رفع اشکال | دروس تاریخ و مبانی نظری آزمون ارشد معماری

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خیلی ممنون مهندس
ممکنه این منابع رو با الویت بگین من خیلی سر تاریخ مشکل دارم..
سبک شناسی پیرنیا
معماری کیانی
جزوه دکتر متدین
نسیم عسگری(اگه برسم)
برای جهان و معاصر :
معماری جهان زارعی
معماری غرب بانی مسعود
معماری معاصر غرب قبادیان
جزوه خانم قابوسی (اینو بخونی مثل مرور رو تمووم ایناییه که خوندی )
برای بناهای معاصر هم نمی ارزه وقت بزاریم درحد نت و فایلهایی که عزیز زحمت کشیده بودن

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
سبک شناسی پیرنیا
معماری کیانی
جزوه دکتر متدین
نسیم عسگری(اگه برسم)

نمی خوام منابع رو زیاد کنم ولی به نظرم کتاب معماری ایرانی معماریان (تفریر پیرنیا) رو یه نگاه بنداز . پلان بنا ها به تفکیک خانه, حمام, کاروانسرا و .... توش زیاد هست;)

sara_slash1

عضو جدید
کاربر ممتاز
سبک شناسی پیرنیا
معماری کیانی
جزوه دکتر متدین
نسیم عسگری(اگه برسم)
برای جهان و معاصر :
معماری جهان زارعی
معماری غرب بانی مسعود
معماری معاصر غرب قبادیان
برای بناهای معاصر هم نمی ارزه وقت بزاریم درحد نت و فایلهایی که عزیز زحمت کشیده بودن

سجی جون جزوه نسیم غسگری رو از باشگاه دانلود کردی؟
اینجاهم میزاری تا بقیه دانلود کنن؟
مرسی

کژال جون

عضو جدید
بچه ها برای تاریخ از کدوم کتابا شروع کنم؟ می خوام کنار سازه در معماری بخونم. نمی دونم از کدوم شروع کنم
از کدوم؟؟؟؟؟ معماری معماریما

hastia89

عضو جدید
به نظرم بهتره اول مشخص کنیم ببینیم به چه مطالبی باید توی خوندن توجه کنیم. من امروز که داشتم خلاصه نویسی می کردم دیدم دارم همه ی متنو مینویسم.بنابر این یه نگاه به سوالات سالهای پیش انداختم، موضوع سوالها رو مشخص کردم ، در واقع نکاتی که طی خوندن باید بهشون توجه کنیم. شما هم اگر نکته ای داشتین لطفا اضافه کنین.
ویژگی های شاخص بنا
ویژگی معماری دوره های تاریخی -سبک ها - کار معماران - کشور ها یا مناطق
دوره ی ساخت بنا
ویژگی کاربری های مختلف در دوره ها و سبک ها
اصول سبک ها- دوره ها -
معروف ترین ها چ
نام بنا-نام معمار - دوره ی ساخت بنا
اجزاء و عناصر بنا بهراه تعداد عناصر ( گنبد-رواق-حیاط-سردر-...)
دلایل استفاده از یک تکنیک
مصالح در سبک ، بناها و دوره ها
معمار ، اعتقادش ، جمله ی معروف
جنبش ها -سردم داران -ویژگی ها - پیروان
تضاد و تشابه در بنا ها و سبک ها
توصیف و تصویر سازی ذهنی از بنا
معمار یا ساختمان اغازگر سبک
حفظ کردن پلان ها

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
به نظرم بهتره اول مشخص کنیم ببینیم به چه مطالبی باید توی خوندن توجه کنیم. من امروز که داشتم خلاصه نویسی می کردم دیدم دارم همه ی متنو مینویسم.بنابر این یه نگاه به سوالات سالهای پیش انداختم، موضوع سوالها رو مشخص کردم ، در واقع نکاتی که طی خوندن باید بهشون توجه کنیم. شما هم اگر نکته ای داشتین لطفا اضافه کنین.
ویژگی های شاخص بنا
ویژگی معماری دوره های تاریخی -سبک ها - کار معماران - کشور ها یا مناطق
دوره ی ساخت بنا
ویژگی کاربری های مختلف در دوره ها و سبک ها
اصول سبک ها- دوره ها -
معروف ترین ها چ
نام بنا-نام معمار - دوره ی ساخت بنا
اجزاء و عناصر بنا بهراه تعداد عناصر ( گنبد-رواق-حیاط-سردر-...)
دلایل استفاده از یک تکنیک
مصالح در سبک ، بناها و دوره ها
معمار ، اعتقادش ، جمله ی معروف
جنبش ها -سردم داران -ویژگی ها - پیروان
تضاد و تشابه در بنا ها و سبک ها
توصیف و تصویر سازی ذهنی از بنا
معمار یا ساختمان اغازگر سبک
حفظ کردن پلان ها

جدی از همه اینا سوال اومده ؟:eek: فکر نمی کردم اینقدر باید دقیق خوند....:(

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
همیشه تو تاریخ از اولینها و بهترینها خیلی سئوال میاد
مثلا زیباترین گچبری ،اولین چهار ایوانی ، چهار طاقی و ...........
تنها مشکلم مسلط شدن رو جرئیاته مثلا کدام گنبد دوپوسته س یا گوشه سازی یه بنا چیه

shima jo0on

عضو جدید
بچه ها منکه هر چی این جزئیات و میخونم انگار نه انگار اصلا تو حافظم نمیمونه دیگه دارم نا امید تاریخ میشم :(

HOTT

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها منکه هر چی این جزئیات و میخونم انگار نه انگار اصلا تو حافظم نمیمونه دیگه دارم نا امید تاریخ میشم :(

به نظر من از روش کلید واژه ها استفاده کنید....خود من که به شخصه خیلی به دردم خورد
مثلا میای کتاب بانی مسعود رو می خونی...میرسی به یک بنای گوتیک....مشخصه های اصلی اون بنا رو با یک کلمه توی ستون کنار متن بنویس
طوری که وقتی چند ثانیه اون کلمه ها رو می خونی کل متن یادت بیاد
بعد برا دوره تو زمان بندی های متفاوت فقط اونا رو بخون کنار عکسش
اول روز بعد بخون
بعد 4 روز بعد
بعد هشت روز بعد
بعد شانزده
بعدشو انگار یا یک ماه بود یا سه ماه یادم نمیاد...خواستید می گم
من این روش رو جایگزین جی پنج کردم خیلی کمکم کرد

shima jo0on

عضو جدید
به نظر من از روش کلید واژه ها استفاده کنید....خود من که به شخصه خیلی به دردم خورد
مثلا میای کتاب بانی مسعود رو می خونی...میرسی به یک بنای گوتیک....مشخصه های اصلی اون بنا رو با یک کلمه توی ستون کنار متن بنویس
طوری که وقتی چند ثانیه اون کلمه ها رو می خونی کل متن یادت بیاد
بعد برا دوره تو زمان بندی های متفاوت فقط اونا رو بخون کنار عکسش
اول روز بعد بخون
بعد 4 روز بعد
بعد هشت روز بعد
بعد شانزده
بعدشو انگار یا یک ماه بود یا سه ماه یادم نمیاد...خواستید می گم
من این روش رو جایگزین جی پنج کردم خیلی کمکم کرد

ممنونم منم امتحان میکنم امیدوارم که واسه منم جواب بده...این اخرشو هم میگین لطفا:)

HOTT

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنونم منم امتحان میکنم امیدوارم که واسه منم جواب بده...این اخرشو هم میگین لطفا:)

هر چی فکر کردم یادم نیفتاد
این حافظه ام داره کار دستم میده:redface:
فکر کنم اصلا دو ماه بود:D
ولی یه لینک برات میگذارم که در این زمینه می تونه کمکت کنه

راهنمای روش مطالعه صحیح و اصولی و روشهای مرور مطالب خوانده شده
http://www.zibaweb.com/motaleh.htm

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
fبچه ها برای به خاطر سپردن عکسهای تاریخ(خیلیاشونم مث همن با یه فرق کوچولو) برنامتون چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟من همش فراموش میکنم

shima jo0on

عضو جدید
fبچه ها برای به خاطر سپردن عکسهای تاریخ(خیلیاشونم مث همن با یه فرق کوچولو) برنامتون چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟من همش فراموش میکنم

من به پیشنهاد استادم کپی کردم عکسارو و دوره ای مرور میکنم اونایی که نزدیک به هم هستند رو هم کنار هم میذارم مقایسه ای میخونم با هم اینجوری امکان مقایسشون فراهم میشه و بهتر تو ذهنم میمونه;)

کژال جون

عضو جدید
سبک شناسی پیرنیا
معماری کیانی
جزوه دکتر متدین
نسیم عسگری(اگه برسم)
برای جهان و معاصر :
معماری جهان زارعی
معماری غرب بانی مسعود
معماری معاصر غرب قبادیان

