پاداش زنان در بهشت چیست؟

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سوال : سلام .چرا اینقدر در قرآن از حوریان بهشتی به عنوان پاداش مردان گفته شده؟و چرا برای زنان چنین پاداشی نیست؟آیا این موضوع با عدالت خدا در منافات نیست؟در ضمن شاید زنی دلش نخواهد همسرش حوری بهشتی داشته باشد.این موضوع واقعا مایه سلب آرامش روحی من است.

پاسخ : با سلام و احترام

بنا به آنچه در قرآن کریم آمده است زنان با ایمان در قیامت در كنار زنان بهشتى (حورالعین) با مردان بهشتى قرین مى‏باشند.

و زنان با ایمان با همسران با ایمان خود وارد بهشت مى‏شوند.اُدْخُلُوا اَلْجَنَّةَ أَنْتُمْ وَ أَزْواجُكُمْ تُحْبَرُونَ‏ وارد بهشت شوید شما و همسرانتان در نهایت شادباش‏(زخرف، آیه 70). و منظور از ازدواج، همان زنان با ایمانى هستند كه در دنیا بودند،(تفسیر المیزان، ج 18، ص 129).

و بودن در كنار همسران با ایمان و مهربان هم براى مردان لذت‏بخش است و هم براى زنانشان.

2- هُمْ وَ أَزْواجُهُمْ فِی ظِلالٍ عَلَى اَلْأَرائِكِ مُتَّكِؤُنَ‏؛ آنها و همسرانشان در سایه‏هاى قصرها و درختان بهشتى بر تخت‏ها تكیه كرده‏اند(یس، آیه 56).

و آیاتى كه داخل شدن همسران صالح را به بهشت وعده داده شده است. از جمله: رَبَّنا وَ أَدْخِلْهُمْ جَنَّاتِ عَدْنٍ اَلَّتِی وَعَدْتَهُمْ وَ مَنْ صَلَحَ مِنْ آبائِهِمْ وَ أَزْواجِهِمْ وَ ذُرِّیَّاتِهِمْ إِنَّكَ أَنْتَ اَلْعَزِیزُ اَلْحَكِیمُ‏(مؤمن، آیه 8). جَنَّاتُ عَدْنٍ یَدْخُلُونَها وَ مَنْ صَلَحَ مِنْ آبائِهِمْ وَ أَزْواجِهِمْ وَ ذُرِّیَّاتِهِمْ‏(رعد، آیه 23).

از این آیات استفاده میشود كه زنان و مردانى كه در این دنیا همسر یكدیگرند هرگاه هر دو با ایمان و بهشتى باشند در آنجا به هم ملحق مى‏شوند و با هم در بهترین شرایط و حالات زندگى مى‏كنند و حتى از روایات استفاده مى‏شود كه مقام این زنان برتر از حوریان بهشت است به خاطر عبادات و اعمال صالحى كه در این جهان انجام داده‏اند، و در برخی منابع كلامى و روایى چنین آمده كه در روز قیامت، اگر همسر زن مؤمن، اهل بهشت بود، او را اختیار مى‏كند و اگر از اهل جهنم بود، یك مرد را از میان مردان بهشتى برمى‏گزیند. شاید فلسفه این كار این باشد كه زن برخلاف مرد، از نظر طبیعت تعدّد پذیر نیست. به همین جهت مردى را انتخاب مى‏كند.

اما گروهى - از جمله آیت‏ اللَّه مكارم شیرازى در مقابل مدعى‏اند كه‏حورالعین مى‏تواند مذكّر هم باشد. براساس این نظر شاید علت اینكه اوصاف حورى كه در قرآن به كار رفته، بر مؤنث دلالت مى‏كند، به این جهت باشد كه گفت و گو و محاوره در آن آیات، با طایفه مردان مؤمن بوده است، نه با زنان مؤمن دنیوى. از این رو شیوه محاوره، اقتضا دارد كه چنین اوصافى براى این موجودات، ذكر شود. از مضمون برخى آیات و روایات، چنین برمى‏آید كه مسئله لذت‏هاى جنسى، اختصاصى به مردان ندارد؛ بلكه زنان نیز در بهشت مى‏توانند براى خویش شوهرانى دلخواه برگزینند. اصطلاح «حور» نیز اختصاصى به زنان ندارد؛ بلكه حورهاى مذكر نیز در بهشت وجود دارند. براى نمونه از امیرمؤمنان‏علیه السلام روایت شده است: «در بهشت بازارى است كه در آن خرید و فروشى نیست؛ تنها در آنجا تصویر مردان و زنان وجود دارد. هر كس كه تمایلى به آنان پیدا كند، از همان جا بر او وارد مى‏شود» بحارالانوار، ج 1، ص 148.

