یه سوال

YuMi

اخراجی موقت
کسی که اسمش مسلمو ن هست و نماز میخونه و روزه میگیره وتمام تکالیف رو انجام میده ولی اخلاق نداره دل خیلی ها رو شکونده نزد خدای مسلمونا مقامش بالاتره یا کسی که کافر به خدا هست یعنی قبولش نداره ولی بسیار با اخلاق هست و هیچ دلی رو نشکونده و خیلی هم کمک کرده به همه؟
کدوم بالاتره مقامش؟

Javad_ht

عضو جدید
کسی که اسمش مسلمو ن هست و نماز میخونه و روزه میگیره وتمام تکالیف رو انجام میده ولی اخلاق نداره دل خیلی ها رو شکونده نزد خدای مسلمونا مقامش بالاتره یا کسی که کافر به خدا هست یعنی قبولش نداره ولی بسیار با اخلاق هست و هیچ دلی رو نشکونده و خیلی هم کمک کرده به همه؟
کدوم بالاتره مقامش؟

به نظر من دومی!

• Like
واکنش ها: YuMi

phalagh

مدیر بازنشسته
والا من يكي كه جاي خدا نيستم. ولي اگه بخوام نظر شخصيم رو بگم دومي. چون اولي حق بندگان خدا رو ناديده گرفته اما دومي بيشتر حق خدا رو ناديده گرفته.
و نزد خدا حق بندگان با ارزشتر از حق خودشه. چون هميشه شنيديم كه خدا از حق خئدش ميگذره اما از حق بنده هاش نميگذره

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام،
شاید قیاس این دو درست نباشد. کفر یک مسئله است و اخلاق مسئله دیگر. شخصی مسلمان است و مکلف به انجام تکالیف دینی پس چطور است که نسبت به اخلاق که بسیار در مورد آن در دین توصیه شده، بی ملاحظه است؟ پس، دین درستی ندارد و او را نمی توان یک مسلمان تمام و کمال به حساب آورد چرا که آنقدر از خدای خود نمی ترسد که تقوا پیشه کند و به تمام دستورات او عمل نماید.
دیگری خوش خلق است اما کافر! خدایی را قبول ندارد که بخواهد پیش او مقرب باشد.
معیار تقرب به خدا رو فراموش نکنیم، نزدیک ترین مردم به خدا، پرهیزگارترین(با تقواترین) مردم است. مسلمان بداخلاق، جزای بدخلقی خود را می گیرد و کافر خوش اخلاق، جزای کفر خود رو.

kazimoto

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام،
شاید قیاس این دو درست نباشد. کفر یک مسئله است و اخلاق مسئله دیگر. شخصی مسلمان است و مکلف به انجام تکالیف دینی پس چطور است که نسبت به اخلاق که بسیار در مورد آن در دین توصیه شده، بی ملاحظه است؟ پس، دین درستی ندارد و او را نمی توان یک مسلمان تمام و کمال به حساب آورد چرا که آنقدر از خدای خود نمی ترسد که تقوا پیشه کند و به تمام دستورات او عمل نماید.
معیار تقرب به خدا رو فراموش نکنیم، نزدیک ترین مردم به خدا، پرهیزگارترین(با تقواترین) مردم است. مسلمان بداخلاق، جزای بدخلقی خود را می گیرد و کافر خوش اخلاق، جزای کفر خود رو.

فوق العاده تفسیر جالبی بود.

آقا سید

مدیر بازنشسته
سلام،

سلام دوست من ،
از اینکه همیشه متواضعانه در مباحث دینی شرکت می کنی ممنونم :gol:

YuMi

اخراجی موقت
سلام،
معیار تقرب به خدا رو فراموش نکنیم، نزدیک ترین مردم به خدا، پرهیزگارترین(با تقواترین) مردم است.

ولی هستند کسانی که اسم اسلام روشون هست و همه اکالیف رو انجام میدند ولی اخلاق ندارند،به راحتی دروغ میگند و ... خیلی کارای دیگه ولی خودش فکر میکنه مسلمونه و کلی استفاده هم میکنه از این
تقریبا 80 درصد مسلمونایی که من دیدم اینجوری بودند

مم نگفتم کافر خدایی داره پیش او مقرب باشه
پست اول منو بخونید گفتم نزد خدای مسلمونا چه ارزشی داره

مسلمان بداخلاق، جزای بدخلقی خود را می گیرد و کافر خوش اخلاق، جزای کفر خود رو.

:gol:

کدوم جزاش بدتره؟

fatam

عضو جدید
کاربر ممتاز
[/COLOR]

ولی هستند کسانی که اسم اسلام روشون هست و همه اکالیف رو انجام میدند ولی اخلاق ندارند،به راحتی دروغ میگند و ... خیلی کارای دیگه ولی خودش فکر میکنه مسلمونه و کلی استفاده هم میکنه از این

کدوم جزاش بدتره؟

سلام.
اول اینکه مخاطب سوال بطور مستقیم خداست و نه ما آدما!

ولی با اجازه خدا من جواب میدم! :دی

تمام ادیان یکسری قوانین برای زندگی فردی و اجتماعی افراد و مومناشون دارند. دینی مثل اسلام (که اکمل ادیان است), بطور صریح طریقه زندگی کردن و درست قدم برداشتنو به مسلموناش نشون داده و آموزش داده. این یعنی اتمام حجت.
پس برای تک تک این موارد دین یک انسان مسلمان باید جوابگو باشه. برای نماز, برای روزه, برای زکات, برای حق الناس و ...
در عالم آخرت 50 میقات (بقول خودمون ایستگاه) وجود داره, که در تک تک اون میقات ها باید جوابگوی اعمالمون باشیم. در این بین هم حق الله مطرحه و هم حق الناس.
حق الناس میقات آخره که اگر به گردنت نباشه و مردم ازت راضی باشن, پل صراط رو رد میکنی... (تمام این موارد در قرآن و تفاسیر اومده) و یه نکته مهم اینکه تمام این اعمال با سلیقه من و شما سنجیده نمیشه با ترازوی عدل الهی هست که سنجیده میشه!

خب پس, اون هشتاد درصد!:surprised: مسلمونی رو که شما دیدی که اعمالشون خللی داره, مطمئن باش تو اون 50 میقات به حسابشون رسیده میشه! هیچ حقی ضایع نمیشه! شک نکن!

و البته در مورد اون کافری هم که پرسیده شد که خوبی میکنه...
به نظر من دو نوع کافر داریم؛
یکی کافری که اتمام حجت دین و خدا بر اون شده و باز هم کافره... ولی موسسه خیریه داره و به مردم بی بضاعت کمک میکنه و ...
دوم اون کافری که مثلا تو فلان روستای دور افتاده کشور نپال زندگی میکنه و نهایت زندگیش بردن گوسفندا به چراست. سواد و درس و وسائل اطلاع رسانی و امثالهم نداره... دینش محدوده به مثلا معبد! همین!

خب قطعا بین ایندو کافر هم تفاوت وجودداره... برای تک تک اعمال اونها هم حساب و کتاب هست... اما هرکس به قدر خودش! به قدر آگاهیه خودش!(این تماما نظر شخصیه منه!)
و اینها هم اون 50 مرحله رو طی میکننن...

و در نهایت, الله اعلم که چه کسی خوبه و چه کسی بد!

امیدوارم جواب سوال خودتو گرفته باشی ددوست عزیز....

كربلايي حسام

اخراجی موقت
والا من يكي كه جاي خدا نيستم. ولي اگه بخوام نظر شخصيم رو بگم دومي. چون اولي حق بندگان خدا رو ناديده گرفته اما دومي بيشتر حق خدا رو ناديده گرفته.
و نزد خدا حق بندگان با ارزشتر از حق خودشه. چون هميشه شنيديم كه خدا از حق خئدش ميگذره اما از حق بنده هاش نميگذره

حق الله بخشيدني است ولي با شرايطي
نه اينكه حق خدا رو رعايت نكنيم بگيم خدا مي بخشه

كربلايي حسام

اخراجی موقت
سلام.
اول اینکه مخاطب سوال بطور مستقیم خداست و نه ما آدما!

ولی با اجازه خدا من جواب میدم! :دی

تمام ادیان یکسری قوانین برای زندگی فردی و اجتماعی افراد و مومناشون دارند. دینی مثل اسلام (که اکمل ادیان است), بطور صریح طریقه زندگی کردن و درست قدم برداشتنو به مسلموناش نشون داده و آموزش داده. این یعنی اتمام حجت.
پس برای تک تک این موارد دین یک انسان مسلمان باید جوابگو باشه. برای نماز, برای روزه, برای زکات, برای حق الناس و ...
در عالم آخرت 50 میقات (بقول خودمون ایستگاه) وجود داره, که در تک تک اون میقات ها باید جوابگوی اعمالمون باشیم. در این بین هم حق الله مطرحه و هم حق الناس.
حق الناس میقات آخره که اگر به گردنت نباشه و مردم ازت راضی باشن, پل صراط رو رد میکنی... (تمام این موارد در قرآن و تفاسیر اومده) و یه نکته مهم اینکه تمام این اعمال با سلیقه من و شما سنجیده نمیشه با ترازوی عدل الهی هست که سنجیده میشه!

خب پس, اون هشتاد درصد!:surprised: مسلمونی رو که شما دیدی که اعمالشون خللی داره, مطمئن باش تو اون 50 میقات به حسابشون رسیده میشه! هیچ حقی ضایع نمیشه! شک نکن!

و البته در مورد اون کافری هم که پرسیده شد که خوبی میکنه...
به نظر من دو نوع کافر داریم؛
یکی کافری که اتمام حجت دین و خدا بر اون شده و باز هم کافره... ولی موسسه خیریه داره و به مردم بی بضاعت کمک میکنه و ...
دوم اون کافری که مثلا تو فلان روستای دور افتاده کشور نپال زندگی میکنه و نهایت زندگیش بردن گوسفندا به چراست. سواد و درس و وسائل اطلاع رسانی و امثالهم نداره... دینش محدوده به مثلا معبد! همین!

خب قطعا بین ایندو کافر هم تفاوت وجودداره... برای تک تک اعمال اونها هم حساب و کتاب هست... اما هرکس به قدر خودش! به قدر آگاهیه خودش!(این تماما نظر شخصیه منه!)
و اینها هم اون 50 مرحله رو طی میکننن...

و در نهایت, الله اعلم که چه کسی خوبه و چه کسی بد!

امیدوارم جواب سوال خودتو گرفته باشی ددوست عزیز....

:gol::gol::gol::gol:
دقيقا درسته

phalagh

مدیر بازنشسته
حق الله بخشيدني است ولي با شرايطي
نه اينكه حق خدا رو رعايت نكنيم بگيم خدا مي بخشه
منظور من ايني كه شما برداشت كرديد نبود.
شايد من خيلي خلاصه جواب دادم كه اينطوري برداشت كرديد.
ميدونيم كه جهنم و بهشت طبقاتي داره. و عذاب و پاداش هم درجاتي داره.
من فكر ميكنم عذاب اوني كه به خلق خدمت كرده و مردم دار بوده خيلي كمتر از اونيه كه به نماز خونده و روزه گرفته اما مردم رو آزار داده.
ايندو هر دو به دلالي عذاب ميشن. اما عذاب ناديده گرفتن حق خليق الله خيلي خيلي بيشتر از عذاب از نماز نخوندنه. شما بريد آدب نماز خوندن رو بخونيد ميبينيد كه حتي در نماز هم حق خلق الله در نظر گرفته شده. مثل اينكه جلوي در نباشه، سر راه نباشه و ...... كه خب به خاطر راعايت حقوق ديگرانه.

آقا سید

مدیر بازنشسته
فمن یعمل مثقال ذرة خیره یره ،
و من یعمل مثقال ذرة شر یره ...

خداوند خوب بلده چطور به حساب و کتاب ها رسیدگی کنه ...

Hamed_Khan

عضو جدید
کدوم بالاتره مقامش؟
به قول شاعر:
می بخور منبر بسوزان مردم آزاری نکن...:gol::gol:

جوابت رو گرفتی؟

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
[/COLOR]

کدوم جزاش بدتره؟

سلام،

با حرف اول شما كاملاً موافقم. متاسفانه خيلي از ماها از مسلمان بودن، فقط اسمش رو يدك مي كشيم وگرنه شما برو خطبه حمام (فكر مي كنم خطبه 193 نهج البلاغه باشه) رو بخون. وصف يك مسلمون واقعي اونجا اومده. مي تونيد كتاب "اوصاف پارسايان" نوشته دكتر سروش رو هم كه در مورد اين خطبه نوشته رو مطالعه كنيد. مي تونيد هم سري به كتاب "گناهان كبيره" آيت الله دستغيب بزنيد تا ببينيد چه مقدار از كارهاي روزمره ما مسلمانان در زمره گناهان كبيره قرار مي گيره.

اما در مورد سوال شما كه كدوم يكي جزاش بدتره.
اول از همه، اينكه من كه خدا نيستم و نمي تونم هم براي خداي خودم تعيين تكليف كنم.
دوم، در مورد اينكه كيفر كدام گناه كبيره از همه سنگين تره، من جايي نديدم كه مقياسي تعيين بشه به دليل آنكه (طبق فرموده امام سجاد-عليه السلام- فكر مي كنم باشه) از افراط در گناهان صغيره و كبيره كوچك جلوگيري بشه.
سوم، مطلبي كه مي گم، برداشت شخصي خود من هست و مي تونه درست نباشه. در قرآن، تقدم يا تاخر فرامين اهميت داره و جلوتر آوردن يك دستور به معناي اهميت بيشتر اون مطلب هست. با جستجوي كوچكي كه ان
جام دادم، آيات يا با لفظ "يا ايها الذين آمنوا" يا با "اتقوالله" آغاز شده بود. به عنوان مثال:

يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ كُونُواْ قَوَّامِينَ لِلّهِ شُهَدَاء بِالْقِسْطِ وَلاَ يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَى أَلاَّ تَعْدِلُواْ اعْدِلُواْ هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى وَاتَّقُواْ اللّهَ إِنَّ اللّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ (آيه 8 سوره مباركه مائده)
اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد براى خدا به داد برخيزيد [و] به عدالت‏شهادت دهيد و البته نبايد دشمنى گروهى شما را بر آن دارد كه عدالت نكنيد عدالت كنيد كه آن به تقوا نزديكتر است و از خدا پروا داريد كه خدا به آنچه انجام مي‏دهيد آگاه است(8)

... فَاتَّقُواْ اللّهَ وَأَصْلِحُواْ ذَاتَ بِيْنِكُمْ وَأَطِيعُواْ اللّهَ وَرَسُولَهُ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ (آيه 1 سوره مباركه انفال)
...پس از خدا پروا داريد و با يكديگر سازش نماييد و اگر ايمان داريد از خدا و پيامبرش اطاعت كنيد (1)

برداشت من از اين آيات اين است كه در درجه اول، ايمان به خدا و بعد احسان به خلايق. اين هم كه بعضي دوستان اشاره كردند به بخشيدن حق الله و نبخشيدن حق الناس، دقت داشته باشند كه: 1- اين به معناي كم اهميت بودن حق الله نيست و به اين طريق خداوند بر اهميت حق الناس تاكيد كرده.
2- اين به معناي اهميت قائل شدن خداوند براي بندگانش است. فرموده آن قسمت كه مربوط به من مي شود رو شايد ببخشم اما حقي كه مربوط به بنده است رو خود او بايد ببخشد.

بالا