مسابقه simulator باشگاه مهندسان ایران

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
برای شرایط عملیاتی برج فقط فشار رو لازم دارین دمارو هم که خود نرم افزار حساب میکنه تعداد سینی ها با خودتونه اگر رو تعداد سینی ها مشکل داری با 10 سینی شبیه سازی کن در ابتدا
ماده جاذب هم پروپیلن کربنیت هست C3=carbonate

حامد جان اين ماده با اين ترکيب در هايسيس من نيست چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

در ضمن اين روش که تعداد سيني ها رو خودمون بديم رو که ابتدايي ترين روشه، مشکلي با پکينگ و برج پر شده ندارم، اما اين ماده جاذب اصلا دي اکسيد کربن رو جذب نکرد حالا نمي دونم چرا؟ ببين شما

پیوست ها

• ss.jpg
    ss.jpg
    54.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
کلا برای برج جذب افت فشار در طول برج قابل توجه هست یا میشه ازش چشم پوشی کرد ؟؟؟

در ضمن فشار و دمای ورودی ها رو در حدود فشار و دمای عملیاتی برج در نظر می گیرند ؟؟؟

بله فشار بالا و پایین برج را یکی در نظر بگیرین و همینطور در مورد جریانها

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

در ضمن اين روش که تعداد سيني ها رو خودمون بديم رو که ابتدايي ترين روشه، مشکلي با پکينگ و برج پر شده ندارم، اما اين ماده جاذب اصلا دي اکسيد کربن رو جذب نکرد حالا نمي دونم چرا؟ ببين شما

باید در ابتدا تعداد سینی ها رو از روش short cut بدست بیاری
مدل ترمودینامیکی و واحد های ورودی رو هم چک کن

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان من تازه تایپیک رو دیدم
خیلی جالبه من هم هستم
hysys aspen pro II

k_siroos

مدیر بازنشسته

ماده رو که پیدا کردین !!!!!

من هم همین مشکل جذب نشدن رو دارم ؛ با افزایش دبی جاذب ، جذب به خوبی اتفاق می افته ، ولی قطر برج زیاد میشه (مثلا 23 متر
:D)

فکر کنم این جداسازی با این فشار صورت نگیره ، یا اینکه دبی حجمی خوراک حاوی CO2 نسبت به جاذبی که میشه استفاده کرد خیلی زیاده ، یا دما زیاده .

در هر صورت قطر برج من خیلی میشه !!! نمی دونم مشکل چیه .

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
باید در ابتدا تعداد سینی ها رو از روش short cut بدست بیاری
مدل ترمودینامیکی و واحد های ورودی رو هم چک کن

حامد جان يه تجديد نظري بکن داداش تئوري جواب ميده اما 2مترمکعب بر ثانيه شدت جريان گاز ورودي به برج جذب موهاي آدم رو سيخ ميکنه مگه مي خواي مجازات کني ابزوربر بيچاره رو ضمنا اون روش کوتاه ماله برج تقطيره که نه برج جذب

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ای بابا اینقد غر نزنین در انتهاکه جوابو گذاشتم درک میکنین قضیه رو
چن تا از بچه ها جواب و فرستادن

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
برای پیدا کردن سینی ها ابتدا یک حدس یرای سینی ها میزنیم پس از شبیه سازی به صفحه performance میریم پس از انتخاب composition و plot میشه حدود سینی هارو بدست آورد

پیوست ها

• b1.jpg
    b1.jpg
    48.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
برای این مساله به شکل زیر میباشد همانطور که میبینید با دو سینی تقریبا co2 جذب شده قابل توجه دوستانی که میگفتند جاذب مناسب نیست;)

پیوست ها

• b1.jpg
    b1.jpg
    47.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
برای این مساله به شکل زیر میباشد همانطور که میبینید با دو سینی تقریبا co2 جذب شده قابل توجه دوستانی که میگفتند جاذب مناسب نیست;)
حامد جان همون اول که سوال رو مطرح کردي ديدم جذب نميکنه بعد اون پستا رو زدم بعدش که فهميدم ماده جاذب همونه که من دارم فلوي گاز رو کم کردم ديدم نتيجه داد که سيروس هم گفت . کلا نسبت فلوي ماده جاذب به گاز خيلي کمه و نتيجه نميده طبق صورت مسئله. شما ميگي جواب ميده خب قبول من شبيه سازيم رو ارسال ميکنم اما;) خدا شاهده حامد اگه سوتي داده باشي داغوني:neutral:

mohammad_che_eng

عضو جدید
شبیه سازی شماره 3

جریان گازی داریم شامل 20% مولی co2 و 80% متان میخواهیم این جریان را وارد یک برج جذب نماییم و co2 را بوسیله جاذب(propylene carbonated) جذب نماییم
مطلوبست
1- درصد co2 در جریان خروجی
2-قطر و ارتفاع برج

داده ها:
برج:packed
نوع Ballast Rings(metal-random) 1inch:packing
فلوی گاز: 2 متر مکعب بر ثانیه
فلوی حلال: 2000 کیلومول بر ساعت
شرایط برج و جریانها: دما : 60 درجه سانتیگراد فشار:61 اتمسفر
مدل ترمودینامیکی : اختیاری
شروع:
تاریخ 8/10/89
لطفا پاسخ هاتون رو برای مدیران تالار بصورت خصوصی ارسال کنید

حامد جان دمای ورودی گازی و جاذب و دمای خود برج یکیه؟؟؟؟
خوب این مشکل سازه با این دما و فشا نمیشه،

mohammad_che_eng

عضو جدید
حامد جان همون اول که سوال رو مطرح کردي ديدم جذب نميکنه بعد اون پستا رو زدم بعدش که فهميدم ماده جاذب همونه که من دارم فلوي گاز رو کم کردم ديدم نتيجه داد که سيروس هم گفت . کلا نسبت فلوي ماده جاذب به گاز خيلي کمه و نتيجه نميده طبق صورت مسئله. شما ميگي جواب ميده خب قبول من شبيه سازيم رو ارسال ميکنم اما;) خدا شاهده حامد اگه سوتي داده باشي داغوني:neutral:

عجیبه اگه شما موفق به حلش شدین پس چرا برا من این ارور میده؟؟؟؟؟؟؟

fatal error - zero diagonal in column matrix,there may be no solution with the current specs

پیوست ها

• 11.jpg
    11.jpg
    47.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 11.jpg
    11.jpg
    44.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستان خیلی خوشحالم که مجالی پیش اومد که در مورد شبیه سازی ها مخصوصا با هایسیس یه مقدار تبادل نظر کنیم
واقعا استفاده از این نرم افزار احتیاج به یک دید و بنیه علمی قوی داره تا حتی یکی از استادای من که خودش مولف چندین کتاب آموزشی در مورد هایسیس و اسپن و... است میگفت من بیشتر از 10 درصد از هایسیس نمیدونم حالا در اینجا این مسابقه بهانه است بیشتر در کنار هم بتونیم از اطلاعات هم استفاده کنیم از دوستان خواهشمندم اگر نکته ای یا مطلبی هست همینجا مطرح کنند تا تبادل نظر کنیم
در مورد این شبیه سازی من خودم انجامش دادم و جواب هم منطقی بدست اومد 3 نفر از دوستانی هم که برام جواب را ارسال کردند جوابشون با من یکی هست لطفا به من بگین در کدوم مرحله مشکل پیش اومده

mohammad_che_eng

عضو جدید
دوستان خیلی خوشحالم که مجالی پیش اومد که در مورد شبیه سازی ها مخصوصا با هایسیس یه مقدار تبادل نظر کنیم
واقعا استفاده از این نرم افزار احتیاج به یک دید و بنیه علمی قوی داره تا حتی یکی از استادای من که خودش مولف چندین کتاب آموزشی در مورد هایسیس و اسپن و... است میگفت من بیشتر از 10 درصد از هایسیس نمیدونم حالا در اینجا این مسابقه بهانه است بیشتر در کنار هم بتونیم از اطلاعات هم استفاده کنیم از دوستان خواهشمندم اگر نکته ای یا مطلبی هست همینجا مطرح کنند تا تبادل نظر کنیم
در مورد این شبیه سازی من خودم انجامش دادم و جواب هم منطقی بدست اومد 3 نفر از دوستانی هم که برام جواب را ارسال کردند جوابشون با من یکی هست لطفا به من بگین در کدوم مرحله مشکل پیش اومده

من بشخصه حدود 5 ساله با هایسیس آشنایی دارم حتی دوره آموزشی هم برگزار کردم ولی باز از هایسیس هیچی نمی دونم

