نمايش نتيجه هاي نظرسنجي ها: با تکنولوژی لیزر در حفاری تا چه میزان آشنا هستید؟

رای دهنده
7. شما نمي توانيد در اين نظرسنجي راي دهيد
 • آشنایی ندارم

  4 57.14%
 • خیلی کم

  2 28.57%
 • تا حدودی

  0 0%
 • آشنا هستم

  1 14.29%
صفحه 5 از 8 نخستنخست ... 234567 ... آخرينآخرين
نمايش نتايج 41 تا 50 از 78

تاپیک: مقالات مربوط به حفاری Drilling

 1. #41

  پيش فرض

  مواد شيميايي:
  از باريت به منظور تهيه انواع تركيبات باريم دار استفاده مي شود. باريت با درجة خلوص بالا، پيش مادة صنايع شيميايي است.

  سراميک :
  5% باريت در صنايع شيشه سازي و سراميک کاربرد دارد. در شيشه سازي به عنوان همگن كننده ماده مذاب، كاهش حباب و درخشندگي و شفافيت محصول كاربرد دارد. شيشه هاي حاوي باريم شفاف تر و درخشنده تر از شيشه هاي سربي يا CaO مي باشند.
  صنايع شيشه سازي از باريت بلورين و خالص در ساخت شيشه‌هاي نوري ( عينک ) و تلويزيون استفاده مي شود و قطعات خرد شده آن در اندازه ماسه درشت به عنوان کمک ذوب تسهيل کننده کار بر روي شيشه و ايجاد کننده شفافيت است. اكسيد باريم به دليل بالابودن خاصيت محافظت از پرتاب اشعه ايکس در ساخت شيشه‌تلويزيون به کار مي رود.
  سراميک هاي پيشرفته حاوي باريم در صنايع الكترونيك (كندانسور، گوشي، بلندگو و تلفن) و مغناطيس دائم كاربرد دارند.

  عايق :
  باريم قدرت جذب اشعه گاما را دارد به همين علت در تهيه لباس هاي عايق استفاده مي شود

  توليد كربنات باريم:
  همان طوري كه در جدول (5) مشاهده مي گردد، مصرف عمدة باريت بعد از گل حفاري در ساخت كربنات باريم است (500هزارتن در سال 1998). تا سال 1969 اين تركيب، به صورت طبيعي مورد استخراج قرار نگرفته بود و تنها راه به دست آوردن آن ساخت مصنوعي از باريت و يا سولفيد باريم بود. اين تركيب در ساخت تيتاناتها،فريت ها،ديرگدازها كاربرد دارد. از كاربردهاي ديگر اين تركيب، توانايي آن در جذب اشعة ايكس در جهت محافظت و جلوگيري از انتشار به ويژة در محيطهاي عكسبرداري پزشكي است و به همين دليل نيز از اين تركيب در جدارة لوله هاي اشعة كاتدي و به ويژه در سلولهاي نوري تلويزيون استفاده مي شود. كاربرد آن سبب كيفيت بهتر و درخشندگي بالاتر در رنگهاي تصوير تلويزيون، به جهت پتاسيلهاي كاتدي بزرگتر،مي شود.
  علاوه بر كاربردهاي ذكر شده، كربنات باريم در ساخت شيشه هاي طبي كاربرد دارد. افزودن آن به شيشه، شفافيت شيشه را بيشتر كرده و پراكنش نوري را در آن كاهش مي دهد. علاوه برآن سختي بيشتري به شيشه بخشيده وآن را در برابر خراشيدگي مقاوم مي سازد. اين تركيب بصورت بخشي يا كلي، مي تواند سرب را از شيشه بلورين جدا سازد. از ديگر كاربردهاي اين تركيب، بهبود بخشيدن روان شدگي در شيشه هاي مذاب است.
  كاربرد ديگر كربنات باريم در صنعت سراميك است اين تركيب دو مورد استفادة مهم در صنايع سراميك دارد كه عبارتند از :
  تبديل سولفاتهاي محلول به سولفات باريم غيرقابل حل تركيب اكسيد باريم در داخل سراميك يكي از موارد استفادة كربنات باريم در ساخت وسايل سفالي پخته شده است. درصورت عدم استفاده از كربنات باريم در ساخت اين وسايل، سولفاتهاي قابل حل موجود در سفالها،رطوبت هوا را جذب نموده و انبساط حاصل مي كنند و سرانجام خرد مي شوند. علاوه براين دراثرخشك شدن سولفاتهاي محلول موجود در سراميكها، حبابهايي برسطح سراميك ايجاد مي شود.سولفات محلول موجود در تودة سراميكي مانع يكنواختي تودة سراميكي مي شود و مانع چسبندگي لعاب برروي سراميك مي شود. اضافه كردن كربنات باريم به اين مواد باعث تبديل سولفاتهاي محلول به سولفات باريم غيرقابل حل شده ومشكلات ذكرشده را برطرف مي كند. براي ساخت لعاب مورد مصرف در سراميك سازي نيز از كربنات باريم استفاده مي شود. اين تركيب به مخلوط لعاب در جريان گداختن اضافه شده وسبب تبديل كربنات باريم به اكسيد باريم شده كه اين امر باعث افزايش سطح واكنش و غلظت لعاب ذوب شده مي گردد و نهايتامنجر به شفافيت سطح لعاب خواهد شد.
  كاربرد ديگر كربنات باريم در ساخت الكتروسراميكها است. اين نوع سراميكها از اكسيد و كربنات آهن به همراه باريم يا استرانسيم و سرب ساخته مي شود. بخش كوچك ولي مهمي از كربنات باريم در اين صنعت مورد استفاده قرار مي گيرد. در ساخت الكتروسراميكها. كربنات باريم به تيتانات باريم (2BaTiO) تبديل مي شود. اين تركيب دراثر واكنش ميان كربنات باريم با اكسيد تيتانيم در حالت جامد و در درجة حرارت بالا بوجود مي آيد. مورد استفاده تيتانات باريم در ساخت دي الكتريكها است.
  فريت باريم نيز بخشي از مصرف كربنات باريم را تشكيل مي دهد. از اين تركيبات در صنعت الكترونيك استفاده مي شود و رشد اين صنعت باعث افزايش ميزان تقاضا براي كربنات باريم در سالهاي اخير شده است. برخي از تركيبات فريت باريم مانند Nb2O6 ( Ba،Sr) يا ( اس. بي. ان )، Nb2O6 (Ba،Pb) يا ( پي. بي ان ) و Nb2O6 Na4 (Y،Zn،Cr)8(Ba)Sr براي ساخت حافظه كامپيوتر استفاده مي گردند.
  ساير تركيبات شيميايي باريم دار: همان طور كه در جدول ( 5 ) مشاهده مي شود حدود 250 هزارتن از توليدات باريت در سال به مصرف ساخت ساير تركيبات شيميايي باريم دار مي رسد.
  تركيبات باريم شامل كربنات، نيترات، اكسيد، پراكسيد، هيدروكسيد، سولفيد، سولفات، استات، آلومينات، كرومات، فلوريد، هيدرات، متافسفات، پركلرات، اكسالايت، سيليكات، فسفات، سيليكو فلئوريد، تيو سيانات و تيو سولفات است.
  هر كدام از اين تركيبات كاربردهاي گوناگوني در صنايع مختلف دارد به عنوان مثال كلريد باريم در سختي بخشيدن به فولاد مورد استفاده در حمامهاي كربوري، زدودن ناخالصيه به ويژه يونهاي سولفات در صنايع شيميايي، ساخت دانه هاي رنگي از مواد آلي مورد استفاده قرارمي گيرد. از اكسيد باريم در شيشه سازي، كوره هاي الكتريكي متالوژي، ريخته گري قالب سازي و از هيدروكسيد باريم در تصفيه و تهيه شكر از ملاس و ساخت پلاستيكهاي پي. وي. سي و از نيترات باريم در ساخت گلوله هاي منور، چاشني هاي انفجاري و چراغهاي راهنمائي با نور سبز استفاده مي شود. تركيبات باريم دار در توليد منسوجات ضد آب و آتش، براق كردن و آهار زدن مورد استفاده قرار مي گيرند. در صنايع دارويي در ساختن ويتامين ها، هورمونها و داروهاي انعقاد خون از تركيبات باريم دار استفاده مي شود. از ساير موارد مصرف تركيبات باريم مي توان تثبيت كننده چسب آهار، انعقاد پلاستيكهاي مصنوعي، حشره كش ها، ميكروب كشها و سموم كشاورزي، عامل ذوب كننده در جوشكاري، در ذوب كردن و تصفيه منيزيم، در استحصال اينديم، بازيافت روي از تفاله اشاره كرد.
  فلز باريم به عنوان دي اكسيد كننده در جريان گاز زدايي، طي فرايند توليد گاز در تلويزيون و ديگر لامپهاي خلاء به كار مي رود. باريم به همراه ساير فلزات مانند آلومينيوم، منيزيم، سرب و كلسيم تشكيل آلياژ مي دهد. آميخته اي از باريم، سرب، كلسيم جهت استفاده در مقاوم كننده ها به كار مي رود.
  علاوه برمصرف باريت در ساخت گل حفاري، كربنات باريم، پركننده و ساير تركيبات شيميايي باريم دار، اين كانه مصارف ديگري نيز دارد. يكي از موارد استفاده آن در صنعت سازه مي باشد. برخي از كلوخه هاي باريت در بتني و محكم كردن خرده سنگهاي اطراف خط لوله هاي دفن شده، به منظور ثابت كردن آنها در نواحي باتلاقي به كاربرده مي شود. علاوه برآن، به علت وزن مخصوص بالاي باريت، از آن درپايداري و ثابت نگهداشتن سدها و پلها در برابر فشار آب و زلزله استفاده مي شود.
  باريم قدرت جذب اشعه گاما را دارد، بنابراين براي تهية لباسهاي عايق نيز استفاده مي شود. به علاوه نوع مخصوص آن در ساخت ديوارهاي سپرامواج راديواكتيويته در نيروگاه ها، اماكن حاوي ضايعات اتمي، مراكز تحقيقات اتمي و آزمايشگاههاي راديوتراپي استفاده مي شود. استفاده از باريت باعث مي شود كه از مصرف سپرهاي گران سرب كاسته شود.
  از ديگر موارد مصرف باريت در پزشكي استفاده از سولفات باريم با درجة خلوص بالا در عكسبرداري است. سولفات باريم خالص همان بلنك فيكس است كه قبلا" دربارة آن توضيح داده شد. اين تركيب بايد فاقد نمكهاي قابل حل باريم، سولفيدها،فسفاتها،ارسنيك باريم وفلزات سنگين باشد و اسيديته و قليائيت آن نيز بايد مورد تأئيد باشد. باريت طبيعي مي تواند با سولفات باريم رسوبگذاري شده مخلوط شود تا اينكه خصوصيات موردنياز براي استفاده در عكسبرداري بدست بيايد. مهمترين مورد استفاده آن در آزمايشاتX-ray درناحية روده است. ساليانه حدود 20-15 هزارتن سولفات باريم به مصرف عكسبرداري پزشكي مي رسد. اگر چه مصرف آن به علت ساير تكنيكهاي تشخيصي مانند آندوسكوپي و اسكنهاي (ام،آر،آي)و(سي،اي،تي) رو به كاهش گذاشته است، اما همچنان استفاده از پودر سولفات باريم در عكسبرداري از روده به عنوان يك روش با ارزش و مؤثر در پزشكي محسوب مي شود.
  از ساير مصارف باريت در تهية نوعي كف پوش بنام لينولئومري، انواع مشمع ها، لوازم آرايش جوهر سفيد، گرانول و لنت ترمز است. از باريت در جداسازي آلومينيوم ازفلزات پوشش سيماني لوله هاي نفتي و انتقال دهنده هاي نفت و گاز در زير آب، در فرش كردن پاركها، جاده ها، باند فرودگاهها وتهية مواد نسوز و صنايع چيني سازي استفاده مي شود. قسمتي از تايرهاي متعلق به تجهيزات سنگين جاده سازي توسط مخلوط باريت خردشده، تا باعث افزايش وزن آنها گردد.
  از باريت در كارخانجات ريخته گري مس نيز استفاده مي شود. وقتي كه عيار مس به 98% رسيد، در كوره ذوب و سپس در قالبهاي مورد نياز ريخته مي شود. به منظور جبوگيري از جوش خوردن مذاب به قالب و سهولت در غلتيدن در كف قالب و توزيع يكنواخت بار در قالب، قبل از ريختن مذاب مس به داخل آن، مقداري پودر باريت توسط اسپري در كف قالب پاشيده مي شود. اين امر درسهولت جدايش مس قالب شده از قالب به ريخته گركمك مي كند.

  كربنات باريم:
  در شيشه‌هاي نوري ( عينک ) و تلويزيون، لعاب کاري، سراميك سازي، چيني، فريت، كنترل تفاله در آجرسازي و تهيه سم موش.
  از پودر كربنات باريم در توليد سموم کشاورزي براي از بين بردن جوندگان استفاده مي شود.

  كلريد باريم:
  نمك سخت كنندة فولاد، توليد منيزيم، تصفية آب، در چرم سازي و پارچه بافي.

  اكسيد يا هيدروكسيد باريم:
  از اکسيد باريم خالص ( با خلوص 99/99 % ) در آبگيري و اسيدزدايي روغن‌ها (روانکاري)، چربي‌ها و واكس، متالورژي، افزودني‌هاي گريس و روغن، پيش‌مادة نمكهاي باريم آلي و از اکسيد باريم با خلوص کمتر در شيشه سازي، کوره هاي الکتريکي، متالورژي، ريخته گري، قالب سازي و از هيدروکسيد باريم Ba(OH)2 در تصفيه و تهيه شکر از مولاس استفاده مي شود.

  سولفيد باريم BaS :
  انواع نسبتاً خالص سولفيد باريم با نام تجاري خاکستر سياه (Black ash) به عنوان ماده احيا کننده ترکيبات هيدروکربوري مانند زغال، کک نفتي و متان کاربرد دارد.

  نيترات باريم Ba(NO3)2:
  لامپ‌هاي سبز، گلوله‌هاي رسام ( منور )، چاشني هاي انفجاري، چراغ هاي راهنمايي با نور سبز و ميناكاري استفاده مي شود.

  فلز باريم:
  آلياژهاي الكترونيكي
  تيتانات باريم:
  مادة فروالكتريك با ثابت دي‌الكتريك بالا، نيمه هادي و پيزوالكتريك

  سولفات باريم :
  سولفات باريم ناخالص بعد از قرار گرفتن در معرض نور، تابندگي (درخشندگي) خاصي ايجاد مي كند، به رنگ سفيد است و در رنگ كاري(نقاشي)، در كارهاي تشخيص اشعه X و در شيشه سازي استفاده مي گردد.
  سولفات سديم هيدراته ( بلنک فيکس (Blank Fix در ساخت مصنوعي سولفات باريم و ترکيبات آندي باطري ها به جاي سرب استفاده مي شود.

  كلرات باريم :
  لامپ‌هاي سبز، چاشني، رنگهايي در وسايل آتش بازي

  نمك هاي باريم :
  برخي اوقات در روشهاي پزشكي مانند اشعه X در دستگاه گوارش استفاده مي شود.

  استانداردها:
  باريت با كاربري گل حفاري انستيتو نفت آمريكا: حداقل وزن مخصوص2/4، بيشينة مقدار كلسيم 250ppm، 95% مش 325 (45 ميكرومتر). كانه‌هاي همراه با باريت كه مي‌توانند به حداقل برسند مانند ژيپس، سيدريت و دولوميت در دماي بالا آزاد مي‌شوند و پيروتيت در شرايط PH بالا آزاد مي‌شود.
  باريت با كاربري در رنگ: حداقل 95%BaSO4، حداكثر 05/0% Fe2O3، 2% مواد اضافه، 0/5% آب، درخشندگي 80% و جذب روغن 5 كيلوگرم بر 45 كيلوگرم (استاندارد ASTM)، PH 6/4.


  بازيافت:
  هيچ ماده‌اي مانند باريت طي تكميل عمليات حفاري از بين نمي‌رود.

  جايگزين‌ها:
  در پركننده:
  تري هيدرات آلومينيم، كربنات كلسيم، دياتوميت، فلدسپار، كائولن، ميكا، نفلين سينيت، پرليت، تالك، سيليس ميكروكريستالين، پودر سيليس، سيليس سنتزي، ولاستونيت
  در شيشه:
  كربنات استرانسيم
  مادة سنگين‌كننده:
  سلستيت، هماتيت، ايلمنيت، كانة آهن
  رنگ سازي :
  كربنات كلسيم، دولوميت و دي اكسيد تيتانيوم
  كاغذ سازي :
  تالك و كربنات كلسيم

  براي بدست آوردن كيفيت مرغوب تر در توليدات مختلف باريت از استانداردهاي خاصي استفاده مي گردد در بخش هاي زيرمشخصات اين كانه در صنايع حفاري و صنايع غير حفاري با توجه به استانداردهاي جهاني، آورده شده است.
  مشخصات باريت در صنايع حفاري :
  همان طوري كه قبلاً ذكر شد نوعي گل حفاري مورد مصرف در حفاريهاي گاز،آب يا نفت با تغيير سازندهاي زمين شناسي در برگيرندة آن، فشار سازند، حرارت زمين گرمايي و عوامل ديگر تغيير نموده و برتركيب و ميزان استفاده از آن تأثير مي گذارد. مقدار گل حفاري مورد نياز نيز بستگي به فشار زمين و سازندهاي زمين شناسي دارد و اين مقدار برحسب تن بر متراژ چاه حفر شده و يا تن بر 1000فوت حفاري به نحو قابل ملاحظه اي تغيير مي نمايد.باريت مورد استفاده در صنايع حفاري بايد داراي مشخصات خاصي باشد كه طبق استاندارد او.سي.ام.اي در جدول (11) نشان داده شده است.


  مشخصات باريت در صنايع حفاري طبق استاندارد

  باريت مورد استفاده درگل حفاري بايد داراي حداقل وزن مخصوص 2/4 باشد كه به معناي حدود 92 تا96 درصد 4BaSO است. تنها كمتر از 1/0% نمك هاي محلول و درصد كمي اكسيد آهن مجاز بوده و حداقل 90 تا 95 درصد از باريت خردشده بايد از الك 325 مش عبوركند.

  منبع: [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]| [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]| [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] | [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] | [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] | [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] | [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] | [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] | [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

 2. #42
  عضو آواتار bahram torabi
  رشته
  مهندسی نفت
  مقطع
  دانشجوی فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/2
  محل سكونت
  ahwaz
  امتیاز
  133
  پست ها
  29

  Yinyang خواص گل حفاری و نحوه ی اندازه گیری آنها

  خواص گل حفاری و نحوه ی اندازه گیری آنها1-وزن مخصوص گل حفاریوزن مخصوص گل حفاری اهمیت ویژه ای در حفاری دارد زیرابا ایجاد فشار هیدرو ستاتیکی در عمق می تواند مانع از مشکلاتی که ناشی از فشار هیدرو استاتیکی طبقات است بشود . در صنعت حفاری معمولا وزن گل را بر حسب پوند بر گالن مشخص می کنندو به دلیل سهولت در تبدیل واحد گالن به بشکه است که معمولا از بشکه (bbl ) به عنوان واحد حجم برای مخازن گل استفاده می شود (مخازن گل حفاری بین 300 تا 700بشکه متغییر است) برای اندازه گیری وزن مخصوص گل حفاری از ترازوی مخصوصی استفاده می شود(mud balance )جدول زیر تاثیر وزن گل حفاری بر فشار طبقات برای عمق 1000 فوت (304 متر ) را نشان می دهد. مثال : اگر فرضا در عمق 1000فوت گل حفاری 10.4 پوند بر گالن یا 77.8 پوند بر فوت مکعب (1025) باشد فشار هیدروستاتیکی گل عمق چقدر است؟حل:p=0.052Dm.h P=0.052*10.4(1b/gal)*1000(st)=540psi که با مقایسه با جدول (3-1) در ستون چگالی برای 1.25 فشار گل از جدول نیز 540 پی.اس.آی است.2-1- گرانرویگرانروی عبارت است از مقاومتی که مایع جهت به جریان افتادن در مقابل نیرو از خود نشان می دهد و آن را با m نشان می دهند و واحد آن نیز به طور معمول سختی پونز (cp )(یک صدم پوئز ) می باشد و از رابطه ی ذیل به دست می آید.M=(F/A)/(dv/dy)=(7)/(dv/dy) که در رابطه فوق 7 بررشی که موجب به جریان افتادن (حرکت) مایع می گردد و واحد آن در سیستم C.G.S این بر سانتی متر مربع (D/CM2 ) می باشد و DV= تغییرات سرعت و واحد آن سانتی متر برثانیه (cm/s ) می باشد و y = ارتفاع و یا ضخامت سیال و واحد آن نیز بر حسب سانتی متر (cm ) است . گرانروی آب در حرارت اتاق (25c) و فشار اتمسفر یک سختی پوئز (cp ) می باشد. - تقسیم بندی سیالات بر اساس گرانروی به طور کلی سیالات با توجه به خاصیت سیالی شان به دو گروه تقسیم بندی می شوند:1- سیالاتی که گرانروی آنها در حرارت و فشار مشخص ثابت می ماند مانند : آب ،روغن موتور،گلیسیرین و نفت (نفت چراغ ) به این گروه ، چون از قانون نیوتن (Newtonian fluid ) تبعیت می کنند ، سیالات نیوتنی و گاهی به آنها سیالات واقعی یا حقیقی ( tru fluid ) نیز می گویند. برای این نوع سیالات فشار بسیار کم (F/A ) لازم است تا به جریان در آیند.2- دومین گروه از سیالات ،سیالاتی هستند که در حرارت و فشار معین گرانروی آنها ثابت نیست و مقدار آن به عوامل دیگری نیز بستگی دارد و چون این گروه از سیالات از قانون نیوتن تبعیت نمی کنند لذا آنها را سیالات غیر نیوتنی می نامند. در این گروه از سیالات بین فشاری که موجب به حرکت در آمدن سیال می شود و سرعت حرکت سیال رابطه ی خطی مستقیم وجود ندارد و به صورت منحنی است آن گروه از سیالات که خاصیت ضخیم شدن یا ساختمان ژله ای در حالت سکون (quiescent ) پیدا می کنندرا نیز جز مایعات غیر نیوتنی از نوع تیکسوتروپیک (thixotropic drilling muds) می نامند.گرانروی پلاستیکی شامل سیالاتی می شود که بین فشار موجب حرکت مایع (F/A ) و نسبت DV/DY رابطه خطی مستقیم وجود دارد با این تفاومت که خط از مرکز نمی گذرد بلکه برای به حرکت درآوردن مایع به فشار اولیه احتیاج است که آنرا تنش تسلیم می نامند و چون یکی از اولین کسانی که رابطه مزبور را برای چنین سیالاتی (پلاستیکی ) در مورد لوله های کاچیلاری (کم قطر ) ارائه داده است تی. سی. بینگهام است لذا این گونه سیالات را سیالات پلاستیکی بینگهام (Bingham pastic fluid) می نامند. شکل بالا ارتباط بین فشار موجب حرکت مایع و تغییر است سرعت برای سیالات نیوتنی و غیر نیوتنی را نشان می دهد . - روشهای اندازه گیری گرانروی گل حفاری- روشهای اندازه گیری گرانروی گل به سه گروه تقسیم می شوند که عبارتند از :1- قیف مارش (marsh funnel )2- گرانروی سنج استورمر ( stormer viscosimeter)3- گرانروی سنج فن (fann viscosimeter ) 

 3. تشكر از اين پست


 4. #43
  عضو آواتار bahram torabi
  رشته
  مهندسی نفت
  مقطع
  دانشجوی فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/2
  محل سكونت
  ahwaz
  امتیاز
  133
  پست ها
  29

  Yinyang انواع مته ها

  انواع مته ها
  نوع مته ای که باید برای عملیات حفاری انتخاب شود در درجه اول به نوع سنگی بستگی دارد که باید حفاری گردد . علاوه بر شاخص ذکر شده عامل اقتصادی نیز باید مورد توجه قرار گیرد. به طور کلی شیلهای نرم ، سنگ های جوان رسوبی توسط سیستم های حفاری که مجهز به مته های تیغه ای (dray typeorblade type bit) باشند بازدهی مناسبی دارند و مته هایی که دندانه های دندان گونه دارند ( toothedtype bits ) مناسب ترین مته برای شیلهای سخت ماسه سنگ و آهک هستند و به دلیل سختی الماس نسبت به کانی ها و سنگ های معمولی از نظر اقتصادی از آن برای شرایط بسیار سخت استفاده می شود.
  - مته های تیغه ای
  این نوع مته ها از دو یا سه یا چهار تیغه تشکیل شده اند که با فاصله 180 درجه ، 120 درجه ، 90 درجه در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. دو تیغه ای آن را از نوع دم ماهی (fish-tail bit ) نیز می نامند. متداولترین مته های تیغه ای سه تیغه دارند . مته های تیغه ای که گاهی به آنها مته های ثباتی نیز می گویند مخصوص طبقات نرم می باشند و ابتدایی ترین مته ماشینهای چرخشی محسوب می شوند. شکل زیر
  جنس تیغه ها معمولا از کربور تنگستن است و هر چه طول آنها کمتر باشد بازدهی مته بیشتر خواهد بود و به روی مته ها منافذی (Nozzle ) تعبیه شده که گل حفاری پس از عبور از این منافذ (تحت فشار ) قطعات خرد شده ی ته چاه رابه سطح منتقل و باعث تمیز شدن ته چاه می شود. این نوع مته ها بیشتر برای حفاری طبقات یا سنگ های نرم مانند رس ، شیلهای نرم یا نیمه سخت ،ماسه سنگ و سنگ آهک نرم و سنگ های مشابه مورد استفاده قرار می گیرد . و درجه ی نفوذ پذیری آن بین 60 فوت در ساعت (18 متر در ساعت ) و برای سنگ های نیمه سخت تا 600 فوت در ساعت (180 متر در ساعت ) و برای سنگ های نرم همچون شیل نرم متغییر است . عمر مته هایی تیغه ای به دلیل کاربرد آن در سنگ های نرم معمولا بیش از 1000 فوت (300 متر ) خواهد بود. و مقدار بار روی مته برای سنگ های نیمه سخت بین 1000 تا 2000 پوند به ازای هر اینچ مته است (شکل 15) انواع مختلف مته های تیغه ای را نشان می دهد.
  2-مته های چرخشی مخروطی conetypeorrolling catter bit
  مته های چرخشی مخروطی یا غلتکی برحسب نوع ساختمان آنها به چند زیر گروه تقسیم بندی می شوند. این تقسیم بندی اولین بار در سال 1909م. توسط "هوارد هیوز " (Howard Hayhes ) ارائه شده است که در واقع تلاشی بوده است جهت توسعه بیشتر سیستم حفاری چرخشی در مقابل ماشین های ضربه ای بالاخص از نوع کابلی که بازدهی قابل توجه ای در سنگ های سخت دارد . بر روی مته های مخروطی دو تا چهار ردیف دندانه به شکل v تعبیه گردیده است بدین جهت در بعضی موارد این نوع مته ها را مته های چرخی دندانه دار نیز می گویند (toothed wheel bit ) شکل زیر بعضی از انواع مته ها مخروطی را نشان می دهند.
  در سنگهای نرم طول دندانها و فاصله آنها از یکدیگر زیاد می باشد برای حفاری سنگ های سخت تر اندازه ی دندانه ها کوتاه و فاصله ی آنها از یکدیگر نیز کم است.
  در بعضی از مته های مخروطی شکل نحوه قرار می گیرد مخروطی نسبت به یکدیگر شبیه علامت بعلاوه ، ضربدر یا صلیبی است که به آنها مته های مخروطی شکل تقاطعی (crosstypebit ) می نامند. این نوع مته ها در سنگهای سخت ، بازدهی خوبی دارند.
  تعداد مخروط های مته می تواند یک،دو،سه،چهار،پنج یا حتی به شش عدد برسد اما رایج ترین آنها مته های سه مخروطی است.
  باید توجه داشت که به دلیل نیاز به حفر چاه در سنگ های بسیار در سالیان اخیر تغییراتی در این نوع مته ها به وجود آمده است . در این مته ها ارتفاع دندانه ها بسیار کم و جنس آنها از کربور تنگستن (wc ) و سر این دندانه ها کاملا گرد و صاف است و چون شبیه دگمه اند بدان مته های دگمه ای button bit می گویند. شکل زیر
  مته های مخروطی دندانه دار (غلتکی دندانه دار ) قادرند در سنگ های سختی همچون گرانیت ،سنگ معدن بسیار سخت مس دار ،سنگ معدن بسیار سخت آهن دار قابلیت نفوذ پذیری قابل توجهی داشته باشند.
  درجه ی نفوذ پذیری این نوع مته ها در این سنگ ها بین 17 تا 36 فوت در ساعت ( 5تا9متر در ساعت) متغییر است و در سنگهای آهکی و دولومیتی بسیار سخت و نیز ماسه سنگ بسیار سخت درجه ی نفوذ پذیری بین 30 تا 80 فوت در ساعت (9تا 24 متر در ساعت) می تواند متغییر گردد و برای سنگ های فاقد سختی رس،شیلها،و ماسه سنگ و سنگ های معدنی فاقد سختی درجه ی نفوذ پذیری بین 100 تا 300 فوت در ساعت (30تا90 متر در ساعت)افزایش دارد.
  3- مته های تک غلتکی ( یک مخروطی )
  این نوع مته ها در سیستم حفاری چرخشی برای سنگ های شکاف دار ، سنگ هایی با خاصیت خراش اندازی ، سنگ هایی با سختی متوسط ، و برای طبقات شیبدار کاربرد دارد. چون در این وضعیت امکان انحراف چاه با این نوع مته به مقدار ماکزیمم خواهد رسید شکل مته تقریبا کروی و بر روی آن دندانه های نیمه کروی یا V شکل که از آلیاژ سخت تشکیل شده تعبیه شده و برای عبور گل حفاری به ته چاه جهت انتقال قطعات بریده شده ، معمولا یک سوراخ روی مته ایجاد می شود شکل زیر قسمت ب
  - چگونگی انتقال قطعات خرد شده سنگها توسط مته های مخروطی:
  به طور کلی اجزای موثر مته های مخروطی در ته چاه به مقدار وسیع به نحوه ی تمیز کردن ته چاه با گل حفاری بستگی دارد . بنابراین به هیچ وجه نباید اجازه داد که ذرات خرده سنگ در ته چاه جمع گردند و از این طریق موجب کاهش درجه ی نفوذ پذیری مته و استهلاک دندانه های مته شوند. بنابراین باید با سرعت هر چه بیشتر ذرات خورد شده به سطح زمین منتقل گردند که این امر نه تنها منوط به رساندن مقدار کافی گل حفاری است بلکه به طراحی مناسب جهت تعبیه ی سوراخ یا سوراخهای کافی روی مته احتیاج دارد تا گل حفاری به طور موثر به ته چاه برسد. در برخی مدلها ی مته های سه مخروطی یک سوراخ در مرکز مته تعبیه گردیده و در این نوع مته ها گل حفاری مستقیما وارد مخروط شده و در اثر عبور از آن ، موجب خنک کردن سر مته ( دندانه ها یا عامل خرد کننده) و انتقال قطعات خرد شده سنگ و تمیزی ته چاه می گردد. شکل زیر .
  در برخی دیگر از مدلهای مته های مخروطی سوراخ های ریز در اطراف یا سطح جانبی مخروطهای تعبیه گردیده اند و در این مته ها فوران گل حفاری مستقیما از مخروطهای به سمت سطح چاه است و از این طریق موجب خنک شدن مخروطها و انتقال سنگ های خرد شده از ته چاه به دهانه چاه می گردد . این نوع مته ها را ترجیحا مته های فورانی (Nozzed or jet type bit ) می نامند .
  مته های الماسي diamond bits
  الماس سخت ترین ماده ای است که تاکنون شناخته شده است و از کربن خالص تشکیل شده جسمی استمتبلور و به مراتب سخت تر از کانی ها و سنگ هایی است که باید حفاری گردند و مته هایی که جنس آنها از الماس است برای سنگهای سخت و کانی و سنگ هایی با خاصیت خراش اندازی از نظر فنی و اقتصادی مناسب ترین مته می باشند ، از این نوع مته ها بیشتر برای تهیه مغزه یا نمونه برداری استفاده می شود و در این نوع مته قطر نمونه ها کمتر از 3 اینچ است . برای ساختن مته هایی الماسی ابتدا مته ساده از فولاد ساخته می شود و سپس این مته را به ناودان یا لوله نگهدارنده مغزه (core barrel ) و یا وزنه اضافی حفاری متصلمی کنند و بعد ذرات الماس به روی قالب مته جایگزاری می گردد. و روی الماسی به اشکال مختلف ساخته می شوند ( شکل زیر) چند نمونه از مته های الماسی را نشان می دهد )
  مته های الماسی معمولا برای سنگ های سفت و سخت به کار برده می شود و با مقایسه با مته های تیغه ای و مخروطی حساسیت آن نسبت به گل حفاری نسبتا کمتر می باشد اما اعتقاد بر این است که گل حفاری هر چه دقیق تر باشد بازدهی مته بهتر و از نظر اقتصادی نیز با صرفه تر است .
  همچنین هر چه قطر مته ی الماسی کوچکتر باشد صرف نظر از ارزان تر بودن هزینه اولیه مته ، بازدهی آن نیز نسبت به مته دارای قطر زیاد تر بیشتر خواهد بود . یکی از مشکلات عمده ی مته های الماسی صرفنظر از هزینه اولیه آن ،ظرافت و ترد بودن آن است . بنابراین توصیه می شود هر بار که گل حفاری به جریان انداخته شود ( با پمپاژ گل حفاری ) چون امکان به نوسان در آمدن لوله حفاری وجود خواهد داشت در این صورت باید مواظب بود که این نوسان موجب کوبیدن مته به ته چاه نگردد . در غیر اینصورت امکان شکستن این نوع مته وجود دارد

 5. #44
  عضو فعال آواتار nima.mohamadin
  رشته
  مهندسی نفت
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2011/2
  محل سكونت
  Ahwaz
  امتیاز
  689
  پست ها
  522

  Pdf افزایش سرعت حفاری با تکنولوژی لیزر

  افزایش سرعت حفاری با تکنولوژی لیزر
  فايل ضميمه فايل ضميمه
  • نوع فايل: pdf 71-11.pdf (1.07 مگابايت, 258 نمايش)

 6. #45
  عضو فعال آواتار nima.mohamadin
  رشته
  مهندسی نفت
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2011/2
  محل سكونت
  Ahwaz
  امتیاز
  689
  پست ها
  522

  Star حفاری فرو تعادلی UBD

  بازم یه مقاله درباره حفاری فرو تعادلی
  فايل ضميمه فايل ضميمه

 7. #46
  عضو فعال آواتار nima.mohamadin
  رشته
  مهندسی نفت
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2011/2
  محل سكونت
  Ahwaz
  امتیاز
  689
  پست ها
  522

  Pdf تقسيم بندي جديدي از مكانيسم هاي ناپايداري لايه هاي شيلي در حفاري

  تقسيم بندي جديدي از مكانيسم هاي ناپايداري
  لايه هاي شيلي در حفاري
  فايل ضميمه فايل ضميمه
  • نوع فايل: pdf 23.pdf (318.8 كيلو بايت, 187 نمايش)

 8. تشكر از اين پست


 9. #47
  عضو فعال آواتار nima.mohamadin
  رشته
  مهندسی نفت
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2011/2
  محل سكونت
  Ahwaz
  امتیاز
  689
  پست ها
  522

  Pdf طراحي سيال حفاري براي مقابله با مشكلات ناشي از حفاري در سازند گچساران با استفاده ازكربن سياه

  طراحي سيال حفاري براي مقابله با مشكلات ناشي از حفاري در سازند
  گچساران با استفاده ازكربن سياه
  فايل ضميمه فايل ضميمه
  • نوع فايل: pdf 56.pdf (138.7 كيلو بايت, 166 نمايش)

 10. تشكر از اين پست


 11. #48
  عضو فعال آواتار nima.mohamadin
  رشته
  مهندسی نفت
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2011/2
  محل سكونت
  Ahwaz
  امتیاز
  689
  پست ها
  522

  Pdf حفاري با لوله هاي جداري

  حفاري با لوله هاي جداري روشي است كه همزمان با حفاري سازند، ديواره چاه با لوله پوشانده ميشود، بنابراين در زمان حفاري وقوع مشكلات پيشبيني نشده كاهش چشمگيري مي يابد. در این روش لوله های جداری جایگزین لوله های حفاري مي شوند و پس از اتمام حفاري هر مقطع از چاه، پشت لوله ها سيمانكاري مي شود.

  اینم فایل اصلی برای دانلود:
  فايل ضميمه فايل ضميمه
  • نوع فايل: pdf 46.pdf (284.8 كيلو بايت, 190 نمايش)

 12. تشكر از اين پست


 13. #49
  عضو فعال آواتار nima.mohamadin
  رشته
  مهندسی نفت
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2011/2
  محل سكونت
  Ahwaz
  امتیاز
  689
  پست ها
  522

  Pdf بكارگيري و اصلاح شيميايي نشاسته و پلي اكريل آميد در سيال حفاري پايه آبي به منظور پايدار سازي شيل پابده

  بكارگيري و اصلاح شيميايي نشاسته و پلي اكريل آميد در سيال
  حفاري پايه آبي به منظور پايدار سازي شيل پابده
  فايل ضميمه فايل ضميمه
  • نوع فايل: pdf 26.pdf (521.2 كيلو بايت, 140 نمايش)

 14. تشكر از اين پست


 15. #50
  عضو فعال آواتار nima.mohamadin
  رشته
  مهندسی نفت
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2011/2
  محل سكونت
  Ahwaz
  امتیاز
  689
  پست ها
  522

  Pdf Bit Run Optimization through Simulation

  یه مقاله از محسن ابراهیمی از بچه های فعال دانشگاه امیدیه درباره:
  بهینه سازی راندن مته از طریق شبیه سازی
  فايل ضميمه فايل ضميمه
  • نوع فايل: pdf 3.pdf (212.6 كيلو بايت, 151 نمايش)

 16. تشكر از اين پست


صفحه 5 از 8 نخستنخست ... 234567 ... آخرينآخرين

تاپیک های مشابه

 1. پاسخ ها: 15
  آخرین ارسال: 2014/8/03, 10:08 AM
 2. مجموعه کتابهای حفاری Drilling
  توسط farzad84 در تالار کتابخانه تخصصی مهندسی نفت
  پاسخ ها: 47
  آخرین ارسال: 2014/7/04, 01:49 AM
 3. مقالات مربوط به مخزن Reservoir
  توسط Niima در تالار مقالات مهندسی نفت
  پاسخ ها: 59
  آخرین ارسال: 2013/1/04, 07:20 PM
 4. فیلم های مربوط به حفاری Drilling movie
  توسط سرمد حیدری در تالار مولتی مدیای مهندسی نفت
  پاسخ ها: 2
  آخرین ارسال: 2011/1/31, 03:54 PM
 5. بانک مقالات مربوط به مدیریت دانش
  توسط just in time در تالار بایگانی تالار صنایع
  پاسخ ها: 11
  آخرین ارسال: 2008/2/18, 10:37 AM

برچسب های اين تاپیک

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •