نمايش نتايج 1 تا 2 از 2

تاپیک: تاثیر میدان های مغناطیسی بر انسان

 1. #1
  عضو آواتار masoud-t
  رشته
  مهندسی برق
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2011/2
  محل سكونت
  کازرون
  امتیاز
  49
  پست ها
  37

  پيش فرض تاثیر میدان های مغناطیسی بر انسان

  تاثیر میدان های الكترو مغناطیسی بر انسان
  امروزه مصرف انرژی در صنعت برق رو به افزایش است و اثرات مخربی بر روی سلامتی و ایمنی انسان داشته است. تاثیرات میدان های الكتریكی و مغناطیسی بر روی سلامت و بهداشت انسان از مضرات این صنعت می‌باشد. ما در زندگی روزمره در محیط كار و خانه و مدرسه در معرض میدان الكتریكی و مغناطیسی هستیم. میدان های مغناطیسی و الكتریكی به وسیله خطوط نیرو، سیم های الكتریكی و تجهیزات الكتریكی تولید می شود و خطوط نامرئی نیرو هستند كه در اطراف هر وسیله وجود دارند و قدرت آن با افزایش ولتاژ افزایش می ‌یابد. میدان الكترو مغناطیسی از وسایل برقی مثل كامپیوتر شخصی، فر برقی، تلویزیون، یخچال و غیره و نیز خطوط انتقال نیروی برق با ولتاژ زیاد حاصل می شود. میدان الكترو مغناطیسی بر روی سیستم های عصبی و رشد و تكامل و ترمیم سلول ها اختلالاتی ایجاد می‌كند و موجب پیدایش امراض ناشناخته مانند انواع سرطان ها، تومورهای مغزی و ناباروری در انسان می ‌شود هم چنین افرادی كه به دفعات و به مدت طولانی در معرض چنین میدان هایی قرار می‌ گیرند و نیز افراد شاغل در صنایع برق و تلفن، تعمیركاران تلویزیون و جوشكاران آسیب پذیرتر می‌ باشند پس باید با نصب دستگاه های كنترل سرطانزایی در محیط كار و شناسایی منابع تولید الكترومغناطیسی، رعایت نكات ایمنی در محیط كار و در صورت امكان استفاده از تجهیزاتی كه دارای حداقل میزان انتشار امواج الكترو مغناطیسی است محیطی مناسب برای كار و فعالیت ایجاد نماییم. امروزه تولید سرانه برق و روند رو به رشد آن یكی از شاخص های مهم نشان دهنده پیشرفت صنعتی، اقتصادی و افزایش رفاه كشور می ‌باشد.
  با توجه به اهمیت طرح های صنعتی در توسعه پایدار، صنعت برق نیز مشابه دیگر صنایع با توجه به افزایش شتاب تولید و مصرف انرژی برق در ۲۰ سال گذشته نقش به سزایی در آلودگی محیط زیست و سلامت و بهداشت انسان داشته است و بایستی اثرات نیروگاه های حرارتی از نظر آلودگی آبی و گازی، جامد و آلودگی های صوتی و میدان های الكتریكی و مغناطیسی ناشی از فعالیت نیروگاه ها بر روی موجودات زنده به خصوص انسان مورد بررسی قرارگیرد. درون تمام ارگانیزم های زنده، جریان الكتریكی و میدان های الكتریكی با منشا داخلی وجود دارد كه در مكانیسم های پیچیده كنترل فیزیولوژیكی نظیر اختلال در سیستم های عصبی، عضلانی، فعالیت ممبران سلولی و رشد وتكامل و ترمیم بافت ها نقش دارند. لذا لازم است ویژگی های مصنوعی آثار احتمالی آن ها در سیستم های بیولوژیكی مورد بررسی قرار گیرند. میدان های الكترو مغناطیسی(EMF) ابتدا موجب سرگیجه، وز وز گوش، ضعف و خستگی و تار شدن دید چشم و خواب آلودگی هنگام كار و هم چنین پیدایش امراض ناشناخته، تغییر تركیبات خون، اختلال در سیستم های عصبی عضلانی، (نوروماسكولار)، دگرگونی ژنتیكی، بروز سرطان هایی چون لنفوم، لوسمی، طومورهای مغزی، سرطان غدد بزاقی و اختلال در باروری در زنان و مردان می ‌شود. ما در زندگی روزمره در محیط كار و خانه و مدرسه در معرض میدان الكترو مغناطیسی و الكتریكی هستیم و این میدان الكتریكی حاصل از تولید، انتقال و استفاده از الكتریسیته است. مطالعاتی در رابطه با سلامتی انسان در مورد كسانی كه در معرض میدان مغناطیسی و انواع سرطان ها از نوع لوكمی و سرطان مغز صورت گرفته است. تعدادی از محققان در مورد ارتباط قرار گرفتن در معرض میدان مغناطیسی و سرطان تردید دارند. زیرا تفسیر آن از نظر بیولوژیكی مشكل است و نتایج تحقیقات متفاوت به نظر می‌ رسد و با هم هماهنگی ندارند.
  میدان الكترو مغناطیسی
  میدان الكترو مغناطیسی به وسیله خطوط نیرو، سیم های برق و تجهیزات الكتریكی تولید می‌ شود. تاكید این مجموعه در مورد ارتباط میدان مغناطیسی با تولید و انتقال كاربرد نیروی الكتریكی است. میدان های مغناطیسی خطوط نامرئی نیرو هستند كه در اطراف هر وسیله الكتریكی وجود دارند. میدان الكتریكی با ولتاژ تولید می ‌شود و قدرت آن با افزایش ولتاژ افزایش می ‌یابد. واحد قدرت الكتریكی بر حسب متر بر ولت می ‌باشد. میدان مغناطیسی نتیجه شدت جریان در سیم ها یا وسایل الكتریكی می ‌باشد و قدرت آن با افزایش ولتاژ افزایش می ‌یابد. میدان مغناطیسی بر حسب گوس یا تسلا اندازه‌گیری می ‌شود. از طرف دیگر میدان الكتریكی حتی وقتی كه تجهیزات الكتریكی خاموش می شود برقرار است و مدت زیادی با منبع جریان برق ارتباط خود را حفظ می‌ كند. میدان الكتریكی با عبور كردن از موادی كه هادی الكتریسیته هستند كاهش می ‌یابد. به عبارت دیگر میدان های مغناطیسی از بسیاری مواد عبور می ‌كنند و بنابراین جلوگیری از عبور آن بسیار مشكل است. با وجود این كه میدان های الكتریكی و مغناطیسی در اطراف وسایل الكتریكی و خطوط نیرو وجود دارند. تحقیقات اخیر بر روی پتانسیل اثرات میدان های مغناطیسی بر سلامت انسان متمركز گردیده‌اند. با وجود این كه بعضی مطالعات اپیدمولوژیك ارتباط افزایش خطر ابتلا به سرطان را با در معرض میدان مغناطیسی قرار گرفتن گزارش نموده‌اند اما ارتباط مشابهی در مورد میدان های الكتریكی گزارش نشده است. توسعه سریع علم و تكنولوژی، موجودات زنده را تحت تابش طیف وسیعی از میدان های الكترو مغناطیسی قرار داده است. پیشرفت فناوری و صنعت برق انسان ها را در تماس با میدان الكترو مغناطیسی حاصل از وسایل برقی از جمله كامپیوتر شخصی، فر برقی، تلویزیون، یخچال و ... نیز خطوط انتقال نیروی با ولتاژ زیاد قرار داده است.
