ارزش واقعی انسان به چیست؟

seabride

عضو جدید
کاربر ممتاز
(این کلام از جناب علامه جعفری نقل به مضمون است)

علامه محمد تقی جعفری (رحمه­الله­ علیه) می­فرمودند:عده­ ای از جامعه­ شناسان برتر دنیا در دانمارک جمع شده بودند تا پیرامون موضوع مهمی به بحث و تبادل نظر بپردازند.
موضع این بود: «ارزش واقعی انسان به چیست».برای سنجش ارزش خیلی از موجودات معیار خاصی داریم.

مثلا معیار ارزش طلا به وزن و عیار آن است. معیار ارزش بنزین به مقدار و کیفیت آن است. معیار ارزش پول پشتوانه­ی آن است.

اما معیار ارزش انسان­ها در چیست.
هر کدام از جامعه شناس­ها صحبت­ هایی داشتند و معیارهای خاصی را ارائه دادند.

بعد گفتند: وقتی نوبت به بنده رسید گفتم : اگر می­خواهید بدانید یک انسان چقدر ارزش دارد ببینید به چه چیزی علاقه دارد و به چه چیزی عشق می­ورزد.کسی که عشقش یک آپارتمان دو طبقه است در واقع ارزشش به مقدار همان آپارتمان است.کسی که عشقش ماشینش است ارزشش به همان میزان است.اما کسی که عشقش خدای متعال است ارزشش به اندازه­ ی خداست.علامه فرمودند: من این مطلب را گفتم و پایین آمدم.

وقتی جامعه شناس­ها صحبت­های مرا شنیدند برای چند دقیقه روی پای خود ایستادند و کف زدند.وقتی تشویق آن­ها تمام شد من دوباره بلند شدم و گفتم: عزیزان! این کلام از من نبود. بلکه از شخصی به نام علی (علیه­السلام) است. آن حضرت در نهج البلاغه می­فرمایند: «قِیمَةُ کُلِّ امْرِئٍ مَا یُحْسِنُهُ» / «ارزش هر انسانی به اندازه­ی چیزی است که دوست می­دارد».

وقتی این کلام را گفتم دوباره به نشانه­ ی احترام به وجود مقدس امیرالمؤمنین علی (علیه­السلام) از جا بلند شدند و چند بار نام آن حضرت را بر زبان جاری کردند . . .حضرت علامه در ادامه می­فرمودند: عشق حلال به این است که انسان (مثلا) عاشق 50 میلیون تومان پول باشد

حال اگر به انسان بگویند: «آی!!! پنجاه میلیونی!!!» . چقدر بدش می­آید؟ در واقع می­فهمد که این حرف توهین در حق اوست. حالا که تکلیف عشق حلال اما دنیوی معلوم شد ببینید اگر کسی عشق به گناه و معصیت داشته باشد چقدر پست و بی­ ارزش است! اینجاست که ارزش «ثار الله» معلوم می­ شود.

ثار الله اضافه­ ی تشریفی است . خونی که در واقع آنقدر شرافت و ارزش پیدا کرده که فقط با معیارهای الهی قابل ارزش گذاری است و ارزش آن به اندازه­ ی خدای متعال است.

seabride

عضو جدید
کاربر ممتاز
من نمی دونم چرا از همچین تاپیکایی زیاد استقبال نمیشه؟واقع جای تاسفه تازه ما قشر تحصیلکرده هستیم

حالا کافیه یه تاپیک در ورد دوست دختر و پسر زده شه تا همه بترکوننش
منم نميدونم...............

Al Pacino

عضو جدید

علامه محمد تقی جعفری (رحمه­الله­ علیه) می­فرمودند:عده­ ای از جامعه­ شناسان برتر دنیا در دانمارک جمع شده بودند تا پیرامون موضوع مهمی به بحث و تبادل نظر بپردازند.
موضع این بود: «ارزش واقعی انسان به چیست».برای سنجش ارزش خیلی از موجودات معیار خاصی داریم.

مثلا معیار ارزش طلا به وزن و عیار آن است. معیار ارزش بنزین به مقدار و کیفیت آن است. معیار ارزش پول پشتوانه­ی آن است.

بعد گفتند: وقتی نوبت به بنده رسید گفتم : اگر می­خواهید بدانید یک انسان چقدر ارزش دارد ببینید به چه چیزی علاقه دارد و به چه چیزی عشق می­ورزد.کسی که عشقش یک آپارتمان دو طبقه است در واقع ارزشش به مقدار همان آپارتمان است.کسی که عشقش ماشینش است ارزشش به همان میزان است.اما کسی که عشقش خدای متعال است ارزشش به اندازه­ ی خداست.علامه فرمودند: من این مطلب را گفتم و پایین آمدم.

وقتی جامعه شناس­ها صحبت­های مرا شنیدند برای چند دقیقه روی پای خود ایستادند و کف زدند.وقتی تشویق آن­ها تمام شد من دوباره بلند شدم و گفتم: عزیزان! این کلام از من نبود. بلکه از شخصی به نام علی (علیه­السلام) است. آن حضرت در نهج البلاغه می­فرمایند: «قِیمَةُ کُلِّ امْرِئٍ مَا یُحْسِنُهُ» / «ارزش هر انسانی به اندازه­ی چیزی است که دوست می­دارد».

وقتی این کلام را گفتم دوباره به نشانه­ ی احترام به وجود مقدس امیرالمؤمنین علی (علیه­السلام) از جا بلند شدند و چند بار نام آن حضرت را بر زبان جاری کردند . . .حضرت علامه در ادامه می­فرمودند: عشق حلال به این است که انسان (مثلا) عاشق 50 میلیون تومان پول باشد

حال اگر به انسان بگویند: «آی!!! پنجاه میلیونی!!!» . چقدر بدش می­آید؟ در واقع می­فهمد که این حرف توهین در حق اوست. حالا که تکلیف عشق حلال اما دنیوی معلوم شد ببینید اگر کسی عشق به گناه و معصیت داشته باشد چقدر پست و بی­ ارزش است! اینجاست که ارزش «ثار الله» معلوم می­ شود.

ثار الله اضافه­ ی تشریفی است . خونی که در واقع آنقدر شرافت و ارزش پیدا کرده که فقط با معیارهای الهی قابل ارزش گذاری است و ارزش آن به اندازه­ ی خدای متعال است.
بسیار زیبا بود
اگه باز هم از این دست مطالب دارید حتما ادامه بدید....

ensan1

عضو جدید
داغ بلندان طلب ای هوشمند***تا شوی از داغ بلندان بلند

نظامي مي گويد :
داغ بلندان طلب اي هوشمند
تا شوي از داغ بلندان بلند

آدم اگه داغ چيزي بر دلش هست بايد داغه حسابي باشه...اگه هوس هم مي خواد بکنه يه هوس حسابي بايد باشه...داغ يه بلندي بايد در دل آدم باشه ... يه رفيع الدرجه ... اونوقت نظامي گفته داغ بلندان بطلب که بسبب اون داغ تو هم بلند مي شي تا شوي از داغ بلندان بلند ... چون نگاه مي کنن ببينن شما داغ چي روي دلت هست به همون نسبت مقامتون بالاست ...اين خيلي دستور خوبيه که نظامي داده .*

*حسین الهی قمشه ای

تیکا

عضو جدید
کاربر ممتاز

ممنون عزيزم
زيبا
غير تكراري
دلنشين
عالي بود

ensan1

عضو جدید
[FONT=&quot]عشق من[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]دراين عالم هرصدايي كه مي شنويد صداي عشق من است اگربلبل داردآوازمي خواندمي گويدعشق من،هرحركتي درعالم هست حركتش به طرف عشق من است واين راهم شماداريدميشنويدلحظه به لحظه وهم داريدمي گوييد[/FONT][FONT=&quot]منتهامراتب عشق متفاوت است يك كسي عشق من اوهدف بلندي است يكي عشق من اوكتاب است ويكي يك محبوبي است ولي همه اين صداي عشق من را هم دارندمي گويند وهم مي شنوند[/FONT][FONT=&quot]، مهمترين چيزي كه آدم دراين عالم دلش مي خواهد بشنود،همان صداي عشق من است يعني دلش مي خواهد يكي به اوبگويدعشق من وضمناخودش هم دلش مي خواهديك معشوقي داشته باشدكه به اوبگويدعشق من ،اگرمابخواهيم همه هنرهابه كمال برسد اين دوكلمه را هم بايدبگوييم و هم بشنويم اگرمعشوقي نداشته باشدآدم كه صبح كه بلندميشودبه خاطرعشق او كار كند شكوفا نمي شودوتمام استعدادي كه دروجودش هست بارورنمي شود،وقتي آدم گوش مي كندوميبيندكسي نمي گويدبه اوعشق من خلقش تنگ مي شودچون محبوب ترين چيزنزدماهمين صداي عشق من است واگرآدم محبوب نباشدخوشبخت نيست واگربخواهدمحبوب شود بايد زيبايي وكمال كسب كند ودائماكاركندتاجمالي وكمالي كسب كند ومحبوبيت انسانهامال هارموني وتناسباتي است كه كسب مي كنند*

*حسین الهی قمشه ای
[/FONT]

seabride

عضو جدید
کاربر ممتاز
عشق من

دراين عالم هرصدايي كه مي شنويد صداي عشق من است اگربلبل داردآوازمي خواندمي گويدعشق من،هرحركتي درعالم هست حركتش به طرف عشق من است واين راهم شماداريدميشنويدلحظه به لحظه وهم داريدمي گوييدمنتهامراتب عشق متفاوت است يك كسي عشق من اوهدف بلندي است يكي عشق من اوكتاب است ويكي يك محبوبي است ولي همه اين صداي عشق من را هم دارندمي گويند وهم مي شنوند، مهمترين چيزي كه آدم دراين عالم دلش مي خواهد بشنود،همان صداي عشق من است يعني دلش مي خواهد يكي به اوبگويدعشق من وضمناخودش هم دلش مي خواهديك معشوقي داشته باشدكه به اوبگويدعشق من ،اگرمابخواهيم همه هنرهابه كمال برسد اين دوكلمه را هم بايدبگوييم و هم بشنويم اگرمعشوقي نداشته باشدآدم كه صبح كه بلندميشودبه خاطرعشق او كار كند شكوفا نمي شودوتمام استعدادي كه دروجودش هست بارورنمي شود،وقتي آدم گوش مي كندوميبيندكسي نمي گويدبه اوعشق من خلقش تنگ مي شودچون محبوب ترين چيزنزدماهمين صداي عشق من است واگرآدم محبوب نباشدخوشبخت نيست واگربخواهدمحبوب شود بايد زيبايي وكمال كسب كند ودائماكاركندتاجمالي وكمالي كسب كند ومحبوبيت انسانهامال هارموني وتناسباتي است كه كسب مي كنند*

*حسین الهی قمشه ای

ممنون دوست عریر بابت نقل قولای خیییییلی زیباتون از استاد حسین الهی قمشه ای:gol::gol::gol:

seabride

عضو جدید
کاربر ممتاز
امیدوارم براتون مفید باشه:redface:

دیگر سخنان علامه جعفری

هر لحظه ای که در زندگانی انسانی بدون آگاهی به حکمت وجود خویش

و بدون توجه به این که از کجا آمده و به کجا می رود سپری شود مرگ ابدی است.

بدون آشنایی جان انسانها با یکدیگر محال است حسن تفاهم مشترک واقعی میان آنان برقرار شود.

زندگی پیوسته باید در حال به وجود آمدن و به وجود آوردن باشد و الا باری است بر دوش انسان.

آن انسان رشد یافته که انسان ها را اجزاء خود می داند

با سقوط هر یک از آن ها تباهیِ جزئی از خود را مشاهده می کند.

علم توأم با ایمان مرگ را به عنوان آغاز شکوفایی زندگی نوید می دهد.

ذکر خداوندی یعنی یک معلم و مربی الهی که شب و روز و در همه لحظات عمر با انسان است.

همواره با ناتوانی مبارزه کنید زیرا ناتوانی زنجیری است که شما را از تحرک باز می دارد

آخرین ویرایش:

seabride

عضو جدید
کاربر ممتاز
بسیار زیبا بود
اگه باز هم از این دست مطالب دارید حتما ادامه بدید....

چه قدر جالب. خیلی لطف کردید.

خیلی جالب بود ;)

ممنون عزيزم
زيبا
غير تكراري
دلنشين
عالي بود

مرسی ....زیبا بود.............اما کوووووو عمل؟
اگه بخواین میشه
مطمئنا اگه عشقو علاقتو به سمت اون کمال مطلق (علمی که درآن جهل نیست، وقدرتی که
درآن ضعف نیست، وعزتی که درآن ذلت نیست، وحکمتی که درآن نقص نیست و... واینچنین
کمال مطلق وکاملی تنها درخداوند متعال جمع است)پیش ببرین
میشه;)

بنظرمن به معرفت و شخصیت
هرکی نظری داره
و نظره همه قابل احترامه.......

ensan1

عضو جدید
حقیقتآشنایی
*اگر با او آشنا شدید با هم آشنا میشویداگر با او آشنا نیستیدباهم آشنا نمیشوید؛دوتا انسان که به آن یار آشنا نرسیدند اگر با هم آشنا هم بشوند درجهت مصالح ومنافع خودشان هست اما اگر یار ما یکی باشه ما با هم دوست میشویم و این جهت وحدت ماست حقیقت آشنایی فقط با نام خدا میسرا ست

*تعصب خیلی هم خوبه منتها تعصب های خوب داشته باشید خداوند هم تعصب داره نسبت به بندگانش گفته پشت بندگان من از خوبیهاشون بگید" قولوا للناس حسنا "

کسی را که باشد سخن در میان*** به بالاترین وصف و نعتش بخوان

ما از هم جدا نیستیم که ما همه به هم وصلیم این میشه پسر خالت اون یکی میشه دختر خالت ما چرا خوبیهای دیگران را از خودمون ندونیم شما که خوبی خود من هستی ،میام پیش تو ازت میپرسم تو که خوبی چیکار کردی من هم همون کار رو بکنم

*در احادیث نقل شده که خدا رحمت کنه انسانی رو که بدونه از کجا اومده در کجا قرار داره و به سوی کجا رهسپار میشه...یه نوع سوال هایی است در ادبیات غرب از همین جنس

من چی هستم؟ من چه میتوانم بدانم؟ به چه چیز امیدوار باشم که اگه فکر کنیم میرسیم به این که من هستم ،من ناقص هستم ،من مشتاق کمال هستم ،من سالک به سوی کمال هستم ،من به کمال خواهم رسید

خبر
بزرگترين هديه اي كه پيغمبر براي ما آورد اين خبربود كه گفت تونخواهي مرد، اين بزرگترين نگراني ما رابرطرف مي كندخبري بالاترازاين درعالم نيست كه ايهاالناس مااين بدن نيستيم اين بدن ارتباطي باماندارداين يك دستگاهي است كه سپرده انددست ماوگفتندشمافعلابااين كامپيوتركاركنيد،اگر كامپيوترخراب بشودشماكه خراب نمي شويدشماكه كامپيوترنيستيدبلكه پشت كامپيوترهستيد،من كه دارم ميبينم چشم كه نمي بيند مغزهم كه نمي بيند ،من دارم مي بينم اين خبربزرگ راپيغمبرآوردكه توجانت محفوظ است ونگران جانت

*
دائم الذکر
علت اینکه گفتند دائم در نماز و ذکر باشید این است که ما در یک جایی هستیم که دائما غبار آلود است و اگر چهار روز شستشو نکنیم بکلی در زیر غبارپنهان میشویم و ما صبح و ظهر و شب در معرض این گردو خاک غفلت هستیم، به این جهت دائما احتیاج به مذکر داریم واینکه گفتند: یک ساعت حضورعالمی به هفتادسال عبادت ترجیح دارد بخاطر این است که آن یک ساعت آن تذکر و یادآوری راایجاد می کند

آخرین ویرایش:

ensan1

عضو جدید
ممنون دوست عریر بابت نقل قولای خیییییلی زیباتون از استاد حسین الهی قمشه ای:gol::gol::gol:

ممنون از شما و اقدام زیباتون

من هم سعی میکنم در ارتباط با مطالبی که از سخنان علامه میذارید نقل و قول های مستقیمی از استاد قمشه ای رو بنویسم....