دلیل و هدف آفرینش انسان

As7az

عضو جدید
هدف از اینکه انسان خلق شده چیه؟ میگن تقرب الهی، مگه میشه؟
چرا ما انسان ها باید خلق بشیم، که چی بشه؟

هیچ هدف غیر دینی ندارم میخوام از جوابای کاملی که بعضی از شماها میدونین مطلع بشم و یا باهم به اندازه ی عقلمون جوابای اشتباه و الکی رو بذاریم کنار و به کاملترین جواب برسیم...
:gol::gol::gol:

JavadMessi

مدیر بازنشسته
خداوند خالق است و ذات خالق ایجاب به خلق میکنه.درواقع اگه خلق نکنه ناقص خواهد بود این در مورد عموم بود
اما در مورد انسان چون خداوند منشا فیض است و بازهم اگه فیاض فیضشو انتشار نده دلیلی بر نقصان او هست

paint

کاربر فعال
خداوند خالق است و ذات خالق ایجاب به خلق میکنه.درواقع اگه خلق نکنه ناقص خواهد بود این در مورد عموم بود
اما در مورد انسان چون خداوند منشا فیض است و بازهم اگه فیاض فیضشو انتشار نده دلیلی بر نقصان او هست
یعنی صفات خدا خدا رو مجبور به انجام کاری می کنه

As7az

عضو جدید
یعنی خدا مخلوقات رو خلق کرد تا ثابت کنه که ناقص نیست؟
و اینکه چون خدا خلق می کنه صفت خالق داره نه اینکه چون خالقه باید خلق کنه......

JavadMessi

مدیر بازنشسته
یعنی خدا مخلوقات رو خلق کرد تا ثابت کنه که ناقص نیست؟
و اینکه چون خدا خلق می کنه صفت خالق داره نه اینکه چون خالقه باید خلق کنه......
به کی ثابت کنه؟!!!
مگه کسی که خالق نباشه میتونه چیزی خلق کنه و بعد به واسطه اون خالق باشه!
مگه میشه کسی مهربان باشه ولی مهربانی نکنه!
مگه میشه کسی بخشنده باشه ولی چیزی نبخشه!
مگه میشه کسی خالق باشه و مخلوق نداشته باشه!
اصلا این معنی وابستگی به مخلوق رو نمیرسونه بلکه ذات حق تعالی ایجاب به خلق میکنه.اما کیفیتش از اسراره که به چشم هر بنده ای ظاهر نمیشه

As7az

عضو جدید
به کی ثابت کنه؟!!!
اصلا این معنی وابستگی به مخلوق رو نمیرسونه بلکه ذات حق تعالی ایجاب به خلق میکنه.اما کیفیتش از اسراره که به چشم هر بنده ای ظاهر نمیشه
بذار توضیح بدم:
من الآن هیچ صفتی ندارم(فرض) بعد در برخوردهامون خیلی باادب حرف می زنم، بعدش شما بهم میگی باادب حالا من باادبم و چون با ادبم بهتره در برخوردهام ادب داشته باشم.....
قبل از اینکه خدا چیزی خلق کنه صفتی نداشت(فرض) ماهارو خلق کرد(یا اولین موجودی که خلق کرد) بعد صفتش شد خالق و حالا باید خلق کنه تا ناقص نباشه.....
سؤال اینه خدا برای اولین بار چرا ما انسان ها رو خلق کرد؟ که بعدش صفت خالق گرفت....
آیا این دلیل کاملیه که چون خدا خالقه، باید خلق کنه؟
مث اینه که بگم چون مهربانم مهربانی می کنم، این که دلیل کاملی نیست شاید دلیل اصلیش این باشه که مهربانی می کنم تا دیگران من رو دوست داشته باشن یا .........

NILUFAR2

عضو جدید
ببخشید! ولی شما انگار داری باالفاظ بازی می کنی؟!!!
به کی ثابت کنه؟!!!

