گفتمان معماری ...

DDDIQ

مدیر ارشد

پیوست ها

• 399994_118402478282020_145974668_n.jpg
    399994_118402478282020_145974668_n.jpg
    23.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 581089_376583282387425_187399579_n.jpg
    581089_376583282387425_187399579_n.jpg
    25.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

شرجی11

عضو جدید
سلام دوستان به نظر من غرب زدگی.بی قانونی.فردگرای.فراموش کردن اصول-کیفیت-تناسب وشان استقرارفضاست.اینا مشکلات امروزمعماری ماست

V A N D A

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
برا من یه مشکل که نه ولی موضوع پیش اومده
کسی می دونه تفاوت بین رشته مهندسی معماری و تکنولوژی معماری چیه ؟
ممنون میشم پاسخ بدین

فقط یک پیشوند است که در کنکور ورودی کارشناسی ناپیوسته ،دانشگاهها ، پیشوند مهندسی تکنولوزی را در ابتدای نام رشته هایشان آورده اند . این پیشوند هیچ تغییری در ماهیت فرایند تحصیلی ایجاد نکرده است و تمامی واحد های درسی ، مشابه با مهندسی معماری است . فقط (سر فصل ) بعضی از دروس تغییر کرده است.

hani_0t

عضو جدید
مشکل من بازار کارشه
هیچ اصولی نداره
اگر بخوای برا کسی یا تو یه شرکتی کار کنی اختیاراتت بعنوان یه معمار خیلی کمه
اگرم بخوای واسه خودت کار کنی بازم به نسبت اختاری در مقابل کارفرمای محترم و یا محترمه نداری !

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
اطلاعیه

اطلاعیه

سلام
میگم بیاین یه نتیجه گیری کنیم خوب
اخرش مشکله جمعیه معمارا چیه
یه شاخه بندی کنید دیگه

سلام بر شما ، مهندس احسان ِ عزیز ...:gol:

راستش پیشنهاد ِ شما به جا هست و البته تا جایی که ممکن بود ، از صحبت های مطرح شده در تاپیک ، جمع بندی و خلاصه برداری کردم و در اختیار دوستان قرار دادم ؛

ولی خب واقعیت اینه که جمع بندی ِ خوب و مثمر ثمر ، نتیجه ی یک کار ِ گروهی هست و بررسی ها و خلاصه برداری های من ، به تنهایی کافی نیست !

و اینکه برخی نکات هست که هنوز در موردش اظهار نظر نشده ؛ و بعضی مباحث باید مفصل تر پیگیری بشه و در موردش صحبت بشه .

من تا جایی که برام ممکن بود ، مباحث رو مدیریت و دسته بندی کردم ؛

برای اطلاع ِ دوستان ِ خوبم ، به پست های زیر رجوع کنید :

#142 - #146

از حسن ِ توجه ِ شما ، سپاسگزارم .:gol:

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
چند کلمه با شمای دانشجو...
ترم تمام شد و فصل برداشت کاشته هاست.بیایم یه نگاهی به نتیجه بکنیم و عمده ترین مشکلات را درش ببینیم.
اما واقعا تاوقتی که با 3D های خفن که معلوم نیست برای کیه انسانه یا ادم فضایی خودمون رو یک معمار عالی بدانیم آیا جایی برای فکر کردن به سوالات بالا را میگذارد در حالیکه حتی یک میز که هیچ یک میخ هم درست نمی توانیم بکوبیم
یا تا وقتیکه طرح ها نتیجه کپی پیست ه نه زحمت فکری دانشجو و خیلی راحت ان را حق مسلم خود می داند ایا اصلا می گذارد ما به درد معماری جامعه فکر کنیم...(حتی در جامعه مجازی نیز مطالب کپی پیستی میبینیم که مشت نمونه خروار است)
یا اینکه چه شده که اساتید اینکاره رنگ و لعاب نیز برایشان مهمتر از روند و کیفیت هست
یا...
پ ن:در مثل مناقشه وارد نیست و توهین به هیچ شخص خاصی نیست.

