سوال در مورد دودکش ساختمان

hamed_eng198

عضو جدید
آیا می توان به جای دودکش 15 برای پکیج ، دو عدد دودکش 10 با هم استفاده کرد؟
کسی اطلاعات کامل به همراه شک در مورد دودکش های سیمانی وآزبستی دارد؟
ممنون میشم کسی راهنمایی بکند.

ghazaleh_heidari

کاربر بیش فعال
سلام
ی کتابی هست ب اسم " راهنمای طراحی و اجرای دودکش های ساختمان" ک مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن منتشر کرده.ب نظرم ی نگاهی بهش بندازی کلا واسه ظراحی دودکش کمکمت میکنه

saaraaa

عضو جدید
نخیر نمیشه ضمنا اگه فضاتون کمتر از 60-50 متره حتما باس دوجداره استفاده کنید

yaser214

عضو جدید
درمقررات ملی ساختمان هیچ اشاره ای به قطر دودکش نشده است ولی پارامترهای مهم که براساس آن قطردودکش ازفرمولهای مهندسی محاسبه می شود1-ارتفاع دودکش 2-ظرفیت حرارتی دستگاه می باشد لذا درصورتی که دودوکش در کنار هم باشند واز یک دهانه 15 استفاده کنند مشکلی نخواهد داشت.متشکرم

mahdip

عضو جدید
آیا می توان به جای دودکش 15 برای پکیج ، دو عدد دودکش 10 با هم استفاده کرد؟
کسی اطلاعات کامل به همراه شک در مورد دودکش های سیمانی وآزبستی دارد؟
ممنون میشم کسی راهنمایی بکند.
سلام براي اطلاعات كاملتر كه دوستان گفتند ميتونيد به مقررات ملي ساختمان مبحث 17 چاپ سال 1389 صفحه 71 الي 81 مراجعه كنيد و اين مطلب هم اضافه كنم كه پكيج چون مصرف بالائي دارد(حدود 2.5 الي 3.5 متر مكعب بر ساعت) لذا به طور تجربي دوستان بازرس گاز ميگند كه سايز دودكش 15 باشد و شما اجازه استفاده از پكيج و آبگرمكن فوري(ديواري) را در واحدهاي كوچكتر از 60 متر مربع نداري( همان كتاب صفحه 65) مگر 2 حالت
1- اينكه هواي مورد نياز را تامين كني(كه معمولا غير ممكنه)
2- از پكيج فن دار با دودكش دو جداره استفاده كني كه جهت تامين هواي احتراق از جداره دوم دودكش استفاده ميكند و با هواي اتاق ارتباط ندارد
در كل بهتره كه اينكارو نكني.
موفق باشي

kaya

عضو جدید
يك پيشنهاد:
واسه بحث دودكش يك تاپيك مجزا و كانل تشكيل بديم و بعضي مسايل مهمي رو كه تو اجرا پيش مياد رو مطرح كنيم. مثلا نحوه عبور دودكش از ساختمانهاي بتوني واسه من دردسر شده بود و بعد كلي پرس و جو باز هم به نتيجه واضحي نرسيدم.

maharat

عضو جدید
خیر دودکش پکیج باید یکی باشد. درصورت استفاده از دودکش باقطر کمتر (حداقل 10)نصب دریچه تامین هوا ضروریست

reza_esi13

عضو جدید
سلام... چگونه دو عدد دودکش 10 استفاده کنی؟؟؟
اگر قطر دودکش تو 10 هستش و پکیج احتیاج به 15 داشته باشه ، در صورتی که پکیجت فن دار باشه ، می تونی با شرایطی که در دفترچه ی راهنمای پکیج نوشته شده استفاده کنی...
و در ضمن باید جهت دودکش مکش هوای پکیج هم یک دودکش 10 یا بهتر است 15 جداگانه به فضای باز و یا اگر جای دودکش دارد به دودکش 10 هی که داری وصل کنی...و این موارد در صورتی است که امکان نصب دودکش دو جداره برای ساختمان طراحی نشده باشد.

و اگر پکیج شما بدون فن باشد... در دفترچه ی راهنمای پکیج به احتمال زیاد در مورد نصب دودکش شماره 10 ذکر مطلب شده که تا چه ارتفاعی می توانید از سایز 10 استفاده کنید و در ضمن جهت نصب پکیج به دودکش 10 از تبدیل قیفی شکل استفاده کنید ( و استفاده از تبدیل های معمولی ممنوع و خطرناک است)

ضمنا باید مشخص شود ساختمان شما در طبقه چندم می باشد و فاصله ی شما تا یک متر خروج دودکش از کف بام حداقل 3متر باشد.

و سوال های دیگر ؟؟؟؟ که بهترین کار دیدن محل نصب پکیج و دودکش از نزدیک است... اینگونه راهنمایی درست نیست و خطرناک است.

موارد فوق باید توسط یک نصاب پکیج بررسی و در محل نصب پکیج شما بررسی شود

این موضوع را متذکر شوم که نصب غلط دودکش توسط نصاب و یا هر شخص و یا عدم نصب دودکش توسط تعمیر کار و یا نصاب (البته آخرین فردی که پکیج را چک کرده ) در صورتی که مشکلی برای اعضاء خانواده بوجود بیاید به عهده ایشان می باشد که وجود دارند اشخاصی که به خاطر نصب اشتباه و گاز گرفتگی اعضاء خانه و عدم پرداخت دیه در زندان ها می باشند... لذا نصب دودکش بسیار مهم و حیاتی است... پس مراقب باش. و یک تعمیرکار مناسب برای این موضوع پیدا کنید
موفق باشید

آخرین ویرایش:

payampirmoradi

عضو جدید
سلام کارشناسان عزیز
یه کار 52 متری 4 واحده دارم که سیستمش پکیج اول خواستم پکیج روم سیلد بدم دیدم هم تو حیلط خلوت طبقه اولش کولر داره هم پنجره بازشو نزدیک پکیج برای همین پکیج معمولی با دو دریچه هوای تازه به ابعاد 20*15 دادم الان شک کردم که کار درستی بوده یا نه الیته دودکش ها بیرونه یعنی روی دیوار حیط خلوت تا پشت بام میره داخل واحد نیست و روش پوشونده میشه .میشه منو راهنمایی کنین اگر غلطه روم سیلد بدم هنوز وقت دارم .

payampirmoradi

عضو جدید
نخیر نمیشه ضمنا اگه فضاتون کمتر از 60-50 متره حتما باس دوجداره استفاده کنید

سلام کارشناس عزیز
یه کار 52 متری 4 واحده دارم که سیستمش پکیج اول خواستم پکیج روم سیلد بدم دیدم هم تو حیلط خلوت طبقه اولش کولر داره هم پنجره بازشو نزدیک پکیج برای همین پکیج معمولی با دو دریچه هوای تازه به ابعاد 20*15 دادم الان شک کردم که کار درستی بوده یا نه الیته دودکش ها بیرونه یعنی روی دیوار حیط خلوت تا پشت بام میره داخل واحد نیست و روش پوشونده میشه .میشه منو راهنمایی کنین اگر غلطه روم سیلد بدم هنوز وقت دارم .

بالا