JavadMessi

مدیر بازنشسته
بذار توضیح بدم:
من الآن هیچ صفتی ندارم(فرض) بعد در برخوردهامون خیلی باادب حرف می زنم، بعدش شما بهم میگی باادب حالا من باادبم و چون با ادبم بهتره در برخوردهام ادب داشته باشم.....
قبل از اینکه خدا چیزی خلق کنه صفتی نداشت(فرض) ماهارو خلق کرد(یا اولین موجودی که خلق کرد) بعد صفتش شد خالق و حالا باید خلق کنه تا ناقص نباشه.....
سؤال اینه خدا برای اولین بار چرا ما انسان ها رو خلق کرد؟ که بعدش صفت خالق گرفت....
مث اینه که بگم چون مهربانم مهربانی می کنم، این که دلیل کاملی نیست شاید دلیل اصلیش این باشه که مهربانی می کنم تا دیگران من رو دوست داشته باشن یا .........
بذار توضیح بدم:
خوب مقایسه صفات خداوند با انسان کاملا اشتباهه چون انسان چیزی از خودش نداره و اگر هم مهربانی میکنه اشاعه فیضیست از صفات خدا
اما صفات خداوند از جایی بدست نمی آیند بلکه اتصاف به ذات او دارند
فکر کنم فهمیده باشم گیرتون تو کجاست.شما میگین خداوند چون خلق میکنه خالق است که میتونه درست باشه به این شرط اینکه منظور اون کلمه ای باشه که ما برای مفهوم به کار میبریم اما اگه منظور خود مفهوم باشه اشتباهه یعنی اگه بگیم خدا چون خلق کرده خالق شده اشتباهه مثله مثالی که شما زدید و گفتید چون مهربانی میکنیم مهربان میشویم.دلیلش هم اینه که یه امر محال پیش میاد و اونم اینکه کسی که قدرت خلق نداشته باشه نمیتونه خالق باشه.امیدوارم واضح گفته باشم

As7az

عضو جدید
خوب مقایسه صفات خداوند با انسان کاملا اشتباهه چون انسان چیزی از خودش نداره و اگر هم مهربانی میکنه اشاعه فیضیست از صفات خدا
اما صفات خداوند از جایی بدست نمی آیند بلکه اتصاف به ذات او دارند
فکر کنم فهمیده باشم گیرتون تو کجاست.شما میگین خداوند چون خلق میکنه خالق است که میتونه درست باشه به این شرط اینکه منظور اون کلمه ای باشه که ما برای مفهوم به کار میبریم اما اگه منظور خود مفهوم باشه اشتباهه یعنی اگه بگیم خدا چون خلق کرده خالق شده اشتباهه مثله مثالی که شما زدید و گفتید چون مهربانی میکنیم مهربان میشویم.دلیلش هم اینه که یه امر محال پیش میاد و اونم اینکه کسی که قدرت خلق نداشته باشه نمیتونه خالق باشه.امیدوارم واضح گفته باشم
حرف در مورد توانایی نیست من نمی گم که خدا خالق نبود حرف در مورد صفت خالق بودن.....
مث اینکه همه توانایی مهربان بودن دارن ولی بعضی ها مهربونی میکنن پس مهربون شناخته میشن همه توانایی مهربون بودن داشتن درسته؟
ولی حرف ما این نیست حرف اینه خدا چرا انسان رو خلق میکنه؟
شما میگی چون خالقه خلق میکنه، منم میگم این دلیل نمیتونه باشه چون ما نمیتونیم بگیم چون مهربونیم مهربونی میکنیم، باید دلیل منطقی تری داشته باشه....

JavadMessi

مدیر بازنشسته
حرف در مورد توانایی نیست من نمی گم که خدا خالق نبود حرف در مورد صفت خالق بودن.....
مث اینکه همه توانایی مهربان بودن دارن ولی بعضی ها مهربونی میکنن پس مهربون شناخته میشن همه توانایی مهربون بودن داشتن درسته؟
ولی حرف ما این نیست حرف اینه خدا چرا انسان رو خلق میکنه؟
شما میگی چون خالقه خلق میکنه، منم میگم این دلیل نمیتونه باشه چون ما نمیتونیم بگیم چون مهربونیم مهربونی میکنیم، باید دلیل منطقی تری داشته باشه....
عرض کردم مهربونی انسان صفت ذاتی انسان نیست یعنی صفتی است که خداوند به او میده اما صفات خداوند عین ذات اوست یعنی کسی به او نداده
مثال بهتر عاقل بودن انسانه که جزو ذات اوست یعنی اگر عقل را از انسان فاکتور بگیریم دیگه مفهوم انسان معنی نداره.صفات خدا هم اگر از خداوند گرفته شوند در واقع دیگر او خدا نیست چون موجودی که ناقص باشه واجب نیست و اگه واجب نباشه خدا نیست پس چون صفات خداوند علی الطلاق هستند و چون خداوند ناقص نیست باید این صفات تجلی و ظهور پیدا کنند نتیجه اینکه خداوند بر اساس خالق بودن باید بیافریند تا خالق باشد وگرنه برای او نقص است.
اما اگه منظور شما از هدف,غایت انسان هستش که باید به قرآن رجوع کرد و قرآن میگه هدف چیزی جز بندگی و عبادت خدا نیست

