صفحه 4 از 4 نخستنخست ... 234
نمايش نتايج 31 تا 35 از 35

تاپیک: [ گفتگوی معماری ] "معماری مردم گرا" چیست؟

عضو فعال آواتار dokhtare darya
    رشته
    مهندسی معماری
    مقطع
    لیسانس
    تاريخ عضويت
    2009/10
    محل سكونت
    jaee hamin nazdikiha

پيش فرض

با اجازه ی اساتید محترم خواستم نظر شخصیم رو بیان کنم.

در رابطه با واژه ی مردم واری همانطور که دوستان عزیز فرمودن و در کتاب استاد پیرنیا نوشته شده در رابطه با رعایت تناسبات انسانیست که در گذشته برای ساخت بنا رعایت میشده است. حال اگر به این موضوع توجه کنیم به این نتیجه میرسیم که در مردم واری صحبتی در ارتباط گرایش مردمنمیشود تنها موضوع راحتی و آرامشی ست که معماری برای انسان رقم میزند.
    در صورتی که وقتی میگوییم مردم گرا با تجزیه و تحلیل این کلمه حالتی از گرایش انسانی احساس میشود. یعنی در این قسمت معماری تابع سلیقه ی افراد است و معماری در ساخت بنا تنها به شکل رعایت بعضی نکات ظهور میکند(استانداردها) و باقی مسائل با نوع تفکر شخصی ست که میخواهد در آن زندگی کند.
    این تفکرات گاهی نظر تعدادی زیادی از افراد را به خود جلب میکند که به اصطلاح نام سبک را بر ان نهادند.

2. تشكرها از اين پست

عضو آواتار ASDNA
    رشته
    مهندسی معماری
    مقطع
    فوق لیسانس
    تاريخ عضويت
    2010/5

پيش فرض

کاملا درست گفتین ، سوالاتتون یکم آشفته هستند به دلیل اینکه موضوع یکم آشفته هست .

اصولا موضوعاتی که با اجتماع انسان ها در ارتباط هستند بدلیل همپوشانی که در بسیاری از موارد با هم دارند کمی مبهم بنظر می رسند.

یکی از راه های رفع این ابهامات حرکت از سمت هدف نهایی به سمت خالق اثر ( اعم از هنرمند یا غیر هنرمند ) است.

پس سوال ( بدون در نظر گرفتن سبک ) مشخص است : " هدف از ساختن ، چیست ؟ "

جواب هم کما بیش مشخص است : " جاودانه شدن موثر (خالق اثر) در اثر خویش "

این مهم ، دست کم بر دو پایه استوار است : یکی زیبایی ، و دیگری کاربرد

بر خلاف سادگی هر دوی این کلمات ، سیر آنها در طول تاریخ سکونت بشری بسیار پر فراز و نشیب بوده است

مشخص است که عامل " کاربرد " ، بسته به مقطع زمانی قابل باز تعریف است . و البته معمار هوشمند ، کسی است که کاربری ها را بشناسد و تعاریف جدید را پیش بینی و تولید نماید.

اما عامل " زیبایی " نیاز به پیش بینی ندارد بلکه نیاز به کشف دارد

یعنی معمار هوشمند برای جاودانه شدن اثرش می بایست اصول ثابت و اصیل زیباشناسانه را کشف نماید و شاکله اثر خود را بر آنها بنا بگذارد .

بدیهی است که بسیاری از این اصول یا در دایره مصالح ساختمانی نمی گنجند یا با ترکیبی از مصالح ساختمانی بیننده را به جایی پرتاب می کنند که دیگر مصالح به خودی خود معنا ندارند.

به این ترتیب مشخص می شود که چرا برای برخی آثار (با عرض پوزش ) لغت " بنجل " به کار می بریم و برای برخی دیگر " فاخر "

4. تشكرها از اين پست

مدیر بازنشسته آواتار raha
    رشته
    مهندسی معماری
    تاريخ عضويت
    2009/4

پيش فرض

نقل قول نوشته اصلي بوسيله ASDNA نمايش پست
    کاملا درست گفتین ، سوالاتتون یکم آشفته هستند به دلیل اینکه موضوع یکم آشفته هست .

اصولا موضوعاتی که با اجتماع انسان ها در ارتباط هستند بدلیل همپوشانی که در بسیاری از موارد با هم دارند کمی مبهم بنظر می رسند.

یکی از راه های رفع این ابهامات حرکت از سمت هدف نهایی به سمت خالق اثر ( اعم از هنرمند یا غیر هنرمند ) است.

پس سوال ( بدون در نظر گرفتن سبک ) مشخص است : " هدف از ساختن ، چیست ؟ "

جواب هم کما بیش مشخص است : " جاودانه شدن موثر (خالق اثر) در اثر خویش "

این مهم ، دست کم بر دو پایه استوار است : یکی زیبایی ، و دیگری کاربرد

بر خلاف سادگی هر دوی این کلمات ، سیر آنها در طول تاریخ سکونت بشری بسیار پر فراز و نشیب بوده است

مشخص است که عامل " کاربرد " ، بسته به مقطع زمانی قابل باز تعریف است . و البته معمار هوشمند ، کسی است که کاربری ها را بشناسد و تعاریف جدید را پیش بینی و تولید نماید.

اما عامل " زیبایی " نیاز به پیش بینی ندارد بلکه نیاز به کشف دارد

یعنی معمار هوشمند برای جاودانه شدن اثرش می بایست اصول ثابت و اصیل زیباشناسانه را کشف نماید و شاکله اثر خود را بر آنها بنا بگذارد .

بدیهی است که بسیاری از این اصول یا در دایره مصالح ساختمانی نمی گنجند یا با ترکیبی از مصالح ساختمانی بیننده را به جایی پرتاب می کنند که دیگر مصالح به خودی خود معنا ندارند.

به این ترتیب مشخص می شود که چرا برای برخی آثار (با عرض پوزش ) لغت " بنجل " به کار می بریم و برای برخی دیگر " فاخر "
    ممنون مهندس از توصیحاتتون. فقط چنتا سوال دارم؛

اول اینکه فرمودین "یکی از راههای رفع این ابهامات حرکت از سمت هدف نهایی به سمت خالق اثر هست" رو میشه بیشتر بازش کنید که در این مورد خاص <<پرسش درباره مفهوم معماری مردم گرا>> فرضا به چه صورت ممکنه؟ من که متوجه نشدم!

بعد هم در رابطه به پاسخی که به (شاید) یکی از اساسی ترین پرسش های معماری دادین؛ آیا معماری رو دقیقا هم طیف با سایر هنرها مثل موسیقی و نقاشی و... میبینید و بس؟؟!! که صراحتا هدف از ساختن رو جاودانگی خالق اثر در آنچه پدید آورده ذکر کردین؟! به نظر شما آیا همه معماران همچین هدفی رو دنبال میکنند؟؟؟ به نظر شما اگر معماران ِ اسما" هنرمند ما رو که من الان فکر میکنم از سر خودخواهی و به ندرت شاید ناآگاهی، گاها خسارتهای جبران ناپذیری رو نه تنها به انسانها و روح و روانشون که به محیط زیست و طبیعت وارد میکنند رو از تعریف کل نگر شما فاکتور بگیریم، چند درصد از این مشاهیر و نام آوران معماری باقی میمونن که حقیقتا به این پرسش پاسخ درست و شایسته داده باشن؟!

البته تو پرانتز بگم که معمار میتونه به تبع اثری که خلق میکنه نامش و یا اثرش جاودانه هم بشه اما این امر به هیچ وجه <<هدف>> نیست ونباید باشه به عقیده من. یا اینکه حداقل دوره ش تمام شده. این تعریفی که مبناش یک نفر هست مربوط میشه به دوره رنسانس. همون فردگرایی و توجه به خالق اثر و این حرفا!! الان دیگه بحثایی که در حیطه معماری مطرحه همه گیر و همه جانبه ست. قوانینی هست که به عقیده من باید تمام معماران رو ملزم به رعایتشون کنند. هر کس هم رعایت نکرد دارش بزنند!! در کنار اصول اولیه ای که همه ما بهشون واقفیم که 2 موردش رو فرضا شما اشاره کردین! کاربری و زیبایی!

همه اینا رو گفتم که بگم با این جواب مخالفم!! ضمن اینکه به این هم معتقدم که امروزه دیگه وظیفه ی یک معمار صرفا" ساختنی که به معنای خلق یک اثر یا پدیده ی جدید و نو ظهور باشه نیست.

باز هم ممنون... ورودتون رو هم به باشگاه خوش آمد میگم.

6. تشكرها از اين پست

عضو آواتار ASDNA
    رشته
    مهندسی معماری
    مقطع
    فوق لیسانس
    تاريخ عضويت
    2010/5

پيش فرض

جواب پاراگراف دوم: توصیه ای که همیشه به دوستان و شاگردانم می کنم اینستکه به تک تک کلماتی که به زبان می آورند فکر کنند . همچنین تک تک کلماتی که می شنوند یا می خوانند. من در مورد هدف خالق اثر گفتم " جواب هم کما بیش مشخص است : " جاودانه شدن موثر (خالق اثر) در اثر خویش " " یعنی یکی از اهداف همه معماران ابنستکه بخشی از وجود خود را در اثر جا گذاشته ، جاودانه شوند . واژه کما بیش تاکید می کند که اهمیت این هدف برای معماران مختلف متفاوت است بنحوی که شامل بازه ای از صفر تا بینهایت است. مطمئنا اهداف زیاد دیگری هم قابل تعریف هستند ، اما اینجا صحبت از اهداف متعالی انسان است.

جواب پاراگراف اول: از آنجایی که بسیاری از اصطلاحات معماری ، از زبان دیگر به زبان فارسی منتقل شده اند و باز هم از آنجایی که ماهیت زبان فارسی پر از ابهام و ایهام است پس نمی توان با چند کلمه مفهوم را رساند . بنا بر این اگر از مصادیق معماری مردم گرا و معماری مردمی ( به عنوان سکوی دستیابی به هدف اعم از متعالی یا غیر متعالی ) شروع کنیم قطعا مفهوم ، شفاف تر و آنگاه مقایسه تطبیقی دو گونه معماری سهل تر و مستدل تر می شود. نکته مهم اینکه صحبت افراد مهم در هر موردی قابل نقل قول است اما وحی منزل نیست و قابل نقد و اندیشیدن است و این موضوع ، وقتی گوینده به زبان (عدم انتقال تمام مفهوم از یک زبان به زبان دیگر) یا زمان (مباحث مربوط به هرمنوتیک) دیگری تعلق داشته باشد حاد تر هم می شود .

جواب پاراگراف سوم : سوال می کنم آیا فرانک گری در موزه بیلبائو (guggenheim museum bilbao)جاودانه نشده ؟ آیا نورمن فاستر در رایشتاگ (reichstag) جاودانه نشده ؟ آیا نیکلاس گریمشاو در پروژه بهشت (eden project) جاودانه نشده ؟ این جاودانگی تمام و کمال از جنس (نه همانند) جاودانگی استاد محمد رضا اصفهانی در مسجد شیخ لطف اله است. در این نمونه ها ولع معمار به جاودانگی در اثر خویش بینهایت است ، اما با شما موافقم که در موضوعاتی که دارای پتانسیل کمتری در این خصوص هستند ، ولع معمار هم کمتر می شود و به سردی می گراید و گاه به هیچ می رسد.

جواب پاراگراف سوم : در مورد بحث هایی که همه گیر هست کاملا با شما موافق هستم اما با دار زدن افراد به هیچ وجه. باز هم سوال می کنم آیا موضوعاتی چون معماری پایدار (Sustainable Architecture) ، مصالح هوشمند ( Smart materials) ، پیوسته سازی (Integration) و .... در حیطه کاربرد قرار نمی گیرند ؟ (تاکید میکنم که مراد از کاربرد ، کاربری فضای معماری نیست بلکه هر آنچه است که به عملکرد بهتر بنا کمک می کند. ) ، پس "مشخص است که عامل " کاربرد " ، بسته به مقطع زمانی قابل باز تعریف است . و البته معمار هوشمند ، کسی است که کاربری ها را بشناسد و تعاریف جدید را پیش بینی و تولید نماید. "

نقدتان ستودنی بود ، با آرزوی بهروزی .

8. تشكرها از اين پست

تازه وارد آواتار jojo69pmz
    رشته
    مهندسی معماری
    تاريخ عضويت
    2012/5
    محل سكونت
    قزوین

پيش فرض

ممنون از صحیت های همهوخیلی خوب بود

صفحه 4 از 4 نخستنخست ... 234

تاپیک های مشابه

1. [ گفتگوی معماری ] مشکلات معماری معاصر ایران
    توسط AMIR-ES در تالار مهندسی معماری
    پاسخ ها: 69
    آخرین ارسال: 2018/12/11, 05:14 PM
  2. پاسخ ها: 11
    آخرین ارسال: 2017/8/22, 11:00 AM
  3. [ گفتگوی معماری ] معرف معماری ایرانی،کدام بناست؟؟؟
    توسط فرهيخته در تالار مهندسی معماری
    پاسخ ها: 67
    آخرین ارسال: 2017/2/16, 02:23 PM
  4. پاسخ ها: 28
    آخرین ارسال: 2013/11/04, 10:33 PM
  5. معماری سرویس گرا (SOA) چیست؟
    توسط F@tima s332 در تالار دانشکده مجازی IT
    پاسخ ها: 1
    آخرین ارسال: 2012/12/19, 07:53 PM

عبارت‌های مرتبط

مردم واري در معماري ايران

مردم واری در معماری