[ نقشه برداری توپوگرافی ]► پاسخ به سوالات و نحوه ترسیم با نرم افزار

hor.abd

عضو جدید
البته من که تا توتال هست دیگه سراغ تئودولیت نمیرم غلط بکنم دست از پا دراز کنم

haj machool

عضو جدید
برای تهیه نقشه توپوگرافی از یک منطقه چه دستورالعمل های اجرایی میشناسید به طور واضح و مرحله به محله توضیح دهید.

برای تهیه نقشه توپوگرافی از یک منطقه چه دستورالعمل های اجرایی میشناسید به طور واضح و مرحله به محله توضیح دهید.

نقشه برداری توپوگرافی
به طور کلی نقشه برداری را می توان علم تهیه و پیاده کردن نقشه دانست. ولی به دلیل گستردگی زیاد این علم در دنیا تعریف بالا را نمی توان جامع و کامل دانست.کنترل کارهای اجرایی و تعیین میزان نشست ساختمان ها در عملیات ساختمانی و مونتاژ واحدهای تولیدی و صنعتی، طرح های مربوط به تسطیح اراضی در شهرسازی و کشاورزی، کنترل دائمی انحراف سدها از نظر فشار آب در تاسیسات آبی، انتقال نقاط و امتداد ها در معادن و راههای زیر زمینی، بررسی تغییرات پوسته ی زمین در زمین شناسی، تعیین میزان عمق آب و تهیه نقشه های دریانوردی در کشتیرانی و بندرسازی، تهیه نقشه ابنیه و آثار تاریخی در باستان شناسی پیکره های دیگری از دامنه فعالیتهای نقشه برداری را تشکیل می دهند.
اجرای طرح های عمرانی مستلزم وجود اطلاعات دقیق مهندسی (ارتفاعی، مسطحاتی و چگونگی) و ارائه ی آنها به صورت نقشه های گوناگون (ترسیمی، رقومی) از منطقه مورد نظر میباشد که وظیفه اصلی مهندس نقشه بردار پاسخگویی به این نیازها به صورت هماهنگ با .......

برای تهیه نقشه توپوگرافی از یک منطقه چه دستورالعمل های اجرایی میشناسید به طور واضح و مرحله به محله توضیح دهید؟؟؟!

aria_survey87

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من برای اینکه بدونیم هر چند متر باید بنچ مارک یا میخ داشته باشیم اینکار رو باید کنی
اگه مساحت مثلا 5000 متر بود تو باید دوتا صفر این عدد رو حذف کنی و به عدد 50 میرسی که میشه جوابت یعنی 50 متر به 50 متر باید میخ کوبی کنی امیدوارم درست اشاره کرده باشم
یا اگر 40000متر مربع بود میتونی دوتا صفر رو خط بزنی و به عدد 400 میرسی که این میشه فاصله میخکوبی هات
البته این نکته رو هم بگم که این قانون برای مناطق مسطح و هموار هستش

omid20112011

عضو جدید
نقشه توپوگرافی بدون واحد

نقشه توپوگرافی بدون واحد

با سلام خدمت اساتید:
من دارم با civil 3d یه پروژه راه انجام میدم ولی نقشه توپوگرافی unitless هستش. حالا سوالم اینه که اصولا من باید چیکار کنم؟ مثلا باید بیخیاله واحد باشم و اصلا بدون توجه به واحد کارم رو بکنم یا مثلا باید واحد رو روی متر بذارم و انگار نه انگار که پیش فرض نقشه بدون واحد بود و آیا اصولا میشه واحد رو طوری به متر تبدیل کرد که انگار از اول متر بوده؟ (منظورم اینه که همه اون چیزهایی که از قبل وجود داشتن متریک بشن)
ممنون میشم راهنمایی کنید.

