گفتمان معماری ...

Dota_Eng

کاربر فعال
این ما معمارهاییم که با طرح های غیر اجراییمون معماریو عقب انداختیم
نه عمرانی ها
اگه ما طرح های خوبی بدیم موقع اجرا به مشکل نمیخوریم
در اصل باید همه دور هم طرح ها رو اصلاح بکنن اما این میگیره میده بعدی و ...
در کل مهندس امضای زیاد شده البته برای کار های دلتی اینجوری نیست و پیمانکاره که کوتاهی میکنه در اصل دولت پیمان کار درستی رو انتخاب نکرده

maryam28

عضو جدید
در اصل باید همه دور هم طرح ها رو اصلاح بکنن اما این میگیره میده بعدی و ...
در کل مهندس امضای زیاد شده البته برای کار های دلتی اینجوری نیست و پیمانکاره که کوتاهی میکنه در اصل دولت پیمان کار درستی رو انتخاب نکرده

دقیقا همینه
اگه ما هممون اتحاد داشته باشیم و هر کسی کاری رو که مسئولیتشو داره درست انجام بده
معماری ایران هم درست میشه
اما مشکل اینه که هر کسی در جایی که هست کارشو درست انجام نمیده

maryam28

عضو جدید
وقتی کار ما معمارا شده کپی از کارای صدیق و طایفه و ...... می خوای وضع بهتر از این باشه؟

مشکل همه ی این هاس
اما باید چه کار کنیم تا معماری ما از این وضع بد خارج بشه؟؟؟
آیا مشکل فقط طراحیه یا مشکلات دیگه ای هم هستن؟؟؟؟؟؟؟

Dota_Eng

کاربر فعال
مسلما دولت به تنهایی مقصر نیست همه تو این مشکل سهیمیم
من گفتم نظارت اما نه تنها تو کار های معماری
چرا دانشگاه ازاد رو تعطیل نمی کنن ؟!
باید بگم سواد استاد های دانشگاه ازاد از دانشجو ها کمتر
رشد بی رویه جمعیت و نظام اموزشی :
رشد افزون جمعیت موجب افزایش تعداد افراد در سن تحصیل می گردد. 30% جمعیت ایران را جمعیت در سن تحصیل تشکیل میدن. رشد جمیعت باعث شده تعداد جمعیت دانش اموزان به 19 میلیون برسه از این رو سالانه باید درصد بسیاری از هزینه های دولت صرف ایجاد امکانات و فضا های اموزشی شود که باعث ایجاد مشکل های میشود
تراکم در کلاس های درسی
تشکیل مدارس چند نوبته با استفاده از معلمین کم تجربه و اموزش ناکافی و صرفنظر از امکانات ازمایشگاهی و...
خب اول باید بگم که دولت احمدی نژاد که خودم هم طرف دارشم مثل این که اعلام کرده به خانواده ها بگین تعداد فرزندان بیشتری می تونید داشته باشید
که باعث این میشه اموزش کافی نباشه و به این صورت در تمام جامعه اثر بگذاره نه تنها معماری

mahshid m

عضو جدید
کاربر ممتاز
رشد افزون جمعیت موجب افزایش تعداد افراد در سن تحصیل می گردد. 30% جمعیت ایران را جمعیت در سن تحصیل تشکیل میدن. رشد جمیعت باعث شده تعداد جمعیت دانش اموزان به 19 میلیون برسه از این رو سالانه باید درصد بسیاری از هزینه های دولت صرف ایجاد امکانات و فضا های اموزشی شود که باعث ایجاد مشکل های میشود
تراکم در کلاس های درسی
تشکیل مدارس چند نوبته با استفاده از معلمین کم تجربه و اموزش ناکافی و صرفنظر از امکانات ازمایشگاهی و...
خب اول باید بگم که دولت احمدی نژاد که خودم هم طرف دارشم مثل این که اعلام کرده به خانواده ها بگین تعداد فرزندان بیشتری می تونید داشته باشید
که باعث این میشه اموزش کافی نباشه و به این صورت در تمام جامعه اثر بگذاره نه تنها معماری

شما این وسط چیکاره دانشگاه آزاد دارید ؟
:surprised:

maryam28

عضو جدید
تراکم در کلاس های درسی

این که سیاسی شد!!!!!!!!!!!

amiripour

عضو جدید
خلاقيت در همه جا هست. مهم ذهن خلاق هست كه در همه جا مي تونه كار كنه

unknown2036

عضو جدید
من الان خودم تو کار ساختمونم ولی دوست دارم یه روز بشم سرایدار دفتر زاها حدید اونجا چایی ببرم واسش!

arashitect

عضو جدید
1-سلام
2-این قبری که شما دارین بالاش روضه میخونید مرده توش نیست.از کجا به نتیجه رسیدین معماریه ایران نابود شده؟یا داره میشه؟اتفاقا معماری این مملکت با ورود نسل جدیدی از معماران جوان روز به روز راه تعالی رو داره پیش میبره.کافیه یه نگاهی به ساختمونهای تولیدی دهه 50 و60 بکنید و اونارو با ساختمونهای دهه 80 مقایسه کنید.حتما به نتایج جالبی دست پیدا خواهید کرد.چه از نظر کیفیت اجرایی و چه از نظر معماری به صورت عام.
3-در اینکه معماری ما جای پیشرفت خیلی داره شکی ندارم.و حتما یه عواملی وجود دارن که باعث میشن این پیشرفت کند بشه.به نظرم مهمترین عامل بازدارنده یه ارگانیه به نام شهرداری.که البته در گزینه های شما وجود نداره.
موفق باشید و سرفراز....

arashitect

عضو جدید
دقیقا واژه مهندس بهترین مترادف برای معمار هستش.مهندس یعنی کسی که فعالیتی تحت قوانین هندسه انجام میده و مطمئنا تنهاافرادی که با هندسه به صورت عملی سروکار دارن معمارها هستن.(البته تا وقتی سبکهای فولدینگ و دیکانستراکشن فراگیر نشده باشن).حالا چرا به یک فاغ التحصیل شیمی به جای شیمیدان تو مملکت ما میگن مهندس!!!!! خدا عالمه......

Dota_Eng

کاربر فعال
1-سلام
2-این قبری که شما دارین بالاش روضه میخونید مرده توش نیست.از کجا به نتیجه رسیدین معماریه ایران نابود شده؟یا داره میشه؟اتفاقا معماری این مملکت با ورود نسل جدیدی از معماران جوان روز به روز راه تعالی رو داره پیش میبره.کافیه یه نگاهی به ساختمونهای تولیدی دهه 50 و60 بکنید و اونارو با ساختمونهای دهه 80 مقایسه کنید.حتما به نتایج جالبی دست پیدا خواهید کرد.چه از نظر کیفیت اجرایی و چه از نظر معماری به صورت عام.
3-در اینکه معماری ما جای پیشرفت خیلی داره شکی ندارم.و حتما یه عواملی وجود دارن که باعث میشن این پیشرفت کند بشه.به نظرم مهمترین عامل بازدارنده یه ارگانیه به نام شهرداری.که البته در گزینه های شما وجود نداره.
موفق باشید و سرفراز....
شهرداری فکر کنم جزو دولت حساب بشه :)

raha

مدیر بازنشسته
رشد افزون جمعیت موجب افزایش تعداد افراد در سن تحصیل می گردد. 30% جمعیت ایران را جمعیت در سن تحصیل تشکیل میدن. رشد جمیعت باعث شده تعداد جمعیت دانش اموزان به 19 میلیون برسه از این رو سالانه باید درصد بسیاری از هزینه های دولت صرف ایجاد امکانات و فضا های اموزشی شودکه باعث ایجاد مشکل های میشود
تراکم در کلاس های درسی

اموزش نا کافی
اموزش مهندس های امضایی

دوست عزیز وقتی میخواید همچین ادعایی کنید سعی کنید حتما با سند حرف بزنید! .. شما که نرفتی و ندیدی رو چه حسابی همچین حرفی میزنید؟!
من لیسانسم رو دانشگاه آزاد خوندم .. اساتیدی که خودم شخصا اونجا داشتم از لحاظ بار علمی و حس مسئولیت صد مرتبه بهتر از اساتید این دانشگاه دولتی که الان واسه ارشد دارم میخونم بودن؛ دانشگاهی که تو رنکینگ دانشگاههای ایران الان رتبه سوم یا چهارم رو هم داره!!!!
دانشگاه آزاد داریم تا دانشگاه آزاد و دانشگاه دولتی داریم تا دانشگاه دولتی... همینجور سطحی هر چی میشنوید رو همه جا نگید!!!

yalda65

عضو جدید
مقصر ناصرالدین شاه!!:biggrin:
من فکر میکنم این مشکل رو خیلی وقته معماری ما دچارش شده.اما ایراد اساسی تو کشور ما فقط معماری نیست.ما تو همه زمینه ها مشکل داریم متاسفانه...:smile:
یکی از بزرگترین معضلات تو کشور ما ضعیف بودن علوم انسانی هست.شاید اگه کمی تو فلسفه،جامعه شناسی و ... قوی بودیم میتونست تفکراتی هم از ایران شکل بگیره و تو معماریمون هم تاثیر بگذاره.
یکی دیگه از مشکلات ما نبود هماهنگی بین مهندسین معمار و سازه هست.از نظر تکنولوژی های سازه از دنیا عقب هستیم و هنوز با سازه های سنتی کار میکنیم.(البته منظور بنده جریان غالب معماری در ایران هست)
و یه بحث دیگه هم کارشکنی هایی و ..... هست که در کارها میشه و این فقط در معماری نیست!!!
باید یه گزینه همه موارد رو هم اضافه میکردید.چون همه به نحوی مقصر هستیم

آخرین ویرایش:

alireza_d2

عضو جدید
من فکر می کنم تا دو سه سالی در محیط واقعی کار قرار نگیریم نمی تونیم علاقه اصلی و شاخه کاریمونو انتخاب کنیم ، خوب محیط دانشگاه دید خوبی از واقعیت کار ایجاد نمی کنه.
گاهی اوقات تو دانشگاه با خیالات یک آینده کاری رو متصور میشیم که وقتی وارد بازار کار میشیم اصلا" خبری از اون نیست.
اما اینو می دونم که واسه بدست آوردن کار مورد علاقمون باید سخت کار و رقابت کنیم.

r.asadi79

عضو جدید
کاربر ممتاز
من که فعلا به آرزوم رسیدم، تو یه شرکت طراحی معماری مشغولم :) کار ما هم بیشتر طراحی و اجرا تو همه زمینه های مربوط معماریه.

امیر1984

عضو جدید
سلام بر همگی دوستان
هیچ وقت برای این رکودی که معماری ما گرفتارش شده دنبال یک عامل نباشید بلکه مجموعه ای از عوامل رو دنبال کنید...
اکثر دلایلی که دوستان گفته بودن درستن تقریبا اما یه عاملی که به نظر من خیلی میتونه مهم باشه اقتصاده.

mina.eror

عضو جدید
کاربر ممتاز
_آلوار آلتو :
معماری علم نیست. معماری فرایند ترکیبی عظیم است که هزاران کارکرد معین انسانی را به هم تلفیق می کند و همان معماری
باقی می ماند. نیت معماری ایجاد هماهنگی میان جهان مادی و زندگی انسان است
_برونوزوی:
معماری هنر ساختن فضا است
_فرانسیسکو میلیزیا:
معماری هنر ساختن است
_برنارد چومی :
معماری، به چهره ای نقاب پوش می ماند نمی توان به راحتی نقاب را پس زد. همواره مخفی است در پس طرح ها، دریافت ها، عادت ها و قید و بندهای فنی، اما همین دشواری در پس زدن نقاب معماری است که آن را این همه خواستنی می‏کند. این‏نقاب‏زدایی لذت‏معماری است
_رابرت ونتوری :
معماری، یک ساختمان است با دکوراسیون به کار رفته
_ژاک دریدا:
معماری کوششی است برای آنکه پیوند بین خود و فلسفه را استوار سازد و آن را قابل تصور نماید
-ژان نوول :
اگر کسی بخواهد به تعریف معماری امروز بپردازد باید تعریف خود را با شمردن کارهایی که معماری بدان نمی پردازد آغاز کند. معماری، حالت و ادامة جهان، نفی هرج و مرج و ماجرایی در بطن غیر ارادی است
:gol::gol:

maryam28

عضو جدید
1-سلام
موفق باشید و سرفراز....

دوست عزیز حرف شما متین
معماری ایران جای پیشرفت داره

اما معماری ما دیگه مثل گذشته نیست
توی جهان حرفی برای گفتن نداره

شما گزینه ی شهرداری(دولت) رو انتخاب کردین
باهاتون موافقم شهرداری هم یکی از دلایل عقب افتادن معماری ایران

maryam28

عضو جدید
مقصر ناصرالدین شاه!!:biggrin:
من فکر میکنم این مشکل رو خیلی وقته معماری ما دچارش شده.اما ایراد اساسی تو کشور ما فقط معماری نیست.ما تو همه زمینه ها مشکل داریم متاسفانه...:smile:
یکی از بزرگترین معضلات تو کشور ما ضعیف بودن علوم انسانی هست.شاید اگه کمی تو فلسفه،جامعه شناسی و ... قوی بودیم میتونست تفکراتی هم از ایران شکل بگیره و تو معماریمون هم تاثیر بگذاره.
یکی دیگه از مشکلات ما نبود هماهنگی بین مهندسین معمار و سازه هست.از نظر تکنولوژی های سازه از دنیا عقب هستیم و هنوز با سازه های سنتی کار میکنیم.(البته منظور بنده جریان غالب معماری در ایران هست)
و یه بحث دیگه هم کارشکنی هایی و ..... هست که در کارها میشه و این فقط در معماری نیست!!!
باید یه گزینه همه موارد رو هم اضافه میکردید.چون همه به نحوی مقصر هستیم

پیشنهاد خوبیه
ممنون از نکته سنجیتون

saman61

عضو جدید
به نظر من ما تو ایران کارفرمایی نداریم که ارزش اینجور کار هارو بفهمه و بخواد چنین طرح پیچیده ای رو سفارش بده... تمام کارفرماهایی که تو ایران هستند فقط تو فکر جیبشون هستن، و برای هنر و از این جور حرفا هیچ ارزشی قائل نیستن. در غیر این صورت ما تو ایران نه مشکل مالی و اقتصادی داریم نه مشکل تکنولوژِی و دسترسی به مصالح... مشکل ما فقط ضعف فرهنگی یا درک نکردن هنره... :razz:
مساله اینه که کارفرماها و پیمانکارای ما درک هنری و معماری ندارن اگه که کارفرماها و پیمانکارا با مهندسای محاسب و ناظر و کارشناسای این کار برای درست کردن ساختمونها و بناهاشون مشورت کنن و از نقطه نظرای اونها هم در اجرا استفاده کنن فکر کنم که وضع بنا ها یه کم بهتر بشه