بحث و تبادل نظر در مورد دانش مهندسی و طراحی مهندسی

smmoosavian

عضو جدید
با سلام به دوستان عزیز
بحث من با یکی از دوستان در مورد دانش مهندسی یک توفیق اجباری شد تا چنین تاپیکی راه بندازیم
هدف اصلی این تاپیک اینه : فرهنگ سازی در مورد طراحی مهندسی
توضیح این که : ما ایرانی ها همه چی داریم ولی نمی دونیم چطوری باید استفاده کنیم . توی این تاپیک بیشتر
می خوایم این موضوع رو از لحاظ فلسفی (کلمه بهتر گیر نیاوردم :redface:) یا جنبه نظری بررسی کنیم.
از دیگر اهداف این تاپیک :
1- هدف از ایجاد چنین تاپیکی اینه که هرکس هر تجربه مهندسی که داره بیاد و در اینجا در مورد اون توضیح بده .
2- اگر کسی دوست داره در مورد کارهای گروهی نظریه پردازی کنه جاش همین جاست !!
3- تا به حال بحث های زیادی در این مورد انجام شده ولی این بار می خوایم به جزئیات بپردازیم

ممکنه این سوال پیش بیاد که چرا این تاپیک توی بخش نرم افزارهای مکانیک ایجاد شده ؟؟ جواب : چون اکثر
کسانی که تجربیات کار با نرم افزار رو دارن تجربه های خوبی هم در صنعت دارن .

منتظر همکاری شما دوستان عزیز هستیم :)

من خودم اولین سوال رو مطرح می کنم : وقتی می خوایم روی یه دستگاه یا قطعه که نمونه ساخت خارجی هست مهندسی معکوس انجام بدیم چه کارهایی باید انجام بشه و چه کسانی با چه تخصص هایی در این کار
شرکت کنند ؟؟

CADeng64

عضو جدید
در مورد دستگاه های صنعتی تجربه من این بوده که علاوه بر طراحی اجزا مکانیکی، نیاز به دانش پنوماتیک ، هیدرولیک و PLC هم هست. بنابراین برای کپی کردن ماشین آلات صنعتی نیاز به فرد یا افرادی که در این زمینه ها کار کرده باشند.

smmoosavian

عضو جدید
دقیقا همینطوره ;)
من تابستون روی یک بالابر خارجی کار می کردم از همین بالابرهای شهری، علاوه بر مکانیزم مکانیکی دارای
سیستم هایی شامل جک های هیدرولیکی ،سیستم تقسیم هیدرولیک، سیستم هیدرو موتور برای چرخش روی
پایه ، سیستم PLC و از این قبیل می شد.
کل قطعات مکانیکی اون رو در کتیا مدل کردم حدود 29 روز فقط مدلسازی طول کشید ولی توی بقیه قسمت ها
هنوز نمی دونیم باید چی کار کنیم . جک ها و PLC ردیفه !!! ولی مهم ترین قسمتش سیستم های سنجش
زاویه و سنسورهایی هست که در اون به کار میره و همچنین سیستم تقسیم هیدرولیک که سخت ترین بخشش
هست و اتفاقا در تخصص من هم نیست . به نظر شما چطوری باید برنامه ریزی کنیم ؟؟

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با عرض سلام و تشکر از دوست عزیزم بابت تاپیک مفید ...

خوب راستش من توی صنایع ریسندگی و پالایشگاهی کار کردم ...

حدود یک هفته ای هم هست که دارم روی 2 تا ایده ی جدید که در ایران سابقه نداره کار میکنم ...

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
با سلام به دوستان عزیز
بحث من با یکی از دوستان در مورد دانش مهندسی یک توفیق اجباری شد تا چنین تاپیکی راه بندازیم
هدف اصلی این تاپیک اینه : فرهنگ سازی در مورد طراحی مهندسی
توضیح این که : ما ایرانی ها همه چی داریم ولی نمی دونیم چطوری باید استفاده کنیم . توی این تاپیک بیشتر
می خوایم این موضوع رو از لحاظ فلسفی (کلمه بهتر گیر نیاوردم :redface:) یا جنبه نظری بررسی کنیم.
از دیگر اهداف این تاپیک :
1- هدف از ایجاد چنین تاپیکی اینه که هرکس هر تجربه مهندسی که داره بیاد و در اینجا در مورد اون توضیح بده .
2- اگر کسی دوست داره در مورد کارهای گروهی نظریه پردازی کنه جاش همین جاست !!
3- تا به حال بحث های زیادی در این مورد انجام شده ولی این بار می خوایم به جزئیات بپردازیم

ممکنه این سوال پیش بیاد که چرا این تاپیک توی بخش نرم افزارهای مکانیک ایجاد شده ؟؟ جواب : چون اکثر
کسانی که تجربیات کار با نرم افزار رو دارن تجربه های خوبی هم در صنعت دارن .

منتظر همکاری شما دوستان عزیز هستیم :)

من خودم اولین سوال رو مطرح می کنم : وقتی می خوایم روی یه دستگاه یا قطعه که نمونه ساخت خارجی هست مهندسی معکوس انجام بدیم چه کارهایی باید انجام بشه و چه کسانی با چه تخصص هایی در این کار
شرکت کنند ؟؟

سوال سختیه، چون جواب آن برای هر قطعه و دستگاه متفاوت است. نکته ای که من باید با آن اشاره کنم توجه به نکاتی است که در طراحی قطعات بکار رفته است. اگر قرار باشد دستگاهی داخلی ساز شود و تغییری در آن داده نشود یا مدل های جدیدتری تولید نشود چندان نیازی به توجه به این بخش نیست. کافی است هندسه و جنس کاملا یکسانی برای تک تک قطعات تولید شود. اما اگر قرار باشد نمونه جدیدتری از آن تولید شود نیاز به دانشی است که در پشت تک تک اجزا و ویژگیهای قطعات وجود دارد. گاهی حتی رنگ یک قطعه هم در کارکرد آن موثر است و تغییر دادن آن ممکن است مشکل ساز شود.

مثالی بزنم. بیاد دارم زمانی که تازه درگیر کار طراحی بدنه خودرو شده بودم برای کسب تجربه بدنه تک تک خودرو ها مورد وارسی قرار می دادم. گاهی در جاهای مختلف بدنه با شکل ها و فرم هایی عجیب و غریب و پیچیده ای روبرو می شدم و از خودم سوال می کردم طراح چرا بیخود اینقدر به خود زحمت داده تا قطعه ای را با این شکل پیچیده و گران قیمت تر ایجاد کند و اگر فلان کار را می کرد که خیلی آسانتر و ارزانتر می شد! ولی وقتی در پروژه اول ضرورتها و نیازهای گوناگون و متنوعی را که از دیدگاه های مختلف مهندسی و توسط گروه های دیگری مثل سیستم تعلیق یا موتور و ... بیان می شد را دیدم متوجه شدم که واقعا در پشت هر جز کوچکی علتی نهفته است و هر چیزی که در ظاهر بسیار ساده می آید آنقدر هم بی پشتوانه و ساده نیست از یک پیچ ساده گرفته تا ....

از دیدگاه مدیریت فنی پروژه و در فرآیند توسعه یک محصول، قبل از شروع طراحی، مرحله ایده پردازی concept design قرار دارد که در آن به محصول بطور کلی نگریسته می شود. این مرحله در ایران (و در ایران خودرو که یکی از پیشرو ترین ها در پیاده سازی سیستم ها از این دیدگاه است) بسیار کوتاه است و شاید در مقایسه با زمان بندی یک پروژه یک درصد وقت را هم به خود اختصاص ندهد. یکی از تفاوت هایی که من بین شرکت های غربی و ایران دیده ام همین بخش است. قبل از انتخاب نهایی ایده concept freeze آن را بار ها و بارها شخم می زنند و حتی در مورد اینکه جزییات کار که هنوز هیچ قدمی در مورد آن صورت نگرفته بحث و جدل ها می کنند. از اینرو حتی قبل از شروع جزییات کار تصویری شفاف از آنچه قرار است ایجاد شود بوجود می آید.
نکته دیگر این است که برای هر چیز کوچکی سراغ متخصص آن می روند. انتخاب یک پیچ را در نظر بگیرید! به نظر دو دو تا چهارتاست. اما یک شرکت طراح در مورد کاربرد یک پیچ در یک محصول، ممکن است متخصص قطعات استاندارد هم داشته باشد که کار و تخصصش انواع پیچ و مهره، جنس و پوشش و ....است!

خلاصه کنم، مهندسی معکوس به شما درصد کوچکی از علم و دانش طراحی آن محصول را می دهد نه همه آن. بهترین روش برخورد در چنین پروژه هایی گذاشتن یک علامت سوال بزرگ جلوی هر چیزی است که می بینید. کاربرد و ظیفه هر قطعه یا هر جز چیست و چرا این است؟ جنس چیست و چرا این است؟ هندسه چیست و چرا این است؟ روش نصب چیست و چرا؟ و .....

smmoosavian

عضو جدید
با عرض سلام و تشکر از دوست عزیزم بابت تاپیک مفید ...

خوب راستش من توی صنایع ریسندگی و پالایشگاهی کار کردم ...

حدود یک هفته ای هم هست که دارم روی 2 تا ایده ی جدید که در ایران سابقه نداره کار میکنم ...

یعنی بعد از اینکه شما روش کار کردید سابقه دار میشه ؟؟ :surprised:
خوب مهندس بگو بینیم چیه ؟؟

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در مورد طرحام بگم ؟

خوب خودت که دستت تو کاره و میدونی توی کشور ما کپی رایت معنی نداره

یه کلام بگی سریع یکی دیگه اسم خودش ثبت میکنه

نمونشو توی کلاس خودمون دارم

از داوود بپرسی بهت میگه

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
اول از همه بابت زدن این تاپیک ممنونم و امیدوارم بتونیم از هم چیزهای مختلف درباره ی طراحی یاد بگیریم
من توی یک گروه هستم که داریم برای مسابقات خودرو می سازیم
تا جایی که من تجربه دارم و کاری هم که ما می کنیم تقریبا تمام مهندسی معکوس هست
به نظر من مشکلی که الان ما بهش برخورده ایم اینه که الان همه دانشجوها فقط بلدند با سالید و کتیا تا حدودی کار کنند البته خودم هم همین طور بودم تا وارد گروه شدم
این هم دلیل داره چون توی بازار و دانشگاه فقط کتیا و سالید مطرح می شه و نرم افزارهای دیگه اصلا استفاده و معرفی نمی شه

smmoosavian

عضو جدید
اول از همه بابت زدن این تاپیک ممنونم و امیدوارم بتونیم از هم چیزهای مختلف درباره ی طراحی یاد بگیریم
من توی یک گروه هستم که داریم برای مسابقات خودرو می سازیم
تا جایی که من تجربه دارم و کاری هم که ما می کنیم تقریبا تمام مهندسی معکوس هست
به نظر من مشکلی که الان ما بهش برخورده ایم اینه که الان همه دانشجوها فقط بلدند با سالید و کتیا تا حدودی کار کنند البته خودم هم همین طور بودم تا وارد گروه شدم
این هم دلیل داره چون توی بازار و دانشگاه فقط کتیا و سالید مطرح می شه و نرم افزارهای دیگه اصلا استفاده و معرفی نمی شه

دوست عزیز میشه بگی تو کدوم دانشگاه هستی ؟ یه کم در مورد خودروها توضیح بده لطفا

بالا