چند نمونه از گناهان يك شهيد 16ساله

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
خواندن بخشی از یادداشت های یک شهید شانزده ساله به نقل از وبلاگ یاد لاله ها شاید برای لحظاتی ما را به فکر فرو برد که کجاییم و چه می کنیم:
راوی که یکی از بچه های تفحص شهدا بوده، می نویسد: در تفحص شهدا، دفترچه یادداشت یک شهید شانزده ساله پیدا شد که گناهان هر روزش را در آن یادداشت کرده بود.
گناهان یک روز او عبارت بودند از:
• سجده نماز ظهر طولانی نبود.
• زیاد خندیدم.
• هنگام فوتبال شوت خوبی زدم که از خودم خوشم آمد.

راوی در سطر آخر افزوده بود که: دارم فکر می کنم چقدر از یک پسر شانزده ساله کوچکترم… !

یا لیتنی کنت معکم فافوز فوزا عظیما

zahra1386

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
هر وقت میرم گلزار شهدا همیشه نگاهم متوجه سن شهدا میشه......هر چقدر با خودم کلنجار میرم نمیتونم درک کنم چطور کشور ما 8 سال با عراق که نه بلکه با کل دنیا جنگید اون هم با دست خالی و فقط با همت و رشادت های جوونایی که میانگین سنی شون شاید 18 یا 19 بود و دست آخر هم عزت خودش رو از دست نداد....جدا شهدا برای این دنیا ساخته نشده بودن و واقعا حیف بود که تو این دنیا بمونن...به امید شفاعتشون

ro0zhin

عضو جدید
کاربر ممتاز
تعبیرا ون شهید از گناه باتعبیر ی ک ما از گناهمون داریم چقدر فرق می کنه؟:cry:
خدا خودش کمکمون کنه......:(

simiar

عضو جدید
اون دوران گذشته ؛ نه اینکه اشتباه بوده ولی بازگو کردن بیش از حد اون درست نیست، الان دیگه باید به آینده نگاه کرد.

sajad_strant

عضو جدید
در پاكي و صاحي شهدا شكي نيست اما با حرف مگه همه چي درست مي شه؟اداي اخلاق و رفتار شهدا را در آوردن و اونا رو توي بوق و كرنا كردن آيا فقط براي درست شدن مردمه عاميه؟
پس سران و دولتمردان چي مي شوند؟نكنه اونا هم بايد نقش مقابل را داشته باشند؟
تا كي حرف و حرف و حرف و جعل حديث و وقايع.

hossein_ebrahimi

عضو جدید
در پاكي و صاحي شهدا شكي نيست اما با حرف مگه همه چي درست مي شه؟اداي اخلاق و رفتار شهدا را در آوردن و اونا رو توي بوق و كرنا كردن آيا فقط براي درست شدن مردمه عاميه؟

اون دوران گذشته ؛ نه اینکه اشتباه بوده ولی بازگو کردن بیش از حد اون درست نیست، الان دیگه باید به آینده نگاه کرد.

بنظرم این تاپیک یه تلنگری بود به خودمون تا از خواب بیدار شیم!نه اینکه بخوایم بحثو به جاهایه بی ربط بکشونیم!
مگه سرانو دولتمردان میتونن جلویه انسانیت یه نفرو بگیرن؟!!
این حرفا هم همیشه بوده و هست مگر اینکه ارزش هامونو فراموش کرده باشیم !

nazanin_mz

عضو جدید
تا دیروز منم فکر می کرد بزرگترین گناهم همین چیزاسواما امروز گناهایی کردم که حس می کنم خدا حتی دیگه منو به عنوان بنده اش هم قبول نداره

simiar

عضو جدید
بنظرم این تاپیک یه تلنگری بود به خودمون تا از خواب بیدار شیم!نه اینکه بخوایم بحثو به جاهایه بی ربط بکشونیم!
مگه سرانو دولتمردان میتونن جلویه انسانیت یه نفرو بگیرن؟!!
این حرفا هم همیشه بوده و هست مگر اینکه ارزش هامونو فراموش کرده باشیم !

همیشه وقتی که از جنگ و شهدا صحبت میشه فقط به یک بعد قضیه توجه میشه و از اون بهره برداری ابزاری میشه . حتی توی همین سایت.
این برای من آزار دهنده است.

simiar

عضو جدید
تا دیروز منم فکر می کرد بزرگترین گناهم همین چیزاسواما امروز گناهایی کردم که حس می کنم خدا حتی دیگه منو به عنوان بنده اش هم قبول نداره

همه بنده ی خداییم ، یادتون نره خدا رحیمه یعنی مهربان همه کسانی رو که خلق کرده دوست داره.

Admin

مدیر کل سایت
عضو کادر مدیریت
مدیر کل سایت
همیشه وقتی که از جنگ و شهدا صحبت میشه فقط به یک بعد قضیه توجه میشه و از اون بهره برداری ابزاری میشه . حتی توی همین سایت.

چيزي كه بنده مي بينم اينه كه شما قصد استفاده ابزاري داريد. تاپيك رو بي دليل منحرف نكنيد. بحث سياسي هم در كل باشگاه ممنوعه.

simiar

عضو جدید
چيزي كه بنده مي بينم اينه كه شما قصد استفاده ابزاري داريد. تاپيك رو بي دليل منحرف نكنيد. بحث سياسي هم در كل باشگاه ممنوعه.

نمی دونم کجای حرف های من سیاسی بوده !! لطفاً پست های بقیه رو با من قاطی نکنین.

حرفمو اصلاً پس نمی گیرم ، قبلاً هم گفتم من 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه داشتم به خاطر همین احساس میکنم داره سوء استفاده میشه و این منو شدیداً آزار میده.

به عنوان مدیر کل سایت توقع میره که با یک گزارش تخلف موضع نگیرید.

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز

چند می گویی سخن از عیب و رنج دیگران
خویشتن اول مداواکن کمال این است و بس

هدفم فقط این بود که تلنگری باشه به خودم وسایر دوستان در زندگی شخصی
به نظرم اگه همه ما اول از خودمون شروع کنیم جامعه هم اصلاح میشه
و اصلا تهش جامعه اصلاح نشه ایا ماهم باید هم راه یزدیان بشیم؟؟؟؟؟؟؟؟

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز

این حرفتون اصلا نمی تونم بپذیرم
چرا نباید بازگو کرد
مثل اینه که بیاید بگید دیگه دوران سلمان ابوذر گذشته باید به اینده نگاه کنیم
مگه میشه بدون توجه به گذشته آینده ساخت
یه مشکل بزرگ اینه اصلا جونای ما گذشته خوب نمشناسن

قبول دارم
خوب ابعاد دیگه شما بشناسونید
با دست روی دست گذاشتن و نشستن قرار نیست کاری درست شه

simiar

عضو جدید
این حرفتون اصلا نمی تونم بپذیرم
چرا نباید بازگو کرد
مثل اینه که بیاید بگید دیگه دوران سلمان ابوذر گذشته باید به اینده نگاه کنیم
مگه میشه بدون توجه به گذشته آینده ساخت
یه مشکل بزرگ اینه اصلا جونای ما گذشته خوب نمشناسن

قبول دارم
خوب ابعاد دیگه شما بشناسونید
با دست روی دست گذاشتن و نشستن قرار نیست کاری درست شه

شما حرف های یه شهید رو که قبل از شهادت ملتمسانه میگه نذارین بمیرم رو شنیدین؟!!
زندگی خیلی از رزمنده ها پس از جنگ هیچ وقت روال طبیعی نداشته ، شما اضطراب و تیک های عصبی و کابوس های شبانه ی اون همه انفجار و خون و ... رزمنده ها رو که چندین سال ادامه پیدا میکنه به تصویر کشیدین ؟
میخوام بگم که کار همه ی رزمنده ها مقدس و ستودنیه ولی ...(سیاسی میشه) شاید بدبینی باشه ولی اکثر بچه های جبهه ذهنیت خوبی از این تعریف وتمجید ها ندارن.
اینکه بیایم به خاطر تحمیل و اثبات یه تفکر و گرایش خاص قسمتی از خاطره ی یه شهید رو گزینش کنیم اصلاً کار صحیحی نیست.

به نظر شما اگه یه فردی مثل من بیاد و خاطرات رو تعریف کنه ، متهم به بیان حرف های سیاسی نمیشه؟!

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
زندگی خیلی از رزمنده ها پس از جنگ هیچ وقت روال طبیعی نداشته ، شما اضطراب و تیک های عصبی و کابوس های شبانه ی اون همه انفجار و خون و ... رزمنده ها رو که چندین سال ادامه پیدا میکنه به تصویر کشیدین ؟
میخوام بگم که کار همه ی رزمنده ها مقدس و ستودنیه ولی ...(سیاسی میشه) شاید بدبینی باشه ولی اکثر بچه های جبهه ذهنیت خوبی از این تعریف وتمجید ها ندارن.
اینکه بیایم به خاطر تحمیل و اثبات یه تفکر و گرایش خاص قسمتی از خاطره ی یه شهید رو گزینش کنیم اصلاً کار صحیحی نیست.