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
اگر واحد نقشه متریک نباشه حتماً به شما می گن پس اگه چیزی نگفتن من بودم نقشه رو متریک فرض می کردم
اگه نقشه توپو شما متریک نباشه برای مقیاس کردن تو بد دردسری می افتید چون علاوه بر مختصات ارتفاع رو هم باید مقیاس کنین!

omid20112011

عضو جدید
اگر واحد نقشه متریک نباشه حتماً به شما می گن پس اگه چیزی نگفتن من بودم نقشه رو متریک فرض می کردم
اگه نقشه توپو شما متریک نباشه برای مقیاس کردن تو بد دردسری می افتید چون علاوه بر مختصات ارتفاع رو هم باید مقیاس کنین!

حالا من چطوری می تونم این فرض متریک بودن رو به نرم افزار بفهمونم؟ یعنی اگه الان واحد رو از unitless به meter برگردونم همه چیز متریک میشه؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
امید جان این نقشه های توپو که ماله سازمان نقشه برداری و UTM هم هستش که. ازین نقشه ها باحال تر که دیگه گیرت نمی یاد نقشه متریک و UTM هستش برو حالشو ببر.
برای وارد کردن اتوپو این نقشه در CIVIL مسیر زیر رو برو
ابتدا تمام لایه ها رو خاموش کن و فقط لایه نقاط ارتفاعی روشن باشه
AutoCAD Civil3d 2012>surface>create surface>ok
toolspace>surfaces>surface1>drawing objects>Right click>add>object tipe: ... text>ok
حالا تمام تکست های نقاط ارتفاعی رو انتخاب کنین و در پایان سمت راست موس رو بزنین
با این روش تمام نقاط ازتفاعی تو یه سورفیس تولید میشن
در نهایت برای دیدن سورفیس باید تمام لایه ها رو که قبلا خاموش کرده بودین روشن کنین.
حالشو ببر!

omid20112011

عضو جدید
امید جان این نقشه های توپو که ماله سازمان نقشه برداری و UTM هم هستش که. ازین نقشه ها باحال تر که دیگه گیرت نمی یاد نقشه متریک و UTM هستش برو حالشو ببر.
برای وارد کردن اتوپو این نقشه در CIVIL مسیر زیر رو برو
ابتدا تمام لایه ها رو خاموش کن و فقط لایه نقاط ارتفاعی روشن باشه
AutoCAD Civil3d 2012>surface>create surface>ok
toolspace>surfaces>surface1>drawing objects>Right click>add>object tipe: ... text>ok
حالا تمام تکست های نقاط ارتفاعی رو انتخاب کنین و در پایان سمت راست موس رو بزنین
با این روش تمام نقاط ازتفاعی تو یه سورفیس تولید میشن
در نهایت برای دیدن سورفیس باید تمام لایه ها رو که قبلا خاموش کرده بودین روشن کنین.
حالشو ببر!
ممنون از وقتی که میزارید؛ یه دوجین سوال واسم پیش اومد؛:smile:
اول؛ un نرم افزار رو بالاخره meter کنم یا دست نزنم بهش و بزارم unitless بمونه؟
دوم؛ این دوتا فایلی که بهتون دادم انگار جفتشون یکین ولی E2P اصلا انگار قابل ویرایش نیست (کلش مثل یه عکس میمونه که نمیشه خطوط تراز رو توش انتخاب کرد)
سوم؛ یه اتفاق عجیب اینه که وقتی من یدونه خط مثلا بیرون از کادر نقشه توی model می کشم دیده نمیشه در حالی که توی layout اون خط کشیده شده ولی توی model دیده نمیشه دقیقا این اتفاق واسه دستور dimension توی اتوکد هم میوفته یعنی در محیط layout میشه یه خط مستقیم رو اندازه گرفت ولی در محیط model نمیشه
شرمنده سوالا زیاد شد.

آخرین ویرایش:

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
1- دست نزن
2-نقشه E2H در فایل E2P ایکسرف (Xref) شده برای همین شما نمی تونی توپو رو در E2P دست بزنی
3- آره ایراد باحالیه! نقشه رو تو یه فایل جدید کپی کنین همه چیز درست میشه

omid20112011

عضو جدید

ممنونم مهندس از جوابهای خوبتون :gol:
همون طور که فرمودین با کپی کردن به فایل جدید اون مشکل حل شد فقط:
1- الان اون فایل جدیدی که ایجاد می کنم تا کپیش کنم از نوع Civil 3d metric NCS باشه یا acad؟؟
2- قبل از کپی کردن، unit فایل جدید رو هم مثل فایل مبدا unitless کنم تا تنظیماتشون یکی باشن؟؟
3- من میدونم نقشه توپو خودش متریک هست ولی هنوز نگرانم که اگه unit برنامه رو متریک نزارم بعدا به مشکل بخورم. نظر شما چیه؟؟
4- وقتی کپی می کنم همه لایه ها منتقل نمیشن یعنی ظاهرا چیزی از نقشه کم نشده ولی وقتی به لیست layers نگاه می کنم از تعدادشون خیلی کم شده؛ این مشکل محسوب نمیشه؟؟

آخرین ویرایش:

omid20112011

عضو جدید

اگه ممکنه خودتون یه بار روی اون نقشه کپی شده با همون روش drawing object سورفیس بزنید چون من که surface زدم خیلی به هم ریخته به نظر میومد در حالی که توی فایل اصلی surface تمیز در میاد.

mahtab 2

عضو جدید
کاربر ممتاز
احتیاج به کمک فوری!!!!
برای محاسبه ی حجم خاکبرداری و خاکریزی در نقشه های توپوگرافی بدون استفاده از نرم افزار چیکار باید انجام بدم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
احتیاج به کمک فوری!!!!
برای محاسبه ی حجم خاکبرداری و خاکریزی در نقشه های توپوگرافی بدون استفاده از نرم افزار چیکار باید انجام بدم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام
روش اول:
نقشه تون رو به قسمتهای مختلف تقسیم و زون بندی کنین
برای هر زون یه ارتفاع متوسط خاکبرداری یا خاکریزی تخمین بزنین
در برنامه Excel مساحت هر زون رو × ارتفاع خاکبرداری (خاکریزی) کنین و جمع کل رو حساب کنین

روش دوم:
نقشه تون رو در عرض 10 الی 12 تا مقطع عرضی بزنین
شکل هر برش مقطع رو تو اتوکد ترسیم کنین
مساحت قسمتهای خاکریزی و خاکبرداری هر مقطع رو با دستور Area در اتوکد محاسبه کنین
حالا در برنامه Excel جدول زیر رو کامل کنین:

مقطعفاصله مقطع ها از هممساحت خاکریزیمساحت خاکبرداریمتوسط مساحت خاکریزی بین دو مقطعمتوسط مساحت خاکبرداری بین دو مقطعحجم خاکریزی بین دو مقطعحجم خاکبرداری بین دو مقطع
S1 200
S210025522.52.52250250
S3120302127.51333001560
S4.....................
S5
S6
S7A1B1C1
S8A2B2C2D2=(B1+B2)/2E2=(C1+C2)/2D2xA2E2xA2
S9
S10
جمع کل55501810

mahtab 2

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
روش اول:
نقشه تون رو به قسمتهای مختلف تقسیم و زون بندی کنین
برای هر زون یه ارتفاع متوسط خاکبرداری یا خاکریزی تخمین بزنین
در برنامه Excel مساحت هر زون رو × ارتفاع خاکبرداری (خاکریزی) کنین و جمع کل رو حساب کنین

روش دوم:
نقشه تون رو در عرض 10 الی 12 تا مقطع عرضی بزنین
شکل هر برش مقطع رو تو اتوکد ترسیم کنین
مساحت قسمتهای خاکریزی و خاکبرداری هر مقطع رو با دستور Area در اتوکد محاسبه کنین
حالا در برنامه Excel جدول زیر رو کامل کنین:

