لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

fa7alveh

کاربر ممتاز تالار شیمی
سلام
کپسول نیتروژن چه جوری منفجر می شه؟(راه کار های ایمنی رو می خوام)
جریان نیتروژن چه تاثیری روی فرآیند(مثلا پیرولیز) داره؟​
سلام
تحت فشار و گرمای زیاد منفجر میشه.
واسه اینکه محیط پیرولیز خنثی بشه یا به عبارتی عاری از گازهایی بشه که وارد واکنش میشن نیتروژن می دمند .
نیتروژن به خاطر همون 3 پیوندی که داره وارد واکنش نمیشه به همین راحتیا دیگه.

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من یه سوال برام پیش اومده
این که میگن روغن مایع گیاهی مثلا روغن آفتابگردان، اصلا روغن تخم آفتابگردان نیست بلکه نوعی پارافینه، حقیقت داره؟
:confused:

علي جان داداش اين رو از كجا شنيدي؟

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
والا استادم که میگفت روغن سرخ کردنیا واسه اینکه ظرفیت حرارتیش بره بالا و به عبارتی دود نکنه از نوعی پارافین استفاده می کنند که 100 البته خطرناک تر از روغن های جامد شدن :D
تازشم اگه زیاد گرم بشه سرطان زا هم هست :biggrin:
نسل بسیار متمدنی هستیم ما!
برای شیمیست ها دیگه سرطان عادیه، در واقع ما سرطان را سرطانی می کنیم ;)

خودم از کسی شنیدم که صرف نمیکنه که زمین زراعی آفتابگردان داشته باشی، دانه های روغنی با کیفیتش را بخری، بکاری و برداشت کنی
تازه بیای ازش روغن بگیری
میدونی، چیزی که من شنیدم اینه که اصلا روغنی آفتابگردانی در کار نیست
همش پارافینه
میخوام بدونم این حرف حقیقته؟

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
علي جان داداش اين رو از كجا شنيدي؟
حقیقتش قضیه به یه سال قبل بر میگرده
یادم نیست کی گفته، فقط یادمه یکی گفته، آخه این چند روزه که خونه ام، روغن مایع همش تو چشممه یادم افتاده:surprised:
برام سواله؟؟؟

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
برای شیمیست ها دیگه سرطان عادیه، در واقع ما سرطان را سرطانی می کنیم ;)

خودم از کسی شنیدم که صرف نمیکنه که زمین زراعی آفتابگردان داشته باشی، دانه های روغنی با کیفیتش را بخری، بکاری و برداشت کنی
تازه بیای ازش روغن بگیری
میدونی، چیزی که من شنیدم اینه که اصلا روغنی آفتابگردانی در کار نیست
همش پارافینه
میخوام بدونم این حرف حقیقته؟

اين كه ميگي پارافينه خودت چي فكر ميكني در موردش؟

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اين كه ميگي پارافينه خودت چي فكر ميكني در موردش؟
والا خودم با پارافین زیاد کار کردم
بوش که بوی خاصیه، وقتی هم گرم میشه همه رو خفه میکنه
بوی روغن مایع که ازون بوها نیست، ولی خب پارافین هم انواع مختلفی داره

واقعا نمیدونم :confused:

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
والا خودم با پارافین زیاد کار کردم
بوش که بوی خاصیه، وقتی هم گرم میشه همه رو خفه میکنه
بوی رون مایع که ازون بوها نیست، ولی خب پارافین هم انواع مختلفی داره

واقعا نمیدونم :confused:

1: اگر شما اين روغن مايع رو با گاز هيدروژن تو فشار 7 تا 20 بار از بستر كاتاليست يا حتي نيكل تو دماي سبك عبور بدي سير ميشه (هيدروژناسيون)
ميشه همون روغن جامد
حالا به نظرت پارافين سير نشده هم داريم؟ اصلا پارافين مگه به معني بي اثر نيست؟ و معمولا به آلكانها پارافين ميگن CnH2n+2 پارافين كه فقط اين روغنهاي پارافين نيست متان هم پارافينه
پس پارافين نيست!!!
2: در مورد بحث سرطان بود كه ديگه گفتنش بي معنيه بماند

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
1: اگر شما اين روغن مايع رو با گاز هيدروژن تو فشار 7 تا 20 بار از بستر كاتاليست يا حتي نيكل تو دماي سبك عبور بدي سير ميشه (هيدروژناسيون)
ميشه همون روغن جامد
حالا به نظرت پارافين سير نشده هم داريم؟ اصلا پارافين مگه به معني بي اثر نيست؟ و معمولا به آلكانها پارافين ميگن CnH2n+2 پارافين كه فقط اين روغنهاي پارافين نيست متان هم پارافينه
پس پارافين نيست!!!
درست، ولی خب پارافین مایع هم هست دیگه
بعد از کجا معلوم که روغن مایع سیر نشده است؟

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

خب دوست گلم منم همينو گفتم . گفتم پارافين فقط اين روغنها نيست . اونا هم هست ولي از يك تا.............. پارافينه
اما اينكه چطوري ميشه فهميد آسونه يك اكسيژن كوچولو از داروخانه بگير يكم روغن بريز تو يك ظرف كمي هم اكسيژن فقط بهش اسپري كن بذار يك كوشه دو روز بعد نگاش كن
يا يكن آب با مقداري اسيد سولفوريك بريز تو ظرف روغن حرارت بده .
يا روغن رو با اسيد سولفوريك حرارت بده . اسيد سولفوريك ميسوزونتش
كاتاليستي هم با آلومينيوم كلره حرارت بده ميشه يك نوع پلاستيك پليمر ميشه
اسيد چربن اينا .
البته همه رو غن مايع اسيدهاي اشباع نشده نيستا!!!!!!! مقداريش اشباع نشده است كه اشباع ميكنن جامد ميشه و ميگن هيدروژنه

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
در ضمن با بنزن تحت تاثير اسيد سولفوري و مقداري گرما واكنش ميده و تحت تاثير آلومينيوم كلره ALCL3
پليمر ميشه .
ولي با بنزنو ميتوني تو خونه تست كني . معمولا اين نوع روغن زياد براي ساخت صابون خوب جواب نميده

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خب دوست گلم منم همينو گفتم . گفتم پارافين فقط اين روغنها نيست . اونا هم هست ولي از يك تا.............. پارافينه
اما اينكه چطوري ميشه فهميد آسونه يك اكسيژن كوچولو از داروخانه بگير يكم روغن بريز تو يك ظرف كمي هم اكسيژن فقط بهش اسپري كن بذار يك كوشه دو روز بعد نگاش كن
يا يكن آب با مقداري اسيد سولفوريك بريز تو ظرف روغن حرارت بده .
يا روغن رو با اسيد سولفوريك حرارت بده . اسيد سولفوريك ميسوزونتش
كاتاليستي هم با آلومينيوم كلره حرارت بده ميشه يك نوع پلاستيك پليمر ميشه
اسيد چربن اينا .
البته همه رو غن مايع اسيدهاي اشباع نشده نيستا!!!!!!! مقداريش اشباع نشده است كه اشباع ميكنن جامد ميشه و ميگن هيدروژنه
مرسی عاااااااااااااااااااااااااالی بود

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
در ضمن با بنزن تحت تاثير اسيد سولفوري و مقداري گرما واكنش ميده و تحت تاثير آلومينيوم كلره ALCL3
پليمر ميشه .
ولي با بنزنو ميتوني تو خونه تست كني . معمولا اين نوع روغن زياد براي ساخت صابون خوب جواب نميده
مرسی
آره راست میگی، منظورم صابونه
هزار مدل امتحان کردم که باهاشون صابون بسازم نشد
ممنون

ivana

عضو جدید
بوممممممممممممممممممم

بوممممممممممممممممممم

با چیا میشه یه بم دستی کوچلو از همینا که بچه ها درست میکن بشه درست خواستی بهم بکو

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خواهش میکنم
شما سروری

داداش، این پرهایی که روی پارچه های پولیش هست، یا پرهای دیگه بطور مصنوعی ساخته میشن؟
ببخشید از این همه سوال

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با چیا میشه یه بم دستی کوچلو از همینا که بچه ها درست میکن بشه درست خواستی بهم بکو

والا اين يك قلم رو نساختم . بمب ناخواسته ساختم و خودمو بردم هوا كه مربوط به چند سال پيشه كه از صد تا بمب واقعي بدتر بود .
از عليرضا بپرس شايد بدونه

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
والا اين يك قلم رو نساختم . بمب ناخواسته ساختم و خودمو بردم هوا كه مربوط به چند سال پيشه كه از صد تا بمب واقعي بدتر بود .
از عليرضا بپرس شايد بدونه
آقا بلا به دووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووور
اتفاق بدی که نیوفتااااااااااااااد، سالم بیرون اومدین؟

هر چند میدونم ولی نمیدونم که این خانوم قصد انتقام از کدوم پسر بدبختی رو داره که
بعد اون دنیا یخه مارو میگیرن
خانوم بیخیال شی بهتره