  اثرات میدان های الكترو مغناطیسی بر انسان
  اپیدمولوژی، مطالعه بر روی احتمال شیوع بیماری ها در جمعیت های انسانی است و این گونه تحقیقات غالبا عینی هستند تا تجربه‌ای و این بدان معناست كه این گونه یك اپیدمیولوژیست نمی تواند تمامی فاكتورهایی را كه موجب بروز بیماری می ‌شود كنترل كند و یا در آزمایشگاه تحقیق كند اگر چه تحقیقات آزمایشگاهی در اطراف محیط انسانی و حیوانی كاملا در مورد انسان صدق نمی ‌كند. اپیدمیولوژیست ها می ‌توانند عوامل به وجود آورنده سرطان را مشخص كنند كه شامل دود سیگار است و این در حالی است كه در مورد میدان های الكترو مغناطیسی ارتباطی بین معاشرت و اپیدمولوژی وجود ندارد. بعضی دانشمندان كه در این مورد مطالعه كرده‌اند ارتباط موجود بین میدان های الكترو مغناطیسی و سرطان های خاص را وقتی كه خطر كم باشد و یا اصلا نباشد مشكل تفسیر می‌ كنند حتی اگر احتمال ابتلا به سرطان ناشی از میدان های الكترو مغناطیس بسیار اندك باشد باید آن را جدی تلقی نمود. زیرا در میان تعداد كثیر افرادی كه در معرض میدان های الكترو مغناطیس هستند حتی یك احتمال ناچیز هم می ‌تواند باعث افزایش سرطان در سطح گسترده شود.
  ارتباط سرطان با مشاغل صنعت برق
  از سال ۱۹۸۲ تعدادی از اپیدمیولوژیست ها مطالعات و آزمایشاتی در این مورد انجام داده‌اند و گزارشی از بررسی بیماری لوكمی روی افراد كه در معرض میدان الكترو مغناطیس بوده‌اند با افرادی كه در مشاغل دیگر كار كرده‌اند ارائه داده‌اند. در ایالات متحده این بیماری در بزرگسالان از هر ۱۰۰۰۰۰ نفر ۱۰مورد در سال مشاهده می ‌شود و این مطالعات شامل افرادی می ‌شود كه مستقیما با وسایل الكترو مغناطیسی سر و كار دارند مثل مهندسان برق و یا افراد شاغل در خطوط تلفن و تلویزیون و تعمیرات رادیویی، اپراتورهای ایستگاه برق، الكتریسیته و جوشكار. مطالعات دیگر ارتباط بین شیوع سرطان مغز و یا مرگ و میر در مشاغل مشابه را نشان می ‌دهد. این تحقیقات اولین بار توسط دكتر Samuel Milham در سال ۱۹۸۲ كامل شده است. هم چنین مطالعاتی در مورد ارتباط سرطان سینه و قرار داشتن در معرض میدان الكترو مغناطیسی صورت گرفته است. سرطان سینه در مردان نادر است اما متاسفانه در زنان بسیار رایج است. در ایالات متحده سرطان سینه از هر ۱۰۰۰ نفر بیش از یك مورد در سال مشاهده شده است. در یك مركز تحقیقاتی دانشگاهی در كارولینای شمالی میزان مرگ زنانی كه در معرض میدان های الكترو مغناطیسی قرار داشته‌اند در اثر ابتلا به سرطان سینه بیشتر از زنانی بوده است كه در چنین مشاغلی كار نكرده‌اند. اما با توجه به این كه عوامل دیگری مثل فاكتور سن در تولد اولین نوزاد و باروری و تاریخچه ارثی در ایجاد این نوع سرطان مؤثر می ‌باشند، لذا باعث اختلال در این تحقیق شده است و با در نظر گرفتن این مشكلات و نداشتن اطلاعات كافی پی بردن به عامل اصلی ایجاد این بیماری غیر ممكن به نظر رسید و مطالعات دیگری كه در ایالات متحده و كشورهای دیگر انجام شده است نشان می دهد كه حتی زنانی كه در خانه كار می كنند و در معرض میدان الكترو مغناطیسی بالایی قرار دارند با خطرپیشرفت سرطان سینه مواجه بوده‌اند.
  سایر امراض ناشی از میدان های الكترو مغناطیسی
  بیماری آلزایمر(Alzheimer) نوعی بیماری است كه در افراد سن بالا بروز می ‌كند و باعث ضعف تمركز و اختلال در یادآوری خاطرات می ‌شود. مطالعه و تحقیقاتی كه در سال ۱۹۹۵ در فنلاند و كالیفرنیا انجام گردیده نشان می دهد كارگرانی كه بیشتر در معرض میدان الكترو مغناطیس قرار گرفته بودند بیشتر به این بیماری مبتلا شده‌اند. طبق گزارش دكتر Stephanie London و همكاران در سال ۱۹۹۴ به این نتیجه رسیده‌اند كه افراد شاغل در صنایع برق و تلفن نسبت به افراد شاغل در دیگر صنایع بیشتر در معرض میدان های الكترو مغناطیس قرار دارند.
  اثرات بیولوژیكی میدان های الكترو مغناطیس
  این مجموعه اطلاعاتی در مورد تاثیرات میدان های الكترو مغناطیسی بر روی حیوانات و تقسیم سلولی به ما می ‌دهد و تاثیرات بیولوژیكی شامل تغییراتی در اعمال سلول ها و بافت ها و تغییراتی در فعالیت مغز استخوان انسان و ضربان قلب می‌ شود. این قبیل مطالعات بر روی حیوانات آزمایشگاهی و حیوانات اهلی و نیز انسان بررسی شده است. طول موج، مدت در معرض امواج بودن، فاصله نسج با موج در تكثیر سلولی و جزئیات تكثیر مورد بررسی قرار گرفته است و باعث اختلال در تكثیر سلولی در مرحله DNA سازی و نیز باعث افزایش بروز نقص مادرزادی و اختلال باروری و موتاسیون های مختلف می‌ شود و این اختلال با مدت مجاورت با میدان الكترو مغناطیسی و نوع موج متناسب بوده است.

 2. تشكرها از اين پست


 3. #2
  عضو فعال آواتار setare.kavir19
  رشته
  مهندسی برق
  مقطع
  دانشجوی لیسانس
  تاريخ عضويت
  2009/5
  امتیاز
  92
  پست ها
  214

  پيش فرض

  mamnun az matlabe jalebetun
  یک چند ز کودکی به استاد شدیم
  یک چند ز استادی خود شاد شَدیم
  پایان سخن شنو که ما را چه رسید
  چون آب برآمدیم و چون باد شدیم...خیام

تاپیک های مشابه

 1. نماز و میدان مغناطیسی بدن انسان
  توسط mi.ab.kr.ir در تالار دانستنی های پزشکی
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2011/10/02, 09:17 AM
 2. نماز و میدان مغناطیسی بدن انسان
  توسط "Dezire" در تالار گفتگوی آزاد
  پاسخ ها: 10
  آخرین ارسال: 2011/6/26, 10:26 PM
 3. نماز و میدان مغناطیسی بدن انسان
  توسط ali561266 در تالار خدا ، عشق ، عرفان
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2011/5/09, 09:59 PM
 4. نماز و میدان مغناطیسی بدن انسان
  توسط reza_1364 در تالار تالار اسلام و قرآن
  پاسخ ها: 2
  آخرین ارسال: 2011/5/05, 12:04 AM
 5. پاسخ ها: 2
  آخرین ارسال: 2009/9/25, 09:05 AM

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •