طراحی برق ساختمان،ادارات و پاساژها

tak2750

عضو جدید
سلام
من نمیدونستم این موضوع دقیقا مربوط به کدوم گرایش میشه به همین دلیل اینجا مطرحش میکنم امیدوارم که مدیرا این پست رو تایید کنند و ضمیمه یه پست کم بیننده نکنند.
سوال من در باره طراحی برق ادرات و ساختمان ها و پاساژها و کارخونه هاست.
برای این کار چه کتاب هایی رو باید خوند
چه نرم افزارهایی رو باید یاد گرفت؟
ایا برای طراحی برق ساختمان باید مدرک نظام مهندسی داشت؟
من شنیدم که برای طراحی برق ساختمان متری طرح رو حساب میکنند مثلا برای طراحی برق یه ساختمان 100 متری 80 تومن میگیرند.با چه نرم افزاری این طرح رو میکشند؟برای یاد گرفتن محاسبات و طراحی چه کتاب هایی رو باید خوند؟ایا داشتن مهر نطام مهندسی هم ضروریه؟

واسه طراحی برق یه پاساژ (شامل اعلام حریق و دیزل ژنراتور و روشنایی )چه منابع و نرم افزاری رو پیشنهاد میکنید؟

tak2750

عضو جدید
نمی دونم چرا بچه های برق تالار کمترین میزان همکاری و کمک رو تو سایت دارند

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
من در این مورد زیاد اطلاعی ندارم ولی تا جایی که شنیدم مهندسین الکترونیک مجوز نظارت و مهندسین قدرت هم طراحی و هم نظارت رو دارند. پس از اینکه 3 سال از مدرک گذشت در آزمون سازمان نظام مهندسی شرکت میکنید و در صورت قبولی مهندس درجه 3 نظام میشین. بدیهی است که بدون داشتن حق امضا شما حق طراحی ندارین و اگه طراحی هم کنید باید مهندسی که حق امضا داره پاش رو امضا کنه!

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. من تاپيك شما رو ديده بودم گذاشته بودم سر فرصت كه متاسفانه يادم رفت
برای این کار چه کتاب هایی رو باید خوند
كتاب كه زياده ولي صرفا با كتاب نميشه كار طراحي رو شروع كرد. شما بهترين كار اينه كه از كساني كه كار طراحي مي كنند بخواهيد كه بخشي از كارهاي نقشه كشي رو به شما واگذار كنند و گام به گام بصورت عملي شما رو راهنمايي كنند. اگر اين امكان نيست تعدادي نقشه پيدا كنيد و بررسي كنيد ببينيد كه چه كارهايي صورت گرفته. فرضا پلان روشنايي رو نگاه كنيد با استفاده از جداول راهنما قطعات رو بشناسيد و ارتباطات سيم كشي رو نگاه كنيد و بعد به تابلوي برق همون ساختمان نگاه كنيد. اين كار به شما كمك مي كنه كه خودتون متوجه بشيد كه دنبال چه چيزي باشيد. كتاب هايي كه براي طراحي استفاده ميشه كتابهاي مهندسي تاسيسات و مهندسي روشنايي كلهر ويا كتاب روشنايي كاوه احمديان هست. ولي همونطور كه گفتم صرفا با خوندن كتاب نميشه كاري انجام داد. چون علاوه بر طراحي پلان ها بحث محاسبات هم هست كه در اونجا اين كتابها لازم خواهد بود.
چه نرم افزارهایی رو باید یاد گرفت؟
اولينش اتوكد هست البته در حد مقدماتي و نه در حد يك مهندس معماري در اين حد كه اصول كشيدن نقشه در اتوكد رو بلد باشيد.
ایا برای طراحی برق ساختمان باید مدرک نظام مهندسی داشت؟من شنیدم که برای طراحی برق ساختمان متری طرح رو حساب میکنند مثلا برای طراحی برق یه ساختمان 100 متری 80 تومن میگیرند.با چه نرم افزاری این طرح رو میکشند؟برای یاد گرفتن محاسبات و طراحی چه کتاب هایی رو باید خوند؟ایا داشتن مهر نطام مهندسی هم ضروریه؟
هم بعله هم نه. درستش اينه كه ليسانس برق قدرت رو كه گرفتيد بعد از سه سال در سازمان نظام مهندسي شهرتون ثبت نام كنيد و امتحان پايه 3 طراحي رو بدبد و وقتي پايه 3 رو گرفتيد به شما شماره نظام مهندسي مي دهند و شما اجازه خواهيد داشت نقشه ها رو طراحي كنيد و مهر و امضاي خودتون پاي نقشه باشه. اما...
اما اگر شما هنوز نتونستيد اين مراحل رو طي كنيد راه ديگر اين هست كه يك مهندس برق كه سهميه طراحي داره ولي حوصله يا زمان اينكار رو نداره فقط نقشه ها رو امضا مي كنه و كس ديگري نقشه ها رو ترسيم مي كنه كه خودتون هم اشاره كرديد.

darvish.m

کاربر فعال تالار موبایل,
دوست عزيز
درورد بر شما من كارشناس قدرت و ارشد فناوري دارم و زمينه كاريم طراحي قدرت هست.
ببينيد طراحي سيستم هاي برقي ساختمان، ادارجات و كارخانجات و هتل ها هر كدام در بخشي جداگانه قرار مي گيرد.
شما براي كسب ديد اوليه از موضوع مي توانيد با مطالعه كتاب تاسيسات آقاي حسين كلهر و خواندن مبحث سيزدهم مقرارت ملي ساختمان آشنايي اوليه را پيدا كنيد نشري 110 كه حتما معرف حضور شما هست مطالعه دو جلد اين كتاب ها بدون شك در تمام موارد اطلاعاتي را به شما خواهد داد.
حالا به صورت تخصصي چند موردي كه مطرح كرده بوديد:‌
1 . روشنايي، براي روشنايي كتابهاي زيادي الكترونيكي و چاپي در بازار موجود هست اما تمام محاسبات دستي در آخر شما را به سمت براورد نرم افزاري مي برد و شما مي توانيد با برنامه Dialux و Calculux مي توانيد محاسبات را به راحتي انجام بدهيد روي Dialux من زياد كار كردم اگر خواستيد مي تون اطلاعات بيشتري بهتون بدم.
2. در مورد ديزل و محاسبات ترانس بايد مطالعات داشته باشيد رو كتاب هاي بررسي ضمن اينكه يه كتاب خوب هست به نام كتاب كابل محمد بانكيان كه ماله شركت سيم و كابل ابهر هست و خيلي به شما اطلاعات مي دهد.
3. در مورد اعلام حريق ببينيد محاسبات بر اساس استاندارد NFPA هست يك سري توضيحات هست كه براي مثال شعاع پوشش دتكتور ها رو بهتون ميده محل قرار گيري شاستي اعلام حريق و خوب در چه مكاني چه دتكتوري رو بهتون بگم هيچ استاندارد مشخصي نگفته و همه جا اگر گفتند مثلا در آشپزخانه حرارتي كار كن باز ذكر كردند با توجه به نظر كارشناس و موقعيت محل حالا كلي بخوام بگم بدونين بيشتر فضاهاي اداري و عمومي دودي كار مي كنند.
باز اگر مايليد بحث رو ادامه بديم من خوشحال مي شوم

tak2750

عضو جدید
از همه کابرا تشکر میکنم که در این تاپیک مشارکت کردند.
من هنوز مدت 3 سال از گرقتن مدرکم تموم نشده.و مخواستم زودتر در باره این موضوعات مطلب یاد بگیرم تا بعدا کارم راحتتر باشه. و بیشتر هدفم از این تاپیک جنبه تجاری و اقتصادی این قضیه هست.تو اینترنت هم خیلی گشتم ولی چیز زیادی در این باره پیدا نکردم واسه همن این تاپیک رو ایجاد کردم.

ایا با نرم افزار epaln هم میشه نقشه های مربوط به سیم کشی برق ساختمان را کشید؟
فکر کنم منطور دوستان از اتو کد همون اتو کد الکتریکال باشه؟

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
از همه کابرا تشکر میکنم که در این تاپیک مشارکت کردند.
من هنوز مدت 3 سال از گرقتن مدرکم تموم نشده.و مخواستم زودتر در باره این موضوعات مطلب یاد بگیرم تا بعدا کارم راحتتر باشه. و بیشتر هدفم از این تاپیک جنبه تجاری و اقتصادی این قضیه هست.تو اینترنت هم خیلی گشتم ولی چیز زیادی در این باره پیدا نکردم واسه همن این تاپیک رو ایجاد کردم.

ایا با نرم افزار epaln هم میشه نقشه های مربوط به سیم کشی برق ساختمان را کشید؟
فکر کنم منطور دوستان از اتو کد همون اتو کد الکتریکال باشه؟
نه خیر. منظور همون اتوکدی هست که مهندسان معماری و مکانیک هم با استفاده از اون نقشه ساختمان رو می کشند. اصولا نقشه های ساختمان تو محیط اتوکد ترسیم میشه. اتوکد الکتریکال هم همون اتوکد هست با یکسری المان و قطعات پیش ساخته که البته زیاد هم بدرد نمی خوره. همون اتوکد معمولی کفایت می کنه.
از لینک زیر یک سری نقشه های برق می تونید دانلود و مطالعه کنید.
لینک

darvish.m

کاربر فعال تالار موبایل,
ببينيد دوست عزيز Eplan بيشتر شبيه سازي مي كنه رو Database ايتم هاي الكتريكال وجود دارد تابلو سينگل لاين دياگرام رو راحت تر ميشود باهاش كشيد و لي عملا وقتي نقشه هاي سازه و معماري روي اتوكد پياده مي شوند ما هم نقشه الكتريكال رو DWG كه همان پسوند اتوكد هست به سايت هاي اجرايي اعلام مي كنيم، براي كشيدن در اتوكد هم بر اساس Legend هاي تعريف شده براي فازهاي مختلف از روشنايي گرفته تا اعلام حريق و شبكه و برق گير و سيستم زمين پياده سازي مي كنيم و لي خوب تو Eplan امكان شبيه سازي تابلو ها بيشتر هست

المینا

عضو جدید
من در این مورد زیاد اطلاعی ندارم ولی تا جایی که شنیدم مهندسین الکترونیک مجوز نظارت و مهندسین قدرت هم طراحی و هم نظارت رو دارند. پس از اینکه 3 سال از مدرک گذشت در آزمون سازمان نظام مهندسی شرکت میکنید و در صورت قبولی مهندس درجه 3 نظام میشین. بدیهی است که بدون داشتن حق امضا شما حق طراحی ندارین و اگه طراحی هم کنید باید مهندسی که حق امضا داره پاش رو امضا کنه!

من شک دارم...چون شنیدم فارغ التحصیلهای برق -الکترونیک حق طراحی ندارن..اینوجدیدا شنیدم!

المینا

عضو جدید
من درسم تموم شده...پروژه تاسیساتمم انجام دادم....
قسمت تجاریش یه ساختمون اداری بود....
میخواستم اول یه پاساژ رو انتخاب کنم...اما نمیدونستم قسمتهای مربوط به ویترین و حتی داخل مغازه که یه قسمتش شیشه است رو چطور میشه نورپردازی کرد!
کسی میتونه بگه دقیقا چطور میشه اینکارو انجام داد؟

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
من درسم تموم شده...پروژه تاسیساتمم انجام دادم....
قسمت تجاریش یه ساختمون اداری بود....
میخواستم اول یه پاساژ رو انتخاب کنم...اما نمیدونستم قسمتهای مربوط به ویترین و حتی داخل مغازه که یه قسمتش شیشه است رو چطور میشه نورپردازی کرد!
کسی میتونه بگه دقیقا چطور میشه اینکارو انجام داد؟
به نظر من تو نقشه های اتوکد زیاد نمیشه مانور داد مخصوصا برای فضاهای کوچیک 1*0.5 متر ویترین. معمولا تو نقشه های برق چیزی در مورد نحوه نور پردازی نمی نویسند مگر در موارد خاص و صاحب مغازه یا به سلیقه خودش یا به سلیقه سیم کش و یا طراح نور پرداز اینکاررو می کنه.
ولی اگر بخواهیم خودمون نحوه نور پردازی رو مشخص کنیم (که کار خوبیه) باید تو نقشه های نیرورسانی و روشنایی و تابلوهای برق فیدر مناسب برای برق رسانی به این قسمت تعبیه کنیم و بعد برای نشان دادن نحوه نورپردازی از دیالوکس استفاده کنیم و ضمیمه نقشه ها کنیم.

darvish.m

کاربر فعال تالار موبایل,
داخل ويترين تا جايي كه من مي دونم اگر بخواد طراحي حرفه اي بشه بايد با بچه هاي معماري 3D MAX كار مي كنن شبيه سازي بشه رو نماي ساختمان هاي حرفه اي هم با 3dmax مدل مي كنند و طراحي مي كنند.

tanha_ba_khod

عضو جدید
براي نظام مهندسي فـــــــــــــــــقــــــط برق-قدرت هم طراحي دارن هم نظارت..

tanha_ba_khod

عضو جدید
با نرم افزار ديالوكس خيلي راحــــــــــــت ميتوني چيزي رو كه ميخواي رو در بياري...چون خيلي دست براي مانور دادن بازِ.... حتي به نظرم از 3D مكس بهتره...

علیرزا

عضو جدید
بسم الله الرحمن الرحیم دوست عزیز با سلام و احترام باستحضار میرساند ، از اونجا که همه ی ما در نظام آموزشی و دانشگاه های ایران موفق به اخذ مدرک کارشناسی برق شده و یا درصدد گذراندن دوره کارشناسی می باشیم ؛ قاعدتاً با مشکلاتِ ابتدای فراغت از تحصیل و جذب بازار کارشدن دست و پنجه نرم کرده و یا بزودی آنرا لمس خواهیم کرد و این موضوع را فهمیده و یا خواهیم فهمید که : متاسفانه سرفصلهای دانشگاه با سرفصلهای بازار کار کاملاً متفاوت است ! ما در دانشگاه مجبوریم که یکسری سیلابست درسی مانند ؛ ریاضیات 1- 2 ، معادلات دیفرانسیل ، مدارها و ماشینهای الکتریکی ، میکروکنترلر ، الکترومغناطیس ، و واحدهای مهمی مثل تاسیسات الکتریکی و طراحی پست های الکتریکی ، حتی طراحی خط (که متاسفانه اختیاری اند !) را پاس کنیم و چون خیلی از دوستان ، ارزش این واحدها را نمیدانند ؛ از گذراندن این واحدها منصرف و بدنبال درسهای اختیاریِ راحت تر مثل وصایای امام ،... تا بتونند کمبود نمره ها را جبران کنند. البته ناگفته نمونه که متاسفانه ؛ خیلی اوقات استادهای با سوادی هم برای تدریس وجود نداره و یا اینکه اصلاً استادش حال نداره درس بده ... می آد یه جزوه بی در و پیکمر میده و از همون امتحان می گیره و خداحافظ ... که متاسفانه جای تاسف داره . جمع بندی دانشگاه و دروسش: خیلی از این سرفصلها بعنوان base و اساس مهندسی اند ، مثلاً اگر یه مهندس ریاضی بلد نباشه ، قطعاً مهندس خوبی نخواهد بود .. چرا ، چون مهندسی از هندسه گرفته شده و کسیکه هندسه بلد نیست خوب قاعدتا تو کارش به مشکل می خوره ! و یا ماشینها و مدارهای الکتریکی که base خیلی کارهاست بلد نباشه و درکشون نکنه ... مطمئناً بعضی چیزها را نمی فهمه لذا یه مهندس باید مفاهیم پایه را در دانشگاه یاد بگیره ! سئوال ؟آیا یه مهندس با دونستن مفاهیم اصلی و پایه ، می تونه کارکنه و در بازار براحتی جذب بشه و می تونه خودش را بعنوان یه مهندس عرضه بده ؟ بنده که فکر می کنم ، اینطوری نیست ! درسته که هر مهندسی باید ؛ base را بدونه اما باید در کنارش ؛ یک سری تعریف های پایه ، استاندارد ها ، اصول و مفاهیم محاسباتی ، رنج برخی تجهیزات و... را یاد بگیره تا دیگران بعنوان یه مهندس بپذیرنش و بتونه بصورت کاربری و مهندسی ، نظر درست بده ! و برای دیگران این اطمینان خاطر را ایجاد کنه که ؛ بتونن روی حرفش حساب کنن . همه می دونیم که در دانشکاه فقط مباحث پایه و اصلی تدریس می شه ( البته اگر اونم استادهای خوبی به پستموم بخوره !) و عمدتاً مباحث دیگه کاربردی مهندسی ؛ نه تنها بحث نمی شه ، بلکه گاهاً به سرفصلهاشم اشاره هم نمیشه ؟! و یک مهندس تازه فارغ التحصیل ؛ اصلاً نمیدونه : چی بدردش می خوره ، باید چی یاد بگیره ، از کجا شروع کنه ، چه کتابی را بخونه ، از کی یاد بگیره ، بازار کار از یه مهندس چی می خواد ؟ و چون تازه فارغ التحصیل شده میره که جذب بازارکار بشه ؛ می بینه : همه جا آگهی زدن یه مهندس می خواهیم با حداقل سه سال سابقه کار ؟! اینجاست که افکارش به هم میریزه واز اونجایی که - تا اینجای کار ، کلی هزینه کرده تا لیسانس بگیره ؛ هم خودش توقع داره بره سر کار و بتونه پول درآره و هم اینکه همه خانواده و فامیل ازش انتظار دارن ، مهندسشون بره سر کار و ماهی 2 میلیون حقوق بیاره .. که متاسفانه خبری نیست ! اینه که مثل خیلی های دیگه ، چون به هر دری میزنه ، به دربسته می خوره ⇇ بی خیال مهندسی برقش میشه و میره دنبال کار آزاد ( دوستانی را بنده می شناسم که ؛ کافی نت دارن ، سوپرمارکت کار میکنه و .... یا اینکه بعد فراغت تحصیل ، تازه کارش شروع میشه و باید : 1) کتابهای زیادی را بخونه تا اطلاعات کاربردی پیدا کنه 2) مشغول به گذروندن دوره های مهندسی بشه 3) صرف هزینه کنه 4) صرف وقت بذاره تا یواش یواش ، یه چیزهایی را بفهمه و مقدمات جذب کار شدنش فراهم بشه ! البته اکثر شرکتها بر این باورند که مهندسی که تازه فارغ التحصیل شده هیچی بلد نیست و باید چند سال بگذره تا تازه کار یاد بگیره و چون یه تازه فارغ التحصیل برای یادگیری نیاز به صرف وقت و هزینه داره ؛ سعی می کنن جذبش نکنن و بجاش یه مهندسی که چند سالی یه جا کار کرده را جذب کنن تا متحمل صرف هزینه نشن ( البته بعضی ها هم حق دارن ) ← دوستان غیر از اینه ؟ پس در آگهی های استخدام اکثر شرکتها ؛ سه سال سابقه کاری را یکی از شروط استخدامشون در نظر می گیرند ؟ و یا اگر هم افراد بدون سابقه کاری را بخوان جذب کنن ، قاعدتاً یه مصاحبه می کنن و کلی سئوال فنی و کاربردی می پرسن تا ببینن اصلاً طرفشون کار بلده و یا غیر از کتابهای دانشگاهی مطالعات دیگه ای هم داشته و یا نه ؟ اما چند نکته را عرض می کنم :  اولیش در مورد مطالعه کتاب : هر کدوم از شما مسیرتون به میدان انقلاب جهت خرید کتاب زیاد خورده ، تو انقلاب وقتی می گردی الی ماشا ا .... کتاب و انتشارات وجود داره که انواع کتابهای مهندسی دارن ؟ به نظرتون چند درصدش بدرد میخوره ؟ بارها شده که اکثرمون کتابی را بامید بدست آوردن یکسری مباحث با قیمتهای نه چندان کم آدم می خریم ، بعدش کلی وقت میذاریم می خونیم ؛ اما می بینی ته اش چیزی بهت اضافه نشد و 4 تا فرمول کاربردی بدرد بخور گیرت نیومد و کلاً سر کار بودی ! آخرش هم از مطالعه خسته می شی و بی خیال یادگیری از مطالعه می شی .  دومیش در مورد گذراندن دوره های مهندس : خیلی از ما دوره های نرم افزاری مختلفی ( step7- matlab – eplan –dialux و.... ) را می گذرونیم ، ولی چون ارتباطش را با صنعت را نمی فهمیم و نمیدونیم کجا بدرد می خوره و چطوری باید بدرستی ازش استفاده کنیم ؛ آخر دوره متوجه نمی شیم که این نرم افزار ها با این همه قابلیت هایی که داره به چه دردمون می خوره . چون صرف یاد گرفتن تمامی یه نرم افزار ، وقتی که شما بعضی پیش نیاز ها و نیاز های پروژه ها را ندونی ، اصلاً بدرد نمی خوره و آخر دوره متوجه نمی شی که این همه قابلیت های نرم افزار را کجا و چطوری باید ازش استفاده کنی ! یه نکته دیگه هم خالی از لطف نیست اگه بهش اشاره بشه ؛  خصوصیات دوره هایی که توسط موسسات و آموزشگاههای بیرون برگزار می شه : 1- خیلی گران قیمت هستند 2- معمولا اساتید جزوه بدرد بخوری بیرون نمی دهند – چون طرف می گه چرا باید اطلاعاتم را براحتی در اختیار دیگران بگذارم و هر کس که می خواد یاد بگیره باید بیا دوره و پس از نشستن سر کلاس و دوره و پرداخت هزینه خودش نوت برداری کنه و اطلاعات یاد بگیره ! غیر از اینه دوستان ؟ در واقع بنده تصمیم گرفتم که یکسری مشکلاتی که اکثر فارغ التحصیلان رشته مهندسی برق پس از فراغت، در جذب بازار شدن و غیره را دارند را با برگزاری دوره "نکات کاربردی تاسیسات برقی "حل کنم و پس از هماهنگی با ریاست کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد و حسن نیت ایشون تصمیم گرفتیم که دوره فوق را باتفاق هم انجام بدیم که امیدوارم موفق باشه . البته سمینار آشنایی با دوره در 26 بهمن 1391 در دانشکده تهران جنوب برگزار شد و افرادی که اومده بودند ؛ از مطالب دوره و سیمینار راضی بودند . بنده قصد داشتم اواین مرتبه ابن دوره را در 17 و 18 اسفند برگزار کنم که قسمت نشد ، اگر تمایل دارید با مسائل طراحی ساختمان و صنعتی آشنا بشید ؛ پیشنهاد می دم که در این دوره شرکت کنید -شماره تلفن جهت هماهنگی ثبت نام دوره فروردین 0 اردیبهشت 1392 : 22894691 مرکز آموزش کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد . مزایای مهم این دوره  جزوه کاملاً کاربردی : علی رغم اینکه بسیاری از دوره های موسسات آموزشی ، فاقد جزوه مناسب می باشند ؛ در این دوره به هر شرکت کننده یک جزوه کاملاً فنی ، دقیق و کاربردی ارائه می گردد که در آن تمام نکات کاربردی و .... توسط تغییر فونت ، سایز و بولد شدن مشخص شده اند . این جزوه قطعاً می تواند بعنوان یک refrence یا source در بسیاری از کارهای آتی مهندس شرکت کننده استفاده گردد .  گواهی نامه یا مدرک گذراندن دوره محل کانون به آدرس : تهران خ شریعتی – روبروی متروی میرداماد – کوچه زرین پ 26 - برگزار میشه . ازتون دعوت میکنم که در دوره فوق العاده کاربردی فوق شرکت کنید . توجه : از اونجا که کانون زیاد دنبال نفع مالی از برگزاری دوره نیست ، هزینه دوره نسبت به نمونه های مشابهش خیلی ناچیزه ؛ هزینه های جاری دوره بقرار زیره :  حدوه 30000-25 تومان هزینه پرینت جزوه و تحویل به شرکت کنندگان  حدوه 30000-25 تومان هزینه دوروز ناهار و پذیرایی – جهت رفاه شرکت کننده  حدود 5000 تومان هزینه گواهی پایان دوره  و مابقی هزینه های جاری و حق التدریس استاد بامید دیدار در دوره و مفید بودن آن برای شما جمع آوری – تدوین و مدرس دوره علیرضا رمضانی

Mehdi_tsu

عضو جدید
دوستان برای طراحی تاسیات الکتریکی نرم افزار اتوکد و دیالوکس کفایت می کنه !!
قبلش حتما باید نشریه 110 و یه سری کاتالوگ ها رو مطالعه کنید
همچنین سیستم های الکترونیکی ساختمان و ضوابط طراحی اونها
سایزینگ کابل ، طراحی موتورخانه ، ارتینگ و ... بسیار مهمه

شناخت اجناس ، توجیه پروژه از لحاظ اقتصادی برای یه مهندس طراح بسیار مهمه

اگه دوستان پایه باشن میشه تو یه تاپیک جداگانه از 0 تا 100 رو آموزش داد به همراه نمونه پروژه های بزرگ

Masoud_IEC

عضو جدید
با تشکر از دوست خوبمون اقا مسعود
دوستان بیایید این کار بزرگ رو شروع کنیم

امیر 1224

عضو جدید
سلام به همگی
من رشتم مکانیک است و برای یه تحلیل سیستم های تولید همزمان (پروژه درسی) می خواستم ببینم که میزان مصرف معمول یک ساخمان به صورت ساعتی و ماهانه جایی ارائه شده است مثل جداول بار حرارتی و برودتی که هندبوک اشره ارائه کرده یا نه؟
خیلی ممنون