رابطه تعطیلات رسمی و روابط زناشویی

esmikhani.m

عضو جدید
دکتر ابراهیم فیاض دانش آموخته حوزه و دانشگاه و دارای دکترای فرهنگ و ارتباطات از دانشگاه امام صادق (علیه السلام) و عضو هیات علمی گروه انسان شناسی دانشگاه تهران در گفت و گو با آژانس خبری روز(دی نا) رشد اقتصادی جامعه را باعث قربانی شدن معیارهای خانواده در قبال بعضی منافع اقتصادی دانست و گسترش آمار طلاق و کمرنگ شدن روابط عاطفی را از پیامدهای آن عنوان کرد.
تاثیر کاهش تعطیلات رسمی در روابط زناشویی چیست؟
از آنجاییکه تنها فرصت حضور اعضای خانواده ها در کنار یکدیگر ایام تعطیل است، طبیعتا کاهش تعطیلات رسمی باعث کمرنگ شدن روابط عاطفی زناشویی می شود، متاسفانه روابط خانواده های امروزی به یک وعده غذایی که شام است، محدود شده است. رشد اقتصادی در گام اول باعث قربانی شدن خانواده برای رسیدن به منافع اقتصادی شده است.
پیامدهای کمرنگ شدن روابط زناشویی در جامعه چیست؟
در وهله اول خانواده ها از هم می پاشد و پیوندهای بین اعضای خانواده شکل سوری پیدا می کند، خانواده فرم نمایشی به خود می گیرد و تبدیل به خانواده ای ضعیف شده می شود و روز به روز آمار طلاق و جدایی گسترش پیدا خواهد کرد.
بی معنا شدن مناسبتهای شادی و غم در جامعه، رنگ باختن انواع رسم و رسوم و از بین رفتن عاطفه در میان اعضای خانواده، از بین رفتن ساختار سنتی خانواده و کمرنگ شدن هویتهای جمعی پیامدهای این مساله است.
میزان لذت بردن خانواده های امروزی از زندگی تا چه حدی است؟
با توجه به مسائل اقتصادی و شیفتهای کاری سه گانه، زندگی فدای کار می شود و دیگر کار برای زندگی نخواهد بود، این اتفاق در کشورهای در حال رشد و توسعه بوجود می آید، مصداق این نوع زندگی کشور ژاپن است که بخاطر این فرم زندگی آمار فروپاشی خانواده و
افسردگی به میزان قابل توجهی بالا رفته است ، بطوری که در این کشور 40 هزار نفر دست به خودکشی زده اند.
کاهش رشد جمعیت در کشورهایی که با این مساله روبرو هستند بسیار پایین است چرا که خانواده ها درگیر امرار معاش روزانه خود هستند.
سرنوشت کودکان در اینگونه خانواده ها چگونه خواهد بود؟
کودکان در اینگونه خانواده ها بی عاطفه بار می آیند، کمااینکه این مساله در غرب بوجود آمده است و کودکان به محض بزرگ شدن از خانواده ها جدا می شوند.
از آنجاییکه پدر و مادر در محیط خانواده خانه حضور پررنگی ندارند، کودکان کم کم از احساس نیاز پیدا کردن به آنها دور می شوند و بی عاطفه بزرگ می شوند و رشد می کنند، این کودکان به علت افسردگی و پوچی گاها خودکشی می کنند، گاها دیگرکشی توسط آنها صورت می گیرد و دلیل اساسی آن این است که این کودکان روابط عاطفی را تجربه نکرده اند، عقده ای بار می آیند، پرخاشگر می شوند و گاها به اعتیاد پناه می برند.
این کوکان همیشه به فکر لذتهای فردی خود هستند چرا که لذتهای جمعی و خانوادگی را تجربه نکرده اند، از این رو این افراد قادر به تشکیل زندگی نخواهند بود.
عدم حضور پدر و مادر در خانواده ترس را در دل فرزندان برای تشکیل زندگی بوجود می آورد، و آنها را از از این مساله فراری می دهد، از این رو جوانان مجرد به سمت و سوی روابط جنسی آزاد روی می آورند، این افراد به مرور دچار تنوع طلبی جنسی می شوند و از این رو دیگر گرایشی به ازدواج و تشکیل خانواده پیدا نخواهند کرد و به همین دلیل آمار تجرد قطعی در کشور روز به روز در حال افزایش است

ro0zhin

عضو جدید
کاربر ممتاز
یعنی با افزایش تعطیلی دیگه مشکل زناشویی ایجاد نمیشه؟

mohammad.ie69

عضو جدید
کاربر ممتاز
:biggrin::biggrin::biggrin:باشه ازامروز تا عید تعطیل برید حال کنید من فردا نامشو میزنم...

mohammad.ie69

عضو جدید
کاربر ممتاز
من پدر مادرم معلمن تابستونا خونن میگم چه قدر تو فضای خونه love میترکه:biggrin::biggrin:

esmikhani.m

عضو جدید
یعنی با افزایش تعطیلی دیگه مشکل زناشویی ایجاد نمیشه؟

حالا اون به جهنم میگه بالا رفتن رشد اقتصادی نظام خانواده رو تهدید میکنه...
خلاصه از این به بد مراقب باشید آقاهاتون رو نزارید برن سر کار آخر شبم بجای شام هوا بخورید
البته من ترای کردم تیستشو دوست دارم

بالا