متن کتیبه کوروش بزرگ

daneh jou

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینک که به یاری مزدا تاج سلطنت ایران و بابل و کشورهای جهات اربعه را به سرگذاشته ام اعلام می کنم که تا روزی که زنده هستم و مزدا توفیق سلطنت را به من می دهد دین و آئین و رسوم ملتهائی که من پادشاه آنها هستم محترم خواهم شمرد و نخواهم گذاشت که حکام و زیر دستان من دین و آئین و رسوم ملتهائی که من پادشاه آنها هستم یا ملتهای دیگر را مورد تحقیر قرار بدهند یا به آنها توهین نمایند.

من از امروز که تاج سلطنت را به سر نهاده ام تا روزی که زنده هستم و مزدا توفیق سلطنت را به من می دهد هرگز سلطنت خود را بر هیچ ملتی تحمیل نخواهم کرد و هر ملت آزاد است که مرا به سلطنت خود قبول کند یا ننماید و هرگاه نخواهد مرا پادشاه خود بداند من برای سلطنت آن ملت مبادرت به جنگ نخواهم کرد.

من تا روزی که پادشاه ایران هستم نخواهم گذاشت کسی به دیگری ظلم کند و اگر شخصی مظلوم واقع شد من حق وی را از ظالم خواهم گرفت وبه او خواهم داد و ستمگر را مجازات خواهم کرد.

من تا روزی که پادشاه هستم نخواهم گذاشت مال غیر منقول یا منقول دیگری را به زور یا به نحو دیگر بدون پرداخت بهای آن و جلب رضایت صاحب مال تصرف نماید و من تا روزی که زنده هستم نخواهم گذاشت که شخصی دیگری را به بیگاری بگیرد و بدون پرداخت مزد وی را به کار وا دارد.

من امروز اعلام می کنم که هر کسی آزاد است که هر دینی را که میل دارد بپرستد و در هر نقطه که میل دارد سکونت کند مشروط بر اینکه در آنجا حق کسی را غصب ننماید و هر شغل را که میل دارد پیش بگیرد و مال خود را به هر نحو که مایل است به مصرف برساند مشروط بر اینکه لطمه به حقوق دیگران نزند.

من اعلام می کنم که هر کس مسئول اعمال خود می باشد و هیچ کس را نباید به مناسبت تقصیری که یکی از خویشاوندانش کرده مجازات کرد و مجازات برادر گناهکار و بر عکس به کل ممنوع است و اگر یک فرد از خانواده یا طایفه ای مرتکب تقصیر می شود فقط مقصر باید مجازات گردد نه دیگران.

من تا روزی که به یاری مزدا زنده هستم و سلطنت می کنم نخواهم گذاشت که مردان و زنان به عنوان غلام و کنیز بفروشند و حکام و زیر دستان من مکلف هستند که در حوزه حکومت و ماموریت خود مانع از فروش و خرید مردان و زنان بعنوان غلام و کنیز بشوند و رسم بردگی باید به کلی از جهان برافتد.

از مزدا خواهانم که مرا در راه اجرای تعهداتی که نسبت به ملتهای ایران و بابل و ملتهای ممالک اربعه بر عهده گرفته ام موفق گرداند.

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
میشه لطفا یه منبع موثق هم برای این مطلب بزارید.

daneh jou

عضو جدید
کاربر ممتاز
مگه خبره که منبع موثق میخوای ....؟ توی هر سایت بری یا ویکیپدیا میتونی پیدا کنی .... خیلی هم تمایل داری میتونی بری موزه کتیبه کوروش رو بخونی اون خیلی موثقه .... البته اگه بتونی نوشته هاشو بخونی .....

daneh jou

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینم منبع موثق ...

Sina.Rezaei

اخراجی موقت
نه نمی پکم نگه داشتم برای اینجور حرف ها و آقا کوروش..
بزرگترین و معتبرترین مرجع درس اجتهاد در لندن هست؟!! میدونستی؟ چرا؟ انگلیس و کشورهای اروپایی سیاستشون اینه یه دین رو تبلیغ می کنند یه قومیت رو تبلیغ می کنند یکی مثل کوروش رو بزرگش می کنند تا ادمهای خودشون رو داخل مملکت بهتر بشناسند .. عزیزم سیاست بازی کثیفی هست.انگلیس و امریکا فکر می کنی خیلی بیکار هستند که می شینند برای کوروش سمینار میزارن کتاب می نویسند؟ اصلا به خودت نمی گی که 2000 سال پیش یه پادشاهی بوده در ایران بوده یا نه.. چه ربطی به ار.پا و سیاست های اونا داره...
بابام عمیق فکر کنید. کم مونده شما ها بگین مخترع برق هم کوروش بوده ...
میدونم داری از روی حسادت این حرف هارومیزنی
من نمیدونم انکار کردن کوروش چه منفعتی برا پان ترک هاداره؟
منشور کوروش رو هم پذیرفته ان شما و امثال شما هم از این حرف ها زیاد میزنید.
شماها از روی حسادت به تاریخ وفرهنگ پارسی حمله میکنید ما که خوشحالیم که چیزهای با ارزشی داریم که دیگران بهشون حسادت میکنن مثه تاریخ تمدن و...که بعضی ها ندارن
شما ها ادعا میکنید همه ترکن حتما مخترع برق هم ترک بوده:D

daneh jou

عضو جدید
کاربر ممتاز
بزرگترین و معتبرترین مرجع درس اجتهاد در لندن هست؟!! میدونستی؟ چرا؟ انگلیس و کشورهای اروپایی سیاستشون اینه یه دین رو تبلیغ می کنند یه قومیت رو تبلیغ می کنند یکی مثل کوروش رو بزرگش می کنند تا ادمهای خودشون رو داخل مملکت بهتر بشناسند .. عزیزم سیاست بازی کثیفی هست.انگلیس و امریکا فکر می کنی خیلی بیکار هستند که می شینند برای کوروش سمینار میزارن کتاب می نویسند؟ اصلا به خودت نمی گی که 2000 سال پیش یه پادشاهی بوده در ایران بوده یا نه.. چه ربطی به ار.پا و سیاست های اونا داره...
من به بحثی که وسط اومده کاری ندارم ... اما در کل همه جهان میگن که کوروش بزرگترین پادشاه توی زمان خودش و در کل تاریخ بوده .... امپراطوری که اون دشته توی زمان خودش بیشتر کشورهای جهان رو شامل میشده ..... اگه بخوای اینو انکار کنی باید تمام تاریخو انکار کنی .... چون این حرفو همونایی میزنن که تاریخ رو نوشتن .... اینکه بخوای پای سیاست رو وسط بکشی و وصلش کنی به کوروش و بگی اینا همش سیاسیه با عرض معذرت یه حرف چرنده ...... و یه بهونه بنی اسرائیلیه برای اینکه حرفتو ثابت کنی .....
درضمن توهین به ارزشهای یه مملکت اصلا کار درستی نیست .....

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
من به بحثی که وسط اومده کاری ندارم ... اما در کل همه جهان میگن که کوروش بزرگترین پادشاه توی زمان خودش و در کل تاریخ بوده ....

امیدوارم سایر اطلاعاتتون هم مثل این یکی نباشه.
بزرگترین امپراتوری (بعد از سیطره‌ی انگلستان در قرن 20 تقریباً به کل دنیا!) مال مغول بوده که 3 برابر امپراتوری هخامنشیان مساحت و جمعیت داشته. امپراتوری هخامنشیان حتی از مال بنی امیه و بنی عباس هم کوچکتر و کم جمعیت تر بوده.

daneh jou

عضو جدید
کاربر ممتاز
امیدوارم سایر اطلاعاتتون هم مثل این یکی نباشه.
بزرگترین امپراتوری (بعد از سیطره‌ی انگلستان در قرن 20 تقریباً به کل دنیا!) مال مغول بوده که 3 برابر امپراتوری هخامنشیان مساحت و جمعیت داشته. امپراتوری هخامنشیان حتی از مال بنی امیه و بنی عباس هم کوچکتر و کم جمعیت تر بوده.
امیدوارم که سایر اطلاعات شما هم مثل این یکی نباشه چون توی زمان کوروش هنوز قاره آمریکا کشف نشده بود ..... که امپراطوری مغول در قرن 20 بوده ......
بنی امیه و بنی عباس هم امپراطوری نبودن .... به فرمانرواهاشون هم پادشاه نمیگفتن ..... اونا سلسه بودن و به پادشاهاشون امیرالمومنین میگفتن فکر کنم.....

P.Guardiola

اخراجی موقت
بزرگ کردن هر انسانی و قدیسه ساختن از اون اشتباه هست.

و جالبیش هم اینجاست کسانی به قدیس شدن کوروش انتقاد دارند که آرزشون نوکریه اربابان مذهبیشون هست و فکر میکنن چطوری پاچه خواریشون رو بکنن تا تو بهشت های تخیلیشون یک گوشه چشمی بهشون انداخته بشه !!!

از من به شما نصیحت، همه آدما رو در یک سطح ببینید و تنها به تفکیک مفید و مضر و خنثی برای جامعه بشریت بسنده کنید.

کوروش هم در مجموع مفید بوده، همین.

Sina.Rezaei

اخراجی موقت
حسادت :biggrin:ری... بابا
اگه حسادت نیست پس چیه؟

چرا تا یه تاپیک برا کوروش میزنن ترک ها میان و چرت و پرت میگن کسی ازشون نظر خواسته؟
شماهنوز خودتونم بلاتکلیفین که ازکجا اومدین
پس راجع به تاریخ حرف نزنین

آخرین ویرایش:

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
امیدوارم که سایر اطلاعات شما هم مثل این یکی نباشه چون توی زمان کوروش هنوز قاره آمریکا کشف نشده بود ..... که امپراطوری مغول در قرن 20 بوده ......
بنی امیه و بنی عباس هم امپراطوری نبودن .... به فرمانرواهاشون هم پادشاه نمیگفتن ..... اونا سلسه بودن و به پادشاهاشون امیرالمومنین میگفتن فکر کنم.....
یعنی مغول در قرن 20 با هواپیما حمله کرده؟ مال مغول در قرن 13 بوده و شامل آمریکا نمی‌شده. از منهی الیه شرق آسیا شروع میشده تا اروپای شرقی و از نظر مساحت دقیقاً 3 برابر هخامنشیان بوده.
امپراتوری های روسیه و اسپانیا هم شامل آمریکا نمیشدند و هم از نظر مساحت و هم جمعیت بزرگتر از هخامنشیان بودند.
چرا اون‌ها هم دقیقاً امپراتوری بهشون گفته می‌شه.

simiar

عضو جدید
آوازه ی هخامنشیان به سبب این است که نخستین امپراتوری باستان بوده است، تا قبل از آن حکوت های مختلفی من جمله ماد ، ایلامیان ... در مقیاس های بسیار کوچکتری وجود داشتند.

قطعاً از نظر وسعت امپراتوری به اندازه ی چنگیز و اسکندر نبوده.

shanim

عضو جدید
کاربر ممتاز
اون چیزی که سیاست انگلیسی ها هست همین به جون هم انداختن ملت یک کشوره
که با امثال " پیشه وری‌ها " شروع شد و با واژه ‌های مسخره پانترکیست و پان ایرانیست و پان ... ادامه داره

shanim

عضو جدید
کاربر ممتاز
بزرگ کردن هر انسانی و قدیسه ساختن از اون اشتباه هست.

و جالبیش هم اینجاست کسانی به قدیس شدن کوروش انتقاد دارند که آرزشون نوکریه اربابان مذهبیشون هست و فکر میکنن چطوری پاچه خواریشون رو بکنن تا تو بهشت های تخیلیشون یک گوشه چشمی بهشون انداخته بشه !!!

از من به شما نصیحت، همه آدما رو در یک سطح ببینید و تنها به تفکیک مفید و مضر و خنثی برای جامعه بشریت بسنده کنید.

کوروش هم در مجموع مفید بوده، همین.
دقیقا وقتی‌ کسی‌ رو قدیس میکنی‌ دیگه نمیتونی اشکالاتش رو بگی‌ چون دیگه قدیس شده و مورد پرستش...
در مورد کورش هم همینطور ولی‌ هر چی‌ بوده حد اقلّ از مغول‌ها خون خوار تر وحشی تر و ... نبوده

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
من نمیدونم کی باید یاد بگیریم که توی بحث ادب رو رعایت کنیم
به جای بحث نشستیم به هم دیگه توهین میکنیم؟
به نظرتون این درسته؟
اگه واقعا بحث میخواید بکنید
هر کدوم منبع معتبر
و با ادب بحث میکنید
در غیر این صورت اینگونه تاپیک ها حذف و اخطار داده میشه
بعد یه عده ای میگن که چرا تالار آزاد به این صورت شده
خودتون قضاوت کنید
هر کسی میخواد نظری به پست من بده توی دفتر تالار ازاد
اینجا بحث مفید رو انجام بدید
موفق باشید

P.Guardiola

اخراجی موقت
دقیقا وقتی‌ کسی‌ رو قدیس میکنی‌ دیگه نمیتونی اشکالاتش رو بگی‌ چون دیگه قدیس شده و مورد پرستش...
در مورد کورش هم همینطور ولی‌ هر چی‌ بوده حد اقلّ از مغول‌ها خون خوار تر وحشی تر و ... نبوده

بدبختی ما با این مذهبی ها هم همینه، یه سری آدم رو اینقدر بردن بالا که علاوه بر اینکه اسمشون غلام اونهاست و دختره آرزشونه مثلا تو بهشت کنیز فلان خانم بشه !!! کوچکترین نقدی به زندگی اینها مساوی شده با شمشیر کشیدن.

شانس اوردیم طرفدارهای کوروش هم مثل طرفدارهای این اعراب تو ایران نتونستن حکومت تشکیل بدن وگرنه سر و ته یک کرباشند، هرچند باز هم مذهبی ها خطرناک ترند چون با توجیه خدا راحت تر آدم میکشند.
باز با توجیه کوروش کمتر میشه آدم کشت.

بزرگترین آفت بشر همین حس مسخره پرستش هست و تا بشر به درجه ای نرسه که بتونه مستقل باشه، مدام مجبوره بتی رو جایگزین بت دیگری کنه.

بت سنگی نشد، بت آسمانی، بت آسمانی نشد بت عرب، بت عرب نشد، بت ترک، بت ترک نشد بت ایرانی و....

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بدبختی ما با این مذهبی ها هم همینه، یه سری آدم رو اینقدر بردن بالا که علاوه بر اینکه اسمشون غلام اونهاست و دختره آرزشونه مثلا تو بهشت کنیز فلان خانم بشه !!! کوچکترین نقدی به زندگی اینها مساوی شده با شمشیر کشیدن.

شانس اوردیم طرفدارهای کوروش هم مثل طرفدارهای این اعراب تو ایران نتونستن حکومت تشکیل بدن وگرنه سر و ته یک کرباشند، هرچند باز هم مذهبی ها خطرناک ترند چون با توجیه خدا راحت تر آدم میکشند.
باز با توجیه کوروش کمتر میشه آدم کشت.

بزرگترین آفت بشر همین حس مسخره پرستش هست و تا بشر به درجه ای نرسه که بتونه مستقل باشه، مدام مجبوره بتی رو جایگزین بت دیگری کنه.

بت سنگی نشد، بت آسمانی، بت آسمانی نشد بت عرب، بت عرب نشد، بت ترک، بت ترک نشد بت ایرانی و....

دوست عزیز اگه به اسلام نقدی داری میتونی خیلی محترمانه و با دلیل و منطق و مدرک بگی. نه اینکه با لفاظی ها و تمسخر کردن دین دیگران منظور خودت رو بیان کنی. این طرز صحبت شما دور از روشنفکری و منطق هست. توهین به اعتقادات هرچند غلط دیگران بدور از اخلاق هست.
شخصا حاضرم سوالاتتون رو در مورد اسلام پاسخ بدم توی یه تایپیک محترمانه و معتبر.

P.Guardiola

اخراجی موقت
دوست عزیز اگه به اسلام نقدی داری میتونی خیلی محترمانه و با دلیل و منطق و مدرک بگی. نه اینکه با لفاظی ها و تمسخر کردن دین دیگران منظور خودت رو بیان کنی. این طرز صحبت شما دور از روشنفکری و منطق هست. توهین به اعتقادات هرچند غلط دیگران بدور از اخلاق هست.
شخصا حاضرم سوالاتتون رو در مورد اسلام پاسخ بدم توی یه تایپیک محترمانه و معتبر.

این انتقادات به شیوه محترمانه در تالار اسلام مطرح شده.
میتوانید اگر پاسخی داشتیم اونجا بدین، از تحدی گرفته تا داستان های اعجاب آور و نحوه خلقت و ... :gol:

دقیقا کدوم بخش حرفای من توهین بود؟
اینکه شیعیان مقیم ایران اسم بچه هاشون رو غلام یا کنیز اعراب میذارن و افتخارشون هم همینه، توهینه یا حقیقت؟

اینکه پرستش سبب بسته شدن چشم میشه و در راه معبودت، هر جنایتی رخ میده، توهینه یا حقیقت؟

من ممکنه تند حرف بزنم بعضی وقت ها، ولی سابقه نداشته و نداره کلمه ای رکیک به کسی یا چیزی بگم.
هرچی هست بازتاب واقعی جامعه است.

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این انتقادات به شیوه محترمانه در تالار اسلام مطرح شده.
میتوانید اگر پاسخی داشتیم اونجا بدین، از تحدی گرفته تا داستان های اعجاب آور و نحوه خلقت و ... :gol:

دقیقا کدوم بخش حرفای من توهین بود؟
اینکه شیعیان مقیم ایران اسم بچه هاشون رو غلام یا کنیز اعراب میذارن و افتخارشون هم همینه، توهینه یا حقیقت؟

اینکه پرستش سبب بسته شدن چشم میشه و در راه معبودت، هر جنایتی رخ میده، توهینه یا حقیقت؟

من ممکنه تند حرف بزنم بعضی وقت ها، ولی سابقه نداشته و نداره کلمه ای رکیک به کسی یا چیزی بگم.
هرچی هست بازتاب واقعی جامعه است.

چشم. میگردم مطالعه میکنم و اگه تونستم جواب میدم. (گل)

daneh jou

عضو جدید
کاربر ممتاز
من نمیدونم کی باید یاد بگیریم که توی بحث ادب رو رعایت کنیم
به جای بحث نشستیم به هم دیگه توهین میکنیم؟
به نظرتون این درسته؟
اگه واقعا بحث میخواید بکنید
هر کدوم منبع معتبر
و با ادب بحث میکنید
در غیر این صورت اینگونه تاپیک ها حذف و اخطار داده میشه
بعد یه عده ای میگن که چرا تالار آزاد به این صورت شده
خودتون قضاوت کنید
هر کسی میخواد نظری به پست من بده توی دفتر تالار ازاد
اینجا بحث مفید رو انجام بدید
موفق باشید
واقعا من راضیم که این تاپیک حذف بشه .... من اومدم متن کتیبه کوروش رو گذاشتم تا بخونن ... هیچ چیزم اضافه تر نگفتم اونوقت اولین کسی که میاد پست میذاره بحثو به حاشیه میکشه .... حاشیه ای بی ربط ... نوع حرف زدن هم که فقط جای تاسف داره ..... اگه مشکلی بود تاپیکو حذف کنید من از خیرش گذشتم ....

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
واقعا من راضیم که این تاپیک حذف بشه .... من اومدم متن کتیبه کوروش رو گذاشتم تا بخونن ... هیچ چیزم اضافه تر نگفتم اونوقت اولین کسی که میاد پست میذاره بحثو به حاشیه میکشه .... حاشیه ای بی ربط ... نوع حرف زدن هم که فقط جای تاسف داره ..... اگه مشکلی بود تاپیکو حذف کنید من از خیرش گذشتم ....
دوست عزیز اینکه گفتم مطلبتون رو مستند ارائه بدین حاشیه هست؟؟؟؟؟؟؟
تعریف شما از حاشیه چیه اونوقت؟
آخه اینترنت هم شد منبع؟ دوست من اینترنت یعنی دنیای اطلاعات اعم از غلط و درست، اعم از دروغ یا راست، اعم از اسلامی و ضد اسلامی، اطلاعاتی که توی یه سایت میگه ایه و توی یه سایت دیگه میگه نه اون دروغه و این راسته. ویکی پدیا هم همینه. میدونید منبع مطالب ویکی پدیا کجاس؟ من بهتون میگم. منبع تمام مکطالب ویکی پدیا نوشته های کاربرانش هست و هر کسی میتونه مطلبی به اون اضافه کنه و یا کم کنه و در آخر مطلبی مایش داده خواهد شد که بیشترین رای رو در میان اون کاربرا داشته باشه. اسمش هم روشه دانشنامه ی آزاد ویکی پدیا
شما باید مثلا یک کتاب معتبر (تاکید میکنم معتبر) که نویسندش شناخته شده باشه به عنوان منبع معرفغی کنید.
نکردید هم نکردید. من فقط خواستم یه تلنگری به شما بزنم، والا دیدی که ادامه ی حرفم رو نگرفتم. چون برام مهم نیست شما چه طرز فکری داشته باشین در مورد کوروش.
خواستم بگم یخورده در ورد این مطالبی که به کوروش نسبت داده میشه بیشتر فکر کنید.
با تشکر.

daneh jou

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز اینکه گفتم مطلبتون رو مستند ارائه بدین حاشیه هست؟؟؟؟؟؟؟
تعریف شما از حاشیه چیه اونوقت؟
آخه اینترنت هم شد منبع؟ دوست من اینترنت یعنی دنیای اطلاعات اعم از غلط و درست، اعم از دروغ یا راست، اعم از اسلامی و ضد اسلامی، اطلاعاتی که توی یه سایت میگه ایه و توی یه سایت دیگه میگه نه اون دروغه و این راسته. ویکی پدیا هم همینه. میدونید منبع مطالب ویکی پدیا کجاس؟ من بهتون میگم. منبع تمام مکطالب ویکی پدیا نوشته های کاربرانش هست و هر کسی میتونه مطلبی به اون اضافه کنه و یا کم کنه و در آخر مطلبی مایش داده خواهد شد که بیشترین رای رو در میان اون کاربرا داشته باشه. اسمش هم روشه دانشنامه ی آزاد ویکی پدیا
شما باید مثلا یک کتاب معتبر (تاکید میکنم معتبر) که نویسندش شناخته شده باشه به عنوان منبع معرفغی کنید.
نکردید هم نکردید. من فقط خواستم یه تلنگری به شما بزنم، والا دیدی که ادامه ی حرفم رو نگرفتم. چون برام مهم نیست شما چه طرز فکری داشته باشین در مورد کوروش.
خواستم بگم یخورده در ورد این مطالبی که به کوروش نسبت داده میشه بیشتر فکر کنید.
با تشکر.
درمورد اینترنت من اطلاعاتم کافیه ..... کار من بیشتر با سایتهای خارجی و معتبره تا سایتهای داخلی ..... وقتی یه مطلب رو میذارم از صحتش مطمئنم ... شما هم اگه می خواید منبعی داشته باشید این تاپیک بهترین منبعه ... ابته از این منبع کاملتر هم هست ولی شما که زیاد به کوروش تمایلی ندارید فکر نکنم اگر منبع گسترده تری هم باشه بخونیدش ..... همین بحثهای قدیس کردن یا هر چیز دیگه ... کجای تاپیک من یا نوشته هام قدیس کردن کوروشه .... من اصلا برام مهم نیست که بقیه چه حرفایی میزنن واگرنه خیلی راحت میتونستم بیام و جوابشونو بدم ..... وقتی حرفی رو به بیراهه میکشن ارزش جواب دادن نداره .... اونم وقتی که اونطور صحبت میکنن ..... من متن کتیبه ای رو نوشتم که الان توی موزه بریتانیا ..... بزرگترین امپراطوری جهان با 33.2 میلیون متر مربع ( البته 0.2 رو دقیقا مطمئن نیستم ) ..... گذاشته شده ..... نمیدونم چیه این متن و تاپیک انقدر برای شما و بعضی از دوستان عجیب بود که میگین کوروش رو داریم قدیس میکنیم .... !؟

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درمورد اینترنت من اطلاعاتم کافیه ..... کار من بیشتر با سایتهای خارجی و معتبره تا سایتهای داخلی ..... وقتی یه مطلب رو میذارم از صحتش مطمئنم ... شما هم اگه می خواید منبعی داشته باشید این تاپیک بهترین منبعه ... ابته از این منبع کاملتر هم هست ولی شما که زیاد به کوروش تمایلی ندارید فکر نکنم اگر منبع گسترده تری هم باشه بخونیدش ..... همین بحثهای قدیس کردن یا هر چیز دیگه ... کجای تاپیک من یا نوشته هام قدیس کردن کوروشه .... من اصلا برام مهم نیست که بقیه چه حرفایی میزنن واگرنه خیلی راحت میتونستم بیام و جوابشونو بدم ..... وقتی حرفی رو به بیراهه میکشن ارزش جواب دادن نداره .... اونم وقتی که اونطور صحبت میکنن ..... من متن کتیبه ای رو نوشتم که الان توی موزه بریتانیا ..... بزرگترین امپراطوری جهان با 33.2 میلیون متر مربع ( البته 0.2 رو دقیقا مطمئن نیستم ) ..... گذاشته شده ..... نمیدونم چیه این متن و تاپیک انقدر برای شما و بعضی از دوستان عجیب بود که میگین کوروش رو داریم قدیس میکنیم .... !؟

موفق باشین