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
آقا بلا به دووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووور
اتفاق بدی که نیوفتااااااااااااااد، سالم بیرون اومدین؟

هر چند میدونم ولی نمیدونم که این خانوم قصد انتقام از کدوم پسر بدبختی رو داره که
بعد اون دنیا یخه مارو میگیرن
خانوم بیخیال شی بهتره

مربوط به 7 سال پيشه 20 سالم بود تو بيابونهاي سمت شهرك صنعتي عباس آباد رفته بودم آزمايش كه فشار كاريم يهو غير قابل كنترل رفت بالا و يك سيلندر 50 كيلويي متان با 150 بار فشار و مقداري هيدروژن تو بغلم تركيد . اتفاق خاصي نيوفتاد فقط 23 روز بستري بودم و 72 ساعت كما تشريف بردم
در مورد اون پليمره هم پلي استر يكيشه .
اگر خواستي بسازي برات تكنولوژي ساختشو ميگيرم تو ابعاد متوسط ارسال ميكنم;)

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مربوط به 7 سال پيشه 20 سالم بود تو بيابونهاي سمت شهرك صنعتي عباس آباد رفته بودم آزمايش كه فشار كاريم يهو غير قابل كنترل رفت بالا و يك سيلندر 50 كيلويي متان با 150 بار فشار و مقداري هيدروژن تو بغلم تركيد . اتفاق خاصي نيوفتاد فقط 23 روز بستري بودم و 72 ساعت كما تشريف بردم
در مورد اون پليمره هم پلي استر يكيشه .
اگر خواستي بسازي برات تكنولوژي ساختشو ميگيرم تو ابعاد متوسط ارسال ميكنم;)
ممنون میشم اگه لطف کنی
میگم خودمونیمااااااااااااااااااااا، افسردگی گرفتم، با هم هم سن هستیم ولی شما با این همه اطلاعات، من کجا
باید بیشتر مطالعه کنم
ایمیلم را براتون پیام خصوصی میزنم
ممنون از راهنماییتون
شب خوبی داشته باشین

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ممنون میشم اگه لطف کنی
میگم خودمونیمااااااااااااااااااااا، افسردگی گرفتم، با هم هم سن هستیم ولی شما با این همه اطلاعات، من کجا
باید بیشتر مطالعه کنم
ایمیلم را براتون پیام خصوصی میزنم
ممنون از راهنماییتون
شب خوبی داشته باشین

چرا آخه؟ نه بابا اين چه حرفيه
باشه عزيز برميدارم
ارسال ميكنم;)
مرسي شب شما هم بخير

fa7alveh

کاربر ممتاز تالار شیمی

تو روغن های مخصوص سرخ کردنی استفاده میکنند.
روغن پارافین که دیگه تقریبا هر کی از شیمی چیزی بدونه اینو میدونه که استفاده از روغن سرخ کردنی به دلیل افزودنی هایی از همین نوع ضررش بیشتره و متخصص های تغذیه هم اصلا توصیش نمی کنند.
نمونه استفادش هم تو لینک زیر می تونین مشاهده کنین :

http://www.sepahanoil.com/fa/محصولات/فرآورده‌های-ویژه/سپاهان-پارافین

یا مثلا کره که رنگ طبیعی اون سفیده و واسه اینکه خوش رنگ بشه یه ماده می زنند که زرد بشه که ضررش را زیادتر می کنه.
تو صنایع غذایی ایران کسایی که ازش خبر داشته باشن واقعا می تونن نظر بدن که خودم شاهدش بودم
سوسیس کالباس های خوش مزه و البته بسیار خطرناک که ای کاش تنها مشکلش استفاده از گوشت الاغ بود :biggrin:
شیر که تو بعضی از کارخانه های تولید کنندش واسه نگه داری بالاش موادافزوننده ای بهش می زنند مثل وایتکس
و......

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
تو روغن های مخصوص سرخ کردنی استفاده میکنند.
روغن پارافین که دیگه تقریبا هر کی از شیمی چیزی بدونه اینو میدونه که استفاده از روغن سرخ کردنی به دلیل افزودنی هایی از همین نوع ضررش بیشتره و متخصص های تغذیه هم اصلا توصیش نمی کنند.
نمونه استفادش هم تو لینک زیر می تونین مشاهده کنین :

http://www.sepahanoil.com/fa/%D9%85%D8%AD%D8%B5%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AA/%D9%81%D8%B1%D8%A2%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87/%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%81%DB%8C%D9%86

یا مثلا کره که رنگ طبیعی اون سفیده و واسه اینکه خوش رنگ بشه یه ماده می زنند که زرد بشه که ضررش را زیادتر می کنه.
تو صنایع غذایی ایران کسایی که ازش خبر داشته باشن واقعا می تونن نظر بدن که خودم شاهدش بودم
سوسیس کالباس های خوش مزه و البته بسیار خطرناک که ای کاش تنها مشکلش استفاده از گوشت الاغ بود :biggrin:
شیر که تو بعضی از کارخانه های تولید کنندش واسه نگه داری بالاش موادافزوننده ای بهش می زنند مثل وایتکس
و......
ممنون
البته من خودم pH شیر را اندازه گیری کردم و خنثی بود
ولی دوستم میگفت وزارت بهداشت برای اینکه یه شیر قابل فروش باشه یه pH خاص تعیین کرده، دامداران گاها برای اینکه شیرشان از pH اسیدی دربیاد مجبورا توش سود اضافه کنن تا خنثی شه
ولی وایتکس را بعید میدونم، آخه به صرفه نیست!

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ممنون
البته من خودم pH شیر را اندازه گیری کردم و خنثی بود
ولی دوستم میگفت وزارت بهداشت برای اینکه یه شیر قابل فروش باشه یه pH خاص تعیین کرده، دامداران گاها برای اینکه شیرشان از pH اسیدی دربیاد مجبورا توش سود اضافه کنن تا خنثی شه
ولی وایتکس را بعید میدونم، آخه به صرفه نیست!

كدوم كارخونه ها رفتي پسر؟ دمشون گرم
يك تعداد از اين كارخونه هاي مواد غذايي آشنا هستند گاهي كه بهشون سر ميزنم نديدم از اين حركتها بكنند
مثلا يكيشون از معروف ترين شركتها تو ضمينه مواد غذاييه بيچاره بنزوات سديم كه چيز خاصي نيست رو خيلي با اكراه استفاده ميكنه

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
كدوم كارخونه ها رفتي پسر؟ دمشون گرم
يك تعداد از اين كارخونه هاي مواد غذايي آشنا هستند گاهي كه بهشون سر ميزنم نديدم از اين حركتها بكنند
مثلا يكيشون از معروف ترين شركتها تو ضمينه مواد غذاييه بيچاره بنزوات سديم كه چيز خاصي نيست رو خيلي با اكراه استفاده ميكنه
سلام
گفتم من نرفتم، دوستم توی یه شرکت فروش تجهیزات آزمایشگاهی کار میکرد، اون دیده بود
خب من چیکار کنم!!!! یه واکنش اسید و باز معمولی که محصولش هم آب و نمکه، نمیشه زیاد اضافه کرد، مزه شیر شور میشه خب:(

البته تو هر صنفی همه جور آدمی پیدا میشه
پدر خودم تو صنف پلاستیکه، یه چیزایی برام تعریف کرده که خدا میدونه، یه آدمایی پیدا میشن که نگووووووووووووو

آشناهای شما از جمله آدمای خوبن تو صنف خودشون

آخرین ویرایش:

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
گفتم من نرفتم، دوستم توی یه شرکت فروش تجهیزات آزمایشگاهی کار میکرد، اون دیده بود
خب من چیکار کنم!!!! یه واکنش اسید و باز معمولی که محصولش هم آب و نمکه، نمیشه زیاد اضافه کرد، مزه شیر شور میشه خب:(

چي بگم والا
ولي تا اونجايي كه من ديدم از اين حركتها نميكنند . بعيد ميدونم يك ارگاني كه براي كارخونه تخمير اتانول كه قرار نيست خوراكي باشه بياد هزار مدل گير بهداشتي بده و حتي به كف پلنت هم گير بده كه حتما سنگش كن بياد همچين مجوزي صادر كنه . بازرسش ميگفت شايد يكي اومد اين اتانول رو خورد اون موقع تكليف چيه؟ قبلا اتانول رو با مقداري متانول تقليب ميكردن ولي اين وزارت بهداشت اومد گفت با مواد تلخ كننده تقليب كنيد . طرف به بحث خلاف قانون و شرع كاري نداره ميگه اومديم يكي اينو خورد!
فقط اتانول صنعتي كه اصلا تو سطح داروخانه و سوپر ماركت نيست رو ميتونيد هر بلايي سرش بياريد
چي بگم والا
خب سود بزنن به شير محيط خنثي بشه كه چه اتفاقي بيوفته؟