ادامه دارد

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
برای رفع مشکل معماری در جامعه نیاز به ایجاد زیرساخت هاست که شاید به نظرم بهترین جواب مدرسه معماری می باشد و در حال حاضر موجود نمی باشد.بنابر توضیحات گفته شده در روند تاپیک درسته که ایراداتی هست و همه تقصیرها به گردن استاد و دولت و نظام...انداخته شد اما تنها با شکوه کردن یا جمع بندی انها مشکل حل نمی شود.بهتره که واقع بین باشیم و خودمون دست بکار شویم.
فرضا من خودم با تاپیک "هویت در معماری و شهرسازی"شروع کردم صرفا برای خودم نه تحقیق دانشکده.قصدم ارایه مطالب دراوردن چکیده انها و بحث روی ان بود که متاسفانه به علت ذیغ وقت نصفه کاره مانده که البته خود نیز در مرحله یادگیری این مطلب بودم.
حال نظرم انست که دوستان از ضعف هایشان لیست تهیه کرده وشروع به کار کردن دران شوند(حتی در همین جا به صورت توفیق اجباری)
یا اگر کسی در زمینه ای احساس میکند حرفی برای گفتن دارد اینجا شروع کند ومانیز حتما همراهیش خواهیم کرد.
باور کنید بعد از مدتی نتیجه ی شگرف ان را خواهید دید.

DDDIQ

مدیر ارشد
خیلی از ایده ها تازه بعد از یه روز کلافه کننده و خسته کننده که داشتی و روی پروژه ت کار میکردی , موقعی که میخوای استراحت کنی یه کم بخوابی به ذهنت میرسه و ... , خواب !؟

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=105234&d=1341601837​

پیوست ها

• 534491_438442299519994_1351909651_n.jpg
    534491_438442299519994_1351909651_n.jpg
    28.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

Negar architect

عضو جدید
سلام.اول از همه باید بگم تاپیکتون خیلی جالبه.راستش عمده ترین مشکل خودم تو معماری همون مسایل فنی واجرایی ساختمان هستش.واقعا بعضی وقتا ازشون سر در نمیارم اینا رو ادم بیشتر با کار عملی میتونه بفهمه.منظورم اینه که باید بری سر ساختمان و...که اینم اکثرا واسه خانما یه کم سخته:smile:.ممنون از تاپیک جالبتون

keeperprivacy

عضو جدید
:) درود به همگی... اینو اول میگم تا بعد توضیحات بدم خدمتتون.... من هر طرحی که میزدم حتی اتود ساده روی پوستی کاهی دفترم ....همه اونها رو استادام بر می داشتن :cry: شکر خدا حالا که فارغ التحصیل شدم 1 دونه کارم ندارم برای نمونه :crying2: همیشه کلاس واسه من حکم دادگاه و داشت چرا این شکلی چرا این وجهی؟ چرا این رنگ؟چرا این متریال؟ و کلی چرای دیگه:crying:شکر خدا شاگرد دیگه ای که سر کلاس نبود" همیشه باید جواب پس می دادم.... من که سر کوب نشدم اما بخاطر کارهایی که تحویل میدادم همیشه باید جواب پس میدادم.... آخه چرا؟ :cry: چون کارم خوب بود؟ این خیلی بدجنسی....
اما در مورد حرف شما دوستان.... ما به اشکال ساده عادت کریم" :w05: خونه باید و حتما مربع مستطیل باشه و الا نظم طبیعت به هم میخوره:( چرا الان می گم خدمتتون... وقتی کسی می خواد خونه ای بسازه پیش مهندسی که میره و درخواست میده " مشکلات شروع میشه"1 شخص ایده نداره پس طراحم زرنگی می کنه 1 طرح از طرحای قدیمیش و ارائه میکنه این میشه ساختمان سازی در ایران...:w28:اما اگر هر شخصی دید و ذهنی باز داشته باشه این اتفاقات نمی افتد.... که اینم بر می گرده به نداشتن مطالعه و ندیدن کار.....:question: پس پروردگار صبر زیادی به ما مهندسین عنایت فرماید