As7az

عضو جدید
عرض کردم مهربونی انسان صفت ذاتی انسان نیست یعنی صفتی است که خداوند به او میده اما صفات خداوند عین ذات اوست یعنی کسی به او نداده
مثال بهتر عاقل بودن انسانه که جزو ذات اوست یعنی اگر عقل را از انسان فاکتور بگیریم دیگه مفهوم انسان معنی نداره.صفات خدا هم اگر از خداوند گرفته شوند در واقع دیگر او خدا نیست چون موجودی که ناقص باشه واجب نیست و اگه واجب نباشه خدا نیست پس چون صفات خداوند علی الطلاق هستند و چون خداوند ناقص نیست باید این صفات تجلی و ظهور پیدا کنند نتیجه اینکه خداوند بر اساس خالق بودن باید بیافریند تا خالق باشد وگرنه برای او نقص است.
اما اگه منظور شما از هدف,غایت انسان هستش که باید به قرآن رجوع کرد و قرآن میگه هدف چیزی جز بندگی و عبادت خدا نیست
نمیتونم بپذیرم حس می کنم یه جایی اشتباهه مثلا: قبول داری که انسان فطرتا تمایل به سمت کمال خوبی ها و زیبایی ها (میل رسیدن به خدا)داره؟
این صفت در انسان ذاتیه، حالا عده ای هستن که این رو نادیده می گیرن و خلاف اون حرکت می کنن یعنی این صفت به قول تو از اونا فاکتور گرفته شده حالا این یعنی اونا آدم نیستن....
بذار از یه ور دیگه بحث کنیم، فرض حرفت درست خدا چون خالقه خلق میکنه که اگه خلق نکنه ناقصه، درست، حق باتو.
خدا خلق میکنه که ناقص نباشه، فرض کن خلق نکنه و ناقص فرض بشه، وقتی خلقی نیست کی میتونه فک کنه که خدا ناقصه، مخلوقی وجود نداره که این فکر رو بکنه، خودشم که میدونه ناقص نیست، حالا این دلیل منطقیه که بگیم خدا چون ذاتا خالقه پس خلق می کنه و اگه اینجوری نباشه نقصی داره؟
وقتی تو یه کار عجیب غریبی انجام میدی واس اینه که به دیگران ثابت کنی که نسبت به اونا برتری داری حالا خدایی که تنهای مطلقه چه نیازی به خلقت داره؟ خلق کنه که به کی برتریش رو ثابت کنه؟

و در مورد جمله ی آخر که حسابی منو گیج می کنه:
خداوند خالق به واسطه ی ذاتش خلق میکنه و بعد هدف رو رسیدن به خودش تعیین می کنه، سؤال اینجا پیش میاد مارو خلق میکنه که بهش برسیم و عبادتش کنیم که چی بشه؟ در حالی که هیچ نیازی به بندگی ما و خود ما نداره......

As7az

عضو جدید
خدا مجبور به کاری نیست
خدا رحمان و رحیم است واز روی این صفات الهی به بنده خودش لطف میکنه
منظور رفیقمون این نبود که واس خدا اجباری هست.....
داشت از جمله ی داداشمون از دید خودش انتقاد می کرد....

JavadMessi

مدیر بازنشسته
نمیتونم بپذیرم حس می کنم یه جایی اشتباهه مثلا: قبول داری که انسان فطرتا تمایل به سمت کمال خوبی ها و زیبایی ها (میل رسیدن به خدا)داره؟
درسته
این صفت در انسان ذاتیه، حالا عده ای هستن که این رو نادیده می گیرن و خلاف اون حرکت می کنن یعنی این صفت به قول تو از اونا فاکتور گرفته شده حالا این یعنی اونا آدم نیستن....
اشتباه نکن خودت میگی نادیده میگیرن که این نادیده گرفتن نشان اختیاره اما هیچ وقت از اونا فاکتور گرفته نمیشه بلکه بر اساس اعمالی که ناشی از اختیاره اونو کم رنگ میکنن
خدا خلق میکنه که ناقص نباشه
گیر بحث تو همینجاست خدا خلق میکنه چون لازمه خالق خلقه نه به این دلیل که نمیخواد ناقص باشه و اگر خلق نکنه اونوقت خدا بودن هم معنی نمیده در واقع اگه خدا خلق نکنه نقص به حساب میاد و نقص زمانی معنی میگیره که با یه کاملی مقایسه بشه پس اگر در یکی از صفات مطلق و علی الاطلاق خداوند نقصی بوجود آید توحید هم دچار مشکل میشود چون چیزی غیر از خداوند وجود داره که خداوند در مقایسه با اون دارای نقصه
برای درک بهتر میتوان اونور قضیه رو دید و اینکه خداوندی که خالق و فیاض است چرا چیزی خلق نکند و به او فیض نرساند؟

1trust

عضو جدید
هدف از اینکه انسان خلق شده چیه؟ میگن تقرب الهی، مگه میشه؟
چرا ما انسان ها باید خلق بشیم، که چی بشه؟

هیچ هدف غیر دینی ندارم میخوام از جوابای کاملی که بعضی از شماها میدونین مطلع بشم و یا باهم به اندازه ی عقلمون جوابای اشتباه و الکی رو بذاریم کنار و به کاملترین جواب برسیم...
:gol::gol::gol:

در خلقت یک نبودی وجود نداشته، ما نمی توانیم تصور کنیم زمانی بوده که هیچی نبوده، فقط خدا بوده! خدا بوده یعنی چی؟
یعنی تا خدا بوده ظهور بوده؛ ذات اقدس الهی یک ظهوری دارد که بهش می گوییم تجلی، خلقت به نحو اشراق و تجلی . این طور نیست که بگوییم زمانی بود که اینجوری نبود بعد خدا هوس کرد تجلی بکند!
یعنی تا بوده همان بوده. این کاملا بحثش جدای از بحث فلسفی علت و معلول است.
حقیقت خلقت این است. "بود" یعنی حقیقت ثابتی که علی الاتصال در سریان و جریان است.
مثال میزنم: لطف کنین عکس نوزادی، 10روزه،1ساله، 4سال،10 سال ،سن بلوغ رو بگذارید جلوتون. یک "من" در تمام این عکس ها ثابت است، آیا این "متحرک" با آن "ثابت" دوتا شده؟
از همین برو به ذات اقدس الهی یعنی خدا مساوی با علی الاتصال سریان و جریان.

در تجلی خدا و ظهوراتش "نمود" پیدا می شود. اصلا اینجا یک غالب و یا عدم نیست که بیاید لباس هستی بپوشد همانطور که از خود سریان و جریان آب، کف نمود پیدا میکند و اینطور نیست که آب بگوید : کف، تو برو سوار من شو تا مردم به من پی ببرند!

As7az

عضو جدید
گیر بحث تو همینجاست خدا خلق میکنه چون لازمه خالق خلقه نه به این دلیل که نمیخواد ناقص باشه و اگر خلق نکنه اونوقت خدا بودن هم معنی نمیده در واقع اگه خدا خلق نکنه نقص به حساب میاد و نقص زمانی معنی میگیره که با یه کاملی مقایسه بشه پس اگر در یکی از صفات مطلق و علی الاطلاق خداوند نقصی بوجود آید توحید هم دچار مشکل میشود چون چیزی غیر از خداوند وجود داره که خداوند در مقایسه با اون دارای نقصه
برای درک بهتر میتوان اونور قضیه رو دید و اینکه خداوندی که خالق و فیاض است چرا چیزی خلق نکند و به او فیض نرساند؟
جوابات خیلی قشنگه......
حرفم اینه خدا نیازی به خلق نداره، پس چرا لازمش خلقه؟
ممکنه من جواب شما رو درک نکرده باشم یه مقدار توضیح روان لطفا.....

As7az

عضو جدید
در خلقت یک نبودی وجود نداشته، ما نمی توانیم تصور کنیم زمانی بوده که هیچی نبوده، فقط خدا بوده! خدا بوده یعنی چی؟
یعنی تا خدا بوده ظهور بوده؛ ذات اقدس الهی یک ظهوری دارد که بهش می گوییم تجلی، خلقت به نحو اشراق و تجلی . این طور نیست که بگوییم زمانی بود که اینجوری نبود بعد خدا هوس کرد تجلی بکند!
یعنی تا بوده همان بوده. این کاملا بحثش جدای از بحث فلسفی علت و معلول است.
حقیقت خلقت این است. "بود" یعنی حقیقت ثابتی که علی الاتصال در سریان و جریان است.
مثال میزنم: لطف کنین عکس نوزادی، 10روزه،1ساله، 4سال،10 سال ،سن بلوغ رو بگذارید جلوتون. یک "من" در تمام این عکس ها ثابت است، آیا این "متحرک" با آن "ثابت" دوتا شده؟
از همین برو به ذات اقدس الهی یعنی خدا مساوی با علی الاتصال سریان و جریان.

در تجلی خدا و ظهوراتش "نمود" پیدا می شود. اصلا اینجا یک غالب و یا عدم نیست که بیاید لباس هستی بپوشد همانطور که از خود سریان و جریان آب، کف نمود پیدا میکند و اینطور نیست که آب بگوید : کف، تو برو سوار من شو تا مردم به من پی ببرند!
خوش اومدی.....
جون من سادش کن مخ نمی کشه؟
چرا اینقدر سنگین حرف میزنین، که چی بشه؟ خاکی حرف بزنین لطفا....

JavadMessi

مدیر بازنشسته
جوابات خیلی قشنگه......
حرفم اینه خدا نیازی به خلق نداره، پس چرا لازمش خلقه؟
ممکنه من جواب شما رو درک نکرده باشم یه مقدار توضیح روان لطفا.....
:gol:
چون خدایی که خلق نکنه خدا نیست چون خداوند تمام کمالات رو به طور مطلق داره که یکیش خالق بودنه و اگر این صفات تجلی نداشته باشند پس وجود هم ندارند مگه میشه خدا خالق باشه و خلق نکنه!
پس یا خالق است که باید خلق کنه یا خالق نیست که خوب خدا نیست چون کمالی وجود داشته که او آن را نداشته

As7az

عضو جدید
سوال میپرسی در حد تیم ملی بعد میگی چرا بحث سنگینه ؟!
باوووشه من رفتم:w41:

کاش پستمو میخوندی لاقل :w09:
به جون تو به جون خودم و اسمم جمع بستم، کلی گفتم به هر دوتاتون......
من میرم تهش یه سرچ می کنم می فهمم چی میگین ولی اونی که میاد ببینه اینجا چه خبره از یه سری آدمی که سنگین حرف می زنن خوششون نمیاد رفیق....
پستتم خوندم اونم 2بار ضعیف فهمیدم چی گفتی؟
جون من ناراحت نشو خوشت نمیاد تو بحث باشی ناراحت نمیشم ولی از من ناراحت نشو....

As7az

عضو جدید
:gol:
چون خدایی که خلق نکنه خدا نیست چون خداوند تمام کمالات رو به طور مطلق داره که یکیش خالق بودنه و اگر این صفات تجلی نداشته باشند پس وجود هم ندارند مگه میشه خدا خالق باشه و خلق نکنه!
پس یا خالق است که باید خلق کنه یا خالق نیست که خوب خدا نیست چون کمالی وجود داشته که او آن را نداشته
بهت میگم چرا خدا خلق کرد میگی چون خالقه!!!! و اگه خلق نکنه خدا نیست.....
از نظر من یه ایراد بزرگ تو این حرفت هست خوب بهش فک کن:
یعنی خدا برای خدا بودن نیاز به خلق کردن داره در نتیجه خدا برای خدا بودن نیاز به مخلوقی داره که خلقش کرده(کنه)......
نیازمندی تو خدا نیست....
این نظر و دید من در مورد حرف توست

JavadMessi

مدیر بازنشسته
بهت میگم چرا خدا خلق کرد میگی چون خالقه!!!! و اگه خلق نکنه خدا نیست.....
از نظر من یه ایراد بزرگ تو این حرفت هست خوب بهش فک کن:
یعنی خدا برای خدا بودن نیاز به خلق کردن داره در نتیجه خدا برای خدا بودن نیاز به مخلوقی داره که خلقش کرده(کنه)......
نیازمندی تو خدا نیست....
این نظر و دید من در مورد حرف توست
نه من اصلا نگفتم خدا محتاج مخلوقه!!! چون نیاز وقتی برای خالق بوجود میاد که مخلوق غیر از خود او باشد
ببینید فکر کنم مرحله به مرحله بریم بهتر باشه
1-خداوند تمام کمالات رو به طور مطلق داره که یکیش خلق کردنه
2-لازمه صفات اینه که ظهور و تجلی پیدا کنند مثالش هم اینه که به آدمی که مهربانی نکنه نمیگن مهربانه!
3-اگر یکی از صفات خداوند تجلی پیدا نکنه پس اون صفت وجود نداره در نتیجه نقص برای خداوند است چون کمالی هست که او ندارد
امیدوارم نگین سنگینه چون از سبکی احساس پرواز داره بهم دست میده:دی

As7az

عضو جدید
نه من اصلا نگفتم خدا محتاج مخلوقه!!! چون نیاز وقتی برای خالق بوجود میاد که مخلوق غیر از خود او باشد
ببینید فکر کنم مرحله به مرحله بریم بهتر باشه
1-خداوند تمام کمالات رو به طور مطلق داره که یکیش خلق کردنه
2-لازمه صفات اینه که ظهور و تجلی پیدا کنند مثالش هم اینه که به آدمی که مهربانی نکنه نمیگن مهربانه!
3-اگر یکی از صفات خداوند تجلی پیدا نکنه پس اون صفت وجود نداره در نتیجه نقص برای خداوند است چون کمالی هست که او ندارد
امیدوارم نگین سنگینه چون از سبکی احساس پرواز داره بهم دست میده:دی
مرسی سبکه سبکه..............
خدا چون خالقه خلق میکنه و اگه خالق بودنش متجلی نشه ناقصه
خدا برای خالق بودن و تجلی این صفت انسان ها(مخلوقات)رو خلق کرد
خدا برای تجلی صفت خالق بودن راهی جز خلقت نداره
چون راهی جز خلقت نداره پس نیاز به خلقت داره

JavadMessi

مدیر بازنشسته
مرسی سبکه سبکه..............
خدا چون خالقه خلق میکنه و اگه خالق بودنش متجلی نشه ناقصه
خدا برای خالق بودن و تجلی این صفت انسان ها(مخلوقات)رو خلق کرد
خدا برای تجلی صفت خالق بودن راهی جز خلقت نداره
چون راهی جز خلقت نداره پس نیاز به خلقت داره
منظور از تجلی در مورد صفت خالق همون خلقته;)
اما نیازی به خلقت نداره چون نیاز از نقص میاد وخداوند با خلقت چیزی بدست نمیاره که بگیم الان نیازش برطرف شد
بازم میگم خدا خلق میکنه چون خالقه و اگه خلق نکنه کاملا واضحه که خالق نیست همانطور که تا کسی مهربانی نکنه بهش نمیگن مهربان
فکر کنم به لطف خدا دیگه به نتیجه رسیده باشیم:gol:

As7az

عضو جدید
منظور از تجلی در مورد صفت خالق همون خلقته;)
اما نیازی به خلقت نداره چون نیاز از نقص میاد وخداوند با خلقت چیزی بدست نمیاره که بگیم الان نیازش برطرف شد
بازم میگم خدا خلق میکنه چون خالقه و اگه خلق نکنه کاملا واضحه که خالق نیست همانطور که تا کسی مهربانی نکنه بهش نمیگن مهربان
فکر کنم به لطف خدا دیگه به نتیجه رسیده باشیم:gol:
ایشاا.... برسیم
من ثابت کردم که نیازه....ثابت کن نیست....
هدفم این نیست که بگم خدا نیازی به ما داره می خوام بگم دلیل خلقت ما خالق بودن نیست.....
دلیل مهربانیه من اینه: "چون مهربانم مهربانی می کنم"؟

JavadMessi

مدیر بازنشسته
ایشاا.... برسیم
من ثابت کردم که نیازه....ثابت کن نیست....
هدفم این نیست که بگم خدا نیازی به ما داره می خوام بگم دلیل خلقت ما خالق بودن نیست.....
دلیل مهربانیه من اینه: "چون مهربانم مهربانی می کنم"؟
خوب اگه کسی اصلا مهربانی نکنه بازم بهش میگن مهربان؟؟؟