ببینی من ادمای زیادی دیدم که تا موقع عملیات می رسید بر میگشتند والان نون جبهه را می خورند
ادمایی که ........
ولی انسانهای خوب هم کم نداشتیم چرا نیایم اونها تبیین کنیم تحلیل کنیم وبه نسل حاضر نشون بدیم
به نظر شما الان از زمان جنگ حساس تر نیست
یه عده ای از صحابه از جنگ بر می گشتند پیامبر رفت به استقبالشون دید خیلی خوشحال و شادند گفتند آفرین به کسانی که جهاد اصغر را انجام دادند وباید جهاد اکبر را انجام بدن
یعنی کار اصلی مونده
قطعا ادم نا حسابی و ترسو .و......هم بودن همیشه بودند الان هستند و در اینده هم خواهند بود
ولی باید الگو ها مشخص کرد
راه نشون داد

قبول دارم که الان به جای اینکه خودمون به شهدا نزدیک کنیم شهدا را به خودمون نزدیک می کنیم

ولی به نظر من انسان باید اندیشه ها و عقایدش رک بگه و از هیچی نترسه
بقول شریعتی

اکنون شهیدان مرده‌اند، و ما مرده‌ها زنده هستیم. شهیدان سخنشان را گفتند، و ما کرها مخاطبشان هستیم، آنها که گستاخی آن‌ را داشتند که ـ وقتی نمی‌توانستند زنده بمانند ـ مرگ را انتخاب کنند، رفتند، و ما بی‌شرمان ماندیم، امروز شهیدان پیام خویش را با خون خود گذاشتند و روی در روی ما بر روی زمین نشستند، تا نشستگان تاریخ را به قیام بخوانند.

hossein_ebrahimi

عضو جدید

به نظر شما اگه یه فردی مثل من بیاد و خاطرات رو تعریف کنه ، متهم به بیان حرف های سیاسی نمیشه؟!

دوست عزیز اینکه تو جنگ یه همچین اتفاقایی بیوفته اصلا دور از ذهن نیست چون پای جون آدما در میونه و هر کسی نمیتونه جونشو برای هدفی فدا کنه مگر اینکه اون هدف براش حکم همه چیزو داشته باشه !ولی مگه ما بخاطر اینکه یه قسمتی از یه جریانی به هر دلیلی گفته نمیشه باید قسمت دیگشم کتمان کنیم یا اونو تو غربت بذاریم؟!
ثانیا جنگ فقط بعد معنوی یا نظامی نداره بعد سیاسی هم داره (طرفداری از حرف شما!) پس بهتره دوستان زیاد گیر به سیاسی نشدن بحث ندن!

simiar

عضو جدید
ولی انسانهای خوب هم کم نداشتیم چرا نیایم اونها تبیین کنیم تحلیل کنیم وبه نسل حاضر نشون بدیم
به نظر شما الان از زمان ج

ولی باید الگو ها مشخص کرد
راه نشون داد

قبول دارم که الان به جای اینکه خودمون به شهدا نزدیک کنیم شهدا را به خودمون نزدیک می کنیم

.[/B]

خوشحالم که با موضوع با ارامش و بدون تعصب برخورد میکنید ، به نظر شما یک نوجوان شهید 16 ساله الگوی مناسبی است؟! آیا هدف از بیان این خاطرات نه تنها شرعی و دینی و تعالی اخلاق نیست بلکه استفاده ی ابزاری در جهت یک جریان سیاسی خاص است؟!
ویا به قول شما چسباندن شهدا به سمت جریان فکری خودشان است؟!
دوست عزیز اینکه تو جنگ یه همچین اتفاقایی بیوفته اصلا دور از ذهن نیست چون پای جون آدما در میونه و هر کسی نمیتونه جونشو برای هدفی فدا کنه مگر اینکه اون هدف براش حکم همه چیزو داشته باشه !ولی مگه ما بخاطر اینکه یه قسمتی از یه جریانی به هر دلیلی گفته نمیشه باید قسمت دیگشم کتمان کنیم یا اونو تو غربت بذاریم؟!
ثانیا جنگ فقط بعد معنوی یا نظامی نداره بعد سیاسی هم داره (طرفداری از حرف شما!) پس بهتره دوستان زیاد گیر به سیاسی نشدن بحث ندن!
متشکرم؛
در زمان جنگ جوی خاصی بر جامعه و جبهه حاکم بود که این از جان گذشتگی ها رو کاملاً توجیه می کرد ولی در حال حاضر چنین روحیه ای در جامعه کم رنگ است و مطرح کردن این خاطرات ریشخند زدن افرادی است که خود را وارثان کسانی می دانند که جان خودشان را فدا کردند.

