مسابقه علمی *** کی این علف هرز را می شناسه ؟

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
بذر البنج - بذر البنگ - سنيکران

نام علمى: Hyoscyamus niger L ,Syn. H. auriculatus Ten
نام انگليسى: Black hinbane, Hen-bell, Henbane
گياهچه
لپه‌ها به‌تدريج به طرف دمبرگ باريک مى‌شوند. اولين برگ‌هاى حقيقى تخم‌مرغي، باريک و داراى رگبرگ‌هائى روشن هستند؛ که به دمبرگى بلند ختم مى‌شوند. در مراحل اوليه برگ‌ها خشن و داراى کرک‌هاى سيخک مانند هستند و سپس باريک و ظريف مى‌شوند. اين برگ‌ها به‌صورت روزت بر روى سطح زمين گسترده مى‌باشند.
گياه کامل
- اندام‌هاى رويشى :
گياهى است دوساله يا چندساله، ايستا و به ارتفاع ۲۰ تا ۸۰ سانتى‌متر که توسط بذر تکثير مى‌يابد. ساقه‌هاى آن ساده، چسبناک و پوشيده از کرک مى‌باشند. برگ‌ها به رنگ سبز تيره، تخم‌مرغى تا مستطيلى شکل، به طول ۱۵ تا ۲۰ سانتى‌متر، داراى بريدگى‌هاى نسبتاً عميق و موجى با دندانه‌هاى تيز و آنهائى که در طول ساقه مستقر هستند فاقد دمبرگ مى‌باشند.
- اندام‌هاى زايشى :
گل‌آذين انتهائي، گرزن يک‌سويه، با براکته‌هاى لوب‌دار و نوک‌تيز و شامل گل‌هائى به رنگ زرد متمايل به خاکسترى با رگه‌هاى بنفش و به طول ۲ تا ۳ سانتى‌متر مى‌باشد. کاسهٔ گل فنجانى شکل با پنج دندانهٔ نوک‌تيز و کرک‌هاى غده‌اى است که تا مراحل رسيدگى دانه رشد مى‌کند.
ميوهٔ اين گياه کپسول و محتوى تعداد زيادى بذر تقريباً کليوى شکل، به رنگ قهوه‌اى متمايل به خاکستري، حفره‌دار، به طول ۱ تا ۳/۱ ميلى‌متر و پهناى يک ميلى‌متر مى‌باشد.
موسم گلدهى اين گياه خرداد تا شهريور ماه است.
محل رشد و پراکنش
اين علف هرز خاصّ نواحى گرم، نيمه مرطوب و نيمه خشک بوده و عمدتاً در زمين‌هاى باير، باغ‌ها و مراتع مشاهده مى‌شود.

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
من منتظر تأیید شما بودم...

سلام
استاد نفرماييد! تاپيك متعلق به شماست تاييد من به چكارتون مياد:)

داشتيم نگرانتون ميشديم :smile:

بقيه دوستان من ميدونم چه گياهيه اگر به نتيجه نرسيديد خودم ميگم .

گلابتون

مدیر بازنشسته
فكرميكنم بهش ميگن عفريته....البته اينطور كه من يه بار از يكي شنيدم...حالا نميدونم اين اسم فارسيش مصطلح هست يا نه....اما اسم علميش اينه...Carlina acaulis L
البته اگه اشتباه نكنم.

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام:gol:
من فکر کنم کاهوی وحشی باشه.درسته؟
خیر کاهوی وحشی نیست...

فكرميكنم بهش ميگن عفريته....البته اينطور كه من يه بار از يكي شنيدم...حالا نميدونم اين اسم فارسيش مصطلح هست يا نه....اما اسم علميش اينه...Carlina acaulis L
البته اگه اشتباه نكنم.

خیر این گونه ای که فرمودید هم نیست...

بالا