يه سوال ...؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

omid_008

عضو جدید
من اینو شنیدم که پیامبر به خدا می گه خدای ابرو امتم رو از بین نبر اون دنیا بین منو و تو باشه.خدا گفت که تو که پیامبرشونی قرار نیست بفهمی.خیالت راحت

bahar_cve

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
من اینو شنیدم که پیامبر به خدا می گه خدای ابرو امتم رو از بین نبر اون دنیا بین منو و تو باشه.خدا گفت که تو که پیامبرشونی قرار نیست بفهمی.خیالت راحت
ازكجا شنيدي اينو؟

masoud145

اخراجی موقت
مسعود جان شرمنده ولی بدون تحقیق چیزی نگید
اونجا زمان دنیوی معنی نداره که بگیم چقدر طول میکشه!!!
شرک هم بذترین گناهه که اتفاقا حق الناس هم نیست.
عجب حکایتی شده این جمله که میگند خدا همه حق خودش رو میبخشه!!!!
ببینم فوق تخصص اخروری دنیوی داری ....به نظر همه ایراد میگیری؟

masoud145

اخراجی موقت
شما فکر کن بی سنده
اگه حرف مستند داری بسم الله
نه سند نشون بده ..........اگه نداری حق نداری با نظر من مخالفت کنی ...نظر من بر خودم محترمه نظر شما هم بر خودت ................تو میای با نظر من مخالفت میکنی.................من با نظر تو کاری ندارم که...........درست یا غلط خودت میدونی

JavadMessi

مدیر بازنشسته
نه سند نشون بده ..........اگه نداری حق نداری با نظر من مخالفت کنی ...نظر من بر خودم محترمه نظر شما هم بر خودت ................تو میای با نظر من مخالفت میکنی.................من با نظر تو کاری ندارم که...........درست یا غلط خودت میدونی
مهندس نظرت تا وقتی نظر خودته که پیش خودت بمونه ولی وقتی پستش میکنی باید با سند باشه اونم در مورد مسئله دینی!!!
سند من یوم تبلی السرائر که گفته بودم قبلا
زمان رو هم که بیخیال

masoud145

اخراجی موقت
مهندس نظرت تا وقتی نظر خودته که پیش خودت بمونه ولی وقتی پستش میکنی باید با سند باشه اونم در مورد مسئله دینی!!!
سند من یوم تبلی السرائر که گفته بودم قبلا
زمان رو هم که بیخیال
من نظر خودم رو گفتم مثل تو تحمیل نکینم ...............سندت رو نشون بده ...............یالله .............زود نشون بده ..منتظریم.........

arash_441

متخصص انرژی های نو
بعضی از آقایان طوری با اطمینان از جزییات اون دنیا حرف میزنن انگار ظهر امروز با خدا نشستن ناهار خوردن.

تا زمانی که زنده ایم چیزی از اون دنیا نمیدونیم

اونایم که مردن دیکه برنگشتن.

همون قدر که اون دنیا برای من ناشناخته ست برای بقیه ام انسان هام ناشناخته ست

JavadMessi

مدیر بازنشسته
بعضی از آقایان طوری با اطمینان از جزییات اون دنیا حرف میزنن انگار ظهر امروز با خدا نشستن ناهار خوردن.
تا زمانی که زنده ایم چیزی از اون دنیا نمیدونیم
اونایم که مردن دیکه برنگشتن.
همون قدر که اون دنیا برای من ناشناخته ست برای بقیه ام انسان هام ناشناخته ست
نه آرش جان ولی آیه قرآن بهت میگه چه خبره

masoud145

اخراجی موقت
نمیبینی یا فکر کردی من دخترم باهام میخوای کل کل کنی!!!

واااااااااااااااااااا ......یعنی چی من چی میگم تو چی میگی................. جواد اون اواتارو گذاشتی فکر میکنی خیلی میدونی؟

اااااااااااااا.....پس سندت چی شد؟

JavadMessi

مدیر بازنشسته

واااااااااااااااااااا ......یعنی چی من چی میگم تو چی میگی................. جواد اون اواتارو گذاشتی فکر میکنی خیلی میدونی؟

اااااااااااااا.....پس سندت چی شد؟
واقعا دارم میفهمم که چی میکشیدند اونایی که باهاشون کل کل میکردی!!!
یوم تبلی السرائر
قرآن رو که گوش شیطون کر میدونی چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

masoud145

اخراجی موقت
واقعا دارم میفهمم که چی میکشیدند اونایی که باهاشون کل کل میکردی!!!
یوم تبلی السرائر
قرآن رو که گوش شیطون کر میدونی چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من کل کل نکردم ............من میگم ..............سند بیار وسلام.............
اره خوندم .........شما هم خوندی؟

JavadMessi

مدیر بازنشسته
من کل کل نکردم ............من میگم ..............سند بیار وسلام.............
اره خوندم .........شما هم خوندی؟
این شما هم خوندی کل کل نیست دیگه!!
سه ساعته میگم یوم تبلی السرائر نکنه فکر کردی دعا میکنم؟!!!

masoud145

اخراجی موقت
این شما هم خوندی کل کل نیست دیگه!!
سه ساعته میگم یوم تبلی السرائر نکنه فکر کردی دعا میکنم؟!!!
فارسی بلد نیستی......... میگم اون حرفی رو واسه تحمیل مبکنی ...........از یه جای معتبر سند کن بیار...........وسلام........

behrouz27

عضو جدید
دوست عزیزم خدا همیشه ستار هستش ربطی به اینجا و اونجا نداره اگه کاره بدی کردی توبه کن و دیگه فکرشو نکن بسپار به اون بالایی همین

علّامه

عضو جدید
سلام..سلام..:smile:
يه سوال اومده تو ذهنم ول كن نيست.!! :w20:..:w20:.. .؟:question::question::question: تو اون جهان همه جي برملا ميشه؟يعني همه كارايي كه كرديمو همه ميفهمن؟:confused: يعني خدا ديكه اونجا ستار نيست؟:( منظورم اينه كه مثلا اكه يه كار اشتباهي اينجا انجام داده باشيم كه فقط مربوط به جند نفر ميشه اونجا همه ي همه ميفهمن يا فقط همون يه نفر يا جند نفري كه ب اين قضيه مربوط ميشن؟ لطفا اونايي ك اطلاعات مذهبيشون خوبه كمك كنن ممنون ميشم...:smile:

اكه ميبينين بعضي حرفارو جايكزين كردم واسه خاطر قاطي كردن اين كيبورده همينارو هم با كلي بدبختي نوشتم...ببخشيد ديكه..:redface:..:redface: ... :smile:
سلام
من خیلی خوشحال میشم وقتی دوستان سوالات قوی رو میپرسن که همه بچه ها به جنب و جوش میفتن و باعث میشه

اطلاعاتمون زیاد بشه. از اینکه دیر جواب دادم عذر خواهی میکنم کمی گرفتار بودم از اونجاییکه سوال خیلی پیچیدست و چند لایه

داره لازمه یکم موشکافی بشه تا بتونیم به جواب دلخواه برسیم. گاهی اوقات شخص یه گناهی رو تو دنیا مخفی میکرده و خدا هم بر

طبق اون که فرموده بوده ستارالعیوبه اونو مخفی کرده . حالا یه وقت این گناه فقط بین خود شخص و خداست و یه وقت مثل منافقیه

که عملش بازتابی برای کل جامعه داره. در اینجا باید فرق گذاشت بین این دو گناه اون گناه اول رو در بعضی روایات هست که حتی

خدا از پیامبرش مخفی میکنه و بین بنده و خدا میمونه اما اونجا که طرف منافقه باید بر ملا بشه تا بقیه هم متوجه بشن و اونا هم از

اون طلبکار میشن این یه مختصر از این بحث اما مفصلش رو اینطور میشه گفت: از اونجاییکه روز قیامت اسامی متعددی داره که

میشه به روز فصل، بروز، تبلی السرائرو... اشاره کرد اما در مورد این معنای آخر من عبارتی رو از مجموعه آثار استاد مطهری بیان

میکنم که معنای این آیه( يَوْمَ تُبْلَى السَّرائِر) مشخص بشه: «از خصوصياتى كه در مورد قيامت هست- كه قرآن كريم مكرر تصريح

مى‏كند- اين مسأله است كه حقايق و بواطن ظاهر مى‏شوند، يعنى در دنيا چيزهايى ظاهر بود و چيزهايى مخفى، آن مخفيها از نهانگاه

بيرون مى‏آيند و همه ظاهر مى‏شوند. در يك آيه داريم: يَوْمَ تُبْلَى السَّرائِرُ يعنى در روزى كه آن سريره‏ها [آشكار مى‏شود.] سريره به

معنى باطن است. مى‏گويند سريره هر كسى يعنى آن باطنِ باطنش؛ و از آن جهت به باطن سريره مى‏گويند كه سرّى و نهان و پنهان

است. يَوْمَ تُبْلَى السَّرائِرُ. نه تنها سرائر انسان آشكار مى‏شود بلكه آن جهان جهانى است كه حقايق عالم در آن جهان به طور كلى

مشهود است؛ انسان، هم بواطن و سرائر خودش را مشاهده مى‏كند هم سرائر عالم را. لهذا بعد فرمود: يَوْمَئِذٍ تُعْرَضونَ لاتَخْفى‏ مِنْكُمْ

خافِيَةٌ
از شما هم چيزى پنهان نمى‏ماند. در آيه‏اى مى‏خوانيم: يَوْمَ تُبَدَّلُ الْارْضُ غَيْرَ الْارْضِ وَ السَّمواتُ وَ بَرَزوا لِلَّهِ الْواحِدِ الْقَهّارِ «2» (عين

مضمون اين آيه است) روزى كه زمين تبديل مى‏شود به غير زمين، يعنى همين زمين تبديل مى‏شود به غير زمين يعنى چيز ديگرى، باطن

اين زمين آشكار مى‏شود [و همين‏طور آسمانها] و همه ظاهر و هويدا و عرضه مى‏شوند براى ذات پروردگار يگانه. بعد از آنكه فرمود همه

چيز آشكار مى‏شود و از شما چيزى پنهان نمى‏ماند، » در این تفسیر استاد از این آیه اشاره ای نبود که برای همه نمایان میشود بلکه

فقط میشد فهمید که برای خود شخص معلوم میشه و در ادامه مطالبی رو در تایید همین حرفمون میارم که اینطور نیست که همه،

اعمال آدمو ببینن: در تفسير عيّاشى از امام صادق عليه السلام روايت كرده است كه «هنگامى كه روز قيامت شود، كتاب (نامه

اعمال) انسان را به او دهند و گويند: بخوان. راوى از امام عليه السلام سؤال كرد: آيا آنچه را كه در نامه هست مى‏داند؟ امام عليه

السلام پاسخ داد: خداوند متعال به ياد او مى‏آورد و على‏هذا هيچ چشم برهم زدن و گام برداشتن و سخن گفتن و عملى نيست كه به

ياد نياورد، چنان كه گويى در همان لحظه انجام داده است و از اين‏رو مى‏گويند: «يا وَيْلَتَنا مالِ هذا الكِتابِ لا يُغادِرُ صَغِيرَةً وَلاكَبِيرَةً إِلّا

أَحْصاها» (كهف، آيه 49؛ واى بر ما اين چگونه كتابى است اعمال كوچك و بزرگ ما را سر مويى فرو نگذاشته جز آن كه همه را احصا

كرده است‏) تفسير عيّاشى روايت ديگرى از امام صادق عليه السلام نقل مى‏كند كه با روايت ياد شده، قريب‏المضمون است. لازم به

تذكر است كه در اين روايت، امام عليه السلام «قراءت» را به «ذكر/ يادآورى» تفسير فرمودند. خداى تعالى مى‏فرمايد: «يُنَبَّؤُا الإِنْسانُ

يَوْمَئِذٍ بِما قَدَّمَ وَأَخَّرَ» (قيامت، آيه 13؛ آن روز آدمى به هر نيك و بدى كه در مقدّم و مؤخّر عمر كرده آگاه خواهد شد) اين آيه درباره

جزئيات اعمالى است كه آن روز، به ياد انسان آورده مى‏شوند. از طرف ديگر خداى تعالى فرموده است: «بَلِ الإِنْسانُ عَلى‏ نَفْسِهِ

بَصِيرَةٌ» (قیامت، آيه 14؛ بلكه انسان به نفس خويش دانا و آگاه است)‏ كه اين آيه درباره آگاهى انسان به وضع خويش به‏ طور اجمال و

سربسته است باز این روایات در تایید حرف ما است که گفتیم که استفاده نمیشود که همه از اعمال هم آکاه بشوند چون در روایت

بود که حتی خود شخص نسبت به تمام اعمالش آگاهی نداشته بلکه خدا به یاد او می آورد پس قطعا غیر او هم به اعمال او علم

ندارند. در ادامه باز آیاتی را براتون میارم که دلالت دارد بر اینکه فقط یه عده خاصی بر اعمال انسان آگاهند و شاهد آن هستند: «وَقُلِ‏

اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَرَسُولُهُ وَالمُؤْمِنُونَ وَسَتُرَدُّونَ إِلى‏ عالِمِ الغَيْبِ وَالشَّهادَةِ فَيُنَبِّئُكُمْ بِما كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ» و اين آيه شريفه

خطاب به تمام مردم است و اختصاص به گروه منافقان ندارد و بدين لحاظ اعمال مؤمنان نيز ديده خواهد شد و از اين‏رو آن مؤمنانى كه

در كنار خداى متعال و پيامبر صلى الله عليه و آله به عنوان بيننده اعمال نام برده شده‏اند حتماً گروه خاصى از مؤمنينند و نيز در آيه

شريفه تلويحاً به اين حقيقت اشاره شده است كه رؤيت اعمال مردم از جانب پيامبر صلى الله عليه و آله و مؤمنان، ضمن آنچه كه

خداوند به مردم از اعمالشان خبر مى‏دهد قرار دارد. على بن ابراهيم قمّى در تفسيرش از حضرت صادق عليه السلام روايت كرده است

كه «نيك و بد اعمال بندگان، هر بامداد، بر رسول اللّه صلى الله عليه و آله عرضه مى‏شود، پس حذر كنيد و شرم داشته باشيد از اين

كه اعمال قبيحتان بر پيامبرتان عرضه شود». و نيز عيّاشى در تفسيرش روايت كرده است كه از امام صادق عليه السلام درباره آيه

«وَقُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَرَسُولُهُ وَالمُؤْمِنُونَ» سؤال شد، حضرت فرمود كه مقصود از «و المؤمنون»، ائمه هستند. از این

مطالبی هم که ذکر کردیم این مطلب به دست می اید که پیامبر و ائمه علیهم السلام به اعمال ما آگاهند و ناظر آن ها هستند. نه

همه مردم. و علم آن بزرگواران هم به خاطر این است که واسطه بین مردم و خداوند همین وجودات مقدسند و این لازم است که آنها

بدانند. تا اینجا مطلب روشن شد که معلوم نیست که همه از تمام اعمال انسانها آگاه شوند. اما بحثی دیگر است که باز هم در

روایات مطرح شده و آن هم اینست که بازتاب اعمال هر کس برای دیگران پیدا است و این هم به خود ما برمیگردد که آنرا انجام داده

ایم مثل اینکه اگر کار نیک کرده باشیم یک آرامش و نورانیتی در محشر نصیبمان میشود و اگر هم کار بد کرده باشیم به اشکال

حیوانات مختلف در می آییم (پناه میبرم به خدا. خدایا مارو از این گروه قرار نده) که این هم برداشت آن چیزی است که ما میخوریم.

مثالی ساده که مطلب راحت تر فهمیده شود این است که شخصی اقدام به خوردن شراب کند شاید خداوند در آن هنگام که او

شراب میخورد او را رسوا نکند و گناهش را مخفی کند اما دیگر اثر اون شراب که مستی هست رو خدا نمی پوشاند چون اثر اون

عمل است و خود شخص باعث آن شده است. داستانی مولوی نقل میکند که زنی به مردش خیانت کرد و با کس دیگری در خانه قرار

گذاشت و اصلا فکر نمیکرد که شوهرش بیاید ولی ناگاه شوهر سر رسید و تمام قیاسهای زن و فکر او به هم رسید:

آن قياسش راست نامد از قضا گر چه ستار است هم بدهد سزا

چون كه بد كردى بترس ايمن مباش ز انكه تخم است و بروياند خداش‏

چند گاهى او بپوشاند كه تا آيدت ز آن بد پشيمان و حيا

خلاصه خدا ستار است اما او وعده هم داده که جزای این کار را هم میدهم. شاید که ما شرم کرده و از شاهدان قیامت حیا کرده و
مرتکب گناه نشویم. یا علی

آخرین ویرایش:

علّامه

عضو جدید
سلام مجدد یه عذر خواهی بایت طولانی شدن جواب بهتون بدهکارم حلال کنین.ولی باور کنین چون سوال خیلی گسترده بود لازم بود اینطور مفصل مطرح بشه البته کلی سعی کردم که خلاصه بشه اما .....
یا علی

gelayol joon

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مجدد یه عذر خواهی بایت طولانی شدن جواب بهتون بدهکارم حلال کنین.ولی باور کنین چون سوال خیلی گسترده بود لازم بود اینطور مفصل مطرح بشه البته کلی سعی کردم که خلاصه بشه اما .....
یا علی

از دکمه ی اسپیس هم استفاده میکردی بد نمیشد

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عجب سوالی پرسیدی شما بنظرم فکر نکنم همه بتونن هم چیز رو بفهمن

Maryam.Silent

عضو جدید
کاربر ممتاز
من فکر میکنم اونجا بقیه بیکار نیستن اینا رو ببینن فقط خود آدم میبینه

بالا