صفحه 1 از 4 123 ... آخرينآخرين
نمايش نتايج 1 تا 10 از 37

تاپیک: همه چيز در مورد بنفشه آفريقايي

 1. #1
  عضو فعال آواتار denise
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2009/3
  محل سكونت
  شمال!
  امتیاز
  200
  پست ها
  127

  پيش فرض بنفشه آفریقایی..

  سلام..بنفشه آفرقایی گل بسیار* مورد علاقه ی منه و می خام اینجا عکس از گونه های مختلفشو بزارم..
  خودم 6رنگشو تو خونمون دارم..ولی بازم می خام..
  اگه شمام دارینش عکساشو بزارین  بزودی عکسای بیش تری ازش میزارم
  تــو باران محضی ... من از دوست دارمت، ناگزیــرم ... [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

 2. تشكرها از اين پست


 3. #2
  عضو فعال آواتار denise
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2009/3
  محل سكونت
  شمال!
  امتیاز
  200
  پست ها
  127

  پيش فرض

  بازم...


  تــو باران محضی ... من از دوست دارمت، ناگزیــرم ... [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

 4. تشكرها از اين پست


 5. #3
  عضو فعال آواتار denise
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2009/3
  محل سكونت
  شمال!
  امتیاز
  200
  پست ها
  127

  Star بنفشه آفریقایی


  مشخصات: اسم علمی بنفشه آفریقایی[مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]، از خانواده Gesneriaceae میباشد. این جنس دارای ۱۲ گونه از گیاهان چند ساله همیشه سبز علفی است. گونه مورد نظربومی نواحی مرکزی افریقا بوده و ارتفاع آن به حدود ۸ تا ۱۲ سانتی متر و گسترش آن بهحدود ۱۵ تا ۲۲ سانتی متر می رسد. برگ های بنفشه آفریقایی نسبتا سبز تیره، به شکلقلبی با کرکهای مخملی است. گل های این گیاه به صورت منفرد و در تمام سال روی گلآذین کوچک چتری ظاهر می شوند. این گلها شبیه بنفشه معمولی بوده ولی گلبرگها تقریبامدور و کشیده می باشند. حداقل حرارت در زمستان ، برای این گیاه، ۱۳ درجه سانتی گراداست و آبیاری نیز، مخصوصا با آب سرد، نباید انجام بشود.
  مراقبت:بنفشه آفریقایی به نور زیاد، حرارت متوسط، خاک همیشهخیس، رطوبت ۷۰ تا ۹۰ درصد و خاک کمی اسیدی احتیاج دارد.
  کود:کود مورد نیاز این گیاه را میتوان به میزان ۳ گرم درلیتر، هر هفته یکبار از اردیبهشت تا مهر ماه، مصرف نمود.
  خاک: خاک جنگلی نرم و قابل نفوذ یا تورب با کمی خاک برگ برایپرورش این گیاه مناسب است.
  ازدیاد: برای تکثیر بنفشه آفریقایی می توانید در فصل تابستانقلمه برگی تهیه کنید .برگهای بالغ، اما نه خیلی پیر را با دمبرگ، جدا کنید و دمبرگرا در پودر هورمون ریشه زایی فروکرده و در کمپوست مخصوص بذر و قلمه قرار دهید. درجهحرارت محیط را تا زمان ریشه زایی ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتیگراد نگاه دارید. تکثیر ازطریق بذر هم انجام می شود. برای این کار بذرها ی بنفشه آفریقایی رابه صورت پراکندهدر گلدان کم عمقی بکارید و خاک را کمی مرطوب نمایید. با شیشه یا پلاستیک شفاف رویگلدان محتوی بذر را بپوشانید. این کار را باید در اویل بهار در حرارت ۱۸ تا ۲۱ درجهسانتی گراد انجام دهید.
  عوارض و درمان:گلهای بنفشه آفریقایی دراثر کمبود مواد غذایریزمغذی، متفرق و پژمرده می شوند. برای ازبین بردن علایم، آنها را طبق دستور تغذیهمصنوعی نمایید. غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری ازبالا، عامل ایجاد لکه های قهوه ایروی برگها میباشد. بنفشه آفریقایی احتیاجی به غبار پاشی ندارد و از زیر گلدانیآبیاری می شود. اگر مشاهده کردید به طور ناگهانی گیاه شما زرد شده، گلدان رابه هوایمملو از اکسیژن منتقل کنید. ممکن است هوای کثیف و یا گاز آشپزخانه این علایمراایجاد کرده باشد. هوای گرم وخشک، باعث پیچیدگی و خشکی برگها می شود. همچنین هوایسرد می تواند برگها را پژمرده و خم کند. اگر مقاوم شرایط برای گیاه شما مساعد استولی گیاه گل نمی دهد به خاک گلدانها کود مایع اضافه کنید. گلهای شفاف و کمرنگ مربوطبه صدمه قطرات آبی است که هنگام غبار پاشی روی گلها ریخته است و آبیاری زیاد از حدهم گلها و برگهای گیاه را می پوساند در تمام طول سال، هفته ای دوبار آبیاری کافیاست. گلدانهای خیلی بزرگ باعث می شوند بنفشه آفریقایی، گل ندهد. در این صورت تادوسال گلدان را تعویض نکنید.  تــو باران محضی ... من از دوست دارمت، ناگزیــرم ... [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]


 6. #4
  عضو فعال آواتار denise
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2009/3
  محل سكونت
  شمال!
  امتیاز
  200
  پست ها
  127

  پيش فرض
  تــو باران محضی ... من از دوست دارمت، ناگزیــرم ... [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

 7. تشكرها از اين پست


 8. #5
  عضو فعال آواتار denise
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2009/3
  محل سكونت
  شمال!
  امتیاز
  200
  پست ها
  127

  پيش فرض  ويرايش شده توسط denise در 2011/2/12 در ساعت 05:57 PM
  تــو باران محضی ... من از دوست دارمت، ناگزیــرم ... [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

 9. تشكرها از اين پست


 10. #6
  عضو فعال آواتار foodtechnology
  رشته
  مهندسی علوم و صنایع غذایی
  مقطع
  لیسانس
  تاريخ عضويت
  2007/5
  محل سكونت
  نصف جهان
  امتیاز
  3121
  پست ها
  1,806

  Post همه چيز در مورد بنفشه آفريقايي

  همه چيز در مورد بنفشه آفريقايي
  بنفشه آفريقايي يکي از زيباترين گياهان گلدار است که نه تنها داراي گل هايي زيباست بلکه شاخ و برگ آن نيز از جذابيت خاصي برخوردار است. پرورش بنفشه آفريقايي اصلي کار دشواري است ولي واريته ها و هيبريدهاي جديد آن قوي تر و پرگل تر هستند و درصورت رعايت برخي اصول، پرورش آنها موفقيت آميز خواهد بود.

  ● رويشگاه اصلي

  اولين گياه بنفشه آفريقايي که ارغواني رنگ بود در آفريقا و توسط بارون والتر فون سنت پل کشف شد و از آن تاريخ تاکنون طيف وسيعي از اين گياه با انواع رنگ ها و الگوهاي رشدي توليد شده است که بخشي از آن نتيجه کاشت و هيبريدگيري هاي متعدد از تاريخ ۱۸۹۲ به بعد است.

  ● عادت رشدي

  گياهي علفي، هميشه سبز و دائمي، فاقد ساقه به شکل رزت با گل هايي بسيار زيباست. بلندي آن به حدود ۱۰ سانتيمتر و گستردگي آن به حدود ۲۵ سانتيمتر مي رسد.

  ● برگ

  برگ ها نسبتاً سبز تيره، قلبي شکل، مخملي، واجد دمبرگ بلند، گوشتي، حداکثر به طول هشت سانتيمتر، با سطح فوقاني سبزرنگ و سطح تحتاني سبز مايل به قرمز هستند.

  ● گل

  به صورت مجموعه هاي دو تا هشت تايي از گل هاي واجد پنج لوب، به عرض ۵/۲ سانتيمتر واقع بر روي ساقه هايي بالاتر از برگ ها و در تمام طول سال ظاهر مي شوند.

  ● نور مناسب

  در صورت پرورش در محيطي با نور کافي به طور مرتب گل مي دهند، به ويژه در زمستان نور مستقيم آفتاب براي اين گياهان ضرورت کامل دارد. منبع تامين کننده نور مي تواند آفتاب صبحگاهي يا نور حاصل از چراغ هاي سيمابي يا مهتابي باشد. نکته مهم آن است که منبع نور نبايد حرارت زياد توليد کند و فقط ساعات روشنايي در طول يک روز و فاصله از منبع نوراني اهميت دارد، به همين علت نور پنجره جنوبي و شرقي در زمستان و پنجره غربي در تابستان و بهار براي آنها مناسب است. هنگامي که نور کافي به اين گياه نرسد برگ هاي آن به سمت بالا متمايل مي شوند و تعداد گل ها نيز کاهش مي يابد، در صورت رفع مشکل گياه به حالت طبيعي خود برمي گردد.

  براي آنکه گياه در زمستان نيز گل بدهد بايد در تمام مدت شب از نور مصنوعي استفاده کنيم. براي اين منظور دو عدد چراغ فلورسنت ۴۰ وات در ارتفاع ۳۰ سانتيمتري بالاي بوته و به مدت ۱۴ ساعت از غروب تا طلوع آفتاب روشن مي کنيم.

  ● آبياري

  بهترين روش آن است که آبياري از بالا صورت گيرد اما دقت کنيد تاج گل و جوانه هاي کناري خيس نشوند. در صورتي که تمايل به آبياري از پايين داريد، گلدان را بيش از نيم ساعت در آب قرار ندهيد زيرا سيستم ريشه اي در بنفشه آفريقايي کوچک و ظريف است و اگر به طور مداوم در آب قرار گيرد، خطر پوسيدگي آن را تهديد مي کند. البته در مدت گل دهي خاک گلدان بايد مرطوب، اما نه خيس باشد و در ساير موارد که گياه در مرحله گل دهي نيست اجازه دهيد خاک بين دو آبياري خشک شود. تنش سرمايي براي اين گياه بسيار مضر است به همين علت از آب شير با دماي معمولي استفاده کنيد و هيچ گاه آب سرد به گياه ندهيد و حتي از خيس کردن ساقه و برگ گياه با آب سرد خودداري کنيد. آب سنگين نيز براي اين گياه مضر است.

  ● رطوبت مناسب

  محيط اطراف اين گياهان بايد مرطوب باشد و رطوبت بين ۹۵ ۷۵ درصد براي آنها بسيار مناسب است. به منظور افزايش رطوبت محيط مي توان تعدادي اسفنج مرطوب در اطراف آنها قرار داد يا گلدان حاوي آنها را با گلدان هاي برگي در يک مجموعه قرار داد.

  ● دماي مناسب

  درجه حرارت محيط اطراف اين گياهان بايد ثابت و مداوم باشد و تغيير ناگهاني براي آنها مضر است. اين گياهان نسبت به سرما نيز حساس هستند و حداقل دماي مناسب براي آنها ۱۵درجه سانتيگراد (۵۹ درجه فارنهايت) است، به همين علت در شب هاي سرد زمستان گياهان را از کنار پنجره برداريد.

  ● خاک مناسب

  اين گياهان به خاک غني نياز دارند و خاک جنگلي نرم و قابل نفوذ يا تورب با کمي خاک برگ براي آنها مناسب است.

  ● کوددهي

  بنفشه هاي آفريقايي را بايد در هر آبياري با يک کود رقيق حاوي فسفر بالا (۱۴ ۱۲ ۳۶) تغذيه کرد. هيچ گاه غلظت کود را از ميزان توصيه شده بالاتر نبريد و خاک را هر دو تا سه ماه يک بار شست وشو دهيد و اجازه دهيد خاک با خروج کامل آب از زهکش کف گلدان کاملاً شسته شود. با اجراي يک برنامه کوددهي منظم و مداوم املاح در خاک گلدان تجمع مي يابند و در صورت عدم شست وشوي خاک، ريشه ها صدمه مي بينند.

  ● گلدان مناسب

  با توجه به حساسيت اين گياه نسبت به سرما بهتر است آنها را در گلدان هاي پلاستيک پرورش دهيم و از گلدان هاي سفالي استفاده نکنيم زيرا سفال در طول ماه هاي سرد، سرما را جذب مي کند و نتيجه اين تنش سرمايي در گياه، قهوه اي شدن و مرگ برگ هاست. در صورت ضرورت تعويض گلدان اين کار را در بهار انجام دهيد.

  ● تکثير

  الف) تقسيم بوته مادري: تعدد تاج ها باعث برهم زدن الگوي رشد در گياه مادري مي شود. به کمک نوک يک چاقوي تيز، گياهک هاي جديد را از گياه مادر جدا کنيد و دقت کنيد که هر يک از آنها واجد تعدادي ريشه باشند. سپس هر يک را در گلدان جداگانه اي قرار دهيد و خاک آن را تا زمان استقرار کامل گياه به طور دائم مرطوب نگه داريد.

  ب) قلمه برگي: تکثير اين گياهان به کمک قلمه هاي برگي به آساني صورت مي گيرد. برگي سالم و عاري از حشرات را انتخاب کرده و از ساقه جدا کنيد. پنج سانتيمتر از دمبرگ آن را باقي بگذاريد و اضافه طول آن را حذف کنيد و در عمق کم با زاويه ۴۵ درجه در يک گلدان حاوي خاک مرطوب (تورب يا ماسه نرم) قرار دهيد. قبل از هر آبياري خاک آن را لمس کنيد، اگر ذرات به دست شما نچسبيد آن را آبياري کنيد. زمان مناسب براي اين روش تکثير تابستان و در حرارت ۲۱ ۱۸ درجه سانتيگراد است. ظرف مدت چهار تا شش هفته گياهان جديد در پايه دمبرگ تشکيل مي شوند. زماني که بلندي گياهان تازه تشکيل شده به پنج سانتيمتر رسيد آنها را جدا کنيد و جداگانه در گلدان هاي ۵/۷ سانتيمتري قرار دهيد. اين گياهان ظرف مدت يک سال بايد گل بدهند.

  ج) بذر: در اوايل بهار در حرارت ۲۱ ۱۸ درجه سانتيگراد مي توان گياه را به وسيله بذر تکثير کرد.

  ● آفات

  آفات شايع روي بنفشه هاي آفريقايي ، شپشک آردآلود و کنه سيکلامن هستند. شپشک آردآلود در سطح زيرين برگ ها و در گل ها مخفي مي شوند و از شيره پرورده گياه تغذيه مي کنند. کليه برگ ها و گل هايي را که به شدت آلوده هستند حذف کنيد. در اين امر غفلت نکنيد زيرا حفظ برگ ها و گل هاي آلوده باعث مي شود هيچ گاه نتوانيد آفت را از محيط دور کنيد. اقدام بعدي که معمولاً در محيط منازل توصيه مي شود اين است که کليه قسمت هاي گياه را با پنبه مرطوب کاملاً تميز کنيد. در صورت شدت مشکل، گياهان را از فضاي داخل منزل خارج و در محيطي مناسب به کمک يک سم فسفره مانند مالاتيون اسپري کنيد. کنه سيکلامن با چشم غيرمسلح ديده نمي شود و در رويش هاي جديد ايجاد دردسر مي کند.

  به همين علت کنترل آن مشکل است. علائم اين آفت آن است که رويش هاي جديد به رنگ خاکستري متمايل مي شوند يا برگ هاي جديد به صورت متراکم و درهم رشد مي کنند. هرگاه اين گونه علائم را در هر يک از گياهان بنفشه آفريقايي ديديد بلافاصله گياه آلوده را از بين ببريد و به خاطر داشته باشيد که گياهان آلوده را به هيچ عنوان نمي توان درمان کرد.

  منابع :
  ----------------------
  aftab.ir
  گرگها خوب بدانند در این ایل غریب ... گر پدر مرد . تفنگ پدری . هست هنوز
  گرچه مردان قبیله همگی کشته شدند ... توی گهواره چوبی پسری . هست هنوز
  آب اگر نیست نترسید که در قافله مان ... دل دریایی و چشمان تری هست هنوز

  ادب مرد به ز دولت اوست....

  126

 11. تشكرها از اين پست


 12. #7
  عضو فعال آواتار زهرا فرشید
  رشته
  مهندسی کشاورزی
  مقطع
  لیسانس
  تاريخ عضويت
  2009/5
  محل سكونت
  بوشهر
  امتیاز
  12174
  پست ها
  9,692

  پيش فرض

  نقل قول نوشته اصلي بوسيله foodtechnology نمايش پست
  نور:
  براي آنکه گياه در زمستان نيز گل بدهد بايد در تمام مدت شب از نور مصنوعي استفاده کنيم. براي اين منظور دو عدد چراغ فلورسنت ۴۰ وات در ارتفاع ۳۰ سانتيمتري بالاي بوته و به مدت ۱۴ ساعت از غروب تا طلوع آفتاب روشن مي کنيم.


  ● کوددهي

  بنفشه هاي آفريقايي را بايد در هر آبياري با يک کود رقيق حاوي فسفر بالا (۱۴ ۱۲ ۳۶) تغذيه کرد. هيچ گاه غلظت کود را از ميزان توصيه شده بالاتر نبريد و خاک را هر دو تا سه ماه يک بار شست وشو دهيد و اجازه دهيد خاک با خروج کامل آب از زهکش کف گلدان کاملاً شسته شود. با اجراي يک برنامه کوددهي منظم و مداوم املاح در خاک گلدان تجمع مي يابند و در صورت عدم شست وشوي خاک، ريشه ها صدمه مي بينند.


  ● تکثير


  ب) قلمه برگي: تکثير اين گياهان به کمک قلمه هاي برگي به آساني صورت مي گيرد. برگي سالم و عاري از حشرات را انتخاب کرده و از ساقه جدا کنيد. پنج سانتيمتر از دمبرگ آن را باقي بگذاريد و اضافه طول آن را حذف کنيد و در عمق کم با زاويه ۴۵ درجه در يک گلدان حاوي خاک مرطوب (تورب يا ماسه نرم) قرار دهيد. قبل از هر آبياري خاک آن را لمس کنيد، اگر ذرات به دست شما نچسبيد آن را آبياري کنيد. زمان مناسب براي اين روش تکثير تابستان و در حرارت ۲۱ ۱۸ درجه سانتيگراد است. ظرف مدت چهار تا شش هفته گياهان جديد در پايه دمبرگ تشکيل مي شوند. زماني که بلندي گياهان تازه تشکيل شده به پنج سانتيمتر رسيد آنها را جدا کنيد و جداگانه در گلدان هاي ۵/۷ سانتيمتري قرار دهيد. اين گياهان ظرف مدت يک سال بايد گل بدهند.


  aftab.ir
  اون قسمت مربوط به نیاز نوریش خیلی نکته جالبی بود چون دقیق میزان و فاصله لامپ تا گیاه رو گفته

  در مورد بخش کود فکر کنم اشتباهی باشه توش :
  کود کامل با این فرمول شناخته میشه NPK یعنی ازت+فسفر+پتاسیم ، و این ترتیب دقیق رعایت میشه و وقتی عددی گفته میشه طبق این ترکیبه ، حالا فرمول بالا اعداد گفته شده یعنی کود کامل ازت بالا نه فسفر بالا در حالی که در متن گفته فسفر بالا ............. در هر صورت احتمالا همون کود فسفر بالا درسته و در جایگزینی اعداد اشتباه شده و موقع کپی و پیست جابجا شده.

  در مورد قلمه برگ هم باید بگم که کمی نامفهموم گفته که عکسو ببینید خودتون بهتر متوجه میشید.

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

 13. تشكرها از اين پست


 14. #8
  عضو فعال آواتار denise
  رشته
  مهندسی معماری
  تاريخ عضويت
  2009/3
  محل سكونت
  شمال!
  امتیاز
  200
  پست ها
  127

  پيش فرض

  man enghad in golo taksir kardam khebre shodam dige tu parvareshesh!
  hich chizo mesle noor dus nadare!!
  bbakhshid farsi nadaram..
  تــو باران محضی ... من از دوست دارمت، ناگزیــرم ... [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

 15. تشكرها از اين پست


 16. #9

  پيش فرض

  واقعا عروس گلهای آپارتمانی لقب برازنده ای برای این گیاه است

 17. #10

  پيش فرض

  نقل قول نوشته اصلي بوسيله denise نمايش پست
  man enghad in golo taksir kardam khebre shodam dige tu parvareshesh!
  hich chizo mesle noor dus nadare!!
  bbakhshid farsi nadaram..
  من هم مثل شما فکر میکردم و فقط به این موضوع و همچنین آبیاری اون اهمیت میدادم
  و به خاطر همین کلی ضرر کردم

صفحه 1 از 4 123 ... آخرينآخرين

تاپیک های مشابه

 1. انواع پي (همه چيز در مورد پي و پي سازي وگود برداري و ...)
  توسط makan_k در تالار مباحث فنی ساختمان
  پاسخ ها: 59
  آخرین ارسال: 2016/2/09, 02:40 PM
 2. همه چیز در مورد استاندارد و نرم افزار IHS
  توسط hadiranji در تالار نرم افزار های مهندسی
  پاسخ ها: 1
  آخرین ارسال: 2013/8/07, 01:59 PM
 3. همه چیز در مورد جنیفر لوپز
  توسط maziar.m در تالار گفتگوی آزاد
  پاسخ ها: 1
  آخرین ارسال: 2013/4/09, 03:55 AM
 4. همه چیز در مورد جیره نویسی
  توسط hamid_a در تالار علوم دامی
  پاسخ ها: 14
  آخرین ارسال: 2011/10/30, 12:35 PM
 5. همه چيز در مورد گیاهان گوشتخوار!
  توسط khanom-mohandes در تالار گل و گیاهان زینتی
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2008/9/25, 09:50 PM

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •