به نظر من ضریب اصطکاک به زاویه بستگی نداره!!!!!!!!1 به نظر شما چی؟

شهریاری 2

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن
کاربر ممتاز
سلام
میخاستم بدونم ، که ضریب اصطکاک نیروی اصطکاک به زاویه سطح شیبدار بستگی داره یا نه!؟؟؟؟؟
آخه اینطوری که من شنیدم ، ضریب اصطکاک ، یعنی اون زبری بین سطح و اون جسم.
خب این دیگه که به زاویه بستگی نداره که!
درسته ؟
تورو خدا بگید آخه با استادم دعوام شد راجع به همین موضوع!

شهریاری 2

کاربر ممتاز
دو همتون گرم
بیست و سه نفر اومدن توی این تاپیک، یه نفر نبودد که مقاله بده؟

شهریاری 2

کاربر ممتاز
دم همتون گرم
بیست و سه نفر اومدن توی این تاپیک، یه نفر نبود که جواب منو بده؟

آخرین ویرایش:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
میخاستم بدونم ، که ضریب اصطکاک نیروی اصطکاک به زاویه سطح شیبدار بستگی داره یا نه!؟؟؟؟؟
درسته ؟
سلام..........
من تو آزمایشگاه فیزیک اینو بررسی کردم.......
اشتباه نکرده باشم..........
ظاهرا فقط به جرم اجسام و جنس سطح و سطح تماس بستگی داره
فرمول ضریب اصطکاک هم بصورت زیره :
k=m[SUB]2[/SUB]-m[SUB]1[/SUB]sina/m[SUB]1[/SUB]​cosa

CHerchil

عضو جدید
سلام
درسته ؟

من اصلا منظورتو نمیفهمم
آخه ضریب اصطحکاک یه ثابته اصلا ربتی به سطح شیبدار نداره که؟
نمیدونم چقدر سوالت عجیبه واسم!!!!!!!!!!!!!!!:surprised::eek:
سوالتو میتونستی تو قسمت سوالا بذاری جای اینکه تاپیک بزنی اینطوری جوابتو بهتر و زودتر میگرفتی و میگیری

شهریاری 2

کاربر ممتاز
سلام..........
من تو آزمایشگاه فیزیک اینو بررسی کردم.......
اشتباه نکرده باشم..........
ظاهرا فقط به جرم اجسام و جنس سطح و سطح تماس بستگی داره
فرمول ضریب اصطکاک هم بصورت زیره :

قربون ادم چیز فهم!
ببین توی این فرمول ، اگه دوتا زاویه متفاوت بزاری، دوتا عدد مختلف میشه ضریب اصطکاک!
چرا اینطوریه؟

شهریاری 2

کاربر ممتاز
من اصلا منظورتو نمیفهمم
آخه ضریب اصطحکاک یه ثابته اصلا ربتی به سطح شیبدار نداره که؟
نمیدونم چقدر سوالت عجیبه واسم!!!!!!!!!!!!!!!:surprised::eek:
سوالتو میتونستی تو قسمت سوالا بذاری جای اینکه تاپیک بزنی اینطوری جوابتو بهتر و زودتر میگرفتی و میگیری

منم همینو میگم به استاد ولی قبول نمیکرد!
ولی با توجه به فرمولش که این باشه:
بستگی داره به زاویه سطح شیبدار!
چرا؟

CHerchil

عضو جدید
آخه خیلی چیزا تو بعضی فورمولای فیزیک هست که اصلا ربطی به خودش ندارهمثلا یه فورمول تو سینماتیک دارم که اصلا به اصلش مربوط نیستاگه فرموله یادم افتاد بهت میگمسید جان،علم تغییر پذیره و عوض میشه به دست شما یا من یا انیشتین

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
قربون ادم چیز فهم!
ببین توی این فرمول ، اگه دوتا زاویه متفاوت بزاری، دوتا عدد مختلف میشه ضریب اصطکاک!
چرا اینطوریه؟
عزیز من.......
سید جون........
اگر زاویه تغییر کنه m[SUB]2 هم تغییر میکنه
در نتیجه همچنان ضریب اصطکاک ثابت میمونه
آزمایشگاه فیزیک 1 رو پاس کردی؟؟؟؟!!
اگر این واحد رو پاس کنی متوجه منظورم میشی[/SUB];)

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
منم همینو میگم به استاد ولی قبول نمیکرد!
ولی با توجه به فرمولش که این باشه:
بستگی داره به زاویه سطح شیبدار!
چرا؟
ضمنا این فرمول از همنون رابطه ی F=ma خودمون بدست میاد.........;)

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
ضریب اصطکاک به زاویه یا همون شیب بستگی داره، چرا؟
وقتی روی سطح افقی یا عمودی باشید مقدار sin و cos به 1 و صفر ختم می شود ولی وقتی سطح شیب دار باشه این زاویه ها به اعدادی تبدیل میشن که با ضرب شدن در مقدار m ها اون رو تغییر میدن. در صورت هر فرمولی که داشته باشید پارامترهایی که باعث کم یا زیاد شدن یک ضریب بشن روی اون تاثیر دارن.

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
سلام
ببخشید که اظهار نظر میکنم
ولی به نظر من ضریب اصطکاک یک پارامتر ثابته و تغییر نمیکنه ( تو تمام مسائل به صورت عدد نشونش میدن )
بسته به درجه زبری یا صافی سطح و جسم این عدد تغییر میکنه
اگر هم زاویه سطح یا شیب تغییر کنه و میبینید که جسم راحت تر سر میخوره یا حرکت میکنه به خاطر نیروی جاذبه وارده به جسم هست نه اینکه ضریب اصطکاک تغییر کنه

شهریاری 2

کاربر ممتاز
ضریب اصطکاک به زاویه یا همون شیب بستگی داره، چرا؟
وقتی روی سطح افقی یا عمودی باشید مقدار sin و cos به 1 و صفر ختم می شود ولی وقتی سطح شیب دار باشه این زاویه ها به اعدادی تبدیل میشن که با ضرب شدن در مقدار m ها اون رو تغییر میدن. در صورت هر فرمولی که داشته باشید پارامترهایی که باعث کم یا زیاد شدن یک ضریب بشن روی اون تاثیر دارن.

میشه ی کم بیشتر توضیح بدید؟!
اخه زاویه روی نیروی اصطکاک تاثیر داره نه روی مقدار زبری!
ببینید نظر این دوستمون درسته؟
hadi.textile64

همین پایینی!

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار

من با یه سرچ به خلاف نظر خودم برخورد کردم
طبق نوشته زیر ظریب اصطکاک به سرعت لغزش بستگی داره
هر چه شیب سطح بیشتر بشه سرعت لغزش هم بیشتر میشه در نتیجه ضریب اصطکاک تغییر میکنه
ولی دلیلشو نمیدونم

نظر شما دوستان چیه ؟

ضریب اصطکاک عبارت
است از مقدار نیروی عمودی بخش بر نیروی اصطکاک. طبق نظریه کولمب ظریب اصطکاک هر ماده ثابت است. با این وجود آزمایشهای انجام شده نشان می‌دهد ضریب اصطکاک به عواملی از جمله فشار تماس، سرعت لغزش، دما، تعداد چرخه‌های بارگذاری (number of cyclic reversals)، و غیره بستگی دارد.[SUP][۱][/SUP]
مراجع

Oden, J.T. and Martins, J.A.C. (1985), "Models and computational methods for dynamic friction phenomena", Computer Methods in Applied Mechanics and Engineering, 52, 527-634
به نقل از دانشنامه ویکی پدیا

