صفحه 1 از 6 12345 ... آخرينآخرين
نمايش نتايج 1 تا 10 از 52

تاپیک: نحوه اجراي ستون , تیر و ...

 1. #1
  عضو
  رشته
  مهندسی عمران
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2007/6
  محل سكونت
  فریدونکنار
  امتیاز
  93
  پست ها
  48

  Folder نحوه اجراي ستون , تیر و ...

  نحوه اجراي ستون‌ها را مي‌توان در مراحل زير بيان كرد:
  الف) آرماتوربندي ستون
  ب) قالب‌بندي ستون
  پ) بتن‌ريزي ستون
  ت) درآوردن قالب
  ث) آب‌دادن
  اينك به شرح هر يك از اين عناوين و قسمت‌هاي مختلف آن مي‌پردازيم:
  الف) آرماتوربندي ستون
  براي آرماتوربندي ستون مراحل زير انجام مي‌شود:
  1. خم‌زدن ريشه ستون
  2. انتقال خاموت‌ها از محل ساخت خاموت به محل ستون
  3. جاگذاشتن خاموت‌ها در داخل ريشه ستون
  4. انتقال ميلگردهاي طولي ستون از محل آماده‌شدن به محل ستون
  5. مشخص‌كردن محل قرارگيري خاموت‌ها بر روي ميلگرد طولي با استفاده از گچ
  6. بستن ميلگردهاي طولي ستون با ميلگرد ريشه هم‌قطر بوسيله سيم
  7. انتقال خاموت‌ها به محل نشانه‌گذاري‌شده با گچ و بستن آن‌ها به ميلگرد
  8. ديلم زدن
  اينك هر كدام از عناوين گفته‌شده را توضيح مي‌دهيم.
  1) خم‌زدن ريشه ستون:
  ستوني كه بايد آرماتوربندي شود يا بر روي تراز پي قرار دارد يا بر روي ستون طبقه‌ پايين قرار گرفته است. براي اين كه ستون با پي در ارتباط باشد تعدادي از ميلگردها را به عنوان ميلگردهايي كه ميلگردهاي ستون بايد به آن‌ها پيوند زده شود در داخل پي قرار مي‌دهند اين ميلگردها را ريشه ستون در داخل پي گوييم. براي اين كه ستون طبقه بالا با ستون طبقه پايين در ارتباط باشد ميلگردهاي ستون طبقه پايين را تا ارتفاعي از كف طبقه بالا ادامه مي‌دهند و بعد ميلگردهاي ستون را به آن‌ها پيوند مي‌زنند.
  از زمان اجراشدن اين ريشه تا زمان اجراشدن ستون به علت محيط كارگاه و جابه‌جايي انواع و اقسام وسايل در اين محيط و عوامل ديگر اين ريشه‌ها ممكن است از حالت و راستاي اوليه خود خارج شوند به همين دليل براي اجراي ستون اين ميلگردها بايد به راستاي اوليه خود بازگردند براي اين منظور عموماً با آچار F خم زده مي‌شوند يا ممكن است از لوله استفاده شود.
  نحوه خم‌زدن به اين ترتيب است كه ميلگرد در داخل دهانه آچار F قرار مي‌گيرد و بسته به جهتي كه بايد تحت آن جهت دوران كند آچار F را اهرم كرده آچار F را در آن جهت دوران مي‌دهيم يا ميلگرد را درون لوله قرار مي‌دهيم و خم مي‌زنيم.
  2) انتقال خاموت‌ها از محل ساخت خاموت به محل ستون
  در محيط كارگاه يك فضا اختصاص به درست كردن خاموت‌ها دارد. در اين فضا ميلگردها خم زده مي‌شوند و به صورت خاموت درمي‌آيند براي اين منظور وسيله مخصوصي در محيط كارگاه ساخته مي‌شود اين وسيله عبارت است از يك تخته كه بر روي آن چند صفحه ميخ شده است و بر روي صفحات نيز ميلگردهاي كوچكي جوش داده شده‌ اند تعداد ميلگردها بر روي صفحه و همچنين فاصله صفحات از يكديگر به اندازه خاموت بستگي دارد.
  محل احداث ستون با محل ستون ممكن است چند طبقه فاصله داشته باشد بعد از ساخته‌شدن خاموت‌هاي مربوط به يك ستون آنها به ريسماني كه قلابي به آن وصل است قرار مي‌دهند و به بالا مي‌كشند اين كار در چند مرحله صورت مي‌گيرد.
  3) جاگذاشتن خاموت‌ها در داخل ريشه ستون
  بعد از انتقال خاموت‌ها به محل ستون آنها در داخل ريشه جا گذاشته مي‌شوند. اين كار ممكن است با اعمال نيرو توسط ديلم يا چكش صورت گيرد تعداد خاموت‌ها را نقشه تعيين مي‌كند.
  4) انتقال ميلگردهاي طولي ستون از محل آماده‌شدن به محل ستون
  در محيط كارگاه يك فضا اختصاص به بريدن ميلگردها دارد بريدن ميلگردها به 2 روش صورت مي‌گيرد:
  1- قيچي
  2- به وسيله هوا
  معمولاً براي بريدن ميلگردهاي خيلي نازك از قيچي استفاده مي‌شود.
  براي بريدن ميلگردهاي با قطر بالا از هوا استفاده مي‌شود.
  براي بريدن ميلگرد به اين صورت عمل مي‌شود:
  از آنجايي كه كليه ميلگردهاي يك ستون و يا حتي كليه ستون‌هاي يك طبقه داراي يك ارتفاع هستند به همين دليل براي برش چندين ميلگرد را در كنار هم طوري قرار مي‌دهند كه ابتدا و انتهاي آن‌ها كاملاً در يك راستا باشد براي قرار دادن ابتدا و انتهاي ميلگردها در يك راستا از ضربه با چكش استفاده مي‌شود. سپس بسته به اندازه موردنياز ميلگردها را با گچ شماره‌گذاري مي‌كنند و سپس يكي‌يكي از محل نشانه گذاشته شده توسط گچ در داخل دستگاه قرار داده مي‌شوند و بريده مي‌شوند.
  محل احداث ستون با محل برش ميلگردها ممكن است چند طبقه فاصله داشته باشد براي انتقال ميلگردها از يك ريسمان كه يك قلاب به يك سر آن وصل است استفاده مي‌كنند و آن را از مكان برش ميلگرد به ميلگرد مي‌بندند و يك نفر كه در محل ستون است ميلگرد را به بالا مي‌كشد و در كنار ستون قرار مي‌دهد.
  ويرايش شده توسط nino در 2007/10/08 در ساعت 06:20 PM

 2. تشكرها از اين پست


 3. #2
  عضو فعال آواتار eshagh_kh
  رشته
  مهندسی عمران
  مقطع
  دانشجوی فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2007/3
  محل سكونت
  هر جایی که سجاد نباشه
  امتیاز
  857
  پست ها
  530

  پيش فرض ستون 1

  اینجا هم به ذکر نکات کلیدی بسنده میکنم .بعد از بستن شبکه ستون به ریشه نوبت به قالب بندی آن میشود . مقطع ستون های اغلب سازه های بتنی به شکل مربع یا دایره و کمتر L شکل و هشت ظلی میباشد . ( دراینجا ستون های مستطیلی را نیز در حکم ستون های مربعی یاد کردم ) .قالبها اغلب از نوع پچهار پوشش از نوع تخته چند لا و یا نوارهای چوبی و عمودی و بغلاوه چندین تیرچه فولادی تشکیل شده است . قالب ستون دایره ای معمولا از نوع فولاد و یا نوار های چوبی تشکیل می شود . از آنجا که قالب ستون معمولا بسیار سریع و در کمتر از یک ساعت از بتن انباشته می شود , فشار وارده بر پوشش نسبتا زیاد می باشد . این فشار به عواملی که :
  سرعت دادن بتن در قالب
  درجه حرارت بتن
  روش متراکم کردن بتن
  وزن مخصوص بتن
  عمق
  ...
  که البته اثر سایر عوامل قابل چشم پوشی است .برای طراحی قالب ستون مربع مستطیل در شکل یک قالب برای ستون مستطیل مشاهده می شود . فاصله تیرچه ها از هم تنش خمشی و برشی و خیز پوششی را می دهد و مقاومت های پوششی , فشار های وارده بر تیرچه ها و در نتیجه تنشهای خمشی و برشی تیر و خیز تیرچه را . البته بدانید که باید قالب ستون در محل برخورد تیر به ستون برای در بر گرفتن قالب تیر مهیا شود
  آه از این قوم ریایی که در اینشهر دورو
  روزها شهنه وشب باده فروشند همه

  مخلص تمام [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  من رفتم پیش مشتی ماشالله که باهاش صحبت کنم وسیگار بکشیم و ببینم که چرا مال مردم رو خورد و قضیه اون چی بود .

 4. تشكرها از اين پست


 5. #3
  عضو
  رشته
  مهندسی عمران
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2007/6
  محل سكونت
  فریدونکنار
  امتیاز
  93
  پست ها
  48

  Google نحوه اجراي ستون(آرماتوربندي ستون)2

  5) مشخص‌كردن محل قرارگيري خاموت‌ها بر روي ميلگرد طولي با استفاده از گچ
  براي اين كه مشخص شود خاموت بايد در چه محلي به ميلگرد طولي ستون پيوند زده شوند قبل از قراردادن ميلگردهاي طولي در ريشه محل قرارگيري خاموت‌ها را بر روي ميلگرد توسط گچ و با توجه به نقشه علامت مي‌زنند تا آرماتوربند بداند خاموت را بايد در چه محلي به ميلگرد طولي ببافد.
  6) بستن ميلگردهاي طولي ستون با ميلگرد ريشه هم‌قطر بوسيله سيم
  در اين مرحله يك نفر ميلگردهاي طولي را بلند مي‌كند و آن‌ها را در محل مربوط و در كنار ريشه مربوط قرار مي‌دهد و نفر ديگر با سيم ريشه و ميلگرد را به هم اتصال مي‌دهد.
  7) انتقال خاموت‌ها به محل نشانه‌گذاري‌شده با گچ و بستن آن‌ها به ميلگرد
  در اين مرحله خاموت‌ها يكي‌يكي بهه محل نشانه‌گذاري‌شده توسط گچ منتقل مي‌شوند براي اين كار از ديلم استفاده مي‌شود. يك نفر در كنار خاموت‌ها مي‌ايستد و براي جداسازي يك خاموت ديلم را در فضاي بين دو خاموت قرار مي‌دهد و با ديلم به بالا ضربه مي‌زند و بدين‌وسيله يك خاموت را از مجموعه خاموت‌هاي فشرده‌شده به هم جدا مي‌كند سپس اين خاموت با ديلم به محل نشانه‌گذاري‌شده توسط گچ منتقل مي‌شود و در آنجا توسط آرماتوربند به ميلگردها بسته مي‌شود.
   براي بستن خاموت به ميلگرد از 2 نوع گره استفاده مي‌شود.
  1- گره پروانه‌اي
  2- گره ساده
   گره پروانه‌اي در جايي استفاده مي‌شود كه ميلگرد در گوشه خاموت قرار گرفته باشد براي ساير ميلگردها از گره ساده استفاده مي‌شود.
   طريقه زدن گره پروانه‌اي به اين صورت است كه ابتدا نوك سيم را از كنار ميلگرد كه به طرف داخل ستون است عبور مي‌دهيم اگر سيم را از بالاي خاموت عبور داديم بايد نوك سيم از پايين ساق ديگر خاموت عبور كند سپس نوك سيم به طرف بالا خم زده شود به طوري كه رويه ميلگرد را بپيمايد سپس نوك سيم به محل اوليه كه از آنجا وارد ستون شد برده شود و از پايين گرفته شود سپس دو سر سيم توسط انبر به هم گره زده شوند.
   در مورد نحوه گره‌زدن با انبر ذكر اين نكته ضروري است كه به ازاي هر 2 بار گره‌زدن، انبر بايد به طرف انسان گره‌زننده كشيده شود يعني خود گره نيز بايد كشيده شود تا سيم فضاي خالي با ميلگرد نداشته باشد (سيم خود را آزاد نكند).
   براي بستن خاموت به ميلگرد از سيم استفاده مي‌شود اين سيم انواع مختلفي دارد نامگذاري سيم بر اساس قطر سيم صورت مي‌گيرد.
   محل گره سيم بايد فاقد هرگونه ضرب‌ديدگي و زخم باشد زيرا در غير اين صورت پس از بتن‌ريزي به علت فشار جانبي بتن گره پاره مي‌شود.
  8) ديلم زدن
  علي‌رغم خم‌زدن ريشه ستون در همان مراحل اوليه توسط آچار F موقعي كه بستن خاموت‌ها تمام شد باز ممكن است بين ريشه و ميگلرد هم‌راستايي وجود نداشته باشد زيرا در مرحله اول تنها يك گره بين ميلگرد و ريشه زده مي‌شد. در اين مرحله با ديلم ريشه را به ميلگرد نزديك مي‌كنند سپس ريشه را به ميلگرد مي‌بندند.
  نكته: بعضي از پيوندها با سيم‌ها ممكن است نيروي بسيار زيادي را تحمل كنند به طوري كه سيم توانايي عمق اين نيرو را نداشته باشد به همين دليل سيم را دولايه مي‌كنند و سپس پيوند مي‌زنند.
  ويرايش شده توسط nino در 2007/10/08 در ساعت 06:20 PM

 6. تشكر از اين پست


 7. #4
  عضو
  رشته
  مهندسی عمران
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2007/6
  محل سكونت
  فریدونکنار
  امتیاز
  93
  پست ها
  48

  Google نحوه اجراي ستون‌(قالب‌بندي ستون)

  قالب‌بندي ستون
  بعد از اين كه آرماتوربندي ستون تمام شد نوبت به قالب‌بندي ستون مي‌رسد. براي قالب‌بندي ستون مراحل زير انجام مي‌شود.
  1. بستن رامكا
  2. درست‌كردن قالب
  3. تميزكردن قالب
  4. روغن‌زدن قالب
  5. بستن قالب
  6. شاقول‌كردن قالب و بستن آن‌ها توسط شمع
  اينك هر كدام از عناوين گفته‌شده را توضيح مي‌دهيم:
  1) بستن رامكا
  رامكاها ميلگردهايي هستند كه به اندازه مقطع ستون بريده مي‌شوند و در واقع هدايت‌كننده قالب‌گذاري هستند يعني قالب ستون تا جايي داخل مي‌رود كه به رامكا اتصال پيدا كند. به طور كلي هدف از بستن رامكاها را مي‌توان به صورت زير بيان كرد.
  1- در يك راستا قرار گرفتن قالب
  2- مقطع را به اندازه نقشه ساختن
  3- چنانچه ستون‌هاي يك رديف داراي مقطع يك اندازه باشند در يك راستا قرار گرفتن تمامي ستون‌هاي آن رديف
  توضيح در مورد 3: چنانچه ستون‌هاي يك رديف داراي مقطع هم‌اندازه باشند مي‌توان به اين صورت عمل كرد:
  رامكاهاي ستون ابتدا و ستون انتها را مي‌بندند سپس دو رامكا را با نخ از يك سر به هم وصل مي‌كنند براي ستون‌هاي ديگر يك سر رامكا را به نخ متصل مي‌كنند و به اين ترتيب رامكاهاي ديگر را مي‌بندند.
  نحوه بستن رامكاها را مي‌توان به اين صورت بيان كرد.
  تعدادي از رامكا كه بايد بيرون از ميلگرد قرار گيرد توسط نقشه تعيين مي‌شود سپس اين مقدار توسط شاقول مشخص مي‌شود و رامكا تا نخ شاقول بيرون آورده مي‌شود.
  2) درست‌كردن قالب
  تخته‌هاي يك‌اندازه‌اي با يك مقطع از بيرون سفارش داده مي‌شوند.
  چوب‌هايي به نام چهارتراش از بيرون سفارش داده مي‌شوند.
  چوب‌هايي به نام چهارتراش از بيرون سفارش داده مي‌شوند. و بسته به ابعاد مقطع ستون تخته‌ها در كنار هم قرار مي‌گيرند و توسط چهارتراش به هم وصل مي‌شوند بدين ترتيب يك قالب ساخته مي‌شود.
  براي ساختن قالب تخته‌ها را روي قالب اول مي‌گذارند سپس چهارتراش را طوري نصب مي‌كنند كه چهارتراش دو قالب روي هم قرار نگيرد و بر هم منطبق نشود.
  نكته: پخ‌دادن به ستون: اگر قالب به منظور بتن‌ريزي ستون باشد در گوشه قالب يك 3 گوشه نصب مي‌كنند اين كار سبب مي‌شود كه پس از بتن‌ريزي گوشه‌هاي ستون پخ پيدا كند دليل اين امر اين است كه اولاً در محيط كارگاه لوازم و وسايل زيادي جابه‌جا مي‌شوند كه اين امر سبب پريدن لبه ستون مي‌شود براي جلوگيري از اين امر گوشه‌هاي ستون را پخ مي‌دهند ثانياً وقتي در ابتداي يك رديف ستون مي‌ايستيم بايد تمام آن‌ها را در يك راستا ببينيم كه اگر لبه‌ها تيز باشند اگر خطايي وجود داشته باشد را به خوبي مشخص مي‌كنند براي جلوگيري از اين امر گوشه ستون را پخ مي‌دهند.
  3) تميزكردن قالب
  چنانچه قالب‌هاي مورد استفاده براي بتن‌ريزي تازه ساخته نشده باشند و از قالب‌هايي استفاده شود كه قبلاً براي بتن‌ريزي استفاده شده بودند بايد تكه‌هاي بتن كه از بتن‌ريزي قبلي بر روي قالب مانده‌اند را از قالب جدا كرد سپس با جارو خرده بتن را از روي قالب تميز كرد.
  4) روغن‌زدن قالب
  قبل از بستن قالب با سطوح داخلي قالب در تماس با بتن را روغن‌زني كرد تا پس از بتن‌ريزي و گرفتن بتن بتوان قالب را راحت‌تر از بتن جدا كرد.
  5) بستن قالب
  سيستم نگهدارنده قالب در قالب‌هاي چوبي عبارت است از گوه و سنجاق.
  سيستم نگهدارنده قالب در قالب‌هاي فلزي عبارت است ازپين.
  يك قالب را تا نوك رامكا قرار مي‌دهند سپس قالب كناري را به قالب قرار داده شده وصل مي‌كنند. با ميخ دو لبه قالب را به هم وصل مي‌كنند سپس دو قالب ديگر را نيز به همين ترتيب به يكديگر و به دو قالب وصل مي‌شوند.
  در مرحله بعد در قالب روبرويي از طرف چهارتراش توسط سنجاق به هم متصل مي‌شوند سپس فضاي خالي بين سنجاق و چهارتراش توسط گوه پوشانده مي‌شود و گوه‌ها را چكش مي‌زنند تا سنجاق را محكم نگه دارد.
  در حقيقت وجود سنجاق به اين دليل است كه پس از بتن‌ريزي به علت فشار جانبي بتن قالب‌ها از هم باز شوند.
  نكته: بعضي از ستون‌ها در كنار ساختمان قرار مي‌ گيرند يعني از 3 يا 2 طرف به كف اتصال دارند و از طرف‌هاي ديگر با فضاي بيرون ساختمان در تماس هستند براي قالب‌بندي اين‌گونه ستون‌ها ابتدا بايد براي آن طرفي كه به كف ارتباط ندارد يك تكيه‌گاه درست كرد تا قالب روي آن قرار گيرد اين تكيه‌گاه را توسط چهارتراش به وجود مي‌آورند چهارتراش را در لبه قرار مي‌دهند و توسط سيم به ميلگردها وصل مي‌كنند در هر طرفي كه كف ندارند بايد اين كار صورت گيرد چهارتراش‌ها توسط سنجاق ممكن است به هم متصل شوند.


  6) شاقول‌كردن قالب و بستن آن‌ها توسط شمع
  پس از بستن قالب بايد قالب را تراز كرد يعني مطمئن شد كه هر چهار طرف قالب در يك خط مستقيم بالا رفته‌اند براي اين منظور قالب را شاقول مي‌كنند.
  شاقول وسيله‌اي است مركب از يك مخروط كه يك نخ به آن متصل است بر روي مخروط يك صفحه نازك كوچك نيز قرار دارد نخ به يك چوب وصل مي‌شود اين چوب بايد اندازه‌اش كاملاً مشخص باشد.
  براي شاقول‌كردن به اين صورت عمل مي‌كنند:
  ابتدا يك شمع چوبي را به قالب وصل مي‌كنند سپس چوب را كه كاملاً به قالب چوبي وصل مي‌كنند مخروط در پايين قرار مي‌گيرد نخ بايد كاملاً ساكن بايستد همان اندازه كه چوب طول دارد نخ بايد از قالب فاصله داشته باشد.
  چنانچه قالب شاقول نباشد توسط شمع كه از قبل وصل شده است قالب را فشار مي‌دهند تا قالب كاملاً تراز شود.
  براي فشاردادن شمع به قالب مي‌توان زير شمع گوه نصب كرد تا توسط ضربه‌زدن به گوه فشار لازم توسط شمع به قالب وارد مي‌شود يا مي‌توان توسط يك اهرم به زير شمع فشار آورد و نيروي لازم را تأمين كرد.
  ويرايش شده توسط nino در 2007/10/08 در ساعت 06:19 PM

 8. تشكرها از اين پست


 9. #5
  عضو
  رشته
  مهندسی عمران
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2007/6
  محل سكونت
  فریدونکنار
  امتیاز
  93
  پست ها
  48

  Google نحوه اجراي ستون(بتن‌ريزي)

  بتن‌ريزي
  نحوه بتن‌ريزي را مي‌توان در مراحل زير بيان كرد.
  1. درست كردن بتن
  2. ريختن بتن در قالب (مرحله اول)
  3. ويبره (مرحله 1)
  4. ريختن بتن (مرحله 2)
  5. ويبره (مرحله 2)
  6. چكش‌زدن قالب
  7. شاقول‌كردن قالب
  8. تاب‌برداشتن قالب
  اينك هر يك از عناوين گفته‌شده را توضيح مي‌دهيم.
  1) درست‌كردن بتن:
  در محيط كارگاه درست‌كردن بتن به 3 شيوه صورت مي‌گيرد.
  الف) به صورت دستي در محل
  ب) در دستگاه بتونير
  ج) با خلاطه
  1-1 به صورت دستي در محل:
  در اين شيوه مصالح مورد نياز براي ساختن بتن به محل بتن‌ريزي آورده مي‌شود در محل اين مصالح به خوبي با بيل با هم مخلوط مي‌شوند سپس از ساختن كپه‌اي از مصالح مخلوط‌شده شيلنگ آب به داخل كپه فرو مي‌رود و مقداري مصالح را آب مخلوط مي‌كند سپس آب‌خوري از مصالح مخلوط‌شده درست مي‌شود و مصالح به خوبي با آب مخلوط شده و بلافاصله در محل بتن‌ريزي ريخته مي‌شود.
  از اين شيوه بيشتر براي بتن‌ريزي جاهايي از ساختمان استفاده مي‌شود كه حجم بتن‌ريزي كم باشد مثل يك طرف پله يا ستون پله (ستون پله در 2 مرحله اجرا مي‌شود و در هر كدام از مراحل حجم بتن‌ريزي كمي داريم).
  1-2 در دستگاه بتونير:
  بتونير دستگاهي است شامل يك استوانه دوار كه مصالح در آن مخلوط مي‌شوند و يك پاكت كه مصالح در درون آن قرار مي‌گيرند و به درون استوانه هدايت مي‌شوند اين دستگاه با گازوئيل كار مي‌كند.
  حجم مصالحي كه در داخل بتونير قرار مي‌گيرند بيشتر از حجم مصالحي است كه در خلاطه قرار مي‌گيرند اما سرعت آن كمتر از خلاطه است.
  از بتونير بيشتر در مواقع بتن‌ريزي ديوار برشي و ستون‌ها استفاده مي‌شود.

  1-3 با خلاطه:
  اين دستگاه كوچكتر و سبك‌تر از بتونير است و توسط گازوئيل كار مي‌كند.
  عمدتاً در بتن‌ريزي سقف از اين نوع بتن‌ساز استفاده مي‌شود.
  ميزان و نوع مصالح به‌كار رفته رد ساختن بتن به طرح اختلاط بتن بستگي دارد.
  در مورد ستونها بتن‌ها با استفاده از بتونير ساخته مي‌شوند سپس از داخل استوانه به داخل ظرف‌هاي مخصوص حمل بتن كه انتهاي آن يك صفحه متحرك براي خارج كردن بتن دارد ريخته مي‌شود.
  اين ظرف توسط بالابر به طبقه موردنظر انتقال پيدا مي‌كند و در آنجا با آزاد كردن صفحه زير طرف در داخل چرخ‌دستي ريخته مي‌شود و توسط چرخ‌دستي به محل بتن‌ريزي انتقال پيدا مي‌كند.
  2) ريختن بتن در قالب (مرحله اول)
  طبق اصول علمي حداكثر ارتفاع ريختن بتن بايد 60/1 باشد ولي اكثراً در بتن‌ريزي ستون‌ها اين مسئله رعايت نمي‌شود.
  ابتدا زميني كه بتن بايد روي آن ريخته شود و همچنين سطل‌هايي كه بتن بايد درون آن‌ها ريخته شود تميز و مقداري با آب خيس شوند با توجه به مطلب گفته‌شده يك نفر در بالاي ستون و بر روي يك وسيله بلند مي‌ايستد تعداي سطل در پاين قرار داده مي‌شود. بتن آورده‌شده روي زمين ريخته مي‌شود و سپس داخل سطل‌ها قرار داده مي‌شود سطل‌ها دست‌به‌دست به بالاي ستون برده مي‌شود و توسط فرد موردنظر داخل ستون ريخته مي‌شود.
  3) ويبره (مرحله 1)
  پس از اين كه بتن تا يك ارتفاعي داخل ستون بالا رفت ويبره به بالاي ستون انتقال مي‌يابد خرطوم آن داخل بتن فرو مي‌رود و بتن ويبره مي‌شود.
  4) ريختن بتن (مرحله 2)
  بعد از ويبره‌كردن بتن، بتن‌ريزي ادامه پيدا مي‌كند منتها سؤال اينجاست كه چه‌طور مشخص كنيم كه تا ارتفاع موردنظر در نقشه بتن بريزيم؟ براي اين منظور ستون را شيلنگ تراز مي‌كنند ارتفاع ستون را روي قالب مشخص مي‌كنند بعد در محل نشانه‌گذاري‌شده ميخ مي‌كوبند و بعد تا آن ارتفاع بتن مي‌ريزند.
  5) ويبره (مرحله 2)
  بعد از اتمام بتن‌ريزي، بتن را از محلي كه قبلاً ويبره كرده بودند به بالا ويبره مي‌كنند از آنجا كه بتن بعد از ويبره افت ارتفاع پيدا مي‌كند لازم است بتن حتماً تا ارتفاع ميخ باشد اگر پايين‌تر از ميخ بود دوباره بتن مي‌ريزيم يا از همان ابتدا كمي بالاتر از ميخ بتن مي‌ريزيم تا بعد از ويبره به ارتفاع ميخ برسد.


  6) چكش‌زدن قالب
  در حين بتن‌ريزي و همچنين در حين ويبره‌كردن توسط چكش به بدنه قالب ضرباتي وارد مي‌شود.
  7‌) شاقول‌كردن قالب
  بعد از اتمام بتن‌ريزي و ويبره‌كردن ممكن است تراز قالب بتن به هم بخورد (به علت فشار جانبي ارتعاشات ويبره) به همين دليل بعد از اتمام بتن‌ريزي و ويبره‌كردن دوباره قالب را شاقول مي‌كنند و تنظيمات قالب را انجام مي‌دهند.
  8) تاب‌برداشتن قالب
  در حين بتن‌ريزي و ويبره‌كردن ممكن است قالب حركت چرخشي انجام دهد به همين دليل بعد از اتمام بتن‌ريزي و ويبره‌كردن اين حركت چرخشي قالب را از بين مي‌برند براي اين منظور بسته به جهت چرخش يك سنجاق در چهارتراش قرار مي‌دهند و آن را با گوه محكم مي‌كنند سپس در انتهاي ديگر سنجاق كه آزاد است شمع چوبي را قرار مي‌دهد بدين وسيله يك اهرم درست مي‌كنند كه قادر به چرخاندن قالب در يك جهت معين است سپس قالب را مي‌چرخانند تا تراز شود و آن را در همين حالت توسط شمع، قالب را در جهتي چرخاند كه تراز شود.


  ت) درآوردن قالب:
  بعد از حدود يك نصفه روز بتن خود را مي‌گيرد و بايد قالب درآورده شود.
  سنجاق‌ها باز مي‌شوند و در محل اتصال يك قالب به قالب ديگر گوه گذاشته مي‌شود تا اين درز باز شود و قالب‌ها از هم جدا شوند.
  يك نفر در بالاي ستون مي‌ايستد و تخته را با پا هل مي‌دهد تا از بتن جدا شود.
  ث) آب‌دادن بتن:
  بعد از درآوردن قالب يك گوني به دور ستون مي‌پيچند و گوني را خيس مي‌كنند و به اين وسيله بتن عمل‌آوري مي‌شود.
  ويرايش شده توسط nino در 2007/10/08 در ساعت 06:19 PM

 10. #6
  عضو
  رشته
  مهندسی عمران
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2007/6
  محل سكونت
  فریدونکنار
  امتیاز
  93
  پست ها
  48

  Google چند نكته ديگر در اجرا

  چند نكته ديگر:
  1) شيلنگ‌ترازكردن:
  تمامي نقاط يك سقف داراي كد ارتفاعي يكساني نيستند بنابراين اگر بخواهيم براساس نقاط كف ستون‌ها ارتفاع ستون‌ها را مشخص كنيم در يك طبقه ارتفاع‌هاي متفاوتي براي ستون‌ها خواهيم داشت و سر ستون‌ها در يك راستا نمي‌ايستند به همين دليل ستوني را در طبقه مشخص مي‌كنند به نام ستون مادر كه اين ستون اول از ساير ستون‌ها بتن‌ريزي مي‌شود.
  در روي ستون‌ها در ارتفاع مشخصي را تعيين مي‌كنند.
  با شيلنگ تراز همين ارتفاع را براي ساير ستون‌ها مشخص مي‌كنند شيلنگ‌تراز يك شيلنگ با قطر كم است كه آن را از هوا كاملاً خالي كرده و داخل آن آب مي‌ريزند يك سر بر روي ستون مادر و يك سر ديگر روي ستون ديگر قرار مي‌ گيرد آدمي كه روي ستون مادر قرار دارد آن‌قدر سر تراز آب را روي ستون بالا و پايين مي‌برد كه تراز آب كاملاً ساكن و صاف بايستد در اين صورت فرد در ستون مادر به فرد در روي ستون ديگر اعلام مي‌كند كه علامت را بزند و فرد بر روي ستون ديگر در مكاني كه تراز آب قرار دارد علامت را مي‌زند.
  به اين ترتيب هر ستون با استفاده از ستون مادر يا ستون‌هايي كه شيلنگ‌تراز شده‌اند شيلنگ‌تراز مي‌شوند به اين ترتيب اين علامت‌ها معيار اندازه‌گيري قرار مي‌گيرند زيرا ارتفاع آن‌ها مشخص است. علامت همه ستون داراي اين ارتفاع است.
  2) دوتكه‌كردن خاموت:
  در محلي كه تير به ستون مي‌رسد و گره تشكيل مي‌شود يك فضاي بسته حجمي به وجود مي‌آيد اگر در نقشه خاموتي در اين فضا پيش‌بيني‌شده باشد براي اجرا خاموت را به 2 قسمت تقسيم مي‌كنند و هر قسمت را داخل اين حجم مي‌كنند و از مكان بريده‌شده به هم پيوند مي‌زنند.
  ويرايش شده توسط nino در 2007/10/08 در ساعت 06:20 PM

 11. تشكر از اين پست


 12. #7
  عضو
  رشته
  مهندسی عمران
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2007/6
  محل سكونت
  فریدونکنار
  امتیاز
  93
  پست ها
  48

  Google نحوه انجام قالب بندی فونداسیون

  قالب بندی برای ساختمان ها از نظر بزرگی و کوچکی ساختمان متفاوت است . در ساختمانهای کوچک معمولا برای قالب بندی فونداسیون از آجر استفاده میشود . بدین طریق که بعد از خاک برداری و تعیین محورها اندازه پی ها را با آجر چیده و بعد از آن شناژ ها را به آن متصل مینمایند . ضخامت این آجر چینی میتواند حتی تا 10 سانتیمتر نیز باشد . بهتر است برای این آجر چینی از ملات گل استفاده شود زیرا در این صورت بعد از سخت شدن بتن میتوان آجر ها را برداشته و مجددا استفاده کرد , ولی با تمام این وجود در این روش ممکن است در موقع بتن ریزی دیوار های قالب تحمل وزن بتن را ننموده و از همدیگر متلاشی شود که در این صورت میباید قبل از بتن ریزی پشت کلیه قالب ها با خاک و یا آجر و یا مصالح دیگر بسته شود به طوری که بدون هیچ مشکلی بتواند وزن بتن را تحمل نماید . اساسی ترین مشکل در این نوع قالب بندی این است که آجر آب بتن مجاور خود را مکیده و ان را خشک نموده و فعل و انفعالات شیمیایی را در ان متوقف مینماید و در نتیجه حدود 5 سانتیمتر بتن مجاور خود را فاسد میکند . برای جلوگیری از این کار بهتر است که رویه آجر با یک ورقه نایلونی پوشانده شود تا آجر و بتن مستقیما در تماس نباشند . مزیت دیگر این عمل آن است که بعد از سخت شدن بتن آجرها به راحتی از قالب جدا شده و میتواند در محل های دیگری مورد استفاده قرار گیرند . به تصور عوام میتوانیم قبل از بتن ریزی قالب های آجری را با پاشیدن آب کاملا سیراب نمود به گونه ای که آجرها آب بتن را جذب نکنند . این تصور کاملا بی اساس میباشد زیرا اولا با پاشیدن آب آجر کاملا سیراب نمیشود و حتی مقدار زیادی آب در قالب جمع شده که خارج کردن ان از قالب بسیار مشکل و گاهی غیر ممکن میباشد . و این آب موجود در داخل پی جای بتن را گرفته و موجب پوکی قطعه میشود . در ساختمانهای بزرگ قالب پی ها را با تخته های تهیه مینمایند ع بدین طریق که ارتفاع پی ها را که روی نقشه مشخص میباشد تعیین نموده و با کنار هم قرار دادن تخته ها به همان اندازه و اتصال آنها با یکدیگر به وسیله چوب های چهار تراش قالب پی و یا هر قسمت دیگر را میسازند . البته باید توجه داشت که تخته ها باید آنچنان به یکدیگر اتصال داشته باشند که بتوانند وزن بتن و ضربه ها و ارتعاشات بو جود آمده بوسیله ویبراتور را تحمل نمایند . این مساله در مورد شناژ ها مهمتر است , در این مورد باید تخته ها را از بالا به وسیله قطعات چوب چهار تراش به یکدیگر متصل نمود . تخته ها باید طوری درز بندی شوند که شیره بتن از لای آن خارج نشود .
  نباید رنگ آمیزی شده و یا به روغن آغشته شود زیرا در این صورت رنگ روی میله گرد مانع چسبیدن بتن و فولاد به یکدیگر می شود . باید دقت شود میله گرد های مصرفی صاف و بدون انحنای موضعی باشد . فاصله میله گرد ها باید یکنواخت باشد ( در حدود 10 سانتیمتر) به طوری که بزرگترین دانه بتن به راحتی از داخل آن رد شود . در موقع بتن ریزی باید دقت شود که بتن پی یا ستون و یا دال بتونی کاملا یکپارچه و تو پر و متراکم بوده و در داخل آن حفره های خالی وجود نداشته باشد (کرمو نباشد) برای این کار اغلب از ویبره استفاده می شود . ویبراتور موتور برقی یا بنزینی کوچکی است که در بتن تولید ارتعاش نموده و بتن را به تمام گوشه های قالب هدایت مینماید و در نتیجه مانع ایجاد فضای خالی در داخل بتن می گردد ولی باید توجه داشت که اگر بتونی را بیش از حد ویبره نماییم دانه های درشت تر آن در زیر قرار گرفته و دانه های ریز تر و همچنین دوغاب سیمان در رو قرار می گیرد که این خود باعث غیر یکنواختی و ضعف قطعه بتنی میشود . بهتر است در صورت امکان همزمان با بتن ریزی تکه ای میله گرد و یا سر تیر باریکی از جنس چوب بتن کوبیده شود و یا با نواختن ضربه های ملایم به پشت قالب چوبی بتن را ویبره نماییم قبل از بتن ریزی باید محل پی را قالب بندی نمود , این قالب بندی که به آن کفراژ هم گفته می شود ممکن است از چوب (تخته به ضخامت 2 الی 2.5 سانتیمتر که در بازار به چوب روسی معروف است) یا فلز باشد . در بعضی از ساختمانها قالب را با تیغه های آجری درست میکنند ک. قالب های آجری از لحاظ سرعت کار و اقتصادی مقرون به صرفه می باشد ولی به علت آنکه آجر آب بتن مجاور خود را به سرعت مکیده و آن را خشک میکند و مانع فعل و انفعالات شیمیایی تدریجی آن گشته و در نتیجه بتن مجاور قالب به استقامت دلخواه نمیرسد , بدین لحاظ باید در موقع استفاده از قالب آجری ابعاد پی را در حدود 5 سانتیمتر در هر طرف بیشتر از ابعاد محاسبه شده انتخاب نمود و یا روی آجر را با ورقه های پلاستیک پوشاند تا آجر مستقیما با بتن در تماس نباشد . در صورت اخیر باید دقت شود که لبه های ورق پلاستیک روی کف فونداسیون قرار نگیرد , زیرا در این صورت این پلاستیک متنع چسبیدن و یکپارچگی بتن جدید به بتن مگر میشود . ممکن است تصور شود که میتوان بلافاصله قبل از بتن ریزی به وسیله آب پاشی دیوار آجری را سیراب نموده و در نتیجه مانع آن بشویم که آجر آب بتن مجاور خد را بمکد و آن را پوک نماید , ولی چون در اثر این کار همیشه مقدار زیادی آب در محل پی جمع میشود و حجم این آب مقداری از فضای پیرا اشغال کرده و مانع رسیدن بتن بهتمام نقاط پی شده و پس از خشک شدن فضای خالی در کف پی به وجود آمده و در نتیجه نقطه ضعفی در آن ایجاد می نماید . اشاره به این مطلب ضروری است که به واسطه وجود آرماتورهای کف پی جمع آوری آب های ریخته شده در کف پی بسیار مشکل و بلکه غیر ممکن میباشد . چنانچه برای بتن ریزی از قالب چوبی استفاده شود بهتر است قبل از بتن ریزی سطح تماس قالب با بتن را با نفت سیاه و یا روغن های دیگر چرب نمود تا در موقع باز کردن قالب به راحتی از بتن جدا شود . این روغن مالی و همچنین سایر روغن مالی های کفراژ میباید قبل از کفراژ بندی انجام شود زیرا اگر بعد از بستن قالب بخواهیم آن را روغن مالی کنیم ممکن است میله گردهای بسته شده به روغن آغشته شود که این خود مانع چسبیدن بتن و فولاد و یکپارچگی آنها میگردد .


 13. #8
  عضو
  رشته
  مهندسی عمران
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2007/6
  محل سكونت
  فریدونکنار
  امتیاز
  93
  پست ها
  48

  Google آماده سازی آرماتورهای طولی و عرضی قبل از آرماتوربندی

  آرماتور بندی از حساس ترین و با دقت ترین قسمتهای ساختمان های بتنی میباشد . زیرا تمام نیروهای کششی در ساختمان به وسیله میله گردها تحمل میشود . به همین منظور در هنگام آرماتوربندی ساختمان باید نهایت دقت را به عمل آورد . برای تععیین قطر و تعداد میله گردهای هر قطعه بتنی دو منبع وجود دارد . اول محاسبه و دوم آئین نامه .مهندس محاسب مشخسات قطعه بتنی و همچنین قطر میله گرد را تعیین نموده و در نقشه های مربوطه مشخص مینماید . به همین منظور در کارگاه های ساختمانی , کارگاه آرماتور بندی باید در قسمتی جدا از کارگاه اصلی تشکیل گردد . در کارگاه های کوچک خم کردن میله گرد به وسیله دست با کمک آچار گوساله انجام میشود ولی در کارگاه های بزرگ که حجم کار بالا میباشد از ماشین استفاده میشود . مسئول آرماتور بندی باید با توجه به نقشه شکل هر آرماتور را تعیین کرده وبه کارگران داده تا آنها از روی آنها میله گردها را خم کرده و خودش تمام این مراحل را زیر نظر داشته باشد . در کارگاه های بزرگ باید حد روانی و افزایش طول گسیختگی میله گردها محاسبه شود و به مهندس محاسب اطلاع داده شود . اگر میله گرد خمیدگی موضعی داشته باشد باید این خمیدگی ها قبلا صاف شود و سپس به شکل دادن آرماتورها به پردازیم . برای صاف کردن آرماتورها نمیتوان از چکش استفاده کنیم . آرماتورها باید تمیز بوده ودر حین انجام کار فاقد گل و مواد روغنی و مواد رنگی باشد . میله گردهای نمره پایین مثلا 8 و 10 که گاهی به صورت کلاف به کارگاه آورده میشود باید قبلا به طولهای مناسب بریده شود و سپس به وسیله کشیدن صاف نموده وسپس مصرف نماییم .آرماتورها باید به گونهای به هم بسته شوند که در هنگام بتن ریزی از جای خود تکان نخورده و جابجا نشوند و فاصله آنها نیز به اندازه ای باشد که بزرگترین اندازه بتن به راحتی از بین آنها عبور کند .آرماتور های تا قطر 12میلیمتر را میتوان با دست خم نمود ولی برای آرماتورهایی با قطر بیشتر از این مقدار بهتر است با دستگاه های مکانیکی خم شود . کلیه آرماتورهای ساده باید به قلاب ختم شود ولی آرماتور های آجدار را میتوان به صورت گونیا خم نمو.ده . سرعت خم کردن لاید متناسب با درجه حرارت محیط باشد . تا آنجایی که ممنکن است باید از باز کردن خم های آرماتور های شکل داده شده و مصرف دوباره آنها برای محل های دیگر خودداری نمود و در مواقع ضروری باید نظر مهندس ناظر تامین گردد .هنگام انجام آرماتور بندی باید دوباره یاد آوری کنیم تحت هیچ شرایطی اجازه استفاده ار میله گردهای زنگ زده را نداریم .
  به زبانی دیگر منظور از آماده سازی آرماتور های طولی و عرضی قبل از آرماتور بندی همان برش و خم آرماتورها طبق نقشه می باشد . مفهوم این عمل سرعت انجام کار میباشد .

 14. #9
  عضو
  رشته
  مهندسی عمران
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2007/6
  محل سكونت
  فریدونکنار
  امتیاز
  93
  پست ها
  48

  Google اجرای عملیات آرماتوربندی شامل طولی , عرضی و آرماتورهای ریشه ستونها

  اینک بحث بر سر این موضوع است که هنگام قالب بندی فونداسیون , برای قالب بندی نقاطی که در آن نقاط ستون قرار میگیرد باید چه کنیم . چنانچه پی ریخته شده جهت ستون بتنی باشد میله گردهایی عمودی که قسمتی از آن خارج از پی قرار گرفته باشد در بتن قرار میدهند و آرماتورهای ستون را به آن میبندند . البته باید به نحوی بستن آرماتور های طولی و عرضی نیز اشاره کرد . در قسمتهای از پی ممکن است بر اساس محاسبه به دو شبکه کف و بالا احتیاج باشد . که به آنها شبکه مش گفته میشود . شبکه مش پایین به وسیله اسپیسر یا همان لقمه از بتن مگر فاصله میگیرد. البته به میله گرد ها یک خم گونیایی در انتهای آن می دهند که میله گردو بتن بهتر به هم گیر کنند . این خم بستگی به محل اجرا دارد که به طور مثال میتوان به حد 20 تا 30 سانتیمتری آن در پی اشاره کرد . در بعضی از مکانها که نیاز به پی یا شناژهای بلند می باشد ( بیش از 12 متر به دلیل محدودیت طول میلهگردها ) باید در محل اتصال آرماتورها به هم اورلب گذاشت که طول آن بستگی به طول و قطر آرماتور دارد . یعنی 2 آرماتور طولی به طور مثال در پی در حدود 1 متر روی هم می آیند و با سیم آرماتور بندی به هم بسته میشود . نکته دیگری که در این مورد قابل ذکر است نگه داشتن آرماتورهای شبکه مش بالا به وسیله آرماتور های خرک میباشد . آرماتور های ریشه یا انتظار که برای اتصال شالوده به ستون به کار می رود باید تا سطح آرماتورهای زیرین پی ادامه داشته باشد ولی اگر ارتفاع پی از 1.25 متر تجاوز کند میتوانیم تنها 4 عدد آرماتورهای گوشه های ستون را تا آرماتور زیرین پی ادامه داده و بقیه آرماتورهای ستون را به اندازه 40 داخل بتن پی نمود . کلیه آرماتورهای ریشه باید در انتها دارای خم نود درجه باشد . این آرماتور ها باید به وسیله خاموت به یکدیگر متصل شده و داخل پی به خوبی مستقر شود و یا به عبارت دیگر باید خاموتهای ستون تا داخل پی ادامه یابد . طول آن قسمت ار آرماتور های ریشه که باید خارج از پی قرار گیرد تا میله گردهای ستون به آن بسته شود باید به وسیله مهندس محاسب تعیین گردد ولی در هیچ صورت نباید از 50 تا 60 سانتیمتر کمتر شود . اگر نتیجه محاسبات بیش از اعداد داده شده در این قسمت باشد باید از اعداد به دست آمده به وسیله محاسبات استفاده کرد .

 15. #10
  عضو
  رشته
  مهندسی عمران
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2007/6
  محل سكونت
  فریدونکنار
  امتیاز
  93
  پست ها
  48

  Google کنترل های لازم قبل از بتن ریزی

  کنترلهای لازم قبل از بتن ریزی که شامل : تعبیه مشمع ( نایلون ) روی قالب ها , کنترل آکسها , بیرون ریختن نخاله ها از داخل فونداسیون و همچنین آب پاشی روی بتن مگر می باشد که در زیر به آنها اشاره میشود
  تعبیه مشمع ( نایلون ) روی قالب ها : البته به این موضوع در بخشهای قبل اشاره شد اما در اینجا سعی می شود که به طور جامع تری در این مورد صحبت شود . می دانیم که بتن برای رسیدن به حد اکثر مقاومت خود نیاز به جذب آب دارد . ساختمان مورد بحث از نوع بتنی میباشد . قالب در اکثر ساختمان ها از نوع آجری می باشد . این آجرها هنگامی که در پی استفاده میشوند مقدار بسیار زیادی از آب پی را جذب میکنند و در نتیجه آب کافی به بتن نمی رسد و بتن نمی تواند به مقاومت نهایی خود برسد . بعضی تصور میکنند که میتوان آجر قالب را کاملا سیراب نمود تا دیگر نیازی به جذب آب بتن نداشته باشد . این عمل همانطور که قبلا اشاره شد دو عیب عمده دارد . اولا هیچگاه نمی توانیم به آجر انقدر آب برسانیم که سیراب شود و ثانیا آب اضافی بنا به شکل پی ها در آن جمع میشود و ما قادر به تخلیه آن به صورت کامل نمی باشیم . به همین دلیل بر روی قالبها در پی نایلون می کشیم .
  کنترل آکس ها : به صورت کلی میتوانیم تمام کنترل های زیر را در گروه کنترل اکسهای پی حساب کنیم . در اولین مورد می توانیم به قرار دادن آرماتورهای شبکه ای در داخل پی اشاره کنیم . یادآور میشویم که این شبکه باید 5 سانتیمتر کوچکتر از ابعاد پی بافته شده باشد و حدود 2.5 سانتیمتر از هر طرف که به راحتی درون پی قرار گیرد . همچنین لازم است که حداقل 5 سانتیمتر از کف پی بالاتر قرار گیرد که این مورد را با کمک تکه های آجر انجام می دهیم , دلیل آن غرق شدن کامل شبکه در داخل بتن می باشد . ذکر این نکته ضروری میباشد که آرماتور های چپ و راست را با مفتولهای غیر فنری 3 یا 4 به هم متصل میکنیم . کنترل سر کلیه آرماتورها مهم است , باید توجه شود که سر آرماتور به صورت چنگک خم شده و یا به صورت گونیا بر گردانده شود .بازبینی تمام محلهای بر خورد میله گردها ضروری است که ببینیم آیا با مفتول بسته شده یا نه ؟ فاصله میله گردها باید باید یکنوتخت و در حدود 10 سانتیمتر باشد به طوری که بزرگترین دانه بتن به راحتی از داخل آن رد شود.
  کنترل بعدی که میخواهم به آن اشاره کنم بیرون ریختن نخاله ها از داخل فونداسیون می باشد . ببیرون ریختن نخاله ها از داخل فونداسیون که بیشتر و مهمترین جا همان مکانهایی است که شبکه را قرار دادهایم . باید تمامی نخاله های ساختمانی از روی این سطح جمع آوری شده باشند تا در هنگام بتن ریزی یک بتن کامل با مقوامت مورد نظر داشته باشیم . اکثر مواد اضافه ای که در کف پی وجود داشته باشند و با بتن مخلوط شده با بتن تشکیل یک جسم واحد دهند موجب کرمو شدن بتن میود .
  آخرین کنترلی که در این قسمت لازم است به آن اشاره شود بتن مگر می باشد . در این مورد لازم میدانم دوباره بتن مگر را توضیح دهم .
  بن مگر که به آن بتن لاغر یا بتن کم سیمان نیز گفته میشود اولین قشر پی سازی در پی های نقطه ای می باشد . مقدار سیمان در بتن مگر در حدود 100 الی 150 کیلوگرو بر متر مکعب میباشد . در این پی ها بتن مگر به دو دلیل مورد استفاده قرار میگیرد . برای جلوگیری از تماس مستقیم بتن اصلی پی با خاک و برای رگلاژ کف پی و ایجاد سطحی صاف برای ادامه پی سازی . در مجموع باید اشاره کنم که بتن مگر در حدود 10 سانتیمتر ضخامت دارد و همچنین 10 سانتیمتر از طول کل بتن پی بیشتر باشد . لازم است به اندازه کافی بتن مگر سیراب شود تا هنگام بتن ریزی پی بتن مگر برای جبران کمبود آب خود از آب بتن تازه ریخته شده استفاده کند .
  تمام این کنترلها به صورت خلاصه : قبل از بتن ریزی باید حتما یک بار دیگر فاصله محور تا محور آرماتور های ریشه کنترل شده و با نقشه مطابقت داده شود . کلیه میله گردهای دیگر نیز باید کنترل شود . کف پی و اطراف آرماتورها باید کنترل شده و مواد زاید از آن خارج شود . بست های اتصال می باید کنترل شود .

 16. تشكر از اين پست


صفحه 1 از 6 12345 ... آخرينآخرين

تاپیک های مشابه

 1. نحوه اجراي ستون , تیر و ...
  توسط naser_peyvasteh در تالار سازه و سیستم های ساختمانی
  پاسخ ها: 42
  آخرین ارسال: 2013/8/29, 03:01 AM
 2. [ اجرای ستون در اسکلت بتنی ]
  توسط amin1234 در تالار روش های اجرا
  پاسخ ها: 5
  آخرین ارسال: 2011/10/03, 05:03 PM
 3. نحوه اجراي سدهاي مخزني به روش بتن غلتكي Rcc
  توسط vahid_pakrou در تالار بناهای آبی
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2007/4/01, 08:22 PM

برچسب های اين تاپیک

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •