حجاب اسلامی؟

vergilangleos

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بعضیا ادم بی حجابو دچار برهنگیه فرهنگی میدونن و بعضیا اونو کسی میدونن که فرهنگ برهنگی داره تو بحثا این دو گروه هیچوقت حرف همدیگرو نمیفهمن و اخرش همه چی خراب میشه،به نظر من مشکل اینه که فکر میکنیم صرف داشتن یه پوشش خاص میتونه برهنگی فرهنگی که بیشتر جامعه دچارش هستن رو بپوشونه!
من نه میگم حجاب خوبه نه میگم بده چون ما نباید مثل این حاکمان احمق باشیم و بخوایم این چیزا رو معیار کنیم.

Mr.Hyde

عضو جدید
نظر ایشان یک نظر کاملا شخصی و محترم برای خودشان و طرفدارانشان است.

اگه همون رضاخان اون روبنده همراه با چادر را از سر زنان نمیکشید،الان خیابانهای تهران مانند خیابانهای کابل و مزارشریف در زمان طالبان بود.
از هر مطلب درست برداشت كنيد لطفا !
(
:que: آیا هیچ کدام از مراجع به پوشیده بودن صورت زنان در خیابان ، اعتراض کردند؟
پوششی که سبب میشد،یک مرد بتواند خود را بجای یک زن جا بزند و مفسده اش بسیار بیشتر از پوشش چادر بود.
) چرا بخوان اعتراض كنند ؟ وقتي كه جامعه فسادش كمتر بود(البته فسادي كه از فحشا منشا نميگرفت) ؟ مرد خودشو جاي يك زن جا بزنه كه چي بشه ؟ بمب گزاري كنه ؟! :D يا بره اون بر مرز!! lol

(
فعلا که آمار فحشا و تزلزل خانواده و.... در جامعه کنونی ما، به مراتب بیشتر از 50 سال پیش است که حجاب اجباری نبود.
) بنظرت خودت دليلش چيه ؟ نه بحاطر اين شبكه هاي به قول شما روشن فكريه ؟! شايدم براي اين فيلم هاي آموزندست (س.........س) اصلا شايد مربوط به اين روابط آزاده دختر پسراست كه يه نتيجش به 9 ماه بعد موكول ميشه شايد ! :razz:
(
بهتره یک هفته نامه حوادث را بخوانید،تا ببینید در هفته چند خانم در ایران ربوده و مورد آزار قرار میگیرند،اعم از باحجاب و بیحجاب.
یک مشت جوان عقده ای تحویل مملکت داده اید،با این تفکرات متحجرانه!!!!)
آن چيز كه عيان است چه حاجت به بيان است ! دليلشم كه وارداتيه!

Mr.Hyde

عضو جدید
در مورد پيامبري از چين هم كه بايد بگم برو از علما و روحانيون سوال كن !

مسیح 110

عضو جدید
بسمه تعالی
محجوبه چه مي گويد وحجاب يعني چه؟
محجوبه ميگويد: حجاب يعني امنيت خويش درمقابل آزارونگاه هاي چشمان بوالهوسان دل مريض .
محجوبه ميگويد:حجاب يعني حفظ حريم من است كه ورود ممنوع است واين سرزمين صاحب دارد ومسئول.
محجوبه ميگويد: زيبائي من ارزش دارد وقيمت وبراحتي قابل دسترسي براي همگان نيست :
- وقتي طلا همچون آهن ومس در همه جا هست ، فراون است وارزان، ديگر طلا ارزش آنچناني نخواهد داشت........ وقتي هر شب شب قدر باشد ديگر آن قدر ش از بين خواهد رفت .
محجوبه ميگويد: من از زيبائي خويش بعنوان ! دام فريب نامحرم .. وتله براي جنس مخالف .. وفتنه براي اغيار .. بكار نمي گيرم هرگز
من از زيبائي خويش بعنوان ! وسيله جذب جنس مرد وبرانگيختن حسد جنس زن بكار نمي برم هرگز.
محجوبه ميگويد: زيبائي يعني :
نه اسير تنم باشم ونه در بند صورت خويش كه زيبائي : اول سيرت وبعد صورت خويش .
محجوبه ميگويد: من هستم كه وجود دارم وارزش ... نه هيكلم .. ونه سر وروي ام.. ونه قيافه ام ....هرگز.
محجوبه ميگويد: من با حجاب از (قيافه، هيكل، زر وزيوز، وعرضه اندام خويش) براي...{ اظهار وجود، جبران خلاءشخصيت وجذب نگاه ديگران} ما يه نمي گذارم.. هرگز.
محجوبه ميگويد: من در پي آنچه تاريخ مصرف دارد نخواهم رفت..وبه دنبال توجه وستايش ديگران نخواهم شتافت زيرا ميدانم:
.هدف حجاب زن محجوب شدن اوست نه درمیان مردم انگشت نما شدن اوست
حجاب زن:آن پوششي وآن ظاهري وآن قيافهء وآن ژستي وآن نشست وبرخاستي وآن صحبت كردني وآن نگاه كردني وآن رفت وآمدي وآن نماي بدنست... كه باعث جلب نظر مرد وتحريك اونگردد.
وحجاب يعني، فرياد رساي زني كه ميگويد: من فقط( انسان) ام درجامعه و {زن وانسان} ام درمنزل وسلام.

minerva

عضو جدید
سلام.
بچه ها یه سر به این جا بزنید.می دونم نباید توی این قسمت این پست رو بگذارم.اما دیگه داره خیلی دیر می شه.
به هر کسی هم که میشناسید بگید این تاپیک رو بخونه.
یک انسان به کمک همه تون احتیاج داره:cry:
هر كه در اين بزم مقرب تر است.....

ssara2025

عضو جدید
کاربر ممتاز
بسمه تعالی
محجوبه ميگويد: حجاب يعني امنيت خويش درمقابل آزارونگاه هاي چشمان بوالهوسان دل مريض .
محجوبه ميگويد:حجاب يعني حفظ حريم من است كه ورود ممنوع است واين سرزمين صاحب دارد ومسئول.
- وقتي طلا همچون آهن ومس در همه جا هست ، فراون است وارزان، ديگر طلا ارزش آنچناني نخواهد داشت........ وقتي هر شب شب قدر باشد ديگر آن قدر ش از بين خواهد رفت .
محجوبه ميگويد: من از زيبائي خويش بعنوان ! دام فريب نامحرم .. وتله براي جنس مخالف .. وفتنه براي اغيار .. بكار نمي گيرم هرگز
من از زيبائي خويش بعنوان ! وسيله جذب جنس مرد وبرانگيختن حسد جنس زن بكار نمي برم هرگز.
محجوبه ميگويد: من هستم كه وجود دارم وارزش ... نه هيكلم .. ونه سر وروي ام.. ونه قيافه ام ....هرگز.
محجوبه ميگويد: من با حجاب از (قيافه، هيكل، زر وزيوز، وعرضه اندام خويش) براي...{ اظهار وجود، جبران خلاءشخصيت وجذب نگاه ديگران} ما يه نمي گذارم.. هرگز.
محجوبه ميگويد: من در پي آنچه تاريخ مصرف دارد نخواهم رفت..وبه دنبال توجه وستايش ديگران نخواهم شتافت زيرا ميدانم:
حجاب زن:آن پوششي وآن ظاهري وآن قيافهء وآن ژستي وآن نشست وبرخاستي وآن صحبت كردني وآن نگاه كردني وآن رفت وآمدي وآن نماي بدنست... كه باعث جلب نظر مرد وتحريك اونگردد.
وحجاب يعني، فرياد رساي زني كه ميگويد: من فقط( انسان) ام درجامعه و {زن وانسان} ام درمنزل وسلام.

آیا واقعاً (وجدانی) خودت برای انتخاب همسر !! دختری که این معیارها رو داره انتخاب می کنی ؟؟؟؟
بعید می دونم !!!
مردها فقط خوب شعار میدن !!!!!

*Essi*

اخراجی موقت
در مورد پيامبري از چين هم كه بايد بگم برو از علما و روحانيون سوال كن !

از سه تا از استادهای دانشگاهمون که دکترای الهیات دارند،پرسیدم،گفتند نبوده.
از آخوند مسجد محلمون هم پرسیدم گفت نبوده.
از این سایتهای حوزه علمیه که به شبهات پاسخ میدهند مثل پرسمان قران و..... هم پرسیدم گفتند نبوده.

به خدا از تعصب شماها خسته شدم.چرا واقعیت را قبول نمیکنید.

Mr.Hyde

عضو جدید
از سه تا از استادهای دانشگاهمون که دکترای الهیات دارند،پرسیدم،گفتند نبوده.
از آخوند مسجد محلمون هم پرسیدم گفت نبوده.
از این سایتهای حوزه علمیه که به شبهات پاسخ میدهند مثل پرسمان قران و..... هم پرسیدم گفتند نبوده.

به خدا از تعصب شماها خسته شدم.چرا واقعیت را قبول نمیکنید.
با سلام
اولا من چيزي رو تاييد نكردم برو پست هاي قبلي رو بخون
فقط گفتم برو بپرس !
خوب حتما نبوده ديگه ! :warn:

*Essi*

اخراجی موقت
با سلام
اولا من چيزي رو تاييد نكردم برو پست هاي قبلي رو بخون
فقط گفتم برو بپرس !
خوب حتما نبوده ديگه ! :warn:

میدونید عدم وجود پیامبر در این مناطق یعنی چی؟

1- آدم حساب نکردن این انسانها
2- بی تفاوتی خدا نسبت به هدایت انسانها

مسیح 110

عضو جدید
آیا واقعاً (وجدانی) خودت برای انتخاب همسر !! دختری که این معیارها رو داره انتخاب می کنی ؟؟؟؟
بعید می دونم !!!
مردها فقط خوب شعار میدن !!!!!
به خدای فاطمه سوگند
وبه علی مرتض قسم
حجاب وظاهر خانوادگی مان اینطور است

مسیح 110

عضو جدید

بیچاره خدا هم از دست دروغگوی وتهمت زدن این آدمهای..... در امان نمی ماند
دروغهای که به خدا نسبت میدهند :
2- بی تفاوتی خدا نسبت به هدایت انسانها[/QUOTE]:eek::eek::eek:
وای بر تو واین اعتقادات منحرفت وای بر تو

*Essi*

اخراجی موقت

این چیه دیگه.
چه قدر وحشتناکه.

:w45::w45::w45::w45:

فکر کنم در نظر شما،هرچه انسان بیریخت تر و پوشش کریه تری داشته باشه،نزد خدا محبوب تره.
مثل مردهاتون که یک وجب پینه کثیف رو پیشانیشون میبنده از کثرت عبادت.

*Essi*

اخراجی موقت

منظورم خدای مسیح110 است، نه خدای جهان آفرینش.
همانطور که هندی ها،موش و گاو را خدا خودشان میدانند،خدای تو هم مثل خودت مشکل داره.

وگرنه خدای ما یکتاست و قادر بر همه چیز، نه مثل خدای تو که نیاز به حمایت و سینه چاکی امثال شما را دارد. ;) ;)

jonny depp

عضو جدید
کاربر ممتاز
بسمه تعالی
خسته نشدی انقدر این جملات حال بهم زن که من تو دستشویی یکی برام بخونه وا میشم نوشتی؟:razz:

Mr.Hyde

عضو جدید

خدا از آغاز اين دنيا از اين تحمتها زياد شنيده تو هم روش

:eek::eek::eek:
وای بر تو واین اعتقادات منحرفت وای بر تو[/QUOTE]
Agree

این چیه دیگه.
چه قدر وحشتناکه.

:w45::w45::w45::w45:

فکر کنم در نظر شما،هرچه انسان بیریخت تر و پوشش کریه تری داشته باشه،نزد خدا محبوب تره.
مثل مردهاتون که یک وجب پینه کثیف رو پیشانیشون میبنده از کثرت عبادت.
اصل حجاب واسه همين چيزاست ! تا هيچ جذبه اي ايجاد نشه تا به دنبالش شهوت و ..... ال آخر پيش نياد ;)

منظورم خدای مسیح110 است، نه خدای جهان آفرینش.
همانطور که هندی ها،موش و گاو را خدا خودشان میدانند،خدای تو هم مثل خودت مشکل داره.

وگرنه خدای ما یکتاست و قادر بر همه چیز، نه مثل خدای تو که نیاز به حمایت و سینه چاکی امثال شما را دارد. ;) ;)
يعني شما هم يه خداي مخصوص داري !؟ استغفرالله منظورت خدايي كه اين كارها رو آزاد گذاشنه ؟! :surprised: عجب

*Essi*

اخراجی موقت
خدا از آغاز اين دنيا از اين تحمتها زياد شنيده تو هم روش
آره بت های بت پرستان هم زیاد تهمت میشنیدند،اما انسانهای آگاه این بت ها را شکستند.
بت های شما که به دروغ ، نام خداوند بزرگ جهان را بر روی آن گذاشتید هم به زودی فرو خواهند ریخت.

درود بر تو و اعتقادات تمامیت خواهانه و متعصبانه تو.

اصل حجاب واسه همين چيزاست ! تا هيچ جذبه اي ايجاد نشه تا به دنبالش شهوت و ..... ال آخر پيش نياد ;)
فکر نمیکنی اگر خانم ها رو توی گونی بکنی و فقط چندتا سوراخ واسه چشم و دماغ ایجاد کنیم،جذبه بسیار کمتری ایجاد بشه؟
دیگه حتی اندام هم دیده نمیشه؛ولی از چادر به هرحال جسم دیده میشه!!!
خدایا چه قدر بعضی انسانها ضعیف النفس و بوالهوس هستند،که با دیدن مو تحریک میشوند.

Mr.Hyde

عضو جدید
آره بت های بت پرستان هم زیاد تهمت میشنیدند،اما انسانهای آگاه این بت ها را شکستند.
بت های شما که به دروغ ، نام خداوند بزرگ جهان را بر روی آن گذاشتید هم به زودی فرو خواهند ریخت.
اسماعيل جان يا اسي جان حالا هر چي ! قرار نيست من تو گور تو بخوابم كه منم نميدونم به چي اعتفاد راسخ داري ! اما بدون اگه به دين اهميت ميدي آخرين و كاملترين دين الهي همينه سخنن پيامبر هم واسه سني ها هم شيعه ها در مورد حجاب يكسان پس ديگه چيزي نيست !
اگه تو خدا رو ميحواي پس به دينشم عمل كن خدات كه آفريدتت ميدونه كه چي واست بهتره
درود بر تو و اعتقادات تمامیت خواهانه و متعصبانه تو.

فکر نمیکنی اگر خانم ها رو توی گونی بکنی و فقط چندتا سوراخ واسه چشم و دماغ ایجاد کنیم،جذبه بسیار کمتری ایجاد بشه؟
دیگه حتی اندام هم دیده نمیشه؛ولی از چادر به هرحال جسم دیده میشه!!!
خدایا چه قدر بعضی انسانها ضعیف النفس و بوالهوس هستند،که با دیدن مو تحریک میشوند.
گوني لازم نيست :biggrin:
خدا تو قرآنش گفته كه مو و اندام و .. يپوشانيد !
يعني تو بهنر از حدا ميدوني ؟
خدا خودش ميدونه كه واسه همين چيزا تحريك ميشن شما هم نبايد تريپ انكار بياي چون مثل همه اينجوري هستي.
شهوت عادت پذير نيست همونطور كه درد و لحظه هاي خوش عادت پذيز نيستند.

ddahmadss

عضو جدید
کاربر ممتاز

نه بابا :surprised: شاید یه دلیل خیلی کوچیکش این باشه اما اصل و فلسفه حجاب یه چیز دیگست. که البته به اشتباه بعضی جاها این دلیل رو عنوان میکنن. اگه کتاب مسئله حجاب شهید مطهری رو بخونی واقعا به فلسفش پی میبری.

من مخالفم با این برخورد ها و سمینارهای بیهوده که فقط پول دور ریختن هست. مثلا اگه به جای اینکه دختر و پسر مردم رو جریمه کنن یا بازداشت یا پول یامفت خرج این سمینارها کنن بیان و هزینه این کارها رو بدن همین کتاب مسئله حجاب شهید مطهری که هم کوتاه و مختصره و هم تاثیرگذار و کم هزینه تر به صورت مجانی در اختیار اونایی قرار بدن که احیانا حجاب رو کمتر رعایت میکنن تاثیرگذاریش بیشتره و حتی هزینش هم بعضا از اون کارها کمتره و هم اینکه هم فرهنگ حجاب ترویج میشه هم فرهنگ کتاب خونی.

*Essi*

اخراجی موقت
خدا تو قرآنش گفته كه مو و اندام و .. يپوشانيد !
يعني تو بهنر از خدا ميدوني ؟
خدا خودش ميدونه كه واسه همين چيزا تحريك ميشن شما هم نبايد تريپ انكار بياي چون مثل همه اينجوري هستي.

کسی نگفته همه اندام نپوشیده باشه، شما اگه یک آیه آوردی که در آن بگه موی خود را بپوشانید،من دست شما را میبوسم.

فقط کلمه مو نه چیز دیگر که تفسیر به مو بشه.

در ثانی،دیدن مو تحریک ایجاد نمیکنه،شما الان فیلم های مثلا کره ای همچون جومونگ رو میبینی،که زنانش یک پوشش معمولی دارند و موهایشان هم پیداست،تحریک میشوید؟

ddahmadss

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی نگفته همه اندام نپوشیده باشه، شما اگه یک آیه آوردی که در آن بگه موی خود را بپوشانید،من دست شما را میبوسم.

در ثانی،دیدن مو تحریک ایجاد نمیکنه،شما الان فیلم های مثلا کره ای همچون جومونگ رو میبینی،که زنانش یک پوشش معمولی دارند و موهایشان هم پیداست،تحریک میشوید؟

قرآن بدون تفسیر مثل عروس بی جحازه:D:gol:

*Essi*

اخراجی موقت
قرآن بدون تفسیر مثل عروس بی جحازه:D:gol:
فرض یک صدم درصد که تفسیر قرآن میشه پوشاندن مو.:heart:
من گفتم شما با دیدن مو تحریک میشی یا نه؟

اگه میشید یا کسی را میشناسید که میشه،چه جوری تلویزیون نگاه میکنید!!!!!!!!!

Mr.Hyde

عضو جدید

حجاب در قرآن کريم
1- «وقل للمؤمنات يغضضن من ابصارهن و يحفظن فروجهن و لايبدين زينتهن الا ما ظهر منها وليضربن بخمرهن علي جيوبهن و لايبدين زينتهن الا لبعولتهن او ابائن او اباء بعولتهن او ابنائهن او ابناء بعولتهن او اخوانهن او بني اخواتهن او بني اخواتهن او نسائهن او ما ملکت ايمانهن او التابعين غيراولي الاربه من الرجال او الطفل الذين لم يظهروا علي عورات النساء و لايضربن بارجلهن ليعلم ما يخفين من زينتهن و توبوا الي الله جميعا ايها المؤمنون لعلکم تفلحون».
اي پيامبر(ص) به زنان با ايمان بگو چشمهاي خود را فرو گيرند(و از نگاه به مردان نامحرم بپرهيزند) و دامان خود را حفظ کنند و نبايد زينت خود را آشکار سازند. جز آن مقدار که طبيعتاً ظاهر است و (اطراف) روسريهاي خود را برسينه خود افکنند(تا گردن و سينه با آن پوشانده شود) و زينت خود را آشکار نسازند مگر براي شوهرانشان يا پدرانشان يا پدرشوهرانشان يا پسرانشان يا پسران همسرانشان يا برادرانشان يا پسران برادرانشان يا پسران خواهرانشان يا زنان همکيششان يا کنيزانشان، يا افراد سفيهي که تمايلي به زن ندارند و يا کودکاني که از امور جنسي زنان آگاه نيستند. و به هنگام راه رفتن، پاهاي خود را به زمين نزنند تا زينت پنهاني‌شان دانسته شود(و صداي خلخال که برپا دارند به گوش رسد) اي مؤمنان نسبت به گناهان گذشته توبه کنيد تا رستگار شويد.
2- «يا ايها النبي قل لازواجک و بناتک و نساء المومنين يدنين عليهن من جلابيبهن ذلک ادني ان يعرفن فلا يوذين و کان الله غفوار رحيما».
اي پيامبر(ص)، به همسران و دخترانت و زنان مومنان بگو: روسري‌هاي بلند(مانند چادر) خود را بر خويش فرو افکنند تا شناخته نشوند و مورد آزار قرار نگيرند (و اگر تاکنون خطا و کوتاهي از آنان سرزده، بدانند که9 خداوند همواره بخشنده و مهربان است.
ام سلمه يکي از زنان بزرگوار پييامبراسلام(ص) مي‌گويد:
هنگامي که آيه حجاب نازل شد (که زنها بايد روسري بلند و چادر را بر سر خويش فرو افکنند)( زنان انصار از منزل بيرون آمدند در حالي که عبا(و چادر) مشکي بر سرداشتند
از اين حديث چنين استفاده مي‌شود که چادر مشکي که امروز لباس بيرون از منزل زنان باشخصيت و باتقواست در صدر اسلام هم حجاب زنان پاکدامن بودهاست.

فرض یک صدم درصد که تفسیر قرآن میشه پوشاندن مو.:heart:
من گفتم شما با دیدن مو تحریک میشی یا نه؟

اگه میشید یا کسی را میشناسید که میشه،چه جوری تلویزیون نگاه میکنید!!!!!!!!!
من تلويزيون و جومونگ و ...... نيگاه ميكنم مثل شما.
گناهشم به قول خودتون اگه سهوتي نباشه پس گناهي هم نيست اگرم داشته باشه گناهشم هست

[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]1- سوره نور، آيه 31: وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ يَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُيُوبِهِنَّ. و به زنان با ايمان بگود ديدگان خود را [از هر نامحرمى‏] فرو بندند و پاكدامنى ورزند و زيورهاى خود را آشكار نگردانند مگر آنچه كه از آن پيداست و بايد روسرى خود را بر گردن خويش [فرو] اندازند.. [/FONT]

[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]قسمت نخست آيه درباره احكام نگاه كردن بانوان به مردان است. و قسمت دوم آيه: [ وَ لا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها.] درباره احكام حفظ و رعايت حجاب شرعى است. [/FONT]

[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]واژه «ابداء» كه در آيه شريفه آمده است به معناى اظهار و آشكار نمودن است و مراد از «زينت» در آيه شريفه مواضع و جايگاه‏هاى زينت است مانند: محل زينت‏هاى گوناگون از بدن كه ابداء و آشكار نمودن آنها جايز نيست مگر مواردى كه استثناء شده است مانند: محل انگشترى (كه انگشتان دست و خود دست است) و محل سرمه كشيدن (كه چشمان است). [/FONT]

[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]واژه «خُمُر» كه در آيه شريفه وارد شده است لباس و جامه‏اى است كه بانوان با آن سر خود را مى‏پوشانند و بر سينه خود آويزان مى‏نمايند و معناى اين قسمت از آيه چنين است كه با اطراف خمر و مقنعه خود سرها و موها و شانه و سينه خود را بپوشانند. [/FONT]

[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]براى آگاهى بيشتر ر. ك: الميزان، ج 15، ص 111 و 112. [/FONT]
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif][/FONT]

[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]دانشمندان و فقيهان نيز در بحث از آيه شريفه، روايات وارده را متذكر شده و مورد بحث قرار داده‏اند از جمله مرحوم آيت‏اللَّه‏حكيم در ج 14 كتاب فقهى مشهور «مستمسك العروةالوثقى»، ص 27 مى‏گويد: در روايت صحيحه فضيل از امام صادق (ع) مى‏گويد: «از حضرت درباره نگاه به ساق دست زنان پرسيدم كه آيا از جمله زينتى است كه خداى سبحان در قرآن مى‏فرمايد: وَ لا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلاَّ لِبُعُولَتِهِنَّ؟ حضرت فرمود: «آرى آنچه به زير خمار و مقنعه است زينت است و آنچه زير دستبند است زينت است».(1) مقصود اين است كه صورت و دو كف جزء زينتى كه بايد پوشيده شود نيست و سر و گردن و ساق جزو زينتى است كه بايد پوشيده شود (خلاصه فرمايش آقاى حكيم) در روايت موثقه زرارة از امام صادق (ع) در آيه شريفه كه فرمود: إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها [/FONT]

[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif] مى‏فرمايد: «زينت ظاهر و آشكار سرمه و انگشترى است»(2) و اين دو در صورت و در كف مى‏باشند (و هم‏چنين به حديث 4 و 5 باب نيز كه مضمون مشابه دارند استدلال نموده است) 2- سوره احزاب، آيه 59: يا أَيُّهَا اَلنَّبِيُّ قُلْ لِأَزْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ اَلْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلاَبِيبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى‏ أَنْ يُعْرَفْنَ فَلا يُؤْذَيْنَ وَ كانَ اَللَّهُ غَفُوراً رَحِيماً اى پيامبر، به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو: پوشش‏هاى خود را بر خود فروتر گيرند اين براى آن كه شناخته نشوند و مورد آزار قرار نگيرند نزديك‏تر است و خدا آمرزنده مهربان است. [/FONT]
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]واژه «جلابيب» در آيه شريفه جمع «جلباب» است و جلباب لباسى است كه تمامى بدن زن را مى‏پوشاند و يا خمارى است كه سر و وجه را مى‏پوشاند و مقصود از اين قسمت آيه كه: « يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلاَبِيبِهِنَّ» اين است كه خود را با جلباب بپوشانند و يقه و گريبان و سينه‏هاى آنان آشكار نشود. [/FONT]

[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif][/FONT]
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]براى آگاهى بيشتر ر. ك: الميزان، ج 16، ص 339. نيز تفسير نمونه، ج 14، ص 434 تا 454 و ج 17، ص 425 تا 429.[/FONT]

Mr.Hyde

عضو جدید
(فقط کلمه مو نه چیز دیگر که تفسیر به مو بشه) عجب !!! قرآن بدون تفسير هم مگه ميشه ؟!
بگير بخون تا بفهمي ؟ قرآن هم تفسير داره پس زينت هم واسه زنها موي آنها هم ميشه

Mr.Hyde

عضو جدید
جلباب
براى جلباب معناها و نمونه هاى گوناگون در كتابهاى لغت و تفسیر ذكر شده است.
در روح المعانى چند معنى براى جلباب آورده شده است:
1. آنچه از بالا تا به پایین بپوشاند، مانند چادر.
2. مقنعه.
3. ملحفه.
4. هر لباسى كه زن آن را روى لباسهایش بپوشد، مانند روپوش و….
5. هر آنچه با آن پوشش انجام بگیرد، چه عبا باشد و چه غیر آن.
6. لباسى گشادتر از سرپوش و كوچك تر از رداء.21

Mr.Hyde

عضو جدید
در مورد پوشش و میزان آن در مورد مرد و زن باید گفت: اصل پوشش بدن، هم برای مرد و هم برای زن، در مورد بعضی از قسمت‏های بدن واجب است، ولی مقدار پوشش برای زنان و قسمت هایی از بدن که لازم است توسط ایشان پوشیده گردد، در اسلام بیشتر است.
علت امر: با توجه به ویژگی‏های غریزی مردان و زنان به روشنی می‏توان فهمید که مردان بیشتر از زنان طالب جنس مخالف اند و با چشمان خود در تعقیب زن و زیبایی‏های او هستند. این نکته از نظر شخصی و درونی و با توجه به صفات زنان و مردان و به لحاظ مقایسه آماری، امری مسلم و یقینی است.
در مقابل تمایل زن پیش از آن که متوجه جستجوی زیبایی‏های جنس مخالف باشد، به دنبال خودنمایی و ارائه زیبایی‏های خود و ربودن دل مردان است. از همین رو توصیه خدا در مرتبه و درجه اول به مردان آن است که مراقب نگاه خود باشند و در مورد زنان نیز اولویت اول حفظ پوشش است.
در این میان از آن جا که زیبایی‏های سر و صورت در هر انسانی اولین منظر و تابلو در مقابل دیگران و با دیدن سر و صورت گرایش و سپس انتخاب صورت می‏گیرد، پوشش بانوان امتیاز ویژه‏ای پیدا می‏کند و این برای جلوگیری از رواج فساد در جامعه است.
به هر حال باید توجه داشت این جهان، سرای آزمون است و همان گونه که چشم پوشیدن از زیبایی‏های زنان برای مردان بسیار دشوار است، خودداری از ارائه زیبایی‏ها و خودنمایی برای خانم‏ها نیز امری مشکل است و خداوند هر کس را به گونه‏ی خاص مورد امتحان و آزمایش قرار می‏دهد.
حفظ و مراقبت بیشتر از یک چیز، نشانه ارزش بیشتر آن است. اگر خداوند به زنان فرمان داده که از زیبایی‏های خود مراقبت نمایند و دستور پوشش سر و گردن را داده است، معلوم می‏شود این بخش، چیزی ارزشمند است که خواهان و طالب و کشش دارد، اما می‏تواند مورد دستبرد رهزنان قرار گیرد و یا به صورت ابزار ناشایست برای بهره برداری و سودپرستی و کالای تبلیغاتی درآید. طبعاً دستور به پوشش، توصیه به ارزش گذاشتن زنان به خود و مراقبت از گوهری ارزشمند و ارزش دادن به زنان است.

Mr.Hyde

عضو جدید
حدود حجاب از منظر کتاب و سنت
تبرّج
از جمله واژه هایی که در آیات حجاب به کار رفته و تبیین دقیق آن در بحث پوشش بانوان سودمند است واژه تَبَرُّج است. بررسی متون و فرهنگهای لغوی روشنگر آن است که تبرج به معنای خودنمایی و جلوه گری است.

«القاموس المحیط» تبرج را خود نمایی وظاهر نمودن زینت درمقابل مردان معنا کرده و نوشته است: "تبرجت : اظهرت زینتها للرجال " (1)
(تَبَرَّجَت:یعنی زن زینت خود را برای مردان ظاهر کرد)
زبیدی نیز در شرح قاموس اقوال مختلفی را بیان می کند که همه آنهاتبرج را به معنای خودنمایی گرفته اند. (2)
«مقاییس اللغه» ریشه آن را برج می داند و می گوید:« معنای تبرج نشان دادن زیبائیهاست . » (3)

حدود پوشش در قرآن
در دو سوره از سور قرآن ، بحث حدود پوشش ظاهری بانوان به طور کامل و مبسوط بیان گردیده است.( سوره نور آیه 31 و سوره احزاب آیه 59)
بررسی آیه 31 سوره نور درمورد حدود و حجاب:
((و قل للمؤمنات یغضضن من ابصارهن و یحفظن فروجهن و لایبدین زینتهن الا ما ظهر منها و لیضربن بخمر هن علی جیوبهن و لایبدین زینتهن الا لبعولتهن .... ولایضرین بارجلهن لیعلم ما یخفین من زینتهن و توبوا الی الله جمیعا ایه المؤمنون لعلکم تفلحون))
((ای پیامبر به زنان مؤمنه بگو که چشم ها یشان را از نگاه ناروا بپوشانند و فروج و اندامشان را حفظ کنند و زینت خود را آشکار ننمایند مگر آن زینت هایی که آشکار است و باید که سرپوش های خود را بر گریبانها و سینه هایشان بیندازند و زینت خود را جز برای شوهرانشان و ... ظاهر نسازند و پاهایشان را به نحوی برزمین نزنند که زینت مخفی شان آشکار شود. و ای جماعت مؤمنین همگی به سوی خدا باز گردید و به درگاه او توبه کنید باشد که رستگار شوید. ))
جالب توجه است که قبل از آن که خداوند حدود پوشش زنان را معین فرماید، در آیه قبل به مردان امر می کند که «غض بصر»ـ فروهشتن دیدگان ـ نمایند که این برای پاکیزگی قلب و روح آنها بهتر است.
پس از آن زنان را امر به« غض بصر» نموده و سپس حدود پوشش را بیان می فرماید.

((«غضّ بصر» به معنای« مهار کردن و کاهش دادن نگاه» است نه «غمض» که معنای بستن می دهد.)) (4)
در واقع این آیه زن و مردرا از نگاه خیره و تند شهوانی که همراه با ریبه است،نهی می نماید. (5)
استاد مطهری گفته اند:
«در اینجا متعلَّق« غضّ بصر» قطعاً چهره است. نگاه به غیر چهره و شاید دو دست حتی با غض بصر هم جایز نیست.(6)
شیخ طبرسی در تفسیر" لایبدین زینتهن" می گوید:
"منظور از اینکه می گوید زینت خود را آشکار نکنند این است که مواضع زینت را همراه زینت برای غیر محرم ظاهر و آشکار ننمایند و ابزار و وسایل زینت مورد نظر نیست.

چرا که نظر به خود زینت ها (اگر در غیر موضع زینت باشد)بلا اشکال است."علامه طباطبایی نیز در تفسیر المیزان متذکر همین مطلب شده اند(7) زمخشری در "کشاف "می نویسد: "اینکه زینت گفته شده و مواضع زینت گفته نشده بخاطر تأکید بر پوشش می باشد. زیرا زینت روی مواضعی از بدن قرار می گیرد که جز برای محارم، نظر کردن به آن مواضع جایز نیست و آن مواضع، آرنج، ساق، باز و ، گردن، سینه و گوش می باشد. "

استثنائات در پوشش
پس از آنکه آیه زنان را امر به عدم ابداء و اظهار زینت می نماید، موارد استثنائی که ظاهر بودن آن اشکالی ندارد را بیان می نماید و می فرماید زینت های خود را (زنان) آشکار نسازند مگر آنچه که ظاهر است (الا ما ظهر منها)

در مورد زینت های آشکار 3 قول وجود دارد

1-مقصود از زینت آشکار لباس یا جامه است و مراد از زینت پنهان، خلخال ، گوشواره و دستبند است. این قول از ابن مسعود(صحابی معروف) نقل شده است.
2-مقصود از زینت ظاهر ،سرمه ، انگشتر و خضاب دست است. (یعنی زینتهایی که در چهره و دست ها تا مچ واقع می شود.) این قول ابن عباس است
3-مراد از زینت آشکار ، چهره و دستها تا مچ است. این قول ضحاک و عطاء است.
علامه طباطبایی در مورد زینت های آشکار می فرمایند:
«خداوند از این حکم (پوشاندن زینت ها) آنچه ظاهر است را استثنا کرده است و در روایات آمده است که مقصود از آنچه ظاهر است صورت و دو کف دست و قدم ها می باشد».(8)

استاد مطهری در کتاب مسئله حجاب می گویند:
«در اینکه پوشاندن وجه و کفین لازم نیست،ظاهرا در میان تمام علمای اسلامی اعم از شیعه و سني اختلافي نيست.» (9)
ايشان با استناد به شواهد تاريخي و نيز دلايل عقلي و نقلي اثبات نموده اند كه پوشاندن وجه و كفين واجب نيست. (صص 171 – 185)
مطلب ديگري كه ايشان مورد توجه و دقت قرار داده اند اين است كه، مسئله وجوب پوشش راـ كه وظيفه زن است ـاز مسأله حرام بودن نگاه به زن ـ كه مربوط به مرد است ـ بايد تفكيك كرد. ممكن است كسي قائل به عدم وجوب پوشاندن وجه و كفين بر زن باشد و در عين حال نگاه مرد به وجه و کفین را جایز نشمارد. بنابراین،نبايد پنداشت كه بين اين دو ملازمه وجود دارد.
چنان كه وظيفه مرد پوشاندن سر و بدن نيست ولي اين دليل نمي شود كه نگاه كردن به سر و بدن مرد براي زن جايز باشد.
در روايات نيز استثناء وجه و كفين به صراحت آمده است از جمله اين روايت:
مسعدة بن زراره قال:« سمعت جعفراً و سئل عما تظهر المراه من زينتها قال (ع) الوجه و الكفين.»
مسعده بن زراره از حضرت صادق (ع) نقل مي كند كه:« من شنيدم وقتي از حضرت درباره زينتي كه زن مي تواند آشكار كند سؤال شد، فرمود، چهره و دو دست (تا مچ) »

بديهي است مواردي كه به عنوان استثناء در پوشش مطرح گرديده (چهره و دو دست تا مچ) در صورتي است كه زينتي به آن اضافه نشده باشد. و اگر چهره و دو دست نيز به هر نوعي زينت داشته باشند پوشاندن آنها واجب است.
ادامه آيه 31 سوره نور:
((... وليضربن بخمر هن علي جيوبهن و لايبدين زينتهن الا لبعولتهن...))
((و بایدکه زنان خمارهاـ سرپوش های ـخود را بر سینه هایشان بیندازند و زینت خود را جز برای شوهرانشان آشکار ننمایند...))
علامه طباطبائي در تفسير آيه فوق مي گويند:
«خمار جامه اي است كه زن سر خود را با آن مي پوشاند و زائد آنرا به سينه اش آويزان مي كند. مراد از جيوب، سينه هاست معناي آن اين است كه به زنان دستور بده تا اطراف مقنعه ها رابه روی سينه هاي خود انداخته آنرابپوشانند.»(10)

در تفسير مجمع نيز ذيل آيه فوق چنين آمده است:
«خُمُر عبارت است از مقنعه­ها كه جمع خمار است و با آن زن، سر خود را مي پوشاند. در اين آيه زنان امر شده اند كه مقنعه­ها (سرپوش­ها) را بر سينه­هايشان بيفكنند تا آنرا بپوشانند. گفته شده است كه قبل از آن زنان سرپوش هاي خود را به پشت سر مي­انداخته­اند، كه با اين نحو پوشاندن سر، سينه­ها و گردن­هايشان ظاهر و آشكار بوده است و با نزول اين آيه مأمور شدند كه سرپوش­هاي خود را طوري بيندازند كه موها و گردنها و سينه­ها نيز پوشانده شود»(11)
با تفسير فوق پاسخ اين شبهه نيز داده مي­شود كه بعضي گفته­اند، در آيات حجاب هيچگاه مساله پوشش مو مطرح نگرديده است و شايد خواسته­اند بگويند كه پوشاندن مو امري الزامي نيست.

مطابق آن چه در تفسير اين آيه آورده شد قبل از نزول آيه، زنان موهاي خود را مي پوشانده اند،اما اطراف روسری های خود را پشت سر می انداخته اند. با آمدن اين آيه علاوه بر پوشاندن مو موظف به پوشاندن گردنها و سينه­ها نيز شدند و اين نكته­اي است كه آقاي مصطفوي نيز به اين صورت آورده است: «و ليضربن بخمر هن در مقام بيان پوشاندن گردن و سينه است، چرا كه پوشش سر امري طبيعي و مفروغ عنه مي­باشد.» (12)

نكته ديگر اينكه در آيه سه بار لفظ «زينتهن» آمده است كه در هر سه مورد زينت هاي پنهان مورد نظر بوده است كه قطعاً نبايد آشكار گردد، منتهي در مورد اول استثناء «الا ما ظهر منها» را آورده تا زينت هاي ظاهر را از حكم قبلي مستثني گرداند كه شرح آن گذشت.
در ادامه آيه پس از بيان حدود حجاب، مواردي كه آشكار شدن زينتها، بلا اشكال است بيان گرديده است.
يعني در مقابل چند گروه از مردان حجاب و پوشش براي زن الزامي نيست كه اين موارد عبارتند از: شوهر، پدر، پدر شوهر، پسر ، پسر شوهر، برادر ، پسر برادر، پسر خواهر، زنان مسلمان ، كنيزان و غلامان ، خدمتكاران مرد كه تمايلي به زنان ندارند و كودكاني كه به مسائل جنسي واقف نيستند.
(1لسان العرب ، ج 6، ص 130
2) تاج العروس، ج 5 /صص417 و 418
3) معجم مقاییس الغه ج 1 / ص 238
(4راغب در مفردات درمورد غض بصر می گوید «غض بصره اذا ضعفه عن جده النظر»
"نگاهش را فرو انداخت»هنگامی گفته می شود که تندی و خیرگی نگاه در آن ضعیف شده باشد
(5 مسئله حجاب ص 120
(6 همان ص 124
7) مجمع البیان ، ج 7 / ص 138 ، المیزان ، ج 29/ص 163
8) المیزان ج 29 ص 163
9)مسئله حجاب، ص 226(البته چنان که خواهد آمد فقهاء،موارد استثناء پوشش را تنها وجه و کفین(صورت و دو دست تا مچ)دانسته اند)صص171-185
10) الميزان، ج 29، ص 163

11) مجمع البيان ، ج 7 / ص 138
12)حجاب از دیدگاه کتاب و سنت ص128،به نقل از التحقیق فی کلمات القرآن ج3/ص130

Mr.Hyde

عضو جدید
آیا در قرآن در آیه ای بیان کرده زنان موی خود را بپوشانند؟

بسم الله الرحمن الرحیم

اول از هرچیز دو آیه ای که مربوط به بحث می شود را ذکر میکنیم

آیه نخست:
آیه 31 سوره نور:وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُيُوبِهِنَّ...

و به زنان با ايمان بگو ديدگان خود را [از هر نامحرمي] فرو بندند و پاكدامني ورزند و زيورهاي خود را آشكار نگردانند مگر آنچه كه طبعا از آن پيداست و بايد روسري خود را بر سينه خويش [فرو] اندازند...

نکته مهمی که قابل استفاده هست در این آیه چیزیکه بیانگر وجوب پوشاندن مو هست لفظ خمرهن می باشد

آیه دوم :
59 سوره احزاب:يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا

اي پيامبر به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوششهاي خود را بر خود فروتر گيرند اين براي آنكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند [به احتياط] نزديكتر است و خدا آمرزنده مهربان است

در این آیه هم لفظ جلابیبهن داریم که معنی وسیع تر از روسری دارد

حال برای روشن تر شدن بحث اول به سراغ معنی دقیق دو واژه خمار و جلباب می رویم :

و الجلباب: ثوب أوسع من الخمار دون الرداء، تغطي به المرأة رأسها و صدرها
و الجِلْبابُ: ثوب أَوسَعُ من الخِمار، دون الرِّداءِ، تُغَطِّي به المرأَةُ رأْسَها و صَدْرَها؛ و قيل: هو ثوب واسِع، دون المِلْحَفةِ، تَلْبَسه المرأَةُ؛ و قيل: هو المِلْحفةُ.
الجلابيب جمع جلباب و هو ثوب واسع أوسع من الخمار و دون الرداء تلويه المرأة على رأسها و تبقي منه ما ترسله على صدرها، و قيل: الجلباب الملحفة كلما يستتر به من كساء أو غيره.
و في القاموس: الجلباب كسرداب القميص، و معنى يدنين عليهن من جلابيبهن أي يرخينها عليهن و يغطين به وجوههن و أعطافهن، أي أكتافهن.
قوله: فليضربن بخمرهن�أي مقانعهن، جمع خمارو هي المقنعة، سميت بذلك لأن الرأس يخمر بها أي يغطى، و كل شي‏ء غطيته فقد خمرته، و جمع الخمار خمر ككتاب و كتب
و اختمرت المرأة: أي لبست خمارها و غطت رأسها. و تَخَمَّرَتْ بالخِمار و اخْتَمَرَتْ: لَبِسَتْه، و خَمَّرَتْ‏به رأْسَها: غَطَّتْه.

متنی که آورده شده از کتب معروف لغت هست ( کتاب العین ، لسان العرب) که تقریبا معنی قسمت های قرمز شده روشن است.
ماحصل آنچه نقل کردیم این می شود که خمار همان روسری است که با آن فقط سر را می پوشانند
در عبارتی به چیزی خمار( روسری) گفته می شود که خاصیت پوشاندن سر را داشته باشد و در غیر اینصورت دیگر روسری نیست !
و همچنین جلباب که چیزی وسیع تر از روسری است . روسری تنها سر را می پوشاند ولی جلباب هم سر و هم صدر و سینه را می پوشاند
پس در حقیقت تفاوت خمار و روسری در وسعت ستارت آندوست

حال با این معنی که ذکر شد آیا باز می توان ایراد گرفت که چرا قرآن نگفته موی خود را بپوشانید ؟

در جواب باید گفتدر زمانیکه معلوم نیست ساتر چه بخشی را می پوشاند لازم است ذکر شود که کجا باید پوشانده شود مثلا اگر امده بوده با لنگ خود را بپوشانید باید ذکر میشد که کجا را با لنگ بپوشانیم چون معلوم نیست لنگ برای پوشاندن کجاست
اما زمانی که مثلا می گویند با شلوار خود را بپوشانید لازم نیست ذکر شود عورتین را بپوشانید چون هیچ شلواری وجود ندارد که عورتین را نپوشاند و در حقیقت اگر ذکر شود کاری لغو و بیهوده صورت گرفته !

در مورد روسری و خمار هم همین گونه است . خمار برای پوشاندن سر هست حال اگر باز گفته شود با روسری سر خود را بپوشانید یک کار لغوی صورت گرفته و خلاف ایجاز گویی و فصاحت قرآن است

به هرحال به دلیل بداهت عقل ذکر محدوده مستور در زمانیکه معلوم باشد ساتر چه بخشی را مستور میکند کاری لغو و بیهوده است و صرف ذکر ساتری در این صورت کفایت از ذکرمحدوده مستور میکند

نکته دیگری که باید عرض شود در مورد مخفی نگاهداشتن زینت هست که در قران تصریح شده .البته زینت ظاهری منعی ندارد ولی غیر آن منع شده.
که خب وقتی دقت شود طبق گفته قبلی هنگامی که قران دستور استفاده از روسری را میدهد یعنی مو هم باید پوشیده شود چون روسری برای پوشاندن سر هست حال غیر از نقاطی که روسری می پوشاند هر قسمتی از سر که ظاهر شود لازم نیست پوشیده شود . پس طبق این بیان هم روشن میشود که مو از زینت و همچنین از زینت ظاهری نیست

*Essi*

اخراجی موقت
آقای عزیز دوست محترم.
مگه نمیگی همه دستورات خدا حکمت داره و دلیل داشته؟؟؟
من میگم شما توضیح بده که دیدن مو برای چه کسی تحریک ایجاد میکنه؟

شما میتونی جلباب رو طوری تفسیر کنی که دماغ و دهان را هم بپوشانه،عین بعضی از اعراب یا پوشش زنان در زمان قاجار در ایران.

وقتی دیدن مو تحریک ایجاد نمیکنه،مگه مرض داره آدم تو تابستان گرم آنرا بپوشانه تا موها به هم بچسبه و ریزش پیداکنه!!!

واقعا من نمیفهمم.یعنی مثلا رئیس جمهور محترم،کنار خانم مجری خارجی بدون روسری میشینه،تحریک ایجاد میشه.

به خدا تو حکمت این دستوراتی که به خدا نسبت میدهید،مانده ام.