در بهشت هم حوریان بهشتى وجود دارند كه از نعمت‏هاى بهشتى‏اند و در دنیا نبوده‏اند و هم زنان دنیا - كه اهل بهشت باشند با زیبایى و شكوهى برتر از حوریان در بهشت حضور دارند و چنانچه مایل باشند، به شوهران خویش مى‏پیوندند.

بنابراین لذت‏هاى بهشت مخصوص مردان بهشتى نیست، بلكه كسى كه داخل بهشت می ‏شود از نعمت‏ها و زیبایى‏ها لذت خواهد برد.

چنان كه قرآن مى ‏فرماید: وَ فِیها ما تَشْتَهِیهِ اَلْأَنْفُسُ وَ تَلَذُّ اَلْأَعْیُنُ‏ در بهشت آنچه دل خواهد و چشم از آن لذت مى‏برد موجود است‏(زخرف، آیه 71) و در این امر نیز بین مرد و زن بهشتى فرقى نیست هر كدام از آنها هر نوع لذتى بخواهند بر ایشان موجود است و براى زنان بهشتى نیز مردان بهشتى بدلخواهشان هست.

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=851&consultationID=842392

ITDeveloper

عضو جدید
کاربر ممتاز
خدایا یه چند تا از اون حوریای چشم درشتی که اونورشون معلومه و ....(این جاهاش ساسنور شده) رو نصیب ما بکن
آمییییییییییییییییییییییییییییییییییییییین:w36:

:D

:w21::w21:

software_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید یه سوالی الان مطرح شد. چرا کاری که در دنیا همش منع میشه از سوی اسلام (منظورم همون لذت بردن از روابط ج ن س ی) در اون دنیا به عنوان پاداش در اختیار خوبان قرار میگیره؟! اگه بده پس چرا اونجا خوبه و اگه خوبه پس چرا اینجا بده؟!

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ببخشید یه سوالی الان مطرح شد. چرا کاری که در دنیا همش منع میشه از سوی اسلام (منظورم همون لذت بردن از روابط ج ن س ی) در اون دنیا به عنوان پاداش در اختیار خوبان قرار میگیره؟! اگه بده پس چرا اونجا خوبه و اگه خوبه پس چرا اینجا بده؟!
:surprised:

کجای اسلام لذت بردن از روابط جنسی منع میشه؟
اون چیزی که منع میشه روابط خارج از ادواجه، ولی بعد از ازدواج این یکی از حقوق متقابل زن و شوهره...

software_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
:surprised:

کجای اسلام لذت بردن از روابط جنسی منع میشه؟
اون چیزی که منع میشه روابط خارج از ادواجه، ولی بعد از ازدواج این یکی از حقوق متقابل زن و شوهره...

دقیقا منع میشه و منظور بنده بحث تقوی و عفت پیشه کردن و دوری از این جور مسائله که واقعا در اسلام هست. بحث مال زمانیه که فرد ازدواج نکرده، اگه ازدواج کرده باشه که خب مشخصه که همه ابهامات برطرف میشه. از یه طرف در زندگی منعش میکنن و از طرف دیگه شما رو به وعده و وعید در دنیای پس از مرگ برای رسیدن به لذت های جسمی و جنسی دلخوش میکنن. منطقش رو میشه کاملا بشکافید!

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
دقیقا منع میشه و منظور بنده بحث تقوی و عفت پیشه کردن و دوری از این جور مسائله که واقعا در اسلام هست. بحث مال زمانیه که فرد ازدواج نکرده، اگه ازدواج کرده باشه که خب مشخصه که همه ابهامات برطرف میشه. از یه طرف در زندگی منعش میکنن و از طرف دیگه شما رو به وعده و وعید در دنیای پس از مرگ برای رسیدن به لذت های جسمی و جنسی دلخوش میکنن. منطقش رو میشه کاملا بشکافید!

نه منع نشده
فقط قانونمندش کردند.
با این همه پیشرفتی که در علوم پزشکی و روانشناسی شده عجیب نیست که بازم میگید چرا؟
یعنی واقعا به نظرتون اشتباهه که بین روابط زن و مرد قید و بندی وجود داشته باشه؟

الان فرض کنید این دستورات دینی وجود نداشت. خودتون مرزی برای روابطتون قایل بودید یا نه؟ ان مرز به نظرتون چقدره؟

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوست عزیز
در بهشت هم به عنوان زن و شوهر هستند.

ضمن آنکه این فقط توصیفی است برای درک کردن ما، لذت های اون دنیا لزوما به همین سبک دنیایی نیست.

ITDeveloper

عضو جدید
کاربر ممتاز

دوستان خوب گفتند
اولا که منع نشده و قانون مند شده
ثانیا که اون دنیا هم اینطور نیست که هر کی هر کی باشه
اون جا هم قانون منده و مطمئنا عفت رعایت می شه
.
فقط قانونش دیگه 4 تا زن نیست ازادی هر چی دلت می خواد حوری برداری ببری
برو تو بازار حوریا هر چی دلت می خواد بردار بیا خونت
انواع مختلف حوری که وصفش تو قران هست اونجاست که مثل اینا:w21::w21: پر در میاری از خوشحالی
(این قسمت فقط برای مزاح و خنده بود همین)

یه حضرت یوسف هم نصیب ما.....

:w15::w15::w15::w15::w15:
دعای خوبی بود ولی حیف که یه دونه بیشتر حضرت یوسف نداریم و تا دلمون بخواد حوری

software_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه منع نشده
فقط قانونمندش کردند.
با این همه پیشرفتی که در علوم پزشکی و روانشناسی شده عجیب نیست که بازم میگید چرا؟
یعنی واقعا به نظرتون اشتباهه که بین روابط زن و مرد قید و بندی وجود داشته باشه؟

الان فرض کنید این دستورات دینی وجود نداشت. خودتون مرزی برای روابطتون قایل بودید یا نه؟ ان مرز به نظرتون چقدره؟

دوست عزیز
در بهشت هم به عنوان زن و شوهر هستند.

ضمن آنکه این فقط توصیفی است برای درک کردن ما، لذت های اون دنیا لزوما به همین سبک دنیایی نیست.

دوستان خوب گفتند
اولا که منع نشده و قانون مند شده
ثانیا که اون دنیا هم اینطور نیست که هر کی هر کی باشه
اون جا هم قانون منده و مطمئنا عفت رعایت می شه
.
فقط قانونش دیگه 4 تا زن نیست ازادی هر چی دلت می خواد حوری برداری ببری
برو تو بازار حوریا هر چی دلت می خواد بردار بیا خونت
انواع مختلف حوری که وصفش تو قران هست اونجاست که مثل اینا:w21::w21: پر در میاری از خوشحالی
(این قسمت فقط برای مزاح و خنده بود همین)

:w15::w15::w15::w15::w15:
دعای خوبی بود ولی حیف که یه دونه بیشتر حضرت یوسف نداریم و تا دلمون بخواد حوری

دوستان کلا متوجه عرض بنده نشدید. من میگم کلا این قضیه منطقش چیه؟ چرا باید انسان در این دنیا خودش رو در لذاتی محدود کنه که همون لذات رو قراره در دنیای بعد از مرگ به وفور ببینه. یه جورایی این که انسان رو در این دنیا به محدودیت داشتن رهنمون کنی و به تقوایی گوشزدش کنی که پاداشش همون لذات غریزیه! یه کم با منطق و عقل جور در نمیاد.
بعد شماها یه جورایی با قطعیت کامل از اون دنیا صحبت می کنید که انگار از اونجا اومدید! بله من هم تا حدودی از آیات قرآن که توصیف بهشت و جهنم رو داده مطلعم ولی قرآن از جزئیات هیچ صحبتی نکرده. شما چجوری انقدر راحت از جزئیاتی صحبت می کنید که فقط این جزئیات رو از دیگران شنیدید؟!

هزار و یک شب

عضو جدید

احساس جن سی چرا در انسان قرار داده شده ؟ برای تولید مثل و بقای نسل.
آیا در سرای آخرت نیازی به این احساس است ؟ یعنی آیا نیازی به بقای نسل هست ؟ مطمئناً خیر.
پس حوری و غلمانی که در قرآن ذکر شده سوای بهره برداری جن سی از ایشان است. این صرفاً یک احساس شبیه محبت و یا عشق بین زن و شوهر است که در دنیا وجود دارد.

دوستان ، در اولین فرصت به تاپیک خودم هم سری میزنم.

mehdisepehri

عضو جدید
شاید این تفکری که من دارم ، اشتباه باشه!
اما من به شخصه هرگز و هرگز برای بدست آوردن حوری نه دعا می کنم و نه به هدف رفتن به بهشت کاری رو انجام میدم!
و نه به خاطر نرفتن به جهنم کاری رو انجام نمیدم!
معتقدم ، اگه میخوام کاری رو انجام بدم ، اول فقط به خاطر خدا و رضایت اون باشه و دوم هم برای آرامش قلب خودم که این هم همون نتیجه اولیه!
حالا برای "من" مهم نیست که برم جهنم یا بهشت!
میگم ، شاید مسخره باشه و البته دوست دارم به بهشت برم ، اما هدفم چیزه دیگه است و اون فقط و فقط رضایت خداست!
هرچند میدونم بنده خوبی براش نبودم !
اما هرگز خودم رو به نیاتی نظیر حوری و بهشت و تخت و باغ و نهر روان و .... نمی آلودم!
چون به نظرم رضایت خدا برتر از همه چیزه!
البته خب هستند کسانی که برای داشتن حوری نماز میخونن!!!:D
موفق باشن و خوش بگذره!!
اما همین تفکر باعث شده برخی گمان کنند در بهشت منظور از حوری ، رفتارهای افسار گسیخته جنسی است!
متاسفم...

JavadMessi

مدیر بازنشسته
شاید این تفکری که من دارم ، اشتباه باشه!
اما من به شخصه هرگز و هرگز برای بدست آوردن حوری نه دعا می کنم و نه به هدف رفتن به بهشت کاری رو انجام میدم!
و نه به خاطر نرفتن به جهنم کاری رو انجام نمیدم!
معتقدم ، اگه میخوام کاری رو انجام بدم ، اول فقط به خاطر خدا و رضایت اون باشه و دوم هم برای آرامش قلب خودم که این هم همون نتیجه اولیه!
حالا برای "من" مهم نیست که برم جهنم یا بهشت!
میگم ، شاید مسخره باشه و البته دوست دارم به بهشت برم ، اما هدفم چیزه دیگه است و اون فقط و فقط رضایت خداست!
هرچند میدونم بنده خوبی براش نبودم !
اما هرگز خودم رو به نیاتی نظیر حوری و بهشت و تخت و باغ و نهر روان و .... نمی آلودم!
چون به نظرم رضایت خدا برتر از همه چیزه!
البته خب هستند کسانی که برای داشتن حوری نماز میخونن!!!:D
موفق باشن و خوش بگذره!!
اما همین تفکر باعث شده برخی گمان کنند در بهشت منظور از حوری ، رفتارهای افسار گسیخته جنسی است!
متاسفم...

به شدت با این طرز تفکر شما موافقم
انشاالله که عملم هم با این تفکر یکی باشد

JavadMessi

مدیر بازنشسته
دوستان کلا متوجه عرض بنده نشدید. من میگم کلا این قضیه منطقش چیه؟ چرا باید انسان در این دنیا خودش رو در لذاتی محدود کنه که همون لذات رو قراره در دنیای بعد از مرگ به وفور ببینه. یه جورایی این که انسان رو در این دنیا به محدودیت داشتن رهنمون کنی و به تقوایی گوشزدش کنی که پاداشش همون لذات غریزیه! یه کم با منطق و عقل جور در نمیاد.
بعد شماها یه جورایی با قطعیت کامل از اون دنیا صحبت می کنید که انگار از اونجا اومدید! بله من هم تا حدودی از آیات قرآن که توصیف بهشت و جهنم رو داده مطلعم ولی قرآن از جزئیات هیچ صحبتی نکرده. شما چجوری انقدر راحت از جزئیاتی صحبت می کنید که فقط این جزئیات رو از دیگران شنیدید؟!

یک سوال
منطق اینکه در زمان حضرت موسی قوم او از ماهی گیری در روز شنبه منع شدند چه بود؟!!!
آیا چیزی جز امتحان قوم بنی اسرائیل بود.نه مهندس منطق تمام محرماتی که خداوند قرار داده امتحان بندگانش بوده است
یک نکته دیگر هم اینکه شاید چون انسان به مفهوم عام درک درستی از عالم غیر ماده ندارند این طور تمثیل ها آورده شده(البته شاید)
نکته آخر هم اینکه این جزئیات در روایات متعددی از ائمه علیهم السلام نقل شده است

آخرین ویرایش:
بالا