مسابقه علمی *** کی این علف هرز را می شناسه ؟

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
راهنمایی:
نام فارسی این گیاه به یک حیوان نجیب اشاره دارد... حالا زود بگید...

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
من فقط دم اسب و علف سگ و شیر سگ رو میشناسم که هیچکدوم ربطی نداره به این ! :surprised:

hrezaee2012

عضو جدید
این هم سوال بعد:

شیخ بهار ( علف اسب ) :
نام علمى : Conyza canadensis (L) Cronqنام انگلیسى Horseweed : گیاهچهلپه‌ها به رنگ سبز تیره و تخم‌مرغى شکل که به سمت دمبرگ باریک شده و طول آن دو برابر عرض آن است. لپه‌ها داراى دمبرگ کوتاهى هستند که بعضى مواقع به رنگ ارغوانى متمایل به قهوه‌اى تیره دیده مى‌شوند و پوشیده از کرک‌هاى نرم و کوتاه هستند. سطح فوقانى و حاشیهٔ اولین برگ‌هاى حقیقى توسط کرک پوشیده شده و سطح زیرین آنها صاف است. حاشیهٔ برگ‌ها نیز ممکن است صاف و یا داراى دندانه‌هاى سطحى باشد.گیاه کاملاندام‌هاى رویشى: گیاهى یک‌ساله، ایستا، با ارتفاعى بیشتر از یک متر که توسط بذر تکثیر مى‌یابد. ساقهٔ آن سبز رنگ، ساده و کر‌دار یا بدون کرک بوده و در بخش‌هاى بالا منشعب است. برگ‌ها دور تا دور ساقه را فراگرفته، متناوب، ساده، به رنگ سبز تیره و به طول ده و پهناى یک سانتى‌متر هستند. برگ‌هاى پائینى گیاه واژ سرنیزه‌اى و داراى دمبرگى کوتاه است و حاشیهٔ آنها ارّه‌اى و یا بدون دندانه است.
برگ‌هاى بالائى باریک‌تر و بدون دمبرگ بوده و حاشیهٔ آنها صاف است. ریشه‌هاى این گیاه فیبرى است. - اندام‌هاى زایشى: گل‌آذین کلاپرک، کوچک (حدود ۶ میلى‌متر) و به تعداد زیاد (بیش از ۱۰۰ عدد در هر گیاه) که به‌صورت متراکم در انتهاء انشعابات قرار گرفته و مجموعاً حالت پانیکول را به خود مى‌گیرند. گل‌ها نیز کوچک، و داراى گل‌هاى زبانه‌اى و لوله‌اى سفیدرنگ است. میوهٔ این گیاه فندقه و پوشیده از کرک‌هاى زبر است. بذرهاى آن باریک، داراى پاپوس و به رنگ سبز متمایل به قهوه‌اى است و اندازهٔ آنها ۲/۱ میلى‌متر است. دورهٔ گلدهى آن از اواخر تیر تا آبان‌ماه بوده و بذرها از مرداد تا آبان‌ماه مى‌رسند.محل رشد و پراکنشاین گیاه بومى آمریکاى شمالى است و پراکندگى وسیعى در سطح دنیا دارد، در اکثر مناطق رشد مى‌کند اما زمین‌هاى سنگلاخی، شنى یا لومى با ازت بالا را ترجیح مى‌دهد و مقاومت خوبى نسبت به خشکى دارد. زمین‌هاى زراعى و زیر کشت، زمین‌هاى بایر، باغ‌ها، مراتع و حاشیهٔ کانال‌هاى زهکشى و آبیارى از عمده‌ترین مناطقى است که این علف هرز را مى‌توان مشاهده کرد. این علف هرز در محصولات زراعى چندساله به‌صورت کلنى و متراکم و در محصولات زراعى یک‌ساله به‌طور پراکنده یافت مى‌شود.

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
جواب صحیح علف اسب (Conyza canadensis) از تیره Asteraceae بود که آقای رضایی به درستی اشاره کردند، ضمن تبریک به ایشون ازشون خواهش میکنم سوال بعد را مطرح کنند...

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
میوه اش سته است !!! الان شکفتم 1!!! :D

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
فکر میکنم سوال تکراری باشه، من خودم قبلا گذاشته بودم... حالا اشکالی نداره مرور میشه...

از نظر من سوالهای تکراری تو مسابقه ها اشکالی نداره، چون هم تو یه تاپیک دیگه بوده هم به قول خودت مرور میشه.
هدف ما اینجا یادگیریه، هرچی بیشتر تکرار بشه بیشتر تو ذهن ثبت میشه! :)

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
از نظر من سوالهای تکراری تو مسابقه ها اشکالی نداره، چون هم تو یه تاپیک دیگه بوده هم به قول خودت مرور میشه.
هدف ما اینجا یادگیریه، هرچی بیشتر تکرار بشه بیشتر تو ذهن ثبت میشه! :)

توي همين تاپيك صفحه 27 قبلا طرح شده بود. ممنون از فائزه خانم...

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام شب همگي بخير :smile:
توضيح كه قبلا صرف شده! البته من اطلاعي از تكراري بودن سوال نداشتم .
با اجازه پيشكسوتان سوال بعدي :
بفرماييد اين چه گياهي است؟(اميدوارم تكراري نباشه) موفق باشيد مشاهده پیوست 101029

بالا