من برای تاریخ از معاصر غرب قبادیان شروع کردم اشکال نداره؟ یا فرقی نمی کنه؟

timaj

عضو جدید
کاربر ممتاز

یه روش که من به کار بردم اینه که از رو عکسای کتابا عکس بگیرید بعد پرینت بگیرید (به اندازه a6 یا کوچکتر)و پشتش توضیح لازم رو بنویسید وهر جا هستید باخودتون ببرید ومرور کنید
البته من نرسیدم کامل اینکارو بکنم عکسایی که گرفته بودم رو توی کامپیوتر چند وقت یه بار نگاه میکردم وسعی میکردم اسم و...اش رو به خاطر بیارم
برا نقشه باغهای ایران کتاب نعیما و سبک شناسی و... خیلی جواب میده این روش
روش دومم هم این بود که عکس صفحات مهم عصر کنکاش که بچه ها گذاشتن رو به صورت پس زمینه لپ تاپم کرده بودم که اسم کلیساها و نقشه و... اشون رو با این روش حفظ کردم
این روش ها برا بچه هایی که مثل من با کامپیوتر زیاد سر و کار دارن و کمبود وقت دارن واقعا معجزه میکنه

timaj

عضو جدید
کاربر ممتاز
من برای تاریخ از معاصر غرب قبادیان شروع کردم اشکال نداره؟ یا فرقی نمی کنه؟

تاریخ سه بخش داره
اسلامی
معاصر
جهان
شما باید همیشه یک کتاب از این سه تا رو بخونی یعنی الان که شروع کردی مثلا :سه تا کتاب سبک شناسی و معاصر قبادیان و جهان زارعی رو در کنار هم پیش ببری که عقب نمونی

Anita.Mosavi

عضو جدید
تاریخ سه بخش داره
اسلامی
معاصر
جهان
شما باید همیشه یک کتاب از این سه تا رو بخونی یعنی الان که شروع کردی مثلا :سه تا کتاب سبک شناسی و معاصر قبادیان و جهان زارعی رو در کنار هم پیش ببری که عقب نمونی

timaj جونم بین این سه تا کدوم اولیو ت و اهمیت بیتشر داره؟

shima jo0on

عضو جدید
بچه ها نظرتون درباره اینکه تاریخ بدون خلاصه نویسی بخونیم چیه مثلا با هایلایتر مهمارو علامت بزنیم که مرورهم وقت گیر نشه؟؟؟؟؟

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بچه ها نظرتون درباره اینکه تاریخ بدون خلاصه نویسی بخونیم چیه مثلا با هایلایتر مهمارو علامت بزنیم که مرورهم وقت گیر نشه؟؟؟؟؟
سخت در اشتباهی
حتما خلاصه نویسی کن...............تازه خلاصه نویسی نکنی تو دورای بعد که نزدیک آزمونم هس متوجه میشی چقدر ضرر کردی که اونموقع هم خیلی دیره

timaj

عضو جدید
کاربر ممتاز
timaj جونم بین این سه تا کدوم اولیو ت و اهمیت بیتشر داره؟
این رو از رو یه فایل که بچه ها گذاشته بودن نوشته بودم تعداد سوالا نشون میده کدوم مهمتره
ببخشید که بی کیفیته و تازه برعکسه جهتش!
Photo7429.jpg

behnnaz

عضو جدید
سلام بچه ها .یه سوال.کنکور پارسال سوالی بود دکه باید جواب میدادیم پلانی که دادن مربوط به چه بنایی هستش.متاسفانه سوال هارو ندارم که اینجابگذارم.جوابش معبد هندی می شد.توی کتاب معماری جهان زارعی همچین شکلی نبود.کسی میدونه از کدوم منبع بوده؟

qazal.

عضو جدید
سلام بچه ها .یه سوال.کنکور پارسال سوالی بود دکه باید جواب میدادیم پلانی که دادن مربوط به چه بنایی هستش.متاسفانه سوال هارو ندارم که اینجابگذارم.جوابش معبد هندی می شد.توی کتاب معماری جهان زارعی همچین شکلی نبود.کسی میدونه از کدوم منبع بوده؟

من قبلا تو کتاب مهدوی نژاد معبد موکتشوار رو دیدم...عکسش هم شبیه به سوال پارساله...ولی همون عکس نیست ...از یه زاویه دیگه گرفته شده ....

shezeh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

از کتاب زیبایی شناسی بود

shezeh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سبک های احیایی معماری ،منظور کلاسیک گراییه ؟

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سوال از کتاب زیبایی شناسی در معماری بود.

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
بچه ها سوال 1 تاریخ کنکور 92 از کدوم کتاب بود؟؟؟