گفتگوی 1: دغدغه های شغلی و موانع اصلی بیکاری مهندسین کشاورزی

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
با سلام و عرض خسته نباشید
آقای مدیر کل چرا کسی به فکر مهندسین کشاورزی نیست فقط شعار داده میشه جناب وزیر حرف از اشتغال میزنندصادقانه میپرسم کدام اشتغال؟تمام طرحهایی که ما میبینیم به افراد غیر متخصص واگذار میشوند در نهایت سخنم را با این کلام گهربار مولای متقیان به پایان میبرم که ایشان فرمودند:
اگر مقام ماندنی بود به تو نمیرسید
پس بیایید کاری انجام دهید که پس از رفتنتان برایتان دعا کنند و ناراحت بشوند نه اینکه خدای نکرده.......

مرسی محسن جان... کجای این کارهاشون از متخصص استفاده کردن که این بار دومشون باشه !!! :w34::w34: :w40:

sadeghiemajd

عضو جدید
دوست مهندس:cool: خارج از کشور وقتی یک اقا یا خانمی می خاد رشته کشاروزی رو انتخاب کنه قبلش میره و یک و یا دو سال توی ایبن زمینه فعالیت می کنه و یک سری اطلاعات به دست میاره بعد وقتی سرکلاس میره میدونه چی باید از استادش بخاد حالا توی کشور ما دانشجوها درسشون تموم می شه بعدش به این فکر می افتند که ای کاش مثلا فلان سوال رو از استاد رسیده بودم و تازه بعد از دانشگاه و فارغ التحصیلی میفهمند که توی دانشگاه هم خودشون کم گذاشتن و هم دانشگاه براش کم کاری کرده چه کار باید کنه :cry: با اینکه عاشق رشته ام هستم ولی بعضی اوقات خودم رو سرزنش می کنم که چرا این رشته رو انتخاب کردم

• Like
واکنش ها: fgni

ormuzd

عضو جدید
موافقم پژمان جان ما خودمان باید برای خودمان کاری کنیم من پیشنهاد مهندس روستا رو دادم که ما هم مثل وزارت بهداشت که طرح پزشک خانواده رو داره برای هر روستا طرحی بنام مهندسین روستا داشته باشیم و از تمامی رشته های کشاورزی افرادی رو واسه یه روستا در نظر بگیرند اینجوری وقتی که مهندسین هر روز به اون روستا بروند کشاورزی ایران تبدیل به یک صنعت پر قدرت میشه
این طرح رو روز شنبه واسه خود وزیر هم مینویسم تا بهم جواب بده :w26:
معتقدم که ما یه روزی ساختار کشاورزی این مملکت رو دگرگون میکنیم :w39:
ممنون میشم اگه در ادامه بحث همه دوستان ما رو همراهی کنند :w10:

دوست عزیز سلام
البته همچین طرحی تحت عناوین مختلف چند سالیه که از طرف وزارت معظم اما معطل و دستمال به دست جهاد کشاورزی با همکاری سازمان نو پای نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی (که مثلا" یه سازمان خصوصی و غیرانتفاعی هست ولی در عمل حیاط خلوت همون وزارت خونهء نون به نرخ روز خوره) به عناوین مختلف مثل طرح مهندسان ناظر گندم - برنج - کلزا و کارشناسان فنی دام روستایی و ... دنبال می شه. :surprised: البته باید اضافه کنم که سر بچه هایی هم که تو این طرحها مشغولن هر سال یه بلای جدیدی نازل می کنن (هر سال جابجایی دارن - قراردادهای محکمی با اونها نمی بندن - از نظر بیمه و سابفه کار مشکل دارن - از نظر دریافتی در سطح بسیار حداقل هستن مثلا" با 6 ماه کار فقط چیزی در حدود 1 یا 2 تومن بعد از کسورات قانونی حضرات نظیر بیمه و سهم سازمان نظام مهندسی و سهم شرکت خصوصی که شما به عنوان کارشناسش هستید و ... دستتون رو می گیره حالا اگه هزینه های رفت و آمد خودتون به روستا و حواشی اونو نظیر کمی بنزین و تعمیرات ماشین برای دوستان صاب اتومبیل :D رو در نظر بگیری که همنقدر هم دستتو نمی گیره و از همه بدتر آیندهء روشنی هم ندارن و ... که خودش مثنوی هفتاد من کاغذه :confused:)

ormuzd

عضو جدید
به راستی چرا کسی به فکر ما نیست ولی همه حرف از این میزنند که کار ایجاد میکنند؟
نظام مهندسی کشاورزی استخدام کارشناس رسمی داره ولی 7 سال سابقه میخواد خوب ما چطور این تجربه رو بدست بیاریم وقتی حتی واسه وام گرفتن اگه گردن رستم رو بشکنیم باز هم کاری از پیش نمیبریم؟
چرا دغدغه وزیر کشاورزی از 4 ماه قبل از تحویل سال گوشت و میوه شب عید هستش؟
چرا دغدغه ایشون این نیست که یک کشاورز باید 5 کیلو گرم گندم بفروشه تا بتونه یه جوراب بخره؟
چرا با اینکه میدونیم جانشین نفت اینه که کشاورزی ما تبدیل به یک صنعت بشه ولی متخصصین تحصیلکرده را وارد کار نمیکنیم؟
آیا کسی هست که ادعا کنه سطح علمی مهندسی که تا حالا کار نکرده پایینه؟
آیا وزارت کشاورزی نمیتواند مانند وزارت بهداشت طرحی با نام مهندسین روستا ایجاد کند و در محلی به نام خانه کشاورز از هر رشته کشاورزی یک نفر روزانه به آنجا برود(حقوق از وزارت کشاورزی دریافت کند) و به کشاورزان مشاوره رایگان بدهد تا علاوه بر اینکه آنها به مهندسین اعتماد پیدا کنند کشاورزی ما گام بلندی به سمت تبدیل شدن به یک صنعت پر قدرت بر دارد؟
این پیشنهاد اینجانب است و لااقل میشود بررسی کرد
و.......
در نهایت سخنم را با این کلام گهربار مولای متقیان به پایان میبرم که ایشان فرمودند:
پس بیایید کاری انجام دهید که پس از رفتنتان برایتان دعا کنند و ناراحت بشوند نه اینکه خدای نکرده.......

از کدوم استخدام صحبت می کنید!!! :surprised: این چیزی که شما می گی دوست عزیز همون کارشناسی رسمی دادگستری هست که البته قبلا" و فعلا" توسط کانون کارشناسان رسمی دادگستری (فقط به عنوان کارشناس و نه استخدام) از رشته های مختلف دانشگاهی با شرط 5 سال سابقه کاری در رشتهء مورد تقاضا و پس از گذراندن یک دورهء امتحان و مصاحبهء داخلی و گذراندن یک دورهء کارآموزی در دادگاه گزینش می شدن. البته چند سالی هم هست که کانون وکلا و کارشناسان رسمی وابسته به قوهء قضائیه به پذیرش کارشناس (به عنوان کارشناس و نه کارمند) تحت عنوان مادهء 187 اقدام می کنه که خود من هم 4 سال آزگار در گیرش بودم که آخرشم پوچ از آب در اومد. ( سال 81 تو یه آزمون علمی - سال بعدش تو یه آزمون علمی دیگه - سال بعد هم شرکت توی مصاحبه و معاینه و سال بعدشم تحقیقات محلی و به سلامتی در سال پنجم بعد از طی هفت خوان رستم شروع کار اموزی 6 ماه در دادگاه. بگذریم از حواشی قضیه کارآموزی که اگه باهات همکاری کنن و به سلامتی اونو طی کنی و کلا" بتونی حدود 50 پروندهء کارشناسی شده رو تو گزارشت بیاری دست آخر اون زمان یعنی سال 85 باید یه چیزی حدود 200000 تومن ناقابل برای تشکیا پرونده و ارائه پایان نامه و غیره به حضرات تقدیم می کردی و آخرشم ....هیچی :confused: یادم می یاد که یکی از کارمندان همون کانون وکلا و کارشناسان رسمی وابسته به قوهء قضائیه فوق الذکر در جواب بندهء حقیر در مورد موازی کاری کانون کارشناسان رسمی دادگستری و کارشناسان مادهء 187 فرمودند این حرکت برای محدود کردن و به عبارتی آجر کردن نان کارشناسان مذکور بوده ) البت بگذریم از اینکه سازمان نظام مهندسی عزیز هم در سالهای اخیر حرکت موازی سومی را شروع کرده و مبادرت به پذیرش کارشناسان رسمی (بازم تاکید می کنم به عنوان کارشناس و لاغیر) در گرایشهای بیشتری کرده!!!!! :eek:

اما در مورد دغدقه های مقام عظمای وزارت باید بگم که بسیار بسیار مسئولیت سنگینیه. اگرچه که بیشتر به نظر می رسه که در کل چارت سازمانی این وزارت خانه از یک سردرگمی و بی مسئولیتی و بی سوادی عجیب و غریبی رنج می بره !!!