بله یکیه
نه چه مشکلی؟

حامد جان عکسی که اتچ کردمو دیدی؟؟؟؟

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام حامد جان سوال جالبی بود
درسته من هم که انجام دادم جواب درست بود
درضمن اگه می گفتید که درصد مولی مورد نظر ما در خروجی چند درصد به بالا باشه بهتر بود
خواستید بگید تا فایل رو ضمیمه کنم البت بعد از اتمام مسابقه
به امید موفقیت تمامی دوستان

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام حامد جان سوال جالبی بود
درسته من هم که انجام دادم جواب درست بود
درضمن اگه می گفتید که درصد مولی مورد نظر ما در خروجی چند درصد به بالا باشه بهتر بود
خواستید بگید تا فایل رو ضمیمه کنم البت بعد از اتمام مسابقه
به امید موفقیت تمامی دوستان

وقتی سوال بعد رو خواستیم مطرح کنیم کلیه پاسخهارو میذارم در همیمجا که با دوستان بررسی کنیم

k_siroos

مدیر بازنشسته

من یک سوال دیگه هم داشتم ، تو قسمتی که گفتی اول باید تعداد سینی های حدودی رو از روش shortcut به دست بیاریم ؛ می خوام بدونم جریان ورودی (چون یک جریان ورودی بیشتر نمیشد اضافه کرد بهش) باید شامل ماده جاذب هم باشه ؟؟؟ اگه باید باشه چقدر باید باشه و اصولا قدرت جذب تقریبی یک جاذب رو چجوری میشه تشخیص داد . بر فرض مثال فکر کنید که کارفرما می خواد جاذب بخره . بالاخره باید یک اصلی برای مقدار جاذب مورد نیاز باشه متناسب با دبی ورودی گاز ما .

از دوستان کسی در رابطه با چیزی که گفتم اطلاعاتی داره ؟؟؟

یک سوال دیگه هم اینه که اگه جاذب ما حالت جامد داشته باشه ، چجوری میشه شبیه سازی رو انجام داد ؟؟؟

آخرین ویرایش:

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
من یک سوال دیگه هم داشتم ، تو قسمتی که گفتی اول باید تعداد سینی های حدودی رو از روش shortcut به دست بیاریم ؛ می خوام بدونم جریان ورودی (چون یک جریان ورودی بیشتر نمیشد اضافه کرد بهش) باید شامل ماده جاذب هم باشه ؟؟؟ اگه باید باشه چقدر باید باشه و اصولا قدرت جذب تقریبی یک جاذب رو چجوری میشه تشخیص داد . بر فرض مثال فکر کنید که کارفرما می خواد جاذب بخره . بالاخره باید یک اصلی برای مقدار جاذب مورد نیاز باشه متناسب با دبی ورودی گاز ما باشه .

از دوستان کسی در رابطه با چیزی که گفتم اطلاعاتی داره ؟؟؟

یک سوال دیگه هم اینه که اگه جاذب ما حالت جامد داشته باشه ، چجوری میشه شبیه سازی رو انجام داد ؟؟؟

دقيقا نکته خوبي اشاره کردي مهندس،‌ شما بايد ماده جاذب مناسبي انتخاب کني و مقدار متناسب با گاز ورودي در فرايند جذب استفاده کني که به منظور نظرت برسي،‌ حالا هر چي حجم موادت بيشتر بشه خب حجم دستگاه ها هم افزايش پيدا ميکنه.
جذب گاز توسط يک جامد يا همون Adsorption بسيار هم رايج هست. اما فکر نکنم با هايسيس بشه. هايسيس مبناي سيال داره

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
وقتی سوال بعد رو خواستیم مطرح کنیم کلیه پاسخهارو میذارم در همیمجا که با دوستان بررسی کنیم

حامد جان اين شبيه سازي من رمزش رو برات با پيغام خصوصي ميفرستم

اما ذکر چند نکته
اول اينکه با اين فلوي بسيار زياد گاز يا متقابلا فلوي کم حلال جذبي صورت نگرفت
تعداد سيني ها رو حتي تا 500 سيني افزايش دادم اما جذب انجام نشد ( به مقدار ppm جذب کرد)
اگر فلوي گاز 2مترمکعب بر ساعت باشه شايد درست باشه اما شما فرمودي 2مترمکعب بر ثانيه يعني 7200 مترمکعب بر ساعت:weirdsmiley:
خلاصه بي صبرانه منتظر جواب هستم:gol:

پیوست ها

• no3.zip
    44.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
حامد جان اين شبيه سازي من رمزش رو برات با پيغام خصوصي ميفرستم

اما ذکر چند نکته
اول اينکه با اين فلوي بسيار زياد گاز يا متقابلا فلوي کم حلال جذبي صورت نگرفت
تعداد سيني ها رو حتي تا 500 سيني افزايش دادم اما جذب انجام نشد ( به مقدار ppm جذب کرد)
اگر فلوي گاز 2مترمکعب بر ساعت باشه شايد درست باشه اما شما فرمودي 2مترمکعب بر ثانيه يعني 7200 مترمکعب بر ساعت:weirdsmiley:
خلاصه بي صبرانه منتظر جواب هستم:gol:

یک نکته رو توجه نکردی فلوی 2700 متر مکعب بر ساعت شاید برای مایع زیاد باشه ولی برای گاز خیلی زیاد نیست
بطور مثال فید واحد تبدیل کاتالیستی نفتا 150 متر مکعب بر ساعت هست در صورتی که تزریق گاز هیدروژن به عنوان گاز گردشی 45000 متر مکعب در ساعت به همین خوراکه

k_siroos

مدیر بازنشسته
من یک چرخی زدم ؛ متوجه شدم که جذب CO2 توسط جاذب پروپیلن کربنیت به فرآیند Fluor معروفه ... این فرآیند علاوه بر CO2 ترکیبات گوگردی مثلا H2S ، CS2 ، SO2 و حتی H2O را از جریان گاز طبیعی حذف می کنه . نکته جالب اینجاست که C2+ ها رو هم جذب می کنه :D (شانس آوردیم که تو صورت سوال متان بود ، وگرنه معلوم نبود از اونور برج چی در میاد ;))

Propylene carbonate has the following characteristics, which make it suitable as a solvent for acid gas treating :

1. High degree of solubility for CO2 and other gases.
2. Low heat of solution for CO2.
3. Low vapor pressure at operating temperature.
4. Low solubility for light hydrocarbons (Cl5 C2).
5. Chemically nonreactive toward all natural gas components.
6. Low viscosity.
7. Noncorrosive toward common metals

این فابل رو هم در همین رابطه پیدا کردم که دیدنش خالی از لطف نیست . تو یک قسمت از داده هایی که ارائه شده میزان جذب CO2 به ازای مقدار خاصی از جاذب نوشته شده .

اینجا

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من یک چرخی زدم ؛ متوجه شدم که جذب CO2 توسط جاذب پروپیلن کربنیت به فرآیند Fluor معروفه ... این فرآیند علاوه بر CO2 ترکیبات گوگردی مثلا H2S ، CS2 ، SO2 و حتی H2O را از جریان گاز طبیعی حذف می کنه . نکته جالب اینجاست که C2+ ها رو هم جذب می کنه :D (شانس آوردیم که تو صورت سوال متان بود ، وگرنه معلوم نبود از اونور برج چی در میاد ;))

Propylene carbonate has the following characteristics, which make it suitable as a solvent for acid gas treating :

1. High degree of solubility for CO2 and other gases.

2. Low heat of solution for CO2.

3. Low vapor pressure at operating temperature.

4. Low solubility for light hydrocarbons (Cl5 C2).

5. Chemically nonreactive toward all natural gas components.

6. Low viscosity.

7. Noncorrosive toward common metals

این فابل رو هم در همین رابطه پیدا کردم که دیدنش خالی از لطف نیست . تو یک قسمت از داده هایی که ارائه شده میزان جذب CO2 به ازای مقدار خاصی از جاذب نوشته شده .

باز خداروشکر قبول کردین همچین جاذبی هست:D

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
کوروش زیر خاکی بود این فایلت؟
دوستان یه لطفی کنند فایلهای زیر 2 مگابایت رو همینجا آپلود کنن

پیوست ها

• book.PDF
    129.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

k_siroos

مدیر بازنشسته
کوروش زیر خاکی بود این فایلت؟
دوستان یه لطفی کنند فایلهای زیر 2 مگابایت رو همینجا آپلود کنن

همون رو گیر آوردم والا ، شما ببخش ;)

سرور باشگاه کلا خوب عمل نمی کنه واسه آپلود ؛ از همین بابت مجبور شدم جای دیگه آپ کنم :redface:

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من همین مسئله رو با pro 2 انجام دادم و تقریبا همون جواب hysys رو داد
اگه آقا حامد خواست و اجازه داد فایلش رو بزارم
و جواب کاملا درست و منطقی هست و جداسازی انجام میگیره
مثل فایل هاسیس که برای آقا حامد فرستادم