قربانیان مدرنیته رضاخانی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
چند روز پیش تاپیکی درباره رضاخان زدم که باعث اعتراض بعضی از دوستان شد.

یکبار یکی از استادانمان داشت درباره روحیه استبدادپذیری مردم ایران حرف میزد و میگفت صحبت کردن از بعضی چیزها هنوز تو این کشور زوده و گفت هنوز هستند کسانی که میگویند ایکاش رضاخان برگردد .کل کلاس خندیدند.انروز فکر میکردم فقط بعضی پیرمردها و شاه دوستها شاید نظرشان این باشد.
فکر نمیکردم بین جوانترها هم چنین افرادی پیدا شوند تا ان روز ...
بگذریم.
این یادداشت تاریخی جمع وجور را برای ان دوستان ؟ میگذارم.
امید انکه خدا ما رو به طریق انصاف هدایت کنه.

رضاشاه پهلوی
از کسانی است که متناقض ترین تحلیل ها در تاریخ صد ساله اخیر را به خود اختصاص داده است. تفسیر رایج از رضاخان وی را فردی دست نشانده قدرت های خارجی و منشاء استبداد دانسته و اساس حکومت پهلوی را ناقض آزادی و رأی مردم می داند.

آنچه قطعا می توان گفت آن است که رضاخان شخصیتی عملگرا داشته است. این روحیه وی در متنی که در سال ۱۳۰۲ پیرامون دلایل قبول ریاست دولت منتشر نمود به خوبی هویدا می گردد:«عامه اهالی می دانند که همیشه عمل فرع اراده و اراده تابع عقیده و بالاخره آرزوی صدق نیت و عمل است که می توان به اجرای مقاصد مکنونه موفق شد.این جانب هیچوقت تا کنون معتقد به اظهار یک سلسله الفاظ با رونق ولی عاری از حقیقت و جملات مشعشع ولی غیرمتعقب به عمل، نبوده و پیوسته معتقدم به واسطه عمل بهتر می توان حقایق را گفت تا به واسطه الفاظ. از این رو بدون اینکه به ترتیب فصول و ترتیب مواد و بالجمله ذکر الفاظ و کلماتی که سرمایه بدبختی این مملکت و اسباب تشتت فرق و مایه جلب قلوب عوام محسوب می شود، مبادرت نمایم، خاطر هموطنان را مستحضر می سازم که به اتکا به نیت پاک و صحت عمل خود، و به استظهار احساسات و حوائج عمومی پروگرام خود را به دو جمله ذیل محدود می سازم: ۱٫ حفظ مملکت ۲٫ اجرای قانون »(باقر عاقلی-روزشمار تاریخ ایران-ج۱-ص۱۸۲)

طبیعی بود که غلظت بالای عمل گرایی رضاخان طبعا گروه هایی از نخبگان را در مقابل حکومت قرار می دهد. رضاخان سیاست های مختلفی در سرکوب یا اسکات مخالفانش پیش گرفت. از فریب و ارعاب گرفته تا تطمیع و تحبیب. اما خشن ترین این سیاست ها حذف فیزیکی مخالفان بود.

با نگاهی کلی می توان مخالفان رضا خان را که به دستور وی از بین رفتند به ۶ دسته تقسیم نمود: ۱٫ مردم ۲٫ روحانیون ۳٫ چهره های فرهنگی ۴٫ چهره های سیاسی ۵٫ چهره های نظامی ۶٫ کمونیست ها

مردم:

- مسجد گوهرشاد:

حادثه مسجد گوهرشاد از لکه های ننگ در دوران پهلوی به شمار می رود. در ۲۱ تیر ۱۳۱۴ گروهی از مردم مشهد علیه لباس متحدالشکل در مسجد گوهرشاد اجتماع نمودند. شیخ بهلول در این مراسم سخنرانی تندی کرد. نیروهای انتظامی پس از عدم توجه حاضرین مبنی بر ترک مسجد، آتش گلوله بر مردم گشودند. در این حادثه قریب ۲۰۰۰ نفر از مردم کشته و زخمی شدند.(همان ص ۲۸۷)

روحانیون:
- نهضت جنگل:

شیخ یونس، معروف به میرزا کوچک خان جنگلی از مخالفان استبداد بود که دروس حوزوی را در صالح آباد رشت و تهران طی کرد. شیخ یونس به تحصیل ادامه نداد و در جریان جنگ اول جهانی به خاطر اوضاع نابسامان کشور به رشت بازگشت. وی گروهی تشکیل داد و اقدام به مبارزه مسلحانه نمود. میرزا پس از پیروزی مشروطه مدتی در تهران بود اما وقتی بی توجهی حاکمیت نسبت به مرزهای شمالی را دید، به زادگاهش بازگشت. وی «هیأت اتحاد الاسلام» را بنیان نهاد. میرزا و همراهانش رفته رفته نفوذ خوبی در شمال کشور به دست آوردند. انتشار نشریه جنگل نیز از جمله کارهای فرهنگی میرزا به شمار می رود. پس از روی کار آمدن وثوق الدوله وی پیشنهاد حکمرانی گیلان را به میرزا داد ولی وی نظر مساعدی نشان نداد. این حضور تا زمان به قدرت رسیدن سردار سپه ادامه داشت. رضاخان در سال ۱۳۰۰ پس از آن که عدم موافقت میرزا با مذاکره را دید، به شدت جنگلی ها را سرکوب نمود. میرزا که سعی کرد از طریق بلندی های شمال غرب خود را به خلخال برساند در سرمای کوهستان جان داد.

- سید حسن مدرس: وی از چهره های اصلی مخالف رضاشاه در مجلس شورای ملی بود و نطق های آتشینی علیه سردار سپه ایراد نمود. برخورد با مدرس به عنوان چهره ای که خاری در گلوی رضاشاه بود از روزهای ابتدای بالاگرفتن بحث به قدرت رسیدن رضاخان شدت گرفت.

