نمايش نتايج 1 تا 2 از 2

تاپیک: ورزش در ايران باستان

 1. #1
  مدیر ارشد آواتار پیرجو
  رشته
  مهندسی شیمی
  تاريخ عضويت
  2007/1
  محل سكونت
  جهنم دنیای غم
  پست ها
  17,729

  Arrow ورزش در ايران باستان

  نويسنده: پژوهش : دكتر حبيب اله حامديان

  در قرون گذشته مشرق زمين، ايران تنها كشوري بود كه در نظام تعليم و تربيت خود بيشترين اولويت را به ورزش و تربيت بدني اختصاص داده بود. در حالي كه در همان زمان ساير كشورها به ورزش و تربيت بدني توجه چنداني نداشتند، ايرانيان به اهميت و ارزش توانايي و سلامت بدن به عنوان يكي از عوامل بسيار مهم در ايجاد ارتشي سلحشور و پيروز پي برده بودند.
  در مقاله زير خلاصه اي از اهميت و نقش ورزش در نظام آموزش ايران باستان را از نظر
  مي گذرانيد.

  تلاش براي حفظ مرز وبوم ايران بر اساس تعاليم زرتشت كه به عنوان سرزمين مقدس ناميده شده است و نيز ميل به كشور گشايي و تسخير سرزمين هاي مجاور ايجاب مي كرد كه جوانان از آموزش هاي نظامي منظمي كه پايه و اساس آن ورزش و تربيت بدني بود برخوردار شوند. در حقيقت برنامه آموزش نظامي بسياري از جوانان به مهارت هاي بدني و قواي جسماني محدود مي شد تا بتوانند ويژگي هاي لازم يك سرباز خوب و شايسته را بدست آورند.
  در مجموع، آموزش و پرورش فرزندان جامعه ايران باستان- و در مواردي فرزندان طبقه اعيان و شاهزادگان- تقريباً به روي تربيت بدني متمركز مي شد و آن هم با توجه به اهداف نظامي شكل مي گرفت. بدين تربيت كودكان تا هفت سالگي زير نظر مادران پرورش مي يافتند. سپس پسران در هفت سالگي تحصيلات رسمي خود را آغاز مي كردند و از همان هنگام رسماً متعلق به كشور شناخته مي شدند و تا سن پانزده سالگي به آموختن فنون نظامي مشغول بودند. اين افراد از سن پانزده سالگي، خدمت در ارتش را شروع مي كردند و تا پنجاه سالگي همچنان به عنوان عضو رسمي ارتش در خدمت باقي مي ماندند. به روايت هرودوت، فرزندان طبقه اشراف و اعيان و شاهزادگان تا20 سالگي به تحصيل ادامه مي دادند و براي فرماندهي سپاه و حكمراني و دادرسي آماده مي شدند. اين نوع آموزش در تاريخ تعليم و تربيت، نخستين نمونه كنترل آموزشي و پرورشي به وسيله دولت است كه براي هدفي خاص- كه در آن زمان عبارت بود از حفظ قدرت و عظمت كشور- صورت گرفته است. بنابر آنچه گفته شد برنامه هاي تربيت بدني بيشتر به آماده سازي جوانان براي جنگهاي احتمالي اختصاص يافته بود. هرودوت مورخ مشهور يوناني مي نويسد: ايرانيان از5 سالگي تا20 سالگي سه چيز را مي آموختند:
  1- سواركاري 2- كمانداري (تيراندازي) 3- راستگويي.
  جوانان تمرينات روزانه را از طلوع آفتاب با دويدن و پرتاب سنگ و نيزه آغاز مي كردند. مقاومت با غذاي اندك، تحمل گرما و سرماي شديد، پياده روي هاي طولاني، عبور از رودخانه بدون تر شدن سلاحها و خواب در هواي آزاد از جمله تمرين هاي آنان بود. سوار كاري و شكار نيز دو فعاليت رايج بود. جستن بر روي اسب و پرش از روي اسب در حال دويدن (تمرين سرعت و چالاكي) از ويژگي هاي سواركاران سواره نظام ايران بود.

  اسب سواري: ايرانيان عهد باستان دلبستگي زيادي به اسب داشتند و اين موجود را عضو خانواده خود مي پنداشتند و به هنگام نيايش براي اسب نيز مانند ساير اعضاي خانواده خود دعا مي كردند. اهميت اسب در زندگي مردم ايران باستان چنان بوده است كه نام بسياري از سلاطين نامدار با كلمه اسب تركيب يافته بود. مانند لهر اسب (اسب تندرو) تهماسب (دارنده اسب زورمند) و ارجاست (دارنده اسب با ارج).
  اختراع اولين ابزارهاي سواركاري مانند دهنه، نعل، زين و ركاب به ايرانيان نسبت داده شده است. همچنين ارابه راني در ايران باستان قسمت مهمي از برنامه جشن مهرگان بود كه به افتخار مهر، فرشته روشنايي برگزار مي شد. يونانيان اين مسابقه را از ايران و روميان از يونانيان اقتباس كرده اند.

  تيراندازي: پس از آموزش اسب سواري، تعليم تيراندازي و شكار آغاز مي شد. كمان بلند و تيرهايي ساخته شده از ني و نيزه كوتاه جزو وسايل شكار و تيراندازي ايرانيان بود. در مورد آموختن تيراندازي و شكار به كودكان در شاهنامه سخن بسيار رفته است و از مهارت بهرام گور در تيراندازي، داستانهاي شگفت انگيزي نقل شده است.

  چوگان بازي: يكي ديگر از برنامه هاي تربيت بدني در ايران باستان بازي چوگان است كه ايرانيان آنرا ابداع كردند. كودكان پياده و جوانان سوار بر اسب به بازي چوگان مي پرداختند و بدان عشق مي ورزيدند. بازي كريكت انگليسي و گلف كه امروزه از ورزشهاي متداول و پرطرفدار در سراسر دنيا هستند، برگرفته از بازي چوگان ايراني است.

  شنا: از ديگر برنامه هاي با اهميت ورزشي در ايران باستان تعليم شنا به كودكان بود. شنا در نهرها و رودخانه ها آموزش داده مي شد و اين آموزش با هدف نظامي صورت مي پذيرفت. به روايت استرابون ايرانيان به كودكان خود گذشتن از نهرها و رودخانه ها را بدون تر شدن سلاح و جامه آموزش مي دادند.
  اين نكته درخور توجه است كه ورزش و پرورش اندام از نظر فضايل اخلاقي نيز مورد توجه ايرانيان باستان قرار داشت و آنان عقيده داشتند كه ورزش علاوه بر تامين تندرستي و نيرومندي، پرورش دهنده فضايل صفات نيك همچون شجاعت، جوانمردي و فروتني است. آنان تربيت بدني را اساس نيرومندي دانسته و نيرومندي را براي دستگيري ناتوانان و نه براي زورگويي و ماجراجويي مي خواستند تا بدان جا كه نيرومندي و پهلواني را با جوانمردي و چشم پاكي و فروتني و راستي و بسياري ديگر از سجاياي اخلاقي همراه مي دانستند و ناتواني و سستي را مايه ناراستي بر مي شمردند. حماسه سراي بزرگ ايراني، فردوسي طوسي كه داستانهاي پهلواني و حماسي ايران كهن را به شعر در آورده است. اين عقيده ايرانيان دوره باستان را اينگونه بيان كرده است:

  ز نيرو بود مرد را راستي
  ز سستي كژي زايد و كاستي
  مقام پهلواني در ايران باستان از اهميت خاصي برخوردار بود. براي رسيدن به مقام پهلواني علاوه بر مهارت در فنون شكار سوار كاري، تيراندازي و كشتي، برخورداري از سجاياي اخلاقي مانند جوانمردي، شجاعت، بزرگواري و معرفت نيز لازم بود. پهلوانان كشور در هنگام صلح در مقام پهلوان و در هنگام جنگ از جمله سرداران سپاه بودند.
  در مقابل کاری که برای مردم انجام می دهی انتظار تشکر نداشته باش، این خود نوعی گدایی ایست. "پیرجو"

  آن روز چقدر نزدیک است، شیطان فریاد می زند آدم پیدا کنید، سجده خواهم کرد.....

  چیدن یک سیب و این همه تقاص!!!


  contact me | pirjo[@]iran-eng[dot]com

  contact me | pirjo[@]nigc[dot]info

 2. تشكرها از اين پست


 3. #2
  عضو فعال
  رشته
  مهندسی علوم و صنایع غذایی
  تاريخ عضويت
  2007/11
  محل سكونت
  كره خاكي _ ايران زمين
  امتیاز
  6687
  پست ها
  2,108

  پيش فرض

  درود
  اطلاعات جالبي بود ولي متاسفانه ما ايراني ها از فرهنگ و تمدن اصلي خودمون دور شديم و به سمت يك سري خرافات و فرهنگ غرب و عربها گام برداشتيم

 4. تشكر از اين پست


تاپیک های مشابه

 1. دانش پزشكي در ايران باستان
  توسط پیرجو در تالار دانستنی های پزشکی
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2008/4/27, 09:20 PM

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •