رفع اشکال | درک عمومی و منظر آزمون ارشد معماری

memar_lahijani

عضو جدید
من وقتی عکسشو طوری می گردونم جلو چشمم که هر دفعه یکی از راس هایی که تو گزینه ها هست تو نقطه ی شمال ( یعنی جایی که میخ نصب هست ) قرار می گیره فکر کنم توجیه می شم .:redface:

mahyar21

عضو جدید
من وقتی عکسشو طوری می گردونم جلو چشمم که هر دفعه یکی از راس هایی که تو گزینه ها هست تو نقطه ی شمال ( یعنی جایی که میخ نصب هست ) قرار می گیره فکر کنم توجیه می شم .:redface:
با توضیحات عالی دوستان نهایتا گرفتم قضیه رو.:)
روش شما هم یجورایی پاسخ رو میرسونه ولی چون جسم نامتقارنه نمیشه به این روش اعتنا کرد.;)

mehmari

عضو جدید
سوتی در کتاب پارادایم های پردیس ... آخه این چه وضعشه ؟ یکی نیست بگه آخه خانم دکتر آزاده شاهچراغی این اشتباهات از یه دکتر بعید ... بالاخره باغ گلشن طبس افشاریه هستش یا قاجار ؟ اصلا پلانش چرا اینقدر فرق داره ؟ اگه کسی میدونه بگه ...

مشاهده پیوست 154637مشاهده پیوست 154638
پارادایم های پردیس اشکال دیگه ای هم داره:
تو تصاویر رنگی اولیه عکس بالایی بروجرد نیست. بیرجنده
بقیش رو چاپ جدید حل کرده (مثل تقسیم سه تایی باغ ها)

Anita.Mosavi

عضو جدید
پارادایم های پردیس اشکال دیگه ای هم داره:
تو تصاویر رنگی اولیه عکس بالایی بروجرد نیست. بیرجنده
بقیش رو چاپ جدید حل کرده (مثل تقسیم سه تایی باغ ها)

یه سوال سریع:
منصوری؟ اعتضادی؟ شاهچراغی؟ شیبانی؟ کدوم مهم تره؟

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
2w.jpg1w.jpgدوستان جواب سوال 94 چجوری حساب کرده و جواب سوال 96 چرا 3 شده پس:confused::eek:

adroit

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
تو کتاب منظر سپاهان چاپ اولش صفحه 184 عکس باغ ارم رو گذاشته نوشته ویلا لانته!!!! ویلا لانته پلانش اینه حتی یه ذره هم شبیه نیستن!!!! :villa_lante1309371230060.jpg

n.b1987

عضو جدید
بچه ها میشه این سوالمو جواب بدین
96-ازمون2 ای که ساراجون دادن
یک کاروانسرای قدیمی در داخل شهر کرمان پس از مرمت بایستی یک کاربری پیدا کند به نظر شما مناسبترین کاربری برای انها کدام است
1-تبدیل به حمام عمومی 2- تبدیل به موزه نیروی انتظامی
3- تبدیل به تعمیرگاه 4 تبدیل به یک استراحتگاه و رستوران بین راهی

اولین گزینه ای که من حذف کردم 4 بود چون گفته بین راهی و سوال گفته داخل شهر

من 2 رو زدم
اشتباه می کنم؟خودش تو سوال گفته داخل شهر بعد ج زده بین راهی میشه

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یک کاروانسرای قدیمی در داخل شهر کرمان پس از مرمت بایستی یک کاربری پیدا کند به نظر شما مناسبترین کاربری برای انها کدام است

من 2 رو زدم
خب حمام به خاطر مسائل رطوبتیش و عایق و این مسائل و همچنین سیرکولاسیون حذف میشه
اگه بخوان تبدیل به موزش کنن باید خیلی از المانهای داخلیشو حدف کنن و همجنین به خاطر مسئله نور وباز هم سیرکولاسیون حذف میشه
3 رو که دیگه تابلو رده......
4.بهترین گزینس(چنانکه خیلی از رستوران ها رو میبینیم که سنتی اند (ولی تعمیر گاه سنتی ندیدم حالا اگه مثلا تعمیر وسایل سنتی یا فرش بود باز میشد کاریش کرد)...خیلی وقتهام باید رجوع کنیم به تاریخ مثلا یکی از نغیرر کاربری های مناسب کاروانسرا هتل میتونه باشه یا غیره.چون قبلا نمونشو تو تاریخ معاصر داشتیم
(تو درک ممکنه همه جوابا اشتباه و یا درست باشن باید بهترین گزینه رو انتخاب کنیم که بعضا شایدم صحیح نباشه
در رابطه با کلمه بین راهی باید بگم همین موارد هست که درک رو خیلی ها نمیتونن بزنن.درحقیقت شاید عنوان درستش این باشه درک معماری و هوش

آخرین ویرایش:

معمارباشی

عضو جدید
خب سوالش درست نیست دیگه منم نمی گم 2 درسته:w13: :D
این سوال هم سر کلاس علی عسگری هم سر کلاس علی طباطبایی مطرح شد !
هر دو هم گفتن 4 !
بین راهی یعنی بین دو مسیر ... ممکنه من مسیرم از یزد به مشهد باشه پس طبس می شه بین راهی !
نمی گم درسته ها ! ولی منطق کنکور ما هم این جوریه و نمی شه کاریش کرد !!!

qazal.

عضو جدید

من 2 رو زدم

گزینه 4 درسته....

n.b1987

عضو جدید
بچه ها من این درکایی رو که ساراجون اورده داغون می زنم روی هم رفته 30-50 درصد
چی کار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟8 تا غلط 6 تا...:wallbash:

آخرین ویرایش:

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
برای درک به نظرم فقط باید تست کار کرد(به غیر از یه سری مباحث مث پرسپکتیو ، رنگ ، و........)
یه کتاب خوب که کلی هم تست داره درک عمومی راهیان ارشد هستش
اونارو که بزنی قلق دستت میاد

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چند تا نکته میگم رعایت کن تا به کاری که من کردم کنکور 92 واسه تو اتفاق نیفته1-توی سوالای درک نباید به همه ی سوالا جواب بدیم(خیلی مهمه) 2-سوالا رو با دقت بخون خیلی دقیق مثلا 3 بار 4 بار 3-جوا بها با تحلیل به دست میان یعنی اینجوری نیست که اولین گزینه ای که به نظرت درست اومد درست باشه (برای دست یابی به تحلیل درست باید بری سراغ کتابایی مثل فرم فضا نظم و زیبایی شناسی اونارو هم به دید حفظ کردن نخون بفهمی چی گفته مسئله حلههه)4- توی بعضی سوالات از بین چند تا غلط باید درسترینشو انتخاب بکنی دوباره از بین چند تا درست هم درسترین باید انتخاب بشه

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان یه تحلیلی بکنیم ببینیم واقعن این درک که زیاد هم نباید شاخش کرد سوالاش بر چه مبنایی طرح میشن.البته من خودم به یه نتایجی رسیدم ........... 1-اکثر مواقع پرسپکتیو و سایه جز سوالا هست 2-اقلیم همیشه سوال داشته یعنی من کتاب ابنیه سنتی قبادیان رو مطمئنم که هر سال یک یا دو سوال توی درک داشه3-همیشه یه سوالی بوده که به فن ونیروها ربط داشته باشه 4- کتابای سبک و اسلامی پیر نیا هم در این سوالات نقش داشته و دارند.5-....

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان یه تحلیلی بکنیم ببینیم واقعن این درک که زیاد هم نباید شاخش کرد سوالاش بر چه مبنایی طرح میشن.البته من خودم به یه نتایجی رسیدم ........... 1-اکثر مواقع پرسپکتیو و سایه جز سوالا هست 2-اقلیم همیشه سوال داشته یعنی من کتاب ابنیه سنتی قبادیان رو مطمئنم که هر سال یک یا دو سوال توی درک داشه3-همیشه یه سوالی بوده که به فن ونیروها ربط داشته باشه 4- کتابای سبک و اسلامی پیر نیا هم در این سوالات نقش داشته و دارند.5-....
بهترین کتابی که هم میتونه تو تنطیم و هم تو درک عمومی خیلی کمک کنه کتاب ساسان مرادی هست...........کتاب اقلیم قبادیانم کتاب خوبیه
اونی که در رابطه با فن هستش اگه فنتونو خوب خونده باشین میتونین جواب بدین
پرسپکتیوهم اگه مسلط باشین میتونین بزنین چیزی که میمونه سواد یصری (که کتاب میانی هنرهای نجسمی هنرستان یا فرم فضا نظم جوابگو هست همچنین مباحث رنگ اونم هنرستان کتابش خوبه یا فوقش یه سه چهار صفحه مقاله
کتاب مبانی طراحی معماری هنرستانم خوبه در رابطه با سوالایی که در رابطه با عرصه ها و فضا ها میاد
همیشه از ضوابط شهرداریم سوال اومده در رابطه با تراکم و درصد ،معلولین،نابینایان و ...........ـالبته اکثر اینا تو کتاب راهیان ارشد و عسگری آورده شده)
ولی در وهله اول تست.تست..تست اینارو بخونی بدون اینکه تست بزنی بی فایدس

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز

تازه زياد ميزني
توي ازمون اصلي اين مقدار بزني كه غوغاست

دارمش.. میزنم امیدی ندارم......تست کنکاشم میگیرم میزنم..اما امیدی ندارم..نمیشه..
ربطي به اميد نداره
به نظر من درك واقعا همون چيزايي هست كه تو 4 سال يادگرفتيم
نمونه سوال و تستم خوبه اما تستاي عسگري مخصوصا و راهيان ارشد اينقد ديگه تبادل شده كه كسي طرفشم نميره كه بخاد به اون سبك سوال بده
فقط يه تمرينه

چند تا نکته میگم رعایت کن تا به کاری که من کردم کنکور 92 واسه تو اتفاق نیفته1-توی سوالای درک نباید به همه ی سوالا جواب بدیم(خیلی مهمه) 2-سوالا رو با دقت بخون خیلی دقیق مثلا 3 بار 4 بار 3-جوا بها با تحلیل به دست میان یعنی اینجوری نیست که اولین گزینه ای که به نظرت درست اومد درست باشه (برای دست یابی به تحلیل درست باید بری سراغ کتابایی مثل فرم فضا نظم و زیبایی شناسی اونارو هم به دید حفظ کردن نخون بفهمی چی گفته مسئله حلههه)4- توی بعضی سوالات از بین چند تا غلط باید درسترینشو انتخاب بکنی دوباره از بین چند تا درست هم درسترین باید انتخاب بشه
اون كه قرمز كردم خيلي درسته
ميگن سوالا پشتش يه تحليله درسته بايد موشكاي كني
اتفاقا من شنيدم نبايد روش خيلي تمركز كني چون سوالو ميبري به سمت تحليل خودت و از منظور طراح دور ميشي

اگه سايه و پرسپكتيو و اين چيزا رو بلد باشين اره ميتونين بزنين و درصد خوبي كسب كنين اما همينام خودش تكنيك داره ممكنه اصولو بلد باشين ولي نتونين سوالو حل كنين!
خوب تو درك هر چي بيشتر مطالعه كرده باشين بيشتر بلديد
بستگي به شانسم داره شك نكنين
سوالات رنگ هم فقط براي ازاد مياد.سراسري نمياد
سوالات راهسان ارشد هم كتاب دركش هم جمع بنديش خوبه
بد نيست به عنوان نمونه بزنين

بهترین کتابی که هم میتونه تو تنطیم و هم تو درک عمومی خیلی کمک کنه کتاب ساسان مرادی هست...........کتاب اقلیم قبادیانم کتاب خوبیه
اونی که در رابطه با فن هستش اگه فنتونو خوب خونده باشین میتونین جواب بدین
پرسپکتیوهم اگه مسلط باشین میتونین بزنین چیزی که میمونه سواد یصری (که کتاب میانی هنرهای نجسمی هنرستان یا فرم فضا نظم جوابگو هست همچنین مباحث رنگ اونم هنرستان کتابش خوبه یا فوقش یه سه چهار صفحه مقاله
کتاب مبانی طراحی معماری هنرستانم خوبه در رابطه با سوالایی که در رابطه با عرصه ها و فضا ها میاد
همیشه از ضوابط شهرداریم سوال اومده در رابطه با تراکم و درصد ،معلولین،نابینایان و ...........ـالبته اکثر اینا تو کتاب راهیان ارشد و عسگری آورده شده)
ولی در وهله اول تست.تست..تست اینارو بخونی بدون اینکه تست بزنی بی فایدس

ساسان مرادي عاليه عاليه عاليه

من پارسال دو سه دور جزوه عسگری رو خوندم (این مباحثی که گفتی به تفکیک و اهمیت اش تو جزوه هست-الانم که کتابش اومده) تستاشم زدم از اون جزوه تست عسگری..حتی خیلی از تستای راهیان هم زدم
بزرگترین مشکلم اینه که زده تو درک زیاد دارم ..اول خیلی مطمئنم توجواب بعدم میگم اگه درست باشه چی میشه..............
حالا دارم روش کار میکنم که اینقد طمع نکنم..
پارسال با کلی خوشحالی از سرجلسه اومدم بیرون اما درک کارمو ساخت16 درصد:crying2:
علی طباطبایی ایوان خانه کلاس درکشو 5 تا صبح تاشب تو 5 هفته میگیره400 برم؟؟نمیدونم..:question:

بابا درك عسگري مگه چيه؟هر چي تو اقليم و تاريخ و منظر و فن خونديم +يكمم چيزاي ديگه
به نظر من جزوش بيشتر از اينكه به درد درك بخوره يه مروره به كل كتابا

درک یه چیز بی حساب و کتابیه ممکنه کلاس کمکت کنه ممکنه بدتر گیجت کنه عزیزم
به نظرم اگه جيبت ميتونه برو كلاس چون حداق ل بهت اعتماد به نفس و حس برتري به بقيه رو ميده

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
ببخشيد ساسان مراديو عصركنكاش داره؟مال كجاست؟؟

يه كتاب قطع آ4 كه جلدش مشكيه و روش يه برش از يه ساختمون كشيده
ربطي به عصر كنكاش نداره
البته توي سوالاش اومده از كنكور 80-81 و ... هم سوال داده كه ديگه خيلي قديميه من پدرم در اومد سر اينا ولي كتاب عالي هست

arefeh

کاربر ممتاز
پچه ها درک بخش 6 ک سارا جون گذاشتن رو داشتم الان تستهاشو میزدم...خیلی آسون بود:eek:چه حوب بود اگه اینجوری ککنکور میومد...نمیگم همشو درست زدم اما خوب 13 تاشو درست زدم 5 تا غلط 2 تا هم نزدم ک کاشکی میزدم...چون درست گفته بودم اما از ترسم نزدم...ولی ی سئوال برام پیش بود تو پاسخنامه سئوال 15 این چی گفته تو جواب؟؟؟چه ربطی به شکل داره؟؟میشه یکی به من توضیح بده...فکر کنم خنگ شدم

وااااااااااااااااااااای این سئوالها چقدر راحتهههههه...بخش 2 رو هم راحت بود....چی میشد اینجوری سئوال میدادن
یه سئوال تو بخش 5 سئوالاتی درک ک دانلود کردیم سئوال 100 توی پاسخنامه با رنگ سبز گزینه 4 رو زده از نظر من گزینه 3 درسته...آخه الکی ک نمیان اقامتی ها رو زیاد کند...باید اول بررسی بشه بعد....شاید جای دیگه نیاز باشه؟؟؟راهنمایی میکنید ک چرا اشتباهه نظرم؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

qazal.

عضو جدید
پچه ها درک بخش 6 ک سارا جون گذاشتن رو داشتم الان تستهاشو میزدم...خیلی آسون بود:eek:چه حوب بود اگه اینجوری ککنکور میومد...نمیگم همشو درست زدم اما خوب 13 تاشو درست زدم 5 تا غلط 2 تا هم نزدم ک کاشکی میزدم...چون درست گفته بودم اما از ترسم نزدم...ولی ی سئوال برام پیش بود تو پاسخنامه سئوال 15 این چی گفته تو جواب؟؟؟چه ربطی به شکل داره؟؟میشه یکی به من توضیح بده...فکر کنم خنگ شدم

احتمالا داشته یه تست دیگه رو هم جواب میداده همزمان.... :)

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
وااااااااااااااااااااای این سئوالها چقدر راحتهههههه...بخش 2 رو هم راحت بود....چی میشد اینجوری سئوال میدادن
یه سئوال تو بخش 5 سئوالاتی درک ک دانلود کردیم سئوال 100 توی پاسخنامه با رنگ سبز گزینه 4 رو زده از نظر من گزینه 3 درسته...آخه الکی ک نمیان اقامتی ها رو زیاد کند...باید اول بررسی بشه بعد....شاید جای دیگه نیاز باشه؟؟؟راهنمایی میکنید ک چرا اشتباهه نظرم؟
من هم موافقم گزینه 3 باید درست باشه.احتمال زیاد خودش هم شک داشته !!!!!!!!!!!!

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من هم موافقم گزینه 3 باید درست باشه.احتمال زیاد خودش هم شک داشته !!!!!!!!!!!!

نه صد درصدگزینه 4 درسته........شما برای طراحی هر فضایی اول باید به استانداردها توجه کنین (مثل طرحهای دانشگاه اول استانداردها بعد تظابقش با شرایط اقلیمی و منطقه ای).........یا طرحهای شهرداری...شما درصد تراکم و غیره رو اول باید بهش توجه کنین

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با فرض اینکه در یک زمین با ابعاد 99 متر در 99 متر)بر خیابان(، حداکثر میزان قابل ساخت در زمینهای شمالی و -
جنوبی در محدوده 96 درصد به علاوه 9 متر چند مترمربع خواهد بود؟
1(شمالی 1.854 و جنوبی 2 18254 ( شمالی 18254 و جنوبی 1.854
3( شمالی و جنوبی 4 1.854 ( شمالی و جنوبی 18254
بچه ها این ضوابتو از کجا بیارم یه فایل مفید و شسته رفته.هر ساله ازش سول میاد..تا حالا صد باره پست میدم هیشکی ج نمیده قضیه مهمی هم هس تو درک نمیدونم چرا برا کسی مهم نی

lena.0

عضو جدید
کاربر ممتاز
با فرض اینکه در یک زمین با ابعاد 99 متر در 99 متر)بر خیابان(، حداکثر میزان قابل ساخت در زمینهای شمالی و -
بچه ها این ضوابتو از کجا بیارم یه فایل مفید و شسته رفته.هر ساله ازش سول میاد..تا حالا صد باره پست میدم هیشکی ج نمیده قضیه مهمی هم هس تو درک نمیدونم چرا برا کسی مهم نی
مشاهده پیوست ضوابط و استاندا&#1.rar

این خلاصه یه فابل 60 مگیه

3ara6erafat

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه صد درصدگزینه 4 درسته........شما برای طراحی هر فضایی اول باید به استانداردها توجه کنین (مثل طرحهای دانشگاه اول استانداردها بعد تظابقش با شرایط اقلیمی و منطقه ای).........یا طرحهای شهرداری...شما درصد تراکم و غیره رو اول باید بهش توجه کنین

یه کتاب تو کتابفروشی خانه عمران دیدم یه بار راجب به همین ضوابط بود. برم ببینم دارتش هنوز

bita-archi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستیا چند تا سئوال راجع به آزمون مرکز البته درک معماریش فقط:
سوال 96 و 97 رو میتونین توضیح بدین؟

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستیا چند تا سئوال راجع به آزمون مرکز البته درک معماریش فقط:
سوال 96 و 97 رو میتونین توضیح بدین؟
96 رو من خودم هم مشکل دارم باهاش که هنوز به نتیجه نرسیدم.اما سوال 97 که خیلی سوال خوبیه وقتی توی سازه کابلی یه نیرویی وارد میشه در تکیه گاها ما رانش به سمت داخل داریم که با اضافه شدن یه قوس رانش به سمت بیرون خواهیم داشت که هر دو نیرو در این حالت خنثی میشن و ماکت پایدار میمونه.

lena.0

عضو جدید
کاربر ممتاز
96 رو من خودم هم مشکل دارم باهاش که هنوز به نتیجه نرسیدم.اما سوال 97 که خیلی سوال خوبیه وقتی توی سازه کابلی یه نیرویی وارد میشه در تکیه گاها ما رانش به سمت داخل داریم که با اضافه شدن یه قوس رانش به سمت بیرون خواهیم داشت که هر دو نیرو در این حالت خنثی میشن و ماکت پایدار میمونه.

سوال 96 هم بخاطر اون خط وسطه
به جزوه حامد آقایی مراجعه کنید نوشته
اگه در ترسیم رمپ خط وسط رو بزاری جهت فلش ها جهت پایین رو نشون میدن یعنی جهت حرکت آب وقتی روی رمپ آب میریزی
اگه نباشه بالا رو نشون میدن
باید به حالت اجراش دقت کنی
اگه متوجه نشدید یجور دیگه بگم

bita-archi

عضو جدید
کاربر ممتاز
مگه تو 97 اتصال سمت چپ غلتکی نیس؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟من فک کردم غلتکیه واسه همین گیج زدم

بالا