم که میومدم خونه یکم میخوابیدم بابام میومد بالا سرم میگفت تن لش رو نیگا کن, هیج پخی نمیشه. من هم با این که میشنیدم خودمو میزدم به خواب و هیچی نمیگفتم.
اما تو دلم میگفتم خودت مگه چه پخی هستی, شانس اووردی یه کارمند شدی و الا جات کنج خیابون بود. خیر سرش هیچ غلطی واسه منو خواهر و برادرم نکرد. تمام داراییش یه خونه 80 متری هست با یه ماشین پراید و دو سه میلیون پول تو بانک. دلش خوشه داره زندگی میکنه. مادر بیچاره ما هم که الان سی سال هست از تهرون بیرون نرفته, بمیرم براش دلش ترکید تو این آپارتمان. یکی نیست بهش بگه برو ببین باباهای مردم چیکار میکنن, دوستم سعید دیپلمش رو هم نگرفته اما باباش واسش یه مغازه دو نبش خریده. چند وقت پیش هم که براش خونه و ماشین خرید و واسش زن گرفته. اما من چی؟ هیچی. همینا باعث شد آخرین باری که بابام اومد بالا سرم و داشت لیتار بارم میکرد پا شدم هر چی تو دهنم بود بهش گفتم اونم پرتم کرد بیرون.

الانم نمیدونم چیکار کنم. وضع روحیم خیلی خرابه. همه این بدبختیا یه طرف, چند ماه پیش اون دختره هم که دوسش داشتم ازدواج کرد یه طرف. از اون موقع یه چیز زده گلوم رو گرفته. الانه که بغضم بترکه و گریه کنم...:(

دوستان این ماجرای من نیست, حداقل یه نگاه به رشته ام بندازید می فهمید! من عمرانم! ای بابا:D;)

آخرین ویرایش:

زيگفريد

عضو جدید
کاربر ممتاز
تاپیکی با چنین مضمونی چرا باید از طرف مدیران حذف بشه ؟؟!! :surprised: :razz:

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمیدونم کی این رو نوشته ولی من تجربه خودمو میگم در جوابش

اگه بخوای در رشته تحصیلی که داری کار کنی فقط یک راه مطمئن داری.اونم اینه که از ترم 4 به بعد درموردش کامل تحقیق کنی و ازون موقع تو یه دفتر-شرکت-کارخونه مرتبط به اون کار کنی حتی مجانی.چطور شما حاضری برای مدرکی که عملا هیچ ارزشی نداره کلی پول بدی ولی برای دانشی که از کار کردن بدست میاری حاضر نیستی هزینه بدی؟
وقتی جوون های ما مخصوص پسرها تمام تلاششون اینه که فقط درس بخونن و کمی هم جوونی کنن(البته الان جوونی کردن غالب شده) و تازه بعد از گرفتن مدرک یاد کار کردن میوفتن نباید بیشتر از این انتظار داشت.
کار جوهر مرد هستش.تو شرایطی که کار میکنید درس خوندن خیلی سخت میشه ولی این مطمئنترین راه پیش روی ماهاست.
برید یجا کاراموزی یا نیمه وقت از یجای معمولی با حقوق پائین شروع کنید تا هم تجربه بدست بیارید و چم و خم کار رو بفهمید. قرار نیست یک شبه مدیر یا سرپرست جایی بشیم پس یکم توقعتون رو هم بیارید پائین

me-myself

عضو جدید
کاربر ممتاز

اگه بخوای در رشته تحصیلی که داری کار کنی فقط یک راه مطمئن داری.اونم اینه که از ترم 4 به بعد درموردش کامل تحقیق کنی و ازون موقع تو یه دفتر-شرکت-کارخونه مرتبط به اون کار کنی حتی مجانی.چطور شما حاضری برای مدرکی که عملا هیچ ارزشی نداره کلی پول بدی ولی برای دانشی که از کار کردن بدست میاری حاضر نیستی هزینه بدی؟
وقتی جوون های ما مخصوص پسرها تمام تلاششون اینه که فقط درس بخونن و کمی هم جوونی کنن(البته الان جوونی کردن غالب شده) و تازه بعد از گرفتن مدرک یاد کار کردن میوفتن نباید بیشتر از این انتظار داشت.
کار جوهر مرد هستش.تو شرایطی که کار میکنید درس خوندن خیلی سخت میشه ولی این مطمئنترین راه پیش روی ماهاست.
برید یجا کاراموزی یا نیمه وقت از یجای معمولی با حقوق پائین شروع کنید تا هم تجربه بدست بیارید و چم و خم کار رو بفهمید. قرار نیست یک شبه مدیر یا سرپرست جایی بشیم پس یکم توقعتون رو هم بیارید پائین

eye to eye

عضو جدید
به نظر من دنبال کار دولتی نرید یه کاری انجام بدید که توش یه چیزی یاد بگیرید

eye to eye

عضو جدید
من چند وقت تو شهرداری بودم فقط مسخره بازی بود از صبح تا ظهر چایی و غیبت.به جون خودم.مرده مثل خاله میاومد مینشست از مهمونی دیشب خونه باجناقش میگفت چندش آور بود:surprised:

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من دنبال کار دولتی نرید یه کاری انجام بدید که توش یه چیزی یاد بگیرید

کارمند دولت شدن محاسن زیادی داره مثل اینکه حقوق و مزایاش تقریبا خوبه و میتونی راحتتر خونه بخری
اما من از جو اداره خوشم نمیاد چون ادم رو فسیل میکنه

haunt

عضو جدید
این مشکل خیلی از جوونای هم سن و سال شماست فقط شما نیستی .
باید سعی کنی به زندگی بهتر نگاه کنی . بابات دیگه ازش گذشته . اینکه بخوای اونو تحقیر کنی یا غرورش رو له کنی هیچ فایده ای نداره .
یک تکون اساسی به خودت بده . دوباره شروع کن و . . .

Arash_Sn

عضو جدید

آفرین !

واقعاً این صحبت شما بجا است !

در هیچ جای دنیا هیچ کس برای مدرک تحصیلی بنده و شما پولی نمیدهد ! آن چیزی که دیگران نیاز دارند کاری است که ما باید انجام دهیم تا مردم بتوانند از آن بهره ای ببرند . به عبارت ساده تر خروجی مهم است . محیط کار در ابتدای اشتغال یک فضای آموزشی است . شما بعد از چند سال با کاربردهای دانش آکادمیکی خودتان در محیط کار آشنا میشوید و علاوه بر اینها درک تاثیر روابط انسانی بر کار بنده و شما و شناخت بهتر این روابط است که هیچوقت در محیط دانشگاه با آن آشنا نمیشویم.

lars_manson2002

عضو جدید
کاربر ممتاز
این مشکل خیلی از جوونای هم سن و سال شماست فقط شما نیستی .
باید سعی کنی به زندگی بهتر نگاه کنی . بابات دیگه ازش گذشته . اینکه بخوای اونو تحقیر کنی یا غرورش رو له کنی هیچ فایده ای نداره .
یک تکون اساسی به خودت بده . دوباره شروع کن و . . .

این داستان من نیست! من اسمم رضا هست و عمران میخونم!!!!!!

Sarp

مدیر بازنشسته

engineer.sh

عضو جدید
عجبا!!!:biggrin::biggrin::biggrin:

خب تو بگو چطور ثابت کنم که من نیستم؟!:razz:

خجالت بکش
باباته بزرگت کرده 6سال خرج دانشگات کرده
احترامشو نگهدار...
جدا از شوخی بقول داداشم هرکسی اگه تو هر رشته ای که هست معلومات داشته باشه بیکارنمیمونه

م مژگان

عضو جدید
کاربر ممتاز
بابا به پیر به پیغمبر من نیستم!!!!! عجب گیری افتادم ها! ممنون دوستان اما اینقد پیام خصوص ترحم آمیز ندهید!
خوب ای دوست وقتی این تاپیکو زدی یعنی تو هم همچین مشکلی داشتی ..ولی در کل منم با حامد موافقم ..یک ساله اولو با هر حقوقی باید کار کرد و بهت قول میدم ساله دوم با حقوقه خوب رو دست می برتنت..هم خودم هم دوستامو دیدم که این اتفاق براشون افتاده..

Sarp

مدیر بازنشسته
رضا دیدی همه با من موافقن ؟
الکی چرا به اسم یکی دیگه تایپیک میزنی؟
تر کن این عادتت رو

هر روز تایپیک میزنی به اسم دیگرون !!!

lars_manson2002

عضو جدید
کاربر ممتاز
خدایی روت شد توروی بابات وایسی؟؟؟

رو نیس که

حالا از خودمون راه چاره میخواد که توجیه کنه خودشو

میبینی امین ؟

بچه ن بچه های قدیم

خجالت بکش
باباته بزرگت کرده 6سال خرج دانشگات کرده
احترامشو نگهدار...
جدا از شوخی بقول داداشم هرکسی اگه تو هر رشته ای که هست معلومات داشته باشه بیکارنمیمونه

خوب ای دوست وقتی این تاپیکو زدی یعنی تو هم همچین مشکلی داشتی ..ولی در کل منم با حامد موافقم ..یک ساله اولو با هر حقوقی باید کار کرد و بهت قول میدم ساله دوم با حقوقه خوب رو دست می برتنت..هم خودم هم دوستامو دیدم که این اتفاق براشون افتاده..

تاپیک رو با قصد انتقاد از وضعیت سیاسی اجتماعی زدم. نکاتی که شما دوستان باید بهش توجه کنید اینا هستن:
1- تعدد دانشگاه ها و بدون بازده بودن اونا و همچنین خرج هنگفتی که دانشگاه های پولی رو دست خانواده ها میذارن. پولی که میتونس پس اندازه خوبی بشه واسه کار فردای جوون.
2- مشکل بازنشستگان و حقوق پایین اونا بعد از سی سال کار.
3- بی حقوق بودن خانم های خونه دار ( از یه طرف میگن زن باید تو خونه بشینه خونه داری کنه از یه طرف هم قیمتها روز به روز میرن بالا, خب خانوم مجبور میشه بره کار کنه دیگه)
4- دوره خدمت اجباری سربازی که نه تنها دو سال از بهترین سالهای عمر گرانبهای جوونا رو میگیره بلکه وقفه دو ساله اون باعث میشه آدم هرچی تو دوران تحصیلات یاد گرفته رو فراموش کنه.
5- مشکل بیکاری جوونا که باعث میشه رو بیارن به تفریحات وقت تلف کن مثه گشتن تو اینترنت یا متر کردن خیابونها یا در موارد حادتر تفریحات غیر سالم مثله اعتیاد, شرابخوری, فساد جنسی و ...
6- نا امیدی در بین جوونا و نبود تفریحات مفرح و ارزان برای روحیه اونا.
7- بالا رفتن نرخ بنزین بیشتر از اینکه باعث عدالت بشه واسه قشر متوسط دردسر ساز شد. چرا که قشر ثروتمند که با این افزایش قیمت ها ککشون نمیگزه, قشر فقیر هم که این افزایش و کاهش قیمتها فرقی نداره چون در هر دو حالت بدبخته, این قشر متوسط هست که بیشترین ضربه رو میخوره چون بعد از هدفمندی یارانه ها رفت تو جمع بدبخت بیچاره ها.
8- آشنا نبودن خانواده ها به طرز برخورد با فرزندان.
9- توجه به این نکته که کشور ما یه کشور صنعتی نیست(یعنی تعداد کارخونه ها و شرکتهای بزرگش خیلی خیلی کمه) بلکه بیشتر کارگری هست, واسه همین اکثر شغلها و حقوقی که در حال حاضر موجود هست برای قشر کارگر و حداکثر قشر تکنسین و فنی مناسب هست و واسه کسی که تحصیلات عالیه رو گذرونده مناسب نیست. از اون طرف سال به سال به قشر افراد مدرک به دست اضافه میشه, همه اینا باعث میشه شغل و حقوق مناسب حکم سوزن بشه تو انبار کاه( مثل درستی هست یا نه؟!) و اینجوریه که کشور نه تنها پیشرفت نمیکنه بلکه پسرفت هم میکنه, اون یه سری هم که واقعا یه چیز حالیشون میشه میزنن میرن اون ور آب.
10- مشکلات ازدواج جوونا
11- همچنین مشکل س ک س جوونا. تصور کنید جوون 27 ساله هنوز باکره هست, خب عقده میزنه میگیرتش و اونوقت از یه جا دیگه درز میکنه میشه قتل, فساد و ...

• Like
واکنش ها: Sarp

sami1984

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب وقتي سال دوم شركت ورشكست شد چي كار بايد كنيم؟؟؟
من از كجا مي دونستم كه در عرض كمتر از 6 ماه كارخونه به اين بزرگي تعطيل مي شه؟؟؟

م مژگان

عضو جدید
کاربر ممتاز
تاپیک رو با قصد انتقاد از وضعیت سیاسی اجتماعی زدم. نکاتی که شما دوستان باید بهش توجه کنید اینا هستن:
1- تعدد دانشگاه ها و بدون بازده بودن اونا و همچنین خرج هنگفتی که دانشگاه های پولی رو دست خانواده ها میذارن. پولی که میتونس پس اندازه خوبی بشه واسه کار فردای جوون.
2- مشکل بازنشستگان و حقوق پایین اونا بعد از سی سال کار.
3- بی حقوق بودن خانم های خونه دار ( از یه طرف میگن زن باید تو خونه بشینه خونه داری کنه از یه طرف هم قیمتها روز به روز میرن بالا, خب خانوم مجبور میشه بره کار کنه دیگه)
4- دوره خدمت اجباری سربازی که نه تنها دو سال از بهترین سالهای عمر گرانبهای جوونا رو میگیره بلکه وقفه دو ساله اون باعث میشه آدم هرچی تو دوران تحصیلات یاد گرفته رو فراموش کنه.
5- مشکل بیکاری جوونا که باعث میشه رو بیارن به تفریحات وقت تلف کن مثه گشتن تو اینترنت یا متر کردن خیابونها یا در موارد حادتر تفریحات غیر سالم مثله اعتیاد, شرابخوری, فساد جنسی و ...
6- نا امیدی در بین جوونا و نبود تفریحات مفرح و ارزان برای روحیه اونا.
7- بالا رفتن نرخ بنزین بیشتر از اینکه باعث عدالت بشه واسه قشر متوسط دردسر ساز شد. چرا که قشر ثروتمند که با این افزایش قیمت ها ککشون نمیگزه, قشر فقیر هم که این افزایش و کاهش قیمتها فرقی نداره چون در هر دو حالت بدبخته, این قشر متوسط هست که بیشترین ضربه رو میخوره چون بعد از هدفمندی یارانه ها رفت تو جمع بدبخت بیچاره ها.
8- آشنا نبودن خانواده ها به طرز برخورد با فرزندان.
9- توجه به این نکته که کشور ما یه کشور صنعتی نیست(یعنی تعداد کارخونه ها و شرکتهای بزرگش خیلی خیلی کمه) بلکه بیشتر کارگری هست, واسه همین اکثر شغلها و حقوقی که در حال حاضر موجود هست برای قشر کارگر و حداکثر قشر تکنسین و فنی مناسب هست و واسه کسی که تحصیلات عالیه رو گذرونده مناسب نیست. از اون طرف سال به سال به قشر افراد مدرک به دست اضافه میشه, همه اینا باعث میشه شغل و حقوق مناسب حکم سوزن بشه تو انبار کاه( مثل درستی هست یا نه؟!) و اینجوریه که کشور نه تنها پیشرفت نمیکنه بلکه پسرفت هم میکنه, اون یه سری هم که واقعا یه چیز حالیشون میشه میزنن میرن اون ور آب.
10- مشکلات ازدواج جوونا
11- همچنین مشکل س ک س جوونا. تصور کنید جوون 27 ساله هنوز باکره هست, خب عقده میزنه میگیرتش و اونوقت از یه جا دیگه درز میکنه میشه قتل, فساد و ...

آره درسته خوب اینم سیاسته کشوره ماست............
به نظرم خودمون یعنی دخترا و پسرای جوون توقعاتشونو بیارن پایین و برا ازدواج سنگای بزرگ نندازن البته می دونم که خیلی با حداقل پول و درآمد سخته.....ولی در غیر اینصورت اینطوری تا آخر عمر مجرد میمونن و در آخرم همون حرفای شما پیش میاد...

م مژگان

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب وقتي سال دوم شركت ورشكست شد چي كار بايد كنيم؟؟؟
من از كجا مي دونستم كه در عرض كمتر از 6 ماه كارخونه به اين بزرگي تعطيل مي شه؟؟؟
وب این اتفاقا که ممکنه بیفته هر جایی ولی اگه شما سابقه کاری داشته باشی و کار مفید داشته باشی می تونی هرجای دیگه کار کنی..من اصلا منظورم این بود که بعد از یک سال از اون محل کار بیرون بیایم و بریم جای دیگه با حقوقه بهتر.مثلا من خودم جای قبلیم چون می خواست حداقل درامدو بده و درواقع آماتور می خواست که حقوق کم بده من اومدم بیرونو رفتم جای دیگه که کار خوب براش مهم بود نه حقوق کم..

م مژگان

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمیشه خانوم, نمیشه. یعنی میگی جوون واسه نیم ساعت س ک س حتما باید ازدواج بکنه؟
ااااااااااااااااااا عجب حرفی می زنی دوست عزیز:surprised:ببخشید این نیم ساعت مگه سالی یه باره که ارزشه ازدواج نداره؟؟..اگه قراره جلوی فساد و فحشا و ... و یا مشکلات روحی و خیلی چیزای دیگه رو گرفت آره ارزششو داره .مطمئن باش ازدواج بهترین راهه .ببخشید فعلا باید برم بای.

lars_manson2002

عضو جدید
کاربر ممتاز
ااااااااااااااااااا عجب حرفی می زنی دوست عزیز:surprised:ببخشید این نیم ساعت مگه سالی یه باره که ارزشه ازدواج نداره؟؟..اگه قراره جلوی فساد و فحشا و ... و یا مشکلات روحی و خیلی چیزای دیگه رو گرفت آره ارزششو داره .مطمئن باش ازدواج بهترین راهه .ببخشید فعلا باید برم بای.

هر کی خواست سوار ماشین مدل بالا بشه که نداره، باید بره اونو بدزده

نه, منظورمو بد رسوندم, من خودم از جمله طرفداران ازدواج و زندگی مشترک هستم. قرار نبود تاپیک به این سمت بره اما خب باید اینجا توضیح بدم

ازدواج یعنی زندگی واسه یه عمر و دو نفر فقط به صرف علاقه که بهم دارند نمیتونن باهم ازدواج کنند بلکه شرایط مختلفی مثله خانواده ها, وضع مالی, تحصیلی و ... ملاک هست.

• Like
واکنش ها: Sarp
بالا