آخرین ویرایش:

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوشحالم که با موضوع با ارامش و بدون تعصب برخورد میکنید ، به نظر شما یک نوجوان شهید 16 ساله الگوی مناسبی است؟! آیا هدف از بیان این خاطرات نه اینکه شرعی و دینی و تعالی اخلاق نیست بلکه استفاده ی ابزاری در جهت یک جریان سیاسی خاص است؟!
ویا به قول شما چسباندن شهدا به سمت جریان فکری خودشان است؟!

متشکرم؛
در زمان جنگ جوی خاصی بر جامعه و جبهه حاکم بود که این از جان گذشتگی ها رو کاملاً توجیه می کرد ولی در حال حاضر چنین روحیه ای در جامعه کم رنگ است و مطرح کردن این خاطرات ریشخند زدن افرادی است که خود را وارثان کسانی می دانند که جان خودشان را فدا کردند.

ببینید اینجا اصلا جریان سیاسی خاص مد نظر نیست
اصلا بحث بحث سیاسی نیست
یه بحث اخلاقیه فقط همین
ایا این فرد یک الگوی اخلاقی نمتونه باشه(اخلاقی) شما اگه به کتابهای اخلاقی رجوع کنید می بینید روی همین مطالب زیاد پا فشاری شده(محاسبه مراقبه ....یا خنداندن زیاد که دل را می میراند یا....)
امام در مورد شهید فهمیده چه فرمودند؟؟؟!!!!

simiar

عضو جدید
امام کلمه ی رهبر رو به کار بردند نه الگو. که البته منظور این بوده که جان خود را به خاطر ایمان فدا کنند.
قطعاً منظور این نبوده که شهید فهمیده الگوی اخلاقی باشند. یا از وصایای نوجوان 16 ساله در حال بازی فوتبال پند بگیریم! (به نظرم یک توهین بزرگ به شهداست) حرف آخر اینکه همیشه سعی میشه نشون بدن که بچه های جبهه بی سواد و با فرهنگ ضعیف هستند . آیا این مسخره کردن نیست؟

ربط محاسبه و مراقبه رو هم متوجه نشدم. ببخشید من باید برم .

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
امام کلمه ی رهبر رو به کار بردند نه الگو. که البته منظور این بوده که جان خود را به خاطر ایمان فدا کنند.
قطعاً منظور این نبوده که شهید فهمیده الگوی اخلاقی باشند. یا از وصایای نوجوان 16 ساله در حال بازی فوتبال پند بگیریم! (به نظرم یک توهین بزرگ به شهداست) حرف آخر اینکه همیشه سعی میشه نشون بدن که بچه های جبهه بی سواد و با فرهنگ ضعیف هستند . آیا این مسخره کردن نیست؟

ربط محاسبه و مراقبه رو هم متوجه نشدم. ببخشید من باید برم .

1-رهبر یعنی ازالگو کمتره؟؟؟؟؟؟چرا ما همیشه هرچیکه دلمون میخواد برداشت میکنیم
2-اینکه یکی دفتر داشته باشه یک چیز من دراوردی نیست حتی خودم تو کتاب ایت الله دست غیب یه مشابه همین دیدیم
3-این کار فرد یعنی محاسبه نفس که البته از شروط سلوکه
4-میدونید واقعا متا سفم از این حرف (وصایای یک نوجوان 16 ساله در حال بازی فوتبال ک ه نمیدونم 16 سالش حقیر کنندس یا فوتبالش ) که شما اون توهین تلقی میکنید
و فرهنگ ضعیف و بی سوادی میدونید
نمی دونم چجوری تاسف خودم بگم
نمیخوام بحث عرفانی کنم درحالی که به نظرمن این اوج ایمانه و باور کنید همین جمله باعث شد من به این فکر کنم که من چقدر از این نوجوان عقب ترم