در مردادماه ۱۳۰۳ اقلیت مجلس، سردار سپه را به اتهام «۱٫ سوء سیاست نسبت به داخله و خارجه، ۲٫ قیام و اقدام بر ضد قانون اساسی و حکومت مشروطه و توهین به مجلس ۳٫ تحویل ندادن اموال مقصرین به خزانه دولت»استیضاح نمودند(همان. ص۱۹۱).

در صدر امضا کنندگان این استیضاح سید حسن مدرس قرار داشت. مدرس با توجه به قدرت شخصیتی اش از هیچگونه اعتراض درمقابل رضاشاه کوتاهی نکرد. وی صریحا بر مجلسیان می تافت:«شما مگر ضعف نفس دارید که در پرده سخن می گویید؟ ما بر هر کس قدرت داریم، از رضاخان هم هیچ ترس و واهمه ای نداریم. ما قدرت داریم پادشاه را عزل کنیم؛ رئیس الوزرا و رضاخان را استیضاح کنیم.» (مدرس- بنیاد تاریخ انقلاب اسلامی- ج ۱ – ص ۶) حتی در جریان حضور رضاشاه در مجلس مشاجره ای بین وی و مرحوم مدرس به وجود آمد و مدرس صراحتا گفت:«می خواهم تو نباشی.»(همان. ص ۸۶)

مدرس یک هفته بعد مورد ضرب و شتم قرار گرفت. مدرس برای مدت ۴ سال توسط رضاشاه تحمل شد اما سرانجام در ۱۶ مهر ۱۳۰۷ به طرز خشنی دستگیر و به خواف تبعید می شود. وی ۹ سال تحمل زندان را در کارنامه خود ثبت می کند و دست آخر در ۱۰ آذرماه ۱۳۱۶ یعنی درست سه ماه پس از تأکید شاه بر لزوم حرکت سریع تر به سوی ترقی و تعالی(عاقلی ص ۳۰۲) به طرز فجیع و دلخراشی به قتل می رسد.

- واعظ قزوینی: واعظ قزوینی از روحانیونی بود که بیشتر به مارکسیسم گرایش داشت. وی اهل منبر بود، روزنامه ای به نام نصیحت داشت و مدرسه ای به نامه «مدرسه اسلام» را در قزوین اداره می نمود. کشته شدن قزوینی بیشتر نوعی بدشانسی بود تا تصمیم قبلی. وی ۵ آبان ۱۳۰۴ یعنی همان روزی که مجلس انقراض قاجاریه را اعلام نمود، برای مشاهده مجلس علنی به بهارستان رفته بود که به خاطر شباهت ظاهری با ملک الشعرای بهار مورد اصابت ۳ گلوله قرار گرفت و مرد.(همان ص ۱۹۸)

آخرین ویرایش:

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
چهره های فرهنگی:

- سید محمدرضا میرزاده عشقی:
وی را می توان اولین چهره سرشناس ترور شده در دوران قدرت سردار سپه دانست. عشقی متولد همدان بود و تحصیلات خود را در زبان فرانسه و علوم کلاسیک ادامه داد. عشقی در مخالفت با قرارداد ۱۹۱۹ شعری سرود که منجر به حبس وی شد. وی مدیر روزنامه قرن بیستم بود و اشعار تند انتقادی را نسبت به وضعیت آن زمان ایراد می نمود. در آخرین شماره این روزنامه شعری در انتقاد از جمهوری رضاخانی نوشت که منجر به بسته شدن روزنامه اش شد. میرزاده عشقی ۱۲ تیرماه ۱۳۰۳ در منزلش مورد سوء قصد قرار می گیرد و پس از انتقال به بیمارستان جان می دهد.

- محمد فرخی یزدی:
فرخی نیز از دیگر شاعران منتقدی است که در این دوره به قتل رسید. جایگاه ادبی فرخی یزدی به مراتب بالاتر از میرزاده عشقی بود. یزدی که از نوجوانی قریحه ادبی سرشاری داشت، چندسال پس از فرمان مشروطیت به تهران رفت و کار خود را با انتشار روزنامه توفان آغاز نمود. وی در مجلس هفتم پس از آن که مصونیت قضایی اش را از دست داد از ایران به آلمان رفت. اما پس از مدتی به کشور بازگشت و نشریه پیکار را منشتر نمود. وی توسط آمپول هوایی که پزشک احمدی به وی تزریق کرد در زندان قصر کشته شد.(روزشمار تاریخ ایران- باقر عاقلی ص ۳۱۵)

چهره های سیاسی:

- عبدالحسین تیمورتاش:
تیمور تاش از تراژیک ترین چهره های سیاسی است که توسط رضاشاه حذف شد. پدر وی در دوره مظفرالدین شاه حاکم سبزوار بود. تیمورتاش که لقب سردار معظم را داشت از مشروطه خواهانی بود که در دور دوم به مجلس شورای ملی راه یافت، و در این دوره دفاع محکمی از قوام در مسأله خلع سلاح مجاهدین نمود. وی در دوره ای شخصا به مقابله با مبارزان نهضت جنگل ایستاد و دکتر حشمت، از حامیان میرزا کوچک خان را به دار آویخت. تاش در مجلس پنجم رییس کمیسیون نظام بود و همین امر موجب نزدیکی وی با سردار سپه شد. او از مدافعان سرسخت رضاشاه شناخته می شد و به همراه کسانی چون داور و سردار اسعد بختیاری به صورت جدی در خلع احمدشاه کوشید. ارتباط نزدیک رضاشاه و تیمورتاش قطع نشد و وی به وزارت دربارمنصوب شد و آنگونه به شاه نزدیک بود که شاه می گفت:«قول تیمور تاش قول من است»(ن.ک. دانشنامه جهان اسلام ذیل مدخل تیمورتاش). شاید همین اقتدار تاریخی وی بود که موجب نگرانی شاه شد و وزیر دربار ناگهان مورد غضب شاه قرار گرفت و بازداشت گردید. در ۲۵ اسفند ۱۳۱۱ در محاکمه ای سه روزه به ارتشا محکوم شد. وی ۹ مهرماه ۱۳۱۲ در زندان قصر به طرز مرموزی از بین رفت.(روزشمار تاریخ ایران- باقر عاقلی. ص ۲۷۳)

- علی اکبر داور:

از بنیان گذاران دادگستری مدرن در ایران به شمار می رود. وی تحصیلات خود را در زمینه حقوق تا درجه دکترا به پایان رساند. داور در ۲۵ سالگی دادستان تهران شد. وی به مجلس راه یافت و حزب رادیکال را تأسیس نمود. این حزب نقش مؤثری در حذف سلسله قاجاریه داشت. وی از حامیان متفکر رضاشاه محسوب می شد. وی که در دوره ای وزیر عدلیه بود تمام سعی خود را در تدوین و اصلاح قوانین کرد. نفی کاپیتولاسیون و تصویب قوانینی چون تشکیل دفاتر ثبت اسناد رسمی، مجازات عمومی، محاکم شرع، تجارت، محاکمات نظامی و اصول تشکیلات دادگستری از نتایج تلاش های داور است.(مجله اطلاع رسانی و کتابداری-شماره ۱۳۶و۷و۸- ص ۷۵۱) علیرغم تمام خدمات داور اما او نیز مانند تیمورتاش مورد غضب رضاشاه قرار گرفت و سرانجام در ۲۱ بهمن ۱۳۱۵ در خانه خود خودکشی کرد.

چهره های نظامی:

- شیخ خزعل:

شیخ خزعل از امرای جنوب کشور بود که در اثر ضعف حکومت قاجاریه حکومت خودمختار در خوزستان تشکیل داده بود. پس از سرکار آمدن سردار سپه، وی توبه نامه ای خطاب به وی نوشت. سردارسپه عذرش را به شرط توبه قطعی پذیرفت. در آذرماه ۱۳۰۳ بدنبال حضور رضاخان در اهواز، خلع سلاح عشایر آن منطقه صورت گرفت. شیخ خزعل از سال ۱۳۰۴ در تهران تحت نظر قرار گرفت و سرانجام در خرداد ماه سال ۱۳۱۵ در ۷۵ سالگی توسط مأمورین شهربانی به قتل رسید.(همان ص۲۹۶)

- سردار اسعد بختیاری:
علیقلی خان بختیاری از خان زاده های ایل بختیاری بود. وی که در کنار پدر خود علیقلی خان سردار اسعد در اکثر جنگ های داخلی شرکت داشت از چهره های تأثیر در نهضت مشروطه به شمار می آید. سردار اسعد پس از کودتای ۱۲۹۹ با سردار سپه (که زیر دست وی محسوب می شد) آشنا شد. وی ابتدا به سمت وزیر پست و تلگراف رسید و پس از پادشاهی رضاخان نفر سوم کشور پس از تیمورتاش بود. اما وی نیز مورد غضب شاه قرار گرفت. وزیر جنگ در حالی که همراه با شاه به شمال رفته بود دستگیر و به زندان قصر منتقل شد. وی در ۱۰ فروردین ماه ۱۳۱۳ توسط پزشک احمدی در زندان کشته شد. (همان ص ۲۷۹)

کمونیست ها:

- دکتر تقی ارانی
:
در هفته سوم اردیبهشت ماه ۱۳۱۶ دکتر تقی ارانی به همراه ۵۲ نفر از همفکرانش دستگیر و روانه زندان شدند. این گروه شبکه ای از اعضای حزب کمونیست بودند که ارانی رهبر آنها محسوب می شد. نبوغ بالای ارانی کمک کرد تا وی به درجه دکترای فیزیک در آلمان نایل شود. مرحوم شهید مطهری درباره ارانی می گوید:«با آنکه تقریباُّ پانزده سال [در سال ۱۳۳۲] از مرگ دکتر ارانی میگذرد هنوز طرفداران ماتریالیسم ـ دیالکتیک در ایران نتوانسته‌اند بهتر از او بنویسند دکتر ارانی در اثر آشنائی بزبان و ادبیات فارسی و آشنائی فی‌الجمله بزبان عربی، ماتریالیسم دیالکتیک را سر و صورتی بهتر از آنچه مارکس و انگلس و لنین و غیره هم داده بودند داده است.»(اصول فلسفه و روش رئالیسم-ج۱-ص۳۲) ارانی پس از دستگیری به تحمل ۱۰ سال زندان محکوم شد اما در بهمن ماه ۱۳۱۸ در سن ۳۶ سالگی در زندان فوت کرد. گروهی مرگ وی را تصمیم رژیم دانستند، اما در دادگاه جنایی که در سال ۱۳۲۱ برای محاکمه بعضی اعضای شهربانی تشکیل گردید ادعای فوت وی رد و فوت وی طبیعی دانسته شد. (همان-ص ۳۱۸) به هر حال برای بسیاری شائبه قتل ارانی در اثر شکنجه های طاقت فرسا جدا مطرح بود.

منبع وبلاگ تورجان

آخرین ویرایش:

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
این هم یک مقاله درباره واقعه گوهرشاد مشهد

علی اشرف فتحی:

شاید خیلی از شما فکر می کنید که کشتار مردم مشهد در مسجد گوهرشاد به دلیل اعتراض آنها به کشف حجاب بوده است. من هم تا همین دیروز، همین تصور رایج را بدیهی می پنداشتم و حتی به کتاب های دم دستی تاریخ هم رجوع نکرده بودم تا این تصور غلط را اصلاح کنم. حتی در نوشته ای که در آخرین شماره های روزنامه اعتماد ملی نوشته بودم، ضمن اشاره به همین تصور به بررسی تفاوت های موجود در موضع گیری حوزه قم و مشهد علیه مدرنیزاسیون رضا شاه پرداخته بودم.
دیروز که برای حل بعضی ابهام ها درباره قضیه گوهرشاد، مشغول جستجو در سایت ها بودم به مقاله ویکی پدیا درباره واقعه مسجد گوهرشاد مشهد برخوردم که دلیل دیگری را برای اعتراض مردم مشهد ذکر کرده بود.

به منابع تاریخی هم که رجوع کردم، ادعای مقاله ویکی پدیا را تأیید می کردند که کشف حجاب شش ماه پس از واقعه گوهرشاد واقع شده است.

واقعیت آن است که ۲۸ خرداد ۱۳۱۴ دولت محمد علی فروغی در یک بخشنامه مضحک و آمرانه که از تبعات سفر رضاشاه به ترکیه در ۱۲ خرداد ۱۳۱۳ بود، مردم ایران را ملزم کرد که از کلاه پهلوی (یک لبه) دست برداشته و کلاه بین المللی تمام لبه ای به اسم شاپو استفاده کنند. طبق این بخشنامه اگر یک کارمند دولتی از این دستور اطاعت نمی کرد باید قید شغلش را می زد! دو روز بعد نیز دولت بخشنامه دیگری ابلاغ کرد که طبق آن، مجالس ختم اموات فقط در مساجد معدودی که بلدیه (شهرداری) اجازه می داد باید برگزار می شد و استعمال چای، قهوه، قلیان و سیگار نیز در این مجالس ممنوع اعلام شد. (۱)

دستورات آمرانه دولت فروغی که به پشتوانه فکری و اجرایی شخص رضاشاه اعلام می شد طبیعی بود که بر مردم گران آید و در این میان، مشهدی ها پیشتاز اعتراض شدند.

روز ۲۱ تیر ۱۳۱۴ عده زیادی از مردم مشهد تظاهرات پر جمعیتی علیه اجباری شدن کلاه شاپو و یکسان سازی لباس برگزار کردند و به مسجد گوهرشاد آمدند. در اجتماع مردم مشهد در گوهرشاد، مرحوم شیخ محمد تقی بهلول سخنان تندی علیه دولت ایراد کرد و خواهان مقاومت مردم شد. پاسخ حکومت به این اعتراض آرام و مدنی مردم مشهد، کشتار وحشیانه معترضین بود و طبق گفته منابع تاریخی، حدود دو هزار نفر در این فاجعه ملی کشته و زخمی شدند. (۲)

مرحوم آیت الله دکتر مهدی حائری یزدی (فرزند آیت الله العظمی شیخ عبدالکریم حائری یزدی مؤسس حوزه علمیه قم) در گفتگویی که با پژوهشگران دانشگاه هاروارد در قالب «طرح تاریخ شفاهی ایران» داشته است در این باره می گوید:
« عده زیادی را زنده به گور کردند. به نظر من این یکی از گناهان نابخشودنی و تاریخی رضا شاه بود … من خودم از یکی ازمشهدی ها شنیدم که می گفت … رفتم به عنوان حمال، مرا استخدام کردند … از زیر منبر افرادی که هنوز داشتند نفس می کشیدند آوردم بیرون که ببرند برای دفن.» (۳)

پاسخ کوبنده و غیر انسانی دولت به هم صدایی مدنی مردم مشهد علیه زورگویی مضحک حکومتی به همین جا ختم نشد. فردای آن روز عده ای از علما و روحانیون سرشناس مردم مشهد از جمله آیت الله العظمی سید یونس اردبیلی، آیت الله آقا زاده (فرزند آخوند خراسانی)، آیت الله العظمی سید عبدالله شیرازی، آیت الله آقا بزرگ شاهرودی، آیت الله شیخ هاشم قزوینی و تعدادی از واعظان برجسته شهر بازداشت و تبعید شدند. ۲۵ تیر ماه نیز سرهنگ بیات رییس نظمیه مشهد برکنار شد و رضا شاه گروهی را مأمور بررسی درباره دلایل این واقعه کرد. تحقیقات این گروه پرده از روحیه انتقادی نخست وزیر و سرپرست حرم امام رضا (ع) و همراهی آنها با منتقدین برداشت.

فرزند مؤسس حوزه علمیه قم درباره مخالفت محمد علی فروغی نخست وزیر قدرتمند رضا شاه با اقدامات زورگویانه او گفته است:
« پدرم تلگراف خیلی تندی به رضاشاه کرد از قم که این مسائلی که دارد واقع می شود بر خلاف مذهب است و خلاف مصالح خود ایران است … و من دیگر سکوت را جایز نمی دانم … یادم هست که آن را رضاشاه خودش جواب نداد. فروغی جواب داد به جای رضاشاه … چهار پنج صفحه بود جواب فروغی … یک مسائل عجیبی در آنجا تذکر داده بود … مرحوم فروغی گفته بود … این یک سلسله جریاناتی است که پس از بازگشت شاه از ترکیه، اراده سنیه ملوکانه تعلق گرفته که این کارها بشود. هرچه هم ما می گوییم و هر قدر هم بر خلاف مذهب یا خلاف مصلحت کشور باشد، بالاخره چون اراده سنیه تعلق گرفته، باید بشود …. آن وقت همه تعجب کردند که چطور فروغی با این آزادی، انتقاد کرده اراده سنیه را … یک یا دو هفته بعد از این تلگراف، فروغی از کار افتاد.» (۴)

از سوی دیگر هنگام بازرسی از خانه محمد ولی اسدی که نایب التولیه (سرپرست) حرم امام رضا (ع) و پدر دامادهای فروغی بود، کاغذی در میان نامه‌های اسدی به دست آمده بود که فروغی به طور دوستانه و خصوصی، در پاسخ نامهٔ اسدی ضمن شرح مطالبی دربارهٔ رضا شاه، این بیت مولوی را نقل کرده بود که:

در کف شیر نر خونخواره‌ای غیر تسلیم و رضا کو چاره‌ای؟

این نامه را سرلشگر آیرم رییس کل شهربانی برای شاه تلگراف کرد. رضا شاه آن‌چنان از دست فروغی خشمگین شده بود که با فریاد از وی با عنوان «زن ریش‌دار» یاد کرد. (۵)

رضاشاه که از روحیه انتقادی فروغی (ذکاء الملک) برآشفته بود را حدود یک ماه قبل از اعلام کشف حجاب (۱۷ دی ۱۳۱۴) هم محمد علی اسدی را بازداشت و به دلیل حمایت تلویحی و تحریک مردم مشهد به اعتراض، در روز ۲۹ آذر اعدام کرد و هم فروغی را روز ۱۰ آذر ۱۳۱۴ برکنار و ۶ سال خانه نشین کرد. فروغی که اولین و آخرین نخست وزیر رضاشاه و اولین نخست وزیر محمدرضاشاه بود در میانه سلطنت رضاشاه نیز دو سال و اندی به نخست وزیری رسید و از چهره های درخشان فرهنگ، ادبیات و فلسفه ایران شمرده می شود.

واقعه گوهرشاد رضاشاه را هم سال ها از متحد قدرتمند و مشاور زیرکی چون محمد علی فروغی محروم کرد و هم سبب تیرگی روابط حسنه او با مرجعیت قم شد. شاه نه تنها زعیم حوزه علمیه قم را تحت کنترل قرار داد، بلکه با تبعید آیت الله العظمی حاج آقا حسین قمی به عراق و تبعید و بازداشت شمار دیگری از علمای بزرگ، پایان تلخی را برای روابط خود با قطب دینی ایران رقم زد.

پاورقی ها:
۱- روزشمار تاریخ ایران، نوشته دکتر باقر عاقلی، ج ۱، ص ۲۸۶
۲- همان، ص ۲۸۷
۳- خاطرات دکتر مهدی حائری یزدی، ص ۷۱
۴- همان، ص ۷۲
۵- منابع در مقاله ویکی پدیا درباره واقعه گوهرشاد مشهد و نیز اینجا

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
:warn::warn::warn::warn:
قدرت همیشه در پی پیشروی است حتی اگر پیشرویش جز از روی انبوه جسدهای مردم امکانپذیر نباشه...
.
.
:warn:

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب حرف اون استادتون کاملا درسته ما اگر استبداد رو دوست نداستیم که الان ابن وضع حکومت و مملکت نبود پس دوست داریم

بله واقعا من هم معتقدم ما مشکل از خودمان و فرهنگمان است. ان الله لايغير ما بقوم حتي يغير ما بانفسهم .

پیشنهاد میکنم کتاب" جامعه شناسی خودمانی " و کتاب نخبه کشی را یک نگاهی بیندازید. توی انها درباره همین روحیات بد ما صحبت شده.

شما حساب کن طرف ادعای ازادی بیان داره امده توی ان تاپیک تاریخی به من میگه" شرم کن از تاپیکی که زدی و اگر میتونستم کاری میکردم که تاپیکت را حذف کنی "
خوب این ادم خودش دیکتاتوره .خودش نمیگذاره من حرف بزنم. فردا یک جایی همین ادم مسئولیت بگیره دستش و یک کمی قدرت داشته باشه فکر میکنید با زیر دستش چه برخوردی میکنه؟

انوقت میخواهیم مملکت گل و بلبل بشه
نمیشه باباجون .چطوری ؟
با این روحیه ها؟

مملکتو ما میسازیم از کره مریخ که نمیان . والله!

masisabz

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله واقعا من هم معتقدم ما مشکل از خودمان و فرهنگمان است. ان الله لايغير ما بقوم حتي يغير ما بانفسهم .

پیشنهاد میکنم کتاب" جامعه شناسی خودمانی " و کتاب نخبه کشی را یک نگاهی بیندازید. توی انها درباره همین روحیات بد ما صحبت شده.

شما حساب کن طرف ادعای ازادی بیان داره امده توی ان تاپیک تاریخی به من میگه" شرم کن از تاپیکی که زدی و اگر میتونستم کاری میکردم که تاپیکت را حذف کنی "
خوب این ادم خودش دیکتاتوره .خودش نمیگذاره من حرف بزنم. فردا یک جایی همین ادم مسئولیت بگیره دستش و یک کمی قدرت داشته باشه فکر میکنید با زیر دستش چه برخوردی میکنه؟

نمیشه باباجون .چطوری ؟
با این روحیه ها؟

شما که از من نقل قول میکنی و لطف میکنی و دعوت میکنی بیام تایپک شما رو ببینیم به عنوان جوابیه، لطفا آدرس اون تایپکم همین جا بزار، که این دوستمون راحتتر قضاوت کنه!!!!!!

من عرض کردم، این عکسی که از رضا شاه گذاشتی، من هم اگه آزادی تو رو داشتم، عکسی از حاکم ز.... میزاشتم (و بعد اون جمله نقل قولی که کردین!!)

esmikhani.m

عضو جدید

نمیشه باباجون .چطوری ؟
با این روحیه ها؟

آفرین ما اصولا دیکتاتوریرو میپسندیم و اگر چوب زورم بالا سرمون نبا شه کاری انجام نمیدیم....
این رساله مطلق از ماست که بر ماست ما همیشه یه دیکتاتور بالا سرمون بوده چون از اول یاد گرفتیم برای اینکه همه چیرو به زور بخوردمون بدن....
ما انسانهایی هستیم افسانه ساز و اسطوره کش...
البته من من باب بی فرهنگی مردم این سرزمین خیلی حرف دارم ولی یک بارم تو یه تاپیک گفتم جهت بر آشفته نشدن حس ناسیونال مازوخیستی یه عده حرفی دربارش نمیزنم...
درباره دیکتاتوری هم اینو بگم یکی از دلایل اصلی مخالفت من با جنبش سبز این بود که اونها هم دیکتاتور بودن چون میخواستن یه عده رو خفه کنن که خودشون فقط حرف بزنن و این همون ادامه دیکتاتوری با عوض شدن مهره هاست....چون اونا هم میخواستن تفکر حاکم الان بر کشور وجود نداشته باشن.....من باب درک بهتر یک مثال میزنم و ب تمام...
در مجلس آلمان هنوز هم حزب نازی نماینده داره....در روسیه ههنوز تفکرات کمونیستی هست حتی روسیه که باز هم در اون خفقان شدیده....
پس همه باید حرف بزنن عقاید همه بایدشنیده بشه و به نقد گذاشته بشه

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
دلم گرفته از این روزها دلم تنگ است!!!!!!!

چفدر ناله زدن !!!!
چقدر نالیدن از جامعه روزگار
خاموش مردن بهتراز نالیدن است

هرچیزی بهایی داره که باید پرداخته بشه
آزادی واستقلال و....
حداقل بایستید شرایط تغییردید اگه فکر میکنید غلطه!!!!!!!!!!!
هی وایسیم غر بزنیم ایده ال نگر باشیم و........بسه
لا اقل مرد باشیم اگه فکر میکنیم غلطه حرکت کنیم
والبته
خوییش را اول مداوا کن کمال این است و بس

esmikhani.m

عضو جدید

چفدر ناله زدن !!!!

آزادی واستقلال و....
والبته
احسنت حرف آخر کاملا درسته....
ولی جوابش ابنه..
ما احتیاج به یه رنسانس فکری فرهنگی داریم.که اروپا تو قرن 14 بهش رسید
البته بر اساس معیارهای مکانی خودش و با جزییات و نکات خودش.
این راه 700 سال طول کشیده تا به اینجا رسیده.
پس اگر ما آأمای زرنگی باشیم که از همین الان شروع کنیم 700 سال کارداریم.
فقط ترو به هرکی قبول دارید بحث لاییک بودن و اینکه اونا دارن به قهقهرا میرن و ما اسلام داریم رو بزریم کنار که اصلا بحث من حذف دین نیست حذف دین یعنی همون دیکتاتوری...
ما باید عوض بشیم...فراموش کنیم چی بودیم که تو این چی بودن ما فقط عقب گرد کردیم ما باید به چی میخواهیم بشویم فکر کنیم.
اینا هم ناله نیست یه سری حرفاست که تا زده نشه فایدهای نداره تا تابوها نشگنه همچنان بودی که بود

JavadMessi

مدیر بازنشسته
احسنت حرف آخر کاملا درسته....
ولی جوابش ابنه..
ما احتیاج به یه رنسانس فکری فرهنگی داریم.که اروپا تو قرن 14 بهش رسید
البته بر اساس معیارهای مکانی خودش و با جزییات و نکات خودش.
این راه 700 سال طول کشیده تا به اینجا رسیده.
پس اگر ما آأمای زرنگی باشیم که از همین الان شروع کنیم 700 سال کارداریم.
فقط ترو به هرکی قبول دارید بحث لاییک بودن و اینکه اونا دارن به قهقهرا میرن و ما اسلام داریم رو بزریم کنار که اصلا بحث من حذف دین نیست حذف دین یعنی همون دیکتاتوری...
ما باید عوض بشیم...فراموش کنیم چی بودیم که تو این چی بودن ما فقط عقب گرد کردیم ما باید به چی میخواهیم بشویم فکر کنیم.
اینا هم ناله نیست یه سری حرفاست که تا زده نشه فایدهای نداره تا تابوها نشگنه همچنان بودی که بود
ببخشین اما این دو جمله با هم نمیخونه

esmikhani.m

عضو جدید
ببخشین اما این دو جمله با هم نمیخونه
کجاش جواد جان...
رنسانس دقیقا تو قرن 14 شروع شد البته یک رنسانس همه جانبه بود
اونا هم دیینشون رو حذف نکردن اون رو مسیله شخصی کردن و از حکومت خارج شد
احیانا تو این مساله همفکری نداریم که البته ایرادی هم بهش وارد نیست.
ولی اگر تاریخ اروپا از قرون وسطی تا رنسانس رو بخونی میبینی که از طریق دین و پیشواهای دینی و حضور اونها در لابی قدرت اروپا چه ضررهایی کرد چقدر جنگ رخ داد و همینطور تبعات بعد از جنگ از فقر بدبختی مریضی....
ببینید آقای لاریجانی که مسیول حقوق بشر قوه قضاییه هست علنا اعلام میکنه اسلام با حقوق بشر مغایرت داره....
چون اونا اعدام سنگسار و قصاص رو قبول ندارند البته البته و صد البته در اعلامیه حقوق بشر نکات اصلیه دیگه وجود داره که اونا مهم اجراشون اوناست که اجرا نمیشه...
و بعدشم یه سوال بوجود میاد اگر با اسلام منافات نداره پس دلیلایجاد همچین مقامی تو قوه قضاییه چیه که ایشون مسئولش باشن
یه مثال

آخرین ویرایش:

JavadMessi

مدیر بازنشسته
کجاش جواد جان...
رنسانس دقیقا تو قرن 14 شروع شد البته یک رنسانس همه جانبه بود
اونا هم دیینشون رو حذف نکردن اون رو مسیله شخصی کردن و از حکومت خارج شد
احیانا تو این مساله همفکری نداریم که البته ایرادی هم بهش وارد نیست.
ولی اگر تاریخ اروپا از قرون وسطی تا رنسانس رو بخونی میبینی که از طریق دین و پیشواهای دینی و حضور اونها در لابی قدرت اروپا چه ضررهایی کرد چقدر جنگ رخ داد و همینطور تبعات بعد از جنگ از فقر بدبختی مریضی....
ببینید آقای لاریجانی که مسیول حقوق بشر قوه قضاییه هست علنا اعلام میکنه اسلام با حقوق بشر مغایرت داره....
چون اونا اعدام سنگسار و قصاص رو قبول ندارند البته البته و صد البته در اعلامیه حقوق بشر نکات اصلیه دیگه وجود داره که اونا مهم اجراشون اوناست که اجرا نمیشه...
و بعدشم یه سوال بوجود میاد اگر با اسلام منافات نداره پس دلیلایجاد همچین مقامی تو قوه قضاییه چیه که ایشون مسئولش باشن
یه مثال
اتفاقا داری اشتباه میکنی(البته به نظر من)چون وقتی که دین مسئله کاملا شخصی شد اول به سکولاریسم میکشه و کم کم به لائیک شدن
درثانی اون چیزی که کلیسا رو نابود کرد تحریفاتی بود که ساختند و با آن حکومت کردند پس چیزی که مشکل داره استفاده ابزاری از دینه و درست اجرا نشدن اون پس تفاوت من وشما اینه که شما میگی کاملا شخصی بشه من میگم باید درست اجرا بشه که الان مطمئنا نمیشه

esmikhani.m

عضو جدید
اتفاقا داری اشتباه میکنی(البته به نظر من)چون وقتی که دین مسئله کاملا شخصی شد اول به سکولاریسم میکشه و کم کم به لائیک شدن
درثانی اون چیزی که کلیسا رو نابود کرد تحریفاتی بود که ساختند و با آن حکومت کردند پس چیزی که مشکل داره استفاده ابزاری از دینه و درست اجرا نشدن اون پس تفاوت من وشما اینه که شما میگی کاملا شخصی بشه من میگم باید درست اجرا بشه که الان مطمئنا نمیشه
قربون دهنت ما هم که الا اگر غرق در تحریفات دین نباشیم حداقل نمیتونیم اون رو بر اون اساس اصلی انجام بدیم پس چرا الکی کشش میدیم
آقا جان نمیشه جور در نمیاد هر کاری میکنن یا اصلا شاید کاری نمیکنن.....
پس بهتره رویارو ول کنیم و به چیزی عمل کنیم که باعث پیشرفت شده و نسخه خوبیه ما قرار نیست تو زندگیمون همه چیز رو تجربه کنیم باید از تجربه دیگران هم درس بگیریم..
دین اونا هم از وقتی دچار تحریف شد که وارد قدرت شد

JavadMessi

مدیر بازنشسته
قربون دهنت ما هم که الا اگر غرق در تحریفات دین نباشیم حداقل نمیتونیم اون رو بر اون اساس اصلی انجام بدیم پس چرا الکی کشش میدیم
آقا جان نمیشه جور در نمیاد هر کاری میکنن یا اصلا شاید کاری نمیکنن.....
پس بهتره رویارو ول کنیم و به چیزی عمل کنیم که باعث پیشرفت شده و نسخه خوبیه ما قرار نیست تو زندگیمون همه چیز رو تجربه کنیم باید از تجربه دیگران هم درس بگیریم..
دین اونا هم از وقتی دچار تحریف شد که وارد قدرت شد
بله از اونا درس بگیریم اما از خوبشون.بهتره که وضعیت حالاشون رو هم ببینی که خانواده تو جامعشون شده گل و بلبل
ضمن اینکه هیچ کدوم از احکام اسلام مانع پیشرفت نیست مگه اینکه مصداقات از پیشرفت همه نوع پیشرفتی باشه

anjam.vazife

عضو جدید
جریان چیه مگه تاپیک های سیاسی ممنوع نیستن یا فقط تاپیک های مخالف ممنوع هستن ؟؟!!! فک کنم یه اصلاحاتی باید تو قوانین باشگاه صورت بیگیره .
ما که سر در نیاوردیم . اینگار اینجا بازارچه آب منگولیاست

آخرین ویرایش:

آل!

اخراجی موقت

چفدر ناله زدن !!!!

آزادی واستقلال و....
والبته
یکی دیگر از مشخصه های بخشی از مردم ایران، غر زدنه!
دستتو تا آرنج بکنی تو عسل بذاری دهنشون یا میگن چرا تا بازوت نگردی تو عسل یا میگن عسلش خوب نیست، عسل خارجیا بهتره:دی

esmikhani.m

عضو جدید
یک هم از عادتاشون ندونستن حقوق اولیشون تا عسل رو شما چی بدونب ار مصادیق این عسلها هم بگو که ما هم بدونیم...
بعو ما اینجا رویکردمون حکومتها نیست بلکه مردم هستن خودم نفر اول.....

esmikhani.m

عضو جدید
بله از اونا درس بگیریم اما از خوبشون.بهتره که وضعیت حالاشون رو هم ببینی که خانواده تو جامعشون شده گل و بلبل
ضمن اینکه هیچ کدوم از احکام اسلام مانع پیشرفت نیست مگه اینکه مصداقات از پیشرفت همه نوع پیشرفتی باشه

حرف شما درست ولی اون بر میگرده به داخل منزل و حریم اینها شرع هر آدمیه اونا براشون معضل نبوده از همون اول تاریخ برای ما بوده از همون بدو تاسیس ایران البته شاید براتون خنده دار باشه ولی میگم که بدونید یکی از دلایل اصلی حجاب در ایران آب و هواست
دقت کنید یکی نه همش.
بعد هر مسیری همیشه اشتباه داره مسلما که باید رفع بشه .
برای این حرفم یه مصداق میارم....
جاپن (البته چون کیبورد حرف کلمه اول رو نداشت اینجوری نوشتن)
ببنید اونا اومدن این رنسانس رو با یک فلسفه به نام متابولیست بوجود اوردن تا حداکثر رسومات مثبت خودشون رو نگه دارن در تمام زمینها از اقتصاد فرهنگ مخصوصا هنر و.....
پس میتونیم الگوهای بهتر رو ببینیم
بازم من کشورهای اسکاندیناوی رو بیشتر میپسندم ولی اکثریت جامعه نه به هر صورت کثرت آرا وجود داره

آل!

اخراجی موقت
شرمنده ، من با آدمهای بد دهن و بی ادب همکلام نمی شم.
خوش باشید

esmikhani.m

عضو جدید
خواهش میکنم بعد از اینکه برام اهمیت نداره مجبور به کاریتونم نمیکنم که در توانتون نیست...

آخرین ویرایش:

anjam.vazife

عضو جدید
خواهش میکنم بعد از اینکه برام اهمیت نداره مجبور به کاریتونم نمیکنم که در توانتون نیست...
دغدغه تو بحرین و یمنه به اونا مشغول باش چکار به ایران داری.....
مگه میشه آدم مسلمون باشه و با همه ی دنیا از جمله اعراب کار نداشته باشه پس اون موقع آمریکا و پنتاگون و ناتو و اینا همشون جمع شن دیگه چون امنیت کامل به دنیا بر میگرده

esmikhani.m

عضو جدید
مگه میشه آدم مسلمون باشه و با همه ی دنیا از جمله اعراب کار نداشته باشه پس اون موقع آمریکا و پنتاگون و ناتو و اینا همشون جمع شن دیگه چون امنیت کامل به دنیا بر میگرده
من من باب این مسیله عذر میخوام حرف بی ربطی بود ویرایشم کردم ولی شما نقل قول گرفتی
به هر صورت من خودم الان یکی از دغدغهام بحرین و یمنه ولی نه مهمتر از مسایل و مشگلات کشورم

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز

چفدر ناله زدن !!!!

آزادی واستقلال و....
والبته

خیلی خسته ام خیلی
اخبار این روزها تا مغز استخوانم را سوزانده
چه بلایی سرمون امده

اخلاق در ایران توی یک سقوط ازاد افتاده
همه با هم دست بدست هم دادیم و داریم جامعه مون رو به تباهی میکشیم
این همه جنایت تجاوز کودک ازاری دعوای سیاسی...

ما مردم بافرهنگی نیستیم. خلاص
فقط ادعامون میشه

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما که از من نقل قول میکنی و لطف میکنی و دعوت میکنی بیام تایپک شما رو ببینیم به عنوان جوابیه، لطفا آدرس اون تایپکم همین جا بزار، که این دوستمون راحتتر قضاوت کنه!!!!!!

من عرض کردم، این عکسی که از رضا شاه گذاشتی، من هم اگه آزادی تو رو داشتم، عکسی از حاکم ز.... میزاشتم (و بعد اون جمله نقل قولی که کردین!!)

این هم ادرس. اما فرقی نمیکنه ها حرفتون در مغایرت با ازادی بیان بود.

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ی-که-مجلس-را-طویله-صدا-میزد-تصاویر?highlight=

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
11 آذر ماه سـالروز شهـادت میـرزا کوچـک خان جنـگلی

بازخوانی آخرین نامه / برای ثبت در حافظه تاریخ

افسوس می خورم که مردم ایران پس از محو ما خواهـند فهمــید ما که بـودیم و چـه می خواستیــم و چه کردیم ، معــروف است النعمـه اذا فقــدت عرفــت…
مردم همه منتظـرند روزگاری را ببینــند که از جمعیـت ما اثــری به میان نباشــد. پس از آن که نتایج تلخی از سوء افکار و انتــظار خود دیدند آن وقت دو دسـت ندامـت به سر کــوفته قـدر هـویت ما را می فهمــند. بلی آقای من ، امروز دشمنان ، ما را دزد و غارتگر خـطاب می کننــد در صورتی که هیــچ قدمی جز در راه آسایش مردم و حـفاظت مال و جان و نامـوس آن ها برنداشتــیم.ما هر گــونه اتهاماتی را که به ما نسبـت می دهنــد می شنـویم و حکمیـت را به خداوند قادر و حاکم علی الاطلاق واگــذار می کنیم . عجالـتا تحت تقدیــرات الهی هستیم تا ببینیم کـار ، به کجا منتهـی خــواهد گردید.در خاتمـه ســلامتی و دوام شما را از خداوند مسئلت داشته ادعیه خالصانه خود را تقدیم می دارد.
لیله شنبه ۵ عــقرب ۱۳۰۰
.
.
.
لعنت خدا بر بی بی سی اجنبی

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خدا رحمتش کنه اون بود وضعمون این شد اوون نبود باید الان با مدرس هاااااا سرو کار داشتیم....(خدا به دور)

simolin

اخراجی موقت
سازمان حج و اوقاف از ممنوعیت اعزام زنان تنهای زیر 45 سال به عمره خبر داد / منتظر ابلاغ قانون “ممنوعیت زنان” بطور کل هستیم تا خیال همه راحت شه

وضعیت
موضوع بسته شده است.