تاپیک سوالات الکترونیکی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

aminvo

عضو جدید
دوستان این مقاومت بالا کشنده چی هست؟؟؟ من یک کتاب میکرو دارم می خونم همینطور میگه مقاومت بالا کشنده. منظور چی هست؟

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ممنونم دوستای خوبم sh85 و pero :gol:

اشکال نداره خودم از روی کتاب آقای مدبرنیا یه کارایی کردم هرچند به نتیجه نهایی و دلخواهم نرسیدم!! :D
پهنای باند 1khz و گین 5dB !!!!!!!!!!!!!! :surprised:

بازم ممنون ;)
نحوه نصب برنامه هم در کتاب آورده شده
موفق باشید
دوستان این مقاومت بالا کشنده چی هست؟؟؟ من یک کتاب میکرو دارم می خونم همینطور میگه مقاومت بالا کشنده. منظور چی هست؟
یه بار دیگه هم من یه جا این را کامل توضیح دادم این دو پست را بخونید 1 و 2
ولی چون می گید کتاب میکرو دارید می خونید منم فقط واسه همین حالت خاص می گم
وقتی یه پایه را می خوان تعیین وضعیت کنن که مثلا صفر باشه یا یک می یان اون را زمین می کنن و یا به منبع وصل می کنن و برای اتصال از یه مقاومت استفاده می کنن که در حالتی که به زمین وصل هست این مقاومت می شه pull down و در حالتی که به منبع وصله می شه pull up
از مقاومت pull up یا همون بالاکشنده برای تامین جریان منبع هم استفاده می شه
موفق باشید

آخرین ویرایش:

analyzer2011

عضو جدید
سلام من هم همین مشکل رو دارم مدارش رو لازم دارم خیلی ضروریه میشه برام بذارید

سلام دوست عزیز
خواهش می کنم وظیفمه
در رابطه با اعداد دورقمی خود سگمنت تا 15 را نشون می ده به این ترتیب که 10 را به a و 11 را با b و به همین ترتیب تا 15 یعنی همون f پس نیاز به دو سگمنت ندارید
فکر کنم کل سوالاتون با این جواب رفع بشه بازم اگر سوالی هست که متوجه نشدم بفرمایید
موفق باشید

سلام...
مرسی ... این لطف شماست...
ببینید درست متوجه شدم:
کافیه برای هر کدوم از اعداد ورودی یه سون سگمنت رو با 7448 درایو کنم...(باید چهار تا ورودی به 7448 بدم و 7 تا خروجی از اون رو به سون سگمنت ببرم(راستی برای هر سگمنت باید یه مقاومت هم بزارم؟)...حالا اگر ورودیمون دو رقمی بشه اون رو اتوماتیک با حروف نشون میده...(a,.....,f)... )این پایه های [FONT=&quot]RBI[/FONT] [FONT=&quot], [/FONT][FONT=&quot]LT, BI/RBO روی 7448 باید به کجا وصل بشه...؟ [/FONT]
در آخر هم این که ممکنه تو خروجیمون عدد حاصل از 15 بیشتر بشه... این جا دیگه لازمه که از دو تا 7سگمنت استفاده شه...؟(اگر بلی... چه جوری باید یک کد BCD پنج بیتی رو (که احتمالن دسیمالش دو رقمی بالاتر از 15 بشه)روی 7 سگمنت نشون داد...؟
باز هم ممنون بابت پاسخ هاتون...:gol:

سلام sh85
شما توی تایپیک 89 به یه سوالی جواب دادین که مشکل من هم هست این مدار رو خیلی لازم دارم میشه کمکم کنید
من خوب متوجه نشدم وقتی بخواهیم جمع دو تا عدد رو که بیشتر از 10 هست رو نمایش بدیم روی دو تا سون سگمت باید چیکار کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

زر خانیم

عضو جدید

pull up resistor

مقاومتی است که از رفتن یک ورودی به حالت نامشخص جلوگیری می کند و آن را به حالت بالا (1 منطقی) می برد

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام sh85
شما توی تایپیک 89 به یه سوالی جواب دادین که مشکل من هم هست این مدار رو خیلی لازم دارم میشه کمکم کنید
من خوب متوجه نشدم وقتی بخواهیم جمع دو تا عدد رو که بیشتر از 10 هست رو نمایش بدیم روی دو تا سون سگمت باید چیکار کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
سلام
شما برای قسمت نمایش روی سگمنت مشکل دارید یا چگونگی عمل جمع و یا سخت افزار مدار ؟

analyzer2011

عضو جدید
سلام
شما برای قسمت نمایش روی سگمنت مشکل دارید یا چگونگی عمل جمع و یا سخت افزار مدار ؟

سلام sh85 خیلی ممنون از اینکه جواب دادید:gol::gol: دیگه داشتم ناامید می شدم من رشته ام کامپیوتر هست زیاد وارد نیستم
من دو تا عدد رو می خواهم با هم جمع کنم که حاصل جمع آن بزرگتر از 15 هست با استفاده از فول اددر 7483 عمل جمع رو انجام می دم فکر کنم خود این آی سی عمل جمع رو انجام می ده و نیازی نیست برای جمع کاری انجام دهیم
مشکل من توی نمایش است اینکه چطوری توی دو تا سون سگمنت عدد دو رقمی رو نشون بدم

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
فکر کنم منظورم را بد بیان کردم
منظور من ماکزیمیم عددی بود که می تونه بشماره نه این که آی سی خاصی می تونه دوتا را درایو کنه
ببنید فرض کنید همون عدد 15 را ما می خوایم روی دو سگمنت نشون بدیم پس باید سگمنت اول 1 را نشون بده و سگمنت دوم 5
خوب در چه حالتی سگمنت اول 1 را نشون می ده وقتی که اولین بیت 1 و بقیه صفر باشن
در چه حالتی 5 نشون می ده ؟
در حالتی که بیت اول و سوم یک و مابقی صفر باشن
پس شما می یان خروجیتون را با بررسی این شرایط با اند و نند و نات و ... شرط گزاری و به سگمنت ارسال می کنید (دردسری که می گفتم این بود که شرط گزاری سخت افزاری کنید )
برای همین معمولا از ال سی دی استفاده می کنن برای نمایش اعداد دورقمی
مثلا چیزی که الان به ذهن من رسید اینه که
در حالت 0-9 دقیقا خروجی ها به سگمنت اول برن
در حالات بعدی با توجه به الگوریتم تکرار داده ها که برای 10 و 11 و 12 و 13 و 14 و 15 داریم
1010
1011
1100
1101
1110
1111
خوب در این حالت همواره اولین رقم از سمت چپ همواره صفر هست و or دو رقم وسط (دوم و سوم از راست یک هست )
پس می تونیم بگیم هر وقت دستورات or این دو عدد یک شد همه ورودی های سگمنت اول به جز بیت اول (برای نشان دادن یک ) صفربشن و ..... برای سگمنت دوم تا 0 و 1 و 2 و 3 و 4و 5 نشون بده
این دیگه بر می گرده به الگوریتم نویسی شما ممکنه چیزی که من نوشتم سخت ترین راه باشه و شما راه بهتری به ذهنتون برسه چون من همین طوری الان این راه به ذهنم رسید
برای کار با پروتئوس فقط بدونید مهم طریقه آوردن آی سی ها هست که ب بسم الله یاد می گیرید و این که رنگ ها چه معنی می دن (مثلا قرمز و آبی صفر و یک هست خاکستری چیه و ... که یه سری فایل آموزشی در قسمت نرم افزار ها گذاشتیم همه را گفته و خوب مختصر و مفید هم هست اگر سوالی هم داشتین بفرمایین کمکی بر بیاد خوشحال می شیم )
موفق و پایدار باشید

سلام sh85 خیلی ممنون از اینکه جواب دادید:gol::gol: دیگه داشتم ناامید می شدم من رشته ام کامپیوتر هست زیاد وارد نیستم
من دو تا عدد رو می خواهم با هم جمع کنم که حاصل جمع آن بزرگتر از 15 هست با استفاده از فول اددر 7483 عمل جمع رو انجام می دم فکر کنم خود این آی سی عمل جمع رو انجام می ده و نیازی نیست برای جمع کاری انجام دهیم
مشکل من توی نمایش است اینکه چطوری توی دو تا سون سگمنت عدد دو رقمی رو نشون بدم
سلام
نقل قول اول را مطالعه کنید هر جاش مشکل داشتید بفرمایید تا واضح تر بگم
موفق باشید

analyzer2011

عضو جدید
سلام
نقل قول اول را مطالعه کنید هر جاش مشکل داشتید بفرمایید تا واضح تر بگم
موفق باشید
سلام خیلی ممنون از پاسختون
خوب اینا رو که بدست آوردیم باید چیکار کنیم به کجا وصل کنیم 7-سگمنت دوم رو چطوری فعال کنم پایه های bcd to 7-seg برای این مورد استفاده نمی شود
اگه جمع دو رقممان بیشتر از بیست بشه باید چطور در نظر بگیریم که هم زیر بیست و هم بالای بیست رو نشون بده؟؟ چطوری به 7-سگمنت دوم وصل کنیم

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام خیلی ممنون از پاسختون
خوب اینا رو که بدست آوردیم باید چیکار کنیم به کجا وصل کنیم 7-سگمنت دوم رو چطوری فعال کنم پایه های bcd to 7-seg برای این مورد استفاده نمی شود
اگه جمع دو رقممان بیشتر از بیست بشه باید چطور در نظر بگیریم که هم زیر بیست و هم بالای بیست رو نشون بده؟؟ چطوری به 7-سگمنت دوم وصل کنیم

سلام دوست عزیز
من در مورد بالا هم گفتم که
مورد بالا دقیقا جواب شما نبود ولی خوب حالت کلی را در نظر بگیرید متوجه می شید
ببنید هر آی سی به یه طریق اعداد را نشون می ده اول از همه شما باید دیتا شیت رآی سی را کامل بخونید ببنید ببنید خروجی هاش به ازای جمع های مختلف به چه صورت هست ، در صورت سر ریز کدام خروجی سرریز را نشون می ده (over flow) البته معمولا در دیتا شیت آی سی ها یه نمونه از مدار کاربردیشون را هم نشون می ده که می تونه براتون کمک خوبی باشه
خوب حالا می ریم سراغ سگمنت
فعال کردن سگمنت که کاری نداره کافیه پایه ها را به سگمنت وصل کنید
مثلا فرض کنید من می خوام عدد 11 را نشون بده روی سگمنت یک عدد یک را روی اولی و سگمنت اول دومی را روی سگمنت دوم
خوب شما می یاد خروجی مدارتون را اول می بینید که چی هست فرض کنید عدد 11 را آی سی با 1011 نشون می ده شما می یاد مدارتون را شرظی می کنید با استفاده از گیت های منطقی مثل نند و یا اند و مثلا می گید بعد از 10 که می شه 1010 سگمنت دوم را فعال می کنید و یک دوم را می فرستید به سگمنت دوم
برای این کار لازمه شما از حالت 0 تا عدد دلخواهی که می خواد نشون بده را روی کاغذ بنویسید و حالات شرطی را ایجاد کنید
این می تونه یکی از راه ها باشه و طراحی مدار هم مثل برنامه نویسی هزاران راه داره ولی کافبه خودتون را بزارید توی مدار و از دید قطعات به جواب ها نگاه کنید
بهترین راه هم استفاده از یه برنامه پروتئوس هست که قشنگ می توید خروجی ها را ببنید و درک بهتری بهتون بده
موفق باشید

robotali

عضو جدید
سلام sh85
با اجازه SH85 عزیز...
دوست من،
اگر جمع کننده شما چهار بیتی باشه در نتیجه خروجی این جمع کننده به 5 بیت احتیاج خواهد داشت(بیت پنجم همون کری خروجیه) حالا شما اگر بخواهید حاصل این عملیات جمع رو که دسیمالش دو رقمی خواهد بود رو تو 7سگمنت نشون بدین نباید خروجی های "فول ادر" رو ببرید و به 7سگمنت وصل کنید(من از دیکدر BCD TO 7segment فاکتور گرفتم...)چون چیزی رو که میخواهید رو مشاهده نخواهید کرد... شما کاری که می کنی (برای جمع کننده 4بیتی)یه جدول ارزشی با 32 سطر و 13 ستون میسازی... از این 13 تا ستون، 5تای اول مربوط میشه به خروجی های جمع کننده(همراه با Carry خروجی)...
8تای بعدی هم مربوط میشه به ورودی های دوتا 7سگمنت...(تکرار می کنم که من از دیکدر BCD به 7Seg فاکتور می گیرم...)
حالا باید جدول رو اون طوری که می خوای تو 7سگمنت مشاهده بشه پر کنی...
مثلافرض کن جواب جمع شده 25 تو دسیمال، چیزی که قراره از خروجی جمع کننده بیاد بیرون ( مبنای دو) میشه: "11001" ... پس باید به ورودی سون سگمنت دهگان بدی: "0010"(همون رقم دهگان 25 یعنی 2) و به ورودی سون سگمنت یکان بدی: "0101" (همون رقم یکان 25 یعنی 5)تا بشه 25...
یا مثلا برای حاصل جمع 8 باید سون سگمنت دهگانت 0 رو نشون بده (0000 باینری)، و سون سگمنت یکانت 8 رو نشون بده(1000 باینری)...(به عکس جدولی که پیوست میکنم نگاه کنید...)
اصلاً سخت نیست... فقط یه کم حوصله میخواد...

من یه نمونه ساده تر رو برای 4بیتی(یعنی حاصلجمع دوتا عدد سه بیتی+کری خروجی که میشه 4بیت) انجام دادم... (ساده تر از این نظره که چون خروجی جمع کننده 4بیته پس تو جدول ارزشی به 16 سطر احتیاج داریم...) )فایل پروتیوسش رو میزارم + جدول ارزشی...
در مورد مدار پروتئوس، از 7483 به عنوان جمع کننده 4 بیتی استفاده کردم ولی چون می خواستم از اون به عنوان جمع کننده 3 بیتی استفاده کنم بیت چهارم از ورودی A و بیت چهارم از ورودی B و کری ورودی رو صفر کردم...

اگر خیلی ریز توضیح دادم به خاطر این بود که مثل خودم کامپیوتری هستی.... ;) یه وقت حمل بر بی ادبی نباشه نزد دوستان برقی...:D
http://s1.picofile.com/file/6773053318/Display.zip.html

اگر ابهام یا سوالی بود بفرمایید...
:gol:

analyzer2011

عضو جدید
با اجازه SH85 عزیز...
دوست من،
اگر جمع کننده شما چهار بیتی باشه در نتیجه خروجی این جمع کننده به 5 بیت احتیاج خواهد داشت(بیت پنجم همون کری خروجیه) حالا شما اگر بخواهید حاصل این عملیات جمع رو که دسیمالش دو رقمی خواهد بود رو تو 7سگمنت نشون بدین نباید خروجی های "فول ادر" رو ببرید و به 7سگمنت وصل کنید(من از دیکدر BCD TO 7segment فاکتور گرفتم...)چون چیزی رو که میخواهید رو مشاهده نخواهید کرد... شما کاری که می کنی (برای جمع کننده 4بیتی)یه جدول ارزشی با 32 سطر و 13 ستون میسازی... از این 13 تا ستون، 5تای اول مربوط میشه به خروجی های جمع کننده(همراه با Carry خروجی)...
8تای بعدی هم مربوط میشه به ورودی های دوتا 7سگمنت...(تکرار می کنم که من از دیکدر BCD به 7Seg فاکتور می گیرم...)
حالا باید جدول رو اون طوری که می خوای تو 7سگمنت مشاهده بشه پر کنی...
مثلافرض کن جواب جمع شده 25 تو دسیمال، چیزی که قراره از خروجی جمع کننده بیاد بیرون ( مبنای دو) میشه: "11001" ... پس باید به ورودی سون سگمنت دهگان بدی: "0010"(همون رقم دهگان 25 یعنی 2) و به ورودی سون سگمنت یکان بدی: "0101" (همون رقم یکان 25 یعنی 5)تا بشه 25...
یا مثلا برای حاصل جمع 8 باید سون سگمنت دهگانت 0 رو نشون بده (0000 باینری)، و سون سگمنت یکانت 8 رو نشون بده(1000 باینری)...(به عکس جدولی که پیوست میکنم نگاه کنید...)
اصلاً سخت نیست... فقط یه کم حوصله میخواد...

من یه نمونه ساده تر رو برای 4بیتی(یعنی حاصلجمع دوتا عدد سه بیتی+کری خروجی که میشه 4بیت) انجام دادم... (ساده تر از این نظره که چون خروجی جمع کننده 4بیته پس تو جدول ارزشی به 16 سطر احتیاج داریم...) )فایل پروتیوسش رو میزارم + جدول ارزشی...
در مورد مدار پروتئوس، از 7483 به عنوان جمع کننده 4 بیتی استفاده کردم ولی چون می خواستم از اون به عنوان جمع کننده 3 بیتی استفاده کنم بیت چهارم از ورودی A و بیت چهارم از ورودی B و کری ورودی رو صفر کردم...

اگر خیلی ریز توضیح دادم به خاطر این بود که مثل خودم کامپیوتری هستی.... ;) یه وقت حمل بر بی ادبی نباشه نزد دوستان برقی...:D
http://s1.picofile.com/file/6773053318/Display.zip.html

اگر ابهام یا سوالی بود بفرمایید...

خیلی ممنون دوست عزیز :gol::gol::gol:
من فایلتون رو نگاه کردم اما چون ورژنش پایین بود نشون نداد مال من protues7.2 هست اگه امکان داره میشه عکسشو بذارید یا ورژن 7.2 اون رو . من فردا باید تحویل بدم اگه امکان داره زودتر بذارید خیلی ممنون

peyman3525

عضو جدید
سلام دوستان
من جزوه ریاضی مهندسی احتیاج دارم اگه کسی داره لطفا کمک کنه . ممنون .

hosseinassar

مدیر ارشد

analyzer2011

عضو جدید
من فایلتون رو نگاه کردم اما چون ورژنش پایین بود نشون نداد مال من protues7.2 هست اگه امکان داره میشه عکسشو بذارید یا ورژن 7.2 اون رو . من فردا باید تحویل بدم اگه امکان داره زودتر بذارید خیلی ممنون

سلام robotali
امکان داره فایلتون رو برام بزارید

robotali

عضو جدید
درود...
من با ورژن 7/7 کار کردم...
لینک زیر رو دانلود کنید...امیدوارم که با 7/2 باز شه...
http://s1.picofile.com/file/6777840040/Display2.zip.html

Ehsan756

عضو جدید
سوال درباره شبیه سازی در پروتئوس

سوال درباره شبیه سازی در پروتئوس

سلام
بچه ها من باید یه مدار کنترل دور موتور دی سی با میکرو طراحی کنم
هم بسازم هم توی پروتئوس شبیه سازی کنم
مشکلم اینه که نمیدونم برای lcd و صفحه کلیدم از چه قطعاتی استفاده کنم
یعنی اسمشونو بلد نیستم (توی پروتئوس) :(
اگه کسی بلده ممنون میشم راهنمایی کنه :redface:
توی صفحه کلیدای پروتئوس یه دونه بود که 4*4 بود ولی برای ماشین حساب بود( * / + - داشت) که فکر کنم به دردم نخوره!!!

راستی عکساشونم گذاشتم(اون دومی، پشت lcd هست گفتم شاید نیاز باشه! )
ببینید...

پیوست ها

• 17062011090.jpg
    17062011090.jpg
    32 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 17062011091.jpg
    17062011091.jpg
    32.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

invincible

عضو جدید
سلام
بچه ها من باید یه مدار کنترل دور موتور دی سی با میکرو طراحی کنم
هم بسازم هم توی پروتئوس شبیه سازی کنم
مشکلم اینه که نمیدونم برای lcd و صفحه کلیدم از چه قطعاتی استفاده کنم
یعنی اسمشونو بلد نیستم (توی پروتئوس) :(
اگه کسی بلده ممنون میشم راهنمایی کنه :redface:
توی صفحه کلیدای پروتئوس یه دونه بود که 4*4 بود ولی برای ماشین حساب بود( * / + - داشت) که فکر کنم به دردم نخوره!!!

راستی عکساشونم گذاشتم(اون دومی، پشت lcd هست گفتم شاید نیاز باشه! )
ببینید...
سلام
فکر کنم LCD 16*2 باشه که تو پروتیوس با LM016L شناخته شدست.
در مورد کیبرد هم شما خودتون دیکدش می کنین. چیزی که مهمه اینه که می خواین 4*4 باشه یا 3*4 . که جفتش تو پروتیوس هست.
search کنین "keypad" میاره...
موفق باشین

peyman3525

عضو جدید
سلام دوستان
من جزوه معادلات دیفرانسیل بیات یا دکتر نیکوکار رو می خواستم اگه کسی داره لطفا کمک کنه .
ممنون

n3m

عضو جدید
سلام
می خوام مداری بسازم که برای صرفه جویی در مصرف برق , شب تا صبح بتونه کولر را مثلا بعد از هر یک ساعت کار نیم ساعت خاموش کند . ایده شما چیست ؟

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
می خوام مداری بسازم که برای صرفه جویی در مصرف برق , شب تا صبح بتونه کولر را مثلا بعد از هر یک ساعت کار نیم ساعت خاموش کند . ایده شما چیست ؟
اگه قصدت انجام پروژه نیست میتونی این کارو براحتی با ساعت فرمان انجام بدی ، یه ساعت 24 ساعتس که با فواصل 15 دقیقه میشه خروجیش رو قطع یا وصل کرد .مدل های الکترونیکی ایرانی و خارجی بصورت برنامه هفتگی و با دقت یک دقیقه هم تو بازار هست .

n3m

عضو جدید
ممنون از جوابت . ولی من نمی خوام بخرم می خوام بسازم . پروژه هم نیست .وقتی من یک کارو شروع می کنم تا تمومش کنم کلی اطلاعات و تجربه بدست میارم .اینش برام مهمه .

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
من فکر می کنم این کار شما بیشتر از اینی که بخواد صرفه اقتصادی داشته باشه موتور کولر شما را مورد آسیب قرار می ده!
البته من کولر شا را آبی فرض کردم

n3m

عضو جدید
من فکر می کنم این کار شما بیشتر از اینی که بخواد صرفه اقتصادی داشته باشه موتور کولر شما را مورد آسیب قرار می ده!
البته من کولر شا را آبی فرض کردم
اگه فاصله قطع و وصل رو یک کم بیشتر کنیم هیچ مشکلی نداره.البته من فکر می کنم خود طرح مهمه ؛ هر کس می تونه با کمی تغییر جزیی بسته به ذوق خودش کاربری اونو عوض کنه.

ahmadmn

كاربر فعال مهندسی برق
بهتره بجاي زمان، دما رو بعنوان پارامتر قرار بدين.
يه ميكرو مي تونه سنسور دما رو بخونه و اگه دما بالاي 28 رفت كولر رو روشن كنه و اگه دما زير 26 رفت كولر خاموش كنه
حتي مي تونيد به دور كند و تند هم فرمان بدين
من چند سال پيش با 8051 ساختمش و خيلي عالي كار مي كرد. اصلا هم به كولر آسيب نمي رسه
سنسور زير ساده ترين سنسور دماست
LM35

n3m

عضو جدید
بهتره بجاي زمان، دما رو بعنوان پارامتر قرار بدين.
يه ميكرو مي تونه سنسور دما رو بخونه و اگه دما بالاي 28 رفت كولر رو روشن كنه و اگه دما زير 26 رفت كولر خاموش كنه
حتي مي تونيد به دور كند و تند هم فرمان بدين
من چند سال پيش با 8051 ساختمش و خيلي عالي كار مي كرد. اصلا هم به كولر آسيب نمي رسه
سنسور زير ساده ترين سنسور دماست
LM35
چه مداری رو پیشنهاد می کنی ؟ فکر می کنی اینطوری هزینش چند بشه؟

n3m

عضو جدید
با اطلاعات ناقصی که من دارم فکر می کنم این مدار می تونه از 2 بخش ساده تشکیل بشه.بخش اول یک فلیپ فلاپ ساده و بخش دوم مدار قدرتی که با پالسهای خروجی فلیپ فلاپ تحریک بشه و برق کولر را قطع و وصل کنه .اینطور نیست ؟:w10:

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا