مشاوره، سوال و درخواست مطالب زراعت و اصلاح نباتات

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خوبید؟ عیدتون مبارک
میخواستم بدونم راجع به مسایل الکترونیکی هم کسی آشنایی داره؟
راستش من میخوام با طراحی دستگاه هایی که به طور اتومات با دستور از کامپیوتر کار می کنن یه چیز هایی بدونم .....فکر می کنید بتونید کمکم کنید؟

مسایل الکترونیکی.....در ارتباط با کشاورزی؟

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
سلام خوبید؟ عیدتون مبارک
میخواستم بدونم راجع به مسایل الکترونیکی هم کسی آشنایی داره؟
راستش من میخوام با طراحی دستگاه هایی که به طور اتومات با دستور از کامپیوتر کار می کنن یه چیز هایی بدونم .....فکر می کنید بتونید کمکم کنید؟
سلام
اینی که مد نظرتونه فکر کنم در گلخونه های مدرن و همینطور با روش کشت هیدروپونیک کاربرد داره
که مثلا کلیه سیستمهای تهویه، آبدهی و کود دهی و تغذیه بوته ها از طریق دستور کامپیوتری صادر میشه.
که تا اونجا که در جریانم و دیدم مثلا از سوئد خودشون کاربراشونو میفرستن به ایران
نصبش میکنن و بعد به اون کاربر یاد میدن و میرن

بقیه کارها فقط با دکمه ها تنظیم میشه
اگرم خراب شد باز اونا برا تعمیر میان

شما باید کاتالوگشو مطالعه کنید
دیگه نمیدونم منظور شماراو فهمیدم یا نه.

ریحانه...

عضو جدید
سلام
اینی که مد نظرتونه فکر کنم در گلخونه های مدرن و همینطور با روش کشت هیدروپونیک کاربرد داره
که مثلا کلیه سیستمهای تهویه، آبدهی و کود دهی و تغذیه بوته ها از طریق دستور کامپیوتری صادر میشه.
که تا اونجا که در جریانم و دیدم مثلا از سوئد خودشون کاربراشونو میفرستن به ایران
نصبش میکنن و بعد به اون کاربر یاد میدن و میرن

بقیه کارها فقط با دکمه ها تنظیم میشه
اگرم خراب شد باز اونا برا تعمیر میان

شما باید کاتالوگشو مطالعه کنید
دیگه نمیدونم منظور شماراو فهمیدم یا نه.

من میخوام بدونم که دستگاهایی که با دستور کامپیوتر کار می کنن اصول کار ش چه طوریه؟
در اون حد تخصصی مدنظرم نیست می خوام بدونم چطور می شه به ید دستگاه دستور داد ساعتی یک متر حرکت کنه...میدونم شبیه طراحی یک کامپیوتره یو اس پی مانیتور و این جور چیزها لازمه.نمیدونم دقیقا کجا دنبالش بگردم؟

MehD1979

کاربر ممتاز
من میخوام بدونم که دستگاهایی که با دستور کامپیوتر کار می کنن اصول کار ش چه طوریه؟
در اون حد تخصصی مدنظرم نیست می خوام بدونم چطور می شه به ید دستگاه دستور داد ساعتی یک متر حرکت کنه...میدونم شبیه طراحی یک کامپیوتره یو اس پی مانیتور و این جور چیزها لازمه.نمیدونم دقیقا کجا دنبالش بگردم؟
اصول کارش که خیلی راحته
منتهی ما بهش دست پیدا نکردیم
همه چی براحتی توسط حسگر کنترل میشه و دستور میگیره

یعنی این سه بخش اصلی : 1- سنسورها 2- یک کامپیوتر 3- محرکها actuators

کتاب هم متاسفانه فقط لاتینش موجوده
من اگه یکم فرصت داشتم ترجمش میکردم
منتهی خودتون مطالعه کنید و ترجمه کنید

این دوتا خوبه

Ling, Peter-2003-Greenhouse Computer Control- Department The Ohio State University. Available on the web: http://floriculture.osu.edu

Merle H. Jensen-2002- Controlled Environment Agricultural- Department of Plant Science University of Arizona. Available on the web: http://ag.arizona.edu

ریحانه...

عضو جدید
اصول کارش که خیلی راحته
منتهی ما بهش دست پیدا نکردیم
همه چی براحتی توسط حسگر کنترل میشه و دستور میگیره

یعنی این سه بخش اصلی : 1- سنسورها 2- یک کامپیوتر 3- محرکها actuators

کتاب هم متاسفانه فقط لاتینش موجوده
من اگه یکم فرصت داشتم ترجمش میکردم
منتهی خودتون مطالعه کنید و ترجمه کنید

این دوتا خوبه

Ling, Peter-2003-Greenhouse Computer Control- DepartmentThe Ohio State University. Available on the web: http://floriculture.osu.edu

Merle H. Jensen-2002- Controlled Environment Agricultural- Department of Plant Science University of Arizona. Available on the web: http://ag.arizona.edu

من نتونستم پیداشون کنم.تو کدوم قسمت سایت هست؟:w05:

MehD1979

کاربر ممتاز
من نتونستم پیداشون کنم.تو کدوم قسمت سایت هست؟:w05:
من به شما سایت معرفی کردم؟
گفتم این کتابها خوبه
باید پیداش کنید یا خارج یا جلو درب دانشگاه تهران

از کتاب غیر کشاورزی هم اطلاعی ندارم.

ریحانه...

عضو جدید
من به شما سایت معرفی کردم؟
گفتم این کتابها خوبه
باید پیداش کنید یا خارج یا جلو درب دانشگاه تهران

از کتاب غیر کشاورزی هم اطلاعی ندارم.

باشه.ممنون.فکر کردم میشه تو اینترنت پیداش کرد.فکر نمیکنم بتونم پیداشون کنم مگه اینکه تو کتابخونه دانشگاه بتونم پیداش کنم
بازم ممنون

rhasanpour

عضو جدید
همکاری در خلاصه نمودن 4 فصل از کتاب زراعت نوین

همکاری در خلاصه نمودن 4 فصل از کتاب زراعت نوین

با سلام در صورت امکان در این تاپیک درمورد اکولوژی تولید محصولات زراعی، انرژی های زیستی، فراوری محصولات زراعی وکشاورزی زیست محیطی مطالب در دسترس را ارائه نمایید
هر کدام از این مباحث درچهار فصل جداگانه کتاب زراعت نوین (ویراستاران: دکترعلیرضا کوچکی، دکتر محمد خواجه حسینی)مفصل امده
پیشاپیش از همکاری شما سپاسگذرام
8- اكولوژي توليد محصولات زراعی
دکتر مهدی نصيری محلاتي- دانشيار دانشكده كشاورزي دانشگاه فردوسي

18-انرژي‌هاي زيستي
دکتر رضا قربانی - استاديار دانشكده كشاورزي دانشگاه فردوسي
19- فرآوري محصولات زراعي
دکتر فخری شهيدی - استاد دانشكده كشاورزي دانشگاه فردوسي
22- كشاورزي زيست محيطي
دکتر علیرضا کوچکی - استاد دانشكده كشاورزي دانشگاه فردوسي

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
دوستان بخش زراعت من درمورد کینوا وگندم سیاه چند مورد را میخواستم بدونم اگه لطف کنید اطلاعاتی دارید ارایه بدهید.
1-بهترین ماه یا فصل کاشت؟
2-میزان بذر مصرفی درهکتار؟
3-بهترین شرایط آب وهوایی؟
(البته باتوجه به خصوصیات گیاه کینوا من فکر کنم 20تا30 کیلو درهکتار ومرداد ماه بهترین زمان کشت باشد).

love agri

عضو جدید
سلام، از دوستان کسی میدونه یک هکتار یونجه در سال چند متر مکعب آب نیاز داره(4-5چین برداشت)؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام، از دوستان کسی میدونه یک هکتار یونجه در سال چند متر مکعب آب نیاز داره(4-5چین برداشت)؟
سلام
نیاز آبی یونجه بین 10000تا20000مترمکعب در هکتار/سال...که بستگی به شرایط مختلف مثل اقلیم.خصوصیات خاک و شیوه آبیاری داره.البته یونجه علوفه ایه که مصرف ابش خیلی زیاده.

نمیدونم هدفتون از این سوال چی بوده اما اگه دنبال اطمینان از منبع تامین آب هستین اگه دبی حداقل 1لیتر در ثانیه برای هر هکتار رو دراختیار داشته باشین میتونین آب مورد نیاز رو تامین کنین

hamid rad

کاربر فعال صنایع غذایی
سلام.
می خواستم بپرسم برای قبول شدن توو دانشگاه سراسری، ارشد زراعت، جزوات کدوم موسسه (پارسه، ماهان، مدرسان و...) بهتره و یا کدوم استادا طراحن؟ جزواتو از کجا میشه گیر آورد؟

آخرین ویرایش:

نعنا پونه

عضو جدید
سلام خسته نباشید ممکنه درباره دانه کردن افتابگردان کمی راهنمایی کنید بدون استفاده از دستگاه؟
ما به صورت دستی و با ضربه زدن گل افتابگردان به سنگ انهارا از گلها جدا می کنیم شما راه حل ساده تر و بهتری ندارید؟

shiba.s.a

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
سلام

یه سوال در مورد بیماری های ذرت دارم.دو تا دلیل میخوام برای وقتی که اطراف برگ ذرت رنگش مثل تصویر زیر زرد میشه.

و دو تا دلیل هم برای وقتی که بنفش رنگ میشه مثل عکس زیر.

ممنون میشم اگر کسی اطلاعاتی داره راهنمایی کنه.

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
به احتمال زیاد کمبود داره. اون که بنفش میشه کمبود فسفر داره، و اونی که حاشیه های سوخته داره کمبود پتاسیم
از تصویر زیر هم میتونی کمک بگیری:

یه نگاهی به سایتهای زیر هم بنداز:

http://www.sdstate.edu/ps/extension/soil-fert/corn-deficiency-photos.cfm

https://www.pioneer.com/home/site/mobile/grow/corn/nutrient-deficiency/

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
علائم حاشیه ای روی برگ در اکثر مواقع اختلالات فیزیولوژی رو نشون میده... در مورد این عکس هم فکر میکنم تصویری که رضا گذاشته گویا باشه در توصیف...

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام

یه سوال در مورد بیماری های ذرت دارم.دو تا دلیل میخوام برای وقتی که اطراف برگ ذرت رنگش مثل تصویر زیر زرد میشه.

سلام

در زرد شدن حاشیه عوامل زیادی میتونه نقش داشته باشه از جمله کمبودها و مسمومیت عناصر و مسمومیت های شیمیایی و کلا تنشها...زرد شدن با سوختگی تفاوت داره. نمیدونم کدومش مد نظرتونه.اما هیچوقت به صراحت علت خاصی رو برای یک موضوعی بدون آزمایش مطرح نکنید.در این عکس اون چیزی که من دارم میبینم عاملی مثل تغذیه آفات باعث اون شده احتمالا.بهتر بود ابتدای زردی رو روی برگ در این مورد خوب بررسی میکردید.
در مورد بنفش شدن حاشیه همونطور که میدونین اولین متهم کمبود فسفره اما عواملی مثل تغییر رنگدانه و تولید آنتوسیانین هم گاها این خصلت رو ایجاد میکنن.در مواردی کمبود ازت در اواخر رشد آنتوسیانین ایجاد میکنه.

آخرین ویرایش:

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

سلام
من هم با سایر دوستان درخصوص کمبود مواد غذایی موافقم
اما بعضی از بیماریها نیز علایم خشکیدگی برگ از بیرون به داخل را دارند منتها یه سری علایم دیگر هم هست که باید درنظر بگیریم مثلا خشیدگی زودهنگام پوسته دانه ها ودوم تنکی وکم شدن ویا اصطلاحا پرنکردن باشد این دوبیماری ممکن است دخیل باشند
ومبارزه با آنها هم فقط از طریق مبارزه باناقلین آن است.
[FONT=&quot]Maize chlorotic mottle viruses (MCMV
و
Corn Lethal Necrosis (CLN
[/FONT]

shiba.s.a

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
ممنون از همه بابت پاسخ ها.خیلی راهنماییم کرد.

فقط یه سوال دیگه هم دارم این تغییر رنگ به شرایط آب و هوایی هم ممکنه ربط داشته باشه؟منظورم فقط ذرت نیست.کلا گیاهان زراعی به تغییرات آب و هوایی با تغییر رنگ واکنش نشون میدن؟

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
ممنون از همه بابت پاسخ ها.خیلی راهنماییم کرد.

فقط یه سوال دیگه هم دارم این تغییر رنگ به شرایط آب و هوایی هم ممکنه ربط داشته باشه؟منظورم فقط ذرت نیست.کلا گیاهان زراعی به تغییرات آب و هوایی با تغییر رنگ واکنش نشون میدن؟

هر تنشی از جمله تغییرات آب و هوایی امکان ایجاداین قضیه رو داره...سرما زدگی با پارگی رگبرگها زردی ایجاد میکنه یا افزایش غلظت گازهای سمی مثل noxها روی این موضوع اثر گذاره

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سرمازدگی هم میتونه علائم زردی یا خشکی بده ولی نوعش فرق میکنه
مثلا اینو ببین:

یا مثلا نوسان دما تو گندم باعث ایجاد نوارهای زرد رنگ افقی میشه (عمود بر رگبرگها)

گیلان(فومن)

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من یه مطلب راجب به اینکه مشخص کنه رقم گاویتا جز ارقام روز کوتاه و یا روز بلنداست و توضیحاتی راجب به این رقم توت فرنگی میخواستم. تو چند کتاب توت فرنگی نگاه کردم اصلا از این رقم یاد نشده در صورتیکه این رقم وجود داره.میشه لطف بفرمایید کمکم کنید.ممنون

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من یه مطلب راجب به اینکه مشخص کنه رقم گاویتا جز ارقام روز کوتاه و یا روز بلنداست و توضیحاتی راجب به این رقم توت فرنگی میخواستم.
تو چند کتاب توت فرنگی نگاه کردم اصلا از این رقم یاد نشده در صورتیکه این رقم وجود داره.میشه لطف بفرمایید کمکم کنید.ممنون

سلام

این مطلب به شما کمک می کنه!:gol:

پیوست ها

• 19713-57722-1-SM.pdf
    458 کیلوبایت · بازدیدها: 0