مقطعفاصله مقطع ها از هممساحت خاکریزیمساحت خاکبرداریمتوسط مساحت خاکریزی بین دو مقطعمتوسط مساحت خاکبرداری بین دو مقطعحجم خاکریزی بین دو مقطعحجم خاکبرداری بین دو مقطع
S1200
S210025522.52.52250250
S3120302127.51333001560
S4.....................
S5
S6
S7A1B1C1
S8A2B2C2D2=(B1+B2)/2E2=(C1+C2)/2D2xA2E2xA2
S9
S10
جمع کل55501810
ممنون از راهنماییتون ولی...
همچین سوالی و من باید در امتحان حل کنم که نه دسترسی به اکسل دارم نه اتوکد!!!!
بدون استفاده از نرم افزار
دستی بخوام حساب کنم چیکار باید انجام بدم؟؟؟؟؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
ممنون از راهنماییتون ولی...
همچین سوالی و من باید در امتحان حل کنم که نه دسترسی به اکسل دارم نه اتوکد!!!!
بدون استفاده از نرم افزار
دستی بخوام حساب کنم چیکار باید انجام بدم؟؟؟؟؟

همون روش اول قسمت بندی ناحیه و ارتفاع متوسط

آخرین ویرایش توسط مدیر:

serafina

عضو جدید
سلام!:(حتما برای ایجاد توپوگرافی تو مکس باید اول از gis ستفاده کرد؟:cry:

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
با سلام ........

برای دیدن توپوگرافی ....حدودی منطقه ...............به این سایت مراجعه کنید.....................maps.google.com

با توجه به گزینه های سمت راست تصویر ........... می تونید مشاهده کنید......... .............بدرود.

ma2012

عضو جدید
بهزاد جان، کامنتی که گذاشتی رو یک باتر دیگه بخون!!!!!!!
اعدادی که به عنوان کد ارتفاعی روی اون نشون داده شده بودن مانند: 20.20 یا 30.33 بودند.
خودت میگی کد ارتفاعی،بعد دوباره میپرسی این اعداد نشون دهنده چی هستن!!!!!!!!!!!!!!!!!!
سر کارمون گذاشتی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

rash1

عضو
in adad roo estelahan behesh migan local(mahalii)ke bayad bar asas benchmarket tabdill koniii dar zemn kenar naghshe minevise
exampel 0.0=1223.500

آخرین ویرایش:

ma2012

عضو جدید
سلام دوستان:
در برداشت توپوگرافی رابطه ای بین اسکیل و فاصله خط کانتور با فاصله نقاط برداشت هست و اساساً فاصله نقاط چطوری تعیین میشه؟
بازهم متشکرم
سلام.
رابطه بین پارامترهای که گفتین هست. اسکیل نقشه رو کارفرما براساس نیازش برای شما تعیین میکنه. فاصله خط کانتور رو اگر کارفرما تعیین نکنه شما باید براساس قوانیین عمومی پیمان( که برای همه پروژه های که در کشور اجرا میشه لازم الاجرا هست) از استاندارهای سازمان برنامه و بودجه کشور که با همکاری کارشناسهای سازمان نقشه برداری کشور تهیه میشه پیروی کنید.
فاصله نقاط رو هم تو اون استانداردها گفتن ولی باید به وضعیت توپوگرافی محل هم توجه داشته باشید.

ma2012

عضو جدید
من که ندارم اما ...
جالبه اگه این تاپیک رونق بگیره. دوستان محدوده رو بگن هرکی داشت در اختیار قرار بده! فقط خواهشاً تاریخ برداشت رو هم بگین تا آبرو ریزی نشه!
مهندس عزیز، این کار بر اساس قوانین حفاظتی کشور به صورت عادی جرمه،چه برسه که تو اینترنت هم قرار بگیره.
ممکنه کسی بگه تو دنیای امروز با این همه ماهواره و تکنولوژی دشمن میتونه این اطلاعات رو تهیه کنه، ولی باید یادآوری کنم نوع اطلاعاتی که ذشمن با ماهواره ها بدست میاره با توجه به مباحث مربوط به پدافند غیرعامل دقتش و جزئییاتش به اندازه نقشه ای که شما با هماهنگی نهادهای مختلف و کارفرما تهیه میکنید نیست.
خواهشن یک کم به عواقب مسائلی که مطرح میشه توجه کنید.

ma2012

عضو جدید
واضحتر یگم:اگر روی ابستگاه 2 مستقر شدی به ابستگاه 1 نشانه روی میکنی ، و Hz=0 ،حالا زاویه 30 درجه را پیدا میکنی در طول مشخصی عوارض را برداشت میکنی،همینکار برای زوایای 60و90 و.....انجام میشه.
ار station 3 هم یه 2 صفر میکنی و همین داستان .
واحد عملیات نقشه برداری 2 در مورد همین هست.
حالا اگه تو زاویه 75 یک تغییر شیب داشت چیکار باید بکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بهتره برداشت جزئیات رو در فواصل ثابت و زوایای غیرثابت انجام بده،تا بتونه هرکجا که تغییر شیب بود براحتی برداشت رو انجام بده، اینطوری نقاطی که برداشت میکنه از نظم بهتری برخوردار هستن.............

pedram555

عضو جدید
سلام

یه سری زمین زراعی هست توی شیب .شیب هم نصبتازیاده جوری که اگر پلان اونها تبدیل به افق بشه مساحت خیلی کم میشه . درمورد تعیین مساحت زمینهایی به این شکل پیشنهاد شما چیه.؟
اگر برداشت توپوگرافی راه حله . در سیویل آیا میشه مساحت یک سطح رویه نا منظم را حساب کرد یا خیر ؟

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
سلام

یه سری زمین زراعی هست توی شیب .شیب هم نصبتازیاده جوری که اگر پلان اونها تبدیل به افق بشه مساحت خیلی کم میشه . درمورد تعیین مساحت زمینهایی به این شکل پیشنهاد شما چیه.؟
اگر برداشت توپوگرافی راه حله . در سیویل آیا میشه مساحت یک سطح رویه نا منظم را حساب کرد یا خیر ؟
در کلیه زمین ها چه در شیب و چه مسطح ابعاد زمین بر اساس طول افقی است، و باید تصحیح به افق برای شیبانجام گیرد.
مشاهده پیوست 059-081-C359-66.pdf

pedram555

عضو جدید
در کلیه زمین ها چه در شیب و چه مسطح ابعاد زمین بر اساس طول افقی است، و باید تصحیح به افق برای شیبانجام گیرد.
مشاهده پیوست 172571

1-این منبع که معرفی کردید متعلق به چه کسی است ؟
2- والا این مطلب را میدونستم (چون اساسا نقشه تصویر عوارض در سطحی افقی هستند) اما طرف اینقدر اصرار میکنه که گفتم شایدراهی باشه .
در ضمن آئیی نامه ای یا مدرکی که متعلق به سازمان یا ارگانی باشه دارید ممنون میشم ارائه کنید که من را هم نجات بدین

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
1-این منبع که معرفی کردید متعلق به چه کسی است ؟
2- والا این مطلب را میدونستم (چون اساسا نقشه تصویر عوارض در سطحی افقی هستند) اما طرف اینقدر اصرار میکنه که گفتم شایدراهی باشه .
در ضمن آئیی نامه ای یا مدرکی که متعلق به سازمان یا ارگانی باشه دارید ممنون میشم ارائه کنید که من را هم نجات بدین
نقشه برداری ساختمان - بهمن مقرب نیا

redblue

عضو جدید
نقشه برداری توپوگرافی؟

نقشه برداری توپوگرافی؟

سلام دوستان
میخوام یه گوراب رو برداشت کنم که و بدست بیام که چقدر حجم خاکی میشه که لازم داره واسه پر کردن و کوبیدنش؟؟
همچنین کنارش قراره خاکبرداری انجام بدیم و باید حجم خاکبرداری رو بدست بیارم. میخواستم بدونم با دوربین ترازیاب چجوری میشه حجم رو محاسبه کنم؟؟
راستش من فقط دوربین ترازیاب دارم.
لطفا راهنمایی کنید

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
سلام دوستان
میخوام یه گوراب رو برداشت کنم که و بدست بیام که چقدر حجم خاکی میشه که لازم داره واسه پر کردن و کوبیدنش؟؟
همچنین کنارش قراره خاکبرداری انجام بدیم و باید حجم خاکبرداری رو بدست بیارم. میخواستم بدونم با دوربین ترازیاب چجوری میشه حجم رو محاسبه کنم؟؟
راستش من فقط دوربین ترازیاب دارم.
لطفا راهنمایی کنید

گوراب ؟

بالا