صفحه 10 از 55 نخستنخست ... 6789101112131420304050 ... آخرينآخرين
نمايش نتايج 91 تا 100 از 543

تاپیک: خبرها و تازه های کشاورزی

 1. #91
  مدیر تالار مهندسی كشاورزی آواتار Phyto
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2009/12
  محل سكونت
  زیر گنبد کبود
  امتیاز
  25502
  پست ها
  15,166

  پيش فرض

  چرخش 8دست ميوه و افزايش 300 درصدي قيمت

  از ديرباز دلالي و واسطه‌گري مشكل اصلي كشاورزان بوده و به گفته كارشناسان با چرخش 8 دست بين آنها تا 300 درصد افزايش قيمت را رقم مي‌زند.
  به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس سيستم توزيع ميوه در شهرهاي بزرگ طوري است كه ميادين تره‌بار خرد و مغازه‌داران از يك ميدان بزرگ مركزي تره‌بار تغذيه مي‌شوند، ميوه‌ها و محصولات كشاورزي طي شبانه‌روز از شهرهاي ديگر يا بنادر به اين مكان كه گلوگاه اصلي توزيع ميوه است هدايت شده و از آنجا به دست مصرف كننده مي‌رسد.از آنجايي كه اين محيط محدود است بسياري از مديريت‌ها را مي‌توان به خوبي انجام و نتيجه مناسبي گرفت،مثلا دولت مي‌تواند با استقرار آزمايشگاهي ميزان باقيمانده سموم را كنترل از ورود آن به چرخه مصرف جلوگيري و با توليد كننده‌ها و يا فروشندگان چنين ميوه‌هايي كه با عدم رعايت استاندارهاي لازم سلامتي مردم را نشانه رفته‌اند مقابله كند.
  طي سالهاي اخير با افزايش استفاده از سموم و كود كشاورزي به ويژه در گلخانه‌ها تجمع آنها در ميوه بيشتر شده كه به اعتقاد بسياري كارشناسان منشاء بيماري‌هاي زيادي هستند.
  همچنين با مديريت بر اين ميدان مي‌توان تا حدود زيادي قيمت بازار را از بي‌ثباتي نجات داده و با حذف دلالي در اين مكان قيمت مصرف كننده را كاهش داد و بسياري محاسن ديگر.
  اما در كنار آن عدم مديريت صحيح نيز عواقبي دارد كه به دليل سر منشاء بودن توزيع، جاي‌جاي كشور از اين سوء مديريت مصون نخواهد بود.
  ميدان مركزي تره‌بار در منطقه 19تهران در اتوبان آزادگان واقع شده است در گشت چند ساعته در اين ميدان حضور واسطه‌هاي مختلفي از قوميت‌هاي مختلف موج مي‌زند به گفته خودشان دلالند از اين دست مي‌خرند به آن دست يا دستهاي مختلف مي‌دهند و اين سوال را در ذهن باقي مي‌گذارد كه اگر دولت نتواند دلالي را در اين مكان محدود كنترل كند چطور مي‌تواند در سطح كشور كنترل كند.
  در صحبت با حجره‌داران، كارگران و واسطه‌ها وجود عاملان مافيا در ميدان، عدم نظارت به حق‌العمل‌كاريها، مبتدي بودن كارشناسان نظارت، عدم ارائه فاكتور فروش و غيره جزو مشكلاتي است كه در اين گزارش بررسي مي‌شود.  * نوسان قيمت در ميدان بزرگ تره‌بار

  در گشت و گذار ميدان بزرگ تره‌بار مركزي تهران انواع قيمت‌ها وجود دارد سيب از 1500 تا 3 هزار تومان، گوجه‌سبز از 500 تومان تا 4 هزار و 500 تومان، كيوي از يك هزار تومان تا 2 هزار تومان و همين طور ادامه دارد.
  گرچه برخي فروشندگان متغير بودن كيفيت را دليل اين تفاوت مي‌دانند اما اين نوسان در كيفيت‌هاي مشابه هم وجود دارد.
  علي رمضاني حجره‌دار با سابقه گفت: واقعيت اين است كه قيمت بازار را خريدار و فروشنده تعيين مي‌كند، اول صبح كه مي‌رسيم، قيمتي را به خريدار مي‌گوئيم و اگر خريدار قبول نكرد مي‌دانيم كه گرانتر است و قيمت را تا حدي پايين مي‌آوريم تا مشتري خريد كند و آن همان قيمت روز مي‌شود.
  رمضاني گفت: هيچ نظارتي بر قيمتها نيست، اصلاً كسي قيمت گذاري نمي‌كند و ماموران تعزيراتي هم كه گاه‌گاهي پيدايشان مي‌شود تنها اتيكت مغازه‌ها را بررسي مي‌كنند.

  * مأموران نظارت هيچ تخصصي ندارند

  ناصر قاسمي 46 ساله كه 25 سال است در ميدان بزرگ تره‌بار فعاليت مي‌كند، گفت: مأموران تعزيراتي هيچ تخصصي ندارند و اصلاً نمي‌دانند قيمت ميوه چقدر بايد باشد، زماني هم كه مراجعه مي‌كنند كاري به قيمت ندارند،اگر ببيند توت‌فرنگي يك حجره 3 هزار تومان و حجره‌ديگر 5 هزار تومان است دليل آن را نمي‌پرسند و كلاً با قيمت آشنايي ندارند.
  وي با بيان اينكه امروزه نظارت بر قيمت ميوه مفهوم خودش را از دست داده است، ادامه مي‌دهد: مگر در ايام عيد مصوب نشد كه قيمت موز در ميادين نبايد بيش از يك هزار و 150 تومان و در بازار بيش از 1350 تومان فروخته نشود، چه كسي مراعات كرد و كدام مأمور تعزيراتي توانست جلوي آنها را بگيرد، در حالي كه قيمت در بازار به بيش از 2 هزار تومان هم رسيد.
  قاسمي گفت: بسياري از فروشندگان فاكتور فروش نمي‌دهند و كسي هم به آنها رسيدگي نمي‌كند.

  * واسطه‌ها همچنان ميدان‌داران اصلي ميادين تره‌بار

  ميدان مركزي تره و بار تهران پذيراي محموله‌هاي وارداتي و كشاورزان داخلي است كه معمولاً شبانه به آنجا وارد مي‌شوند تا صبح زود مشتري‌ها به سراغشان بيايند، در اين ميان دلال‌ها شبانه آنجا اتراق مي‌كنند به محض ورود محموله كه معمولاً با كاميونهاي بزرگ و بعضاً يخچال دارد وارد مي‌شود، وارد عمل شده ميوه‌ها را به قيمت نازل‌تر خريداري كرده و فردا صبح با قيمت بالاتري به مشتريها مي‌فروشند.
  حميد حيدري كه از شهرستان ميانه آمده در حالي كه 3 كارگر هم دارد كارتن‌هاي موز با مارك اكوادور را جلوي مغازه روي هم انباشته است.
  وي مي‌گويد: من دلالي مي‌كنم 12 شب منتظر بارهاي ميوه وارداتي يا داخلي هستم كه از بندر، جنوب و يا از شهرهاي ديگر مي‌رسد، مي‌خرم و فردا هر كيلو 100 تومان بيشتر مي‌فروشم، شب گذشته موز خريدم اما معمولا هر ميوه‌اي باشد خريداري مي‌كنم.

  *چرخيدن 8 دست ميوه بين دلالان

  ابراهيم مراد‌زاده كارشناس كشاورزي به خبرنگار فارس گفت: ميوه از سر مزرعه تا دست مصرف كننده كه مي‌رسد 4 تا 8 دلال و واسطه دست به دست مي‌كنند و در برخي موارد تا 300 درصد افزايش قيمت را سبب مي‌شود.

  علي عزيزي حجره‌دار با سابقه ميدان مركزي در اين باره گفت:البته در خود ميدان تره‌بار مركزي نيز برخي‌ بارهاي ميوه ‌از شب تا صبح چند دست مي‌چرخد و كساني هستند كه از شب منتظر ورود بار ميوه به ميدان هستند و با خريد از كشاورزان و يا واسطه‌هاي دست اول آن را اول صبح به واسطه‌هاي بعدي و يا خريداران ديگر با قيمت بالاتري مي‌فروشند.
  يك فروشنده ميوه به خبرنگار فارس گفت: مخصوصا در مورد ميوه‌هاي لوكس حتي 3 الي 4 دست در خود ميدان مركزي مي‌چرخد و اگر خريداران اين واسطه‌ها را نشناسند بار مناسب وبا كيفيت گيرشان نمي‌آيد
  اين در حالي است كه سازمان مركزي تعاون روستايي طرحي را از از سال گذشته با عنوان "طرح جامع بازار يابي و بازاررساني " براي حذف دلالي در بخش كشاورزي آغاز كرده در نخستين گام عرضه مستقيم محصولات كشاورزي در يك‌هزار و 100 غرفه در سطح كشور را شروع كرده كه قرار است اين ميزان به 3 هزار غرفه برسد اما زماني كه از ميزان تاثير آن در كاهش واسطه ‌گري در اين بخش سوال مي‌شود مي‌‌گويد: اين طرح نوپا است و ميزان پيشرفت آتي آن بستگي به ميزان تخصيص اعتبار دارد.
  سيد نظام‌الدين سجادي اضافه مي‌كند: هدفگذاري ما براي ساماندهي 15 درصد بازار است و نمي‌خواهيم بازار سنتي را حذف كنيم اما با تحقق اين هدف نظر توليد كننده و هم مصرف كننده تامين خواهد شد.

  *حضور ميوه‌هاي قاچاق در ميدان

  غلامرضا پناهي حجره‌داري كه 30 سال است فعاليت مي‌كند نيز عنوان مي‌كند: بسياري از اين ميوه‌ها به صورت قاچاق از مرزهاي عراق، كويت و اروميه براي فرار مالياتي وارد كشور مي‌شود.

  * واردات كشاورزان را فلج مي‌كند

  وي ادامه مي‌دهد: واردات ميوه نمي‌تواند قيمت بازار را تنظيم كند زيرا به محض اينكه دولت اقدام به واردات مي‌كند كشاورز محصول خود را در انبارها نگهداري كرده و به به بازار نمي‌فرستد و بعد از آن هم قيمت پايين آمده و كشاورز ضرر مي‌كند.
  پناهي مي‌گويد: سياست دولت بايد طوري باشد كه بتواند در تمام سال قيمت را كنترل كند، كنترل مقطعي هنر نيست.

  * حجره‌داران ميادين عاملان مافيا

  رمضان مظفري كه به گفته خودش قبل انقلاب در رسته نيروي هوايي خدمت كرده است و شغل پدر را در حجره ميدان تره‌بار مركزي ادامه مي‌دهد، مي‌گويد: واردات ميوه به ويژه موز انحصاري است در حال حاضر 5 نفر واركننده موز هستند من هم در قبال دريافت 3 درصد از فروش براي آنها كار مي‌كنم.
  وي تاكيد مي‌كند: امروزه تمام بازار براي آنها كار مي‌كنند، پول، سرمايه و سردخانه‌هاي بزرگ دارند، وارد مي‌كنند و هر زمان هم صلاح بدانند به بازار عرضه مي‌كنند.

  *عدم نظارت به حق‌العمل حجره‌ها

  معمولا در ميادين تره‌بار كه قبلا معروف به امانت فروشي بود درصدي را به عنوان حق‌الزحمه مي‌گرفتند كه به آن حق‌العمل‌كاري مي‌گفتند و معمولا اين براي همه كشاورزان ميزان ثابتي بود.

  علي اسماعيلي يكي از ججره‌داران توضيح مي‌دهد: نه تنها نظارتي بر قيمت ميوه‌هاي ميادين تره‌بار نمي‌شود بلكه به حق‌العمل‌كاري يا ميزان سهم فروشندگان هم كسي نظارتي نمي‌كند.
  وي اضافه مي‌كند: ميزان درصد سهم ما از فروش بستگي به ميزان مساعده‌اي دارد كه كشاورز طي سال از ما دريافت مي‌كند و بين 10- 5 درصد يا بيشتر در نوسان است هر كس ميزان مساعده بيشتري بگيرد ما هم حق‌العمل خودمان را بيشتر مي‌كنيم.
  اما روايت يك كشاورز به گونه ديگرس است،او مي‌گويد: كشاورزان به دليل نياز و تأمين نهاده‌هاي كاشت مجبور به گرفتن مساعده هستند و موقع فروش هم چاره‌اي جز اين ندارد كه هرچه حجره‌داران بگويند، عمل كنند.

  *اذان در ميدان تره‌بار مركزي طنين‌انداز نيست

  گشت‌و‌گذار از اول صبح در ميدان تره‌بار مركزي و برخورد با جذابيت‌هاي اين ميدان كه سرنوشت بيشتر كشاورزان در آن رقم مي‌خورد طوري ما را مشغول كرده بود كه وقت از نيمه گذشته است و هنوز صداي اذاني به گوش نمي‌رسد.
  وقتي علت را جويا مي‌شوم يكي از حجره‌داران مي‌گويد: اينجا اكثرا متعهدند و كاري كه انجام مي‌دهند همراه با عرق جبين است كه همواره سفارش انبيا و ائمه بوده است اما در چنين مكاني اذان طنين انداز نيست.
  رضا كرمي ضمن انتقاد از مديريت ميدان تره‌بار مركزي گفت: حيف است در چنين مكاني كه اكثرا كارگران و زحمت‌كشان فعاليت دارند صداي اذان به گوش نرسد.
  به هر حال مصداق شعر "اي سليم آب زسر چشمه ببند / كه چو پر شد نتوان بستن جوي " مسولان بايد نظارت كافي به توزيع ميوه در ميدان مركزي ميوه و تره‌بار تهران كه به عنوان گلوگاه اصلي محسوب مي‌شود داشته باشند در غير اينصورت كنترل آن در ميادين خرد و بازار سخت خواهد بود.
  وبلاگ های منحصر به فرد Phyto: [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] . . . . . . . . . [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

 2. تشكرها از اين پست


 3. #92
  مدیر تالار مهندسی كشاورزی آواتار Phyto
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2009/12
  محل سكونت
  زیر گنبد کبود
  امتیاز
  25502
  پست ها
  15,166

  پيش فرض فهرست 35 گانه ممنوعیت محصولات کشاورزی

  معاون وزیر بازرگانی با اعلام اسامی کالاهای وارداتی ممنوع شده به کشور، گفت: فهرست 35 گانه ممنوعیت محصولات کشاورزی از سوی وزارت جهاد اعلام شده است.
  حمید صافدل در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به نامه جدید وزیر جهاد کشاورزی به وزارت بازرگانی، گفت: بر اساس این نامه، واردات گوجه‌فرنگی تازه یا سرد شده، پیاز، موسیر، سیر، تره فرنگی، سایر سبزیجات سیرگونه، کاهو، کلم، گل کلم، مار چوبه، فلفل فرنگی، سایر سبزیجات، اسفناج، انواع قارچ‌ها، انواع میوه‌های خشک کرده، لیمو، لیمو ترش، گریپ فروت، گلابی، آلو، سیب، هلو، شلیل، شفت‌الو، خربزه، هندوانه، مویز، توت‌فرنگی، تمشک، انگور، زغال اخته، کیوی، انار، زرشک و عناب ممنوع شده است.
  معاون وزیر بازرگانی افزود: بر اساس تصمیم جدید وزارت جهاد کشاورزی،‌ محصولات کشاورزی بر اساس میزان تولید و نیاز کشور در گروههای مختلف دسته‌بندی شده‌اند، البته این موضوع که ضوابط واردات محصولات کشاورزی از سوی وزارت جهاد کشاورزی اعلام شود، از اختیارات این وزارتخانه است.
  وی با بیان اینکه وزارت بازرگانی تنها مسئولیت ثبت سفارش کالاها را به عهده دارد، گفت: بر اساس ماده 16 قانون بهره‌وری محصولات کشاورزی، مسئولیت صدور مجوزهای لازم برای واردات محصولات کشاورزی بر عهده وزارت جهاد است.
  به گفته صافدل، متقاضیان واردات محصولات کشاورزی باید قبل از هرگونه اقدامی برای واردات، از وزارت جهاد کشاورزی مجوز لازم را دریافت کنند.
  وبلاگ های منحصر به فرد Phyto: [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] . . . . . . . . . [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

 4. تشكرها از اين پست


 5. #93
  مدیر تالار مهندسی كشاورزی آواتار Phyto
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2009/12
  محل سكونت
  زیر گنبد کبود
  امتیاز
  25502
  پست ها
  15,166

  پيش فرض

  استفاده از كودهاي نانو سبب جهش اقتصادي در بخش كشاورزي مي‌شود

  يك توليد كننده كودهاي نانويي گفت: كود نانويي كه براي اولين بار در دنيا در كشورمان ساخته شده با افزايش محصول كشاورزي و با كيفيت جهش اقتصادي ايجاد كرده و همچنين دغدغه آلايندگي هوا را برطرف مي‌كند.
  به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، محمدحسن نظران در نشست خبري در جمع خبرنگاران گفت: با كودهاي نانويي كه در حال حاضر به توليدانبوه در كشور رسيده است از اين به بعد نان با كيفيت عالي، مرغوب و بدون ضايعات به بازار عرضه خواهد شد.
  اين توليدكننده گفت: اين كود نانويي براي اولين بار در دنيا ساخته شده كه تركيبي از مواد معدني مورد نياز گياه از جمله مس، روي، منگنز به ويژه آهن در آن فرموله شده است.
  محمد حسن نظران افزود: خاصيت نانويي موجود در اين كود پديده فتوسنتز گياه را تا 12 برابر افزايش داده تا از اين طريق محصولي با توليد بالا كه حداقل 20 درصد افزايش را به همراه دارد، توليد مي‌كند.
  وي گفت: طي آزمايشاتي كه بر گندم انجام شده استفاده از اين كود ميزان توليد را تا 2 برابر افزايش داده و خاصيت نانوايي را به طرز چشمگيري بهبود بخشيده و ميزان ضايعات را كم مي‌كند.
  وي با بيان اينكه طي سال‌هاي اخير طعم و مزه ميوه‌ها كاهش يافته است، گفت: استفاده از اين كود طعم و مزه عالي به محصولات كشاورزي بخشيده در عين حال ميزان توليد را نيز حداقل 20 درصد افزايش مي‌دهد.
  وي در پاسخ به سوال خبرنگار فارس كه آيا اختلال در چرخه طبيعي فتوسنتز عواقب سوئي براي سلامت بشر ندارد، گفت: اين كود ظرفيت اصلي گياه را به خودش برگردانده و هيچ اتفاق غيرطبيعي در چرخه توليد رخ نمي‌دهد.
  نظران افزود: همچنين اين كود با افزايش ميزان فتوسنتز و اكسيژن هوا باعث كاهش آلايندگي هوا شده و مهمترين دغدغه دنيا در مورد آلودگي هوا را برطرف خواهد كرد.
  اين توليد كننده گفت: در سال 88 قرارداد يك ميليون دلاري با شهرداري تهران براي استفاده از اين كود در فضاي سبز تهران در راستاي كاهش ميزان آلايندگي و رشد بهتر فضاي سبز منعقد شد.
  وي افزود: همچنين قرارداد 10 ميليون دلاري با كشور استراليا در حال انعقاد است.
  نظران تصريح كرد: سالانه 100 ميليارد دلار براي كاهش دي‌اكسيدكربن هوا هزينه مي‌شود كه اين محصول مي‌تواند در كاهش آن موثر باشد.
  وي گفت: در صورت استفاده فراگير كشاورزان از اين محصول جهش اقتصادي در بخش كشاورزي رخ خواهد داد.
  وي تأكيد كرد: در صورتي كه اين محصول در فضاي سبز تهران استفاده شود، با وضع موجود فضاي سبز 90 هزار هكتاري،50 درصد آلودگي هوا كاهش مي‌يابد.
  مدير عامل شركت دانش بنيان صدور احرار شرق تصريح كرد: از اين تكنولوژي معاونت فناوري رياست جمهوري و نظارت صنايع و معادن حمايت‌هاي جدي داشته و دارند اما وزارت جهاد كشاورزي كه متولي توليد است هيچ‌گونه حمايت و توجهي به اين تكنولوژي ندارد.
  به گفته اين توليد كننده اين كود نانويي تحت عنوان نانو كود آلي، كلاته، فرموله شده و به دو صورت پودري و گرانول عرضه مي‌شود.
  وبلاگ های منحصر به فرد Phyto: [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] . . . . . . . . . [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

 6. تشكرها از اين پست


 7. #94
  دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی آواتار "Pejman"
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/8
  امتیاز
  10896
  پست ها
  6,747

  پيش فرض اختصاص 110 هزار میلیارد ریال تسهیلات به فارغ التحصیلان بخش کشاورزی

  به گزارش خبرنگار ایانا، مدیرعامل بانک کشاورزی در حاشیه همایش سراسری شوراهای مرکزی و استانی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در پاسخ به ایانا گفت: امسال با سودهای 11 و چهار درصدی به هریک از فارغ التحصیلان بخش کشاورزی که تقاضای تسهیلات برای انجام کار داشته باشند، پرداخت می شود.
  محمد طالبی افزود: برای طرحهای مختلف، هیچ نوع تفاوتی وجود ندارد و به طرحهای مورد قبول تسهیلات تعلق خواهد گرفت.
  وی خاطرنشان کرد: در شش زیربخش در زمان هدفمندی یارانه ها دستور پرداخت تسهیلات صادر شد.
  طالبی ادامه داد: در زمینه موتورپمپهای دیزلی و چاههای کشاورزی نزدیک به 18 میلیارد ریال و در بخش طرحهای جامع حفاظتی تا پایان 31 خردادماه سال جاری هفت میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد.
  وی تصریح کرد: اختصاص تسهیلات مربوط به گلخانه ها 40 میلیارد ریال برآورد شده و در بخش شناورهای صیادی نیز یک میلیارد و 500 میلیون ریال تسهیلات پرداخت شد.
  این مقام مسئول یادآور شد: در بخش دام و طیور 256 میلیارد ریال و در بخش سوخت نیز 252 میلیارد ریال به بهره برداران بخشهای مختلف تسهیلات پرداخت شد.
  طالبی تاکید کرد: در مجموع تا یک ماه گذشته 576 میلیارد ریال به زیربخشهای مختلف کشاورزی پرداخت شد.

  تنها یک درصد از رشد بهره وری محقق شده است
  وی همچنین اظهار داشت: از محل رشد بهره وری مراحل تولید، میزان رشد نزدیک به 5/2 درصد است که تنها یک درصد آن محقق شده است.
  طالبی در ادامه گفت: آن طوری که باید، از عوامل موثر در تولید استفاده نشده است.
  وی همچنین افزود: کسانی که فارغ التحصیل بخش کشاورزی هستند، می توانند نقش بسیار بالاتری را ایفا کنند.
  مدیرعامل بانک کشاورزی خاطرنشان کرد: اگر بدنه تحصیل کرده در جایگاه خدمات رسانی قرار گیرد، توسعه بخش کشاورزی نیز محقق خواهد شد.
  طالبی در پایان تصریح کرد: در زمینه اجرای طرح هدفمندی یارانه ها، بخش کشاورزی موفقتر از سایر بخشها عمل کرد.
  گفتنی است، تفاهمنامه ای نیز بین بانک کشاورزی و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی منعقد شد که بر اساس آن از حضور فارغ التحصیلان در خدمات بیمه ای بخش کشاورزی استفاده خواهد شد./
  افکار هر انسان میانگین افکار پنج نفری است که بیشتر وقت خود را با آنها میگذراند خود را در محاصره افراد موفق قرار دهیم

 8. تشكرها از اين پست


 9. #95
  عضو فعال آواتار tnttn
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2009/1
  امتیاز
  557
  پست ها
  448

  پيش فرض


  انتخاب مدیرکل بعدی فائو :
  امروز (5 تیر) مدیرکل آینده فائو انتخاب خواهد شد.  به گزارش ایانا از سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، امروز در ادامه همایش دو سالانه فائو، مدیرکل بعدی فائو انتخاب خواهد شد که از اول ژانویه 2012 تا 31 جولای 2015 عهده دار این سمت خواهد بود.  شش نامزد این سمت عبارتند از:  1- فرانز فیشلر (اتریش)  2- خوزه گرازیانو د سیلوا (برزیل)  3- ایندرویونو سوئه سیلو (اندونزی)  4- محمد سعید نوری نائینی (جمهوری اسلامی ایران)  5- عبد الطیف رشید (عراق)  6- میگل انخل کویابه (اسپانیا)  انتخاب مدیرکل با سازوکار حداکثر آرا و با رای مخفی خواهد بود.  در حال حاضر نامزدها به قرائت بیانیه خود مشغول هستند.

  زکات علم نشر آن است. حضرت علی (ع)
  یادبگیریم و به دیگران یاد بدهیم


 10. تشكرها از اين پست


 11. #96
  عضو فعال آواتار tnttn
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2009/1
  امتیاز
  557
  پست ها
  448

  پيش فرض  نماینده برزیل دبیر کل جدید فائو :
  خوزه گرازیانو دا سیلوای برزیلی توانست با 92 رای، کشور خود را حداقل برای 4 سال آینده سکاندار فائو کند.

  به گزارش ایانا و به نقل از سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، کشورهای عضو این سازمان ساعاتی پیش، خوزه گرازیانو دا سیلوای برزیلی را به عنوان دبیرکل جدید خود انتخاب کردند.
  بر اساس این گزارش، خوزه گرازیانو دا سیلوای 61 ساله توانست 92 رای از مجموع 180 رای را به خود اختصاص دهد.
  این انتخابات در دومین روز از سی و هفتمین کنفرانس فائو (عالیترین هیئت حاکمه سازمان) برگزار شد./

  زکات علم نشر آن است. حضرت علی (ع)
  یادبگیریم و به دیگران یاد بدهیم


 12. تشكرها از اين پست


 13. #97
  عضو آواتار معصومه ديوانعلى
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  لیسانس
  تاريخ عضويت
  2010/8
  محل سكونت
  رودخونه
  امتیاز
  41
  پست ها
  33

  Flower

  گياهان اطلاعاتى را كه در سيگنالهاى نورى نهفته اند به خاطر مى سپردند و نسبت به آنها واكنش نشان مى دهند. گياهان ، بطور كامل مشابه اعصاب بدن انسان ، اطلاعاتى درباره شدت و كيفيت نور رااز برگى به برگ ديگر انتقال مى دهند. اين سيگنالهاى الكتروشيميايى توسط سلولهاى حمل مى شوند كه مى توان آنها را به سلولهاى اعصاب گياهان تشبيه كرد. دانشمندان در آزمايشى نشان داده اند ، نورى كه فقط به يكى از برگهاى گياهى تابانده شود ، منجر به واكنش نشان دادن برگ هاى گياه مى شود اين نشان مى دهد گياهان مى تواند اطلاعاتى را كه نور نهفته است به خاطر بسپارند ، محققان دانشگاه وارساى لهستان با تاباندن نور به بخش انتهايى يك گياه شاهد روز تغييرات در بخشهاى بالايى آن بودند و در مقابل زمانى كه تابش نور متوقف شد نيز تغييراتى در راستاى آن دركل گياه مشاهده شده است. سيگنالهاى شيميايى از ميان كل گياه عبور مى كند و به گياه امكان مى دهد كه در برابر تغييرات از خود واكنش نشان دهند وبا محيط منطبق شوند. زمانى كه نور واكنش شيميايى را در يكى از برگهاى گياهى پديدمى آورد. زنجيره اى از واكنش ها درپى دارد و با كمك سلولهاى ويژه اى اين واكنش ها را به تمامى گياه انتقال مى دهد. اين سيگنالهاى الكتريكى سلولها را كه در تمام برگهاى گياه وجود دارند ، اندازه گيرى و سامانه عصبى در گياهان را كشف كرده اند .گياهان در برابر نورهاى قرمز و سفيد و آبى واكنش مختلفى را از خود نشان مى دهند.اين ويژگى مى تواند در اثر استفاده از اطلاعات نهفته در نور براى ايجاد واكنشهاى شيميايى شود . به باور دانشمندان ، گياهان به گونه اى حافظه اى خاص مجهزند كه نوعى سامانه ايمنى در برابر بيمارى هاى مختلف از خود ايجاد مى كند و از توانايى انطباق با شرايط نورى متفاوت نيز برخوردار است.
  ويرايش شده توسط Phyto در 2013/7/16 در ساعت 04:01 PM
  *گل ها هديه اى پر معنى ازمحبت اند،كه در دنياى گل ها كينه اى نباشد*

 14. تشكرها از اين پست


 15. #98
  دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی آواتار "Pejman"
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/8
  امتیاز
  10896
  پست ها
  6,747

  Unhappy افزایش میزان برنجهای وارداتی با سیاست غلط وزارت بازرگانی و کشاورزی

  هر دم از این .... بویی میرسد !!!


  شروع خبر :
  افزایش میزان برنجهای وارداتی با سیاست غلط وزارت بازرگانی و کشاورزی رشت - خبرگزاری مهر: نماینده مردم رشت در مجلس گفت: برنجهای وارداتی با سیاست غلط وزارت بازرگانی و جهاد کشاورزی در بازار افزایش و آسیب جدی به کشاورزان می زند.
  حسن تامینی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: هر ساله میزان واردات انواع برنج های هندی، پاکستانی، تایلندی و غیره با سیاست های غلط وزارت بازرگانی و وزارت جهاد و کشاورزی در بازار بیشتر می شود.
  وی اظهارداشت: به بهانه افزایش قیمت برنج های ایرانی، نرخ برنج های وارداتی نیز افزایش پیدا می کند و به دنبال آن واردات و عرضه در کشور هم بیشتر می شود، این سیاست غلط را چه کسی باید پاسخگو باشد.
  نماینده مردم رشت در پاسخ به جواب یکی از مسئولان وزارت بازرگانی که اعلام کرده بود علت افزایش قیمت برنج بیش از چهار هزار تومان به دلیل تقاضای زیاد و عرضه کم است که باید برای رفع این معضل عرضه را افزایش داد، گفت: در آستانه ورود برنج های ایرانی به بازار با واردات و عرضه انواع برنج های خارجی برای کشاورزان مشکل ایجاد نکنید.
  وی افزود: برنج های خارجی مشکل دارند و چرا با تفاسیر مختلف این نوع برنج ها بدون آزمایش وارد بازار می شوند.
  تامینی با اشاره به اینکه برخی مسئولان مصرف سالانه برنج در ایران را بیش از سه میلیون تن اعلام می کنند، اظهارداشت: با در نظر گرفتن جمعیت 75 میلیون نفر در کشور و مصرف سرانه حدود 40 کیلوگرم آماری را ارائه می دهد که متاسفانه تنها به ضرر کشاورز و کشاورزی خواهد بود.
  وی همچنین با اشاره به صحبت های دبیر انجمن صنفی برنج که اعلام کرده امسال دومیلیون و دویست و پنجاه هزار تن برنج در کشوربرداشت می شود، عنوان کرد: با توجه به آمار ارائه شده و مصرف سرانه کشور در هرماه، مصرف 750 هزار تن برنج پیش بینی خواهد شد که متاسفانه باز هم این اعداد و ارقام نشان دهنده اینکه نیاز به وارد کردن برنج های خارجی خواهیم داشت و می دانیم که چه کسانی به چه میزان این برنج ها را وارد کشور می کنند.
  نماینده مردم رشت در ادامه آمار واردات برنج طی دوماهه نخست امسال را یک چهارم نیاز این محصول دانست و گفت: آمار گمرک نشان می دهد که طی دو ماهه نخست سال جاری بیش از 201 هزار تن برنج وارد کشور شده که این میزان یعنی یک چهارم نیاز برنج طی دو ماهه نخست امسال است.
  تامینی افزود: هرسال واردات برنج در کشور افزایش می یابد حال اینکه چه میزان برنج خارجی در انبارها موجود است خود جای بحث دارد.
  سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اعلام کرد: علاوه بر نظارت بیشتر بر روی برنج های وارداتی باید نظارت ویژه هم بر روی میوه های وارداتی داشت و روی این محصولات آزمایشات لازم انجام داد.
  وی عنوان کرد: کمیسیون بهداشت و درمان در حال بررسی این میوه هاست که چه میزان آلودگی و بیماری را به همراه خواهند داشت، این در حالیکه بازارهای ایران پر از میوه های خارجی شده است.

  امانت داری و اخلاق مداری

  استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع "خبرگزاری مهر" مجاز است.

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  افکار هر انسان میانگین افکار پنج نفری است که بیشتر وقت خود را با آنها میگذراند خود را در محاصره افراد موفق قرار دهیم

 16. تشكرها از اين پست


 17. #99
  عضو فعال آواتار tnttn
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2009/1
  امتیاز
  557
  پست ها
  448

  پيش فرض


  هشت هزار مجموعه جدید در سازمان نظام مهندسی ایجاد می شود :

  ظرف چهار سال آینده، حدود هشت هزار مجموعه حقوقی جدید زیر نظر سازمان نظام مهندسی کشاورزی تشکیل می شود.  معاون سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در گفتگو با خبرنگار ایانا از مصوبه دولت برای جذب 10 هزار نفر از فارغ التحصیلان کشاورزی ناظر گندم خبر داد و گفت: بر اساس این مصوبه، تکلیف شده است که ظرف سه سال ناظرانی که عمدتا با دو سال سابقه کار عضو سازمان نظام مهندسی هستند، جذب وزارت کشاورزی شوند.  همایون دارابی افزود: این افراد به وزارت جهاد کشاورزی معرفی می شوند تا در مراکز خدمات کشاورزی به کار گماشته شوند.  وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود دو هزار و 500 شرکت خدمات فنی و مهندسی کشاورزی در سطح دهستانها تشکیل شده و در برنامه داریم که تعداد را به شش هزار واحد ارتقا دهیم.  دارابی ادامه داد: پیش بینی می شود که ظرف چهار سال آینده، حدود هشت هزار مجموعه حقوقی زیر نظر سازمان نظام مهندسی کشاورزی تشکیل شود که شرکتهای فنی مهندسی و کلینیکهای گیاهپزشکی از جمله آنها محسوب می شوند.  وی تصریح کرد: طی دستورالعمل ابلاغ شده، مهندسان ناظری که جذب وزارت جهاد کشاورزی می شوند، نباید در سطح استان، بلکه باید در سطح دهستانها و مراکز خدمات مشغول فعالیت شوند.  قانون افزایش بهره وری فرصت خوبی را برای فارغ التحصیلان بخش کشاورزی فراهم کرد  این مقام مسئول یادآور شد: قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی که در سال گذشته به تصویب رسید و ابلاغ شد، اختیار تشکیل تشکلها و شرکتهای خدماتی را به سازمان نظام مهندسی کشاورزی سپرده است و بدین ترتیب این فرصت خوبی است که بتوان از وجود نیروهای فارغ التحصیل بهره برداری کرد.  گفتنی است، با وجود آنکه دولت از کوچک سازی و ادغام وزارتخانه ها صحبت می کند، جذب تعداد 10 هزار نفر فارغ التحصیل بخش کشاورزی که باید به هر صورت به عنوان عضوی از بدنه وزارت جهاد کشاورزی محسوب شوند، در هر شکل مخالف کوچک سازی است و به گونه ای تعداد کارمندان این وزارتخانه را افزایش می دهد. اما نکته دیگری قابل ذکر است که بخش اعظمی از کارمندان این وزارتخانه به سن بازنشستگی رسیده و باید جایگزینهای جوانی برای آنها پیدا شود، اما باید گفت که با وجود آنکه فارغ التحصیلان جوان در دهستانها و مراکز دور از شهر مشغول فعالیت می شوند، جزو کارمندان این وزارتخانه محسوب می شوند و این با رسالت کوچک سازی اندکی تفاوت دارد و می توان به عنوان جایگزینی به آن نگاه کرد تا کوچک سازی

  زکات علم نشر آن است. حضرت علی (ع)
  یادبگیریم و به دیگران یاد بدهیم


 18. تشكرها از اين پست


 19. #100
  عضو فعال آواتار tnttn
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2009/1
  امتیاز
  557
  پست ها
  448

  پيش فرض


  طرح جامع دهیاریها به مجلس رفت :
  با تصویب طرح جامع دهیاریها، امکان واگذاری وظایف حاکمیتی به دهیاریهای توانمند پیدا خواهد شد و فعالیتهای اجرایی و عمرانی دهیاران از دهه دوم تشکیل آغاز می شود.  به گزارش خبرنگار ایانا، قائم مقام سازمان شهرداریها و دهیاریها در مراسم تجلیل از دهیاریها که همزمان با سالروز قانون تاسیس دهیاریهای خودکفا برگزار شده بود، با اعلام این مطلب گفت: سازمان شهرداریها و دهیاریها به دنبال ارتقای جایگاه دهیاران و هویت بخشی به آنان است به طوری که بتوانند در مجامع قانونگذار بخشی از مسایل حاکمیتی را بر عهده بگیرند.  تابش ور افزود: پس از 13 سال از تصویب قانون تاسیس دهیاریها 10 سال به استقرار نهادهای مذکور گذشته و در آغاز دهه دوم باید فعالیتهای تخصصی و مدیریتی را دهیاریها به عهده بگیرند.  وی با اشاره به مقبولیت اجتماعی دهیاران خاطرنشان کرد: مقبولیت اجتماعی همان امانت داری است که باعث می شود که حق الناس و حق الخاص ترجیح داده شود.  این مقام مسئول قابلیتهای برخی دهیاران را بیشتر از شهرداران کلانشهرها دانست و ادامه داد: پس از جهاد سازندگی در مناطقی روستاها رها شدند و اکنون با تشکیل دهیاریها در 24 هزار و 125 روستا مدیریت واحدی در روستاها به وجود آمده است.  تابش ور تصریح کرد: سازمان شهرداریها توانست با رایزنی با نمایندگان مجلس طی بودجه سال 89 و 90 ردیفهای موثری برای آبادانی دهیاریها کسب کند و در برنامه پنجم توسعه و در ماده واحده 194 در بخش توسعه روستایی افق جدیدی برای دهیاران و دهیاریها به وجود آمد تا بتوانند موقعیت خود را در مجامع قانونگذاری رصد کنند.  وی با اشاره به موقعیت زنان دهیار در روستاها یادآور شد: اکنون از 24 هزار دهیار فعال در روستاها، 700 دهیار را بانوان تشکیل می دهد که توانسته اند با مدیریت اثرگذار در روستاها به صورت خلاقی عمل کرده و بالاترین پستهای مدیریتی در سطح روستا را از آن خود کنند.  ساخت و ساز روستایی زیر نظر دهیاریها است  مدیرکل دفتر عمران و توسعه روستایی همچنین در این همایش گفت: دهیاریها یک دهه استقرار و نهادینه سازی را پشت سر گذاشته اند و زمان آن رسیده است که فعالیتهای عمرانی را در سطح دهیاریها به عهده بگیرند.  عبداللهی افزود: دهیاران مجری فعالیتهای اجرایی و عمرانی قلمداد می شوند و بازوان اجرایی دولتها هستند.  وی قانون هدفمندی یارانه ها را محک خوبی برای عرصه اثرگذاری دهیاران خواند و خاطرنشان کرد: دهیاریها نشان دادند چگونه می توانند بستر روستاها و آبادیها را برای اجرای بزرگترین جراحیهای اقتصادی کشور آماده کنند و مباحث استقرار مدیریت روستایی را پیاده کنند.  این مقام مسئول با اشاره به لوایح تنظیم شده برای ارتقای روستاها ادامه داد: نظام جامع روستایی سیستم خدمات نوین روستایی و دولت الکترونیک، افزایش بودجه های حمل و نقل روستایی از جمله ظرفیتهای قانونی ایجادشده برای ارتقای روستاهاست.  عبداللهی با اشاره به تخلفات صورت گرفته در روستاها تصریح کرد: تنها مرجع نظارت کننده بر ساخت و ساز روستایی، دهیاریها هستند که باید با تمام قوی و در مجامع قضایی نیز از حقوق خود دفاع کنند.  وی یادآور شد: در قالب توافقنامه هایی با وزارت راه و تعاون اقداماتی برای تقویت جایگاه دهیاران در مختصات ملی انجام شده است که می تواند در افزایش ارتقای آنان موثر باشد.  طرح جامع دهیاریها به مجلس رفت  معاون امور دهیاریهای سازمان شهرداریها و دهیاریها همچنین در ادامه این مراسم گفت: دهیار به عنوان نماینده تام الاختیار دولت است که تعامل بین سازمانی را در روستاها محقق می کند.  منوچهر فرایی افزود: روستاهایی که قابلیتهای اقتصادی و اجتماعی داشته باشند، باید توسط دهیاران معرفی و برای تمرکز فعالیتهای اقتصادی و اجتماعی در آنها برنامه ریزی صورت گیرد.  وی ادامه داد: هشت درصد از اعتبارات تملک داراییها در شورای برنامه ریزی استانها به مسئولیت فرماندار به دهیاران واگذار می شود.  این مقام مسئول از طرح جامع دهیاریها خبر داد و تصریح کرد: طرح جامع دهیاریها که به تعاونیهای تولید و تقویت دهیاریها منتج می شود، به مجلس شورای اسلامی رفته است و در صورت تصویب می تواند جایگاه اجرایی دهیاران را تقویت کند.  فرایی از تفاهمنامه میان سازمان دهیاریها با وزارت راه خبر داد و خاطرنشان کرد: در جلسه ای که روز گذشته میان معاونان عمرانی سازمان دهیاریها و وزارت راه برگزار شد، مقرر شد نگهداری راههای روستایی به دست دهیاران توانمند قرار گیرد.  وی از 947 بخش موجود در کشور خبر داد و یادآور شد: دو هزار و 400 دهستان و سه هزار و 125 آبادی و 25 هزار دهیاری در کشور وجود دارد که پتانسیل بالایی برای ساختار توسعه روستایی است.  فرایی اظهار امیدواری کرد که با تصویب هرچه سریعتر طرح جامع دهیاریها در مجلس شورای اسلامی، جایگاه جدیدی برای دهیاران در سطح ملی تعریف شود./

  زکات علم نشر آن است. حضرت علی (ع)
  یادبگیریم و به دیگران یاد بدهیم


 20. تشكرها از اين پست


صفحه 10 از 55 نخستنخست ... 6789101112131420304050 ... آخرينآخرين

تاپیک های مشابه

 1. خبرها و تازه های گیاهان دارویی
  توسط vahid mahdavi در تالار گیاهان دارویی
  پاسخ ها: 377
  آخرین ارسال: 2016/3/02, 09:05 AM
 2. خبرها و تازه های علوم دام
  توسط afsoon6282 در تالار علوم دامی
  پاسخ ها: 322
  آخرین ارسال: 2015/7/02, 08:28 PM
 3. خبرها و تازه های ماشین آلات کشاورزی
  توسط afsoon6282 در تالار مکانیک ماشین های کشاورزی
  پاسخ ها: 14
  آخرین ارسال: 2015/3/17, 11:54 AM
 4. خبرها و تازه های بیوتکنولوژی کشاورزی
  توسط masood98 در تالار بیوتکنولوژی کشاورزی
  پاسخ ها: 134
  آخرین ارسال: 2014/12/01, 08:53 PM
 5. خبرها و تازه های گیاهپزشکی
  توسط afsoon6282 در تالار گیاه پزشکی
  پاسخ ها: 877
  آخرین ارسال: 2014/2/25, 10:31 PM

برچسب های اين تاپیک

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •