نگارش مقاله

mohammadtaks

کاربر فعال
ممنون چه جالب!!!!
آخه من همیشه تو فکر یه مقاله هستم اما نمیدونستم از کجا شروع کنم

راستش بگم خود من هم برام جای سوال بود که باید از کجا شروع کنم و اساسا تو مقاله چی می گن از کجا و .... تا اینکه به خودم جرات دادم و یک مقاله منطقه ای دادم که سخنرانی اکسپت شد بعد از اون جرات مقاله دادن پیدا کردم و تا حالا 10 مقاله ملی هم سخنرانی و پوستر ارائه دادم و اولین isi رو هم در دست نگارش دارم خلاصه هدف من آشنایی بیشتر دوستان با فنون نگارش مقاله هست و اینکه این سوالات برطرف بشه

mohammadtaks

کاربر فعال
آموزش مقاله نویسی( جلسه اول)

آموزش مقاله نویسی( جلسه اول)

به طور کلی یک مقاله علمی از چند بخش زیر تشکیل شده است

1- چکیده این بخش حاوی اطلاعات کلی پژوهش و شواهد کلیدی مقاله است که نیاز به اثبات ندارد)
2- مقدمه (در این بخش توضیحی در مورد تحقیق مقدمتا داده می شود)
3- مواد و روش ها( در این قسمت به توضیح روش مطالعه و نیز تعریف پارامتر های مهم مطالعاتی و مدل سازی پرداخته می شود)
4-بحث (اصل تحقیق است و شامل کلیه مطالعات نرم افزاری و فیلد و آزمایشگاهی و ... می باشد)
5- نتیجه گیری( در این بخش نتایج حاصل از تحقیق بایستی عنوان شود)

REYMOND00

کاربر بیش فعال
دستورالعمل نگارش مقالات علمي پژوهشي

نکات کلي:
1- خط خط مقاله علمي پژوهشي و ادعاهايي که در مقاله علمي پژوهشي ارائه مي‌شود بايد مستند و مستدل باشد. فرض آن است که مخاطب هيچ مطلبي را قبول نمي‌کند، لذا تمام مطالب حتي اگر نزديک به بداهه باشد بايد مدلل و مستند باشد.
2- مقاله علمي پژوهشي حداکثر بايد 20 صفحه باشد و حتماً مشتمل بر يک سخن تازه و نظرية بديع باشد، صرف تدوين و جمع بندي کافي نيست.
3- شيوة ارجاع دهي مقالات علمي پژوهشي با پايان نامه و ساير مقالات و گزارش هاي علمي کاملاً متفاوت است لذا با دقت شيوه‌نامه ذيل را مطالعه بفرمائيد:
نحوه نگارش علمي مقاله:
الف:نحوه حروف چيني
1- مقاله بايد بر يک روي کاغذ (A4) با حاشية 5/2 سانتي متر از چهار طرف و فاصله سطور در ماشين (11 ميلي متر بارايانه) تايپ و تمام صفحات مقاله پشت‌سر هم شماره‌گذاري و تهيه شود.[در هرصفحه حدوداً 300 تا 330 کلمه و حدأکثر 22 خط. البته چون مجموعاً هر مجله اي صفحه آرايي خاص خود را دارد اين قواعد به اهميت پايان نامه نيست اما بهتر است مقالات با رعايت فضاي مناسب در حاشيه و ميان سطرها، در محيط ورد 2003،متن مقاله با قلم BLOTUS 13 (لاتين TIMES NEW ROMAN10) و يادداشت‌ها و کتابنامه‌BLOTUS 12 (لاتين TIMES NEW ROMAN9) حروف چيني شود. اگر word شما 2007 است حتماً يک نسخه2003 نيز save بفرماييد]
ب:شيوه نگارش و ارجاع دهي
- در صفحه اول اسم محققين و نشاني محل تحقيق (ذکر دانشگاه يا محل كار به عنوان نشاني الزامي‌ست)، در صفحه دوم چکيده مقاله و کلمات کليدي و در صفحة سوم به بعد مقدمه، مواد و روش کار، نتايج ، بحث تشکر و قدرداني(در صورت لزوم) و منابع نوشته شود.- ارجاع منابع و مآخذ، در متن مقاله در پايان نقل قول يا موضوع استفاده شده داخل پرانتز به شکل زير آورده شود:
1-1 منابع فارسي: (نام خانوادگي مؤلف،سال نشر ، جلد ، صفحه)؛
مثال:

(حسيني،1376،ج2،ص83).
1-2 منابع لاتين: (صفحه، جلد،سال نشر، نام خانوادگي مؤلف)؛
مثال:

(71.p، 1998، plantinga).
- تکرار ارجاع يا اسناد مثل بار اول بيان شود و از کاربرد کلمات همان ، پيشين و ... (....ibid) خودداري شود.اين نکته را غالباً رعايت نمي‌کنند.
- چنانچه از نويسنده‌اي در يک سال بيش از يک اثر انتشار يافته باشد، با ذکر حروف الفبا پس از سال انتشار، از يکديگر متمايز مي‌شوند.
- تمام توضيحات اضافي و همچنين، معادل انگليسي اسامي خاص يا اصطلاحات با عنوان «يادداشت ها» در انتهاي متن مقاله آورده شود.(ارجاع و اسناد در يادداشت ها مثل متن مقاله روش درون متني (بند 1 ) خواهد بود.
**: نکته بسيار مهم، مقاله اصولاً پاورقي ندارد.منابع، داخل متني و پانوشت ها همه در انتهاي متن است نه در پاورقي.
- در پايان مقاله (کتابنامه) فهرست الفبايي منابع فارسي و لاتين به طور جداگانه به صورت زير ارائه شود:

کتاب: نام خانوادگي نام نويسنده (تاريخ چاپ)، نام کتاب، نام مترجم ، محل انتشار: نام ناشر، شمارة چاپ، جلد

مثال: هارت ناک،يوستوس(1351)،ويتگنشتاين، ترجمة منوچهر بزرگمهر، تهران: انتشارات خوارزمي

مقاله: نام خانوادگي و نام نويسنده (سال انتشار)«عنوان مقاله»، نام نشريه، شمارة نشريه

مثال: موحّد،ضياء(1376)«تمايزات مبنايي منطق قديم و جديد»فصل نامه مفيد،ش 10

- اصل عکس‌ها، نمودارها بايد همراه مقاله در محل مناسب در مقاله علامت ‌گذاري شود و داراي زيرنويس باشد.
- عنوان مقاله بايد کوتاه و رسا باشد.
- چکيده مقاله بايد شامل عنوان و موضوع مقاله، روش تحقيق و نتيجه‌گيري شامل مطالب مهم يافته‌هاي تحقيق باشد و حتي‌الامکان از 200 کلمه تجاوز نکند.[و قواعد چکيده پايان نامه نيز در آن رعايت شود.]
- در عنوان مقاله و چکيده به استثناي مقياس‌هاي استاندارد نبايد از کلمات اختصاري استفاده کرد.
- اسامي علمي با حروف ايتاليک نوشته و يا زير آن خط کشيده شود. معادل خارجي نام‌ها و مفاهيم بکاررفته در متن، جلوي نام يا مفهوم مربوط ميان پرانتز آورده شود.
- جداول بايد داراي عنوان باشد و عنوان بالاي جدول با دو خط نزديک به هم با فاصلة تقريبي يک ميلي متر از بقية قسمت‌هاي جدول جدا گردد. اعداد و ارقام و مطالب جدول نبايد در متن مقاله تکرار شده باشد. ابعاد جدول بايد طوري تنظيم شود که در يک صفحه مجله (طولي يا عرضي) جا بگيرد.

- براي تسهيل در فراوري نمايه موضوعي، بايد فهرستي از کليد واژه‌ها (10 کلمه حدأکثر) پس از فارسي آن ياد شود.[10 کلمه زياد است و معمولاً بيش از 4 کلمه رايج نيست. کليد واژه را ترجمه نمي‌کنند. اگر لازم باشد در انتها چکيده کلاً ترجمه مي‌شود]

- تلفظ نام هاي ناآشنا با استفاده از الفباي صوتي(آوا نويسي ) پس از فارسي درج مي‌شود.

- نکته مهم: پرينت مقاله شما عملاً به کار مجلات نمي‌آيد و آنچه اصل است نسخه الکترونيکي مقاله آن هم در قالب word است. نسخه pdf نيز به کار نمي‌آيد. حتماً مقاله را روي يک لوح فشرده رايت بفرماييد(و نه روي فلاپي. فلاپي سال‌هاست منقرض شده است!)
- يک بار مقاله را خودتان با دقت بخوانيد تا اين قدر مقاللات غلط تايپي نداشته باشد. کار را تميز تحويل دهيد. - نکته ديگر اينکه مقاله اصولاً فصل و بخش و ديگر تقسيم بندي ها را ندارد و اگر قرار باشد تقسيم‌بندي بشود بايد به صورت عددي باشد مانند: 1- و 1-1- و 1-2 و...

از وبلاگم:smile:

mohammadtaks

کاربر فعال
آموزش مقاله نویسی (جلسه دوم)

در این جلسه قصد داریم با نحوه جمع آوری اطلاعات و داده های مورد نیاز برای نگارش یک مقاله آشنا شویم

به طور کلی داده های مورد نیاز برای هر پژوهش علمی از یکی از طرق مطالعات آزمایشگاهی - بررسی های صحرایی(فیلد)و ... بدست می آیند این داده ها را اصطلاحا داده اولیه یا خام می گویند که می توان از آنها در کارهای نرم افزاری و ... استفاده کرد و یا اینکه داده ها را مستقیما به صورت جدول و یا دیاگرام نقل کرد پس برای نوشتن مقاله ابتدا با توجه به موضوع مقاله یا تحقیق روش جمع آوری داده های مان را تعیین می کنیم این داده ها به همراه داده های حاصل از مطالعات قبلی می تواند شما را در نگارش مقاله یاری رساند.

mohammadtaks

کاربر فعال
آمورش مقاله نویسی (جلسه سوم)

در جلسات قبلی با نحوی جمع آوری اطلاعات آشنا شدیم در این جلسه به نحوه تجزیه و تحلیل اطلاعات می پردازیم در واقع شما پس از جمع آوری اطلاعات می بایست آن ها را به صورتی قابل فهم (مدل کاربردی ) ارائه دهید تا مخاطب شما اطلاعات ارائه شده هدف را دریابد بدیتن منظور از نرم افزار های مختلف جهت پردازش اطلاعات استفاده می شوود و یا اینکه این اطلاعات در یک جدول براساس پارامتر هایی مرتب می شود سپس با بررسی های صورت گرفقته و بیان بحث کلی و هدف از تحقیق به بخش نتیجه گیری می رسیم در این بخش همچنان که گفتیم صرفا نتایجی که در تحقیق بدان رسیدید را بیان می کنید و از بیان مطالبی که به عنوان اطلاعات پایه تحقیق بیان کردید که قبلا به اثبا ترسیده است خودداری کنید ( در صورت تمایل می توانید با آدرس ایمیل من مکاتبه کنید تا در نگارش مقاله همکاری کنم

ایمیل من :engineer_geology@yahoo.com

آخرین ویرایش:

mohammadtaks

کاربر فعال
با سلام به همه دوستان , با توجه به آغاز پذیرش مقاله همایش های علوم زمین از جمله هشتمین همایش زمین شناسی مهندسی و محیط زیست آماده همکاری با همه دوستان در زمینه نگارش مقاله جهت ارائه به این همایش ها می باشم دوستانی که تمایل دارند هر چه سریعتر اطلاع رسانی کنند //// ممنون

REYMOND00

کاربر بیش فعال
دوست عزیز کجا رفتید آیا؟من می خوام مقاله بنویسم...از کجا شروع کنم آیا؟واقعا نمی دونم چطور باید کتابی رو پیدا کنم به خصوص که از نظر منابع فارسی در مضیقه هستیم تو زمین شناسی...الان من با سرچ باید شروع کنم یا برم کتابخونه ملی؟؟؟؟

mohammadtaks

کاربر فعال
سلام شرمنده به خاطر مشغله کاری دیر به باشگاه سر میزنم برای نگارش مقاله ابتدا با ید موضوع تعیین شود و سپس با توجه به موضوع داده ها جمع آوری شود حال این داده ها یا از طریق آزمایش و یا بازدید صحرایی تهیه می شود برای کتاب هم باید بگم کتب مفید در زمینه زمین شناسی کم نیست ولی برای مطالب تکمیلی منابع انگلیسی هم لازمه../// بازم سوالی دارین در خدمتم