شهریاری 2

کاربر ممتاز

من با یه سرچ به خلاف نظر خودم برخورد کردم
طبق نوشته زیر ظریب اصطکاک به سرعت لغزش بستگی داره
هر چه شیب سطح بیشتر بشه سرعت لغزش هم بیشتر میشه در نتیجه ضریب اصطکاک تغییر میکنه
ولی دلیلشو نمیدونم

نظر شما دوستان چیه ؟

ضریب اصطکاک عبارت
است از مقدار نیروی عمودی بخش بر نیروی اصطکاک. طبق نظریه کولمب ظریب اصطکاک هر ماده ثابت است. با این وجود آزمایشهای انجام شده نشان می‌دهد ضریب اصطکاک به عواملی از جمله فشار تماس، سرعت لغزش، دما، تعداد چرخه‌های بارگذاری (number of cyclic reversals)، و غیره بستگی دارد.[SUP][۱][/SUP]
مراجع

Oden, J.T. and Martins, J.A.C. (1985), "Models and computational methods for dynamic friction phenomena", Computer Methods in Applied Mechanics and Engineering, 52, 527-634
به نقل از دانشنامه ویکی پدیا

این منظورش همون Nهست توی فرمول F=us*n
من منظورم، موی اس هست !
nنیروی عمود هست نه موی اس!

من اصلا ویکی پدیا رو قبول ندارم!
خیلی وقتا اشتباه میگه

hadi.textile64

مدیر تالار مهندسی نساجی
مدیر تالار
این منظورش همون Nهست توی فرمول F=us*n
من منظورم، موی اس هست !
nنیروی عمود هست نه موی اس!

من اصلا ویکی پدیا رو قبول ندارم!
خیلی وقتا اشتباه میگه

خوب تو این متن هم صحبتی از n یا نیرو نزده گفته ضریب اصطکاک برابر است با مقدار نیروی عمودی بخش بر نیروی اصطکاک
وکیپدیا یه سایت مرجعه
میتونی انگلیسی سرچ کنی
همین جوابو میده
یه کتاب هم به عنوان منبعش ذکر کرده
من تا حالا اشتباهی ازش ندیدم
یه نمونه از اون خیلی اشتباهاش بیار

aqabai

عضو جدید
درود
ضریب اصطکاک بین دو سطح (ایستایی و یا جنبشی)فقط به جنس دو سطح بستگی داره و در حالت کلی ثابت است و این مطلب نباید با نیروی اصطکاک اشتباه گرفته شه به این صورت که هر چی زاویه سطح شیبدار از صفر درجه بیشتر بشه نیروی عمود بر سطح mg cos کمتر میشه و درنتیجه نیروی اصطکاک کمتری بین سطح جسم و سطح شیبدار احساس می شه ولی ضریب اصطکاک یه ضریب ثابته
اکثرا ضریب اصطکاک رو با نیروی اصطکاک با هم قاطی می کنن.:)

meytim

متخصص محاسبات عددی و MATLAB
کاربر ممتاز
Wrong Approach

Wrong Approach

روش پرداخت شما مخصوصاً بعد از بیان اون روابط، روشی کاملاً غلطه. اون روابط با فرض ثابت بودن ضریب اصطکاک به دست اومدن. حالا شما اومدید مسأله رو برعکسش کردید؛ اون روابط رو نوشتید و از روش بحث می کنید که ضریب اصطکاک ثابته یا متغیر؟! تازه بعضیها هم نتیجه گرفتن که ضریب اصطکاک ثابت نیست. مثل اینه که بگید قانون دوم نیوتون اینه (البته من می دونم این نیستا):

با توجه به این قانون، جرم ثابته یا متغیر؟! خنده داره دیگه نه؟

jaky

عضو جدید
دوستان من برای بار دوم هست که به این سوال دارم جواب میدم. خوب حالا احتمال داره بعضی از دوستان ندیده باشند.
ببینید سوال شما منشائش از درک نکردن تفاوت بین ضریب اصطکاک و نیروی اصطکاک هست.
یه وقتی نیروی اصطکاک شما 0 هست در حالی که ضریب اصطکاک شما یک عدد بسیار بزرگ هست.زاویه در نیروی اصطکاک اثر داره. ولی ضریب اصطکاک به جنس ماده های در تماس با هم بستگی داره، یعنی به سطح تماس. مثالشم اینه، شما چسب بزنی به یه چیزی و بچسبونیش به سقف بازم همونجا میمونه، با این که زاویه 180 هست! یا اصلا همون جسم با یه جسب به یه چوبی چیزی بچسبونی. بعد هی زاویه رو تقییر بدی. ممکنه یه جایی چسب دیگه دووم نیاره و جسمت کنده بشه و بیفته، این به معنی این نیست که ضریب اصطکاک صفر بود بعد یهو شد زیاد.
باز هم میگم. با تغییر زاویه، درواقع زاویه اعمال نیرو به سطح تغییر میکنه و سطح و جسم هم با توجه به ضریب اصطکاکی که با هم دارند (و به زاویه ربطی نداره) یه نیرو اصطکاکی رو نشون میدن.

شهریاری 2

کاربر ممتاز
روش پرداخت شما مخصوصاً بعد از بیان اون روابط، روشی کاملاً غلطه. اون روابط با فرض ثابت بودن ضریب اصطکاک به دست اومدن. حالا شما اومدید مسأله رو برعکسش کردید؛ اون روابط رو نوشتید و از روش بحث می کنید که ضریب اصطکاک ثابته یا متغیر؟! تازه بعضیها هم نتیجه گرفتن که ضریب اصطکاک ثابت نیست. مثل اینه که بگید قانون دوم نیوتون اینه (البته من می دونم این نیستا):

با توجه به این قانون، جرم ثابته یا متغیر؟! خنده داره دیگه نه؟

wow!
چه تحلیل جالبی! تاحالا بهش فکر نکرده بودم!
راست میگیدها!

ولی بازم من نمیتونم زیاد درکش کنم!
ببین مگه این ضریب اصطکاک فرمولش این نیست:
?
خب....!؟؟؟؟

میشه یه کم بیشتر توضیح بدید؟

شهریاری 2

کاربر ممتاز
دوستان من برای بار دوم هست که به این سوال دارم جواب میدم. خوب حالا احتمال داره بعضی از دوستان ندیده باشند.
ببینید سوال شما منشائش از درک نکردن تفاوت بین ضریب اصطکاک و نیروی اصطکاک هست.
یه وقتی نیروی اصطکاک شما 0 هست در حالی که ضریب اصطکاک شما یک عدد بسیار بزرگ هست.زاویه در نیروی اصطکاک اثر داره. ولی ضریب اصطکاک به جنس ماده های در تماس با هم بستگی داره، یعنی به سطح تماس. مثالشم اینه، شما چسب بزنی به یه چیزی و بچسبونیش به سقف بازم همونجا میمونه، با این که زاویه 180 هست! یا اصلا همون جسم با یه جسب به یه چوبی چیزی بچسبونی. بعد هی زاویه رو تقییر بدی. ممکنه یه جایی چسب دیگه دووم نیاره و جسمت کنده بشه و بیفته، این به معنی این نیست که ضریب اصطکاک صفر بود بعد یهو شد زیاد.
باز هم میگم. با تغییر زاویه، درواقع زاویه اعمال نیرو به سطح تغییر میکنه و سطح و جسم هم با توجه به ضریب اصطکاکی که با هم دارند (و به زاویه ربطی نداره) یه نیرو اصطکاکی رو نشون میدن.

من جوابتونو قبول دارم برادر،گرچه بر مثالتون کمی نقد وارد هست!ولی بازم حرف کلیتون رو قبول دارم!ممنون از وقتی که برام گذاشتید!