آخرین ویرایش:

m@hn@z.d

عضو جدید
کاربر ممتاز
این معذل فقط مال معماری نیست متاسفانه گریبانگیر همه رشته هاست
اونم نه فقط تو ایران...تو همه جای دنیا...تازه وضع کار تو ایران خیلی خوبه...خیلییییییییی.....
مهندس عمران ...لیسانس و فوق لیسانس از امریکا...با 35 سال سابقه ی کاری...تو امریکا براش کار نیست :cry:

m@hn@z.d

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما که ایتالیا بودی به نظرم کار اشتباهی کردی که برگشتی اینجا .
من که امریکا هستم هم می خوام برگردم...کف پام صاف شد از بس توی مجتمع تجاری رفتم تو این مغازه اون مفازه برای کار.... چقدر هم رفتم مصاحبه...سابقهی کار معماری و فروشندگی هم داشتم.... دیگه چی می خوان نمی دونم والا! یه مغازه...از اینا که صابون و لوسیون و اینا می فروسه...اینقده صابوناش خوشبوعه :D گفته ببین بهت قول نمی دم...شاید...شاید هفته ای 10-15 ساعت...اونم حالا ببینیم!!!!
این هم وضع یه کشور جهان اول!!!! :cry:
یکی از دوستام فوق لیسانس معماریه از آلملن...10 سال هم سابقه کار داره...طفلی هر روز تنش می لرزه بیکار شه...می گفت من پارسال 2 ساعت، ساعتِ کار داشتم تو هفته....:w09:

aziarchitect

عضو جدید
یادش بخیر.......
وقتی من برا معماری قبول شدم اونم چی؟تازه دانشگاه آزاد!!!!!! سال85بود دیگه...تو کل فامیل شهرت جهانی داشتم:biggrin::biggrin:
چه تحویلمون میگرفتن!!دیروز برام یه پیامک اومد که دانشگاه ازاد..........بدون کنکور با20%تخفیف شهریه دانشجو معماری پذیرش......تازه همینش مونده بود ده تا سوره از سوره های قران رو بنویسن که تورو قسم به این قران و ایه وپیغمبر بیاین ثبت نام کنید.
چی بگم آخه؟؟؟؟؟؟؟بگو اونایی رو که دستشون مدرک دادین وفرستادین جامعه بیاین حالا یه کاریش کنین بعدمابقی رو مثه ما.........

jAVAD_10

عضو جدید
به نظر من ما میتونیم 2 نوع ایده داشته باشیم :
*1 _ ایده هایی که بر اساس مشاهدات ما از طرح های معمارهای برتر جهان زده میشه که عموماً جنبه ی کورکورانه داره و هیچ نوع منطقی پشتش نیست و اگه از دانشجو پرسیده بشه چطور بهش رسیدی مشتی خضعبلات تحویلت میده چون صرفاً اون چیزی رو ، روی کاغذ آورده که دیده و فقط یه ذره چاشنی خلاقیت رو بهش اضافه کرده که اونم نا خودآگاه بوده ....... .
*2 _ ایده هایی که با مطالعات همه جانبه درباره طرح زده میشه اعم از: نحوه نورگیری ها و تاثیرات روانی آنها در فضاهای داخلی _ جهت گیری بنا نسبت به سایت محل و تعاملش با ساختمان های اطرف _ و .... که این طرح ها نه صرفاً به خاطر نزدیک بودن به استانداردها قابل ارزش هستند بلکه به اون توجیه پذیری تو همه زمینه ها ارزش این طرح ها محسوب میشن که اگه این طرح های با ایده های خوبی هم همراه باشه (که باید باشه چون مشخصه مهم هر طرح ایدشه ) به نظرم یک پَک کامل معماری رو ما میتونیم ارائه بدیم ... .
.
.
البته این ایده هایی که مد نظر منه ایده هایی هستن که با دید ساختاری بهشون نگاه میکنم و به عنوان طرحی که قراره قسمتی از زندگی شهری و فردی رو تامین کنه ، وگرنه بسیاری از ایده ها میتونن خیلی آزادانه و بدون خط قرمزها ارائه بشن، به عنوان تنها یک "ایده " .

