[ مصاحبه ی علمی-عقیدتی شرکت نفت ] سایت آزمون: azmoon.nioc.ir

UNVRAZI

عضو جدید
پارس جنوبی» چگونه ثروت سرانه «قطر» را 10 برابر «ایران» کرد؟‍!مجموعه: اخبار سیاسی و اجتماعی
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/stories/news/90/07/nse07-04.jpg​
صندوق بین المللی پول در آخرین گزارش خود اعلام کرد که قطر از نظر شاخص قدرت خرید، ثروتمندترین کشور جهان شده است.بر اساس اعلام این صندوق سرانه تولید ناخالص داخلی قطر 81 هزار و 466 دلار است که حدود10 برابر ایران است!با این اوصاف کشور کوچک قطر با جمعیتی کمتر از یک میلیون نفر - که بخش قابل توجهی از آن هم مهاجران و نیروی کار خارجی است - درصدر ثروتمندترین کشورهای جهان از نظر قدرت خرید بر مبنای سرانه تولید ناخالص داخلی قرار گرفته است تا این کشور علاوه بر یکه تازی رسانه ای در جهان عرب- به مدد الجزیره - و نیز در کنار سیاست خارجی توسعه محورش، یک قدرت نوظهور اقتصادی نیز باشد.اما اینکه قطر چگونه توانسته است به این حد از مکنت و ثروت برسد، سوالی است که مستقیما به ایران نیز مربوط می شود.ایران و قطر در خلیج فارس صاحب یک میدان گازی مشترک هستند. ایرانی ها آن را "پارس جنوبی" می نامند و قطری ها "میدان شمال" می خوانندش.طبق مقررات بین المللی، ایران و قطر به عنوان مالکان این میدان ،که بزرگترین گازی دنیاست، می توانند هر اندازه که بخواهند از آن برداشت نمایند و اینگونه نیست که سهم هر کدام مثلا 50 درصد از کل این میدان باشد. بنابراین ممکن است کشوری با برنامه ریزی و سرمایه گذاری مناسب، 90 درصد برداشت کند و آن یکی 10 درصد و حتی کمتر.از این رو، قطری ها در سال های اخیر با یک برنامه ریزی دقیق و با همکاری شرکت های مهم نفت و گاز جهان، اقدام به استحصال گسترده گاز و میعانات گازی از این حوزه مشترک کرده اند. به طوری که در حال حاضر تنها از رهگذر صادرات LNG حاصل از پارس جنوبی، قطری ها در سال قریب به 40 میلیارد دلار سود خالص به جیب می زنند که برای این کشور کم جمعیت رقمی افسانه ای است که اجداد قطری ها در خواب هم نمی دیدند.اما اینک در حالی که ایران 75 میلیون نفری با مشکلات اقتصادی متعددی مواجه است و هر کدام از این 75 میلیون نفر در ذره ذره پارس جنوبی با قطری ها سهیم اند، شریک جنوبی به یمن دوراندیش و مدیریت کارآمدش توانسته است آن "خواب ندیده" را تعبیر کند و سهم ایرانی ها را به طور کاملا قانونی و شرافتمندانه تصاحب کند.قطری ها برای توسعه فازهای گازی خود در پارس جنوبی یا همان میدان شمالی برنامه ریزی بسیار دقیقی دارند. آنها محاسبه می کنند که فلان فاز دقیقاً‌ چه زمانی به پایان می رسد و بر اساس آن، اقدام به ساخت اسکله، سفارش کشتی های حمل LNG و بازاریابی می کنند تا به محض استحصال،کشتی در اسکله ی آماده شده، پهلو گرفته باشد و مشتری هم در آن سوی جهان منتظر LNG قطر باشد.اما در ایران، آن طور که سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس اعتراف کرده، در پارس جنوبی نسبت به قطری ها 10 سال عقب هستیم و خبر بد اینکه شیب این میدان نیز به سمت قطر است که با کم شدن حجم موجودی آن، در نهایت این قطر خواهد بود که تتمه این میدان گازی را برداشت خواهد کرد و ملت ایران سهم مناسب خود از بزرگترین میدان گازی کل تاریخ در کل جهان را هرگز دریافت نخواهد کرد چه آنکه در سایه سوء مدیریت ها و مشکلات اقتصادی و فنی و تحریم ها هنوز که هنوز است توسعه فازهای پارس جنوبی در ایران یک دغدغه و مشکل دائمی است و ای بسا زمانی فازهای ایرانی پارس جنوبی تکمیل شوند که دیگر در این میدان گازی نمانده باشد.نکته آن که قطری ها نه تنها به سرعت فازهای خود در پارس جنوبی را توسعه می دهند بلکه برای کند شدن روند توسعه فازهای ایرانی پارس جنوبی کارشکنی هم می کنند و به لطایف الحیل می کوشند شرکت های خارجی طرف قرار داد ایران ،‌ در کار خود وقفه ایجاد کنند کما این که در حال حاضر پیمانکار چینی توسعه فاز 11 مدت هاست که امروز و فردا می کند و این در حالی است که در قطر کارها بر اساس برنامه به سرعت پیش می رود.قطری ها نه تنها از رهگذر پارس جنوبی به ثروت بسیاری رسیده اند بلکه با درک این واقعیت که روزی این میدان تهی از گاز خواهد شد، درآمد حاصله از آن را در اقصی نقاط جهان سرمایه گذاری می کنند تا یک درآمد زاینده و دائمی برای نسل های آینده از خود به جا بگذارند..../تحلیل:عصرایران

ehsan6472

عضو جدید
سلام به دوستان عزیز و گرامی علل خصوص دوستای قدیمی این تاپیک امیدوارم حال همگی خوب باشه و به کار مورد علاقه خودشون رسیده باشن ....ما هم شکر خدا مشغول هستیم و خدارورو همیشه شکر میکنم ... انشالله همیشه موفق و پیروز باشید ... التماس دعا

ehsan6472

عضو جدید
سلام بر همه دوستان مخصوصا دوستان قدیمی
یادش بخیر چقدر زود گذشت
از بچه های آزمون نفت سال90 کسی هست؟
سلام دوست عزیز واقعا مثل باد گذشت الان یکسال شد دقیقا که رفتم سرکار...اوضاع کار چطوره دوست عزیز؟؟؟؟

mehdijaafary

عضو جدید
سلام به همه دوستان و اساتید و پیشکسوتان نفتی...
راستش من آزمون نفت رو دادم و خیلی امیدوارم قبول بشم. و از طرف دیگه آزمون وزارت نیرو آبان ماه رو شرکت کردم و الان مراحل پایانی استخدام در شرکت آب و فاضلاب خوزستان رو دارم پیگیری میکنم!
حالا بدجوری دو شک!! شدم... از طرفی هنوز نفت اعلام نشده و به فرض قبولی روندش تا یک سال حتماً طول میکشه و معلوم نیست قبول بشم... و از طرفی آبفا تعهد خدمت 10 یا 15 ساله میگیره که نمیدونم اگه تعهد بدم برای فسخش شاید جریمه بشم و یا به خاطر تعهد نفت نتونم برم!
نمیدونم چیکار کنم... ممنون میشم اگه کسی بتونه راهنماییم کنید. واقعاً مشکلی پیش میاد اگه برم و تعهد بدم یا میشه بعداً اونطرف رو بپیچونم؟؟

به اخلاق خودتون بستگی داره که می تونی اقماری کار کنی یا نه؟ وزارت نیرو هم حقوق بالا میده و می تونی کار آزادم داشته باشی و درامدت از یک شرکت نفتی هم بیشتر بشه. من برق هستم و رو سکو کار می کنم. استخدامی آزمون تیر 90.

mahmudreza

عضو جدید
به اخلاق خودتون بستگی داره که می تونی اقماری کار کنی یا نه؟ وزارت نیرو هم حقوق بالا میده و می تونی کار آزادم داشته باشی و درامدت از یک شرکت نفتی هم بیشتر بشه. من برق هستم و رو سکو کار می کنم. استخدامی آزمون تیر 90.

سلام دوست عزیز. چند تا سوال از شما دارم
1: گرایشتون در رشته برق چیه
2: کار یه مهندس برق قدرت رو سکو چیه؟ سختی کار در چه حدیه؟
3: حقوق مهندس برق قدرت رو سکو چنده؟
ممنون

nokia n73

عضو جدید
ایها ناس ول کنین ای حرفای خداوکیلی هر کی هر چی داره برا مصاحبه رو کنه . من موندم چی بخونم از چی بخونم پالایشگاه اصفهانم یک ماه پیش رفتم مصاحبه خدایش خوب جواب ندادم قبولم نشدم اما الله واعلم اصفهانی می رفت تو میومد بیرون چنان می خندید که ییا و ببین ,بهر حال نبش قبر کردن فایده نداره ما که همه توکلی اومدیم .بسم الله بگیدو هر اطلاعاتی برا مصاحبه دارید اشتراک بزارید ... انشا الله آخر خرداد که نتیجه نفت و زدن لبای همتون خندون باشه.

mehdijaafary

عضو جدید
ممنون

1- مهندس برق قدرت
2- تو سکو شما وظیفه اصلیتون حفظ و نگهداری کلیه تاسیسات برقی (مانند دیزل ژنراتور- UPS-روشنایی-پمپ ها و موتورهای درون چاهی-کمپرسورهای هوا و...)و انجام تعمیرات سبک- باید تا حدی توانایی طراحی هم داشته باشید.بتونید نقشه خوانی کنید. از شما در ابتدا انتظار در حد یک کارگر برق یا نهایت یک تکنسین است و بیشتر از اون باید خودتون نلاش کنید تا توانایی هاتون رو عرضه کنید.
3- متاسفانه سوال شخصی است و جواب نمیدم.

nokia n73

عضو جدید
یک خبر بسیار بد:
دو نفر از همشهریان بنده از طرف شرکت نفت باهاشون تماس گرفته شده و دعوت به همکاری شد و مدارکشونو اهواز تحویل دادن و گفت که خیلی های دیگه هم اومده بودن. این دقیقا مثل آزمون شرکت گاز شد که دو هفته مونده به اعلام نتایج از یکی از دوستان دعوت شد..... این یعنی ملت همه رو هوان ....منبع خبر موسخ بود مطمئن باشید

MANO TO

عضو جدید
یک خبر بسیار بد:
دو نفر از همشهریان بنده از طرف شرکت نفت باهاشون تماس گرفته شده و دعوت به همکاری شد و مدارکشونو اهواز تحویل دادن و گفت که خیلی های دیگه هم اومده بودن. این دقیقا مثل آزمون شرکت گاز شد که دو هفته مونده به اعلام نتایج از یکی از دوستان دعوت شد..... این یعنی ملت همه رو هوان ....منبع خبر موسخ بود مطمئن باشید

اصلا اینجوری نیست

shayan yoyo

عضو جدید
ممنون
دوست عزیز به نظرمن این سوال 3شمااصلا شخصی نیست و همه قبل از ورود به مناطق عملیاتی همه چی رو بدونن که ی تصمیم خوب بگیرن.راجع به حقوق سکو بگم که ضریب سکو از6شروع میشه تا6.3تقریبا(این ضرایب رو که در حقوق پایه امسال ضرب کنی
(498200تومان واسه ی مهندی برق)جواب میشه ی چیزی حدود3میلیون که با کسر کسورات میشه تقریبا 2میلیون و600یا700(بازم میگم تقریبا.ممکنه 100-200بالا پایین بشه بسته به بعضی آیتمها)موفق و سبز باشی.

line4

عضو جدید
سلام منم ملی حفاری ام.برج 2 مصاحبه دادم بعد20روز خواستنم یه تعهد مبنی بر پایبندی بیشتر به فراعض دینی و نماز گرفتن بعدم گفتن نامه رو میدیم اداره ملی حفاری...بچه ها زنگ زدن واسه شروع کلاسا گفتن 1ماه دیگه احتمالا شروع مشه

one_1

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس به اين اواخر خرداد 92 نرسيديم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!

فریدف

عضو جدید
سلام حالتون خوبه دوستان؟؟؟ کسی خبر نداره شروع به کار بچه های حفاری چه تاریخیه؟؟؟؟ منم تازه پروندم تکمیل شده نامه گزینشم رسیده دست شرکت. تکمیل ظرفیت مصاحبه ماهشهر

mahmudreza

عضو جدید
سلام حالتون خوبه دوستان؟؟؟ کسی خبر نداره شروع به کار بچه های حفاری چه تاریخیه؟؟؟؟ منم تازه پروندم تکمیل شده نامه گزینشم رسیده دست شرکت. تکمیل ظرفیت مصاحبه ماهشهر

سلام دوست عزیز. شما کدام شرکت خفاری هستید. جنوب یا شمال. من از مجتمع آموزشی نفت اصفهان پست میدم. بدو استخدام نفت وگاز پارسم امروز یه لیست اینجا زدن که تعداد 40نفر از حفاری شمال اومدن اینج آموزش. جهت اطلاع شم

فریدف

عضو جدید
سلام دوست عزیز. شما کدام شرکت خفاری هستید. جنوب یا شمال. من از مجتمع آموزشی نفت اصفهان پست میدم. بدو استخدام نفت وگاز پارسم امروز یه لیست اینجا زدن که تعداد 40نفر از حفاری شمال اومدن اینج آموزش. جهت اطلاع شم
من حفاری اهوازم . آموزشیمون تو همون اهوازه. ممنون که جواب دادین، موفق باشین دوست خوبم

saman.pogc

عضو جدید
سلام به بچه های اصفهان . چه خبر؟ بجز پخش و پالایش دیگه از چه شرکتهایی اومدن واسه گزینش؟
ما پایانه ای ها اهوازیم 2 ماه برامون دوره گذاشتن.به این صورت که هر ماه 3هفته سر کلاس میریم یه هفته استراحت

سلام spgc هم اومد دو روز پیش

saman.pogc

عضو جدید
سلام از مهندسای عزیز آیا کسی اطلاع داره دریافتی بچه های مدیریت تو فلات قاره چقدره؟راجع به مهندسای پخش تو مراکز استانی چطور؟از اصفهان پست میدم این سوال همه دوستان اینجاست.تشکر

Yadavaran

عضو جدید
پس به اين اواخر خرداد 92 نرسيديم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!

الله اکبر سایت شرکت نفت رفت تو کما خو فکر کنم خبرایی ولی ممکنه مشکل سروری هم باشه باید حداقل یک ساعت صبر کرد ببینیم چی میشه خووووو

m_mab2004

عضو جدید
بچه ها من زنگ زدم واحد استخدامی نفت(شعبه تهران) گفتن آخر تیر !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:cry:

Yadavaran

عضو جدید
آقا جان از چیزی که ازش می تر سیدم سرم اومد اینا مسئله حک رو نفی میکنند خووووو درضمن گفتند نتایج نیمه دوم تیر به بعد
02166412204آقا جان من زنگ 02166412204 زنه میگه سبیت مشکلی نداره هنوز نتایجو نزدیم خوووووو بابا اینا خیلی رودارند خووووووو

abdol1987

عضو جدید
آقا جان از چیزی که ازش می تر سیدم سرم اومد اینا مسئله حک رو نفی میکنند خووووو درضمن گفتند نتایج نیمه دوم تیر به بعد
02166412204آقا جان من زنگ 02166412204 زنه میگه سبیت مشکلی نداره هنوز نتایجو نزدیم خوووووو بابا اینا خیلی رودارند خووووووو
ترجمه حرف های علی کنکوری
از چیزی که ازش می تر سیدم سرم اومد. اینا مسئله هک رو انکار میکنند. خووووو درضمن گفتند نتایج نیمه دوم تیر به بعد. به این شماره زنگ زدم
02166412204 اینو به من گفتند.
آقا جان بعد دوباره من زنگ زدم به این شماره 02166412204(همون شماره قبلی) . زنه میگه سایت مشکلی نداره هنوز نتایجو نزدیم خوووووو . بابا اینا خیلی رودارند خووووووو.
نتیجه : اواخر خرداد معنیش معلوم نیست. حقیقت اینه که ما (شرکت نفت ) نیرو نمی خواستیم و کلا میخایم لفتش بدیم تا اینکه بیخیال شید. ما رو مجبور کردن نیرو بگیریم.

ES25

عضو جدید
صبر

صبر

بنظر شما چی باید بکنیم واسه نتایج؛ دوباره صبر کنیم؟

arsalan.sh

عضو جدید
سلام بچه هایی که رفتن اصفهان واسه دوره بجز پخش وپالایش و SPGC از شرکت دیگه ای واسه گزینش نیومدن؟ پس تکلیف بقیه چی میشه؟

kamran2008

عضو جدید
اقا شرکت POGC داره با بچه ها تماس میگیره که برن مصاحبه واسه شرکت گاز. کسی اطلاعی نداره که انتقال اجباریه یا نه؟ و اگه تو مصاحبه رد بشه چی میشه؟ و اینکه اصلا چه کسایی رو میفرستن؟

si_ja103

عضو جدید
با سلام ، به اطلاع کلیه همکاران جدید الاستخدام می رسانم که شرکت نفت و گاز پارس شروع به تماس با همکاران شاغل کرده و از آنها برای مصاحبه برای spgc دعوت میکند. خبر موثق بوده و نکته دوم گویا این انتقال از عهده مدیریت ها هم خارج است . اگر دوستان خبر جدیدی دریافت کردند اینجا پست بفرمایند ممنون

بالا