تشکیل گروه مطالعه و تحقیقات توربینهای گازی

ir_mehran

عضو جدید
مهندس جان پس این اقایی که حرف از پروژه میزدن کجان!
کی ما همکاریمون را شروع کنیم؟؟؟؟؟؟؟
خیلی دوست دارم توی رشتم کار کنم))))))))))))))))))))

بیژن مولایی

عضو جدید
آقا تو رو خدا یه نفر بگه چه رشته ای برم که شاید بتونم آرمان بزرگم یعنی رسیدن به موتور توربوفن را برآورده کنم. البته میدونم چی فکر می کنید (توربو پراپ پیش کش)فقط توی انتخاب رشتهی کنکور سراسری کمک می خواستم)
:(

بستگی داره به چی توربو علاقه داشته باشی؟ اگه جنبه ی سیالاتی رو بخواهی مهندسی مکانیک عالیه، کارش هم نسبت به هوافضا بهتره و هم توش بیشتر میتونی مانور بدی

موفق باشی

بیژن مولایی

عضو جدید
یه سری فایل هست که در بخش مکامیک سیالات قرار دهده شده و من دیگه الزامی ندیدم اینجا تکرار کنم واسه آشنایی با توربینگازی و عملکرد اون خوبه

واسه دانلود برین همون بخش.

Mohammad.aryan

اخراجی موقت
مهندس جان پس این اقایی که حرف از پروژه میزدن کجان!
کی ما همکاریمون را شروع کنیم؟؟؟؟؟؟؟
خیلی دوست دارم توی رشتم کار کنم))))))))))))))))))))

دوست عزیز من یک اشتباهی کردم و یک جمله ای را به شوخی به یکی گفتم که اخراج شدم ولی توی یک ماه گذشته داشتم تلاش میکردم
و از نظر فنی و مالی به جاهای خوبی رسیده ام

اما چون هنوز بودجه دستم نرسیده فعلا باید اوقات بیکاری سطح تحقیقاتمان علمی مان را بالا ببریم.

sikma

عضو جدید
در زمینه توربین گاز که مبحث خیلی پیچیده ست، منم تجربیاتی کمی تو این زمینه دارم و با اینا کار کردم ( هم دو شفت هم تک محور، توربو ژنراتور ، توربو کمپرسور ، توربو پمپ و ..)
V94,2

Nuovo Pignone

Alstom

Siemens

http://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=1&sqi=2&ved=0CCsQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.siemens.com%2F&rct=j&q=siemens&ei=6BWGTuTNLaKI0AXVx6jfDw&usg=AFQjCNEDAQeapA4iV1eVIhwTbmRCP-iMxg&cad=rja

h_jaffari2000

عضو جدید
من توربین واردم تعمیرات و عیب یابی انواع توربین رو کار کردم در ضمن CFD یه چیزایی یادم هست فلوینت رو خوب بلدم موضوعات جالبی برای کار کردن در این مورد هم دارم کاملا کاربردی در ضمن امکان انجام پیشنهاد ها رو بصورت عملی هم دارم

jahanbazi_mojtab

عضو جدید
سلام مهندس.من عاشق روتاری هستم مخصوصا توربینهای گازی که دنیای عجیبی داره.من 5 سال جنوب تو صنعت گاز کار میکنم .من حاضرم با عشق و علاقه با تیم شما کار کنم.

lucifer0002

عضو جدید
help

help

سلام دوستان شما که این قدر تو مسئله توربوماشین ها واردین اگه میشه یه کمکی بکنید و به من بگید که تو این ضمینه چه نرمافزارایی وجود داره خیلی مهمه برام که بدونم اخه پروژمه

معزز

عضو جدید
همكاري

همكاري

سلام
من رشته م طراحي و نقشه كشي صنعتي هست و خيلي تمايل دارم در اين رابطه اطلاعات كسب كنم

tsp.co

عضو جدید
سلام دوستان شما که این قدر تو مسئله توربوماشین ها واردین اگه میشه یه کمکی بکنید و به من بگید که تو این ضمینه چه نرمافزارایی وجود داره خیلی مهمه برام که بدونم اخه پروژمه

سلام
نرم افزاری که بتونه همه کارها مربوطه به طراحی رو از ابتدا تا انتها انجام بده خیلی گرون هستن و در دسترس هرکسی قرار ندارن!
شما می تونین برای طراحی آیرودینامیکی از فلوئنت و برای تحلیل تنشها از انسیس استفاده کنین!

reza.hasanzad

عضو جدید
من هم فکر نمی کنم نرم افزارهای خاص این رشته در دسترس عموم وچود داشته باشه. ممکنه شرکت های بزرگ برای خودشون سفارش نرم افزار خاصی رو بدن که معمولا این نرم افزار ها منتشر نمیشن.

mehdi14197

عضو جدید
سلام به همگی
من رشتم طراحی ، ولی کارام بیشتر مکانیک شده تقریبا تو زمینه ی طراحی و ساخت کارای زیادی کردم
الان هم تو کار ساخت و کپی قطعات توربین بیشتر بلید (پره ) هستم امیدوارم بتونم کمک کنم

f.dvz.industrial

عضو جدید
من علاقه مندم در این زمینه فعالیت و همکاری داشته باشم ولی اطلاعات به روزی ندارم. لیسانس ساخت و تولید(ماشین ابزار).

arshen

عضو جدید
سلام من لیسانس ساخت وتولید هستم منم هستم

سلام من لیسانس ساخت وتولید هستم منم هستم

در زمینه ساخت توربین با نیروگاه گازی وصنایع دفاع همکاری داشتم کلیه مراحل ماشینکاری وساخت پرههای توربینهای گازی وپرههای هواپیما روانجام دادم درحال حاضرم روپره های قایقهای تندرو فعالیت میکنم ویه کارگاه با ماشین آلات سی ان سی دارم که دراختیارگروه قرارمیدم

آخرین ویرایش:

tsp.co

عضو جدید
در زمینه ساخت توربین با نیروگاه گازی وصنایع دفاع همکاری داشتم کلیه مراحل ماشینکاری وساخت پرههای توربینهای گازی وپرههای هواپیما روانجام دادم درحال حاضرم روپره های قایقهای تندرو فعالیت میکنم ویه کارگاه با ماشین آلات سی ان سی دارم که دراختیارگروه قرارمیدم
سلام!
البته گروهی هنوز تشکیل نشده چون وسط کار خیلی ها حوصلشون نمی کشه و در میرن!
من مدتی رو با بچه های صنعت ساخت موتورهای توربینی روی ساخت برخی قطعات موتورهای توربین گازی کار کردیم و به جوابی نرسیدیم!
یکی از مشکلاتی که بر سر راه ساخت پره های تو مملکت ما هستش فقدان دانش کافی ساخت قطعات تیتانیومیه که حتما می دونین اکثرا به صورت فورجینگ و بعدش ماشینکاری می کنن!
البته خیلی دنبالش رو نگرفتم و چون اکثرا هم سرکار با بخشهای دولتی و نظامی هست کار سخت تر میشه نه از لحاظ فنی بلکه از لحاظ ملاحظات حاشیه ای!!!
به هر حال می تونیم تو این زمینه با هم همکاری نزدیکی داشته باشیم چون تقریبا با تکنولوژی ساخت این قطعات آشنایی دارم و شما هم کارگاه و فکر کنم بشه یه کارهایی رو کرد!
لطفا امکانات دقیق کارگاهتون رو برای من بگین!
ممنونم!

arshen

عضو جدید
سلام .مواداولیه توربینها ازسوپرآلیاژها هستش بانیروگاه که تواین زمینه همکاری میکردم ازامریکا واردمیکردن موادی از گریدهای allow . من یه پیشنهادی که به دوستان صنایع دفاع کردم این بود که من به روش سانتیفیوژ توربین هارو ریخته گری کنم که البته این کار امکانات وشرایط خواست خودش رولازم داره که استقبال نکردن درحال حاضر با روش فوق پره قایقهای تندرورو دارم میزنم. امکانات کارگاه قالبسازی شامل 3عددفرز سی ان سی تا ابعاد 1000*1000*1500 است تاوزن 3تن .فرز یونیورسال.اسپارک سنگ مغناطیس .تراش .کارگاه ریخته گری هم یک عدد کوره دوار ویک کوره القایی 1تن است که امکان ریخته گری انواع فولاد واستیل رو شامل میشه.

tsp.co

عضو جدید
سلام .مواداولیه توربینها ازسوپرآلیاژها هستش بانیروگاه که تواین زمینه همکاری میکردم ازامریکا واردمیکردن موادی از گریدهای allow . من یه پیشنهادی که به دوستان صنایع دفاع کردم این بود که من به روش سانتیفیوژ توربین هارو ریخته گری کنم که البته این کار امکانات وشرایط خواست خودش رولازم داره که استقبال نکردن درحال حاضر با روش فوق پره قایقهای تندرورو دارم میزنم. امکانات کارگاه قالبسازی شامل 3عددفرز سی ان سی تا ابعاد 1000*1000*1500 است تاوزن 3تن .فرز یونیورسال.اسپارک سنگ مغناطیس .تراش .کارگاه ریخته گری هم یک عدد کوره دوار ویک کوره القایی 1تن است که امکان ریخته گری انواع فولاد واستیل رو شامل میشه.
سلام!
بسیار خوب!
این امکانات همش برای خودتون هست و یا روی کمک دوستانتون هم حساب کردین؟ اگه همه این امکانات برای خودتون باشه خیلی خوب میشه! البته اگه بخواهیم پره هم بسازیم باید یه کوره VIM رو هم به امکانات فوق اشاره کرد! خیلی گرون هستن ولی میشه اونها رو یه جوری ساخت!!
با روش ساخت قطعات توربینهای گازی تا چه حدی آشنایی دارین؟ چون همونطور که می دونین هر تیپ از این قطعات یه روش خاص خودشون رو دارن!
ممنونم !

tsp.co

عضو جدید
سلام!
بسیار خوب!
این امکانات همش برای خودتون هست و یا روی کمک دوستانتون هم حساب کردین؟ اگه همه این امکانات برای خودتون باشه خیلی خوب میشه! البته اگه بخواهیم پره هم بسازیم باید یه کوره VIM رو هم به امکانات فوق اشاره کرد! خیلی گرون هستن ولی میشه اونها رو یه جوری ساخت!!
با روش ساخت قطعات توربینهای گازی تا چه حدی آشنایی دارین؟ چون همونطور که می دونین هر تیپ از این قطعات یه روش خاص خودشون رو دارن!
ممنونم !

arshen

عضو جدید
سلام .این امکانات ووسایل مال خودم هست .درزمینه ساخت هم چون بادوستان صنایع دفاع همکاری دارم آشنایی باروشهای ساخت تاحدودی دارم درضمن صحبتی که با دوستان کردم اونا هم حاضرهستن مشاوره واطلاعات خوبی بدن واگه بتونیم اینکاروانجام بدیم استقبال خوبی میکنن چون درحال حاضر برای تامین مواداولیه بامشکل مواجه هستن .

tsp.co

عضو جدید
سلام .این امکانات ووسایل مال خودم هست .درزمینه ساخت هم چون بادوستان صنایع دفاع همکاری دارم آشنایی باروشهای ساخت تاحدودی دارم درضمن صحبتی که با دوستان کردم اونا هم حاضرهستن مشاوره واطلاعات خوبی بدن واگه بتونیم اینکاروانجام بدیم استقبال خوبی میکنن چون درحال حاضر برای تامین مواداولیه بامشکل مواجه هستن .

بسیار خوب!
البته بحث مواد اولیه بخشی از کاره!
یه سری قطعات حساس مثل بلیدهای تیتانیومی کمپرسور هستش که نیاز به فورجینگ تحت شرایط خاص و خلاء هستش که البته شاید بدونین روش کار فورجینگ همدما هست و فکر نکنم تو ایران جایی توانایی ساخت این بلدیها رو داشته باشه! البته به این دسته از قطعات میشه دیسکهای کمپرسور رو هم اضافه کرد و بخشهایی دیگه ای که همشون به این تکنولوژی نیاز دارن! پس بحث مواد اولیه و تکنولوژی یه طرف و داشتن امکانات مخصوص هم یه طرف دیگه! توجه بچه های صنایع دفاع بیشتر روی این موضوع هستش! بحث بعدی هم همونطور که گفتم پره های توربین هستش که روش کار هم ریخته گری در خلاء با کوره VIM که اون رو هم مسائل خاص خودش رو داره!
به هر حال خود دوستان شما تو صنایع دفاع پیشنهادی بهتون ندادن که روی چه چیزی کار کنین؟
البته این رو هم بگم که هدف ما کار در زمینه ساخت قطعات با تکنولوژی خاص هم می تونه باشه و لزوما نباید قطعات موتور جت باشه! ما مثلا می تونیم روی یه فن محوری هم که جزئی از پروژه های وزارت دفاع هست هم می تونیم کار کنیم و یا حتی یک Impler برای یه قایق تند رو و یا برای یه توربو کمپرسور که البته میشه این کارها رو با امکانات شما هم مچ کرد!
ولی بهتره که بدونیم روی چی کار کنیم که همین الان بشه پروپوزالش رو آماده کرد!
تو ایران معمولا روش کار اینه که اول با ارگانی از طریق آشنا و... ارتباط برقرار می کنن و بعد از اینکه از نیاز اونها آگاه شدن یه پروپوزال برای اون ارسال می کنن و اگه تصویب شد بعد هم قرار داد و....
ما هم باید همین راه رو بریم!
من یه چند وقتی هست که ارتباطم با صنایع دفاع و نیروی هوایی و... قطع شده و باهاشون فعلا کار نمی کنم! اگه شما می تونین روی این قضیه کار کنین و یه سفارشی رو بگیرین تا بعدش تقسیم کار کنیم و بقیه کارهاش رو انجام بدیم!
ممنونم!

fluid.com

عضو جدید
جناب مدیر سلام . همچنان خسته و تنها :)) دارید تاپیک رو می چرخونید ! خسته نباشید .
حقیقتش یه چند روزی میشه از دست اون پروژه معروف و یکی دو تا دیگه مثل اون راحت شدم و یه خدمت سربازی توپم گذروندم !
تازه فرصت کردم یه سری به تاپیک زدم . البته با سوال برگشتم :d !
میدونم سوالم یکم کلیه اما ایشالله با پاسخ شما سوالم رو جزئی تر میکنم.

در زمینه طراحی کمپرسور یا توربین بخصوص بلید ، خیلی صحبت میشه از محدودیت های ساخت. طبیعتا یه طراح حرفه ای باید
دید کاملی از فرایند ساخت و این محدودیت ها داشته باشه . یعنی مثلا در عین حال که یه چشمش به بحث های ایرودینامیکیه
و بیشترین راندمان رو دنبال میکنه ، باید حواسش هم باشه که این پروفیلی که طراحی کرده اصلا قابل ساخت هست یا نه ؟

من اون محدودیت ها رو می خواستم بدونم چیه . یعنی یه فرض من الان یه کمپرسور چند طبقه طراحی کردم و پروفیل پره ها رو هم بدست
آوردم . آنالیز CFD هم نشون داده کار از نظر ایرودینامیکی حرف نداره . چطور بدونم آیا این پره قابل ساخت هست یا نه ؟

فکر کنم رو بحث فرایند ساخت بلید و انواع روش ها باید یه مزالعه حسابی بکنم .

تشکر فراوان

tsp.co

عضو جدید
جناب مدیر سلام . همچنان خسته و تنها :)) دارید تاپیک رو می چرخونید ! خسته نباشید .
حقیقتش یه چند روزی میشه از دست اون پروژه معروف و یکی دو تا دیگه مثل اون راحت شدم و یه خدمت سربازی توپم گذروندم !
تازه فرصت کردم یه سری به تاپیک زدم . البته با سوال برگشتم :d !
میدونم سوالم یکم کلیه اما ایشالله با پاسخ شما سوالم رو جزئی تر میکنم.

در زمینه طراحی کمپرسور یا توربین بخصوص بلید ، خیلی صحبت میشه از محدودیت های ساخت. طبیعتا یه طراح حرفه ای باید
دید کاملی از فرایند ساخت و این محدودیت ها داشته باشه . یعنی مثلا در عین حال که یه چشمش به بحث های ایرودینامیکیه
و بیشترین راندمان رو دنبال میکنه ، باید حواسش هم باشه که این پروفیلی که طراحی کرده اصلا قابل ساخت هست یا نه ؟

من اون محدودیت ها رو می خواستم بدونم چیه . یعنی یه فرض من الان یه کمپرسور چند طبقه طراحی کردم و پروفیل پره ها رو هم بدست
آوردم . آنالیز CFD هم نشون داده کار از نظر ایرودینامیکی حرف نداره . چطور بدونم آیا این پره قابل ساخت هست یا نه ؟

فکر کنم رو بحث فرایند ساخت بلید و انواع روش ها باید یه مزالعه حسابی بکنم .

تشکر فراوان
سلام!
مشكل اصلي ساخته و امكاناتي كه مورد نياز هست!
فور جينگ ايزوترم تيتانيوم خودش قضيه بسيار مفصليه و اين درحاليه كه امكانات يه همچنين فورجي رو تو ايران ما نداريم!
نه اينكه نشه و يا خيلي كار شاقي هستش نه! دليل عدم وجود دانش فني و عدم تمايل صنعتگران ما به اين كار هست!

fluid.com

عضو جدید
جناب مدیر تشکر !
یه مطالعه ای روی صفحات قبلی این تاپیک کردم و نکات جالبی بدست آوردم .
یک سوالی داشتم ربطی به موضوع ساخت نداره ، امیدوارم اطلاع داشته باشید .
در حال مطالعه مشخصات هندسی پره های رتور و استاتور یک کمپرسور گذرصوت بودم . مشخصات به صورت جدول ارائه شده بود . هدف من یدست آوردن زوایای پره در ورود و خروج از ردیف پره ها در شعاع دلخواه بود.
تنها زاویه ای که جدول داشت زاویه استگر بود و یک ضریبی به نام :
camber lift coefficient(Cl i
دیدم با تنها داشتن زاویه استگر که نمیشه زوایای ورود و خروج رو بدست آورد و طبیعتا باید زاویه کمبر رو هم داشت ! یه سرچی کردم به فرمول رسیدم که ضریب رو به زاویه کمبر ربط می داد . فرمول رو نتونسم اینجا تایپ کنم چرا که فرمتش به هم میریزه . فرمول ساده ای هستش که تانژانت معکوس ضریب رو ، در 4 برابر 180 ضرب کرده و تقسیم بر عدد پی می کنه !
آیا این فرمول و این ضریب رو میشناسید ؟
تشکر فراوان :smile:

sa eed

عضو جدید
سلام!
بسیار خوب!
ممنونم !

سلام
من پایان نامه ام در مورد پیش بینی عمر خزشی پره های توربین گازیه ممنون می شم اگه در مورد توربین های گازی ، ماشین کاری، نحوه تولید، عوامل موثر بر عمر پره ها یا هر چیزی که در موردش اطلاعات دارین در اختیارم بزارین
saeed.s.entezami@gmail.com

سادن فرخی

عضو جدید
سلام .از آشنایی با شما بسیار خرسندم.
من توی یک شرکت کار میکنم که کارش ساخت قطعات توربین گازه مثل بلید و روتور دیسک وفورج گرم .در حال حاظر توربین SGT600 و هوابیمای F5.
هر کمکی از دستم بر بیاد در خدمتم.
فقط چون کارم خیلی زیاده نمیتونم خیلی با شما در ارتباط باشم.
یه خواهش کوچیک هم دارم.از اونجایی که شما به همه آقایون میگید برادر و من خانوم هستم خواهش میکنم به من نگین خواهر مدیر عزیز.
متشکرم.:redface:

fluid.com

عضو جدید
سلام .از آشنایی با شما بسیار خرسندم.
من توی یک شرکت کار میکنم که کارش ساخت قطعات توربین گازه مثل بلید و روتور دیسک وفورج گرم .در حال حاظر توربین SGT600 و هوابیمای F5.
هر کمکی از دستم بر بیاد در خدمتم.
فقط چون کارم خیلی زیاده نمیتونم خیلی با شما در ارتباط باشم.
یه خواهش کوچیک هم دارم.از اونجایی که شما به همه آقایون میگید برادر و من خانوم هستم خواهش میکنم به من نگین خواهر مدیر عزیز.
متشکرم.:redface:

سلام !
یه سوالی دارم که چند بار اینجا پرسیدم و نکاتی دستم اومده ، ممنون میشم اگه تو این زمینه تجربه دارید شما هم راهنمایی کنید.
محدودیت های یک طراح یا یک گروه طراحی در حین طراحی طبقات توربین یا کمپرسور چیه ؟تمرکز من هم روی پره های رتور یا استاتوره. منظورم محدودیت های محاسباتی مربوط به مباحث ایرودینامیکی نیست .
. فرض کنید یک نرم افزار تهیه کردید که طبقات یک کمپرسور رو طراحی می کنه ، اما مطمئنا فقط طراحی بلید مهم نیست و امکان
ساخت اون با اهمیت تره ، حالا یه طراح در حین طراحی چه پیش فرض هایی باید در نظر بگیره ؟ مثلا آیا پروفیل های خاصی فقط تو ایران قابل ساختند ؟ آیا اگه شرایط جریان اجازه بده که پروفیل های MCA یا DCA
تو طراحی استفاده شده ، امکان ساخت این اجازه رو میده ؟ تو اکثر مقالات اخیرا میبینیم که پروفیل های استاندارد دارن کنار گذاشته میشن و پروفیل های به اصطلاح PDF که شکل هندسی متفاوت از پروفیل های استاندارد دارن و برای هر نوع موتور متفاوت هستند مطرح میشن. شکل هندسی چه محدودیت ساختی مطرح می کنه ؟

خیلی ممنون

سادن فرخی

عضو جدید
سلام. متوجه منظور شما از طراحی نمیشم.
شما از روی نقشه دو بعدی،فایل سه بعدیش رو برای ماشینکاری آماده میکنید.عموما خود بنده هیچ مشکل ماشینکاریی رو در طراحی هام در نظر نمیگیرم.
امکانات ماشینکاری عموما ضعیفتر از امکانات لازم برای ساخت قطعات توربینه.
ما برای ساخت بلید ها عموما باید روش های ساخت رو تغییر بدیم یا بهش مراحل دیگری رو اضافه بکنیم.
یکی از بزرگترین مشکلات بخش ساخت شکل هندسی قطعه است.اما ربطی به طراحی نداره و با تغییر بروفایل به نتیجه نمیرسیم.
مثلا قطعه ای که باید خانکشی بشه مثل روتور دیسک های کمبرسور در صورت عدم در اختیار داشتن دستگاهش باید با ماشینکاری 5 محور کنترل همزمان بسازیش.
این مشکل طراحی نیست و کاری هم از دست بخش طراحی بر نمیاد.
از اونچه که توی مقالات گفته میشه تا اونچه که ما با تکنولوژی تقریبا ضعیفمون میسازیم یه دنیا فرقه.
استناد به مقالات علمی برای کسانی مثل ما که درحال ساخت هستیم یه مقدار دید رو باز میکنه ولی وقت تلف کردنه.باید با اونچه که در اختیار داریم نوآوری کنیم.
امیدوارم تونسته باشم کمکتون کنم.
ممنون