jAVAD_10

عضو جدید
من که امریکا هستم هم می خوام برگردم...کف پام صاف شد از بس توی مجتمع تجاری رفتم تو این مغازه اون مفازه برای کار.... چقدر هم رفتم مصاحبه...سابقهی کار معماری و فروشندگی هم داشتم.... دیگه چی می خوان نمی دونم والا! یه مغازه...از اینا که صابون و لوسیون و اینا می فروسه...اینقده صابوناش خوشبوعه :D گفته ببین بهت قول نمی دم...شاید...شاید هفته ای 10-15 ساعت...اونم حالا ببینیم!!!!
یکی از دوستام فوق لیسانس معماریه از آلملن...10 سال هم سابقه کار داره...طفلی هر روز تنش می لرزه بیکار شه...می گفت من پارسال 2 ساعت، ساعتِ کار داشتم تو هفته....:w09:

خیلی برام عیجیبه که آمریکا هم به وضع ما دچار شده باشه با اون مدیریت بحرانش .........
چون یکی از آشنایان من که از دانشگاه شریف بورس شده بود الان استاد یاره و میگه ماهی 3500 دلار حقوق میگیره ......... .

m@hn@z.d

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی برام عیجیبه که آمریکا هم به وضع ما دچار شده باشه با اون مدیریت بحرانش .........
چون یکی از آشنایان من که از دانشگاه شریف بورس شده بود الان استاد یاره و میگه ماهی 3500 دلار حقوق میگیره ......... .
3500 فکر می کنی خیلی خوبه؟ ما عادت داریم تبدیل می کنیم به ریال بعد می گیم عععععععععععع یعنی ماهی 7 میلیون...خوش به حالش .... نه اینجا اینقدر هزینه ها زیاده که اون 3500 هم کم میاد. ما دو نفریم. پول آب و برق و گاز+اینترنتمون و موبایل می شه ماهی 500 تا 750 دلار... حالا اجاره ی حونه و مالیات خونه و....بماند :w22:
مدیریت بحران بخوره تو سرشون...گفتن اوباما یکی از مهم ترین طرح هاش اینه که هزینه ی دانشگاه ها رو کم کنه و بیمه رو سراسری کنه....دانشگاه ها که قربونش برم هر ترم داره 2000$ میره رو هزینش.... بیمه هم لطف کردن گفتن افرادی که بیماری خاص دارن یا بیماریشون هزینه ی زیادی داره مثل سرطانی ها هم می تونن بیمه شن.... اینو ترکوندن هاااااااا چون تا 2-3 ماه پیش افرادی که بیماری هایی با هزینه ی درمان سنگین داشتن مثل MS یا بیماری های دیگه...بیمه نمی شدن....:cry:
وضع کار هم که افتضاحه هنوز....یکی از اقواممنون تگزاسه گفت دوستای پسر بزرگیش دیدن کار نیست...دارن می رن استرالیا چون اونجا مینیمم حقوق 17 دلاره..باز یه کم بهتره.....
اصن یه وضعی :w06:

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
معماری در آینه ی کاریکاتور . . .

معماری در آینه ی کاریکاتور . . .

معماری ، با ما ارتباط برقرار میکند و میتواند آزار دهنده ، الهام بخش ، خوب ، بد یا متعالی باشد .

.

alipiroozz

عضو جدید
به نظر من ما میتونیم 2 نوع ایده داشته باشیم :
*1 _ ایده هایی که بر اساس مشاهدات ما از طرح های معمارهای برتر جهان زده میشه که عموماً جنبه ی کورکورانه داره و هیچ نوع منطقی پشتش نیست و اگه از دانشجو پرسیده بشه چطور بهش رسیدی مشتی خضعبلات تحویلت میده چون صرفاً اون چیزی رو ، روی کاغذ آورده که دیده و فقط یه ذره چاشنی خلاقیت رو بهش اضافه کرده که اونم نا خودآگاه بوده ....... .
*2 _ ایده هایی که با مطالعات همه جانبه درباره طرح زده میشه اعم از: نحوه نورگیری ها و تاثیرات روانی آنها در فضاهای داخلی _ جهت گیری بنا نسبت به سایت محل و تعاملش با ساختمان های اطرف _ و .... که این طرح ها نه صرفاً به خاطر نزدیک بودن به استانداردها قابل ارزش هستند بلکه به اون توجیه پذیری تو همه زمینه ها ارزش این طرح ها محسوب میشن که اگه این طرح های با ایده های خوبی هم همراه باشه (که باید باشه چون مشخصه مهم هر طرح ایدشه ) به نظرم یک پَک کامل معماری رو ما میتونیم ارائه بدیم ... .
.
.
البته این ایده هایی که مد نظر منه ایده هایی هستن که با دید ساختاری بهشون نگاه میکنم و به عنوان طرحی که قراره قسمتی از زندگی شهری و فردی رو تامین کنه ، وگرنه بسیاری از ایده ها میتونن خیلی آزادانه و بدون خط قرمزها ارائه بشن، به عنوان تنها یک "ایده " .

دقيقا همين طوره .
به نظر منم اگر قراره يك خط رو ورق كشيده بشه بهتره قبلش آدم فكر كنه كه اين خط قراره چه كاربري اي داشته باشه .عده اي از افراد ميرن با سبك معماري آشنا ميشن مثلا مدرن .معماري مدرن خوب همه ميدونيم توش آزاديه عمل زيادي داره كا اينكه تو بسياري از كار هاي معماراي بزرگ هم ميشه اين آزادي عمل رو ديد .ولي كمتر كسي به اين نكته توجه ميكنه كه در فلان سبك مثلا مدرن فرم يعني كاركرد . اگر قراره فرضا يك ضلع ديوار 10 متر بيشتر بره بالا علاوه بر زيبايي بايد كاركرد هم داشته باشه .
عده اي هم نقاشي رو با يك طرح اجرايي اشتباه گرفتن. اگه نخوايم اين دو مورد رو از هم تفكيك كنيم ميدونيم كه ناب ترين طرح ها، طرح هايي هستند كه كودكان ميكشن .پس شايد يه كودك هم با رعايت يه سري قوانين (نقشه كشي) بتونه بهترين كانسپت هارو ارائه بده .
از نظر من وقتي دست بره رو كاغذ ميشه ميليون ها طرح كشيد .ولي از اين تعداد تنها بعضي از اونها هستن كه كاركرد داره .

البته اين نكته هم نبايد فراموش كرد كه خيلي از افراد اصلا به زيبايي اهميت نميدن و براي مثال وقتي قراره يه ساختمون يا يك سايت ساخته بشه فقط به اين نكته توجه ميكنن كه سريع ساخته بشه بيشترين سود دهي هم داشته باشه .!!!!!!!!!!!!!!!!

------------------------------

تنها چيزي كه ميشه گفت اينه كه بايد خودمونو تغيير بديم و در اكثر اوقات كارفرما رو زير منگنه قرار بديم تا وقتي طرح رو ديد از هر لحاظ نتونه ايراد بگيره و گار بودجش هم نداره طوري بودجه رو تامين كنه و اون فضا رو بسازه .

هميشه شنيديد معمار ظرف زندگي انسان رو درست ميكنه .تعيين ميكنه كه از كجا افراد وارد بشن از كجا خارج بشن و تو چه فضايي زندگي كنن .پس بهتره اين طرف به بهترين شكل ساخته بشه و فراموش نكنيم كه خودمون هم داريم تو بخشي از اين ظرف زندگي ميكني .

65640

عضو جدید
مشکلات ریشه ای

مشکلات ریشه ای

سلام با تشکر از شما
به نظر من مشکلات در این رشته در مواردی به استاد برمیگرده و در مواردی هم به دانشجو ،در مورد استاد میشه گفت که بعضی از اساتید هستن که تو درسایی مثل طرح معماری از اول ترم بچه ها رو سرگرم مطالعات و تحلیل اثارمیکنن بعد از اینکه نصف ترم میگذره یادشون میفته که ای بابا باید فرم و پلان هم طراحی کنن و باعث میشه که دانشجو وقت کم بیاره و طراحی که میکنه خوب نشه وهمه اینا از عدم برنامه ریزی صحیح ناشی میشه و یا اینکه سلیقه ی خودشون رو بیش از حد به دانشجو تحمیل می کنن و از همه مهمتر فرق گذاشتن اساتید بین شاگردا که شاگردی اگه یه بار کار خوب انجام بده و دفعه بعد گند بزنه تو کارش بازم نمرش مثل دفعه قبلیش میشه چون استاد هنوز اون خاطره خوب از ذهنش پاک نشده واینها باعث میشه که بقیه شاگردا انگیزشونو از دست بدن چون میدونن هر چی تلاش کنن بازم نمرشون از اون یه نفریا چند نفر با وجود اینکه گند بزنه به کارش کمتر میشه ، و یا اینکه استاد تو ترم سر کلاس حاض نشه یا اگه هم بشه دیر بیاد و زود بره و بیشتر زمان کلاس رو به ترم بالایی ها یا شاگردای خودش از دانشگاه دیگه بده بعد کار تورو نبینه و مجبور بشی بعد تموم شدن ترم حی دنبالش بیفتی که کرکسیون کنی ،ویا تو درسی مثل برداشت از بناهای تاریخی استاد اصلا سرکلاس حاضر نشه و با ترسوندن دانشجو از افتادن در یک درس سه واحدی دانشجو نتونه یه کلمه حرف حساب بزنه که بابا من کلاسم تشکیل نمیشه و بعدشم استاد با پرویی تمام جلوت وایسته و بگه تو تنبلی و تحقیرت کنه از قدرتش استفاده کنه و سوابق درخشانشو واست تعریف کنه و یا تویه دس تحلیلی و محاسباتی مثل بتن یه استادی رو برات بذارن که اصلا قدرت بیان نداره و تو از حرفاش هیچی نمیفهمی ،خوب اگه تو دانشگاه اینجور به دانشجو درس بدن اون که نمیتونه خوب مطالب رو یاد بگیره و تو اینده شغلیش هم تاثیر میذاره البته دانشجو نباید فقط استاد محور باشه باید خودش هم تلاش بکنه ولی نیمی هم به استاد برمیگرده که چه طور دانشجو رو راهنمایی کنه، در مورد دانشجو هم یک سری از دانشجو ها هستن که خوب کار نمیکنن و توقع زیادی از استاد دارن که تعداد این دانشجوها معدوده و اخرشم با پارتی بابا و فامیلا میرن سر کار و باعث میشه که ساختمون های زشتی که الان دارم تو اکثر نقاط میبینیم ساخته شن، فاجعه بزرگ هم همین دانشگاه ازاده که همین جور کیلویی دانشجو رو میبره تو دانشگاه و بی سواد تحویل جامعه میده و باعث پایین اوردن سطح این رشته میشه تا حدی که ادم روش نشه بگه من معماری خوندم،درکل به نظر من اشکالات پایه ای به دانشگاه ها برمیگرده که باید با برنامه ریزی دست دانشجوها رو پرورش بدن تا اصالت این رشته همچنان پایدار بمونه.

arckey

عضو جدید

درود

شما اگر قصد بازگشت دارید حتما این کار رو انجام بدید و از فرصت های شغلی عالی ای که اینجا وجود داره استفاده کنید و ضمن اینکه تجربیات و دانش تون رو با هم میهنانتون به اشتراک می گذارید و به رشد کشورتون کمک می کنید .