پ.ن: از جمله شعبده بازی های آقایون می شه به گم و گور کردن صورت مسئله اشاره کرد مثال:
1- فصل برداشت مرکبات در استانهای شمال کشور باید مرکبات از خارج وارد کرد آخه حیف نیست باغدار از لذت خودن مرکبات خارجی محروم بمونه!
2- آخ که دیدن منظرهء کیسه های برنج اروگوئه ای و پاکستانی و هندی و تانزانیایی و آنگولایی و غیره و ذالک در فصل برداشت برنج برای همهء اهالی و بویژه شالیکاران در مغازه های برنج فروشی اونم در قطب برنج کشور چقدر جذاب و دلچسبه! :D

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
ایشالله همه بچه های کشاورزی کار خوب گیرشون بیاد
گرچه شرح حالمون شده غم نامه ........
توکل به خدا
همین

ormuzd

عضو جدید
به نظر این حقیر این معظل (منظورم همون بیکاری) مهندسان عزیز کشاورزی چند علت مهم داره:
1- فقدان و یا کمبود سواد و تجربهء عملی و میدانی عدهء کثیری از اساتید این رشته ها.
2- غیر کاربردی بودن اکثر دورس و سر فصلهای این رشته ها.
3- عدم ارائه دروس تکمیلی کاربردی و عملی دخیل در بهبود و گسترش فعالیتهای اجرایی مهندسان هر بخش
4- فقدان یا کمبود قوانین اجرایی موثر در بکار گیری و ساماندهی اشتغال مهندسان کشاورزی با توجه به تخصص و سوابق اجرایی شان در وزارت جهاد کشاورزی و در کل عدم لحاظ موثر امتیاز سوابق اجرایی کارشناسان شاغل در بخش در استخدام وزارت خانهء نامبرده و در یک کلام حکومت عمیق روابط بر ضوابط در وزارتخانهء مشارالیه.
5- عدم و یا کمبود کمکهای حمایتی دولت در خوداشتغالی فارغ التحصیلان بخش نظر اعطای تسهیلات با بهره و سهم آوردهء پائین و دورهء استراحت متناسب با طرح و ضعف سیستمهای واگذاری اراضی بلامعارض به کارشناسان جویای کار بخش و ضعف در ساماندهی و راهنمایی دادن کارشناسان مورد نظر و سخت گیری ها و سنگ اندازی های نابجا و نابخردانه در مورد مختصات طرحهای کاربردی و نحوهء تشکیل تعاونی و ضعف هماهنگی و هم صدایی مختصات چنین طرحهایی فی مابین وزارتخانه و نهاد های اقتصادی نظیر بانک کشاورزی!
6- عدم و یا ضعف برنامه ریزی تنظیم بازار و تناسب در عرضه و تقاضا تولیدات کشاورزی و واردات بی رویه و ضعف در سیستمهای تامین اعتبار بیمهء محصولات کشاورزی که باز هم این موضوع به سیاست گذاران و برنامه ریزان اجرایی وزارت جهاد و بازرگانی بر می گردد.
7- عدم اطلاع رسانی درست و شفاف در مورد فرصتهای شغلی و پتانسیلهای هر رشته به فارغ التحصیلان از طرف سازمانها و نهاد های مرتبط.

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر این حقیر این معظل (منظورم همون بیکاری) مهندسان عزیز کشاورزی چند علت مهم داره:
1- فقدان و یا کمبود سواد و تجربهء عملی و میدانی عدهء کثیری از اساتید این رشته ها.
2- غیر کاربردی بودن اکثر دورس و سر فصلهای این رشته ها.
3- عدم ارائه دروس تکمیلی کاربردی و عملی دخیل در بهبود و گسترش فعالیتهای اجرایی مهندسان هر بخش
4- فقدان یا کمبود قوانین اجرایی موثر در بکار گیری و ساماندهی اشتغال مهندسان کشاورزی با توجه به تخصص و سوابق اجرایی شان در وزارت جهاد کشاورزی و در کل عدم لحاظ موثر امتیاز سوابق اجرایی کارشناسان شاغل در بخش در استخدام وزارت خانهء نامبرده و در یک کلام حکومت عمیق روابط بر ضوابط در وزارتخانهء مشارالیه.
5- عدم و یا کمبود کمکهای حمایتی دولت در خوداشتغالی فارغ التحصیلان بخش نظر اعطای تسهیلات با بهره و سهم آوردهء پائین و دورهء استراحت متناسب با طرح و ضعف سیستمهای واگذاری اراضی بلامعارض به کارشناسان جویای کار بخش و ضعف در ساماندهی و راهنمایی دادن کارشناسان مورد نظر و سخت گیری ها و سنگ اندازی های نابجا و نابخردانه در مورد مختصات طرحهای کاربردی و نحوهء تشکیل تعاونی و ضعف هماهنگی و هم صدایی مختصات چنین طرحهایی فی مابین وزارتخانه و نهاد های اقتصادی نظیر بانک کشاورزی!
6- عدم و یا ضعف برنامه ریزی تنظیم بازار و تناسب در عرضه و تقاضا تولیدات کشاورزی و واردات بی رویه و ضعف در سیستمهای تامین اعتبار بیمهء محصولات کشاورزی که باز هم این موضوع به سیاست گذاران و برنامه ریزان اجرایی وزارت جهاد و بازرگانی بر می گردد.
7- عدم اطلاع رسانی درست و شفاف در مورد فرصتهای شغلی و پتانسیلهای هر رشته به فارغ التحصیلان از طرف سازمانها و نهاد های مرتبط.

کاملا موافقم
وقتی کسی میخاد کار ازاد کنه سرمایه هم نداشته باشه بیچارش میکنن از زندگی میندازن ادمو....

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
جذب هيات علمي
دانشگاه آزاد اسلامي در نظر دارد براي تكميل كادر هيات علمي مورد نياز خود در واحدها و مراكز آموزشي مختلف در استان گلستان از افراد با رشته‌هاي ذيل عضو هيات علمي استخدام نمايد.
رشته‌هاي مورد نياز:
عمران،‌ معماري،‌ كامپيوتر، فناوري اطلاعات، شيمي،‌ حسابداري،‌ زبان انگليسي،‌ مهندسي كشاورزي،‌ صنايع، مكانيك، برق،‌ فلسفه و اديان،‌ زيست‌ شناسي، روان شناسي،‌ علوم آزمايشگاهي،‌تربيت بدني،‌ متخصص داروسازي،‌ دامپزشكي،‌ دندانپزشكي،‌ شيلات،‌ مديريت، حقوق، ‌علوم اقتصادي
نحوه تماس:
آدرس اينترنتي: www.ebo.iau.ir
آخرين مهلت:
١٧/١٠/١٣٨٨

nobleman.mohamad

عضو جدید
به نظر من بیکاری تو رشته کشاورزی چند علت عمده داره که از بس قدیمی هستن دیگه فسیل شدن!

1- جذب فوق العاده زیاد دانشجو در این رشته،حتی در رشته هایی مثل منابع طبیعی جذب دانشجو خیلی کمتر از رشته های کشاورزیه.

2-به روز نبودن علوم کشاورزی و دروس دانشگاهی

3-بها ندادن به تحقیقات علمی برای توسعه کشاورزی

4-بها ندادن به جوانان تحصیل کرده و مستعد برای به دست گیری امور جاهایی مثل جهاد کشاورزی،یه عده پیر پاتال درب و داغون نشستن اون بالا معلوم نیست کی میخوان جا رو واسه جوونا باز کنن

5-تنبلی جوونای تحصیل کرده کشاورزی که به جای فعالیت و پیشرفت عملی منتظر کار پشت میزن.

البته بازار کار برای همه رشته ها کم شده و این چیز عجیب و غریب و مختص کشاورزی نیست،تازه به نظر من رشته ای مثل کشاورزی بازار کار نسبی خوبی نسبت به خیلی از رشته ها داره.:gol:

nafas70

عضو جدید
سلام به همه مهندسی عزیز چه کشاورز چه غیر کشاورز
اول از همه بخاطر زدن این تاپیک از همتون معذرت میخوام
و دوم اینکه میخواستم یه تاپیک باشه که این مشکل بررسی شه و شاید بتونیم کمکی برای رفعش به همدیگه بکنیم و در قسمت بعد اینکه از این حرف های خاله زنکی که هر بشری در مورد هر رشته ای و میزان کارش و اینکه خوب چجوری میتونه کاری انجام بده رهایی یابیم و علت اصلی و اینکه واقعن آیا میتونیم یه کار واسه خودمون ردیف کنیم یا نه بررسی کنیم
همینطور میتشه مهندسین عزیز با تلاش و پیگیری و وحدت به کمک هم بیان و واسه خودشون اگه بشه بصورت خصوصی کاری دست و پا کنن و یا اینکه پیشنهاداتی ارایه بشه

و در کل میخوام علت اصلی بیکاری و اینکه چه راههای برای کار کردن و چرا نمیشه و هزاران چرای دیگه رو بدونم

با تشکر

جوجوی دلسوز :heart:
جوجو جان ممنونم كه اين بحث رو راه انداختي
اما مشكل مهندساي كشاورزي :من خانوادم كشاورز بودن ميدونم با وضعي كه ايران داره سرمايه گذاري در كشاورزي يه رسيكه چون ممكنه مثلا يه كارخانه كه حتي باهاش قرار داد بستي محصولتو نخره يا بخره ولي پولشو بهت نده اين به معني اينه كه سود كه نميكني يه ضرر بزرگ هم ميكني در نتيجه سرمايه اي براي دوباره به راه انداختم مزرعه نداري كشاورزي كه كارش كشاورزي باشه مجبور ميشه كه با كشت جايگزين يا با كلي قرض به اميد سال ديگه يه محصول ديگه بكاره اما يه مهندس كشاورز كه نه زمين داره نه چيزه ديگه فقط با داشتن دانش كشاورزي نميتونه ادامه بده و...
فكر كنم خيلي طولاني شد ولي مشكلييه كه دلايل مختلف داره و راحت هم حل نميشه

مهمویی66

عضو جدید
دوستان عزیز اما من اعتقاد دارم که مشکل اساسی در بطن وزارت جهاد کشاورزی هستش افرادی مسئول هستن که اصلا به حالشون فرقی نمیکنه که چند نفر بیکار هستن به راستی وقتی بزرگترین دغدغه وزیر جهاد کشاورزی در چهار ماه آخر سال مثل همین امسال تهیه میوه و گوشت شب عید هست ما باید چه انتظاری داشته باشیم؟؟؟؟؟
ما باید ساختار کشاورزی رو تغییر بدیم اصلا یه سوال دیگه:چرا تمام دانشگاههای ملی و آزاد و غیرانتفاعی و پیام نور بیشترین دانشجویانشون مهندسی کشاورزی میخونن؟ چرا مثل رشته های دیگه ظرفیت محدود نداره؟
جواب آسونه آخه همه میخوان مهندس بشن و وقتی سایر رشته های مهندسی پذیرش کمی دارن خب معلومه کشاورزی باید جور مهندس شدن اونها رو بکشه و هیچ کسی نیست که بگه آقایون چقدر؟
ما در ایران منابع و فرصتهای زیادی داریم ولی افراد نالایق...........؟
چند وقت پیش در شهرستان دماوند به مهندسین کشاورزی زمین رایگان به شرط احداث باغ میدادن اون زمینها ساخته شدن ولی به جای درخت پر از ساختمان و ویلا.........
حرف در این مورد زیاد دارم که البته الان شرایطش نیست ولی در آینده اگه خدا بخواد........
سلام آقا محسن اونا خرشون از پل گذشته ما باید از طریق سازمانها و اتحادیه های خودمون اگر زیر نظر اونا نباشن یه فکری برا خودمون بکنیم البته یک دست هرگز صدا ندارد

مهمویی66

عضو جدید
با سلام و عرض خسته نباشید
آقای مدیر کل چرا کسی به فکر مهندسین کشاورزی نیست فقط شعار داده میشه جناب وزیر حرف از اشتغال میزنندصادقانه میپرسم کدام اشتغال؟تمام طرحهایی که ما میبینیم به افراد غیر متخصص واگذار میشوند زمینهای دماوند که برای احداث باغ واگذار شدند آباد شدند ولی با ساختمان
به راستی چرا کسی به فکر ما نیست ولی همه حرف از این میزنند که کار ایجاد میکنند؟
نظام مهندسی کشاورزی استخدام کارشناس رسمی داره ولی 7 سال سابقه میخواد خوب ما چطور این تجربه رو بدست بیاریم وقتی حتی واسه وام گرفتن اگه گردن رستم رو بشکنیم باز هم کاری از پیش نمیبریم؟
چرا دغدغه وزیر کشاورزی از 4 ماه قبل از تحویل سال گوشت و میوه شب عید هستش؟
چرا دغدغه ایشون این نیست که یک کشاورز باید 5 کیلو گرم گندم بفروشه تا بتونه یه جوراب بخره؟
چرا با اینکه میدونیم جانشین نفت اینه که کشاورزی ما تبدیل به یک صنعت بشه ولی متخصصین تحصیلکرده را وارد کار نمیکنیم؟
آیا کسی هست که ادعا کنه سطح علمی مهندسی که تا حالا کار نکرده پایینه؟
آیا وزارت کشاورزی نمیتواند مانند وزارت بهداشت طرحی با نام مهندسین روستا ایجاد کند و در محلی به نام خانه کشاورز از هر رشته کشاورزی یک نفر روزانه به آنجا برود(حقوق از وزارت کشاورزی دریافت کند) و به کشاورزان مشاوره رایگان بدهد تا علاوه بر اینکه آنها به مهندسین اعتماد پیدا کنند کشاورزی ما گام بلندی به سمت تبدیل شدن به یک صنعت پر قدرت بر دارد؟
این پیشنهاد اینجانب است و لااقل میشود بررسی کرد
و.......
در نهایت سخنم را با این کلام گهربار مولای متقیان به پایان میبرم که ایشان فرمودند:
جواب دادند یا نه
فکر نکنم جواب داده باشند چه جوابی بدن

**سمیرا**

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها من پستای قبلی رو نخوندم
فقط اومدم بگم که واسه رشته ما هم کار هست کی گفته کار نیست؟!!!!!!

a.sorosh

عضو جدید
نظر

نظر

سلام به همه مهندسی عزیز چه کشاورز چه غیر کشاورز
اول از همه بخاطر زدن این تاپیک از همتون معذرت میخوام
و دوم اینکه میخواستم یه تاپیک باشه که این مشکل بررسی شه و شاید بتونیم کمکی برای رفعش به همدیگه بکنیم و در قسمت بعد اینکه از این حرف های خاله زنکی که هر بشری در مورد هر رشته ای و میزان کارش و اینکه خوب چجوری میتونه کاری انجام بده رهایی یابیم و علت اصلی و اینکه واقعن آیا میتونیم یه کار واسه خودمون ردیف کنیم یا نه بررسی کنیم
همینطور میتشه مهندسین عزیز با تلاش و پیگیری و وحدت به کمک هم بیان و واسه خودشون اگه بشه بصورت خصوصی کاری دست و پا کنن و یا اینکه پیشنهاداتی ارایه بشه

و در کل میخوام علت اصلی بیکاری و اینکه چه راههای برای کار کردن و چرا نمیشه و هزاران چرای دیگه رو بدونم

با تشکر

جوجوی دلسوز :heart:[/QUOT
سلام جوجوی عزیز از اینکه میخای به بچه های کشاورزی کمک کنی ممنونم ولی به نظرمن کار هست بستگی به شخصش داره بستگی به حقوقش داره بستگی به مکانش داره بستگی به زمانش داره و یه سری مسایل شخصی مثل علایق و ... شاید پسرها راحتر بتونن کاریو رو بپذیرن ولی برا دخترها اینطور نیست چون وقتی یه دختر بخاد بره سر کار خانوادش یه جوره دیگه نظر میدن چون شرایطه دخترها فرق میکنه با توجه به مسایل فرهنگی و غیره تو جامعمون پس کار هست ولی بسته به شرایط ولی قبول دارم نسبت به بعضی رشته هاکمتر :heart:

yafa 7

عضو جدید
کاربر ممتاز
علت بيكاري كه مشخصه
برميگرده به كمبود تخصص كه اونم بر ميگرده به شيوه غلط نظام اموزشي كشور
يه درصد كمي هم كه قابل چشمپوشيه به خود دانشجو
( از اين لحاظ ميگم كه دانشجو ميدونه اينده شغلي نداره و همينطور از حداقل شرايط اموزشي برخوردار نيست)
-----------------
اما براي ايجاد اشتغال
نيازمند مقادير زيادي پول هستيد كه اگه اون مقدار پول داشته باشيد ديگه اشتباه محض كه بخاي باهاش كشاورزي كني مگر اينكه هدفت ايجاد سود نباشه و هدف پيشبرد كشاورزي در منطقه و كشور باشه
دولتم كه ساپورت نميكنه
فعلا فايده اي نداره و واقعا جاي تاسف چون در تمام دنيا جزو رشته هاي روبورس و مهمه
( ما مهندسين كشاورزي هم دلمون به همينش خوشه و گرنه هيچ چيز مثبت ديگه اي نداره:))

کاملاً موافقم...............

yakuza

عضو جدید
:w26::w39::w13:بخاطر نداشتن نداشتن برنامه در نظام کشاورزی کشور دوستان !!!!!!!!!!

موافقم و تا وقتی نمایندگانی از دولت در این تشکل حضور دارند وضع از این بهتر نمیشود چون اونها که کارمندند و میدانند که 4 سال دیگه اینجا نبودند جای دیگه هستند و حقوقشون میاد ماییم که اگر در نظام مهندسی به جایی برسیم به فکر اشتغال همدیگر هستیم چون ممکنه 4 سال دیگه انتخاب نشیم و دوره ی بعدبیکار بمونیم
اگر این تشکل درست بشه (من بحث علوم دامی را مثال میزنم) مثل سازمان نظام دامپزشکی که تکنسین هاشون هم سر کارند تو این سازمان هم مهندسین دامپرور میرن سر کار چون به تعداد تکنسین و کارشناس بهداشتی که برای بهداشت لازمه همون تعداد هم کارشناس ناظر پرورش و تغذیه لازمه و طبیعتا به تعداد چاههای عمیق مهندس زراعت و یا مهندس باغبانی و یا گیاهپزشک و...

آخرین ویرایش:

Lina!

عضو جدید
به نظر من مشکل اصلی مهندسا اینه که هیچ کس جای خودش نیست.. یعنی هیچ کس رو سرجاش نمی نشونن.
جایی که باید مهندس کشاورزی بشینه مهندی برق نشسته، جایی که مهندس برق باید بشینه دیپلم بی کار با پارتی اومده نشسته و...
تو کشور ما همه چیز پارتی بازی !

yakuza

عضو جدید
به نظر من مشکل اصلی مهندسا اینه که هیچ کس جای خودش نیست.. یعنی هیچ کس رو سرجاش نمی نشونن.
جایی که باید مهندس کشاورزی بشینه مهندی برق نشسته، جایی که مهندس برق باید بشینه دیپلم بی کار با پارتی اومده نشسته و...
تو کشور ما همه چیز پارتی بازی !
این هم درسته
تو مملکت گل و بلبل ما سه پ حرف اول را میزنه
1. پارتی
2. پول
3. پاچه خواری

20112

عضو جدید
اتفاقا الان کارای مهندسی کشاورزی رو مثل شرکت و کلینیک و گلخونه و اینا بیشتر دست دختراس تا پسرا!!!
شاید به خاطر اینه که من از این کارا خوششم نمی یاد آخه تو اینا که درآمد نیست البته اولی و دومیش سومیشو نمی دونم

20112

عضو جدید
پس منظورت کدوم کاراس؟!
گلخونه رو نمی دونم درآمد داره یانه ؟ولی کلینیک و شرکت فکر نمی کنم درآمد خوبی داشته باشن ؟البته شایدم من اشتباه می کنم ؟ولی چه با درآمد چه بی درآمد من گلخونه رو دوست دارم

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
گلخونه رو نمی دونم درآمد داره یانه ؟ولی کلینیک و شرکت فکر نمی کنم درآمد خوبی داشته باشن ؟البته شایدم من اشتباه می کنم ؟ولی چه با درآمد چه بی درآمد من گلخونه رو دوست دارم

گلخونه درآمد خوبی داره به شرطی که اطلاعات و تجربه خوبی داشته باشی و براش وقت بذاری و مرتب رسیدگی کنی
کلینیک هم بد نیست، اگه تو طرحهای نظارت و بقیه قراردادهایی که با حفظ نباتات هست شرکت کنی
شرکت زیاد خبر ندارم ولی فکر میکنم درآمد خوبی داشته باشه. فقط باید همه جا سرکشی کنی و با اینور اونور قرارداد ببندی و پیگیر باشی

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
با کی بودی؟ من کار دارم!

بالا