مسلمان ظاهری، مسلمان واقعی

کافر خداپرست

-
کاربر ممتاز
این پرسش بدون قضاوت درباره اشخاص، به تحلیلی مفهومی می‌پردازد. به یقین جستجوی چنین پاسخی سودمند خواهد بود و برکات فراوانی به همراه خواهد داشت.

آیا با ذکر شهادتین و تشرف به اسلام، همه انتظارات از یک مسلمان برآورده مي‌شود و او مسلمانی کامل محسوب می‌شود؛ یا این کف قضیه به حساب می آید و تازه راه آغاز مي‌شود؟
نیز اسلام موروثی و هویتی تا چه اندازه ارزشمند است و به اسلام حقیقتی نزدیک است؟ خصوصیات یک مسلمان ظاهری چیست و ملاک های مسلمان واقعی کدام است؟

آخرین ویرایش:

امیر Amir

عضو جدید
این پرسش بدون قضاوت درباره اشخاص، به تحلیلی مفهومی می‌پردازد. به یقین جستجوی چنین پاسخی سودمند خواهد بود و برکات فراوانی به همراه خواهد داشت.

آیا با ذکر شهادتین و تشرف به اسلام، همه انتظارات از یک مسلمان برآورده مي‌شود و او مسلمانی کامل محسوب می‌شود؛ یا این کف قضیه به حساب می آید و تازه راه آغاز مي‌شود؟
نیز اسلام موروثی و هویتی تا چه اندازه ارزشمند است و به اسلام حقیقتی نزدیک است؟ خصوصیات یک مسلمان ظاهری چیست و ملاک های مسلمان واقعی کدام است؟

هوا بس نا جوانمردانه سرد است...

:redface::redface::redface::warn::warn::warn:

کافر خداپرست

-
کاربر ممتاز
اسلام دین حقیقت‌گرا و واقع‌گراست. لغت "اسلام" به معنی تسلیم است و نشان‌دهنده این حقیقت است که اولین شرط مسلمان بودن، تسلیم واقعیت‌ها و حقیقت‌ها بودن است. هر نوع عناد، لجاج، تعصب، تقلیدهای کورکورانه، جانبداری‌ها، خودخواهی‌ها از آن نظر که بر خلاف روح حقیقت‌خواهی و واقع‌گرایی است، از نظر اسلام محکوم و مطرود است.

از نظر اسلام، اگر انسانی حقیقت‌جو، بی‌نظر و کوشا در راه وصول به حق باشد، فرضاً حقیقت را به دلیل تقلید و یا وراثت و امثال این‌ها پذیرفته باشد، ارزشی ندارد. مسلمان واقعی، چه مرد چه زن، به حکم روح حقیقت‌جویی خود، حکمت و حقیقت را هرکجا و نزد هرکس یافت، اقتباس می‌کند و فرامی‌گیرد؛ در راه کشف و تحصیل علم، تعصب به خرج نمی‌دهد؛ فرضاً در دورترین نقاط جهان آن را بیابد به سویش محدود می‌کند و نه به منطقه‌ای خاص منحصر می‌کند و نه آن را در انحصار اشخاص معین می‌داند، زیرا پیشوای بزرگ اسلام فرموده است: "جوایای دانش بودن، فریضه هر مسلمانی است (اعم از مرد یا زن)" 1 و هم فرموده: "حکمت را هرکجا و در دست هرکس دیدید، فراگیرید و لو در دست یک مشرک" 2 و هم فرموده است: "دانش را بجویید و لو لازم باشد تا چین سفر کنید"3 و نیز منسوب به اوست: "از گهواره تا گور دانش بجویید.» 4

پندارهای سطحی و یک‌جانبه در مسائل و هم‌چنین تقلیدهای کورکورانه از پدران و مادران و تسلیم سنت‌های موروثی شدن، از همین نظر که بر ضد روح تسلیم و حقیقت‌خواهی اسلامی است و موجب خطا و انحراف و دوری از حقیقت می‌شود، محکوم است.
(مرتضا مطهری، مجموعه آثار 2، ص 87و 88)
4. اطلبوا العلم من المهد الی اللحد.

رحیمی

عضو جدید
سلام

سلام

نوشته های همه دوستان عالی بود ممنون از همتون
اما در مورد تحقیق و جویای حقیقت بودن در مورد هر فرد یک سوال همیشه در ذهن من است

وقتی که همه ما به دنیا آمدیم اذانه رو تو گوشامان خوندند و تو صفحه اول شناسنامه نوشتن دین اسلام . مذهب شیعه
حالا بچه حداقل تا کلاس اولی که فرض کنیم تو این وادیا نیست وارد درسهای دینی میشه واز همون روز اول بهش دیکته میشه
اگه اینم فرض کنیم که روزی خدایی نکرده زبونم لال دین دیگه رو انتخاب کنه مرتد حساب میشه ....................

hoka2006

عضو جدید

وقتی که همه ما به دنیا آمدیم اذانه رو تو گوشامان خوندند و تو صفحه اول شناسنامه نوشتن دین اسلام . مذهب شیعه
حالا بچه حداقل تا کلاس اولی که فرض کنیم تو این وادیا نیست وارد درسهای دینی میشه واز همون روز اول بهش دیکته میشه
اگه اینم فرض کنیم که روزی خدایی نکرده زبونم لال دین دیگه رو انتخاب کنه مرتد حساب میشه ....................

البته چیزی که مسلمه اگه اون طرف همینجوری بمیره هیچ کدوم از عبادتهاش مورد قبول نیست .
چون تازه میشه مثل زمان جاهلیت که همه از پدر و مادرشون تقلید میکردند .

شما اگه هر رساله ای را باز کنید نوشته :

مسائل اعتقادی تحقیقی است نه تقلیدی

پس . . . ;)

موفق باشید

xphoenix

عضو جدید
خدا در قران میفرماید:مسلمانان یهودیان صایبیان و عیسویان و به طور کلی هر کس به خدا و روز اخرت ایمان بیاورد و درستکار باشد نه ترسی دارد نه غصه ای...

اونچه که در این ایه واضحه اینه که نام دین مهم نیست...هر دینی که از سوی خدا باشه در صورتی که به قوانینش درست عمل شه نزد خدا قابل قبوله....:w12:

Pari-2719

عضو جدید
کاربر ممتاز

توی شناسنامه من ننوشته که دینم اسلامه :warn:
درضمن به نظر من اگر کسی تحقیق کنه که بهترین دین را انتخاب کنه اگر درست تحقیق کرده باشه مسلما می بینه دین خودش بهتره بنابراین دلیلی برای مرتد شدن نداره :biggrin:

محسن2115

عضو جدید
کاربر ممتاز
مي بخور
منبر بسوزان
مردم آزاري نكن.
اسلام يعني چي؟غير از اينكه به معني تسليمه.در برابر چي؟در دين اكراهي نيست.پس بگرد وبچرخ وپيداش كن اونموقع تسليمش شو.اون موقع به گفته هاش عمل كن.
سيد جمال الدين اسد ابادي گفت:
در شرق مسلمان ديدم واسلام نديدم اما در غرب اسلام ديدم ومسلمان نه.
به نظر من.خودمن مسلمان ظاهريم.ايا تمام گفته هاي خدا رو عمل ميكنيم.هرجا به نفعمونه قبول اونجايي كه نه انكار.
البته اسلامي كه يادمون دادن با اسلام واقعي خيلي فرق ميكنه.اسلام دين رافت و دوست داشتنه.دين عشق ورزيدن وهمكاري و همراهي است.اما ماها فقط شمشيرشو ديديم.
كدوممون اگه كسي بهمون بد كرد از سر لطف ازش ميگذريم.دانشمندا الان دليلشو كشف كردن.
چرا تو اسلام به خنديدن امر كرده واخم كردنو نهي.الان از لحاظ علمي ثابت شده.پس ميبيني خيلي هامون چون دانشمندا كشف كردن قبول داريم نه بخاطر اسلاممون.و.............
حالا به نظرتون مسلمانيم باطني؟

hoka2006

عضو جدید
خدا در قران میفرماید:مسلمانان یهودیان صایبیان و عیسویان و به طور کلی هر کس به خدا و روز اخرت ایمان بیاورد و درستکار باشد نه ترسی دارد نه غصه ای...

اونچه که در این ایه واضحه اینه که نام دین مهم نیست...هر دینی که از سوی خدا باشه در صورتی که به قوانینش درست عمل شه نزد خدا قابل قبوله....:w12:

درسته .

هر دینی به قوانین واقعیش عمل بشه (مسیحی یا یهودی یا ....) همگی منتهی

میشه به اسلام شیعه 12 امامی .

در همه اونها بشارت داده شده به آخرین پیامبر به نام محمد (ص).

اما متاسفانه به دلیل تحریفات فراوانی و وارد کردن خرافاتی که که در کتابهای مسیحی و

کلیمی انجام شده نمی توان حقیقت را تشخیص داد .

ARAMESH

مدیر راهنمای سایت
مدیر تالار
همه چه قشنگ افكارشون رو گفتن!:gol:
به نظرم مسلمان ظاهري دين رو به نفع خودش تغيير مي ده ولي مسلمان باطني خودش رو براي دين.
فرقي بين آدم بودن و مسلمان بودن نيست.هر دو يكيست چون خالق يكي ست و هر دو به معنايي اشاره مي كند كه خدا براي ما مي پسندد آن گونه باشيم چه انسان چه مسلمان.:gol:

AmirReza.R

کاربر فعال
همه چه قشنگ افكارشون رو گفتن!:gol:
به نظرم مسلمان ظاهري دين رو به نفع خودش تغيير مي ده ولي مسلمان باطني خودش رو براي دين.
فرقي بين آدم بودن و مسلمان بودن نيست.هر دو يكيست چون خالق يكي ست و هر دو به معنايي اشاره مي كند كه خدا براي ما مي پسندد آن گونه باشيم چه انسان چه مسلمان.:gol:
آرامش جان، خیلی ممنون،خیلی زیبا حرف دلتو بیان کردی.

ARAMESH

مدیر راهنمای سایت
مدیر تالار
خواهش مي كنم شما خوب مطلب رو فهم كرديد.:redface:

xphoenix

عضو جدید
درسته .

هر دینی به قوانین واقعیش عمل بشه (مسیحی یا یهودی یا ....) همگی منتهی

میشه به اسلام شیعه 12 امامی .

در همه اونها بشارت داده شده به آخرین پیامبر به نام محمد (ص).

اما متاسفانه به دلیل تحریفات فراوانی و وارد کردن خرافاتی که که در کتابهای مسیحی و

کلیمی انجام شده نمی توان حقیقت را تشخیص داد .
درسته!البته این موضوع رو هم در نظر بگیرین که درسته قران ما تحریف نشده ولی تا دلت بخواد حدیث مجعول داریم!!!!!امروزه اگه واقعا میخواین به یه دین ایمان بیارین باید تحقیقات زیادی انجام بدین!!!!!!!:w05:

massom11111

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی از مسلمانان از حق ا.. و حق الناس فقط نماز اول وقت رو خوب بلدن
مگه نه اینکه بارها و بارها گفته شده مسلمان کسی است که مسلمانان از دست و زبان او آسوده باشند
نه زیادی نماز نه روزه و نه شب زنده داریها نشان مسلمانی نیست
فرق نمیکنه چه دینی ..مسیح ...یهود ...زرتشت ...بودا...
تنها رعایت اصول انسانی منجمله راستگویی و امانت داری نشانه مسلمانیت
و این اعتقاد منست

قومی متفکرند اندر ره دين
قومی بگمان فتاده در راه یقین
می ترسم از انکه بانگ آید روزی
کای بیخبران راه نه آنست و نه این

massom11111

عضو جدید
کاربر ممتاز
و این شعر از سهراب بیادم میاد
من مسلمانم
قبله ام یک گل سرخ
جانمازم چشمه ..مهرم نور
دشت سجاده من
من وضو با تپش پنجره ها میگیرم
در نمازم جریان دارد ماه ..جریان دارد طیف
سنگ از پشت نمازم پیداست
همه ذرات نمازم متبلور شده است
من نمازم را وقتی میخوانم
که اذانش را باد گفته باشد سر گلدسته سرو
من نمازم را پی تکبیرالاحرام علف میخوانم
پی قد قامت موج

حمید...HaMiD

عضو جدید
کاربر ممتاز

چه دل خوشی داری شما عزیز جون
خدائیش چندتا مسافات خارج از ایران برو میبینی که خیلی جاها از من و شمای نوعی مسلمون ترن:surprised::gol:

کافر خداپرست

-
کاربر ممتاز
اینجا کی خودش رو یک مسلمان واقعی می دونه؟

چه دل خوشی داری شما عزیز جون
خدائیش چندتا مسافات خارج از ایران برو میبینی که خیلی جاها از من و شمای نوعی مسلمون ترن:surprised::gol:
با ادب و احترام
براي همسو شدن با تاپيک، فقط به عنوان تاپيک قناعت نکنيد... متني رو که نقل مي‌کنيم هم مطالعه کنيد...
بحث ما بررسي يک مفهوم است... با مصاديقش کاري ندارم...
سپاس‌گزارم!

آخرین ویرایش:
بالا