مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

naserkhalesi

عضو جدید
اول در مورد عكسا نظر بديد ببينم چه جورياست اينم بگم زير اون پرده با طناب به صورت ضربدري و موازي با طناب از اين ستون تا اون ستون مهار شده به صورت 2 طرف هم از داخل و هم از خارج .اين فضا چيزي حدود 12 متره كه با بررسي كه انجام دادم ديدم ميتونم در اين فضا حدود 18 تا بذر خيار درختي بكارم كه فك كنم برا شروع خوب باشه .محل كاشت رو 2 راه به نظر ميرسه اول استفاده از باكس هايي كه شهرداري ميفروشه كه از جنس سراميكه و در هر كدوم 3 تا بذر ميشه كاشت راه دوم استفاده از تخته چوبي كه به صورت سرتاسري و به شكل حرف يو انگليسي در ميارم و داخل اونو خاك ميريزم و ازش استفاده ميكنم .برا ابياري هم چيزي كه خودم تو ذهنمه استفاده از بطري نوشابه كه با سوزن سوراخ ميكنن و پاش ميزارنه و لي اگه اين نشد بشكه داريم مي تونم با شلنگ باريك بكشم تو گلخونه و سيستم رو قطره اي كنم.

naserkhalesi

عضو جدید
درمورد سيستم گرمايشي فعلا موندم چي كا كنم اول ميخواستم از طريق انتقال حرارت از لوله بخاري استفاده كنم ديدم خطري و به قول شما مفيد نيست اگه بتونم يه الادين يا چراغ گرسوزي چيزي پيدا كنم كه طلاست اگه نه نهايتا از بخاري استفاده مي كنم .گفته بودين من كجام من ساكن مشهدم اينجام زياد باد نداريم .در روز 6 ساعت به طور كامل نور داره فضا از ساعت 10 تا 3 بعدازظهر باقي روزم نور هست روزايي هم كه نبود و ابري بود از لامپ تنگستن 90 + يه دونه مهتابي استفاده ميكنم كه فك كنم جواب بده.در مورد بذر هم ديروز رفتم بازار امار گرفتم 2 نوع رو به من معرفي كردن يه نوع به اسن نگين با قيمت 150 تومن هر دونش و يه نوع كه اصلا خوشم نيومد و اسمشم يادم نيست به قيمت 90 تومن هر دونه حالا بي زحمت هرچه ميتونيد راهنمايي كنيد خوشحال ميشم .برا كاشت هم فك كنم اول خزانش كنم بعد انتقال بدم بهتر باشه نظر شما چيه؟.

kaghaz rangi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خیلی عالیه...
یه سوال اون پرده ها واسه چیه؟جلو نورو نمیگیره؟

مشهد هم سرده...باید تو فکر یه چیز درست حسابی باشی

من زیاد تو کشت خیار اطلاعات ندارم...اما چند بار از بچه ها شنیدم که خیار به صورت نشا (خزانه) خوب جواب نمیده...یکی از بچه ها یادمه گلخونه خیار داشت... از او کمک بگیری خیلییی بهتر میتونه کمکت کنه...بذار ببینم پیداش میکنم لینک اینجا رو بهش بدم
یه واریته ای انتخاب کن که نسبت به سرما مقاوم تر باشه... از خدمات کشاورزیا بپرسی بهت میگن...

naserkhalesi

عضو جدید
سلام
اون پردههايي كه ميبينيد واسه تابستون بود كه جلو نور رو ميگفرت و الان كه زدم واسه اينه كه فعلا به پلاستيكام اسيب نزنه از لحاظ نور و باد بيشتر والا معلومه كه جلو نور رو ميگيره مي خواستم توت فرنگي بزارم كه ديدم اون نميشه اين فك كنم بهتر باشه بازم نگاه ميكنم فك كنم توت فرنگي هم بشه اخه سقفش چنگ داره و مي تونم اونا رو به صورت گلدون گلدون از سقف اويزون كنم كه بعد از بررسي نتيجه رو ميزارم موفق باشيم

AMIR-ALI

عضو جدید
من نمیتونم کل تاپیک بخونم اگر سوالی هست بگو تا بهت بگم
برای سیستم گرمایشی
باید ببینی سیستم گرمایشی خونتون چی هست
در صورت امکان از همون استفاده کنی
فکر میکنم گفتی سیستم بخاری هست که با این حساب استفاده از لوله بخاری هم فکر بسیار خوبی هست فقط خیلی باید مراقب باشی
در صورت تایید این مطلب و علاقمندی بگو تا نکات ایمنی بهت بگم و طرز استفاده
در مورد محصول کشت هم بهترین گزینه ها همون صیفی جات هست
میتونی ترکیبی از خیار گوجه و فلفل بهمراه انواع سبزیجات کشت کنی که خوب چون هفت از ایجاد این کار خودکفایی هست و هدفت فروش نیست می ارزه
از لحاظ هزینه ای هم اون بخاری بسیار عالی هست
ولی برای بذر بعید میدونم بذر خوب بتونی بگیری اگر بخای تلفیقی کار کنی
چون تعداد کم کسی نمیفروشه مگر اینکه از اشنا تهیه کنی من خودم دسترسی ندارم و گرنه برات تهیه میکردم
در مورد زمان هم الان زمان خیلی خوبیه
ولی باید دقت زیادی نسبت به رطوبت و پیامد های ان بر ساختمان داشته باشی
همینطور مهمترین عاملی که باید بهش توجه کنی بادگیر بودن هست باید یه فکری به حال اون هم بکنی
بهتره یه عکس بیرونی از شمای کلی فضات بزاری
در صورتی که کردی لینک اون به من بده
لوووووووووووول

AMIR-ALI

عضو جدید
1. مطالبی راجع به هرس میخاستم در صورت اشنایی با یه کتاب خوب معرفی کنید ممنون میشم
2. نحوه فروش محصولات دارویی یعنی همون گیاهان دارویی
ایا فرایند خاصی باید روشون انجام بشه ؟ به کجا فروخته میشه ؟
3. نظرتون نسبت به کشت بافت چیه ؟ درامد زا هست ؟ ( اطلاعاتم خیلی کم هست از هر گونه اطلاعات تکمیلی استقبال میکنیم )

SistemProf

عضو جدید
اول آفرين به پشتكارت و همت بالايي كه دري . ايشالا موفق باشي .
من گلخانه ندارم كمي مطالعه داشتم گفتم شايد كمكت كنه .

براي سيستم گرمايشي ميتوني همون خروجي بخاري پشت بام رو توسط يك سري لوله و زانويي وارد گلخانه ات كني و از كف گلخانه ردش كني و گلدانها و يا خاك رو كنار همون لوله قرار بدهي . چون يكي از مشكلات عدم جذب گياهان سرد بودن خاك هستش با اين شيوه ميتوني به گرم كردن خاك كمك كني و مشكل دي اكسيد كربن زيادي هم نداري.

يك دماسنج به طور آزمايشي بگذار وسط گلخانه شايد اصلا" نيازي به سيستم گرمايشي ديگه اي نداشته باشي.

با اين حجم گلخانه براي گرم كردن بالاي گلخانه ميتوني از يك نوع بخاري برقي كه خودش فن داره و مي چرخه استفاده كني فكر كنم قيمتش حدود 70 -80 هزار تومن باشه .

موفق باشي

AMIR-ALI

عضو جدید
کلیتش درست گفتی ولی در جزییات نه
با این سیستمی که شما تعریف کردی گاز بر مگرده به داخل بخاری و امکان خفگی و خاموشی و زیر خاک کردن هم نشتی و افت و ...داره

Sorin Z

عضو جدید
کاربر ممتاز
1. مطالبی راجع به هرس میخاستم در صورت اشنایی با یه کتاب خوب معرفی کنید ممنون میشم
3. نظرتون نسبت به کشت بافت چیه ؟ درامد زا هست ؟ ( اطلاعاتم خیلی کم هست از هر گونه اطلاعات تکمیلی استقبال میکنیم )

برا سوال اولت یه کتاب میشناسم به نام هرس به معنی هرس درخت و درختچه های باغی و زینتی که مولفش مهندس اسماعیل پیش بین هست..... من که کتاب خوب ومفیدی بود..... انشالله به درد شما هم بخوره....

آخرین ویرایش:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
جالبه این ابتکار خوبیه میشه از فضایی که تو زمستون نمیشه استفاده کرد اینطوری بهره برد
در مورد پلاستیک کشیدن خوب هر کاری سختی خودشو داره
در مورد اون که گفتید از منبع گرمایی خونه میشه استفاده کرد من پیشنهاد میکنم حتما این کار رو بکنید خوبی اینکارتون اینه گرمای حاصل از بخاری خونتون رو میتونید قبل از هدر رفتنش اینجا استفاده کنید اما گازهای حاصله رو نه برا اینکار بایه تبدیل لوله بخاری رو داخل قفضای گلخونت بچرخون و از سمت دیگه بندازش بیرون تا گرما رو از طریق لوله بدی به گلخونه ات
البته این کار فقط تو روزهای سرد و افتابی جواب میده برا شبای سرد مشهد اونم زمستوناش باید یه وسیله گرمایی کوچیک استفاده کنی

در باره بستر کشت راحت ترین راه استفاده از بشتر کشت پلاستیکی هست یعنی بجای گلدون خریدن میتونی از پلاستیک استفاده کنی
خاک برگ رو با کود و مقدار ی خاک معمولی مخلوط کن بریز تو پلاستیک مقداری فرمالین که خیلی خطرناکه تهیه کن تو هر پلاستیک به اندازه یه قاشق بریز در پلاستیکو ببند و بزار تو افتاب اینجوری از شر بیماری خاک خلاص میشی بعد دو روز پلاستیکا رو سرشونو باز کن و بزار تا بخار فرمالین خارج بشه
استنشاق مستقیم فرمالین خطرناکه
بعد هم تو پلاستیکا خیار بکار
پیشنهاد میکنم چون تجاری نمیخوای کار کنی هم خیار هم گوجه و هم توت فرنکی رو تو گلخونه ات پرورش بدی
حتی سبزی رو میتونی بکاری تو جعبه و با فاصله جعبه ها رو رو هم بزاری تا نور به سطحشون برسه

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز!

اگه می خوای گلخونه بزنی برای اینکه درآمد داشته باشی

راه خوبی انتخاب نکردی

اما اگه برای دل خودته فکر می کنم گل آپارتمانی پرورش بدی بهتر باشه

البته ببخشید

فقط نظرمو گفتم.

خوشحال میشم کمکت کنم...

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
1- همون کتاب هرس به معنی هرس-پیش بین که دوستمون گفت خوبه تا پایه کار رو یاد بگیری اا من یه جزو خوبی هم دارم در این مورد میخای من بخونم تو یادبگیر.:امیرعلی هرس در چه زمینه ایی میخای؟؟؟درختان میوه؟؟؟سبزیجات؟؟؟درختان فضای سبز ؟؟؟
2- باید دید هدف از کشت گیاه دارویی چی بوده؟؟؟تولید اسانس؟؟؟مواد آراییشی بهداشتی؟؟؟عطاری؟؟؟ تازه خوری؟؟؟که هرکدوم بادی ی کاری کرد.
تولید اسانس که تجهیزات میخاد که اگر تولید کننده نتونست باید بده جاهایی که عرق گیری میکنن یا کارخونه ها
بقیه موارد هم شرکتهایی دارویی که تو ایران هست و تعدادشون هم کم نیست
3 - کشت بافت که تجهیزات ازامیشگاهی کاملا ایزوله میخاد و کتابهایی با همین عنوان هست ولی من نه عملی کرا کردم نه از نزدیک دیدم کار شده.اما تو منطقه نخل کشت بافتی هست حالا کجا انجام میشه نمیدونم

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
زمان مناسب برای کشت رو گفتی یا ساخت گلخونه؟؟؟؟

اگه می خوای خیار بکاری باید زمان مناسبی رو انتخاب کنی اونم با کمک یه کارشناس

قبل از انتخاب زمان کشت خیار باید اول در مورد قیمت خیار در بازار اطلاعات کافی داشته باشی چون زمان کشت در

بهره برداری از محصول تاثیر مستقیمی داره و باعث میشه تلاشت برای ادامه کار بیشتر بشه

در قسمت های شمالی و مرکزی آذر ماه و دی ماه زمان کشت رو طوری انتخاب می کنند که آخر فصل برداشت باشه یا

اول کشت چون هوا سرده

در مناطق جنوبی هم اول مهرماه و در خرداد ماه سال بعد برداشت میشه

امیدوارم مفید باشه!

:gol:

آخرین ویرایش:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
1.

کار پر زحمتیه .(من بیپچاره هر روز در گیرشم )، اما درامدزاست.میخوای کار کنی ؟یعنی خودت سرمایه گذاری کنی؟

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چرا بیشتر اطلاعات نمی دی؟؟؟

اینجوری نمیشه

اطلاعاتت باید جزئی تر باشه تا بتونیم مطلب کاربردی برات بذاریم

راستی

چقدر می خوای هزینه کنی؟؟؟

AMIR-ALI

عضو جدید
1- همون کتاب هرس به معنی هرس-پیش بین که دوستمون گفت خوبه تا پایه کار رو یاد بگیری اا من یه جزو خوبی هم دارم در این مورد میخای من بخونم تو یادبگیر.:امیرعلی هرس در چه زمینه ایی میخای؟؟؟درختان میوه؟؟؟سبزیجات؟؟؟درختان فضای سبز ؟؟؟
والا هدف یادگیری و اشنایی کلی هست
- باید دید هدف از کشت گیاه دارویی چی بوده؟؟؟تولید اسانس؟؟؟مواد آراییشی بهداشتی؟؟؟عطاری؟؟؟ تازه خوری؟؟؟که هرکدوم بادی ی کاری کرد.
تولید اسانس که تجهیزات میخاد که اگر تولید کننده نتونست باید بده جاهایی که عرق گیری میکنن یا کارخونه ها
بقیه موارد هم شرکتهایی دارویی که تو ایران هست و تعدادشون هم کم نیست
کلا میگم بازار داره یعنی
ارزش سرمایه گذاری داره
اینجور که بوش میاد پر دنگ و فنگ هست
کار پر زحمتیه .(من بیپچاره هر روز در گیرشم )، اما درامدزاست.میخوای کار کنی ؟یعنی خودت سرمایه گذاری کنی؟
تقریبا یعنی یه کسی میخاد سرمایه گذاری کنه من قراره راه بندازم حالا در هاله ای از ابهام هست
چون حتما باید برگشت مالی داشته باشه نمیتونم ریسک کنم
شما چطور الان مشغولی یا درگیر راه اندازی هستی یا کلا هدف تحقیقاتی هست

sps_119

عضو جدید
دوست من در مورد شمشاد سوال کردین اما نگفتین کدوم منطقه زندگی میکنین

اگه شمال کشور باشید از همین الان تا خود اوایل خرداد میتونید قلمه بزنید
اما جاهی دیگه کشور میتونید از اوایل بهار شروع کنین
:smile:

ممنون ،نه من منطقه کرمان هستم ،
میتونی کمی بازش کنی و بیشتر توضیح بدی

mramirtaheri

عضو جدید
باسلام یک درخت انگور در منزل داریم هرسال دانه های انگور آن سیاه وخراب میشوند علت چیست

گلابتون

مدیر بازنشسته
منم نظر زهرا رو دارم...ماشالا اينقدر دوستان كارآمد هستند كه ديگه حرفي براي گفتن باقي نمونده....

فقط يه سوال عزيزجان...كف گلخونه ات رو ميخواي چيكاركني...چون همونجور كه اميرعلي گفت بايد مراقب نشت آب به ساختمان هم باشي.
به نظر من بهتره از كفپوشهاي پلاستيكي براي اينكار استفاده كني..مخارج چنداني هم نداره...چون خواهي نخواهي اگر از گلدان يا بسترهاي كشت هم استفاده كني آبريزي شديدي رو بهمراه داري.

راستش اگر ميتوني هزينه كني( البته با عكسهايي كه ديدم و پشتكاري كه داري حدس ميزنم با كمترين هزينه و چندتا آجر و مقداري سيمان خودت اينكار رو به نحو احسن انجام بدي )
بسترهاي كشت بتوني يا سيماني بسازي خيلي خيلي چيز جالبي ميشه...در ضمن ميتوني بسترها رو در دو فضا تشكيل بدي يعني اگه هر بستر رو به صورت مكعب در نظر بگيري ميتوني بالاي اين مكعب رو به عنوان باغچه استفاده كني و داخل مكعب رو خالي بذاري و فقط به اندازه يه باغچه كم ارتفاع از پايينش پر كني در واقع يه حالت دوطبقه و از فضاي پاييني كه كمتر نور ميخوره براي نشاء زدن يا كاشت گلهاي آپارتماني استفاده كني...

به پشتكارتون مرحبا ميگم...سربلند باشيد و ما رو از ادامه فعاليتتون بي خبر نگذاريد.

naserkhalesi

عضو جدید
یه مدلش اینشکلیه

سلام دوباره خدمت تمامي دوستان
راستش در مورد توت فرنگي ديروز از يك گلخانه امار گرفتم گلدوناي كوچيكش رو مي داد دونه اي 500 تومن .نظر خودم اول رو توت فرنگي بود اخه يه جا خونده بودم با دماي 8 تا 11 درجه هم سازگاره ولي خب بايد بررسي كنم فعلا خيار + توت فرنگي

naserkhalesi

عضو جدید
من نمیتونم کل تاپیک بخونم اگر سوالی هست بگو تا بهت بگم
برای سیستم گرمایشی
باید ببینی سیستم گرمایشی خونتون چی هست
در صورت امکان از همون استفاده کنی
فکر میکنم گفتی سیستم بخاری هست که با این حساب استفاده از لوله بخاری هم فکر بسیار خوبی هست فقط خیلی باید مراقب باشی
در صورت تایید این مطلب و علاقمندی بگو تا نکات ایمنی بهت بگم و طرز استفاده
در مورد محصول کشت هم بهترین گزینه ها همون صیفی جات هست
میتونی ترکیبی از خیار گوجه و فلفل بهمراه انواع سبزیجات کشت کنی که خوب چون هفت از ایجاد این کار خودکفایی هست و هدفت فروش نیست می ارزه
از لحاظ هزینه ای هم اون بخاری بسیار عالی هست
ولی برای بذر بعید میدونم بذر خوب بتونی بگیری اگر بخای تلفیقی کار کنی
چون تعداد کم کسی نمیفروشه مگر اینکه از اشنا تهیه کنی من خودم دسترسی ندارم و گرنه برات تهیه میکردم
در مورد زمان هم الان زمان خیلی خوبیه
ولی باید دقت زیادی نسبت به رطوبت و پیامد های ان بر ساختمان داشته باشی
همینطور مهمترین عاملی که باید بهش توجه کنی بادگیر بودن هست باید یه فکری به حال اون هم بکنی
بهتره یه عکس بیرونی از شمای کلی فضات بزاری
در صورتی که کردی لینک اون به من بده
لوووووووووووول

ممنون از توجه شما راستش در مورد لوله بخاري مي ترسم يوقت مونواكسيد كربن برگرده داخل خونه و به خاطر يه گلخونه فسقلي كلي تلفات بديم اينو بايد بررسي كنم در مورد رطوبت فك كنمن اتفاق خاصي بيافته كف ايزوگامه و موردي نداره .مورد اخر هم خدمت شما :
عكس از فضاي بيرون